Helpen riikstoelagen de realisatie van Karnavalmuseum? Renzo De Mulderkarnaval en verder niets meer De karnavalmallemolen draait op volle toeren... ook te Erembodegem! Dendermondse inbreng in Aalsterse karnaval 41 ruari K I D E R - AVZAL Dendermonde. De manége Rijbaan Piel wordt druk gebruikt door de Aalsterse karnavalistcn (a) Aalst. Renza De Mulder winnaar van de tombola op de 6 - 12.2.1988 - De Voorpost Verleden vrijdag opende schepen Chris Borms met enige plechtigheid de reeds vierde karnavalprestatie die er aanspaak op maakte de start te zijn voor een definitief karnavalmuseum. Gaat de Aalsterse kavalkade terug naar 1928 zodat momenteel de 60' stoet in aantocht komt. de pogingen om in de Ajuinstad ook een karnavalmuseum op te richten dateren slechts van enkele jaren terug. Eerder waren er reeds een eerste overzichtelijke ten toonstelling over de plaat selijke vastenavondviering in 1979 in het Oud-Hospi taal, de filatelische mani festatie in 1985 in de Kei- zershallen en even later het karnavalesk vertoon in het Belfort. Momenteel is men terug aan de eerste lokatie toe: het Oud-Hospitaal maar dan wel op de gerestau reerde tweede verdieping. Faktoren die deze vierde en hopelijk suksesvolle poging zullen ondersteu nen zijn enerzijds de gron dige restauratie van de hospitaalzolders (ook al is de bereikbaarheid weinig positief) en anderzijds de oprichting van de WV Aalst vzw die stimulerend en ondersteunend kan werken. Gehoopt wordt dat deze kern. dit huidig embryo een vertrekpunt kan zijn om via inspelen op andere temata steeds uit te brei den en te komen aan een museum de Vlaamse kar- navalstad bij uitstek waardig. Schepen Borms doet dan ook een warme oproep tot al wie kostuums, doku- menten of om het even welk karnavalattribuut in bezit zou hebben zulks te melden op de dienst kui tuur, Kattestraat 33. Bloemen gingen bij de opening naar Jos Ghysens, Jo Beeckman. Bob Van den Berge, Emilienne Brulin, Urbain Schreyen en Jozef Van Mulders die ook de andere teamgeno ten en schepen Borms in deze hulde betrokken. Positief is alleszins dat er rijkstoelagen voorzien zijn van 40% voor onder- houds- en 60% voor inves teringsuitgaven. Het karnavalmuseum dat «De intrede van karnaval» uitbeeldt is toegankelijk dagelijks van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Op zon dagen van 10.30 u. tot 12.30 u. en van 14 u. tot 18 yee[ belangstelling was er wel voor de opening van het museum (a) u. Het is evenwel gesloten op vrijdag de hele dag en op zaterdagvoormiddag. Aalst. Na afloop van de plechtige opening was er tijd om wat na te praten (a) Van jongsaf is Renzo De Mulder met karnaval begaan. Het grote deel van zijn vrije tijd gaat hij trouwens naar karnaval. Alles wat met het feest van de zotskappen te maken heeft, zegt hem "graalek" veel. Karnaval is voor hem het evenement van het jaar, de gebeurtenis bij uitstek. Een karnaval die hem nauw aan het hart ligt is natuurlijk die van zijn eigen Aalst. De dinsdag is de meest droeve dag van allemaal, het is de dag dat de karnavalpop wordt ver brand, een dag vol weemoed. Anders ligt het wanneer de laatste werkdag in de werkhalle erop zit. Als lid van "Allei Joep" steekt Renzo veel van zijn tijd in het maken van de wagen van de groep. De laatste werkdag betekent meteen Aalst. Keizer Kamiel op de zolderverdieping van het Oud Hospitaal waar het karnavalmuseum de intrede van karnaval» als onderwerp brengt (a) Dendermonde. In Rijbaan Piet wordt druk geoejena met ae paarutn Oeiren en Poeiten de koets met de stadprins zal trekken (a) AKV Oeiren en Poeiten, gesticht in 1971 en prinsenwacht vanaf 1985, lanceert een nieuwigheid in de stoet, de prinsenwagen zal immers getrokken worden door liefst zes Friese paarden. Prachtige dieren die geleverd worden door "Rijbaan Piet" uit, je raadt het nooit, Dendermonde! De paarden hebben een goede opleiding achter de rug. Het zijn in feite dressuurpaarden. Belangrijk bij die opleiding van de dieren is hun karakter. Verder moeten ruiter en paard met elkaar vertrouwd zijn, zodat de leden van Oeiren en Poeiten al flink wat tijd hebben doorgebracht in de manége van Rijbaan Piet. De paarden worden daar gewend aan muziek en vlaggen, aan applaus en aan lawaai dat ze niet elke dag te horen krijgen. AKV Oeiren en Poeiten heeft in de loop van zijn bestaan al heel wat gepresteerd. Denk maar eens aan de thema's die werden uitgebeeld: de Romeinen, de Noormannen, de Vikings, de Mexicanen, Gralek Vreedig Lang veer Lowie D'Hooseleir blaad en rooid, Robin Hood, enz... prinsen verkiezing van dit jaar (a) Aalst. Renza De Mulder (a) dat de wagen klaar is. Het moet