12,8 miljoen boni op begroting van Erpe-Mere Vandalisme op Keizerlijk Plein te Aalst Leedse oppositie roept burgemeester op matje i.v.m. OCMW-uitbreiding Volgeboekt programma voor wandelclub Reinaert uit Burst Globale gemeentelijke belasting daalt in Lede SP-kandidaten oktober 88 Voorzitter Leedse sportraad stapt op 12 - 8.1.1988 - De Voorpost Een nieuw jaar is begon nen, maar helaas het heeft geen einde gesteld aan het vandalisme in Aalst. Het nieuwe jaar was amper een dag oud of de kwaal die vandalisme heet, stak weer de kop op in en rond de Keizershallen. Het Kei zerlijk Plein was dit keer blijkbaar het doelwit van de vandalen. Dit keer had men gebruik gemaakt van een bus vuile vrachtwa genolie. De olie werd over het voetpad uitgegoten vanaan het RVA-gebouw tot ongeveer aan de hoek van de Arbeidsstraat. Hetzelfde in de richting van de Korte Nieuwstraat. De brandweer had de han den meer dan vol om het vuile goedje weg te krij gen. Men probeerde het met een detergent en dat leverde wel sukses op. Al bleek het helaas niet over al even goed te helpen, hoezeer ook werd gepro-- beerd om alles netjes te krijgen. Voetgangers Brandweermannen maak ten er de argeloze voet gangers op attent dat ze er beter aan deden even het voetpad te verlaten en niet in de smurrie te trappen. Voor de bewoners van het Keizerlijk Plein heeft deze nieuwe vorm van vandalis me blijkbaar het effekt ge had van de druppel die de emmer doet overlopen. Men is dat allemaal kost- beu. Enkele omwonenden konden gewoon hun onge noegen en afschuw niet langer onderdrukken. Niet alleen de voetgangers moesten uit hun doppen kijken, ook op de rijweg was olie terecht gekomen zodat het ook voor de au tomobilisten gevaarlijk werd. Men diende daar dus de snelheid te matigen. Heel wat autobestuurders besloten dan ook even te stoppen om te zien wat er aan de hand was en velen lieten zich ontvallen: «hoe is het in godsnaam moge lijk». De Aalsterse SP-afdeling zal midden januari haar kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen van 9 oktober bekend maken in het Volkshuis. Momenteel kunnen we U reeds nu, uiteraard niet zonder enig voorbehoud, volgende plaatsen mede delen. 1. Mare Galle, 2. Edgard Hooghuys, 3. Gracienne Van Nieuwenborgh, 4. Freddi Pyck, 5. Eddy Die- rickx, 6. Patrick De Smedt, 7. Roger D'Hondt en 8. Dirk De Meerleer. Als voorlaatste komt René Van der Speeten op de lijst en Eddy Monsieur is lijstduwer. Martin Van der Speeten, eerder OCMW-voorzitter en laatst gemeenteraadslid en Louis Saerens, ge meenteraadslid uit Moorsel, zijn geen kandiaat meer. Daarentegen zouden er wel een paar verrui mingskandidaten op de lijst voorkomen. LH Aalst. De brandweer gebruikte alle mogelijke middelen om de vieze vettige brij weg te krijgen (a) Meester Ruyssinck, fraktieleider van de CVP-oppositie te Lede, dreef burgemeester Minnebo in het nauw na de voorstelling van het jaarverslag. Op een vorige gemeenteraad werd het punt «Uitbreiding administratie OCMW» uit de begroting gelicht, ondanks het feit dat burgemeester Minnebo en de schepenen op de overlegvergadering met het Vast Bureau van het OCMW de noodzaak ervan hadden bevestigd en er overeenstemming over hadden bereikt. Aalst. De brandweer moest de vele voetgangers attent maken op het gevaar (a) OCMW-voorzitter Hen- derickx liet deze beslissing van de raai} via een bericht in de refter van het perso neel ophangen. Via dit be richt liet hij het personeel weten dat de zo nodige uitbreiding niet door kon gaan door in eerste instan tie de woordbreuk van burgemeester Minnebo en meerderheidsleden Hade- wych