Toneel spelen in "De Werf' stelt kringen voor problemen Dominicus Van den Bremt, vader Theodoor Ewoud Van Der Heyden, Liesbeth Keymolen en Peter Hellings laureaten 14 - 22.1.1988 - De Voorpost Aalst. De deelnemers aan het Rotary tornooi (a) Graag de schouwburg aan het Vredeplein behouden Voorzitters en verantwoordelijken voor de tech niek van de Aalsterse toneelverenigingen maak ten verleden donderdagavond voor het eerst écht kennis met de infra-struktuur voor toneelopvoe ringen in kultureel centrum De Werf. Aalst telt momenteel 20 toneelgroepen doch een paar daar van konden wegens repetities niet present zijn. Het verslag van wat gezegd werd krijgen ze echter tegen einde van de maand thuisbezorgd. Het werd zowat een alge mene round-up van al wat in De Werf met het toneel- gebeuren te maken had, waarbij de mensen van de techniek zich de visu gin gen overtuigen van wat al dan niet mogelijk zou zijn. Eerste konklusie die ze trokken was alleszins de noodzaak van de (vaak ver foeide) stadsschouwburg aan het Vredeplein, al thans voorlopig, operatio neel te houden. Onder het voorzitter schap van Marcel Crom- been en met Guido Moens als gespreksleider en kui tuuranimator Yvan Verha- vert die de materie door en door beheerst werden ach tereenvolgens op de korrel genomen de tarieven, de boekingen, de assistentie van stadspersoneel, de standaard-infrastruktuur van De Werf zelf, de belan gen van de toneelgroepen zelf, de grote en de kleine zaal, de wijze van verkoop van de toegangskaarten en de eigen publikaties van De Werf. ten van het bestaande kul tureel werk, diensten ver lenen aan gebruikers op hun vraag, bijdragen tot samenwerkingsverbanden en eigen aanvullende akti- viteiten opzetten, de wer king moet het resultaat zijn van een intensieve wisselwerking met de ge bruikers (zowel initiatief groepen als individueel), de inrichtende overheid en de kulturele raad als ver tegenwoordiger van het georganiseerde kultureel werk; het kultureel cen trum moet het bestaande kultureel werk stimuleren en daartoe diensten verle nen en bijdragen tot ont moeting, samenwerking en koördinatie in de kultu rele sektor; de werking moet de ontmoeting en sa menwerking tussen alle bevolkingsgroepen bevor deren; ook de zgn. niet- georganiseerden moeten in de werking betrokken worden en de werking moet gericht zijn op tradi tionele en eigentijdse vor men van kultureel werk. stellen dat lang met alle vragen uit het publiek konden beantwoord wor den maar op hun waarde zullen worden onderzocht. Basistarief per dagdeel is voor de grote zaal 5.000 fr. en voor de kleine schouwburg 2.000 fr. Spe ciaal tarief is 1.000 fr. voor de grote en 500 fr. voor de kleine zaal De dag telt drie dagdelen voormiddag tot 13 u., 13 tot 18 u. en 18 tot 24 u. Speciaal tarief geldt voor repetities en opbou wen en verwijderen van dekors. Addertje onder het gras blijft het al dan niet moeten betalen van de dag delen dat noch gewerkt noch gespeeld wordt doch dat het dekor andere akti- viteiten zou belemmeren. Aktiviteiten niet van vormende aard kosten dubbel en uitgesproken kommerciële aktiviteiten verdubbelen eveneens de prijs. Samen wordt het dan 2X2 4 Deze regeling geldt van af 1 juni 1988 want tot dan is er de inrij periode en ge beurt alles kosteloos. Na twee jaar kan dit regle ment worden herzien. Ter aanmoediging van toneelkringen heeft elke kring van Groot-Aalst, of hij al dan niet gewoonlijk in De Werf speelt, recht op een eigen opvoering één maal per jaar voor één ei gen produktie. D.w.z. voor maximum 7 dagen gaande van woensdag tot dinsdag Voor de kleine schouw burg is dat dan gratis, voor de grote aan halve prijs. Een konkreet voor beeld kan deze regels wel licht verduidelijken. "Een groep wil tijdens één week end drie avondopvoerin gen geven in de kleine zaal, vier dagen 's avonds repeteren en vier avonden werken aan de opbouw van het dekor, plus nog twee dagen voor het afbreken van het dekor. Prijs. 