Voornaamste streefdoel: het behoud van goede runddieren Wat baten adviezen bil GKR Erpe-Mere? Buggenhouts kortnieuws Berlare «kampt» met overschotten 150 jaar Landbouwcomice in Dendermonde 30 - 25.12.1987 - De Voorpost Het moet wel een edel en achtbaar gezelschap zijn geweest dat deel uitmaakte of nog uitmaakt van de «Landbouwcomice». Geef toe het is een eerder zeldzaam geworden benaming voor een groep van personen wiens volle aandacht gaat naar de problemen waarmee de landbouwer wordt gekonfronteerd. Geen kommissie of vereniging zoals er tientallen zyn, geen organisatie zoals de bekende bond voor boeren, maar een cornice, een soort van vriendschapsvereniging, geschraagd door bekwame lieden die het bestuur ervan uitmaken en die zich tot doel hebben gesteld ervoor te zorgen dat de toekomst van de landbouwer ook nu nog verzekerd blijft. Honderdvijftig jaar al is goed gekwalificeerde ploeg en welk merk men deze «comice» in Dender- kweekstier is de basis van moest kiezen. Toen al monde aktief. En burge- een gezond bedrijf». Hij moest de heer Peiffer een meester Dierick, die de ju- vindt het onder meer be- oordeel vellen, maar dat bilerende groep bestuurs- treurenswaardig dat er nog geschiedde pas nadat er in leden en gewone leden in gemeenten zijn waar men Lebbeke een demonstratie het stadhuis ontving, had over geen goedgekeurde was gegeven daar de beide in de annalen van deze kweekstier kan beskik- merken in de weegschaal «landbouwcomice» een ken. Meer dan eens heeft lagen, reeks anekdotes gevonden hij op vergaderingen zijn Een ander merkwaardig die er niet om logen. Be- grote bezorgdheid uitge- feit is dat heel wat burge- slissingen die werden ge- drukt over het behoud van meesters deel hebben uit nomen, uittreksels uit toe- goede runddieren. En met gemaakt van de cornice, spraken van voorzitters, die mening stond hij niet Op gevaar af er enkelen te resultaten van jaarversla- alleen, want in 1887 ver- vergeten: Hermans en gen en dies meer. Een klaarde de toenmalige se- Wouters voor Appels, boeiend stukje geschie- kretaris van de comice, de Neinnckx van Oudegem, heer Jacobs: «Het verval, De Decker van Buggen- de verbastering van onze hout, Van Damme en Van runddieren sedert de af- Stappen van Dendermon- schaffing van de verplichte stierkeuring is trapsgewij ze van jaar tot jaar vastge steld... deze bekommernis voor een goede rundvee- zadeld. Men diende in 1918 Hollands vee in te voeren. Gelukkig was de comice in 1913 eens een kijkje gaan nemen in Zeeuw-Vlaanderen waar de modelhoeven van «De Koningin Emma-Polder» stonden. In 1920 kreeg de Land bouwcomice een nieuwe sekretaris in de persoon van Jozef Van Der Vre- ken, de gemeenteontvan- dieptepunt met nog 76 le den t.o.v. 273 voor WO I. Vanzelfsprekend beteken de de tweede wereldoor log een geweldige rem voor de aktiviteiten. Lan ge tijd is er van de land bouwcomice geen enkel verslag te vinden. Tot in 1963 Louis Vertonghen se kretaris wordt. Samen met de andere even dynami sche bestuursleden werd gewerkt aan de heropbloei denis. Verbetering van landbouwmetodes Een vereniging die ander halve eeuw bestaat, kan inderdaad heel wat adel brieven voorleggen. Zij heeft ook blijk gegeven - 3 stapel is blijven doorklin- van een doorgevoerde en ke« Qok -n onze (jjden efficiënte werking, anders had ze al lang opgehouden te bestaan. Dat is duide lijk. Wanneer men over de «landbouwcomice» spreekt dan moet men het ongetwijfeld hebben over de figuur van de heer Peif fer, die gedurende 40 jaar het wel en wee van deze comice heeft gedeeld en een zeer gewaardeerd spreker was op de verga deringen. Hij moet, zo kan men uit de verslagen puren, een enorme be- Men heeft het over een bekommernis voor een ge zond ras. Rond de eeuw wisseling de, Dubois van Lebbeke en Callebaut van Wieze. Niet alleen deze