Bommelding verstoorde serene openingsplechtigheid van De Werf Weekblad van Dender- MAGAZINE. Buitengewone kartografische informatie in de kijker op Nationaal V.V.F.-Kongres te Aalst siï""m,ses 'loé' W mm Ji Ij JL A B yÊÊÈÊmÊBË Taverne 't Hofken D> 7 De Voorpost VRIJDAG 1l MAART 1988 41' JAARGANG NR. 10 - 4G F GRATIS TIP M e moeten deze feeste- ling verstoord door enig «Der Hirt auf dem Felsen» ploffen. En deze Erpe- dat een drankje kon wor- ijke zitting spijtig genoeg geroezemoes. Een paar van Frans Schubert, een Merenaar bracht de bood- den genoten om emoties onderoreken. Ik ontving mensen kwamen en gin- buitengewoon gesmaakt schap via de telefoon over weg te spoelen. Ondertus- wpas het bericht dat een gen. Schepenen en proku- optreden van Rita Piron aan de rijkswacht. Een sen was het fatale moment torn m De Werf zal ont- reur-generaal De Saeger (zang), Geert Baeckelandt procédé reeds meer ge- «12u30» reeds voorbij en ploften te Uu3ü. We zien gingen uit het auditorium, (klarinet) en Inge Spinette bruikt om pogingen om de begonnen grapjes hun ons dan ook verplicht de Verbazing en veronder- (piano) werd eerst afge- bommelder te identifice- gang te gaan. Vice-voor- 'u °en ontruimen Ult stellingen alom. Een plots werkt en een ietwat zenu- ren op voorhand te be- zitter van de Vlaamse veiligheidsoverwegingen. onverwacht overlijden? wachtige stemming tot de moeilijken. De zaal werd Exékutieve die als laatste Rendez-vous op de bin- Willen de mannen van de burgemeester de droeve in alle kalmte ontruimd, in De Werf nog niet aan oenkoer van het stadhuis», aanwezige TV-ploeg een boodschap meldde. De gangen en poorten zijn bod was gekomen zegde in Aldus burgemeester Mau- spoedinterview maken? breed en van paniek was Aalst reeds zowat van alles nee De Kerpel e erleden Maar na de interventie van Uil Antwerpen? er kc Men haa|. Ie hebben meegemaakt taterdag even na twaalf de burgemeester werd het Een man met een Ant- - uur klaar dat er onraad dreig- werps aksent had aan een De zitting die op hoog ni- de. Wellicht niet echt ge- inwoner van Erpe-Mere reau dreef in een uiterst meend maar het risico zat gemeld dat te 12u30 in De vlucht noe een nintie hii serene sfeer werd plotse- er toch duidelijk in. Werf een bom zou ont- P J J de meestal eerst nog de over- of regenjas en som migen namen er in de Ust. Onmiddellijk na hel bomalarm werd hel kullureel centrum door een kolonne jfowachtcombi's en andere hulpdiensten afgegrendeld (a) Als een kapitein op zijn schip verliet de burge meester als laatste De Werf. Ondertussen werd men er gekonfronteerd met personeel en voertui gen van rijkswacht, stads politie en brandweer pre sent met alle beschikbare manschappen. Binnenkoer Marktgangers die huis waarts keerden, waren verrast een dergelijke «op tocht» in omgekeerde rich ting - van De Werf naar het Stadhuis - mee te ma ken doch de mare van een bommelding werd dra mondgemeen. Op de bin nenkoer van het stadhuis waar het weldra wemelde van prominenten en men sen die zich eveneens in mindere mate tot die pro minenten rekenden, zorg de aanwezig personeel en zelfs schepen De Macht 'aarbij hij wellicht doelde op de periode van de strijd tussen de twee liberale spitsbroeders «Louis en Luies». een van Aalst en een van Ninove. Te 13 u. sprak burgemees ter het verlossende woord dat De Werf, die onder tussen onderzocht zou zijn geweest (11.600 nv...) te rug mocht betreden wor den en dat er duizenden sandwiches wachtten. Wie nog niet huistoe was keer de terug en genoot er van een veelheid natjes en droogjes waarbij zich aan komende bezoekers voor de jeugdnamiddag gewillig aansloten In de loop van de namid dag werden nog vier bom men gemeld maar nu met een Aalsterse tongval en met revanchistische be woordingen van laag al looi. Deze werden gene geerd en hadden geen ver dere nefaste invloed op de aktiviteiten in De Werf. LH Aalst. De bommelding in De Werf. Zonder enige vorm van paniek werd het kompleks verlaten (a) f f mMm fnmmm 1 Jf- <r*l ümmtj Aalst. De uittocht van De Werf na de bomtireiging. Ook oud-minister Moyersoen maakte hei mee a gronden. Kartografie is in ons land k onweerstaanbare drang naar de eigen roots, de hunker naar kennis van de •Wrouders. naar het achterhalen van hun woonplaats, beroep, vermogen..., ook de *oor vrijwel iedereen toegenomen vrye tyd, verklaren grotendeels het verschynsel dat steeds meer mensen zich op het pad van de genealogie begeven. Aanzetten tot en bevorderen van persoonlijke genealogisch onderzoek, genealogen Miulp/.aam zijn door deskundige voorlichting, praktische genealogische hulp en Gensthetoon, zyn de voornaamste pylers van de Vlaamse Vereniging voor Familie- hinde die in het hele land reeds meer dan twintig jaar aktief is. Het 23ste Nationaal genealogische dokumenta- V.V.F.