Amendementen bij de vleet bij huurvoorw. KIB Gent stelt dr. Matthieu buiten vervolging Aanslepende dossiers te Hofstade Met Davidsfonds-Erembodegem kennismaken in computertaal... Sint-Antoniusviering te Essene Meewerken aan Daenshulde "Vlinders vangen met Walter» De behandeling van de voorwaarden voor ingebruikgeven van stadslokalen en voor verhuren van stadsmaterialen gaven aanleiding tot heel wat diskussie en tot een hele reeks stemmingen. Vooral gebruiken van «De Werf» en van de Keizershallen gaf aanleiding tot ellenlange besprekingen met herhaalde stembeurten. De vooropgestelde tarieven vermeldden we reeds eerder doch nu ging het om de goedkeuring ervan. Het ging om de voorwaarden voor kortstondig gebruik. Voor waarden voor langdurige bezetting moeten nog op punt worden gesteld. Raadslid Baita Dolores legt wel een aantal amendementen ter tafel. De computer is een gegeven dat niet meer weg te denken is uit onze samenleving. Willen wij geen «analfabeten» zyn in deze meer en meer computergeoriënteerde maat schappij, dan moeten wij er voor zorgen dat we de taal van de computer leren begrijpen. Daarom organizeert Davidsfonds-Erembodegem, met als thema «A... B... C... omputer» een cyclus van twee... drie aktiviteiten, in de kripte (onder de O.-L.- Vrouw Hemelvaartkerk - Erembodegem-centrum) tel kens om 19.30 u. Vrijdag 22 januari 1988: het ABC van de computer door een IBM-specialist en vrijdag 29 januari: kreatieve toepassingen. Daarna is er mogelijkheid om een groepsbezoek te brengen aan de Computer Galerij van IBM te Brussel. De computer is door de muren gebroken van de wetenschaps- en bedrijfs wereld waarin hij geboren werd. In alle maatschap pelijke sektoren die je je maar kunt indenken: de reeds genoemde weten schaps- en bedrijfswereld, ook in de sociale sektor, het verkeer, het onder wijs, de medische sektor en noem maar op, overal merk je een fenomenale doorbraak en een stijgen de inbreng van de compu ter. Hij verovert meer en meer onze leefomgeving van elke dag. We vragen ons wel eens af: Is hij op weg net even alledaags te worden als telefoon of televisie? Is hij ook betaal baar en nuttig voor huis-, tuin- en keukengebruik? Of blijft het een duur luxe speelgoed?» Onze vaststelling dat de computer ons wereldbeeld inpalmt houdt ook bepaal de consequenties in. Wil len wij namelijk geen «analfabeten» zijn in deze meer en meer computer- georiënteerde maatschap pij, dan moeten we er voor zorgen dat we de taal van de computer léren begrij pen. De computer kan ons enorme diensten bewij zen, maar we moeten er eerst leren mee omgaan. De geheimen van het toet senbord dienen hem ont futseld, de betekenis van de «geheimtaal» for mat, floppy disk, erase, type, copy, diskcopy, mo de, print, listing... ont sluierd, het fabelachtige geheugen van zijn gesto ckeerde gegevens opge roepen. Enerzijds moet je mogelijkheden, die reeds in de computer aanwezig zijn, eruit kunnen halen. Anderzijds is de computer maar een «levensloze» ma chine. als je er geen in- strukties instopt die hem zeggen wat en hoe hij iets moet doen. Misschien stelt U zich de vraag hoe een computer werkt of hoe het compu- ter-ABC eigenlijk in me kaar steekt? Of bent U geboeid door de mogelijk heden ervan? Op uitnodiging van Da vidsfonds-Erembodegem zal een specialist van IBM dieper ingaan op deze en andere vragen die U hem kunt stellen tijdens vol gende info-cyclus: vrijdag 22 januari zal ge poogd worden het ABC van de computer duidelijk te behandelen en vrijdag 29 januari a.s. wordt de belangstellenden de moge lijkheid geboden enkele kreatieve toepassingen en de pas verworven kennis in praktijk te brengen. Telkens om 19.30 u. in de kripte" (van de O.-L.