Lam Gods-perikelen boeiden Aalst V.V.F.-Aalst bespreekt «Het uitschrijven van een familiegeschiedenis per computer» K.W.B.-K.A.V.-Lourdesavond te Erembodegem-Terjoden Provinciale belastingen 1988 Breigoedfabriek failliet Karnavalkriebels VTB-VAB-Aktiviteiten 6 - 29.1.1988 - De Voorpost Aalst. Hoofdkommissaris Karei Mortier speurt naar de Rechtvaardige Rechters» (a) Aalst. Heel wat senioren, kerkelijke en burgerlijke prominenten bij de supertocht naar de «Rechtvaardige Rechters» in het stadhuis (a) Met de voordracht door hoofdpolitiekommissaris van Gent Karei Mortier mikte de stuurgroep (niet meer) aktieve personeels leden van het Aalsters stadsbestuur een schot in de roos. Personeelssche- pen Paul Stockman mocht inderdaad een eivolle stadsfeestzaal begroeten. Onder hen heel wat pro minenten uit gerechtelijke en politiekringen en uiter aard honderdtallen se nioren. Dat de «dief» reeds over leden is en dat wel eens gefluisterd wordt dat het schilderij nog in de Sint- Baafskatedraal berust of anders dat het paneel er gens in Hofstade zou zijn verstopt, heeft de belang stelling van het ruime pu bliek allerminst afge stompt. Eerder gestimu leerd want de honderden aanwezigen die, met een pauze tussenin, tot rond 23 u. de perikelen van «De Rechtvaardige Rechters» volgden, voelden zich stuk voor stuk verbonden met Sherlock Holmes, alle maal amateur-detektives in de dop. Hoofdkommissaris Mortier De 61-jarige hoofdpolitie kommissaris van de stad Gent Karei Mortier die reeds 35 jaar lang onder zoekwerk verricht inzake het in de nacht van 10 april 1934 uit het retabel «Lam Gods» in de Sint-Baafska- tedraal gestolen paneel dat «De Rechtvaardige Rech ters» uitbeeldt deed de he le historiek haarfijn uit de doeken waarbij hij blijk gaf zowel van grondige dossierkennis als van grote taalvaardigheid af en toe gekruid met ludieke inter venties. Hij studeerde cri minologie en aan de RUG ook stedebouw en ruimte lijke ordening. Over de zaak die hij vrijdag te Aalst behandelde publi ceerde hij de boeken «De diefstal van het Lam Gods» en de kriminologi- sche studie «De rechtvaar dige rechters gestolen». Stuurgroep De organiserende stuur groep ontstond vijf jaar terug en wil gepensioneer de stadspersoneelsleden behoeden van vereenza ming door organisatie van kulturele en ontspannende aktiviteiten. Een bedoe ling die duidelijk kan reke nen op ruime respons. LH De Vlaamse Vereniging voor Familiekunde (V.V.F.) is in het hele land reeds meer dan 20 jaar aan het werk om genealogen behulpzaam te zijn bij de samenstelling van hun familiegeschiedenis Ook in de genealogie doet de computer zyn intrede. Ook de afdeling Aalst van de V.V.F. heeft belangstelling voor de mogelijkheden van de informatica op familiekun- dig gebied. Op de agenda van de maandelijkse vergaderingen van V.V.F.-Aalst noteerden we op 1 oktober 1987: voordracht en diamontage over «Genealogie en computer» door de Heren Doncke P. en Bryssinck O., voorzitter en sekretaris van de V.V.F. Werkgroep Genealogie en Computer. En op donderdag 4 februari 1988 staat een voordracht over «Het uitschrijven van een familiegeschiedenis per computer» door de heer Jef Herreman. V.V.F.