Erpe-Mere: Dossier Natuurgebied-Honegem Erpe in onderzoek Werklozenwerking stad Aalst een waaier van mogelijkheden Vrije Demokraten met aparte lijst naar verkiezingen van oktober Gaat «Netwerk» nu dicht? "Orage", nieuw geluid in media-landschap Info-avond over belastinghervorming in Erpe-Mere Zuster Jeanne viert gouden jubileum De Voorpost - 11 3.1988 - 11 In aansluiting op de wet van 7 augustus 1931 heeft een onderzoek van de A.R.O.L.-Bestuur Monumenten en Landschapszorg- uitgewezen dat het gebied «Honegem- Solegem-St.-Apollinia» voor bescherming in aanmer king komt. Op 11 september 1986 besliste de bevoegde gemeenschapsminister tot het inzetten van de procedure voor de rangschikking als landschap van bedoeld gebied. Thans werd deze procedure betekend aan de eigenaars die eventuele bezwaren aan de dienst AROL moeten richten en dit binnen de twee maanden. Het beschermen van een te voertuigen. Het is even landschap is vooral voor- eens verboden er een of vernieuwen, plaatsen van onderaardse leidingen voor openbaar nut die bo vendien moeten dienen voor eventuele plaatselijk gevestigde woningen of bedrijven. Voor het on derhoud van hakhoutbe woners van Erpe-Mere nog altijd die grote onbe kende. ondanks hun enor me rijkdom aan fauna en flora. Op dat gebied vor men zij een ongekende verscheidenheid dat voor al door de schooldirekties standen, het snoeien of zou moeten aangepakt knotten van bomen moet worden om er tenminste delig voor de omwonende gemeenschap en het plaat selijk biotoop, maar voor schrootterrein aan te leg gen. evenmin als slib, een vuilnisbelt of afvalproduk- de eigenaars is het soms ten. Dezelfde wet voorziet minder aangenaam tenzij ook het verbod om rekla- men zelf een fervent na tuurliefhebber is. Een be schermd natuurpark eist dus anderzijds een zekere tol. Alhoewel de voor waarden op het eerste ge zicht misschien niet erg ge lukkig over komen, dan kan men ze alleen maar toejuichen als ze als wer kelijke natuurbescherming moeten gelden. Verbodsbepalingen De betekening aan de ei genaars houdt in dat nu reeds de uitwerking van de beperkingen van kracht zijn. Aan de eigenaars wordt het verboden. op te richten, zelfs uit niet duurzame materialen ook al kunnen die om het even welk ogenblik uit elkaar genomen worden. Verder mag men geen «verplaats bare inrichtingen» opstel len zoals kampeerwagens woonwagens of afgedank- mepanelen aan te bren gen, het plaatsen van lei dingen. palen voor afbake ning. Er zijn nog een aan tal andere verbodsbepalin- echter vakkundig uitge voerd worden. Beperkin gen worden eveneens in zekere mate opgelegd wat betreft het aanplanten of heraanplanten van bomen en heesters, wat niet luk raak mag gebeuren. Het maaien of afbranden van rietlanden moet tussen 1 maart en 1 augustus ge beuren en indien de be scherming definitief gen in de reglementering wordt, zal het gevaarlijk voorzien. De bescherming zjjn 0m bepaalde kruid- van een gebied heeft ook achtige planten te verza- tot doel het werk aan de natuur over te laten mits kleine -noodzakelijke grepen van de mens. Men mag zeker geen wijziging aanbrengen aan de vegeta tie en is het verboden om melen omdat ze mogelijks met uitsterving bedreigd zijn. De turfputten Reeds verschillende jaren ijvert Alem-Erpe-Mere schraallanden, rietlanden voor degelijke ontwerpen en moerassen te ontginnen inzake beheersplannen die in zones liggen reeds van sommige gebieden en op het kadasterplan aan- hierbij behoren ook de -u,u, verouuenom d ,d D| geval turfputten van de Hone- SRSX -et de turfputten iS de gem"Erpe dte in alle turfputten Honegem te Erpe. Wat wel mag Onder bepaalde voor waarden zijn er handelin gen die mits schriftelijke toestemming wel toegela- gem te Erpe seizoenen heel wat natuur liefhebbers op bezoek krijgen. Alhoewel deze turfputten door alle natuurverenigin- gen gekend zijn en tot een van de rijkste natuurgebie- ten