Groene visie op Dender- vervuiiing Hugo Brems Laureaat Dirk Martensprijs 1987 Het kan allemaal ook anders "De Rentmeester van het Paradijs" Stadt Antwerpen» andermaal bekroond «De Werf» maakt zich op voor 5 maart 2 - 29.1.1988 - De Voorpost Met "De Rentmeester van het Paradijs" behaalde de 43-jarige Germaanse filoloog Hugo Brems de Dirk Martensprijs 1987 waaraan 50.000 fr. verbonden zijn. De officiële uitreiking van deze prijs zal plaats hebben op zondagvoormiddag 20 maart, één jaar na het tragisch overlijden van burgemeester Raymond Uyttersprot. De prijsuitreiking zal muzikaal omlijst worden door Piet Thomas en Martine Bombeeck. De juryleden die dit werk ter bekroning voorstelden waren: Piet Thomas (voorzitter), Frans-Jos Verdoodt, Anne-Marie Musschoot, Hugo Bousset, Marcel Wauters liet zich wegens ziekte verontschuldigen, maar stuurde een lyst met zijn kandidaten in. Alle juryleden waren Vlaamse Gids. En voor- dat, als uitvoerend orgaan het erover eens dat Hugo dien voor het Nieuw van de gemeenteraad, de Brems een zeldzaam gam- Vlaams Tijdschrift en voor prijs toekent, ma kwaliteiten in zich ver- de weekbladen Spectator De financiële waarde enigt. Hij heeft tegelijk en De Nieuwe. Hij werkt van deze prijs steeg sedert uitgesproken poëtikale op- mee aan de literaire pro- 1962 tot heden van 10.000 vattingen en een genuan- gramma's van de BRT- tot 50.000 frank. In de ceerde aanpak van de af- televisie, is ondervoorzit- loop van de laatste tien zonderlijke dichters die hij ter van het Vlaamse PEN- jaar werden twee formules bespreekt, centrum en vast medewer- toegepast. Aanvankelijk Hij slaagt erin literair- ker aan het Jaarboek werden manuskripten aan- - wetenschappelijk verant- Vlaamse literatuur. Hij vaard, nadien geschiedde Dendermonde.Ook Aalst was present op de Vakantiebeurs woord te blijven en toch werd bekroond met de Li- de beoordeling uitsluitend fZ'j, a", een ruim publiek te berei- teraire Pnjs van de stad over gepubliceerd werk. ken door de heldere een- Brussel (1974) voor zijn Werken die reeds be- voud van zijn discours. Hij gebundelde kronieken kroond werden met een schrijft in-levende teksten Schreien, Schrijven, provinciale, nationale of over poëzie en bewaart te- Schreeuwen en met de internationale prijs komen gelijk de nodige kritische Maurice Malherbeprijs niet meer in aanmerking, afstand. Intelligente her- van de provincie Brabant meneutiek en fijngevoeli- (1976) voor een tweede Reeds 25 laureaten ge betrokkenheid bij de bundel. Woord en Schroom. 1962: Maurice D'haese nauwkeurig beschreven In 1982 profileerde hij zijn "Verhalen", proza taalscheppingen vormen in visie op de moderne litera- 1963: le prijs ex-aequo: zijn teksten één onlosma- tuur in Schrijven aan een Marcel Wauters met "No- kelijk geheel. Kortom, opus. In 1988 verschijnt ta's voor een portret - wit Hugo Brems is méér dan een tweedelig overzicht tegenbericht", poëzie en de rentmeester van het pa- van de Vlaamse prozalite- Willy Roggeman "Kalk- radijs der poëzie, hij ratuur 1970-1986: Grenzen vrouw - visgraatman", maakt dat paradijs toegan- verleggen. I. Trends en II- poëzie, kelijk voor de lezer maar Profielen. 