-Iid uit Aalst-Erembodegem op het programma. Te 20 uur in 't Apostelken te Aalst. Iedereen van ons krijgt steeds meer en meer met de computer te maken. Het is niet zo verbazend dat ook sommige genealo gen op zoek gegaan zijn naar mogelijkheden om hun genealogische vond sten op te slaan in een handig computerbandje, een systeem dat vele voor delen biedt. - Wat er in zit kan gemak kelijk worden opgeroe pen; geen nutteloos ge zoek meer naar een afwij kende schrijfwijze van de familienaam, die ergens in een of andere akte werd teruggevonden, een gege ven dat voorheen ergens op de rugzijde van één van de steekfiches werd geno teerd. - Geen niet bijgewerkte kwartierstaten of stambo men meer; nu wordt alle energie gestoken in een handgeschreven doku- ment en vallen er de ge nealoog nadien nog bijko mende gegevens in de schoot, dan laat de schik- KWB en KAV-Terjoden organizeren een Lourdesavond op vrijdag 29 januari 1988, om 19u30 in de Parochie zaal, Geraardsbergse steenweg, Erembodegem-Terjo den. Op het programma: ontvangst, film rond Lourdes, toelichting rond KWB-KAV-Lourdesbedevaarten door dhr. Frans De Loose, een hapje en een drankje: kaas en wijn, mogelijkheid tot inschrijven, kwis over Lourdes. Onder de aanwezige inge- dag 14 uur. Er is een schrevenen wordt 1.000 fr. dokter op de trein. Deze verloot als bijdrage in de bedevaart telt 7 dagen, reis. De deelname in de waarvan 5 dagen in Lour- onkosten bedraagt 100 fr. des. De deelnameprijs be- voor volwassenen en 50 fr. draagt 11.950 fr. Reizen voor kinderen. minstens 3 kinderen van Iedereen kan mee met één gezin mee, dan wordt KWB-KAV naar Lourdes, 1.000 fr. vermindering per ook wie niet lid is van niet-loontrekkend kind KWB of KAV. De reis toegekend (500 fr. voor geschiedt met ekstra-trein kinderen met eigen inter- of met vliegtuig. Met de nationaal biljet). In deze ekstra-treinen reis je over- prijs is begrepen: aanslui- De gekende Aalsterse breigoedfabriek Steleman, Nieuwstraat 37, legde de boeken neer op de Han delsrechtbank. Door dit failliet verliezen 96 werk nemers hun job. Hoe het verder kan wordt uitge kiend door de aangestelde curatoren. Overnemen van deze zaak voor verdere produktie zit er niet zo direkt in, vermits de ateliers aan de Felix De Hertstraat 88, gelegen zijn in een woonzone. Aanvankelijk werd deze firma gesticht in 1858 door Henri Michiels - Van Londerzde aan de Hopmarkt. In 1894 werd verhuisd naar de Botermarkt onder de benaming Steleman-Michiels en in 1923 belandde deze firma in de Lange Zoutstraat met als firma naam Steleman-Van Cutsem. Uiteindelijk werden de magazijnen en verkoops ruimten overgebracht naar Nieuwstraat 37 waar ze momenteel nog steeds zijn. In deze vestiging huisden eerder de socialistische bakkerij «De Toekomst» en de N.V. Kredietverle ning tot de gebroeders Schoonjans in de aanhanke lijkheden ervan die uitgeven op de De Ridderstraat er de eerste bioscoop van Aalst installeerden. LH ting vanuit elk Belgisch station met de ekstra-trein zowel voor de heen- als voor de terugreis, over brengen naar de hotels, logies in tweepersoonska mer, medische dienst in Lourdes door Nederlands talige dokters en verpleeg sters, bedevaartgids en an- nulatieverzekering. Het vliegtuig is komforta bel en vlug. Je vertrekt in Zaventem en een goed an derhalf uur later land je in Tarbes, vlakbij Lourdes. Dan wordt je met de auto bus naar je hotel gebracht. Je kan kiezen hoelang je blijft: 4, 5 of 8 dagen. 4 dagen voor 12.300 fr. - 1.000 fr. vermindering bij vertrek op 8 en 22 juli en 5 augustus. 