Dertienjarige Els Lawson laureaat Stephan de Jonghe wedstrijd Delafortrie grijpt naar het onvatbare «Vast als Eik» met «De Caraibische Zee» te Hofstade «Liefde om kwart voor acht»... Première van Ana and the man in Netwerk te Aalst Humor in Aalst Hugo Brems laureaat Dirk Martensprijs Op de tentoonstellingskalender van het Kultureel Centrum Affligem 14 - 11.3.1988 - De Voorpost De zevende driejaarlijkse pianowedstrijd van de en werd a3-11 de RUG licen- Stephan De Jonghestichting was de aUeresrste aktiviteit ui cultureel centrum De Werf. Mede Atlleneum en medeWerker door het feit dat heel wat belangstellenden in De van het toenmalig NEEt. Hij Werf e"cn een kijkje kwamen nem?n en ook de overleed op 3i-jarige leef- deuren van de grote schouwburgzaal af en aan tijd. open en toe gingen met eventueel een of andere opmerking of exkuus erbij werd de serene sfeer Wedstrijd van dergelijke artistieke prestatie minder ge- Uit de kandidaten die zich diend. Kinderziekten uiteraard. Stephan De Jonghe, een te list, leraar aan het Sint- werk van Edgar Tinei was Kruishoutem in 1902 ge- Maarteninstituut, be- te vertolken selekteerde de boren onderwijzer-orge- kwaamde zich als pianist jury zes finalisten. Tijdens de wedstrijd zelf dienden de finalisten een sonate van Mozart of Haydn in extenso te spelen plus een werk naar keuze van een komponist uit de 19° of 20e eeuw. De man van Nazareth, een bloemlezing rond passie en Pasen Dertienjarige laureate Op woensdag 30 maart van Nazareth, zijn angstig dertien,ari„e Jin omgOuurheeftindeParo- bidden op de Olijfberg, zijn SQn Berchem-Antwer- chiale Feestzaal aan de sterven aan het kruis, zijn studente van de rijks- Moorselbaan 138 te Aalst verrijzenis. ïïuzlekakademie Antwer- een avond plaats in het te- Ingrid Vanrutten is een w0rd de laureate a ma "De man van Nazareth, leerhnge van Tme Ruys- de sonate m c van een bloemlezing van tek- schaert die in 1982 de eer- en de Barcarolle sten rondom passie en ste prijs Woordkunst be- fis"Ian cuopin. Goed voor Pasen haalde. een oorkonde, de prijs van Ingrid Vanrutten brengt Deze avond wordt geor- de „uvemeur van 0ost. een selektie uit teksten van ganiseerd door het Davids- Vlaanderen en de som van volksliederen uit de poëzie fonds Mijlbeek-Aalst. De 75 Q00 Burgemeester Guido Gezelle, Huub toegang bedraagt 150 fr. K l overhandlgde de Toon Her- Leden en 60-plussers beta- ,„^^5 (50.0OO fr.) iruiov Ion 1 OCl TT on Hp flmnrlPfifl aan de 18-jarige Frans Oosterhuis, mans en Albert Verwey. len 120 fr. en de abonnees Het tema is de essentie van kunnen gratis binnen, de menswording van Jezus Schocakert uit Kermt-Has- selt. De volgende prijzen naar Thomas Dielt- (18) uit Kessel-Lo (30.000 fr.). Steven Kola- chy (18) uit Langdorp (20.000 fr.), Geert Callert (19) uit Opwijk (15.000 fr.) en Lieve Pas (20) uit Zele (10.000 fr.). LH Aalst. Jill Lawson uit Berchem werd laureate van de wedstrijd (a) Stephan de Jonghe Aalst. De deelnemers met v.l.n.r. Geert Callaert, Steven Kolachy, Jill LawsonLieve Pas, Frans Schockaert en Thomas Dieltjens' (a) Teatergezelschap «Terere- lende rollen spelen en redum» brengt in Netwerk daarmee zijn wat iedereen te Aalst de première van van ons dagelijks is. En «Ana and the man». Op- toch zijn ze niet zoals ïe- voeringen zijn voorzien op dereen want ze zijn dood. zaterdag 19, maandag 21 Niemand heeft gezien hoe en donderdag 24 maart tel- ze gedood zijn, een moord- kens om 21.00 uur in wapen is er evenmin. Het Netwerkgaat om de laatste man en Het stuk speelt zich af tus- de laatste vrouw (leugen sen kist en bed, ergens te- en waarheid) die hun ver midden