-Vr. Hemelvaartkerk) te Erem bodegem-centrum. Tevens is voor de «kursisten» een groepsbezoek gepland aan de Computer Galerij van IBM te Brussel. Hopelijk huivert U daarna niet bij de gedachte dat «de machines in de toe komst nog meer en meer alles in handen zullen ne men..», of verdwaal je la ter niet in het elektronisch landschap... En... veroorzaak je toch nog een kink in de kabel, gaat je entoesiasme toch wat luwen, beaam dan vol mondig «dat de computer geen «god» is maar wel degelijk een machine die stuk kan gaan en niet tot méér in staat is dan de mens die ermee werkt...!» D.B. Amendement 1 Baita Dolores stelt als nieuwe tekst voor artikel 1 voor wat volgt. Verenigingen en personen kunnen in het kader van het gemeenschapsleven en van de kulturele, sociale, sportieve of vryetijdsakti- viteiten die te Aalst plaats grijpen, bij het stadsbe stuur materialen ontlenen tegen een vastgestelde prijs. Deze ontlening gebeurt per weekdag, weekend (max. 3 dagen: met keuze uit vrijdag, zaterdag, zon dag, maandag) of week (7 dagen). Ontleningen voor een lan gere duur kunnen toege staan worden. De materialen worden in principe ter plaatse gele verd. Het CBS kan voor het vervoer een andere re geling vaststellen. Ontleningen worden niet toegestaan indien het om aktiviteiten gaat met een louter kommercieel karak ter of om aktiviteiten die zich in de zuivere privé- of familiale sfeer situeren. De aanvraag moet min stens 3 weken vooraaf worden gericht aan het College van Burgemeester en Schepenen van de stad Aalst, Grote Markt 3, 9300 Aalst. Amandement 2 Art. 2 bis: De lijst van de aktuele stand inzake de nog beschikbare materia len en data wordt steeds ter beschikking gehouden van elke kandidaat-gebrui ker die erom vraagt. Elke aanvraag wordt gedateerd, genummerd en in kronolo- gische volgorde ingeschre ven in het register van de aanvragen. De aanvragen dienen steeds behandeld te wor den in kronologische volg orde. Art. 2 ter: Materialen die op de gevraagde data nog beschikbaar zijn, kunnen door de kandidaat-ontle- ner voorlopig gereser veerd worden door de be taling van de helft van het ontleningsbedrag (voor schot). Indien het CBS of de door het CBS gemandateerde dienste, binnen een perio de van 10 dagen na de aanvraag en betaling van het voorschot, de voorlo pige reservatie niet heeft geannuleerd, wordt deze reservatie definitief. Wordt de voorlopige re servatie geannuleerd door het stadsbestuur, dan zal de betaalde som binnen de 14 dagen terug betaald worden. Amendement over Keizers hallen Art. 2: Bier en frisdranken die geschonken worden dienen te worden besteld bij de door de stad aange wezen leverancier. Bespreking Dolores had felicitaties voor de geformule ;rde voorstellen en ever zeer over de manier waarop die telkens zijn gekomen. «Voor mij bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen dus een tema minder De Kamer van Inbeschuldigingstelling Gent heeft dr. Frans Matthieu na de klacht van het Aalsterse OCMW buiten vervolging gesteld. Die buitenvervolgingstelling was reeds gevraagd op 13 november. Het OCMW werd bovendien veroordeeld tot het betalen van de gerechts kosten. Zowel in Herdersem als in Essene hebben er andermaal Sint-Antoniusfeesten plaats. Dit jaar op zondag 17 januari. Essene - een deelgemeente van Affligem - een dorp, een parochie, een gemeenschap waar «requiem» en «ressurexit» dicht by elkaar liggen. Waar men treurt om de teloorgang van een klein piyottendorp, maar waar men het goede weet te halen uit het nieuwe en waar de mensen overtuigd z(jn dat de binnenkant der dingen blyft bestaan zolang men het verleden niet verloochent. Reeds in 1982 diende de Aalsterse OCMW-raad klacht in tegen dr. Mat thieu die diensthoofd was in het OCMW-laborato- rium, er in de Zonnestraat een privé-labo op nahield en tevens hoofd was van de bloedtransfusiedienst van de Aalsterse Rode Kruisafdeling. Hem werden o.m. ten las te gelegd overhevelingen van in het OCMW aange vraagde labo-onderzoeken naar zijn privé-labo en het niet of onvolledig afstaan van het overeengekomen gedeelte van het ereloon aan het OCMW. Daaren boven zou volgens de klacht van het OCMW ook ereloon geïnd zijn ge weest rechtstreeks op de privérekening van dr. Matthieu. En tenslotte was er de zaak van de niet konform bevonden zijnde bloedzakjes. Over en weer Na een aantal verdagingen had de raadkamer van Dendermonde reeds in mei 1987 dr. Matthieu bui ten vervolging gesteld. Daartegen tekende de OCMW-raad dan ook ver zet aan bij de Kamer van Inbeschuldigingstelling te Gent. In de schorsingsbrief aan dr. Matthieu gericht was vermeld dat de schorsing zou lopen tot