zijn: bestaande afslui- den behoren in onze regio, tingen mag men herstellen zjjn ze v00r ve|e jn. jaarlijks een didaktische les aan te wijden. De turfputten zijn gelegen op de wijk Honegem en vormen de enige waterplas met een bepaald grote uit gestrektheid in onze ge meente. Daarbij vormen zij. samen met het Sole- gembos en het Apolonia- bosje. in de omgeving naar Aalst toe, een totale op pervlakte van ruim hon derd hektare die thans als landschap voor rangschik king in onderzoek is. Dit landschap is gekenmerkt door een golvend reliëf waarvan de hoogte tussen de twaalf en vijftien meter varieert en tot het Dender- bekken behoort. Het wordt bovendien gedwarst door de Molenbeek die in Sint-Lievens-Esse ont springt en te Hofstade in de Dender uitmondt. De moerassige depressie ligt centraal in het Hone- gemgebied en wordt enigs zins aan het oog onttrok ken door de omringende populierenbosjes en hout wallen. Vermits het gebied op de overgangszone van Leem- en Zandstreek ge legen is, vindt men er een vrij uitgebreide verschei denheid van bodemtypen. Het oppervlak geeft de in druk te verschillen als men de zomer- met de winter tooi vergelijkt. Uit archiefbronnen weet men dat men reeds in de eerste helft van de 18de eeuw dit gebied uitbaatte om er turf te winnen. Een verzamellijst over de flora, enkele jaren terug, ver meldt ongeveer 250 taxa alleen al in het Honegem- gebied. Een inventarisatie hiervan heeft bewezen dat er maar een dertigtal taxa voorkomen in het andere omschreven gebied. Bo vendien heeft men er voor Kapellestraat 17 - Aalst - Tel.: 053/77.11.11 post 318 Maandagvoormiddag Dinsdagvoormiddag Woensdagvoormiddag Donderdagvoormiddag Frans beginn. gr. 1 Frans beginn. gr. 2 Frans gevorderden Koken Duits 2de jaars Volley (Ten Rozen) Fotografie Engels gevorderden Mode gevorderden Handwerk Koken Ritm. turnen (Trefc.) Handwerk breimachine Frans gevorderden Kantoorkennis Dactylo Zwemmen Frans 2de jaars Duits beginners ABC Computer Automechanica Mode techniek Hoe zeg ik het Engels gevord. Handwerk Koken Mode gevorderden Ritm. turn. (Trefc.) Handw. theorie Dactylo keurig? Maandagnamiddag Dinsdagnamiddag Woensdagnamiddag Donderdagnamiddag Turnen (brandweer) Engels 2de jaar Mode beginners Dactylo Volksdans (Trefc.) Fotografie Mode beginners Solliciteren Hobby Dactylo Nederl. anderstal. Engels beginners Dactylo E.H.B.O. Elektriciteit Yoga Jeugdcomputer (+10 j.) Mode beginners Progr. in Basic Alle kursussen zijn gratis behalve de sportinitiaties waarvoor 25 fr, dient betaald te worden verzekering. Inlichtingen kunnen ingewonnen worden op het sekretariaat tijdens de kantooruren. van buiten uit en het be lang voor onze eigen leef gemeenschap moet men het «officieel initiatief» toejuichen om dit uniek gebied veilig te stellen voor de toekomst. De turf putten van Erpe houden een schat van natuurwe tenschappelijke gegevens in waardoor het weten schappelijk en landschap pelijk belang ervan nog maals wordt door onder streept. Voor of tegen In dergelijke procedures zijn er altijd voor- en tegenstanders en elke per soon bekijkt het vanuit zijn eigen optiek. Sommige eigenaars voelen zich van hun rechten be roofd, vooral deze die weekendhuisjes willen «aanplanten» en van hun moerasgrond bouwgrond willen maken. Dat men zijn rechten ver dedigt is logisch, maar dan zonder kommerciële plan nen ten bate van stads mensen die trouwens zon der een chalet in de Hone gem te hebben ook naar dit gebied kunnen komen wandelen om er van de natuurnjkdom te ge nieten. Het struktuurplan spreekt zich uit voor een bescher ming van het gebied en nu is het afwachten wat er, na hoeveel bezwaren, kon- kreet zal verwezenlijkt ons land vrij zeldzame worden- Wordt het om- soorten aangetroffen als sleden gebied een be- Aalst. De RTT vierde uitgebreid feest en het ging er gezellig aan toe zoals ie kan merken (a) Erpe-Mere. Een deel van de