3 voorstellingen 3 dag delen: 2000 fr. x 3 5.000 fr. 4 avondrepetities 4 dagdelen 500 fr. x 4 2.000 fr. 4 voor- en 4 namiddagen opbouwen dekor 8 x 500 fr. 4.000 fr. 2 dagdelen afbreken van het dekor 2 x 500 fr. 1.000 fr. Samen: 13.000 fr Blijft dan nog het feit of de gebruikte zaal al dan niet door de toneelgroep ingenomen dagdelen voor andere aktiviteiten nog bruikbaar is. M a w is er nog voldoende plaats op het podium of niet? Als er geen andere aktiviteit meer in kan gebeuren zjin ook die ongebruikte dag delen te betalen. Tenmin ste als er dan een andere aktiviteit zou worden aan gevraagd Dit wordt dus wel even subtieler. Als ook die dagdelen moeten wor den betaald dan stijgt de som rap tot 15.000 fr. of 16.000 fr. De verenigingen zullen alleszins zich meer soepel moeten opstellen, zich ge dragen naar nieuwe regle menteringen en zo moge lijk werken met een dekor waaraan in De Werf alleen nog de laatste hand moet worden gelegd. Maar vol gens de meeste toneelgroe pen is dat niet mogelijk. Het dekor moet er staan alvorens de finishing touch er kan aan gegeven worden. Er is alleszins een werk plaats voor opbouwen van het dekor in De Werf voor zien. "De toneelverenigin gen hebben het bedrag van de te betalen som voor een gedeelte in eigen handen", besluit kuituuranimator Yvan Verhavert. Hoe boeken? Via de technologische apparatuur die deze week in gebruik wordt genomen is het steeds mogelijk na te gaan welke lokalen wan neer vrij zijn, hoe het zit met het zetelbestand in el ke zaal, welke plaatsen er al dan niet gereserveerd zijn en dan ook welke plaatsen nog beschikbaar zijn. In tien sekonden heeft U alle informatie. To neelverenigingen kunnen verder toegangskaarten verkopen zoals ze het steeds gewoon zijn geweest. De Werf biedt hen echter alle mogelijke faciliteiten aan qua tickets. De nodige tickets kunnen op voor hand worden uitgeprint en dan aan de man worden gebracht, al dan niet in samenwerking met De Werf. Hoeveel het drukken van een ticket zal worden aangerekend zal eerdaags geweten zijn want er zijn prijsaanvragen gedaan over deze zaak. Een tafel en stoel voor iemand van de vereniging die aan de ingang op de dag van de voorstelling zelf nog tic kets wil verkopen kan in De Werf geen probleem zijn. De tickets kunnen uiteraard ook aan de (gro te) balie worden verkocht. En beide systemen kunnen bovendien gekombineerd worden. Bij verkoop aan de balie krijgt de vereniging er tel kens nog al de namen van de bezoekers bij en op elk ogenblik kan de stand van de zaalbezetting worden nagegaan De apparatuur waarmee in Aalst zal worden ge werkt wordt slechts in twee centra in ons land gebruikt. In Nederland quasi overal. Verenigin gen krijgen bovendien fa ciliteiten voor het ontwer pen van brieven of affi ches. Hulp van stadsdiensten Volgens het reglement wordt tijdens manifesta ties in de grote of in de kleine zaal één personeels lid gratis ter beschikking gesteld voor toezicht, be diening en hulp. In de kleine zaal kunnen na speciale opleiding tech nici van de vereniging zelf instaan voor bediening van licht- en