GRATIS TIP L fiMai van Beróar- AMQAZINE. F Oktaaf Boone: Pianist, dirigent, komponist, arrangeur Met stedelijke vismijn heeft Aalst een nationaal unicum Zestigste karnavalstoet op de BRT-lV Katrien Van Schuylenberg laureate •v V. De DendersPrt eW Cie>£ Figuur van het jaar 1987: Oktaaf Boone Taverne 't Hofken In uitgesteld relais CHINA GARDEN De Voorpost VRIJDAG 15 JANUARI 1I8R Al- JAARGANG NR. 2 AG F -ü De Persbond verkoos dit jaar Oktaaf Boone tot «figuur van het jaar». Een geboren en getogen Aalstenaar (23.10.23) die in de verzekeringssektor exakte wetenschap beoefende voor den brode doch als hobby die quasi een professie werd musiceerde. Wiskunde en fysica zgn inderdaad niet vreemd aan de opbouw van de muziek. Oktaaf Boone, de man met de zeer muzikale voornaam, beheerste ze beide. «Ik ben steeds amateur gebleven doch heb wellicht meer gespeeld dan heel wat beroepsmusici. Een vroegere direkteur van onze muziekakademie die me duidelijk niet kende, had minder muziek in zijn hele body dan ik in mijn pink», zegt Boone. Muziek in het bloed Grootvader, van wie Ok taaf de Daensistische in zichten meekreeg, was destijds erevoorzitter van de fanfare met de groene werkmansvlag «Tot Heil des Volks». Vader Boone, kolenhandelaar gevestigd aan de Brusselsesteenweg 11, was er penningmeester van maar vooral een uit stekende muzikant. Hij was trouwens een leerling van stadsgenoot Gustaaf Paepe wiens werk in De Werf -aan bod zal komen Enkele van de deelneemsters aan de wedstrijd (a) Logowedstrijd voor VVV De Denderstreek Na kulturecl centrum De Werf krijgt nu ook de Gewestelijke Vereniging voor Vreemdenverkeer «De Denderstreek» een logo. Deze logo zal de bedoelingen van deze WV konkretiseren zijnde het toerisme in de Denderstreek onder al zijn vormen te bevorderen door het valoriseren van zijn patrimonium en dit patrimonium meer gekendheid bezorgen. De VVV wil daarenboven bijdragen tot betere ekonomische ontwikkeling van de regio in funktie van het vreemdelingenverkeer en bijdragen tot de heropleving van de vroegere gastronomie en folklo re. Bovendien wil ze bijdragen tot optimale be scherming van natuur- en stedenschoon. Katrien Van Schuylenbergh laureate Deze 24-jarige jongedame uit de Sint-Annalaan 124 kreeg uit de handen van voorzitter Leonard Quinte- lier de ondeelbare prijs van 30.000 fr. De laureate volgde humaniora bij de Dames van Maria en funktionele grafiek aan het Sint-Lukasinstituut te Gent. Te Aalst volgde ze aan de akademie voor schone kunsten beeldhouwen en levend model, was montage-helpster in drukkerij Die Keure te Gent, maakte strips, cartoons en illustraties voor diverse tijdschriften, verzorgde de lay-out van verschillende tijdschriften, zette de publicitaire stand van KAJ- KSA-VKSJ op en maakte een dekor voor PACT. De drie zustersteden Haar logo heeft de grondvorm van een driehoek met als hoekpunten de steden Geraardsbergen, Ninove en Aalst die via een vlotte lijn die de Dender simboliseert worden verbonden. Tweede werd de 21-jarige Andy Cautaerts, Klein Brabant 4 te Ninove en derde Kathelijne Van den Berghe, 25 jaar, wonende Dekenijstraat te Lochristi. In totaal waren er 17 deelnemers met samen 26 ontwerpen. De totaliteit van deze 26 ontwerpen worden verder tentoongesteld in Ninove, Geraardsbergen en in de Faluintjes. Aalst. Het winnende logo A bij «Iwein van Aalst» dat zal worden aangepast aan hedendaagse behoeften door Oktaaf Boone die met de Symfonie voor de vertaling ervan zal zorgen. Daensist Oktaaf Boone toont ons met gewettigde fierheid een waar kleinood. Hij is inderdaad de bezitter van het zakhorloge van Pries ter