Liniaal-Nieuwerkerken, met Anton van Wilderode én Vergilius kijkt naar Italië... Julien Librecht: «Een genadeloze tijd» John Flanders-Prijs voor Patrick Bernauw Elisabeth de Robiano stichters te Gijzegem De Internationale Nieuwe Scene te gast in Aalst Tejater 80 brengt Raamteater naar Aalst Jo Bogaert "Met Nux Nemo kan als beroepsmuzikant leven" ik 12 - 5.2.1988 - De Voorpost Liniaal, een neutrale kulturele vereniging uit Nieuwerkerken, gesticht in 1977, met meer dan 100 leden, laat - steeds onder impuls van Fredy De Schrijver - regelmatig van zich horen in deze Aalsterse deelgemeente. Belangrijke getuige van haar bestaan en van haar werking is het trime- strieel tijdschrift «Mededelingen van Liniaal». Op vrijdag 12 februari 1988, te 20 uur in de zaal Volkskring, Dorpsplein te Nieuwerkerken, wordt elkeen (opnieuw) de unieke gelegenheid geboden, samen heel wat schoonheid te ervaren in woord, beeld en muziek, bij het beluisteren en bekijken van «Het Land van Vergilius. Met Anton van Wilderode - én Vergilius - kijken naar Italië». Een diamontage gerealiseerd en gefotografeerd door Herman Bosteels en Roger De Witte, met muziek door Fernand Van Durme, geluid Piet Velghe en stemmen van Anton van Wilderode, Kris Yserbijt en Jef Demedts. Anton van Wilderode Moerbeke-Waas, 28 juni 1918) is de auteursnaam van de priester-dichter en klassi- cus Cyriel Coupé. Hij is zeker niet alleen een lyrisch dichter. Hij schreef literaire studies, stelde diverse bloemlezingen samen, schreef kommentaren bij prachtige fotoboeken over zijn geboortestreek, toespra ken, deklamatieteksten voor de IjzerbedevaartAls kun stenaar is hij vooral als verta ler van Vergilius beroemd. Twintig jaar heeft hij aan de vertaling van Vergilius' «Ae- neïs», «Bucolica» en «Georgi ca» gewerkt. De mooiste be loning, die hem voor die veel zijdige bedrijvigheid kon toe gekend worden^ is in 1975 het ere-doctoraat van de Univer siteit van Leuven; de Drie jaarlijkse Staatsprijs voor Li teratuur. Grote inspiratie bronnen voor zijn «reisge dichten» zijn het zuiden en de zon; de wieg van onze bescha ving. Hij heeft een voorkeur voor Griekenland, bereisde vooral Spanje en Italië inten sief tussen 1950 en 1954, om er later herhaaldelijk terug te keren. «Reizen is voor van Wilderode in wezen een sa- kraal gebeuren. Het onder stelt de «piëtas» van Aenas, de gebondenheid aan goden, voorgeslacht, natuur en va derland. Van Wilderodes reis- horizon reikt zover als de wortels van de grond waaruit hij stamt...» (Aldus F. van de Velde, intieme vriend van de dichter). Vergilius (70-19 v.C.) was de grootste dichter van de Ro meinen Belangrijke dicht werken van hem zijn: de «Bu colica» (42-37 v.C.), de «Georgica» (36-29), de «Ae- neïs» (29-19). De «Georgica» is een gedicht in vier boeken over de landbouw; de vier delen behandelen respektie- velijk de akkerbouw, de boomkwekerij, de veeteelt en de bijenteelt. Het is een lof zang op het landleven. Het is een mijlpaal in de ontwikke ling van het Latijn, met name als poëtisch uitdrukkingsmid del. Bovendien geldt het tech nisch als een der volmaakste werken uit de wereldlitera tuur. De «Aneïs» is een natio naal epos in 12 boeken, die de sage behandelt van Aeneas, die de Trojaanse Oorlog over leeft, een nieuw rijk in Italië sticht en de legendarische stamvader wordt van de eer ste Romeinse keizerdynastie, het Julische Huis. Aeneas' voornaamste karaktertrek is de «pietas», de vroomheid, in de betekenis van plictsgevoel en liefde ten opzichte