geluidsappa ratuur. In de grote zaal kan dat alleen gebeuren door een specialist. Hierbij wordt gedacht aan het be roep doen op een gespecia liseerd bureau. Hulp van stadsschrijnwerkers moet nu vergeten worden. Wel heeft de stad vaklui waar op desgevallend beroep kan worden gedaan. Bege leiding is uiteraard gratis doch bijkomende diensten zullen moeten betaald wor den. Vanzelfsprekend zal toezicht worden uitgeoe fend om te voorkomen dat bij opbouwen van dekors het gebouw beschadigd zou kunnen worden Eigen standaardpanelen in De Werf? Deuren, enkele en dub bele vensters, ramen e.d.m zijn er momenteel niet. Die kunnen met de machinerie van het stads bestuur alleszins makke lijk gemaakt worden. "Maar er zijn ook de beper kingen van het budget", zegt kuituurschepen Chris Borms. Een aantal dergelijke elementen zouden vanzelf sprekend de opbouw van dekors fel vergemakkelij ken en financieel moet dat wel haalbaar zijn. Of "pratikabels" (ele menten om niveauver schillen op het podium te bekomen) in de huurprijs begrepen zijn is een vraag die nog moet onderzocht worden. Kompensatie? Toneelgroepen van Aalst-Centrum mogen één keer per jaar gratis spelen in "De Werf'. Dat geldt ook voor groepen uit deelge meenten. Wij zien echter bezwaarlijk mensen uit Baardegem, Meldert of Herdersem naar De Werf komen om de eigen groep te komen bekijken. Is er dan enige vorm van kom pensatie voor deze groepen? Publikaties Kuituuranimator Ver havert overliep de eigen publikaties van "De Werf' Tweemaal per jaar komt er een seizoenkrant uit op 40.000 exemplaren die in elke bus van Groot-Aalst zal vallen. Men denkt ook aan een maandkalender. een spe ciaal schoolprogramma en wellicht ook aan een gram mofoon, een telefoon die U op een bepaald nummer antwoordt wat er zo alle maal in De Werf te beleven valt. Op donderdag 25 februa ri te 19 uur wordt ander maal op het dakterras over deze materie gesproken. Dan zijn we reeds op ruim één week van de opening. (L.H.) maar ook op marginale, minder verspreide of ge kende werkvormen, d.w.z. kansen scheppen tot ver nieuwing en verruiming van het kultureel aanbod. Het beheersorgaan (resp de Raad van Bestuur of de v.z.w.) van het kultu reel centrum is bevoegd voor de programmatie en de kulturele inhoud van de eigen aktiviteiten van het kultureel centrum. Hierbij zal het beheersorgaan re kening houden met plaat selijke omstandigheden en veranderende behoeften. De tarieven Voor een goed begrip in De opties van de overheid Vooraf werden de doel stellingen van de werking van erkende kulturele cen tra beschreven zoals ge steld in het desbetreffend dekreet: de werking moet pluralistisch gefundeerd zijn, wat tot uiting dient te komen zowel in het recep tief openstaan voor alle ideologische en filosofi sche strekkingen, als in de dienstverlening, de sa menwerkingsverbanden en de eigen programmatie-, de werking moet gericht zijn op de ganse bevolking van het uitstralingsgebied en de diverse kulturele een notedop hoe gebrqiks- werksoorten, het kultureel tarieven aan toneelvereni- centrum moet receptief gingen zullen worden aan- openstaan voor aktivitei- gerekend. Dadelijk wel te Een groot Nieuwerkenaar T.initial Nieuwerkerken wijdt het jongste nummer grotendeels aan de familie Van den Bremt met als uitschieter een blikvanger Dominicus Van den Bremt, alias Broeder Theodoor (1820 - 1899). Vader Petrus Franciscus was landbouwer en ves tigde zich na zijn huwelijk met Petronelle De Saedeleer te Nieuwerkerken op de Kerkwijk. La ter verhuisde hij