heden en verleden, haal vertellen, de schijn Maar dat is volgens de au- die langzaam werke- - teur Rudi De Smet hele- lijkheid wordt. Na een tijd- gepubliceerde als recente gedichten bevat. maal niet belangrijk. De je blijkt dat iedereen fami- Van dezelfde auteur verschenen eerder tal van andere gedichtenbundels Smet schrijft zijn stukken lie is van elkaar en dat er maar ook familiemémoires van de familie Daens, tanka's en haikoes, in een vreemde taal; want geen enkele aanleiding Chinese gezegden en een werk over Joris Van Severen. het is hem uiteindelijk niet meer nodig is om zie te om die taal te doen, wel om maken, te vrijen. Daniella Over diezelfde Van Seve- ting 1940-1945. het teater en dat overstijgt Huvaere en Rudi De Smet ren staat een nieuw boek Voor de bronnen werd naar kon worden noch in je8 gag elektriciteit en ka- elke taal. Ana and the man spelen de rollen van Ana op het getouw "Het Ge- vooral geput uit dagboe- de dienst van de keizer ko- fceltele visie. g^ds ig75 js Bij de uitgeverij Pieter Daens, Hollestraat 14 te 2980 Boortmeerbeek liep van Claeys te Zedelgem. een gedichtenbundel van Luc Delafortrie, kleinzoon van Pieter Daens, van Van 1954 tot 1964 was liij de pers. Een bundel van een 60-tal pagina's met keurig kaft dat zowel reeds binnenland en senaat. In 1964 werd hij sekretaris- generaal bij Intermixt de vereniging van gemeen- telijke beheerders in ge- men eerder noch ambte- meigde totertommuS; is het verhaal van twee en the man. i die totaal verschil- nootschap Joris Van Seve- ken en brieven die in het men zo men geen gedich- ren, Dinaso-aktie tijdens bezit zijn van de auteur, ten kon penselen. Het ging fiffuren van Pieter en de bezetting 1940-45». Het Luc Delafortrie daar immers om beeld- bevat 150 pagina's, is Er worden bijlagen aan woorden, geïllustreerd met foto's toegevoegd o.m. de spreek- Chinezen hielden niet van en dokumenten en is te beurt van J. Verplaetse in lange gedichten en beperk- bekomen door storten van 1943 te Brussel en uitspra- ten zich liefst tot vier 550 fr. (paperback) of 650 ken van Joris Van regels, fr. (gebonden) op rekening Severen. Japanners, perfektionis- nr. 403-3500811-57 van Zij dienen in verband te ten tot «De Nederlanden» Ant- worden gezien met de uit- hij op rust. De figuren Adolf Daens, en de ideeën waarvoor zij staan, laten Luc Delafortrie niet los, en benevens het schrijven van twee boeken over hen (Pie ter Daens, mémoires van meh* trachtten 19el' en P™e- werpen. eenzettmg over het Dit werk brengt het ver- nootschap. haal van het Genootschap Joris Van Severen dal tij- B»ik beschaving dens de Tweede Wereldoor- Voor Luc Delafortrie het weer te geven in drie ter Daens. memoires ge- regels, in haikoes Elke Ja- de familie 1983). m hij ook panner maakt ofwel hal- erg aktief m het Daens- koes of kan er alleszins fond8' waarven hy to opzeggen 1978- na het overlijden Bij ons is Poëzie minder in van F 00 Neve: voorzitter log aktief wa8, van un. uuixuei wuiut uii- vsm pipter Vooraf wordt echter de gegeven ter gelegenheid hier achteruit terwijl de ontwikkeling van het Ver- van zijn 75' verjaardag is techniek vooruit gaat. °^ns en ^rd^r m het dinaso, het Verbond van gedichten schrijven een Delafortrie zet zich af te- aSv£ hi vTrbaSd Diets nationaal - solidaris- blijk van civüisatie. Bij gen de mening dat een s arojuvaua _mveroana ten geschetst, met het ver- Chinezen en Japanners is dichter een wereldvreemde ^uaensisme iszy loop ervan tijdens de bezet- zulks dermate waar dat zou zym een ^onderling. D^nsmuseum en Archief van de Vlaamse i dit bundel wordt uit- trek. De beschaving gaat en