van zijn roeping, waarvan hij zich in de loop van de gebeurtenissen steeds meer bewust wordt. Herman Bosteels werd gebo ren op 8 februari 1933 te Den derbelle. Na zijn humaniora studies aan het H. Maagdcol lege te Dendermonde en zijn seminarieopleiding werd hij in 1958 priester gewijd te Gent. 29 jaar lang was hij leraar aan het St. Maartenin stituut te Aalst. Op 22 okto ber 1987 werd E.H. Herman Bosteels door de bisschop van Gent benoemd tot pastoor van Herdersem, waar hij op 6 december 1987 als nieuwe pa rochieherder feestelijk werd verwelkomd. Hij volgt er de betreurde Armand Mussche op. Pastoor Herman Bosteels is een overtuigd Vlaming en een entoesiast reiziger. Als fotograaf-amateur realiseerde hij regelmatig unieke dia-re portages over wat reilt en zeilt in Vlaanderen, maar ook over Griekenland, Italië, Rome Zo ook «Het Land van Vergi lius. Met Anton van Wildero de - én Vergilius - kijken naar Italië.» Voor deze audio-visuele dia montage schreef E.H. Marcel Demullier - 36 jaar priester- Ieraar (overleden op 12.10.87) aan het Sint-Maar teninstituut Aalst, die jaren lang ook «gewoond heeft in het 'geestelijk huis' van Ver gilius (en Horatius) en de 'vreugde en het verdriet van de vertaler' heeft gekend», volgend programmaoverzicht: «Herman Bosteels, is geen klassicus van beroep, maar een onvermoeibare, nooit af latende «veldarbeider» die vanuit de klassieke teksten op Griekse en Romeinse bodem gaat zoeken «of alles wat de dichter zegt, bestèèt». Met de hulp van het verfijnde va kmanschap van zijn vriend Roger De Witte brengt hij het gevonden materiaal dan in beeld. Hun diamontage over «het land van Vergilius» is een schoonheidsbedevaart ge worden naar het land «van zoveel luisterrijke steden en zoveel praalgebouwen». De eenheid van beeld, tekst en muziek is zo geslaagd dat het uitgangspunt onherkenbaar is geworden. Fernand Van Dur me zorgde voor een muzikale aanpassing: steeds aristokra- tisch aanwezig, nooit opdrin gerig. Piet Velghe monteerde een technisch-volmaakte klankband. Over de gedich ten van Anton van Wilderode kunnen wij slechts zeggen wat hijzelf zegt over zijn grote voorganger: zij zullen voor de toekomst duren. Bij de eerste beelden horen wij de stem van Anton van Wilderode. Hij is geen deklamator, maar zegt alles gewoon en daarom zo echt: «loop ik uw land door...», «loop ik door uw boek...». Regelmatig wordt en teruggegrepen naar van Wilderodes vertaling van de Aeneïs en de Georgica.. Met haar mooie en gevormde stem «zegt» Kris IJserbijt de tek sten. Zij deklameert nooit, maar mediteert op de ritmen van Van wilderode en geeft aan deze stille beelden, klank en leven... Afwisselend, met voller geluid en meer sonoor, maar beheerst en onderdanig aan de tekst, klinkt soms de stem van Jef Demedts: de Etna blaast een hoos van vlammen uit opgebarsten ovens... Het tweede deel brengt ons in het Italië van de late Middeleeuwen en de Re naissance. Op het einde komt Anton van Wilderode zelf «afscheid» nemen met een mooi gedicht. We zijn dan weer bij de dichter in het Waasland: hij is van alle reis terug en wil zichzelf blijven. Vele jaren heeft hij gewoond in het geestelijk huis van Ver gilius. Hij leerde er «het ver driet en de vreugde van de vertaler» kennen. Hij dwong Vergilius te leven in een taal die wij de onze noemen. We zijn er hem dankbaar voor...». Liniaal werd op 2 april 1977 opgericht in opvolging en ter vervanging van de Culturele Vereniging Nieuwerkerken (CVN). De naam bevat drie