naar de wijk Bremt. Het gezin kreeg acht kinderen waarvan Dominicus de jong ste was. Hij werd geboren in 1820, dus onder het Hollands Bewind van Willem I. Hij zou school gevolgd hebben bij Theodorus De Kegel die aan het gemeentebestuur de opening van een school lokaal vroeg en kreeg. Wellicht heeft hij ook in de voorlopige onderwijzer gemeenteschool «gezeten», was er Marinus De Boeck In 1828 hadden de Gede- met een aktiviteitsattest puteerde Staten inderdaad van vierde rang. Deze toelating verleend om een school is echter totaal ver school te bouwen. Eerste dwenen. «a^of "Her )9aerent" Keiberg 71. 9310 Lede Tel 053-80.38.69 Honegem 139. 9410 Erpe - Zaal voor huwelijksfeesten, in enig kader. - Dagschotel van dinsdag tot vrijdag - Elke week een verzorgd zondagsmenu aan een zeer voordelige prijs. - Lekkere pannekoeken - ijscreem enz. - Ruime parking - Vlotte bediening - Vraag vrijblijvende inlichtingen Rotaract Aalst met Solistentornooi Rotaract Aalst, de jonge- lueerd en kwantitatief feestzaal waar de toe- bliek. dert werd ook de eerste Jury ren van beide Rotaryclubs eveneens een voltreffer gangsdeur moest open Gitaar geklasseerde op gitaar. De jury bestond uit: Aalst en Aalst-Noord orga- met 14 deelnemers en een blijven. Uiteraard een .oi, 0 Met onvermoede maitrise Herman Van Santen (voor- niseerden verleden meer dan eivolle stads- vooral jong (studenten)pu- der Heydenuit Mei- bracht d®ze. „van fitter) vrijdagavond in de feest zaal van het stadhuis een solistenkoncert voor schoolgaande jeugd tus sen 15 en 18 jaar op gitaar, viool en piano Het werd een zeer ge slaagd gebeuren. Zo kwali tatief want het niveau van het gebrachte werd door de jury als hoogstaand geëva- het Sint-Jozefskollege Direkteur Stedelijke Mu- «Asturias» van Isaac Albe- ziekacademie Aalst niz wat hem de eerste Paul Van Nieuwenborgh, plaats bezorgde vóór Jan leraar Piano Stedelijke Caudron en Frank Van Muziekacademie, Aalst, den Eeckhaut. André Delcourte, leraar Viool Stedelijke Muziek- Viool academie, Aalst Er waren 5 kandidaten die Eddy Peremans. leraar gi- meedongen naar de eerste taar Stedelijke Muziekaca- prijs op viool. Hier haalde demie, Aalst het eveneens de eerste op- Michael Ghijs, koordiri- tredende Liesbeth Keymo- gent Cantate Domino, len van het Sint-Vincentiu- Gaston De Maeseneer. sinstituut te Gijzegem met houder van de Regerings een briljant allegro van W. medaille Kamermuziek ten Have vóór Bart en Els Hubert De Graeve, Voorzit ter Rotary Aalst - Noord Christian Peers, voorzitter Broeder Theodoor Toen zijn borstbeeld werd onthuld typeerde E. Van Haever broeder Theodoor als een eenvoudige boeren zoon met gezond verstand te verwarren met zijn ho- sten van de gemeente hiel en durvend inzicht; een moniem uit Kortrijk be- den geen rekening met de schrander overste met de landde te Sint-Niklaas in steeds stijgende levens- geleerdheid van zijn tijd een kleine kommuniteit duurte. De put werd steeds wellicht zonder hogere Van broeders. In 1827 groter. Er kwamen verma- studies te hebben gedaan werd er door hen officieel ningen en het kwam zelfs Rond 1830 kwam Domini- een weeshuis opgericht 20 ver dat de direkteur be- cus Van den Bremt in kon- waarin dra 30 kinderen schuldigd werd van wan- takt met de toenmalige on- onderdak hadden gevon- beheer^Dat deed ^de ^maat derpastoor en daaruit den Een poging om paral- groeide zijn latere roeping iei ermede ook een krank- en deed hij zijn intrede bij zinnigengesticht Rotary Aalst Als solist-piamsten m den Jan Vander