«De Galante Nloilentrekkers», de meest kontroverciële karnavalgroep 25 jaar in de stoet Aalst, een stad in Vlaanderen TAVERNE «THE CLASSIC» VERNIEUWDE OM JE NOG BETER TE DIENEN De Voorpost - 26.2.1988 - 5 Behalve het feit dat het om een karnavalgroep gaat, is het voor de rest zeer moeilijk de Galante Moilentrekkers met de «klassieke» groepen te vergelijken alleen al door het onregelmatigheid zowel in deelnemen, officieel of niet-officieel, als in het brengen van onderwerpen en de wyze waarop ze worden uitgebeeld. By vergelyking met groepen die tot nu toe reeds 25 jaar bestaan, tot nu toe 1, vallen o.m. volgende verschillen op: De G.M. zijn steeds een gemengde groep geweest met het aksent op gezin en familie of 90% van de groep is steeds op één of andere manier familie van minstens 1 ander lid van de groep. Wat startte als een grote groep jongeren, werd stilaan een groep mama's, papa's en kinderen... kwestie van de opvolging veilig te stellen? Voordeel van lang bestaan en een vaste kern schept de mogelijkheid er eens een paar jaar uit te stappen (tienerjaren, huwen, buitenland) en wanneer de kriebel terug komt, steeds de mogelijkheid hebben er weer by te kunnen en te horen. Vast staat dat men het pre steerde om 24 jaar lang, ononderbroken mee op te stappen in de stoet. En dus werd het dit jaar een jubi leum uitgave. Onderwerpen bij de vleet j 1963: Niet off. - onder werp kwijt 1964: niet off. - onderwerp kwijt 1965: off. - Aalst, stad van i snijbloemen en bier, van karnaval, ajuin an plezier. Zeer grote wagen. 1966: niet off. - stadsper- soneel 1967: off. - Prinsengarde van Jean-Paul j 1968: off. - 40 jaar kaval- kade. Zeer grote wagen 1969: niet off. - Clown's 1970: niet off. - Op zoek nor karnaval 1971: niet off. - 't Spel van j Addel I 1973: off. Jojoos Jajaas. Klein wagentje, 's zondags getrokken door ezel, 's maandags door Marcel 1974: off. - De Kopstik- ken: Amerikaanse praal- auto. Deze uitbeelding diende naderhand voor eerste karnavalfolder 1975: off. - De Q-bistjes. Kleine praalwagen 1976: off. - Oesjepot wie eit er aa gesch. Iets grotere wagen. 1977: off. - Amailumeken. N«g grotere wagen 1978: off. - De Cirk. Grootste wagen uit een stuk die er tot op heden in de stoet te zien was! 1979: niet off. - De Lo ko's? Helemaal geen wagen. 1980: off. - De Keirdok- toers. Omgebouwde vlieg- tuigtraktor 1981: niet off. - Blom- morts Terugkierend Ka der. Geen wagen 1982: niet off. - Vroien Oilsjtersen Teiveei. 2 wa gens type kinderkoets. 1983: niet off. - Josee Apart rc studejoor. 1 wa gen type 1982. 1984: niet off. - Cockerill Dendee. zie 1983 1985: niet off. - De Chauf- foires. Praalwagen 50 cm x 80 cm 1986: niet off. - Moeders tegen de zedenverwilde ring. Wagen zie 1985 1986: niet off. 1987: niet off. - Welkom aan de 10.000 politieke vluchte lingen voor Aalst. Wagen: idem 1986. Uiteraard weer met ande re «opbouw» Uitschieters 1975: Sinds dat jaar traden de Galante Moilentrek kers op als versterking van het «Corum Alostum Im periale», in 1979 en 1980 hadden zij telkens hun ei gen karnaval lied, o.m. om de leden van het Koor tij- dans hun caféoptredens toe te laten even «op adem te komen»... 1976: Een van de meest geslaagde en spektakulair- ste 1-april grappen mag wel op het activa van de G.M. geplaatst worden, nml. de onthulling van een monument ter nagedach tenis van burgemeester Marcel De Bisschop. Het monument werd om 3 uur 's nachts opgesteld in het midden van het rond perk op de Grote Markt. Dit perk werd toen volledig omgetoverd tot een heus monumentenpark kom pleet met bloemen, strui ken en dallen. Het werd om 11 uur officieel ont huld in aanwezigheid van o.m. Staaf Stobbeleir. Deze stunt haalde zelfs het ochtendnieuws van de BRT. 1976: Jubileumjaar voor de Aalsterse karnaval- stoet. De G.M. pakten uit met een uniek eksperi- ment: een, naar Aalsterse normen, abnormaal grote wagen waarop platte figu ren de banden: clowns - cirkus - karnaval (CCC?) duidelijk weergaven. Goed voor een derde plaats. De leden van de groep beelden toen elk een we reldberoemde clown uit. De kostumes die zelfge maakte kopieën waren van de originele, vergden des tijds een «investering» van om en bij de 100.000 fr. Om van de praalwagen te zwijgen... Dat zelfde jaar (het was dus blijkbaar het jaar van G.M.!) zorgden men ook nog voor «de pop» die moest dienen voor de ver branding en stelde men toen voor elk jaar een an dere groep voor deze pop te laten zorgen (uiteraard niet gratis) kwestie van die inspiratieloze dingen die tot dan toe, en zelfs daar na nog, werden gebruikt te vermijden. Het waren trouwens de Galante Moilentrekkers die destijds het initiatief namen om de «begrafenis stoet» op dinsdagavond met fakkels te begeleiden. De Galante Moilentrekkers en karnaval... Zij zijn van het type kar- navalisten voor wie de of ficiële karnavaldagen volstaan, niemand van de groep had ooit pluimen ambities, maar men was