hoofdkomponenten uit het Nieuwerkerkse verleden: Lie- dekerke, Nieuwerkerken en Aalst. Nieuwerkerken was een praterij en is een deelge meente van AALst, dorpshe ren kwamen er generaties lang uit de adelijke familie de Liedekerke Gedurende 10 jaar is het ledenbestand nage noeg status quo gebleven: tus sen 100 en 125. Het aantal steunende leden is steeds be- j langrijk geweest (ongeveer één derde van het bestand), j Belangrijkste getuige van het bestaan en de werking zijn de j mededelingen die viermaal per jaar verschijnen. Dhr. De Schrijver Fr.: «Liniaal is, eveneens in navolging van de CVN, een neutrale vereniging gebleven. D.w.z. dat we open staan voor alle Nieuwerkerke- naren en dat wc geen enkele politieke partij aanhangen. Het blijft in onze bedoeling een monografie over Nieu werkerken te laten verschij nen. In onze aktiviteiten pro beren we een zeker niveau en een bepaalde stijl te hand haven». Op vrijdag 12 februari 1988, te 20 uur in de zaal Volks kring, Dorpsplein te Nieuwer kerken, hoopt Liniaal, heel wat belangstellenden te mo gen begroeten op de unieke diamontage «Het Land van Vergilius» om er twee uur lang met Anton van Wildero de - én Vergilius - te kijken naar Italië... Toegangsprijs: 100 fr. Voor verkoop: 80 fr. (De Bruyn) Oostfrontstrijders in de branding Dat reeds ruim 600 exemplaren van Julien Librechts jongste roman verkocht zijn vooraleer hij in de boekhandel terecht kwam spreekt inder daad «boekdelen» over de belangstelling die «Een genadeloze tijd» gaat genieten. «Een genadeloze tijd» is inderdaad een roman geen geschiedkundig oeuvre dat in bepaalde kringen hoge geestdrift en nostalgie zal doen oplaaien doch in andere wellicht op tegenwind zal stoten. Een werk dat alleszins onvermijdelijk respons zal krijgen vermits de genadeloze tijd die van wereldoorlog was nadat Rusland en Duitsland in oorlog waren en jongeren uit vele Europese kontreien, ook uit Vlaanderen, naar het Oostfront trokken om samen met de Duitsers «het bolsjevisme» te gaan bestrijden. Patrick Bernauw, geboren Erembodegemnaar die te Aalst aan het Keizerlijk Plein (nr. 10) het mini- kultureel centrum «De Vesten» (daarbij refere rend naar de volkse benaming «Kastanjevesten») oprichtte ontving de Prijs John Flanders. Een erkenning van zijn verdiensten op het literaire vlak. Afgestudeerd aan het Aal- sters Koninklijk Athe neum had hij duidelijk twee pijlen op zijn boog: plastische en letterkun dige Vele jaren terug was hij gelegenheidsmedewerker aan «De Voorpost» waar hij in stripverhalen woord en beeld Combineerde. Fi naal bleek echter het schrijven hem beter te ge lukken dan het tekenen. Hij liet dan ook de «beel den» weg en beperkte zich verder tot «de letteren». Reeds op 19-jarige leeftijd (in 1981) werd zijn verhaal «Abno» opgenomen in «Ga- nymedes» gepubliceerd door uitgeverij Bruna. Twee jaar later kwamen dan zijn griezelverhalen «Mijn lieve spooklidmaat» doch ondertussen versche nen in Nederland zijn dichtbundels «Een tuiltje antarctische rozen «Want de Golem is geen mens» en «Uit de oude foto doos». Zoals het heel wat jonge belovende Vlamin gen vergaat kende ook Pa trick Bernauw meer suk- ses bij onze noorderburen dan in eigen land. Ook wat betreft het op de kop tik ken van passende uitge verijen. Romans In 1985 verscheen van Bernauw zijn allereerste roman getiteld «Stillevens van de dood» mét science- fict in- en thrillerelemen ten. Volgden dan verdere griezelverhalen in «Het huis op de heuvel» en in «Verschroeide aarde» bun delde hij apokalyptische vertellingen 1985 was voor Patrick Bernauw een gunstig jaar want zijn een akter «Tot de dood ons scheidt» verwierf de Prijs van de stad Harelbeke» In «De witte vrouw» die dan als antipode geldt ten op zichte van de Aalsterse «Zwarte Man» (Dirk Mar tens) zijn voor echte Aal- stenaars wel analoge si tuaties te genieten. 