-Kongres, dat op tiestands de klemtoon taterdag 23 en zondag 24 voornamelijk gelegd op tpril 1988 georganiseerd «De Pers als hulpbron wordt door de Vlaamse voor Familiekunde». Vereniging voor Familie- Naast de ontelbare ge kunde, Afdeling Aalst, in schreven bronnen beschik- Wmenwerking met het ken de genealogen vorsers Stadsbestuur, in het Kul- en liefhebbers van het ver- tureel Centrum «De leden echter ook over een Werf», Molenstraat te niet te versmaden ikono- Aalst, zal daarvan alvast grafische bron waaruit, «n uitstekend bewijs en door analyse en interpre ten schitterende illustratie tatie, belangrijke kwalita- ajn. tieve en kwantitatieve ge- Hierbij wordt met een zes- gevens kunnen geput wor- tal referaten en heel wat den: de kaarten en platte- del van een keuze van ty pisch kartografisch mate riaal, niet alleen een aan tal merkwaardige karto grafische verwezenlijkin gen uit het verleden maar eveneens recente uitgaven van het NGI in het licht worden gesteld. Zo wordt meteen een algemeen beeld opgehangen van ver- TVÏtuiK!uitend "T schillende stadia die hun «Dêpöt de la Guerre., in ka«°Sraf"= ons Uitbater Wilfried DE VOLDER Heet U hartelijk welkom uitgebreide snackkaart ijskreem vriendelijke bediening gezellige sfeer open van 11 tot.... zaterdag en zondag open vanaf 16 uur woensdag gesloten Gentse Steenweg 8 9410 ERPE (Aalst) Tel. 053/77.37.87 de schoot van het Minis terie van Oorlog opgericht met als opdracht... de to pografische kaarten on ontbeerlijk voor militaire operaties op te stellen en te verspreiden, statistie ken bij te houden, ge schiedkundige studies te ondernemen en militaire archieven te bewaren In 1843 kreeg het de op dracht de officiële topo grafische basiskaart van het Rijk op te stellen. In 1878 werd het omgevormd tot «Militair Cartografisch Instituut», in 1947 - door de uitbreiding van de op drachten - tot «Militair Geografisch Instituut (MGI) en in 1976 tot een publiek-rechtelijke instel ling: het «Nationaal Geo grafisch Instituut» (NGI). Daa om heeft het Natio naal Geografisch Instituut (Abdij ter Kameren 13. 1050 Brussel) het nuttig geacht - in het kader van dit nationaal V.V.F. - kon- gres - een expo samen te stellen, waarbij door mid- Vormen de schakels hierbij: - De grote kaart van Mer- - Het omvangrijkste topo grafisch werk van de zes tiende eeuw (1542-1572) komt aan J. Van Deventer toe: een groot aantal stadsplattegronden op schaal ca. 1:7 500, opgeno men en uitgegeven in op dracht van Karei V en Fi- lip II. Dat werk heeft als basis gediend voor talrijke latere kartografische do- kumenten. Hun dokumen- cator «Flandriae Exactissi- taire waarde voor de re- ma Descriptio»: op koper- konstruktie van de middel plaat gegraveerd, die in eeuwse struktuur van vrij- 1540 op schaal ca. 1:168 wel alle steden van de 000 in de handel kwam, is Noordelijke en Zuidelijke voor onze provincies een Nederlanden is bijzonder eerste dokument met tege- groot, lijkertijd een artistiek ka- - Plaatselijke kaarten in rakter door de ikonografi- kleuren, van oude hertog- sche voorstelling van de dommen of prinselijkhe- werd, in drie exemplaren, details en een wetenschap- den, werden in de zeven- met de hand getekend en tiende eeuw opgesteld - - door beroemde kartogra- fen als De Wit, Blaeu, Al- lart, Visscher... - Van 1706 tot 1712 publi ceerde uitgever E.H. Fricx een kaart in 24 bladen van het Zuidelijk gedeelte der Nederlanden op schaal ca. 1: 115 200. Die kaart wordt vooral gekenmerkt en daardoor bijzonder ge waardeerd door de over vloed aan voorgestelde de tails, vooral de verkeeis- wegen. de waterlopen met de ovcrzetplaatsen, de bossen en de weiden. Om streeks 1744 werd die kaart - op koperplaat ge graveerd - heruitgegeven op schaal ca. 1:135 000 in 15 bladen door B. Crepy. - Van 1771 tot 1778 werk te Graaf Joseph De Ferra ris aan de z.g. Kabinets- kaart van de Oostenrijkse Nederlanden, in 275 bla den op schaal 1:11 520. Ze pelijke grondslag door zijn voor die tijd verbazende topografische nauwkeurig heid. Het Plantijn More- tusmuseum te Antwerpen bewaart het enig bekende exemplaar. .gekleurd. Eén exemplaar wordt in de Koninklijke Bibliotheek bewaard. Twaalf bijbehorende bun dels geven een uitvoerige legende, geschiedkundige uitleg, geografische, eko- nomische, sociale en mili taire gegevens. De kaart is zowel topografisch als to ponymisch in het terrein opgenomen. Ook de voor stelling van steden en dor pen vertoont een waar geometrisch karakter. Ze is nauwkeurig wat de de tails betreft, maar de alge mene topografische waar de is niet evenwaardig, daar de opmetingen ge steund zijn op een niet- homogeen triangulatienet De Ferrariskaart is van ka pitaal belang zowel voor de geschiedkundige aar drijkskunde als voor de politieke, algemene en plaatselijke geschiedenis. Van die kaart werd vanaf 1777 ook een (kopergravu re) verkleining gemaakt in 25 bladen op schaal 1:86 400. In 1969 maakte het MGI een kopie op zink van de oorspronkelijke Vervolg op blz. 4 ort S* Steven vnmelk Aalst. Het plan links is op schaal 1/20.000, rechts op 1140.000.

De Voorpost | 1988 | | pagina 1