Uyttersprot en Adolf Grepdon. In diezelfde me dedeling prees hij de vast beradenheid van schepen Brantegem (SP) die het Schepenkollege in de OCMW-Raad vertegen woordigt en uit protest te gen de woordbreuk van zijn meerderheidscollega's de raadszaal had verlaten. Op een of ander manier was oppositieleider Ruys sinck (CVP) in het bezit gekomen van een kopie van deze mededeling en zwaaide er op de laatste gemeenteraad mee in het rond, hierbij erop wijzend dat de eensgezindheid ver te zoeken is, niet alleen tussen de koalitie-groepen en -partijen maar ook bin nen de groepen en partijen zelf. Burgemeester Minne bo draaide wat verveeld in zijn zetel en reageerde tenslotte totaal naast de zaak. In zijn antwoord verweet hij het OCMW- bestuur dat in het kader van de uitbreiding van de computerisering het perso neel dat met de computers zou moeten werken, naar een studiedag, georgani seerd door de interkom- munale CEVI die de ge meentelijke en OCMW- computerisering begeleidt, had gestuurd, waardoor die dag de OCMW-admi- nistratie gesloten werd. Hij verweet het OCMW- bestuur daarenboven geld- verkwisting omdat die stu diedag per deelnemer 1.000 fr. zou hebben ge kost. Dat burgemeester Minnebo op die manier naast de kwestie reageerde op zijn opmerking, deed raadslid Ruyssinck nog maar eens besluiten dat het meer dan ooit wringt tussen de koalitiepart- ners... HL Wat al lang in de lucht hing is dan toch gebeurd: Willy van Royen, tien jaar lang voorzitter van de Leedse Sportraad stapt op. Via een brief heeft hij zijn ontslag bekend gemaakt aan het College van burgemeester en schepenen. Voor het schepencol lege meteen een probleem. In de politieke familie van Van Royen (SP) is immers tot dusver geen kandidaat komen opdagen. Over de reden van zijn ontslag wou Willy Van Royen geen kommentaar kwijt. Schepen Cobbaut, verantwoordelijk voor sport, hoopt tegen de gemeenteraad van januari een vervanger gevonden te hebben. Ondertussen ligt echter de werking van de sportraad lam, alhoewel er veel opgevangen zou kunnen worden door de sportverantwoordelijke. De vraag heeft zich in het verleden immers al gesteld waarom er twee naast elkaar werkende gemeentelijke organen zijn, elk met eigen strukturen: de Sportdienst met de Sport verantwoordelijke die binnen het gemeenteperso- neel werkt en de Sportraad met zijn voorzitter en bestuur, die onafhankelijk werkt met vrijwilligers uit de verschillende sportmiddens. Onvermijdelijk komen daar onderlinge strubbelingen van... HL Wandelverenigingen kennen geen «dood» seizoen en zijn steeds op stap. Zowel de winter als de zomer bieden een gelegenheid om er op uit te trekken. Elk seizoen heeft jl zyn charmes en een echte wandelaar laat zich door geen enkel weer afschrikken. In feite passen zij zich als hei ware aan aan elk «biotoop» want telkens is er iets anders te beleven in de vr(jc natuur. Aalst. Het werd schrobben om de voetpaden weer proper te krijgen (a) Tijdens de bespreking van de begroting 1988 door de Leedse gemeenteraad werd ook een verlaging van de globale gemeentelijke belastingsdruk voor de bevolking gestemd. Dc gemeenterekening 1986 sloot af met een boni van meer dan 60 miljoen frank en een dergelijk even gunstig resultaat wordt ook in het vooruitzicht gesteld voor 1987. de huidige begroting blijkt dat de financieel gunstige Een en ander maakt het mogelijk, zo staat in de toelichting met de begro- trend van de laatste jaren ting voor 1988? dat men de nodige investeringen kan verder doorvoeren. Zo kan worden vastgesteld dat tijdens het dienstjaar 1988 voor 121.600.000 fr. in de