gemeen ten maakten deel uit van de Landbouwcomice, ook Baasrode, Denderbelle, Grembergen, Malderen. Schoonaarde, Sint-Gillis Dendermonde en Opdorp waren aangesloten. ger uit Lebbeke. In 1923 van de landbouwcomice. wordt onder druk van de Het aantal leden steeg van Dendermondse Land- 92 in 1964 naar 156 in bouwcomice het provin- 1968. De onderwerpen die ciaal reglement in verband tijdens de vergaderingen met de verbetering van het ter sprake kwamen pasten rundveeras aangepast. Op zich aan de gewijzigde om- 27 februari 1933 houdt de standigheden aan. Er werd heer Peiffer zijn laatste niet langer breedvoerig ge- toespraak voor de comice, sproken over de kwaliteit het onderwerp: «Het be- van de melk, maar wel lang van de eigen kweek over de eigenschappen die van... het fruit door mid- een goede boer moet be del van een goede boom- zitten. En ook over het gaard». Geen stieren dit lidmaatschap waarbij ge- keer. Een jaar daarop steld werd dat elke voor- wordt de veearts J. De uitstrevende boer lid van Bruyn sekretaris. Op 17 de comice zou moeten maart 1935 doet er zich zijn. Op 15 maart 1978 een «historisch» feit voor: voor het eerst wordt er niet vergaderd in de ver trouwde omgeving van «De Hert» te Dendermon de, maar komt het voorna- werd J. D'Heer de nieuwe voorzitter en samen met Louis Vertonghen maakt hij nu nog steeds het tweespan uit dat de kar van de landbouwcomice I1U UC Ctun- - J ut, maai nuuu ut, »aii bievoorbeeld Dendermonde, zo leert de mg gezeischap samen in trekt. «uxhiaHgnic uprilpr IS PPfl Nog niet koninklijk ces van Oost-Vlaanderen werden er prijskampen ge- geschiedenis verder, is een <<De Kr0on» te Grember- houden waarbij gele. werd de belaste comn ge„ wórd. gesproken op de reinheid van de stal- Jïq.Y weë» dë over het b 8 Va" len, de kwaliteit van de 8eweest' In kr"8 de melkkontrole. Als voor- haver de tarwe, de aard- co""cf een p SÏ beeld van een extra-melk- appeïen, de voederbieten, «oelagtng van l«»fr de koe word, <<De Vos„ ge- het hoornvee en de andare gelijkaardigecomi noemd een uit het varkens ces 8en maar Godshuis van Denderwin- toegeschoten van de pro- deke da, volgens het ver. Niet alleen het vee vtnoe. slag 7 807 5 liter melk per De belangstelling van de Opvallend is dat in het blazoen van de landbouw comice nog niet het woord koninklijk draagt. Burge meester Dierick zei tijdens zijn huldiging dat hij als burgemeester van de stad Dendermonde, een even tueel verzoek de titel «Ko ninklijk» te mogen dra- Naar Nederland Jaar &af met een vetriik- Landbouwcomice ging waar weaenano Jheid van 42,5 gram of ook verder dan het vee Tijdens de eerste wereld- 33^3 kilogram botervet en gen, zou steunen wondering hebben gehad alleen. Zo werd er op een oorlog lag de bedrijvigheid 26,125 liter melk per dag. voor de stieren. Want zo vergadering in 1904 een van de landbouwcomice hield hij de geachte verga- enorme diskussie opgezet stil. Na deze oorlog zat Tijdens de dertiger jaren dering geregeld voor: «een over het aankopen van een men met problemen opge- kende de vereniging een Wichelen. Ook de vijftigjarigen van Wichelen waren in feest bij elkaar (jj) Reeds vroeger is gebleken dat adviezen, uitgaande van stuur ligt de oorzaak in het de gemeentelijke kulturele raad maar weinig gehoor onderbrengen van sommi- vinden by de «officiële instanties». Meer dan eens ge groeperingen in de juis- werden brieven gericht met betrekking tot geformuleer- te deelgroep. Er zijn nog de adviezen die de goedkeuring van de verenigingen te veel verenigingen die wegdroeg. Slechts sporadisch vonden zij gehoor bij het niet thuishoren in een be- gemeentebestuur maar niet in die mate om bevredigend paalde deelgroep en daar- te zyn. "J In een paar voorgaande verenigingen aangesloten algemene vergaderingen bij de GKR. stelden een 80-tal vereni- Het