wel ooit de eerste prinsen- garde. Karnaval is: cafeeken in cafeeken oit, ni ker goe gon eiten en ten weir voesj. Met heimwee naar de tijd van de caféoptredens. Met heimwee naar de tijd van het koor. Maar hopend nu of in de toekomst dat het niet bij heimwee blijft, er is opvol ging nodig. «Ons lokaal tydens de kar navaldagen» Café 't Landhuis, het laat ste bastion van de «echte» karnavalisten. De rendez vous plaats van de Galante Moilentrekkers. Het hol van de Draak: toevallig gelegen naast het lokaal van Lotj Ons Los. Als er inderdaad een karnavalmi- krobe bestaat dan zit ze zeker in die hoek. En moest Liliane ooit beslui ten er mee te stoppen dan is het maar een stap naar De Coninck van Spagnieën, en wordt dat het lokaal van AL de 25-jarige kar- navalgroepen... Karnavalmuseum: «Wie waren ooit, zoals zovelen, zo onnozel om onze mooi ste stukken aan de stad te schenken. De rest kan U al raden...». LH Op 16 maart 1968 werd op het Keizerplein te Aalst het kontaktcentrum Mikis Theodorakis geopend. Dat ge beurde toen in aanwezigheid van tal van vooraanstaan den. De officiële 20e verjaardag van wat in de volks mond de Mikisklub heet worden op 19 maart a.s. plechtig gevierd. Niet op het adres waar het allemaal is begonnen, want een 15 jaar geleden verhuisde de klub naar de Nieuwbeekstraat 35. Een stad met een eigen gezicht, een eigen leven. Alleszins geen verloren gebied tussen Brussel en Gent. Beschaven is oprichten. De bouw van het oudste schepenhuis der Nederlanden duurde honderden jaren. Aan Sint-Martinus werden eeuwen besteed. Kuituurcentrum De Werf is na een kwarteeuw klaar. Het glazen huis opent zijn poorten. De Werf van kuituur nodigt ieder Aalstenaar uit voor een eerste verkenning. Dat gebeurt niet iedere eeuw. Aalst heeft nu een nieuw monument, een groots gemeenschapshuis voor kuituur, voor schepping, voor ontspanning, voor ontsnapping. De viering zal gebeuren met een tentoonstelling van de Aalsterse kunst schilder René Bekaert die twintig jaar geleden de kop van Mikis Theodora kis schilderde voor de Mi kisklub. De vooropening heeft plaats op 19 maart om 19.30 uur. Daarna wordt een jubileumbro chure voorgesteld over «20 jaar Mikisklub». De bro chure werd met de steun van de stad gedrukt in de stadsdrukkerij. Na een korte feestrede zal het Grieks ensemble Diogenes met muziek van onder meer Theodorakis zorgen voor de nodige muzikale sfeer. De jubilerende Mikisklub wordt ook ontvangen door het stadsbestuur. Dat zal gebeuren op zaterdag 12 maart om 15 uur in de trouwzaal van het stad huis. Op 26 maart is er dan van 14 u. tot 20 u. een opendeurdag in de Mikis klub en daarop is iedereen van harte welkom. Het verdere feestprogramma rond deze 20e verjaardag loopt tot einde oktober met op 14 oktober de be kroning. Dan komt Mikis Theodorakis zelf naar Aalst. Programma Dat is echter niet alles wat er in de komende weken en maanden wordt georga- nizeerd. Er is bievoor- beeld op 4 maart om 20 uur een voordrachtavond rond de Filippijnen. Fred dy De Pauw journalist en kenner van de Filippijnse problematiek zal dan te gast zijn. Op zaterdag 5 maart om 20 uur starter een Marokkaanse avond met muziek, eten en drank op zijn Marokkaans. Op 6 maart is er de «Internatio nale Vrouwendag» met een viering georganizeerd dor de vrouwenvereniging voor Vrede en Welvaart afdeling Aalst. Om 14.30 uur begint het feest met koffie en koekjes, een gro te tombola, een opkikkert- je en afzakkertje, muziek, zang, dans en met als bie- zondere gast de blinde Baasroodse troubadoer en hammondorganist Joske Martin. Taverne «The Classic» aan de Arbeids- straat 2 te Aalst voorstellen hoeft niet meer. Na drie jaar werking wist de familie Vandaele Jeanine deze zaak uit te bouwen tot een unieke gelegenheid in het rijke aanbod van het Aalsterse uitgangsleven. Om nu het kliënteel nog beter te dienen, heeft men de Taverne «The Classic» in een nieuw kleedje gestoken. Het gezellige interieur draagt bij in de intieme sfeer die eigen is aan de taverne. Zaterdag 20 februari werd door de uitba ters een drink aangeboden aan het vaste kliënteel. Iedereen die er aanwezig was, sprak met lof over de fijne design die nu het oog streelt in Taverne «The Classic». Taverne «The Classic» biedt haar klanten ook een ruim aanbod aan drinks. Zo kan je er ondermeer kiezen uit vijftig verschil lende bieren. Heel speciaal te vermelden is ook de kaart met snacks. Mogen wij er op wijzen dat Taverne «The Classic» reeds open is vanaf 7.30 uur. Dit om de vele studenten en studentinnen ter wille te zijn. Verder staat de taverne open voor mensen van elke leeftijd. Iedereen voelt er zich onmiddellijk opgenomen in een (h)echte vriendenkring. Taverne «The Classic», enig voor een intiem avondje uit. Taverne «The Classic», de zaak waar men van je dagelijkse pint een feest maakt door uitstekende service en vriendelijke bediening. J.M. Heyman

De Voorpost | 1988 | | pagina 5