bij het einde van het onderzoek. De kous niet af Met dc scponering door de KIB is de kous (nog) niet af. Die beslissing betreft uiteraard een strafrechter lijke zaak maar de kans van een burgerlijke zaak blijft reëel. En bovendien is er het intern onderzoek in het OCMW en de schor sing als administratieve maatregel die niet automa tisch vervalt door de uit spraak van de KIB. Wellicht zal de OCMW- raad de zaak herbekijken in het licht van het Gentse vonnis. Maar dat vonnis werd het OCMW nog niet betekend zodat het OCMW officieel nog geen kennis kreeg van dit von nis. Vooral de motivering van dat vonnis interesseert de raad want die zal duide lijk meespelen in het oor deel dat de raad zich zal vormen. Voorlopig (vandaag maan dag) doet het OCMW niets. Te zeggen, het wacht af. A.s. maandag 18 januari is een vergadering van de OCMW-raad ge pland en als het vonnis dan betekend is wat wel het geval zal zijn, kan de OCMW-raad zijn stand punt bepalen. Te Aalst gonst het wel van «geruchten» over al dan niet eis tot schadeloosstel ling, over de door klinisch bioloog gedane investerin gen en over de kansen van nog degelijke samenwer king tussen de twee oppo nenten. dat ik zal kunnen bespe len. Maar er blijven tema's genoeg over...» zegt Baita die dus duidelijk, alhoewel tot na de verkiezingen geen lid meer van de SP, aan de verkiezingen van 8 oktober 1988 wil deelne men, met welke partij of afzonderlijk. Dat blijft uiteraard nog een open vraag. Danny Denayer dringt er op aan dat de materialen goed zouden worden on derhouden en dat er een lopend budget zou worden voorzien om waar nodig stante pede te kunnen aan vullen. Hij ervaart de fila- teliezaal in de Kattestraat als de duur qua verhuur (500 fr.) ten opzichte van de vergaderzaal van kui tuur (300 fr.) en stelt voor dienstcentra, in de deelge meenten open te stellen mits 200 fr. huur. En Gra- cienne Van Nieuwenborgh vraagt dat filmklubs even eens van vermindering zouden kunnen genieten. Dat bleek achteraf in goe de aarde te zullen vallen want zal onderzocht worden. Repliek Schepen André Doorns antwoordde aan Baita Do lores dat het vervoer best beschiedt door de stads diensten om beschadiging te voorkomen en dat ver huren aan privé-personen praktisch nooit gevraagd wordt. Dat een inventaris moet worden bijgehouden spreekt uiteraard voor zichzelf. Dat de huurprijs van de filateliezaal te hoog zou zijn wordt door schepen Doorns gerelativeerd want «er wordt drank verkocht en daarmede wordt wel de huur, althans gedeeltelijk, betaald». Dat het stadsbe stuur om die verkoop mo gelijk te maken enigszins zou bijgedragen hebben door enige installatie wil Denayer echter niet gesug gereerd horen. De filateli stische klub heeft alles zelf geïnstalleerd en «als belo ning moeten ze nu een zwaardere huur betalen», want voor gelijkaardige lo- A- "oo - kalen gevraago groepen m stadsbestuur worden» zegt doch bij dat «i zwak» plaatst Doo. vraagtekens. Stemmen aan de lopenu band Over het noodzakelijk in trekken van de vroegere reglementering die nu door de huidige zal wor den vervangen gaat ieder een vanzelfsprekend akkoord. De amendementen van Baita Dolores worden ver worpen door CVP, PW en Dierick en even ont staat er hilariteit als Oscar Redant via een lapsus ver keerd «ja» zegt in plaats van «neen». Bij de behan deling van het punt zelf onthouden zich SP, VU en Baita. Naamstemming Danny Denayer dringt voor zijn amendementen aan op stemmen bij naam- afroeping wat dan ook ge beurt. De behandeling er van wordt verworpen mee- derheid tegen minderheid. Beide afzonderlijk zete lende dames splitsen zich op. Dierick stemt met de meerderheid en Dolores tegen. Bij de behandeling van het punt zelf onthoudt zich de SP onder algemene hilariteit «omdat geen re kening werd gehouden met de amendementen van mevrouw Baita». Ei genaardig als men weet dat dit raadslid ui de SP geschorst is tot na de ge meenteraadsverkiezingen En Jan Caudron onthoudt zich «omdat geen rekening werd gehouden met de amendementen van De nayer». Een procedure die zich herhaalt bij een vol gend amendement. Finaal wordt dit punt goedgekeurd door de meerderheid plus Anny Dierick. Na de lange