Honderd jaar kristelijk ziekenfonds te Aalst OPSTEL- EN TEKENWEDSTRIJD Deel van Kravaalbos eigendom van VI. Gemeenschap AALST keizershallen 19-20 1988 Programma van de viering 6 - 22.1.1988 - De Voorpost Solidariteit overstijgt woorden Aalst. De CM verantwoordelijken aan het woord (a) 1988 wordt voor de Kristelijke Mutualiteiten een jubiluemjaar. Het is inderdaad uitgerekend een eeuw geleden dat de eerste «kristelijke maatschappij voor onderlinge bijstand» onder de naam «Algemene Bond voor Werklieden en Burgers der stad Aalst» werd opgericht. Het Gewest Aalst wil dit met de nodige luister doch spontaan en volks vieren tijdens het weekend van 19-20 maart e.k. Als U aan de loketten van de CM een briefje met een chocolaatje, later met een bloembol voor de lente of gewoon met een pleister (hopelijk niet op een houten been) ontvangt gebeurt dit in het kader van de viering in de Keizershallen die toegankelijk is voor iedereen. Ook dus voor niet-leden. Gewest Aalst Ons land telt vijf lands bonden: de kristelijke, de socialistische, de liberale, de neutrale waarbij ook «De Eenheid» en «Priester Daens» hoort en tenslotte de beroepskas. Elke landsbond stoelt op verbonden die dan onder verdeeld zijn in gewesten. Het Verbond Aalst telt de gewestbonden Aalst, Le- de-Denderleeuw, Ninove- Geraardsbergen en Herze- le-Zottegem. Fundamen teel in de mutualiteit is de solidariteitsidee waarbij de gezonde betaalt voor de zieke. Aalst telt zowat 21.000 mensen met een zieken- boekje wat resulteert in 66.000 gerechtigden. In het gewest onderschei den we de administratie en het bestuur. Hoofd van de administratie van gewest Aalst is Benny Boeykens die verantwoordelijk is voor alle uitvoerende ta ken. Het bestuur ligt ech ter in de handen van niet- bezoldigde doch wel vrij willig geëngageerden die in funktie van hogere richtlij nen en vigerende wettek sten het beleid bepalen met een zekere autono mie. De werkgroep die zich met de organisatie van de festiviteiten bezig houdt bestaat uit: André Van der Eist, ge westvoorzitter, Veldstraat 9, 9300 Aalst Benny Boeykens, gewest secretaris, Fonteinstraat 38, 9300 Aalst Hilde Uvin, Lindeveld- straat 4, 9308 Hufstade Christine Buys, Sint-An- nastraat IJ, 9308 Hofstade Hans Lievens, Kwale straat 44, 9430 Nieuwer- kerken Johan Heirman, Landbou werstraat 62, 9300 Aalst Rony Rombaut, Parklaan 75, 9300 Aalst Hugo Van de Voorde, Bredestraat 27, 9440 Erembodegem met het Waalse arbeiders- oproer van 1886. Loons verhogingen en betere ar beidsomstandigheden kwamen er sneller in Wal lonië dan in Vlaanderen. De sociale uitkeringen op basis van de vrije sociale verzekering (pensioen, ziekte en invaliditeit) wa ren in sommige geïndustria- Jean-Marie Lambrechts, Volksverheffingstraat 81 9300 Aalst. Het Gewest Aalst van de Kristelijke Mutualiteiten is gegroeid uit de primaire kernen van de regio Aalst en vormt een tussenscha kel naar het Verbond en de Landsbond toe. Gilden Het ontstaan en de ont wikkeling van de mutuali teit kan gesitueerd worden in de middeleeuwen bij de schuts- en handelsgilden, bij de kerkelijke vrije werkersgilden, de bevoor rechte ambachtsgilden en de knechtsgilden in de Vlaamse steden Antwer pen, Brugge, Brussel en Leuven. De kassen of fondsen werden meestal ingericht door de werkge zellen van een zelfde be roep met het oog op het verzekeren van een in komen in geval van ou derdom, ziekte of andere omstandigheden. Voor de arbeidsverenigin- gen luidde de eerste indus triële Revolutie en de ondermeer daaropvolgen de Franse Revolutie een somber tijdperk in. De Franse Conventie vaardig de in 1791 de wet Le Cha- pelier uit die alle beroeps verenigingen verbood en in België werd toegepast door het besluit van 6 no vember 1795. Het bestaanrecht