turfputten in het Honegemgebied tijdens de winter. In de zomer staan ze droog en worden vervangen door een oogstrelende kleurenpracht (jva) Finaal werd het kuituur- En een aantal plaatselijke vele verenigingen die op centrum De Werf dan toch verenigingen waren der- de meest uiteenlopende geopend. Dat kan de stad mate klein behuisd en had- gebieden in vaak moeilijke en de regio ten goede ko- den minimale infrastruk- omstandigheden lovens- men. Mensen zullen nu tuur dat De Werf ook voor waardige inspanningen le- minder naar Brussel of hen een uitkomst kan verden. Gehoopt wordt Gent moeten voor kultu- bieden. dan ook dat te Aalst de rele prestaties op niveau. Toch een hommage aan de bestaande verdraagzaam heid en pluriformiteit zal blijven voortleven. Hierbij wordt dan niet al leen gedacht aan toneel- en filmverenigingen maar ook aan politieke samen werking aan basiseduka- tie, aan jongere muziek. «Sjapoo» voor al die soms stille werkers. addertong en bosvogel muur. Ook op het gebied van de avifauna heeft men dank zij de inventarisatie interessante gegevens kun nen vastleggen. Tot de zeldzaamheden behoren "amherten die fel in de trouwens de dodaars en de m°de zijn, afgebakende ijsvogel die men er, mits weekendverblijven met ei- veel geduld, kan observe- genaars die voor een paar schermd natuurpark of een uitgestrekte sompige vlakte met afsluitingen van het ranch-type met dier soorten die er in het ge heel niet thuishoren zoals ren. Uit diverse onderzoe ken is eveneens gebleken welk belang het Honegem- dagen het comfort afzwe ren waar ze in de week zo aan gehecht zijn of stel- plaatsen voor afgedankte Vanaf zondag 3 april gaat bij Radio Katanga (107,8) een gloednieuw programma de ether in. Radiofonisch gezelschap "Orage" bijt daarbij de spits af en andere vrije zenders zullen volgen. Met het uitzenden van louter literaire programma's wordt dit zowat een unicum. Uiteraard zijn die begeleid door aangepaste muziek en dito geluiden. Naar het voorbeeld van Antwerpen vonden een aantal auteurs en akteurs elkaar in het Aalsterse in het radiofonisch gezelschap Orage. Getracht wordt te werken op een niveau dat zuiver amateurisme overstijgt. Patrick Bernauw, Dirk Biddelo, Paul Coppens, Willy De Wit. Guy Didelez. Dirk Tits en anderen zegden reeds hun medewerking toe. Op zondag 3 april première met "De Ziener" van Patrick Bernauw, de ziel van het gebeuren. De man die onlangs nog werd onderscheiden met de John Flandersprijs. Na een reeks huiveringwekkende verhalen waar mee van start wordt gegaan volgen humoristische hoorspelen, kolder op zolder, thrillerhoorspelen, kinder- en jeugdprodukties en loutere poëziepro gramma's. Orage zoekt nog aktrices en akteurs met enige ervaring, vlekkeloze diktie, goede radiostem en vooral een ruime dosis entoesiasme. Belangstellen den kunnen zich wenden tot Patrick Bernauw, Brusselsteaat 296 te 9440 Erembodegem-Aalst, tel.: 053/78.30.10. Sluit Netwerk nu? belastinghervorming, te Brussel en beheerder Brugge. In Parijs werd geen enkel worfe^S""- van de federal,e van vrije Op de vergadering te Moersel museum eeen enkel thei- door ACV ErPe" Cn inteIlektue'e beroepen waar afdelingsvoorzitter museum, geen enkel tftea- Mere en KWB Erpe (NCMV). Omer De Saedeleer voor zo- Inleiders zijn Paul Eve- Na de inleidingen is er een vecl als n°g nodig andermaal raert, docent aan de socia- mogelijkheid tot het stel- de wettelijkheid van de sa- Ie school te Heverlee en len van vragen. menkomst bevestigde en ook ter of geen enkele biblio- teek afgebroken omdat er het Centre Pompidou werd geopend. Alle be staande initiatieven be houden uiteraard hun ei gen basisprincipe en waarde. Netwerk ijverde steeds In de H. Hartkerk waren taak van de religieuzen in sende offerandelied «Laat wars van politieke con- zondag zowat 300 gelovi- cerns en zonder enige gen getuige van de jubi- vooringenomenheid voor leumviering