5 dagen voor 13.550 fr. - 1.000 fr. ver mindering bij vertrek op 4 juli. 8 dagen voor 16.300 fr. - 1.000 fr. verminder ing bij vertrek op 4, 8 en 25 juli. Reizen minstens 3 kinderen van één gezin mee, dan wordt ook 1.000 fr. vermindering per niet- loontrekkend kind toege kend. Voor langdurig zie ken of gehandikapten (zonder beroepsinkomen) wordt 600 fr. vermindering toegekend. In deze prijzen zijn begrepen: vlieg tuigreis, luchthaventak sen, vervoer van luchtha ven naar hotel (heen en terug), logies, medische dienst in Lourdes door Ne derlandstalige dokters en verpleegsters, bedevaart- gids en annulatieverzeke- ring. D.B. king van zijn dokument niet toe zijn oorspronkelij ke staat aan te passen zan der van voor af aan te herbeginnnen. - Geen kale stambomen meer (louter familiena men, plaatsnamen, data). De computer kan alle ge gevens opnemen en deze, naar de wens van de op- vrager, reproduceren met of zonder bepaalde détail gegevens. - Geen absoluut monopo lie meer over de gegevens van een bepaalde familie. Het systeem om de basis gegevens te printen, werkt zeer soepel. Dhr. Daelmans Marcel, sekretaris van V.V.F.- Aalst (Gaston De Schep perstraat 43, Erembode- gem-Aalst) die de jongste jaren het ledenbestand ge staag zag toenemen: «De leden van onze vereniging die op 1 oktober de ge- kommentarieerde diamon tage verzorgd door de hh. Doncke en Bruyssinck van de V.V.F. «Werkgroep Genealogie en Computer» hebben bijgewoond (tij dens één van onze maan delijkse afdelingsvergade ringen, de eerste donder dag van de maand, te 20 uur) in «'t Apostelken», Apostelstraat 1 te Aalst (nabij de kerk van Mijlbe- ke) zien zeker iets klaar der in de doelstelling, voe len iets meer voor het pro- jekt «Genealogie en com puter» of... werden iets meer afgeschrikt... Inder daad, ook en vooral de volslagen leek (zijn die nog talrijk?) voelt aan dat er toch een essentieel ver schil is tussen de bandre corder enerzijds en de ho me computer anderzijds. In beide gevallen begrijpt men niets van de techniek, maar in het eerste geval zijn de toestellen gebruiks klaar als men maar een paar toetsen leert in te drukken. In het tweede geval moet men «de mu ziek die men wenst te re produceren eerst zelf voorspelen» en dat schrikt al dezen af die de compu ter nog niet kennen. Daarom is de spreekbeurt die op 4 februari 1988 te 20 uur in «'t Apostelken» zal gehouden worden door dhr. Jef Herreman, lid van V.V.F.-Aalst, zo belang rijk. De Heer Herremans is het prototype van de hardnekkige doorzetter, die jong wil blijven, al thans naar de geest, en die als het ware een eigen kompositie heeft vastge legd op band. Onnodig te zeggen dat de computer kompositie tot stand kwam met vallen en op staan... Maar het beko men resultaat is verbluf fend. Het opslaan van ei gen gegevens is één. De mogelijkheid deze via de computer te kunnen uit wisselen is twee. Voor de genealoog van de volgen de generatie is dit laatste een must.» Vermelden we tenslotte nog dat de V.V.F.-afde ling Aalst organizator is van het 23' Nationaal V.V.F.