bezieler wordt. Aalst. Tereredum, bizar en in een vreemde taal. Naar jaarlijkse gewoonte organiseert K.O.S.I. in het voorjaar een tentoonstelling in 't Apos telken, die tracht in te pikken op hobby- en vrijetijdsbesteding onder een alternatieve vorm. Humor via foto en kartoen stond deze maal op het agenda, en via een wedstrijd is er getracht om het publiek aktief te betrekken bij dit projekt. Het thema "Humor in Aalst" moet blijkbaar velen afgeschrikt hebben want de respons op deze wedstrijd mag eerder bescheiden ge noemd worden... De kwaliteit echter van de ingezonden werkstukken ligt op een zeer hoog niveau. De prijsuitreiking voor deze wedstrijd heeft plaats op de vooropening van de tentoonstelling op vrijdag 18 maart 1988 te 20 uur in 't apostelken, Apostelstraat I, 9300 Aalst (nabij de kerk van Mijlbeek). Er is vanzelfsprekend op deze tentoonstel ling meer humor te bekijken; Originele kartoens van "Brasser" en "De Bolle" Plaatselijke humor/satire door Frans Wauters Er is ook een visuele uitbouw waarop "aktuali- teit-kartoens" die je dagelijks in de krant tegenkomt, tot stand komen. De tentoonstelling is toegankelijk op vrij dag 18 maart (vooropening, prijsuitreiking en receptie), zaterdag 19 maart vanaf 14 uur tot 20 uur, zondag 20 maart van 10 tot 13 uur en van 15 tot 20 uur. De toegang is gratis. Een dichter daarentegen ziet in alles het échte, hij relativeert en moet dan ook een evenwichtig en wijs man zijn. Blijven dichten Delafortrie schreef reeds gedichten tijdens zijn col- legetijd. Op zijn 75 jaar voelt hij zich alleszins nog Na het suksesrijke «Bedde- Arijs en Ingrid Daelman. voldoende jong om nog ge- kwestes» brengt Vast als De andere rollen worden dichten te schrijven. Hij Eik «De Caraïbische Zee» gespeeld dpor Erik Meule- wil dat dan ook blijven van de onlangs overleden man, Hugo Roels, Dirk doen tot het einde. Met de Vlaamse auteur René Ver- Daelman, Marleen Bron- glimlach, heesen. deel; Els Van der Straeten, Het bijzonderste is niet ge- «De Caraïsche Zee» is on- Els Melckenbeeck, Marina dichten te publiceren maar getwijfeld zijn meest be- Pots en Nadine Claessens. wel ze te maken, ze te kende en ook meest opge- Opvoeringen op 18, 19, 25 schrijven, ook al blijven ze voerde stuk. Het speelt en 26 maart telkens om 20 ongepubliceerd, voor de ei- zich af in een ziekenhuis uur en op 27 maart om 19 gen voldoening en die van en Ver heesen zet hier een uur in het Parochiaal Cen- de anderen. Over de waar reeks fijngetypeerde figu- trum te Hofstade. Reserve- de ervan kan men zelf niet ren op de planken, zo uit ren kan bij William Guns, oordelen. Maar dat is min- het dagelijks leven gegre- tel.: 053/77.67.67 tussen der belangrijk, zolang het pen. Alles draait om twee 18 en 19.30 uur en dit een deel blijft van het in- hoofdfiguren, Mie, de ou- vanaf 28 februari. nerlijk leven, van de ma- dere volksvrouw die in het Met dit stuk neemt VAST nier waarop men het leven hospitaal ligt omdat ze ALS EIK deel aan het Pro- opvat en er naar streeft het «iets» aan de darmen heeft vinciaal Klasseringstor- altijd beter te doen. Ook al en Nicole, de jonge onder- nooi. wijzeres die er vast van overtuigd is dat ze ten do- En Jongerenwerking de opgeschreven is. Ter- Bij het begin van het sei- wijl deze hoofdfiguren met zoen startte VAST ALS hun eigen problemen wor- EIK ook met een aktie jon- stelen krijgen' we een défi- gerenwerking. De eerste Dare lé van bezoekers: de zoon, produktie, de éénakter Deze nieuwe bundel is uit- de echtgenoot, buurvrou- «AARDBEIEN MET SLAG- gegeven door het «Daens- wen, kennissen, collega's, ROOM» werd op 23 