3e prijs: Willem M. Rog- vergeet nooit het zelf méé Aalstenaar Marcel geman "Verzameling ge- te creëren. Wauters (1921) studeerde dichten) Hugo Brems werd gebo- aan het Koninklijk Athe- 1964: niet Hoe aanpakken Namens de "Groene Fietsers" stelt Jo Maebe dat er reeds jaren hard wordt gewerkt om de vervuiling van de Dender efficiënt aan te pakken. Voor het Vlaams gedeelte van het Dender bekken werd reeds ruim 1,150 miljard geïnvesteerd. Veel geld daarvan gaat dan wel naar grote infrastruktuurwerken. Nieuwe rioleringen, grotere koliektoren, pompsystemen, waterzuiveringssta tions vergt zware budgetten. Zoveel geld dat men zich afvraagt of een realisering van afdoende infrastruktuur op korte of zelfs halflange termijn wel haalbaar is. Vandaar dat men bijvoorbeeld voor Aalst nu uitsluitend mikt op een snelle sanering van de linkeroever. De rechteroever laat men gewoon op z(jn kant... ren te Heverlee, is gehuwd neum en werd ambtenaar. Aanmoedigingspremie met lerares Ria Cambré, is Na de bevrijding maakte voor Willem M. Rogge- assistent Nederlandse Let- hij deel uit van de redak- man "Killian heeft de ogen terkunde aan de K.U. tieraad van het tijdschrift geopend", toneel Leuven, docent moderne "Tijd en Mens", dat de 1965: F. Robberechts, Nederlandse Letterkunde modernistische literatuur "De labiele stilte proza aan K.U.L. en UFSIA en in Vlaanderen introdu- 1966: Marcel van de Mae- redakteur van Dietsche ceerde. Tot deze redaktie- le> "Zes nooduitgangen en Warande en Belfort, en raad behoorde ook Jan één hartslag", poëzie Kryptisch Lexicon van de Walraevens, Remi C. van 1967: Maria Nederlandse Literatuur, de Kerckhove, Hij publiceerde reeds "De Bontridder, Ben brekende poëzie" (moder- - L.P. Boon en Hugo Claus. P[°?a exponent van het Aalsterse karnaval, een Voil Jeanet dus (foto Piet Hermans) Zopas bracht Agalev Aalst nr. 1 van de negende jaar gang van zyn informatieblad "Struweel" uit, "een info blad voor iedere groene". Erin heel wat nieuwtjes van het Agalev-front. 1988, jaar nè het cieraad hadden de groe- leefmilieu... nen bijna een zetel te Namens de Groene Aalst. Theoretisch hadden Fietsers worden er de 10 ze met 7,2% der stemmen nieuwjaarswensen van vo- genoeg daartoe maar nog toegekend, rig jaar op hun resultaten te wejng om het quorum te -t, ..ij Mpt nno f»pn« getoetst. Vastgesteld bereiken. Met nog eens moest worden dat er he- een aangroei van 1% zit laas weinig veranderd is. het er de volgende keer 1. Snel sluipverkeer in de we' 'n- Ramstraat blijft aanwe- weggcbruiker zig: geen verkeersdrem- te Aa|s, 2. Aan de uitgang van de Tentoonstelling VUk parking aan de Keizershal- 'n de lente van 1988 Rosseels, len thv. het Keizerlijk gaat het kultureel centrum nog niets voorzien De Werf te Aalst zijn deu- b Di; A<.-,o rtrto. Albert "Gesprekken met gelov,- Plein is Hii rtere nne- Cami gen en ongelovigen", voor de voetgangers... ren openen. Bi) deze ope proza 3. Het fietspad aan de ning wordt gepoogd om ne poeziej, "Lichamelijk- Hij publiceerde poëzie 1968: Gust Gils. "Manus- Moorselbaan is nog steeds he,dP in di experimentele en proza. Wij vermelden knpt gevonden tijdens een parkeerplaats voor trekken^ geen M.uur^m poëzie", "Al wie omziet" volgende bundels: Er is achtervolging poezie (opstellen over Neder- geen begin en geen einde, 1969: Mark Andnes. De landse poëzie en tal van Apotheek, Anker en zon. Maagdenhorde Proza artikels over recente poë- Hypotheek, Nota's voor 1^7®: ,^'ker* B°ntndder, zie in verscheidene literai- een portret, Wit tegenbe- "G?k de "acht is een zon re tijdschriften). richt, Als de nachtegaal poëzie toeslaat, Vergeeld dossier, 1971: L.P. Boon "Pieter Daens", proza Dejury Haperingen. Anne-Marie Mus- Hij werd laureaat van schoot, hoogleraar RUG de Dirk Martensprijs voor (1944) studeerde Germ, poëzie in 1963, wijdde een filologie aan de RUG en monografie aan Remi C. promoveerde er in 1971 op van de Kerckhove, publi- een studie over het Judith- ceerde tekeningenboeken thema