Daens terwijl zijn broer de enige olieverf schilderij bezit dat Priester Daens ooit konterfeitte. De broer van Oktaaf zocht het in een andere richting. Geronk van motoren was de muziek die hem liefst in de oren klonk. Hij werd dan ook vliegtuigpiloot en woont te Eksel. Als flight- manager van Transeuro pan Airways is hij 's zo mers als er veel vluchten zijn, zelf nog airbuspiloot, doch buiten het hoogsei zoen is hij in alle kontinen ten om er examens af te nemen van kandidaten air buspiloot. Broerlief is een autodiact die bij SABE NA geen enkele kursus volgde doch bij het exa men uit 301 kandidaten de absolute primus werd. Studiën Oktaaf kumuleerde zijn studie lager en middelbaar onderwijs aan die in de muziekschool. Hij was bij na aan het einde van zijn studiën in de richting han del in het Atheneum als de oorlog er brutaal een eind aan maakte en Oktaaf vluchtte naar la douce France dat toen echter weinig «zacht» voor vluch telingen was. Reeds op achtjarige leef tijd leerde hij piano bij Jef Cammaert. de man die destijds bij de stomme film piano speelde om de aktie op het doek te ondersteu nen. Vervolg op blz. 4 Uitbater Wilfried DE VOLDER Heet U hartelijk welkom uitgebreide snackkaart ijskreem vriendelijke bediening gezellige sfeer open van 11 tot.... zaterdag en zondag open vanaf 16 uur woensdag gesloten Gentse Steenweg 8 9410 ERPE (Aalst) Tel. 053/77.37.87 De Aalsterse vismijn is reeds ruim 5 eeuwen oud. Een eerste vermelding werd gevonden: 25 mei 1465 als nadere reglementering voor de verkoopvan vis werden opgesteld. De vismijn dateert dus alleszins nog van voor dat jaar al. De aanvankelijk meest aangevoerde vis was haring. Ongekeurde haring mocht niet worden verkocht en bg het keuren kwamen er steeds vier «waardeerdere» te pas. Die werden voor hun werk betaald in deniers of schellingen of kregen per gekeurde ton vier haringen of van elke hoop droge haringen twee stuks. Als de weergoden Aalst andermaal gunstig zgn - ze zijn dat quasi altijd - wordt de 60e jubileumkavaikade een topper. 57 groepen zetten hun beste beentje voor en in de werkhalle «La Couverture» wordt ondanks een aantal spanningen over het eventueel moeten verlaten van deze lokatie toch duchtig gewerkt. Niet alleen tijdens de weekends doch tegenwoordig elke dag. Het feestkomitee spant zich terdege in om aan deze jubileumeditie alle mogelijke luister te verlenen. En wegens de vroege datum dit jaar wordt de wegwijzer van de zondagstoet enigszins ingekrompen om te voorkomen dat groepen op de Grote Markt zouden belanden in de quasi duisternis. Te meer omdat de BRT ook deze 60e stoet integraal wil opnemen en uitzenden op een later te bepalen datum. Viswijf? Vis mocht alleen in de vis mijn worden verkocht en dat ging niet zonder plicht plegingen. Wie onheuse woorden gebruikte in de mijn kreeg naast een boete ook een schorsing. «Vis wijf» voor iemand die ruw is van taal dateert dan al leszins niet uit die perio de... Ook wie té veel vis aankocht - meer dan één korf - liep gevaar op be boet te worden. Zalm werd ook aange voerd doch dan wel in dui delijk mindere mate. Hier voor werden de keurders per stuk betaald en verder was bepaald dat zalm niet langer dan twee etmalen mocht te koop worden ge steld. De monniken van Affligem die tot voor en kele decennia geen vlees mochten eten, en voor wie vis dan ook een hoofdbe standdeel van hun voeding was, kregen een uitzonde ring op de regel. Ze moch ten zoveel vis aankopen als noodzakelijk voor hun «alimentatie». V(jf maal vismgn Begrijpelijk werd een vis mijn in de nabijheid van de Dender opgetrokken. De oudste vismijn waar