zijn dat de trek naar de werkhalle een gewoonte is geworden want zelfs wanneer karna val voorbij is, vindt men Renzo De Mulder daar nog geregeld terug. Renzo heeft zich overigens voor genomen om over twee jaar zijn kandidatuur te stellen voor de titel van Prins Karnaval. "Het is een droomwens", zegt hij, "die ik graag in vervulling zou zien gaan. Wat later zegt hij: "We gaan daar goed ons best voor doen". Het toppunt van karna- valvieren is en blijft ook voor hem het zich verkle den in Voil Jeanet. "Dat is het liefste wat ik doe", aldus Renzo die zich op die dag echt kan uitleven. Het verkleedmateriaal gaat hij overal bij elkaar zoeken. Maar hij weet ook dat kort nadien de pret voor een jaar voorbij is, want dan volgt immers het ein de van de karnavalperio- de. Dan wordt hij wee moedig, zoals elke Aalste- naar die van karnaval houdt de tranen in de ogen heeft wanneer de pop wordt verbrand. Het wordt dan naar de maand september toele ven, van dag tot dag. In september wordt immers een aanvang gemaakt met het afbreken van de oude wagen en het opbouwen van de nieuwe. Dan her leeft Renzo. Het humeur gaat stilaan weer naar een hoogtepunt toe. (da) «Aalst, karnavalzondag 14 februari, 14 uur. Klompen- Erembodegem slingert, gekletter, trommelgeroffel en gerinkel van bellen. De Zo wordt meteen gezorgd Gillesformatie zet zich in beweging. Met een vaste voor een buitengewoon as- kadans trekt de kavalkade voor de zestigste maal door sortiment van de meest Aalst... 't Is weer zover, 't is karnaval...» vindingrijke feestattribu- ten, voor een kamavales- Het sukses van deze stoet m om er het nog smeulend Re yan is niet alleen te danken kamavalvuur van de laat- en f„diaal|. aan de traditie maar voor- ste acht jaren opnieuw Cow-bovs en cow- al aan de steeds groter eens flink aan te zwenge- pu, wordende uitdaging voor len. Nu reeds voor de ne- g,erovers M zorri- Jui. de karnavalgroepen en or- gende maal willen de Ie- klQwns h(_ksen cn ganizatoren het ,aar na den van de Dekenij Dorp ander(j heU boer. jaar beter te doen... De de Erembodegemse kes en boerinn|kes... Mi. grootste beloning voor de- schooljeugd vergasten op Moust.,s and(;re ze karnavalgroepen is dat een onvergetelijke kinder- feestneuzen jullie allen naar de kaval- karnaval, een vrolijke kin kade komt en dat je hen demamiddag onder lei- Te 14.15 u. wordt verza- toejuicht met een warm ding van René Dick met melen geblazen op het applaus...» aldus schepen- zijn papegaai Viktor en Kerkplein te Erembode- voorzitter Julien Vinck en zijn kaketoe Tony, op za- gem. Daarna volgt een sekretaris Jan Doorns van terdag 13 februari 1988 rondgang door het Dorp het Aalsters Stedelijk vanaf 14.15 u., in het hart- (onder politiebegelei- Feestkomitee. je van Erembodegem. In ding), met een vrolijke Ook in de grote Aalsterse heel wat Erembodegemse fanfare op kop. Rond 15 deelgemeente Erembode- gezinnen lonkt oud en uur wordt karnavalmin- gem worden deze dagen jong wellicht reeds weken nend Erembodegem ver- de zotskappen, vooral naar dit karnavalesk eve- welkomd in het Parochie- door de aldaar school- nement. Opvallend is ie- huis door René Dick gaande jeugd, uit de kast der jaar opnieuw hoeveel (reeds op televisie: BRT, opgediept en komt het tra- zorg en werk de moeders NOS, bij André Van ditionele kamavalgebeu- besteden aan de kostume- Duin, BBC e.a.) voor een ren er weer op gang. ring van hun jonge kroost, onvergetelijke karnaval- Vooral de handelaars van En ook iedere school van namiddag. Tijdens de pau- de Dekenij Dorp, geleid Erembodegem slechts ze wordt eveneens overge- door Dekenij-voorzitter enkele uurtjes vóór de of- gaan tot de uitreiking van Patrick Henninck, onder- ficiële karnaval-raadszit- de prijzen van een door voorzitter Roger Van In- ting met Prins Maurice in Dekenij Dorp georgam- gelgem, sekretaris Jaak het Aalsterse stadhuis zeerde kleurwedstnjd. Herweghe en «schatbe- opgewekt en vrolijk door Wedstrijdformulieren waarder» Karei Heyvaert, de voornaamste straten en hiervoor werden vooraf zetten zich daadwerkelijk het dorpscentrum van verspreid in de lagere scholen. Affiches voor de Erembodegemse kinder- kamavalfestivteiten wer den getekend door de Rijksbasisschool in de Leuvestraat. En rond 17 uur krijgt ieder aanwezig kind een zakje snoepgoed aangeboden... Voor het jonge volkje van Erembodegem biedt deze negende daverende kin- derkarnaval, gratis aange boden door de handelaars van de Dekenij Dorp te Erembodegem, alvast de beste mogelijkheid om de echte Aalsterse kamaval- sfeer reeds vooraf eens duchtig op te snuiven... Ook jij wordt er verwacht!

De Voorpost | 1988 | | pagina 6