in de Nederlandse "Voor een waterdruppel" Letterkunde (gepubli- (3 delen) met teksten en ceerd 1972). Schreef diver- gedichten van L.P. Boon. se artikelen over moderne G. Giels en A. Bontrid- Nederlandse auteurs (o.m Karei van de Woestijne, Paul van Ostaijen, Jan Van Nijlen) en over theo retische literatuurstudie. Verzorgde de editie van het Verzameld Werk van Cyriel Buysse, een bloem lezing uit Van Nu en Straks 1893-1901 (1982), Vlaams leesboek (1986, met Jozef Deleu) en De beste verhalen van Cyriel Buysse (1987). Frans-Jos Verdoodt is historicus en taalkundige. Hij is afgevaardigd be stuurder van het Archief- en Documentatiecentrum voor het Vlaams-Nationa- lisme en lesgever taalkun de te Brussel en politieke instellingen te Gent. Hij publiceerde talrijke li der, publiceerde tekenin genboeken "Vingerknip pen naar een vlinder" met auto s 4. Thv. de Merestraat is De socio-kullurele verem- het wegdek deels goed gingen van Aalst krijgen hersteld. Er blijven nog dan ook de kans om in de slechte delen opemngsperiode gratis een 5. De Lindestraat blijft aantal ruimten te gebrui- quasi onbruikbaar voor ken- De Groene Fietsers L/acus ui via zwakke weggebruikers hebben dc beschikking 1972: Eric Van Ruysbeek, 6. De Steenweg op Den- over een tentoonste lings- "Tussen bron en mon- dermonde met zijn snel 2P ding", poëzie verkeer, blijft zijn tol ei- aPiyo8- 1973: Hugo Raes, "Het sen te Hofstade en bij het Smaran", proza 1974: Ben Cami, "Wat ik wil is gelijk aan nul", poëzie 1975: Claude van de Ber ge, "Het licht op de ste nen", proza 1976: Herman De Co- gedichten van Bontridder I'S1' poëzie 6 iQ-77. Po.ii r ninck, "Zolang er sneeuw funktie (bushokjes, stads- Men zou de tentoonstel- binnenkomen in Aalst lin8 richle,n °P de situatie 7. Zone 30: de naleving van. de zwakke wegge- ervan wordt wel gestimu- bruikers te Aalst. Met na- leerd. Controle en struktu- me de situatie van: voet- rele aanpak is evenwel gangers, fietsers, anders- miniem validen, op stap met de 8. Straatmeubilair met babywagen... Daarbij ook veel reklame en weinig de toestand van het open- baar vervoer, de toestand plan Aalst) blijven de stad van de wegen. en "Een gril van de na tuur" met teksten van Wil lem M. Roggeman. Op dit ogenblik is hij voorzitter van het Pen- centrum Vlaanderen, dat aangesloten is bij de inter nationale penvereniging 1977: Paul De Vfrspelaere, ontsieren. 'L.P. Boon, tedere anar- 9. De speelplaats in de chist", proza Agalev-kalender Rozendreef werd ver- Agalev-fuif op zater- 1978: Mark Insingel, "Het zorgd: de toestand is er dag 30 januan te Hc tstade is zo niet zo is hef-, poezie beter Dmfken ,n de 1979: Paul Koeck, "De 10. De voetpaden in het Zijpstraat, vanaf 20 uur stadscentrum blijven gam- "Nieuw, super, lekker on- Naast deze financiële implikaties zijn er nog an dere grote schaduwzijden aan de huidige aanpak. Er verandert niets aan de situatie van de beken De beken die in de Den der vloeien tussen Den derleeuw en Dendermon de zijn stuk voor stuk sterk vervuild. Het belang ervan mag nochtans niet worden onderschat. De lengte van alle beken samen is veel groter dan die van de Den der. Zij vormen een be langrijk ekologisch sys teem voor vissen, bloemen en planten. De beken slui ten ook veel dichter aan bij de leefwereld van heel wat mensen; de bebouw ing is er vaak in nauw kontakt. Aan hetgeen hier ver meld is of nog verder wordt, komt geen veran dering. Het zelfreinigend vermogen wordt er niet op gang gebracht en onder houden. En toch zijn er mogelijkheden. Met eer der kleine investeringen zou men bv. kleine