toekomst moeilijk zal kunnen aangehouden worden. Hoe goed het ge meentelijke beheer ook is, er zijn een aantal faktoren van buitenaf die deze evo- leningen gemeenteaandeel lutie beïnvloeden. Onder worden aangegaan. De grootste uitgaven situeren zich in de verbouwing van het gemeentehuis, de aan leg van een sportinfra- struktuur en de noodzake lijke wegenwerken aan Wijstraat, Beekveldrede en Steenstraat. Diverse uitgaven, opgenomen in de buitengewone dienst, worden met eigen midde len gefinancierd zodat de financiële lasten de ko mende jaren niet worden verzwaard. De gemeen telijke toelagen worden op peil van het vorig jaar ge handhaafd. Daalt de glo bale gemeentelijke belas tingsdruk, dan is dat toe te schrijven aan het feit dat een aantal opcentiemen op provinciale belastingen (die werden afgeschaft) komen te vervallen. Dat geldt voor (brom)fietsen, honden, drank- en tabak slijterijen, drijfkracht. Uit de meerjaren planning en meer het verminderen van de dotaties van het ge meentefonds, het wegval len van de uitzonderlijke toelage voorzien in KB 202, het verdwijnen van een aantal gemeentelijke opcentiemen op provincia le belastingen, het invoe ren van fiskale maatrege len van de regering, de beschikkingen betreffende het tewerkstellen van ges- ko's enz. Maar ondanks al die negatieve faktoren wordt de begroting voor het jaar 1988 toch afge rond met een boni van ruim 13 miljoen. Uit de cijfers van de begroting blijkt onder meer dat het aantal inwoners van Lede steeds afneemt. Op 1 ja nuari 1988 waren er 17.171 inwoners en dat is een ver lies van 33. De personen belasting bedraagt 6 pro cent en de opcentiemen op de onroerende voorheffing 1.600. Uit het jaarverslag dat voorligt leren we dat er in Lede 12.923 kiezers waren ingeschreven. Er werden 3.004 nieuwe identiteits kaarten afgeleverd en 422 rijbewijzen. In 1986 wer den er 18 - nieuwe reispas- sen uitgereikt en werden er 39 verlengingen aange bracht in bestaande pas poorten. Men leverde ver der 491 sociale zekerheids- kaarten af. De politie stel de 696 pv's op, voerde 1.442 opdrachten uit door parketten opgelegd en le verde 226 deurwaarders exploten af. Er werden ook 558 bewijzen van goed zedelijk gedrag afgele verd. De brandweer moest 206 maal een oproep be antwoorden waarvan het merendeel om wespen- of bijennesten uit te roeien. In 1986 waren er in Lede 24 gouden, 3 diamanten en 1 briljanten bruiloften. De openbare biblioteek leen de 110.163 boeken uit en dat is meer dan 5.000 meer dan het jaar voordien. De biblioteek telt 2.216 inge schreven lezers en ook dat is een flinke stijging. Men beschikt over een totaal van 23.421 boeken. In 1986 werden 60 vergunnin gen afgeleverd voor nieuwbouw, 26 voor ver bouwingen. 8 voor nieuw bouw andere dan woning en 6 voor verbouwings werken andere dan een woning. da Dit alles is bij de wandel club van Burst een realiteit want Reinaert kent de laatste tijd niets anders dan een gestadige aan groei. Dat het bovendien geen wildgroei is, wordt T(jdens de laatste gemeenteraadszitting, in december is om de opvang van kin- bewezen door de talrijke vorig jaar, kon de koalitie-meerderheid een sluitende deren tijdens de vakantie aktiviteiten, In 1986 no- begroting voorleggen van ongeveer 13 miljoen, een te organiseren. teerde men 209 verschil- overschot dat volgens de oppositie toch vatbaar was voor Een nieuwigheid is de uit- lende wandelaars die ruim interpretatie. Dit is natuurlijk zo maar men moet toch gave van 135.000 fr voor tachtig gezinnen vertegen- ergens een lijn trekken en elk individu oordeelt op een het afhuren van een