janua- enz.allen vol medelijden ri met sukses voor een vol- maar meestal meer bekom- le zaal opgevoerd. Onder - merd om hun eigen be- tussen zijn de voorberei- slommeringen dan om het dingen voor de tweede pro- De Dirk Martensprijs voor literatuur 1987 werd toegekend aan Hugo Brems voor zijn essay De Rentmeester van het Paradijs (1986). Aan die prijs is een bedrag van 50.000 fr. verbonden. De officiële uitreiking heeft plaats in de feestzaal van het stadhuis op 20 maart om 10u30. De juryleden die het werk ter bekroning voorstelden waren: Piet Thomas (voorzitter), Frans-Jos Verdoodt, Anne-Marie Musschoot, Hugo Bousset, Marcel Wauters liet zich we gens ziekte verontschuldigen, maar stuurde een lijst met zijn kandidaten in. Alle juryleden waren ht erover eens dat Hugo Brems een zeldzaam gamma kwaliteiten in zich verenigt. Hij heeft tegelijk uitgespro ken poëticale opvattingen en een genuanceer de aanpak van de afzonderlijke dichters die hij bespreekt. Hij slaagt erin literair-wetenschappelijk verantwoord te blijven en toch een ruim pu bliek te bereiken door de heldere eenvoud van zijn discours. Hij schrijft in-levende teksten over poëzie en bewaart tegelijk de nodige kritische afstand. Intelligente hermeneutiek en fijngevoelige betrokkenheid bij de nauw keurig beschreven taalscheppingen vormen in zijn teksten één onlosmakelijk geheel. Kort om: Hugo Brems is méér dan de rentmeester van het paradijs der poëzie: hij maakt dat paradijs toegankelijk voor de lezer maar ver geet nooit het zelf méé te creëren. (L.H.) Toneelkring «'t Land van Riem» brengt op zater dag 19, zondag 20 en maandag 21 maart telkens te 20 u. stipt het blijspel in drie bedrijven «Liefde om kwart voor acht» van Trudo Groffi in bewer king en regie van Guido Klinck. De opvoeringen hebben plaats in de stadsschouwburg aan het Vredeplein. Ten geleide sen zien dat graag als Met een mislukking, meneer hoorns krijgt, een ontrouwe vrouw, Zolang het maar op het een oude liefde, een ba- toneel is. Maar thuis, zige moeder, een ver- hoho! Geef toe, u zou rassend dienstmeisje en helemaal niet staan een paar karikaturen fluiten, hé, als uw uit verscheidene profes- vrouw met één of ande- sionele milieus hebben re klodderaar in uw lo- een massa (vlaamse) to- geerkamer wat zat te neelakteurs en scena- rotzooien, hé? rioschrijvers steeds zo- Ofwel?... Maar op het wat al hun personages toneel zou u dat wel bij elkaar voor «alweer eens willen zien... En zo'n komedie». Hoe dat is het geheim, mijn- komt het dan toch dat heer», die komedies zo in de Laten we hieraan een aantal simpele levens wijsheden én de dubbel zinnigheden, verweven in de dialogen, toevoe- i Liefde om smaalt blijven vallen bij het grote publiek (waar onder onze feuilleton kijkers)? Een uitgever aan het gen woord:... Er moet abso- kwart vóór acht» is u luut sex in... Thuis alvast ingeleid, blijft het allemaal netjes hé? Op straat naar de c wulpse grieten fluiten De bezetting behelst Jos en in de binnenzak zit De Sloover, Kathleen de foto van de vrouw, Van den Bruele, Chris- hé? Vlakbij het hart tine Bogaert, Gaby Stal- Als de mensen naar het paert, Benny D'Haese- theater komen, dan wil len ze fluiten, mijn- leer, Dirk Lingier en Anne-Marie Merckx. heer... Gooi er bijvoor- Voor decorbouw tekent beeld één of andere Gustaaf Wenes, voor be- klodderaar in. Laat lichting Hubert Jossens hem met de vrouw een en voor geluid Willy Sociale Strijd, hier Aalst, van een niet te on derschatten belang Luc Delafortrie munt te vens uit in het vertalen van Japanse tanka's en hai koes, waarin in slechts en kele regels een hele ge- dachtengang of