van we de plaats konden achterhalen was gesi tueerd waar zich nu het Oud-Hospitaal bevindt achter de Sint-Martinus- kerk. Het oudste en eerste plekje van Aalst. De hui dige plaatsnaam «Oude Vismarkt» verwijst er in derdaad nog steeds naar. Ze zou er gebouwd zijn in 1770. Een nieuwe vismijn zou dan gekomen zijn op «'t Eiland Chipka» achter de Werf. Een «eiland» ge vormd tussen denderar- men. Bij de bombarde menten door de Duitsers in 1940 waarbij het station en de brug werden gevi seerd, sneuvelde ook de vismijn op Chipka en er werd overgeschakeld naar de Botermarkt. Toen de metalen konstruktie al daar echter in 1953 werd afgebroken werd ander maal verhuisd. Nu naar stadsmagazijnen aan de Vrijheidstraat tot op 18 ju ni 1957 de eerste vis werd verkocht aan de nieuwe vismijn aan de Houtkaai waar nog steeds vis wordt verkocht. Unicum Bijna is Aalst daarmede een unicum. In heel wat steden zouden wel stede lijke vismijnen hebben be staan, doch die zouden al len verdwenen zijn uitge zonderd Lier en Aalst. Die van Lier zou dan wel er een zijn in openlucht ter wijl die van Aalst beschikt over de nodige akkomoda- tie. Een middenplaats waar de vis te kijk ligt en ruimte voor het publiek op drie niveau's. Uitgezon derd in de zomermaanden en in de periode tussen Kerst- en Nieuwjaar kan u er elke week van dinsdag tot en met vrijdag terecht. De vis wordt er door Fran cois Daeleman vanaf 9 u. aan de laagst mogelijke prijs verkocht. U kan aan de kassa uw bestelling overmaken waarna Benoit De Backer u netjes afge wogen de bestelde portie vis bezorgt. Iedereen komt er normaliter aan zijn trekken en vaak gaat zelfs nog heel wat vis de koel kast in. Vooral gepensio neerden komen er kopen en het i6 dan ook duidelijk dat de vismijn een sociale rol vervult in het Aalst van heden. Dure vissoorten moet u er echter niet gaan zoeken. Maar ook goed kope vis kan lekker zijn als hij maar degelijk wordt bereid. Een groothandelaar koopt de vis aan in de mijn te Oostende, Nieuwpoort of Zeebrugge. De vis belandt te Aalst per kamion of met de trein en vanaf 5u30 zijn beide bedienden druk in de weer om de verkoop voor te bereiden. Vis die te duur is wordt niet aan gekocht. Er mag echter onder een bepaalde mini mumprijs niet worden ver kocht. Maar als er weinie belangstelling is wordt da delijk aan deze minimum prijs verkocht. Is er meer volk dan beschikbare vis, dan wordt gestart met 10% boven de laagst mo gelijke verkoopprijs en wordt dan per frank afge mijnd. Wie dan «mijn» zegt heeft de vis gekocht. Normaliter is de verkoop in een halfuurtje voorbij maar als er nog vis over blijft blijft de mijn nog open voor eventuele laat komers. Verfraaiing Op vraag van de inspektie- diensten worden voor an derhalf miljoen herstel- lings- en verfraaiingswer- ken aan de vismijn uitge voerd? De bestaande faience zal in de verkoopzaal, in het sanitair, in voorzieningen en in het schoonmaakkan- toor worden weggebroken en door nieuwe vervan gen. In de koelplaats komt er een nieuwe vloer, zol deringen en muren wor den onder handen geno men en het geheel onder gaat een face-lift. Buiten moet de grintdich- ting er af en komt er nieu we dakbedekking, nieuw zinkwerk en nieuwe isola tie. En op de gevels komt nieuwe bepleistering. LH Getracht wordt via o.m. allerhande wedstrijden zo veel mogelijk mensen bij het Aalsterse karnavalge- beuren te betrekken. Dit o.m. via de organisatie door het feestkomitee van een hele reeks wed strijden. Karna valrally Om de bezoeker en de vele scholieren die onze stad bezoeken rond de karnavaldagen een handje toe te steken bij het ont dekken van de verschillen