van de mutualistische verenigin gen werd door de Belgi sche liberale grondwet er kend maar ze kregen geen eigen wettelijk bindende regels voor 1851 zodat de groei ervan in de eerste helft van de 19* eeuw ge voelig werd afgeremd. Op 3 april 1851 werd de eerste wet op de maat schappijen van onderlinge bijstand uitgevaardigd. De wet verleende beperkte voordelen en de voorwaar den om deze te bekomen waren rigide. Eerste lotsverbeteringen Tijdens de tweede helft van de 19* eeuw konden door een georganiseerd optreden van de arbeiders en van de verpauperde ambachtslieden de eerste lotsverbeteringen worden afgedwongen. Tegen het einde van de eeuw kreeg dit optreden een emanci patorisch karakter, een nieuwe tijd werd ingezet Geen geweld op het veld, geen haat op straat liseerde Waalse gewesten aanzienlijk hoger dan in het agrarische Vlaanderen dankzij de hogere lonen en de overheidssubsi diëring. In West- en Oost- Vlaanderen trof men de meeste ellendè en de meest extreme vormen van inkomensongelijkheid aan. Deze wanverhouding werd tegen het einde van de 19* eeuw opnieuw ge leidelijk weggewerkt. «Algemene Bond voor Werklieden en Burgers der Stad Aalst» Op 11.9.1887 stichtte Leo pold Boone samen met Henri Coessens, Alfons Willems, Victor Renders, Arthur Ghijselinckx, Jean Baptist de Vos, Victor van den Steene, Donaas van Bockstael. Karei Gits, Leopold de Wolf, Gustaaf de Buysschere en Jan de Vos de «Algemene Bond voor Werklieden en Bur gers der Stad Aalst». Zoals in andere maat schappijen werden ook hier de voorwaarden voor het lidmaatschap bepaald. Men mocht niet jonger zijn dan 18 en niet ouder dan 45 jaar, een regelma tig gedrag hebben, in goe de gezondheid verkeren en binnen de omschrijving van de maatschappij wonen. De voorwaarden om steun te kunnen krijgen van de maatschappij werden nauwkeurig omschreven. De onderstand kon stop gezet worden indien de ziekte van chronische aard was. De steun werd even min verstrekt indien de ziekte veroorzaakt werd door losbandigheid en overdaad, door verwon dingen opgelopen in een gevecht indien bewezen kon worden dat de aan stichter lid van de maat schappij was, door kwet suren opgelopen in herbergen, of tijdens een oproer. De zieke die bui ten zijn woning werd aan getroffen, geneesmiddelen of spijzen nam tegen doktersvoorschrift in, die geestrijke dranken ge bruikte of zijn beroep uit oefende kon evenmin nog aanspraak op steun maken. Van primaire kassen naar Gewest, Verbond en Landsbond Op 14 juli 1889 werd de maatschappij de «Een drachtige Broederliefde» opgericht. Nadien volgden nog de «Sint-Jozefsgilde» en «Burgerswelzijn». Op 8 september 1908 werd de vrouwenmutualiteit «De Eendrachtige Zuster liefde» opgericht. Op 27 november 1906 werd het Verbond der Maatschappijen van On derlinge Bijstand van het bestuurlijk arrondisse ment Aalst opgericht. Hier sloten ook de stede lijke maatschappijen bij aan. In het verlengde van deze koncentratiebeweging moet ook de oprichting van de Landsbond op 28 mei 1906 onder de bena ming Landsbond der Christelijke Vereenigin- gen van Vooruitzicht in België gesitueerd worden. Ook in het Aalstersc werd het ziekte- en invaliditeits- probleem aangepakt door de oprichting in de schoot van het bestaande verbond van een verbondelijke her verzekeringskas op 12 maart 1907. Algemeen kan gesteld worden dat de plaatselijke primaire kassen het klop pende hart waren van het mutualiteitswezen. De maatschappijen van on derlinge bijstand moesten eigenlijk zeer aktieve ker nen zijn met een bruisend verenigingsleven om over een goed funktionerende mutualiteit te kunnen spreken. De Christelijke mutualistische beweging ontplooide, gezien onder meer het hoge ledencijfer van het pensioenverbond zich ook in het Aalsterse. In 