Jongeren planten «hun» boom(pje) De zaak dr. Matthieu: uitspraak in kortgeding binnen de week IA Voetweg Kwalenhoek afgeschaft 2.161 stappers, absoluut rekord! VI Buitengewone kartografische informatie in de kijker op Nationaal V.V.F.-Kongres te Aalst Ridders van Nu in Aalsters Vredeshuis Veel geluk professor in Wichelen Voor vierde maal Idea-kwis 4 - 11.3.1988 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 koperen etsen en verze kerde aldus de verdere verspreiding van die kaart. Waardevol is ook de kaart van het Zoniënbos van Ferraris (1770), op schaal 1:29 500 en de plattegrond van Brussel (1777) op schaal 1: 5 000. Omstreeks 1789 gaf de Bouge een choreografische kaart van de Oostenrijkse Nederlanden uit op de be naderde schaal 1:214 000. Ze omvat 16 kaartbladen 2 verklarende bladen. - Omstreeks 1836 werd een «topografische en mi litaire kaart» van België uitgevoerd door L. Capi- taine op de benaderde schaal 1:88 000 in 69 bladen. - Het kadaster werd door Napoleon ingevoerd. De werkzaamheden daarvoor beginnen in het terrein in 1808, gingen door onder het Hollandse bewind (1815-1830) en werden na de Onafhankelijkheid voortgezet. De plans wer den opgesteld op schaal 1:2 000 en uitgevoerd per gemeentesektie met be hulp van eenvoudige land metersinstrumenten en met als basis een kleine plaatselijke triangulatie met gewoonlijk de kerkto ren als uitgangspunt. - Bij dekreet van de Voor lopige Regering werd op 26 januari 1831 het «Dépöt de la Guerre» opgericht. In 1843 kreeg het de op dracht de officiële kaart van het Rijk op te stellen. Bovengenoemde kadastra le sekties werden daarvoor in het «Dépot de la Guer re» met behulp van een precisiepantograaf ver kleind op schaal 1:20 000 en samengevoegd tot een volledige gemeente. Die verkleiningen zijn uitge voerd in kleureninkt en opgewerkt met waterverf, de kontroleaantekeningen zijn eveneens op die plan nen aangebracht. Die unieke verzameling van kadastrale verkleiningen wordt nog bewaard in het huidig Nationaal Geogra fisch Instituut. - Tussen 1846 en 1854 pu bliceerde kartograaf Phi lippe Vandermaelen op ei gen initiatief een topogra fische kaart van België, gegraveerd op steen, op schaal 1:20 000, in 250 bla den. Die kaart wordt als een meesterwerk be schouwd. - Tussen 1865-1878 verwe zenlijkte het «Dépöt de la Guerre» de eerste officiële topografische basiskaart van België, op schaal 1:20 000 (kleuren steendruk en gesteund op bovenge noemde kadastrale reduk- ties). - In 1878 werd het «Dépöt de la Guerre» omgevormd tot Militair Cartografisch Instituut (tot 1947) en om streeks de eeuwwisseling was de herziene uitgave van de officiële topografi sche basiskaart van België op schaal 1:20 000 gereali seerd. - Omstreeks 1930 werd een nieuwe uitgave van de basiskaart op touw gezet. Er werd daarbij gebruik gemaakt zowel van de vor deringen op geodetisch ge bied en ook op het gebied van de reproduktietech- nieken (zinkdruk). - In 1947 werd het. Militair Cartografisch Instituut omgevormd tot Militair Geografisch Instituut (tot 1976) en kreeg als taak een nieuwe officiële kaart van het Rijk op te stellen langs fotogrammetische weg op schaal 1:25 000. De uitga ve 1 werd in 1970 voltooid. - In 1876 werd het Militair Geografisch Instituut om gevormd tot Nationaal Geografisch Instituut (NGI). De nieuwe topo grafische basiskaart wordt verder bijgewerkt en be staat nu grotendeels als uitgave 2 en zelfs uitgave 3. Daarnaast 'publiceert het NGI ook nog allerhande andere kaarten, luchtfo to's, (kontaktafdrukken, vergrotingen), ruimtebeel den van satellieten... op allerlei schalen. De Dokumentatiedienst beheert een belangrijke historische verzameling van de produkten van het NGI sedert zijn ontstaan in de XÏXe eeuw maar ook kollekties oude en recente kaarten van België en het buitenlancj. De verkoopdienst van kaarten en luchtfoto's en de Dokunientatiedienst van het NGI - zijn thans onder gebracht op het nr. 306- 310, Louisalaan 