reini gende rietvelden kunnen aanleggen. Vele beken in het Aalsterse hebben op hun beloop bochten met aansluitend nette, on vruchtbare percelen grond. Zij kunnen een goede plaats hiervoor zijn, in overeenstemming met de omgevende natuur. Een aanpak van de be ken lijkt een logische aan pak: men begint stroom opwaarts en heeft snel re sultaat. Dit een stuk in tegenstelling met de aan pak die nu vnl. stroomaf waarts begint (zuiverings station Dendermonde, Aalst, Ninove...). Te weinig aanpakken van de vervuiling bij de bron Voor een goed georga niseerde sanering is dit es sentieel. Qua bestrijding van vervuiling zullen we steeds achterop lopen, als we er niet in slagen de bronnen aan te pakken en daar de hoeveelheid afval te beperken. Industriële bronnen Slechts ongeveer de helft van de bedrijven die in de Dender lozen be schikken over een lozings vergunning. Tussen Ge- raardsbergen en Dender monde zouden er dat 15 van de 30 zijn. Voor de overige bedrijven zou dit een absolute prioriteit moeten zijn. Er is nood aan zowel kwalitatieve als kwantita tieve normen en open baarheid ervan is een noodzaak. Opleggen van normen heeft echter enkel zin als er doeltreffende kontrole over het al dan niet naleven ervan bestaat Wellicht is het meer zinvol te investeren in mensen dan in grote infrastruk tuurwerken. Volgens het principe dat de vervuiler betaalt moe ten de bedrijven in funktie van hun vervuiling tussen komen in de kosten van infrastruktuurwerken. Voor nieuwe bedrijven is voorafgaandelijk een MER, een milieueffekten- rapport noodzakelijk. En de ruimtelijke inplanting moet een snelle sanering van het geproduceerd af val mogelijk maken. Industriële vervuiling is belangrijk als men weet dat Fabelta evenveel ver vuilt als Ninove en Anima- lia meer dan de ganse be volking van Denderleeuw. De vervuiling door Amy- lum zou vermoedelijk on geveer dezelfde zijn als die van de hele Aalsterse re gio. Amylum heeft nu ech ter wel een eigen waterzui veringsstation. Huishoudelijke bronnen Een aktie om de bevol king te bewegen tot een verminderd volume afval water is noodzakelijk. Verhoging van het milieu bewustzijn is daartoe een eerste stap. Bij inplanting van nieuwe woonkernen via verkavelingen, dient vooraf de afvoer van afval- water te worden bestu deerd. Lozing van riole ring in omliggende beken betekent een algehele ver ontreiniging (bijv. Hof- stade). Vervuiling door de landbouw De landbouw is eeuwen lang de behoeder geweest van het leefmilieu. Op de gemengde bedrijven werd ongeveer alles gerecy cleerd. wat aan afvalstof, fen werd geproduceerd) De laatste tientallen jaren, met de schaalvergroting ew het opstarten van mono-' kuituren is er veel verao] derd. Grote bedrijven,! eenzijdig gericht op var kens of runderen, hebben; een bijna katastrofaafl overschot aan drijfmest. In de regio Aalst zorgen zij voor verschillende lo kale, ernstige waterver ontreinigingen De inplan ting van dergelijke bedrij ven dient dan ook goed te worden onderzocht. Even bedreigend, of zelfs erger nog. is de ver vuiling door de resten van gebruikte pesticiden. Het algemeen gebruik (en mis-; bruik) ervan is ook in de Aalsterse regio ergerlijk.! De verschraling qua insek- ten, vissen, planten en vo-j gels is er mede het gevolg van. De anorganische meststoffen tenslotte be ïnvloeden sterk de kwaliteit! van het bodemwater. Sti-i mulering tot gepast ge bruik, stimulering van bio- logische bemesting is ze ker noodzakelijk. Secundaire effekten van de huidige waterzuiveringsstations Vestiging van de water-I zuiveringsstations in de buurt