paternoster stembeurten verklaarde de burgemeester finaal «het varkentje is gewassen». LH Eén van die oude waarden is beslist de viering van Sint-Antonius-Abt op 17 januari of de eerste zon dag erna. «Dienst Sint-Antonius, den heiligen man die mens en dier genezen kan.» Sint-Antonius wordt voor al aanroepen tegen dc huidziekten, zowel bij mensen als dieren, tegen het zo gevreesde Sint-An- toniusvier, brand en aller hande veeplagen. Het is vooral rond zijn feestdag dat nu nog velen «op bede vaart» komen. Sedert eeuwen wordt Sint- Antonius te Essene ver eerd. Getuige daarvan is een «Cantuarie van Sint- Antonius» die reeds in 1462 bestond. In 1787 bedacht de laatste proost van de Abdij dit broederschap met een spe ciaal voorrecht: Wij, Beda Regaus, Abt van Affligem, doen cont alle luyden dat wij te eeu wighen daghe aan die van Esschene verlenen en de noch gheben tot gedincke- nissen van onsen Lieben Sint-Antonisse, die gonste van die verkenskoppe en andere offerghavene te goede te maekene in die naervolghende manieren: - in den iersten selen die koppen en andere offer ghavene van iersten quali- teit sijn en de in suyvere papieren ghedaan; - item voirts sal die kop of gifte ghegheben worden aan die ghene welcke meest biedende is; - voirts selen rustversto- renden door de gewaepen- de wachters verjaagd worden; - item ist verboden op straffe van zwaere boeten die verkenskoppen of of ferghavene in taveernen of te bierhuysen verder te verkopen. Ghegheben in onsen goe den dorpe van Esschene en van onsen seghel voir- sien op Sint Antonisse dagh. ten jaere dussend sevenhondert tachtig en de sevene. Het is rond dit gebruik dat de nu 20 jaar oude Sint- Antoniusgilde opnieuw heeft aangeknoopt met het verleden. Sint-Antoniusviering Op de dag der viering - dit jaar op 17 januari - wor den van in de vroege och tend de offergaven aange bracht, gaande van bro den, groenten, worsten, hespen, varkenskoppen tot zelfs levende dieren. Om 8 uur is er een gelezen mis en om 10 uur volgt dan de hoogmis, en dit is met een iets heel speciaal. Het gaat er namelijk nog oud- liturgisch aan toe. De ge zangen zijn gregoriaans en worden ditmaal gebracht door het vermaard Grego riaans O.L. Vrouwekoor uit Abele-Watou o.l.v. Bernard Deheegher. Ook de preek wordt vanop de kansel gehouden. Gedu rende de offergang wor den gelegenheidsprentjes uitgedeeld met aangepaste tekst. Na de mis worden de of fergaven naar buiten ge dragen en per opbod ver kocht na voorlezing van de oude oorkonde. De op brengst hiervan dient om het onderhoud te verzor gen van kapelletjes en voor verfraaiing van het Sint-Antoniusbeeld. Ondertussen heerst er rond de kerk een onver valste Breughelsfeer Straatmuzikanten brengen er de leute in, terwijl de geur van kriek, lambiek en bakkende pensen samen smelt met wierookwalmen uit de kerk. Er is dit jaar ook gezorgd voor een nieuw bedevaart vaantje, een ontwerp van kunstenaar Bert Van Den Broeck. LH SP-OCMW-raadslid Eddy Dierickx informeerde by het stadsbestuur naar de stand van zaken in verband met drie dossiers nopens Hofstade: het oprichten van een biblioteekfiliaal, de dorpsherwaardering en het plaatsen van driekleurige verkeers lichten op het kruispunt Expressweg - Terbekenstraat. Voor de eerste twee dossiers wordt de bal verder gekaatst naar de gemeenschapsminis ter die laboreert aan gebrek aan kredieten. Voor het derde dossier heeft burgemeester Dc Kerpel wel enige hoop. Biblioteekfiliaal In een schrijven van 15 april 1985 deelde het stadsbestuur mede dat de ingebruikname van het fi liaal voorzien was voor eind februari 1986. Nu twee jaar later is met enig verbouwingswerk nog niet gestart. Het stadsbestuur ant woordde op 5 januari 11. tot zijn grote spijt geen datum van aanvatting der werken te kunnen bepalen omdat de kredieten waar over minister De Wael be schikte onvoldoende zijn om aan die vraag te voldoen. Dorpsherwaardering Sinds augustus 1986 berust dit dossier bij de bevoegde gemeenschapsminister. Uitvoering van projekten voor stadsherwaardering worden gespreid over 5 jaar en de vrees is reëel dat voor kwestieus dossier de termijn nagenoeg zal verstreken zijn. Daaren boven is