sticheIe. ÏOOr. dop meldden zich zes liet- atu>r Club Aalst hebbers. Hier werd het de volgende afspraak van Ro- laatst optredende Peter Aa,8t zaU,rdag 13 Hellings die de laureaat februari de aatons ver werd met een lantaisie van 8pad]e Maar dan wel liefst Mozart vóór Barbara Da- nuore8cerendc ko8tu. led - Rosseel en Sandra merln- Janssens LH overlopen. Vader Theo door staafde met bewijzen »v en via de boekhouding dat de Broeders van de H Hië- richten faalde. Een latere aJ1®8^normaal ronymus te Sint-Niklaas poging zou slagen, die laatst door het drama in 1840 kreeg het wees- aan de Rhein in Zwitser- huis er een kosteloze land nog zo tragisch in het school bij. nieuws kwamen. Op 24 ju- Reeds daags na zijn inle- de spotnaam «Pater Defin- ni 1841 werd hij er inge- ding werd broeder Theo- cit« aan over., kleed en nam de naam door aangesteld als overste Broeder Theodoor aan en nadat de eerste vijf broeders in 1842 hun Hieronymus kloostergeloften hadden De H. Hieronymus was afgelegd werd hij aange- aanvankelijk een man die wezen als algemeen over- behoorde tot de Venetiaan- ste van de kongregatie. In se patriciërsfamilie Emi- 1842 bouwde het stadsbe- liani. Hij voerde het bevel stuur ingevolge de eerste over een vestiging in Tre- schoolwet een nieuw viso doch werd er gevan- schoollokaal bij het jon gen genomen en in een gensweeshuis die in 1844 kerker opgesloten. Toen werd geopend en de enige hij echter door bemidde- kostschool van Sint-Ni- ling van O.L. Vrouw van klaas was. zijn boeien ontdaan werd Onder het klaar doorzicht zegde hij het rijkeluisleven van Vader Theodoor en de vaarwel en wijdde zich aan wijze raadgevingen van di- de verlaten weeskinderen rekteur Van Herzele breid- die in de straten ronddool- de de kommuniteit zich uit den. In het noorden van en kreeg een nieuwe regel. Italië stichtte hij heel Wat in 1849 werd een krank- huizen voor weeskinderen zinnigengesticht opge- die er gekleed en gespijst richt dat in 1852 zou werden en opgevoed tot geopend worden, kristen volwassenen. Een Er kwamen drie afdelin- bij een huisbezoek opgeda- gen: het kwartier der be ne kwaal werd Hieëony- hoeftige zieken, het kwar- mus fataal en hij gaf zijn tier van betalende kostlo- ziel aan de Schepper terug pers («de Heren») en dat op 8 februari 1537 Door van de «gateuse» of «onzin- Paus Clemens werd hij hei- delijke» patiënten, lig verklaard in 1766 Maar vader Theodoor ge- Vader algemeen overste raakte in geldnood want Broeder THeodoor niet de forfaitaire tussenkom vaardig was verlopen en kwam finaal eervol uit de strijd. Wel hield hij er in de volksmond te Sint-Niklaas Uitbreiding In 1856 werd een pensio naat geopend onder be scherming van O.L.V. On- Se^swert »°k mtgê' Een „okvolle fees,zaal woonde de Rotary wedstrijd bij (al breid tot buiten de stad zelf. In 1860 kwam er een nieuwe school die dra 250 leerlingen telde en even la ter kwam het Sint-Vincen- tiusinstituut met een uit breiding voor oude man nen en een weeshuis. Vader Theodoor kon zelfs een aantal broeders uitzen den om andere scholen buiten Sint-Niklaas te gaan bemannen, Gent, Ste- kene, Beveren en Malde- gem kregen via Vader Theodoor een eigen school. Nog aktief doende aan het lot voor krankzinnigen werd Theodoor zonder ooit ziek geweest te zijn toch oud en overleed in 1899. In 1907 werd zijn borstbeeld onthuld pal voor de kerk van het gesticht O.L.V Onbevlekt Ontvangen. Een groot Nieu werker ke- naar was heen gegaan LH Aalst. De jury maakt zich klaar a

De Voorpost | 1988 | | pagina 14