van een woonwijk is gewoon misselijk. Te Lede is er een voorbeeld van. I Wat moet er gebeuren: met het slibafval? Voor' het Aalsterse station voor ziet men ongeveer vijftien kubieke meter slib per dag. De toxische resten die erin zijn vervat, maken, het ongeschikt voor ge woon gebruik als teeltlaag. j Alleen een sterk aan-j pakken van de bronnen^ kan deze slibberg in wojl ding afremmen. Te weinig overleg en overeenkomst met de aanpak in Wallonië De Dender is voor Wal lonië zeker geen prioriteit. Het ckonomische belang! ervan is beperkt; de'ver vuiling minder uitgespro ken dan in het Vlaamse gedeelte. Gezien ook de Waalse budgetten qua waterzuive-j ring beperkt zijn. wordt dfc sanering zeker niet snel doorgevoerd. Stroomopwaarts wordl de vervuiling dus slechts matig afgeremd. Men kan. zich dus vragen stellen over de opportuniteit om zwaar te investeren in de reiniging van de Dender zelf stroomafwaarts. Over-1 leg en een op dezelfde objektieven gerichte aan pak is nodig. celbezoeker", proza 1980: Paul Snoek, "Wel- mei en onevenwichtig op die overal in de werëkTde kom,is mlJn onderwereld", te vele plaatsen, vrijheid van het woord poëzie tracht te beveiligen. Hij *981: Walter Van den houdt zich thans vooral Broeck, "Brief aan Bou- dewijn", proza der het thema anders gaan... fuiven", inkom 70 fr. In voorverkoop 50 fr. Groene beweging ver bezig met het maken van collages. De Dirk Martensprijs... In 1962 besloot de ge meenteraad op de stadsbe- tegenstroom", proza groting een krediet goed te 1984: Hedwig Speliers, keuren, bestemd voor het "Het heraldieke dier", Jiterair een historische uitschrijven van een stede- poëzie werken en is medewerker lijke prijs ter aanmoedi- 1985: Monika van Paemel, aan week- en maand- ging van oorspronkelijk "De vermaledijde va- Nederlands literair werk ders", proza De Groenen in het arrondissement Aalst u1Uia Voor de Kamer steeg gadert in Netwerk op 8 1982: Willy Spillebeen, het percentage van 2,6 in februari en 14 maart om 20 "Voorbij de populieren", 1981 over 4,9 in 1985 naar uur- poëzie 5,9 in december vorig jaar. -Werkgroep gemeen- 1983: B. Van Hoorick, "In Iets onder de gemiddelde teraadsverkiezingen staat vooruitgang in Vlaanderen °Pen voor a' w,e "et 8roe" die tussen 85 en 87 1,2% ne gedachtengoed en aan- bedraagt. Pak °P het vlak van de Het kanton Aalst haalde gemeenteraad vorm wil 6,8%, Ninove-Dender- 8even- Samenkomsten op leeuw 5,4% en het Ge- 3 februari, 17 februari. 2 raardsbergse 5,9%. In maart, 23 maart en 6 april te 20 uur, steeds in Net- blHugo Bousset werd op ^Be^he auteurs die 1986: Luuk Gruwe^De werk, De Ridderstraat 28. 10 maart 1942 te Brussel in België woonachtig zijn feestelijke geboren. In 1985 promo- (afwisselend toegekend veerde hij tot doctor in de voor prozawerk, poëzie en Germaanse Filologie op essay), een proefschrift waarin hij Genoemd naar Dirk een Barthesiaanse lektuur Martens wil deze prijs een van Het boek Alfa van Ivo hommage zijn aan de Aal- Michiels realiseerde. Die sterse drukker die in de tekst verschijnt gewijzigd 15de eeuw een eerste im- en met twee grote bijlagen puls gaf tot de spreiding onder de titel Lezen om te van literatuur op ruimere schrijven (1988). schaal. Hij is deeltijds docent in Het schepencollege van de moderne Nederlandse de stad Aalst legde een literatuur aan de Universi- reglement vast en stelt taire Fakulteiten St.