halve woordigden, deze getallen andere manier, zelfs al heeft men hetzelfde doel voor bladzijde in een reklame- werden in 1987 met re- ogen: een deficiet vermyden want dat geeft uiteraard een blad tot het publiceren van kordcijfers overtroffen, slechte indruk voor de buitenwereld, de kiezer nota gemeenteberichten, kul- Het deelnemersaantal bene. tuur- en sportkalender, steeg «slechts» met een Het is in ieder geval een net onder de 100 miljoeft Een belangrijke post is de twintigtal maar het aantal hele klus voor een schepen komt te liggen daar waar bijdrage van 6 miljoen deelnemende gezinnen van financiën om een be- dit in 1986 nog 112 miljoen voor de brandweer van steeg met liefst 50% wat groting op te maken en bedroeg. Aalst. een totaal van 128 bete- alles netjes (en juist) on- De werkingstoelage voor Energienota kende He-\ gemiddelde der te brengen in de ver- het OCMW daalt met Bijna tien jaar geleden aantal wandelaars lag rond schillende artikels en ze 300.000 fr en bedraagt nu WOrdt de gemeente ver- de zeventig tnaar daar wa- dan per slot ook nog tot op nog 12,5 miljoen en een zocht om energie te bespa- ren ook uitschieters bij die de frank na moet aflezen laatste gelukkige vaststel- ren. Daarom worden kon- honderdtal over- tijdens de zitting... een ling is de daling van het trolefiches aangelegd om schreden, ware hersenpijniging voor tekort van de gemeen- het brandstofverbruik na Omer Van Impe was de de toehoorders maar «wet- schappelijke bijdrage voor te gaan en eventuele ab- oudste man en Rosa Boo- telijk». (Toch gebeurt het de ziekenhuizen en zal normale afwijkingen vast nen de oudste vrouw die in andere gemeenten op voor 1988 nog een twee te stellen. Ondanks het geregeld mee op stap gin- een meer eenvoudige miljoen bedragen i.p.v. feit dat men het verbruik gen en het zeker met afue- manier). 4,4 miljoen. tracht te beperken is dit ten bij silecht weer. Maar Dit blad is dus evenmin De man in de straat vraagt toch gestegen tegenover ook anderen "^oben zich geschikt om te goochelen zich soms af waar een ge- de vorige jaren maar dit is A|nk onderscheiden en met cijfermateriaal maar meentebestuur de nodige vooral te wijten aan de werden hiervoor door het toch kan het interessant fondsen haalt om zijn per- strenge winter van vorig bestuur van Remaert J?®" wezen om enkele belang- soneel te betalen, wegen seizoen maar ook andere dach'timet een ttöfce. Wil rijke getallen toe te lich- aan te leggen en andere faktoren hebben hierin 'Y FahY en M;p- ,üe KniJ' ten. Door het wegvallen of vrij belangrijke uitgaven meegespeeld: het in ge- namen aan viertien toch- verminderen van bepaalde te kunnen maken. Zo ont- bruik nemen van alle loka- ten deel en mochten op belastingen is er op de be- vangt de gemeente Erpe- len van het gemeentehuis het einde van het seizoen groting van 1988 een totale Mere een 50 miljoen van in Erpe waar het archief de gouden wandelstok in verlaging van 5,5 miljoen het reeds geciteerde ge- en dc posterijen in onder ontvangst nemen. Zeer voorzien en zal men door meentefonds, 41,5 miljoen gebracht zijn, het open- verdiend trouwens want het wegvallen van een bij- van onroerende voorhef- stellen van het ontmoe- zij hadden heel wat kilo- komende toelage (KB fing, 74 miljoen van de tingscentrum van Mere en meters afgelegd 202) op een mindere ont- personenbelasting, 4 mil- de gemeenteschool van De wandelkalender voor vangst van 5,2 miljoen joen van de motorrijtui- Burst waar de infrastruk- dit nieuwe jaar biedt heel moeten rekenen. gen, enkele miljoenen als tuur intensiever gebruikt wat mogelijkheden