van zuster een ruim en inhoudelijk Jeanne. Vrienden en ken- Aalst. De werken aan de bloemenveiling Flora vorderen goed a een «groot accident» doen m„ denken. e voorlopige schorsing uit hun partijmandaten van zetten. «Wie wil"terugkeren JV ondervoorzitter Anne Bauwens, sekretaris Jos Van kan dat nog maar dan wel Landuyt en bestuursleden Gisleen Willems en Herman z°nder daarbij enige voor- De Vos stond aan de dagorde de afzetting uit partnfunk- waarden te stellen» werd af- ties en/of schrapping als partijlid. gesproken In vorige zitting van het par- wat betreft het aantal aanwe- Aparte lijst tijbestuur werd gesteld dat zigen er geen enkel probleem In een persmededeling werd eze vier personen zouden oe- was qua aantal deelde de hierop gereageerd door de voorzitter dan mede dat «uit Vrije Demokraten. Ze stellen Brussel een signaal was geko- dat «het ACW reeds meer men om ook een paar dagen dan tien jaar een verstikken- tc wachten met definitieve de, nefaste greep heeft uit- stellingnames». In de partij- geoefend op de Aalsterse raad vroeg men zich wel af CVP-afdeling. «Naar de ver waarom dat «horen van de kiezingen van oktober 88 vier voorlopiggeschorsten» gaan met een eenheidslijst pas op de dag van de vergade- met de CVP-ACW is voor de ring te Moorsel moest gebeu- Vrije Demokraten niet moge- ren. Besloten werd de voorlo- lijk» werd gezegd. «Het ver- pige schorsingen te bevestigen trouwen van de VD is in de en de partijwerking, inbegrc- plaatselijke en arrondisse- pen de lijstvorminc. verder te mentele partijleiding al te zeer geschokt en er wordt ver- der gegaan op de ingeslagen weg» zegt de VD Uitsluiten van de Vrije De mokraten staat nu op de agen da van de eerstvolgende sa- hartelijk en gemeend pro- ™"ko,,■s, d« CVP-parlij- landschap heet, als rust- d v en fouragegebied voor dte ons telkens op trekvogels en andere. Aangezien de interesse hoord worden door nationaal Op maandag 21 maart om voorzitter van het ACV voorzitter Leo Dclcroix bc- 20.00 uur heeft in de zaal Verbond Aalst en Herman wust als die dan toch was van Pax in de Dorpsstraat te Van Impe, bedrijfsrevisor dc m°gelijkc verdere evolutie Erpe een info-avond docent aan de Vlaamse van deze situatie waarbij dan plaats over de voorstellen Ekonomische Hogeschool ger®fcreerdnaar des- tnt hflactinahAr,,™,,,, t» Rr„cc«. uLI'a". ÜJds toestanden m de stad gefundeerd aanbod. Ne- nissen van de H. Hartpa- twerk wil dan ook in die rochie maar evenzeer uit zin verder werken in een Moorsel toonden door hun geest van openheid en be- aanwezigheid de sympatie reidheid tot samenwer- die ze over hebben voor deze toch wel dynamische Er blijft zo veel werk dat figuur. In haar homilie er nog steeds handen te sPrak zuster Gaby over de weinig zijn. LH deze tijd. Vanuit deze in- Heer dit brood en deze ficiat kreeg. Daarna zong spiratiebron schetste ze wijn» terwijl de offergaven het koor Hartegalm «Can- het leven van zuster Jean- naar het altaar werden ge- ticorum Jubilo» waarna 11 ne dat geïnspireerd was bracht. Mooi was ook het een welgemeend applaus door het gebed en de inzet poolse Marialicd Gaude volgde van alle aanwe- Weekberichten vin Krediet voor anderetu Mate, Poloma da, he, z.gen Een passende bloemen- koor Hartegalm ten geho- Genodigden begaven zich keningen van België in beeld nulde voor de jubilaris re bracht tijdens de kom- dan naar de Sit-Gudula- aan de hand van diverse gra- sloot de homilie af. Twee munie. In zijn slotrede school alwaar een receptie rïeken in kleur Ze geven de neefjes zongen begeleid wees pastoor Schoorens en feestmaaltijd werd aan- onlwikkeling van het bruto door juffrouw Martine erop dat de jubilaris ook geboden. nationaal produki vanaf 1965 Van de Voorde het pas- vanwege de parochie een tot °P ^eden weer- Weckbc- JM Heyman nchten kan aangevraagd wor den op het nummer 02- 1 - 427.27.00 toestel 2026

De Voorpost | 1988 | | pagina 11