1938 kreeg de primaire kas Zusterliefde een nieu we benaming nl. Volkslief de omdat de doelstellingen van deze primaire kas ver ruimd werden tot het gezin. In stroomversnelling Na de tweede wereldoor log kwam de mutualisti sche beweging in een stroomversnelling terecht. De invoering van de ver plichte ziekte- en invalidi teitsverzekering door de besluitwet van 28 decem ber 1944 veroorzaakte een volledige omwenteling in het mutualiteitswezen, zo dat de vrije ziekteverzeke ring voor arbeiders en be dienden een aanvullend karakter kreeg. Ook in Aalst had op 1.1.1947 er een fusie plaats tussen de Algemene Bond van Werklieden en Bur gers der Stad Aalst, en de eerder genoemde maat schappijen, Eendrachtige broederliefde. De Volks liefde, Sint Jozefsgilde en Burgerwelzijn. De gefusioneerde maat schappij kreeg de bena ming «Vooruitzicht der Christene Mutualisten» en vormde het Verbond sa men met onder meer de volgende maatschappijen: «Ondersteunt Elkander», Erembodegem; «Wijs Vooruitzicht», Gijzegem «Eigen Troost», Herder- sem; «Voorzienigheid en Broedermin», Hofstade; «De Broederlijke Wer kers», Moorsel; «Steun in Ziekte», Nieuwerkerken. Verplichte ziekte- en inva liditeitsverzekering Het administratieve ka rakter van de plaatselijke ziekenkassen werd nog stringenter door de Wet van 9 augustus 1963 tot instelling en organisatie van een regeling voor ver plichte ziekte- en invalidi teitsverzekering. Hun bu- reaukratisch karakter werd versterkt ten koste van het bewegingsgerichte karakter. Mede door deze wijziging vond op 1.1.1967 een fusie plaats tussen enerzijds de «Vooruitzicht der Kristene Mutualiteiten» (op de naamwijziging van Chris tene naar Kristene vond plaats op 1.1.1966) en an derzijds de eerder ge noemde maatschappijen van Gijzegem, Herder- sem, Hofstade en Moor sel, zij namen samen de benaming aan: «Kristelij ke Mutualiteiten Gewest Aalst». De datum waarop de fusie plaats vond met de maatschappijen uit Erembodegem en Nieu werkerken is niet met ze kerheid te achterhalen, doch dateert uit een vroe gere periode. Het werkingsgebied van de Kristelijke Mutualitei ten Gewest Aalst omvatte ook Meldert en Baar- degem. .y/fi/zi/Vf// maart Zaterdag 19 maart 1988 17.30 u.: ontvangst van de bestuursleden en de eregenodigden op het stadhuis. 19.30 u.: Keizershallen Aalst: feestviering 100 jaar Kristelijke mutualistische solidariteit. Welkomstwoord door de gewestvoorzitter Dhr. An dré Van der Eist. Diamontage omtrent de werking van het Kristelijk ziekenfonds Gewest Aalst. Feestrede door de voorzitter van de landsbond der Kristelijke ziekenfondsen Dhr. Robert Van den Heuvel. Optreden van kunstgroep Vredon, Aalst Recital met Johan Verminnen en Tars Lootens. Zondag 20 maart 1988 14 u.Keizershallen Aalst: Ge westelijke ontmoetingsnamiddag Welkomstwoord door de gewestvoorzitter Dhr. An dré Van der Eist Diamontage omtrent de werking van het Kristelijk ziekenfonds Gewest Aalst. Animatie door Jef Burnt. Optreden van kunstgroep Vredon, Aalst Eucharistieviering rond het thema: Opstaan uit eenzaamheidm.m.v. Scola Cantorum Cantate Domino. Bovendien wordt door Jeugd en Gezondheid een wedstrijd kindertekenen georganiseerd met als te- ma «100 jaar mutualiteit». Uiteraard is de CM heel wat meer dan een uitbeta- lingsdienst. U kan er terecht als U begint te werken of te stempelen, als U met va kantie gaat, als U gaat hu wen, uiteraard als U ziek wordt of als U naar het ziekenhuis moet. De CM geeft U bovendien kansen om aktief te zijn bij kampen, ziekenzorgva kanties en Lourdesbede- vaarten en U kan er even eens terecht voor een her- stelkuur. Momenteel wordt de uit- leendienst van o.m. zie kenbedden, krukken, looprekken en dergelijke meer uitgebreid en in dit jaar wordt de «Belangen- verdediging van de leden» nog meer operationeel i.v.m. o.m. te betalen sommen aan artsen waar aan soms wel eens een reukje zit of de kwestie van de erelonen van een heelkundige ingreep. LH Speciale- prijs voor het werk van De Paepe Ka- trien, Meskens Marion en Tombeur Michaël. K.T.A. ,>3 Lagere cyclus lc prijs: Smits Ive: SJC 2 WB 2' prijs: Sonck Serge: RMS BUJC 2 3' prijs: Soetens K. S.M.I. Lagere afdeling le prijs: Dimitrie Van Im- pe: Sted. Akademie. 