sekretariaat van de gingen zich akkoord om GKR is thans gevestigd in toch maar blijven aan te het oud-gemeentehuis van dringen bij de verantwoor- Mere waar voorlopig een delijken maar tot op he- lokaal ter beschikking den kwam' geen antwoord staat in een leegstaande op het advies voor het af- klas. Alle briefwisseling schaffen van vuurwerk, dient dus naar dit adres het oprichten van de sport- gericht, dit tot nader te hal en het toekennen van bepalen wijziging: Nieuw- vermindering oiy de ojnt- straat 15 te 9420 Mere. HfSt Materiaal-Uitieendicnst ter rechtgezet door de Het moet gezegd dat de schepen van kuituur die verenigingen zelf niet al- aan de leden van de GKR tijd optimaal bereid zijn het goede nieuws bracht °m met het bestuur mee te dat deze vermindering in werken. Soms zit men ver- de jongste gemeenteraads- gaderingen lang te zeuren zitting goedgekeurd was. om medewerking van het om werd het artikel 15 gedeeltelijk gewijzigd en zal de keuze om in een werksoort of deelgroep ondergebracht te worden nu bepaald worden door de reëel ontwikkelde akti viteiten en door de GKR moeten goedgekeurd worden. Heel wat diskussie ont stond voor de toekenning van punten voor de uitga ve van «tijdschriften», waarvan sommige nauwe lijks deze benaming waar dig zijn. Trouwens de meeste zijn louter mede delingenbladen en vermits er in feite maar één tijd schrift in Erpe-Mere uitge geven wordt stelde men voor om bijkomende pun- Intergem, aldus verklaarde schepen van openbare werken Paul Van Malderen, is volop bezig met het plaatsen van de spaarlampen. Op dit ogenblik zijn er reeds een honderdtal geplaatst, nl. langs de Diepmeerstraat, Kamerstraat, Kasteelstraat, Dam straat, Lijneveldstraat en Hanestraat. Vóór Kerst mis worden nog de Krapstraat, Broekstraat en Molenstraat voorzien, zodat alle belangrijkste ver bindingswegen met de aanpalende gemeenten uit gerust zijn. Per wagen worden dagelijks tien lampen geïnstalleerd. Vanaf vorige maandag werd een tweede wagen ingeschakeld, zodat we met zekerheid kunnen aan nemen dat nog dit jaar 250 lampen geplaatst zullen zijn en in de loop van januari het 400-tal bereikt zal worden. Zoals men reeds kan merken, aldus verder schepen Van Malderen, is het resultaat fantastisch. De hogere densiteit van het licht verspreid door deze lampen is opvallend. Het spaareffekt is evenmin te versmaden. Deze spaarlampen werken op basis van polychro- maten. Polychromatisch licht biedt het voordeel dat alle voorwerpen die worden verlicht, hun eigen kleur behouden en daardoor ook voor het oog zichtbaar blijven. Wat uiteraard de veiligheid ver hoogt. Van der Jeugt'was blijkbaar 'in zijn vraag', want hij had het ook over de gevaarlijke Krapstraat. Opnieuw antwoordde schepen Van Malderen: Tij dens de informatievergadering hebben we ook aan de bewoners van de Krapstraat begrip gevraagd voor de onvermijdelijke onaangenaamheden die het vernieuwen van een wegdek en het aanleggen van rioleringen met zich brengen. Totnogtoe is alles goed verlopen en hebben wij alles op alles gezet om één zijkant vóór de winter klaar te krijgen. Opzet waarin we ook geslaagd zijn. Anderzijds wil ik nogmaals om een beetje geduld vragen tot de werken volledig beëindigd zijn. Willy Van der Jeugt, bijzonder aktief vorige donderdagavond, onderstreepte ook de noodzaak voor een gemeentelijke nadarafsluiting te beschik ken en stelde voor deze te laten vervaardigen door de plaatselijke Buso-school. Met dat laatste voorstel trapte interpellant de bal mis, want aldus opnieuw schepen Van Malderen Buso Buggenhout beschikt niet over een metaal afdeling, kan deze nadarafsluitingen dus niet ma ken. De aanmaak zou overigens nog altijd een te grote investering vergen. Op dit ogenblik lenen wij die nadarafsluitingen ofwel van de gemeente st.