voor Daartegenover staan na- bijdragen van de staat om wordt door de vereni- de leden en van lang uit- tuurlijk ook stijgingen die het onderwijzend perso- gingen rusten zal er zeker geen de begroting in evenwicht neel te betalen. Dit zijn maar enkele getal- sprake zijn. Lr zit veel moeten houden als men de De meeste uitgaven (113 len die slechts een over- variatie in het voorgesteld werkzaamheden in dezelf- miljoen) gaan uiteraard zicht in vogelvlucht geven programma naar ieder zijn de trant wil voortzetten als naar het personeel en de over het financieel beleid meug, maar een echte vorig jaar. Hierbij kan de werkingskosten. Van deze van de gemeente en dit wandelaar mag met zo gemeente rekenen op de laatste zijn o.a. belangrijk zonder al te veel rekening kieskeurig zijn. verhoogde raming van het het onderhoud van buurt- te houden met tientallen Op 17 januari a.s. blijft devident van de interkom- wegen voor 2,4 miljoen, andere posten die de acti- men eerder dicht bij huis munale Ievegov voor elek- Hier werd het krediet ver- va en passiva tegen elkaar want de eerste tocht van triciteitsdistributie waar- hoogd omdat men in het moeten afwegen. Geen si- het jaar is gepland in Sint van de stijging toch een vervolg het maaien van nekure in alle geval voor Lievens-Houtem. De Ho- miljoen bedraagt. Ook an- wegbermen aan derden zal de verantwoordelijke ge Venen worden verkend dere artikels van de begro- toevertrouwen. Ook is in schepen, zowel als het re- op 30 januari en indien er ting hebben invloed op het de begroting van dit jaar sultaat mali of boni weer- sneeuw ligt zal men de eindresultaat maar feit is 300.000 fr voorzien omdat geeft. kans geven om ook aan dat de totale lastenschuld men met een projekt bezig JV langlaufen te doen. Op -.1 februari blijft men weer dichter bij huis want dan gaat men naar de Geute- lingen te Eist; 20 maart komt de Bosberg te Gal-^ maarden aan de beurt enjt O het Hallerbos in Dworp; wordt op 17 april bezocht, 15 mei is voorzien om dejjm. streek van Dender enr** Marke te bezoeken waarl men in de omgeving vanf^y Overboelare zal wande- F0' len, op 19 juni komt Moer-F zeke aan de beurt om erL van de Scheldestreek teC genieten. Ook tijdens defc vakantiemaanden blijft k men doorwandelen dochp dan blijft men op eigen f°°r terrein want op 17 juli F trekt men naar de deelge- meente Erondegem waarkT^e een Molenbeek wandeling loont wacht. Voor 20 augustus istordt een ware nachtwandelingedert gepland maar meer gege-loon vens volgen later. Op 4*at e september trekt men opnieuw voor een ganserj^ dag op uit en zal men een|,ei bezoek brengen in de (oor voormiddag aan het Arbo-C' ee: return, in dc namiddag een| fikse tocht door de Heide. I Het dichtbij gelegen parkT^] van Grotenberge zal op 18! september bewandeldl worden en op 16 oktoberl^ gaat men naar de buurge-ï^ meente Kerksken en meer speciaal naar het gehucht de Boekent. Op 20 no-JJ® 8 vember komt Paulatemfntr aan de beurt en om hetf®"f jaar af te sluiten brengtl®®*- men nog een wandelbe-P®°® zoek aan Steenhuize. De Reinaert wandelclubP geeft dus maar weinig rustig voor dit jaar maar het zul-r len in ieder geval heerlijker3'"3 tochten worden in de na-l tuur die op elk ogenblikfo van het jaar zeer geniet-J® baar zijn Op het einder^J van het seizoen, waar-S™ schijnlijk op 4 decemberL^ zal men trouwens nog eensL kunnen nagenieten vant bepaalde momenten uit deja talrijke tochten want dunp organiseert de wandelvcr-r eniging een voorstelling! met dia's die de wande-| laars nog eens rustig kun-jj nen meemaken. JVf

De Voorpost | 1988 | | pagina 12