1987 Bij de BRT belandden van Patrick verschillende luis terspelen en Altiora publi ceerde zijn jeugdroman «Helden van heel even». Bij Altiora verschijnen ook reeds een paar jaar «Vlaamse Filmpjes». Die bezorgden hem inderdaad de John Flandersprijs. Daarenboven is Patrick Bernauw verbonden aan uitgeverij Clumzy en neemt deel aan «Initiatief» LH Een boek dat toestanden beschrijft die wellicht meestal zullen gelezen worden door diegenen die deze situaties zelf niet meer hebben meebeleefd. Althans .liet als volwasse ne. Op afstand bekeken ziet die situatie er inder daad helemaal anders uit dan op het moment zelf. Vooral als men rekening houdt met de gemoedsge steltenis in Vlaanderen vóór het uitbreken van de tweede wereldbrand De tijd dat in tal van Vlaamse gemeenten Pater Callewaert en anderen, reeksen voordrachten ver zorgden tegen het kommu- nisme. Met dergelijke ach tergrond, daarenboven aangevuurd door opportu nisten tijdens de bezetting werden heel wat jongeren warm gemaakt o*- op te trekken als «kruisvaar der» tegen het kommunis- me. De tijd dat dorpspas toors in hun bureau een kaart van Europa hadden hangen en met speldjes nauwkeurig welvoldaan elke opmars van de Russen «onze bondgenoten» want ook strijdend tegen de Duitsers op de kaart aangaven... Een boek dat alleszins hartstochten zal doen op laaien al beoogt het dan ook geen geschiedkundige waarde te hebben en be perkt de auteur er zich toe een aantal jongeren te vol gen in hun strijd tegen het kommunisme. Ter plekke warm gemaakt in een aan tal scholen trokken ze. meestal tegen de zin van de ouders, op ten strijde be zield met het eeuwig vuur. Dat «eeuwig» zou echter vlug tanen bij kontakt met de grauwe werkelijkheid en finaal uitmonden in een toestand zonder uitkomst In een fatalistisch gebeu ren. Zo schetst Librecht al thans een aantal Oost frontstrijders. Aanzet van deze roman waren een aan tal brieven van Oostfron- ters naar het thuisfront, naar de achterban. Brieven die hem dermate intrigeer den dat hij erover wilde schrijven. En om de lokale sfeer, zij het dan ook de cennia later, zich zo goed als mogelijk eigen te ma ken, deed de auteur de tocht van deze jongeren zo ver als mogelijk eens ovor Marah wat leidde tot epische be schrijvingen over door trokken landschappen en resten van de vroegere strijdtonelen. Julien Librecht Geboren Vlierzelenaar die na de normaalschool te Sint-Niklaas te hebben ge volgd waaraan hij weinig goede herinneringen over houdt, leraar is in het rijksonderwijs in de bin nenstraat te Aalst. Hij publiceerde reeds enke le dichtbundels, een essay over hedendaagse grafiek en bijdragen in literaire tijdschriften Jeugdro mans dragen finaliter zijn voorkeur weg. Dat werden achtereenvolgens «In de greep der Indianen», «Than, de Vietnamees», «Tranen over Baratpurna» en «De club 80». Als romans verschenen reeds vroeger «De zware zielen» en «Apocalyps één». Genadeloze tijd Alleszins niet spruitend over extreem-Vlaamse kringen meende Julien Li brecht als Vlaams auteur toch de plicht te hebben een bijdrage te moeten le veren om de aktiviteiten van Vlaamse jongeren in hun juist daglicht te stel