-Aloy- jaarlijks, naargelang de sius te Brussel. Hij schrijft discipline, een jury samen kronieken over de heden- bestaande uit letterkundi- daagsc prozaliteratuur gen, auteurs en critici. Na voor Dietsche Warande en lezing en bespreking van Belfort, waar hij tot de de werken stuurt de jury redaktie toetrad, Ons Erf- een gemotiveerd verslag deel. Kreatief en de naar het schepencollege poëzie Wat betreft de provin- (L.H.) De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon spen deerde haar prijs 1986 aan het oudste gebouw van Aalst «Stadt Antwerpen». De prijs betrof de restau ratie van de voorgevel van deze woning in de Lange Zoutstraat. Deze woning die dateert van 1680 zou reeds een paar keer gerestaureerd zijn geweest. In 1836 stelde J. Van Achterlein zijn bouwaanvraag voor baat en kommer een huis aen het toebe- hoorende en door hem bewoond voor uyt komende in de Zoutstraet rakende het sluyer straetjen dat hij gerne soude doen afbreken en op de zelve plaetse een nieuwen voorgevel te bouwen». En in 1892 vraagt mevrouw Van Puyvelde-Levion- nois de toelating «afin de pouvoir mettre a neuf la facade de sa maison formant l'angle des rues de l'Echarpe en Longue Rue de Sel et d'ouvrir une vitrine vers la première rue...». In 1985 werd de voorgevel totaal afgebroken en vernieuwd in dezelfde stijl en met dezelfde materia len. De WAK bekroonde deze restauratie met haar Prijs. Nu doet het Verbond voor Heemkunde net hetzelf de zodat «Stadt Antwerpen» dubbel gelauwerd is. LH Over ruim één maand om precies te zijn op zaterdag 5 maart wordt kultureel centrum «De Werf» aan de Molenstraat plechtig geopend. Hoog tijd dus om alles optimaal in gereedheid te bren gen. Een kwart-eeuw moet lang genoeg geweest zijn om dit centrum finaal operationeel te maken. Deze week werd al wat met straat 33 steeds centraal, computer te maken heeft Ondertussen genieten een geïnstalleerd en een aantal aantal personeelslieden personeelsleden kregen technische praktische op een versnelde elementaire leiding in "De Warande», opleiding Alleen reeds het kultureel centrum van voor reservering komen er Turnhout Gratis, alleen 5 personal computers met de verplaatsingen zijn die geïnstalleerd Katte- door Aalst te betalen. Kultureel animator zal geassisteerd worden door zowat 25 personeelsleden Want alhoewel de perso neelsformatie van een kul tureel centrum van een ty pe C moete zijn wordt nu reeds aangevuld naar ka- tegorie A toe. Alhoewel (nog) niet als dusdanig er kend zal «De Werf» im mers reeds van bij de aan vang als kategorie A fun geren. In de gemeen teraadszitting van verle den dinsdag werden dan ook een industrieel inge nieur en een hoofdmachi- nist-elektricien vastbe- noemd Heel wat personeelsleden werken echter onder ges- co-statuut. Dat houdt voor de belanghebbenden zelf uiteraard geen vastheid van betrekking in maar biedt het bestuur het risico dat deze personeelsleden wellicht uitkijken naar vaste betrekking élders waarbij dan de in hen ge ïnvesteerde tijd, energie en kosten waardeloos worden. In het personeel 1 Yvan Verhavert de hulp van een artistiek organisa tor, van verantwoordelij ken voor school- en eduka- tieve programmatie. van personeel voor de welzijn» sektor en de public-rela tions en uiteraard van ba- liepersoneel, technisch administratief personeel. De verhuis van de stedelij ke hoofdbiblioteek wordl een zware dobbpr. Die van de jeugdbiblioteek wax les reeds in de computer is ingevoerd zou reeds vee. vroeger kunnen gebeuren. IJ Van 15 tot 25 april heeft is Rijsel een «Internationale Jaarbeurs» plaats waarop ooi ons land zal vertegenwoor digd zijn. Dc Belgische pro- duktcn zullen er tentoon ge steld worden onder dc slogan «kwaliteit, prijs en degelijk heid.»

De Voorpost | 1988 | | pagina 2