-Amands tegen ruiÜng van andere prestaties ofwel van de gemeente Malderen tegen het betalen van een kleine vergoe ding. Deze vergoedingen bedragen overigens nog wezenlijk minder dan wanneer we ons een dergelij ke installatie zouden aanschaffen en daartoe intrest en onderhoudskosten zouden moeten betalen. Pierre Van rossem In Berlare kon de gemeentelijke personenbelasting op- dienstjaar nieuw met 0,5% verlaagd worden, tot 6%. Daarby blioteek en Dokumenta- tiecentrum van de Heem kundige Kring van Erpe- Mere. Aangezien men geen openbare biblioteken subsidieert komt deze bi- blioteek niet in aanmer king maar vermits ze ka dert in het aktiviteiten X.11U1IC **UO. - W De voorwaarde tot het ge- gemeentebestuur en als dit ten toe te kennen. Uok bruik van deze lokalen kan dan positief kan gebeuren was daar het probleem van dus in het vervolg tegen dan blijven zij zelf in ge- het betoelagen^van de Bi- gunstige voorwaarden ge- breke. Aan de groeperin- schieden indien men lid is gen werd gevraagd om for- van de GKR. muiieren in te vullen in Dat de leden van de ad- verband met een mate- vieskommissies soms zelf riaal-uitleendienst, waar in gebreke blijven heeft van de apparaten door de men vastgesteld voor de gemeente zouden bekos- biblioteek. Hier zijn ver- tigd worden, schillende leden die prak- Van de tachtig verenigin- tisch nooit naar een verga- gen stuurden er slechts een pakket van een vereni- dering komen waardoor dertigtal hun formulier te- ging, aanvaard is door de 7 den. Het uithollen van de de kommissie moeilijk tot rug, zeker geen aanmoedi- erkenningskommissie nota werden nog de opcentiemen op drijfkracht, tabak- en reserves van de buitenge- degelijke werkzaamheden ging voor dezen die er zich bene, zal men een oplos- drankslyteryen afgeschaft. Eén en ander is het gevolg wone dienst noemde hij kan komen. Daarom voor inspannen. Toch was sing zoeken in de vorm van de overschotten die de voorbije jaren groter werden een gevaar voor de toe- dringt het bestuur aan dat deze informatie genoeg van een nominatiet Kre- dan oorspronkelijk verwacht. «Het is zeker geen verkie- komst. Vercruyssen stelde deze mensen, blijkbaar om uit te maken dat er een diet. Trouwens deze «ver- zingsbegroting», zei financieschepen Vercruyssen. echter dat het niet moge- njet geïnteresseerd in deze zelfde trend gevolgd werd eniging» spreidt haar wer- lijk is om anders de over- materie, hun ontslag zou- de meesten opteerden king uit over de gehele Investeringsplan omdat dit door de ge- schotten op de totale be- den indienen opdat ande- voor de aankoop van een streek, zelfs buiten de ge- Bij het begin van deze le- meente betaald werd voor groting te verminderen, ren het biblioteekwezen dia- en filmprojector; ver- meente en is gespeciali- gislatuur stelde het ge- het intussen overgenomen wat toch de eis van de Van Erpe-Mere zouden volgens gaf men de voor- seerd op het vlak van loka- meentebestuur een inves- waterzuiveringsstation», provincie was. Bij de be- kunnen stimuleren. Wat keur aan een geluidsinstal- le geschiedenis en familie- teringsplan op waarbij een zei Vercruyssen, die er aan spreking van de belas- de biblioteekkommissie latie, tentoonstellingspa- kunde. Het zou dus maar aantal projekten werden toevoegde dat indien men tjngen had de oppositie betreft ligt nog een inter- nelen en een uiteenneem- logisch zijn dat ook hier- zou aanvaar- vooropgesteld. het een echte verkiezings- kritiek op die onbebouwde Tevens wilde men een ge- begroting wilde van ma- percelen. Van Gijsegem zond financieel beleid op- ken, de personenbelasting wou weten of men die in bouwen door tegelijk voor tot 2 k 3% had kunnen komsten nog wel nodig de nodige inkomsten te laten dalen. «Maar we had, nu men toch zoveel zorgen. Daarbij diende ze- houden er aan een gezond overschot had dat men ker in het