2' prijs: Dimitrie De Bun del, Stedelijke Akademie Vermelding: Pieter Vinck Speciale vermeldingen Speciale vermeldingen gingen naar Filip Lesaffer S.M.I. Matthijs R. S.M.I. Spaenhove Stefan S.M.I. Van Cauteren Lenni, R.M.S. Van Damme F. S.M.I. Van Den Bossche Sint-Jo zefs College Van Laethem G. S.M.I. Willaert Steven, S.M.I. LH Het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap koopt een aantal bossen aan ter betere bescherming, onder meer om die gronden te behoeden tegen de verkavelingsrage. Van het Kravaalbos op de grens van de provincie Oost-Vlaanderen en Brabant en gespreid over de deelgemeenten Meldert, Baardegem, Mazenzele en Asse wil minister Jan Lenssens 9 hectare, eigendom van notaris Dc Smedt uit Asse. aankopen voor 3 miljoen fr. Deze aankoop kadert in een bedoeling tot optimale bescherming van ecologische waardevolle gebieden en daarenboven maakt deze interventie wellicht een beter beheer mogelijk. Relikt van het Kolenwoud Het Kravaalbos is na dat van Buggenhout het grootste bos van Oost-Vlaanderen (80 ha. voor rooiingen) maar tevens een van de laatste bossen ten noord-westen van Brussel. Zoals het Hallerbos is het een deel van het vroegere Kolenwoud waartoe ook het huidige Zoniënwoud behoorde. In de Middeleeuwen kreeg het Kravaalbos grote bekendheid wegens de uitbating van de steengroeven. De ontginning begon reeds in de 12e eeuw op initiatief van de abdij van Affligem, «der cloosten spieghel». Zandstenen werden er uit de grond gepoeld en moesten, eens aan de lucht blootgesteld, spoedig bewerkt worden vooraleer tot optimale hardheid te zijn gekomen. Heel wat kerken uit de regio werden opgebouwd met steen uit het Kravaalbos wat ook het geval was met de Sint-Martinuskerk te Aalst, de O.L.V.-katedraal te Antwerpen en gedeeltelijk ook de Sint-Romboutskerk te Mechelen. Op het dorpsplein te Meldert herinnert trouwens een ruwe. monumentale zandsteen er geplaatst tijdens het Jaar van het Dorp aan deze glorierijke tijd waarbij via het Kravaal Meldert het voornaamste centrum was tussen Brussel en Aalst. Dat is echter voltooid verleden tijd. Momenteel blijft het Kravaalbos een ideaal oord voor wandelaars in elk jaargetijde. LH Aalst. Een gelukkig winnaar van de wedstrijd van het vredpshuis (a) In de trouwzaal van het stadhuis had verleden vrij dag de prijsuitreiking plaats van de opstel- en tekenwedstrijd in het ka der van de aktie van Vre- deshuis georganizeerd door de Vereniging van Vlaamse Leerkrachten. Algemeen sekretaris Her man Gevaert dankte de vele honderden Aalsterse deelnemers die blijk gaven van vredelievendheid, ver draagzaamheid, fair-play en sportiviteit. SJC 6 LG Verhandeling: Christelle Coosemans, Kon. Ath. 6 moderne talen Lagere cyclus Gedicht: Tom D'Haese, V.T.I. Verhaal: Marijke Renne- boog - Sint-Jozefsinstituut - 13 jaar Niet verhalend: Marjan Osselaer: R.M.S. III 2 pors. Speciale prijs: Silvia Van Dijck RMS II en An Buys, RMS II. Laureaten Opstellen hogere cyclus Gedicht: Jürgen Van Der Haegen - SJC 4 LG Verhaal: Dylan Casaer, Tekeningen Hogere cyclus V prijs: Vera De Wachter: prris Ingrid De Schau- AalsL Veel volk bi> de prijsuitreiking van de door het Vredeshuis georganizeerde wer K.T.A wedstrijd over «geen geweld op straat (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 6