het zo dat de Stuurgroep voor dit pro- jekt heel wat energie en tijd in de behandeling er van heeft gestoken. Het stadsbestuur schrijft dat dit dossier «Hofstade Dorp» op 11 augustus 1986 persoonlijk werd overge maakt aan het kabinet van gemeenschapsminister Pe de. De minister beloofde daarbij de stad te informe ren over de verdere afhan deling. Die informatie werd echter nog steeds niet ontvangen. Verkeerslichten De stedelijke advieskom missie voor verkeersaan- gelegenheden heeft het plaatsen van driekleurige lichtsignalisatie ter plekke gunstig geadviseerd. Bur gemeester De Kerpel meldt dat op 27 oktober 1987 een overleg hierom trent plaats had in aanwe zigheid van de provinciale direktie van het Bestuur der Wegen. Het betreft hier inderdaad geen stads weg maar een staatsbaan. Het probleem van de snel heid op deze rijksweg (N 41) wordt aan een onder zoek onderworpen evenals dat van de dwarsend ver keer Terbekenstraat - H. Consciencestraat Het Bestuur der Wegen heeft het dossier op 18 november 1987 overge maakt aan de Biezondere Kommissie voor Verkeers veiligheid te Brussel. Deze instantie moet beslissen of de criteria tot het installe ren van een driekleurige lichtsignalisatie hier ver vuld zijn. Het Bestuur der Wegen beloofde aan de burge meester in de loop van januari dit jaar een rap port te zullen sturen waar in benevens de verkeer stellingen ook de resulta ten van de snelheidscon troles zullen worden ver vat. Daaruit kan de burge meester dan de nodige be sluiten trekken om verde re afhandeling van dit dos sier te benaarstigen. LH Met het oog op de 150* verjardag van de geboorte van priaster Adolf Daens werd een komitee opge richt om deze feestviering de nodige glans te verlenen die ze verdient. Zowat alle mogelijke Vlaamsvoelende verenigingen werden aangeschre ven voor medewerking en een twintigtal ervan was present op de stichtingsvergadering. Voorzitter werd Frans-Jos Verdoodt, een uiterst beslagen Daenskenner en waarnemend konservator van het Daensmuseum. Luc Geeroms neemt na mens het stadsbestuur het sekretariaatswerk op zich. Naast het Priester Daens Daensfonds zijn er echter ook de Priester Daensvrienden en namens deze vereniging werd Joachim Van der Meersch ondervoorzitter waarna Emiel Van Schuylenbergh, een familienaam die naar een historisch verleden refereert, penningmeester wordt. Joachim Van der Meersch zal een eventueel Daens- massaspel of historische Daensstoet met een werk groep op de haalbaarheid toetsen en Fons De Koninck werd verzocht het zelfde te doen in ver band met het opvoeren van het bestaand theater stuk over Daens. Verdere voorstellen behelzen een Daenswandeling, de uitgifte van een Daenspostzegel, een tentoon stelling, een boekenbeurs en een zangavond. Hierbij wordt iedereen die meent enige kreatieve inbreng te kunnen doen opgeroepen zich te melden op het sekretariaat in het Daensmuseum ten stad- huize. LH Onder deze titel loopt van In deel II wordt de klem- 15 januari tot en met 7 toon gelegd op het figura- februari in museum Oud- tief werk van Schelfhout Hospitaal, Oude Vis- rond de jaren '60. Deze markt, een tentoonstelling werken heeft hij nooit aan van werk van Walter de openbaarheid prijsge- Schelfhout enerzijds en geven doch nu worden ze van de Galerij Reform an- getoond, derzijds. Deze tentoon- Deze tentoonstelling gaat stelling wil een terugblik door m.m.v. Dialoog, werpen op het werk van Vereniging voor Kunst, Schelfhout vanaf 1959 tot Letteren en Geschiedenis op heden. Aanvankelijk en met die van het stads- was Schelfhout in het Aal- bestuur. Ze gaat gepaard sterse zowat de promotor met een monografie door van de abstrakte kunst Rik Strypens en een bi- waaruit dan ook Galerij Reform groeide. In deel I van de tentoon stelling wordt vooral werk getoond van hen die werk zaam waren rond Galerij Reform: Manderlier, Mar tin Haupert, Dubail, Glotz, Hermkens, Kausch en Mechnig. bliografiele uitgave «Vlin ders vangen met Walter» van Firmin Van Der Poor ten. Vernissage vandaag vrijdag 15 januari te 20 u. in museum Oud-Hospitaal met o.m. toespraak door kuituurschepen Chris Borms. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 3