len. Uit brieven die hem door insiders werden ter hand gesteld puurde hij oprechtheid, schoonmen- selijkheid, spontaneïteit, durf en grenzeloze inzet en de neerslag van idealisme. Hij vond erin heel wat dat hem nauw aan het hart ligt: afkeer voor anarchie, ijveren voor behoud van waarden, op licht stoelend recht, aan gezag verbon den vrijheid, op weerbaar heid steunende vrede, recht van- door prestaties gestaafd bezit en inzet voor het bestaansrecht van een weerbaar volk. De inzet van Oostfront strijders wil Librecht nu bekijken vanuit 1988 doch die plaatsen in hun kon tekst. «Verliezers hebben altijd ongelijk. Achteraf weet iedereen wel hoe het eigenlijk had ge moeten...». Librecht synthetiseert zijn visie met «Het waren enkel jongens van hun tijd en van hun volk. Ze ondergin gen in hun jeugdige over moed extreme situaties die dat volk in die tijd be leefde. U kan zich «Een genadelo ze tijd» aanschaffen in de boekhandel voor de som van 575 fr. Maar ook bij de auteur zelf, Julien Li brecht. Parklaan 139/14 te 9300 Aalst. Tel. 053/ 21.03.88. LH Van Zuster Lutgardis Pirson verscheen zopas het zowat 260 pagina's tellende boek Elisabeth de Robiano, Madame Lecandèle, barones de Ghyse- ghem 1773-1864. Het boek kost 500 fr. Zuster Lutgardis, eigen lijk Cecile Pirson, schreef de monografie over de 8tichteres van het «Spin- huys» en van de «Zusters van Sint-Vincentius a Pau lo» in Gijzegem. Een stich ting die dateert van 1818. Elisabeth de Robiano was een adelhjke dame met grote liefde voor de kinde ren en een immense sociale bewogenheid. «Een goede en weldoende dame» werd ze geheten. Van huis uit aan voorrech ten gewend als edeldame deden revoluties haar tot andere inzichten komen en stelde ze ze open voor alle kansarmen en noodlijden den Gijzegem profiteerde van deze sociale aanpak en het kasteel van Gijzegem werd een waar toevluchtsoord voor vrienden en geestelij- Aalst. De vertolkers van Het lied Anton Cogen (tweede van links) (a) de stadsfeestzaal, onder leiding van ken maar niet minder kin deren en armen. Maar ook missionarissen in de Nieuwe Wereld, ver bannen Jezuïeten en mon seigneur de Broglie (wiens bisschoppelijk archief ze erfde» genoot haar gast vrijheid in de voor hem zo moeilijke Hollandse perio de onder Willefh I Elisabeth de Robiano richt- te te Gijzegem een «spin- en werkschool» op die uit groeide tot het klooster waarin zich in 1818 de «Dienstmaagden der Ar men» en later de «Zusters van Sint-Vincentius Pau- lo» vestigden. Haar levens werk mondde finaal uit in een school voor arme kin deren eri de stichting van een kloosterorde in Vin- centiaanse geest met eer bied voor de menselijke persoon. LH Zaterdag 14 mei moet je beslist vrijhouden wan neer je houdt van jong leurs en alles wat daarmee verband houdt. Dan treedt immers in de grote zaal van het Kultureel Centrum De Werf om 20 uur de In ternationale Nieuwe Scene op. Het kultureel centrum is voor wie het nog niet mocht weten gelegen in de Molenstraat 51 te Aalst. Op uitnodiging van het Vredeshuis brengt de In ternationale Nieuwe Scene een programma over «Mis- tero Buffoen Jongleurs vroeger en nu. Een onge woon programma, maar wel boeiend en vooral maatschappij kritisch ge noeg om er van te kunnen hem eruit te "spelen" De terdag van 16 tot 19 uur nisch op nr. 053/21.83.70 genieten. Men wil niet zo- sollicitanten voor de rol zorgt een verantwoordelij- werden gereserveerd, af- zeer een idee brengen van zijn werkloze jongeren, die ke van Tejater 80 voor