de karnavalaspekten orga niseert het Stedelijke Feestkomitée een karna- valrally. Deze rally begint aan het stadhuis Grote Markt. Waar de deelnemers een pakket informatie en een vragenboekje overhandigd krijgen. Door het volgen van de instrukties wordt de be zoeker naar de belangrijk ste gebouwen in onze stad, de foorpleinen en de kar- navalwerkhallen geleid waar telkens een paar vra gen op te lossen zijn. In enkele van deze gebouwen worden bepaalde zaken die verband houden met karnaval tentoongesteld, (bv. affiches, wimpels, programmaboekjes, enz.). Deze aktie gaat van start op 1 februari 1988 en loopt tot en met karnaval 1988. De rally staat open voor individuelen en voor groe pen. Groepen worden wel verzocht vooraf kontakt op te nemen met het se- kretariaat van het Stede lijk Feestkomitée gehuis vest Capucienenlaan 63, te 9300 aalst, tel. 053- 77.11.11 toestel 210 of 277. Vitrinewedstrgd Het Stadsbestuur in sa menwerking met het Ste delijke Feestkomitée orga niseren ter gelegenheid van karnaval 1988 een wedstrijd voor de mooist geschilderde vitrine in het kader van karnaval. Aan deze wedstrijd kun nen alle handelaars van de stad deelnemen mits voor afgaandelijk in te schrijven. Een jury samengesteld door het Stedelijk Feest komitée zal in de loop van de week voor karnaval, tussen maandag 8 en vrij dag 12 februari 1988, een rondgang maken bij de in geschreven handelaars. Aan de winnaars van deze wedstrijd zal een karnaval- CHINEES RESTAURANT (origineel Chinese keuken) Dendermondsesteenweg 157 9308 HOFSTADE- AALST J1""-" Ons restaurant biedt u: sfeervolle inrichting, rustig kader gastronomische zakenlunchen en diners uitgebreide Chinese specialiteiten 12 soorten dagschotels naar keuze voor bruiloftfeesten, communie en recepties tot 80 personen groot eigen parkeerterrein Open: maandag tot vrijdag: 12-14.30 u. en 17.30 u.-24 u. zaterdag: 12-14.30 u. en 17.30 U.-02 u. zondag en feestdagen: 12-24 u. geen sluitingsdag RESERVATIE: 053/77.52.91 2/108-AS perkament worden over handigd. Inschrijven op het sekreta- riaat van het stedelijk feestkomitee Capucienen laan 63. Affichewedslrijd Aan de wedstrijd kan door elke in België gehuisveste persoon worden deelge nomen. De wedstrijd wordt uitge schreven met het doel het bekroonde werk te gebrui ken als affiche voor karna val 1989. Afgeleiders van het ontwerp kunnen ge vraagd worden voor sluit- zegel (2/3) sticker (4/6), medaille, postafstempe- ling. Alle inzendingen blijven eigendom van het inrich tende komitée, dat er vrij mag over beschikken. De ontwerpen, hetzij fo to's, hetzij tekeningen die nen het formaat 40 cm./60 cm. of 40 cm/30 cm te hebben met bijpassende vermelding: Karnaval Aalst 05.02.'89. De ontwerpen dienen ten laatste op 15 april 1988 afgeleverd te worden op het sekretariaat van het Stedelijk Feestkomitée, Capucienenlaan 63, te 9300 Aalst. Op de rugzijde van het ontwerp moet een slagzin vermeld staan. Op een gesloten omslag, met daarin de identiteit van de ontwerper: naam, adres, telefoon, mag enkel de slagzin vermeld staan. Iedere deelnemer mag meerdere ontwerpen in dienen. De jury zal, aan de hand van de bruikbaarheid van de ontwerpen, beslissen of er al dan niet prijzen wor den toegekend. Het totaal bedrag van de prijzen be loopt 10.000 fr. en 5.000 fr. voor respektievelijk de eerste en de tweede prijs. De ontwerper draagt de volledige verantwoorde lijkheid van zijn ingediend ontwerp. Door zijn deelname be wijst de ontwerper kennis te hebben van huidig re glement en er zich volledig naar te schikken. Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1988 | | pagina 1