begin rekening financiële basis te be- trachtte te verminderen gehouden te worden met houden», de hoge intresten op al uitstaande leningen. Omdat men echter niet al tijd even vlug de toelatin gen of de verwachte subsi- «We gunnen u dit» Het begrotingsdebat ver liep eigenlijk heel vlot. De oppositie herinnerde dies kreeg om bepaalde aan dat men vorig jaar bij P projekten te beginnen, en een^vadere'vermbidentfg »°o„gemeen.e, nog duur- omdat de uitgaven daal- ,3 den ondermeer door de de belastingen had voorspeld. «Maar we we- ten dat u de begro'ing deze be,as. zorgvuldig voorbereidt en Ja de grondspeku|atje we gunnen u die vermin- ®in8 dering juist voor de ver- had tegengegaan en dat er kiezingen. Wij zouden ™ee,r ?,ukken 8rond eer' wellicht hetze,/de doen,, Leus /pVVj meerlde wei da" VU en PW tegen en dat men^lfstapte van Ten °"'h«='d d<= SP f vroeger vooropgesteld ,0'8d* dalende intrestvoeten, groeide het overschot steeds maar aan. Vorig jaar leidde dit al tot een verplichting door de pro vincie om daar iets aan te doen. Men besliste toen al de personenbelasting te la ten dalen en enkele belas tingen, o.a. de fietsbela- sting, af te schaffen. Dit - werd dus bij het opstellen PnnclPc da' 1men g«» te- van de begroting voor kort °P het loPe"de 1988 doorgezet. Ondanks deze verminde ring van de inkomens blijft er als algemeen resultaat nog een overschot van meer dan 20 miljoen over. Op de gewone dienst is er een tekort van bijna 9,5 miljoen, maar dit wordt ruimschoots vergoed door overschotten van voor gaande dienstjaren en door overboekingen van de buitengewone dienst. «En eigenlijk moeten we er nog 25 miljoen bijtellen die we nog van de Natio- Hamme [£en portret van Jef De Boeck aan wie in de nale Watermaatschappij feestzaa[ van het gemeentehuis een overzichtstentoonstel dienen terug te krijgen Ung werd gewijd <vh) ëssantè taait °e wachten baar podium. Moest dit voor een oplossing gevon- vooral op het gebied van reeds verwezenlijkt kun- den wordt de lektuurvoorziening nen worden dan zou dit Volgens schepen Van Der waar medezeggenschap een grote stap vooruit be- Steen moet het probleem geen ijdel woord is. tekenen voor alle vereni- ™.n,»ne„et«n, gingen van Erpe-Mere en Kultuurberichten op basis hiervan kan in de Leys, die zei er nooit ach- In de toekomst zal het mo- toekomst nog voor andere ter gestaan te hebben, gelijk zijn om zijn aktivi- «hulp»-middelen gezorgd vond dat die door grond- teiten te publiceren in een worden, zoals o.a. ver- spekulanten doorgerekend veertiendaags reklame- voer, tenten en misschien werd aan mogelijke ko- blad. Door toedoen van een keuken voor de jeugd het gemeentebestuur, dat die op kamp wil. een halve pagina afhuurt, kan men in het vervolg Aanpassing subsidieregie- sumiere aankondigingen menl doorsturen om ze op te Het laatste agendapunt nemen in dit blad. De van de algemene vergade- tekst mag dus zeker niet ring betrof het aanpassen uitgebreid zijn om ieder- van het reglement om de een de kans te laten zijn verenigingen te subsidie- komen, manifestatie aan te kondi- ren. Dit is altijd al een gen. Deze dienstverlening voorwerp van diskussie ge- is volledig gratis voor de weest en volgens het be- pers, wat de schare grond Berlare, nochtans een der maakt. Zowel Ver cruyssen als burgemeester Van Sande beweerden in- van het puntensysteem verder opgelost worden maar de basis moet van de GKR zelf komen om ver anderingen aan te bren gen, pas dan kan men met het gemeentebestuur of de verantwoordelijke ervan praten. Verder vernam men van de ^ghepen dat voor de materiaaldienst een bedrag van 300.000 fr. in de begroting is inge schreven zodat men wel dra aan de gevraagde dien sten zal kunnen tegemoet JV Berlare. In zaal Vooruit zorgde Volharding voor een winterkoncert (jj).

De Voorpost | 1987 | | pagina 14