de gehaald worden Tejater oude en moderne monolo- maar één doel voor ogen kaartenverkoop in café 't 80-abonnees hebben recht gen, maar meer de beteke- hebben: aan werk geraken, Landhuis. Daar kunnen op een gratis toegangs- nis van deze teatervorm in tegen elke prijs. ook de kaarten, die telefo- kaart. (l.h.) Kernvraag van dit stuk is dan ook: hoe ver ben je bereid te gaan als werkloze om een felbegeerde baan te krijgen "De Stoel" wordt slechts eenmaal te Aalst opge voerd. en wel op zaterdag 6 De naam Jo Bogaert is Nux Nemo een der best uitbrengt, februari om 20 uur in de slechts in zeer beperkte verkochte Belgische pro- Onder impuls van to- Stadsschouwburg, Vrede- kring gekend. Toch is deze dukties. Van Jo Bogaert neelregisseur René Van plein. De toegangsprijs be- Aalstenaar een van de wei- verscheen onlangs "Riot Gijsegem met wie hij in het draagt 300 fr. Genummer- nige Belgische muzikan- '88", een eerste solo-elpee verleden ook samenwerk- de kaarten zijn te verkrij- ten die er in slaagde in sinds 1983 te, kwam nu de nieuwe Bo gen tot vrijdag 5 februari 1987 regelmatig in de hit- lo-elpee Riot '88 tot stand, in Café 't Landhuis, Grote parade te verschijnen. Bo- Jo Bogaert brengt mo- Sommigen hebben het Markt 27 - Emaby. Kool- gaert is immers de sterke menteel discomuziek. Er soms moeilijk met de kom straat 102 - Drukkerij man achter de suksesvolle ook aan toevoegen dat hij binatie van theater en Van de Putte, Korte Zout- disko-acts als Acts of Mad- niet alleen zijn platen vol- rock-muziek maar in dit straat 29 en in Taverne De men of Nux Nemo. speelt met muziek maar ze geval drijft alles op een Vesten, Keizerlijk Plein Zo zijn de singles Hiros- bovendien zelf produceert rock'n roll-spirit. Het stuk 10. Elke woensdag en za- hima en China Town van en onder een eigen label vertelt het verhaal van vijf Voor de derde maal doet Tejater 80 v z w. beroep op het N.E. Raamteater uit Antwerpen om de gast- voorstelling te verzorgen. Na de suksesopvoeringen van "Pak'em Stanzi" en "De Tuinman van de Koning" met Luc Philips, wordt dit andermaal een schot in de roos. "De Stoel van Stanis- lawski" werd geschreven door Guido Van Meir. Het stuk beschrijft een auditie door een jonge avant-gar de regisseur die nog een akteur nodig heeft voor zijn nieuwste projekt. Om die te selekteren gebruikt hij een bekende improvisa tie-oefening, géintrodu- ceerd door de Russische to neelvereniging Staniw- lawski. één van de spelers neemt in een stoel plaats, een ander moet trachten onze wereld van macht en manipulatie duidelijk ma ken en de mogelijkheid bieden om bij te dragen tot een fundamentele verande ring, De toegangsprijzen bedra gen voor volwassenen 250 fr. en voor kinderen 150 fr in voorverkoop en aan de kassa respectievelijk 300 fr. en 200 fr Kaarten zijn te bekomen in het Vredeshuis, Esplana destraat 8 te Aalst of tele fonisch op het nummer 053/770.339. Het Vredes huis is alle dagen open van 12.00 tot 13.00 uur met uitzondering op maandag. Men kan ook terecht bij Pieter Coucke Design, Mo lenstraat 44 te Aalst (053- 77.09.12) tussen 14.30 u. en 18.30 u. (op woensdag gesloten). JM Heyman mensen die zich geduren de vier jaar van de buiten wereld isoleren. Er zitten keiharde minuten in en dat geldt ook voor de mu ziek. Afspraak in maart: dan komt het stuk in rou latie. Binnenkort start Jo Bogaert een nieuwe disco- act op, 'Cash in the East'. Hij heeft dus wel duidelijk de wind in de zeilen. J.M. Heyman

De Voorpost | 1988 | | pagina 10