rake observatie prachtig ver woord wordt. Ook de eigen drie- en tweeregels bevat- beetje rotzooien in de lo geerkamer en «Liefde om kwart voor acht» wordt op slag een suc ces. Begrijpt U. De men- Van de Maele. Toegangsprijs: 150 fr, studenten en senioren 120 fr, LH ten deze zelfde bondigheid in het poëtisch formule ren. Ware pareltjes bevin den zich hier tussen, die men, om ze echt naar waarde te schatten, tot zich moet nemen zoals men een zonsondergang of een mooi schilderij tot zich neemt. LH zijn die gedichten daarom nog niet zo veel beduidend: ze zijn een manier van leven. We noteerden: Vrijdag 11 maart, te 20 u. in de zalen A: openstel ling van de tentoonstelling «Het religieuze beeld». Deze tentoonstelling is toegankelijk tijdens de tureel Centrum werd gebo ren te Gent op 22 februari 1946. I-Iij behaalde het einddiploma keramiek aan Grijpend i het Onvat- museum en het Archief van de Vlaamse Sociale week-ends, van 11 maart tot en met 27 maart 1988, op weekdagen op aanvraag. meerdere vervolmaking- Zaterdag 12 maart te 14.30 u. in de zalen B: - - openstelling van de tentoonstelling «Kunst-kera- miek Jean Damali». Deze tentoonstelling is even eens toegankelijk tot en met 27 maart tijdens de week-ends. Dom Idesbald Verkest. Maar ook beelden in steen Met de tentoonstelling vervaardigd zullen er te be- zien zijn, afkomstig van de «Het religieuze beeld) Strijd» Aalst. Het ligt in de doelen wij een overzicht te beste Belgische ateliers, bedoeling van deze stich- geven van het aanbod van Ook zullen vele andere re- ting de nagedachtenis van religieuze beelden dat ligieuze voorwerpen in de dë°zieken Verder duktie reeds begonnen. In Priester Daens levendig te thans gedaan wordt, voor- kijker worden gesteld. De schetst Verheesen nog de een regie van J. Van der houden al van de Moeder Gods, bij tentoonstelling richt zich, routineuse handelingen Biest speelt VAST ALS EIK De auteur werd geboren te gelegenheid van het Ma- zowel tot de gewone bezoe- van het medisch en verple- het jeugdstuk «Fik, de Vo- Aalst op 21 februari 1912. riajaar». kers als tot religieuze ge- gend personeel Alhoewel gelschrik» op 14 en 15 mei Hij studeerde aan het De blikvangers van deze meenschappen kerkla- tragisch als gegeven is de in hat Parochiaal Centrum «Groot College» en aan de tentoonstelling in de zalen brieken en parochiepries- humor nooit ver weg. ook met Rita Buys, Christophe RUG. De interesse voor de A zullen ongetwijfeld zijn: ters. Ze is een unieke gele- omdat de personages zo Dutilleux, Freddy Her- sociale problematiek erfde de in hout gesneden beel- genheid om er zich van te echt menselijk, dus her- ssens, Joris Keymeulen, hij duidelijk van zijn den, afkomstig uit Beie- kenbaar zijn Marina Pots en Luc Van grootvader. Een tijdlang ren. Oostenrijk, Zwitser- De twee hoofdfiguren wor- Neck was hij handelsvertegen- land, Spanje; de specialis- den vertolkt door Myriame LH woordiger en aankoopchef ten inzake houtsnijkunst. vergewissen wat zoal op dit gebied te verkrijgen is. Jean Damali die te gast is in de zalen B van het Kul- stages door in België e Frankrijk. Hij nam reeds deel aan verschillende ten toonstellingen in België en in het buitenland o.m. in Frankrijk, het groot-Her togdom Luxemburg, Ita lië, Spanje en Duitsland. Damali behaalde reeds ver schillende eervolle onder scheidingen, vanaf 1982, in eigen land en ver daar buiten. Beide tentoonstellingen zijn vrij toegankelijk op zaterdag van 14.30 u. tot 17 u., op zondag van 11 u. tot 12 u. en van 14.30 u. tot 20 u. Op aanvraag ook op week dagen: tel. 053-66.70.25. D.B.

De Voorpost | 1988 | | pagina 14