-Kongres, dat plaatsheeft onder het tema «De Pers als hulpmiddel voor de Familiekunde», op zaterdag 23 en zondag 24 april 1988 in het Kultu- reel Centrum «De Werf», Molenstraat te Aalst, On getwijfeld zullen ook daar de mogelijkheden van de informatica op familiekun- dig gebied in de kijker worden gesteld. Nadere informatie over dit kon- gres is te verkrijgen op het Kongressekretariaat: Mar cel Daelman, Gaston De Schepperstraat 43, Erem- bodegem, tel. 053/ 21.09.66. (De Bruyn) Na 23 jaar herneemt KVS Brussel het mooiste liefdes verhaal aller tijden Romeo en Julia. De première heeft plaats op 12 februari en het stuk loopt tot 6 maart. Kaar ten kunnen gereserveerd wor den bij KVS Brussel, Laken straat 146 te 1000 Brussel (02/ 217.69.37). Aalst. In de werkhalle wordt nog hard gezwoegd aan de wagens (a) Play-back voor karnavalverenigingen en niet-professionelen AKV Pertotal organi- zeert een play-back show voor karnavalverenigingen en niet-professionelen op vrijdag 29 januari in The Cockpit, Hopmarkt 15 te Aalst. De inschrijvingen kunnen gebeuren bij Werner Sergeant, Diepestraat 28 te Aalst. De toegang is gratis. Er zijn waardevolle prijzen te winnen. JM Heyman Taalkursus Joegoslavië Joegoslavië ligt als vakantieland aardig in de markt. Het leven is er niet duur, het weer is er stralend, de steden zijn er pittoresk en de natuur is er prachtig. Vandaar dat elk jaar ontelbare toeristen erheen trekken. Alleen de taal vormt meestal een probleem. Voor hen en voor allen die om beroepsredenen of louter uit intresse kennis willen maken met de taal die door drie vierden van de Joegoslaven wordt gesproken, organiseert VTB-VAB afdeling Aalst vanaf 30 januari 1988 tot eind juni een kursus Servo-Kroatisch. De lessen worden gegeven in het Sint-Maartenskollege, Dendermondsesteenweg 2 te Aalst, elke zaterdagvoor middag van 10.20 u. tot 12 u. De prijs bedraagt 1.250 fr. voor VTB-VAB-leden en 1.400 fr. voor niet-leden. Inschrijven kan bij Geert Van Cleemput, tel. 053- 78.06.34. Wandelen in de Ardennen De laatste jaren is de langlaufsport zowel bij jong als oud aardig in trek gekomen, een uitstekende vorm van skiën waarvoor Zuid-België heel wat mogelijkheden biedt. Op 24 en 31 januari en 7 februari organiseert VTB- VAB afdeling Aalst drie langlaufuitstappen naar de Ardennen, zowel voor doorgewinterde skilattenlopers als voor beginners. In de prijs van 680 fr. (VTB-VAB) en 780 fr. zijn begrepen: vervoer per autocar, huur van het skimate- rieel, toegang tot de piste, verzekering en initiatie door ervaren monitoren. Wie meewil, telefoneert onverwijld naar Leo Van Steenhuyze (053/21.02.24). Samenkomst op de Hout markt om 7 u. en pick-nick meebrengen. Als een van de uitstappen wegens gebrek aan sneeuw niet kan doorgaan, krijgt men vanzelfsprekend zijn geld terug. In dat geval staan op 24 januari en 7 februari voor belangstellenden twee wandelingen op het pro gramma, respektievelijk naar St.-Amandsberg (10 km.) en Geraardsbergen (9 km.). 50 jaar Donald Duck Naar aanleiding van de vijftigste verjaardag van Donald Duck's artistieke loopbaan, brengt Walt Disney's World on Ice eind februari een spetterende en werve lende ijsshow naar Vlaanderen. In dit kleurrijke, meer dan twee uur durende familie spektakel zullen alle bekende Disney-sterren op de schaats te zien zijn: Mickey en Minnie Mouse, Donald en Daisy Duck, Pluto, Goofy, Pinocchio. Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen... Voor wie er op 25 februari te Sint-Denijs-Westrem bij wil zijn, organiseren de VTB-VAB-afdelingen van Aalst, Erembodegem en Denderleeuw de trip naar Flanders Expo voor een prikje: kaarten aan 550 fr. of 600 fr., vervoer met autocar inbegrepen. Wie deze reuze verjaardagsfuif niet wil missen, reser veert zijn plaats bij Geert Van Cleemput (053- 78.06.34), Annie De Smet (053-77.44.97) of Agnes Van Vaerenbergh (056-70.45.14). De bus pikt de deelnemers op te Denderleeuw (station, 18 u.), Erembodegem (hoek Ninovesteenweg-Keppe- straat, 18.10 u.) en Aalst (Rondpunt De Haring, 18.15 u.). Ballroom - en Zuidamerikaanse dansen Op zaterdag 20 februari start aan de Houtmarkt te 18 u. naar het internationaal kampioenschap Ballroom- en Zuidamerikaanse dansen in zaal Ekhart-Center, Drap- straat te Mortsel. Internationale teammatch, internationale danswed strijd met de beste professionele dansparen van het ogenblik omkaderd door oogstrelende shownummers. Een unieke gelegenheid voor liefhebbers van stijldan sen: avond- of stadskledij. Leden betalen 700 fr., niet- leden 750 fr. Verplichte inschrijving bij Leo Van Steenhuyze via 053- 21.02.24. Reeds vroeger is medegedeeld dat voor 1988 belangrijke wijzigingen zijn aangebracht inzake de provinciale be lastingen. Deze wijzigingen z(jn blijkens vele contacten nog onvoldoende doorgedrongen tot de bevolking. Op de aangifte-/aanslagformulieren die binnenkort worden verspreid (22 januari voor de «bedrijven», 22 februari voor de particulieren) wordt de nieuwe regeling uiteen gezet. Via de pers kunnen de volgende algemene lijnen toch met nut worden herinnerd. Vanaf 1988 zijn er nog het houden van dieren slechts twee provinciale (honden, paarden en po- belastingverordeningen ny's) en worden ook geen van kracht, respektievelijk fietsplaten meer afgele- met betrekking tot de pro- verd. Ook de zogenaamde vinciale opcentimes op de milieubelasting is wegge- onroerende voorheffing en vallen. De gezinnen ont- een algemene provinciale vangen in het begin van belasting. elk jaar nog alleen een Vanaf 1988 zijn dus een globale forfaitaire mini- hele reeks provinciale be- mumaanslag van 700 fr. lastingverordeningen afge- onder de benaming APB- schaft, zoals op: motoren; gezinnen Algemene honden; rijwielen zonder Provinciale Belasting - Ge- motor en bromfietsen; zinnen), motorfietsen; pleziermo- Nadere details omtrent torvaartuigen en -bootjes; uitzonderingen, belas- tabakslijterijen; vertonin- tingvrijstelling en -vermin gen en vermakelijkheden; dering zullen op het aan- depots voor schroot en/of slagbiljet voorgedrukt oude voertuigen; gevaar- zijn. lijke, ongezonde of hin- Handelaars, nijveraars, derlijke inrichtingen; aan- landbouwers en uitoefe plakborden; agentschap- naars van een vrij beroep pen voor weddenschappen ontvangen daarnaast ook op paardenwedrennen; nog een aangifteformulier paarden en pony's; olie- voor hun bedrijvigheid en motorbrandstofpom- Op dit aangifteformulier pen; lichtreclameconstruc- dient nog enkel de be- ties; slijterijen van gegiste drijfsoppervlakte ingevuld of geestrijke dranken; ver- te worden en de eventuele lofbrieven voor het dragen graad van gevaarlijkheid, van jachtwapens, het ja- ongezondheid of hinder- gen met de hazewind en lijkheid (1ste of 2de klas jachtvergunningen; en ter se). Zij ontvangen nader- verbetering van de kwali- hand nog één enkel aan- teit van het leefmilieu. slagbiljet onder de bena- Voor partikuliere perso- ming APB-bedrijven nen bestaat dus geen fisca- Algemene Provinciale Be- Ie aangifteplicht meer voor lasting - Bedrijven).

De Voorpost | 1988 | | pagina 6