1050, Brussel, tel. 02-648.52.82 (De Bruyn) Dwars door de Faluintjes met «De Kadees» Kaderend in de «Wandeltochten van Groot-Aalst» haal den «De Kadees» verleden zondag met «Dwars door de Faluintjes» een rekordaantal deelnemers. Waar vorige editie 1.382 deelnemers lokte, kwamen er nu liefst 2.161 opdagen. Het werd te Meidert verleden zondagmorgen en voormiddag een ware invasie. Auto's stonden gepar keerd zowat overal in een straal van ruim 1 km. De Kadees hadden im- lijk dat de tocht langs mers de wind in de zeilen. Baardegem, Kravaalbos, Het weertje viel best mee. Moorsel, Rooiten te Wie- De regen kwam pas rond ze, als attraktief staat ge- 15 u. toen alle deelnemers kend. Heel wat deelne- reeds van start waren ge- mers wensten dan ook na gaan. Rond de middag was dere informatie in verband het duizendtal reeds ruim met de Faluintjesstreek. overschreden. Daarenbo- ven was er verleden zon- ,roePen dag weinig konkurrentie Vele tientallen wandel- van andere organisaties en groepen waren massaal in vooral zijn De Kadees een aantal, We vernoemen groep die elke week er- hierbij slechts de eerste gens in Vlaanderen mas- hen: Reuzestappers Vin saal opstapt. En vermits derhoutem (102), Gent- dienst tot wederdienst brugse Vrienden (81), n00pt Sportvrienden Welle en Het was bovendien duide- Postwandelklub Gent 1 (elk 80), Wandelklub Wet- teren (66), de Kadees zelf waarvan het merendeel moest instaan voor de or ganisatie, hadden toch nog 66 stappers over, Pajotten Hekelgem (63), Wandel klub Wervik (56). Krui kenburg Ternat (55) en Kracks Wolvertem (54). Wandeltochten georgani seerd door De Kadees zijn o.m. attraktief omdat de rustpunten steeds tech nisch degelijk verzorgd zijn qua bevoorrading o.m. met warme drankjes, voetverzorging en algeme ne begeleiding. De grotere afstanden had den duidelijk de voorkeur van het merendeel der stappers. Onder deze met lange afstanden (32 km.) o.m. de moedige Aalsterse veteraan Stafken De Luyck. reeds van alle (wandel)markten thuis. Ook internationaal. Ver enigingen met minstens 15 leden kregen een trofee en ieder deelnemer ontving een brevet. Bijkomende sleutel van het behaald sukses was dat deze tocht de allereerste was die in aanmerking komt voor de «Wandeltro fee van het Land van Aalst», een zeer begeerd kleinood. Nadere inlichtingen over de Kadees en hun verdere tochten te bekomen bij: - Langelet Willy, Rozen- dreef 49. Aalst. tel. 053/ 21,11.62; - Van Impe Jan, Groen straat 35, Aalst, tel. 053/ 70.25.94; - Vermoesen Etienne, Park Terlinden 14 bus 45, Aalst, tel. 053/78.24.22. LH Op zaterdag 12 maart om 20.00 uur vertelt André Van Bosbeke over de ge heime ridderorden: «Rid ders van Nu». Deze rid ders van nu zijn onder ons. Ze voeren een gevecht te gen de materie, om de macht. Een wereld waar politiek, mystiek, oplich terij en ijdelheid hand in hand gaan. André Van Bosbeke, au teur van Opus Dei in Bel gië en Kirchen en Co - Het Blauwe Netwerk -, stootte bij zijn speurtocht naar esoterische genoot schappen op machtige in ternationale groeperingen, groepen die het daglicht schuwen, betrokken bij al lerlei financiële schanda len en onopgehelderde misdrijven. Denken we hierbij aan de misdrijven toegeschreven aan de «bende van Nijvel», de moord op wapenhandelaar Mendez, het proces West- land-Post. Wie zijn die ridders? Wat willen ze? Waarom? De ridderwereld, een wereld van pracht en praal, nos talgie naar lang vervlogen tijden, zonder sociale wet ten en andere. Een wereld van duiveluitdrijving en Rozenkruisers, van Rid ders van Lucifer naar de orde Renove du Temple, de Orde van Sint-Jan van Jeruzalem, de Ridders van Malta, de Ridders van het Gulden Vlies en nog zove le anderen. André Van Bosbeke is psycholoog van opleiding. Hij raakte danig geboeid door deze geheime wereld en is verder gaan zoeken. Hierbij werd hij geholpen door «ridders» en «ex-rid ders». JM Heyman Afschaffen van voetwegen is een regelmatig terugke rend agendapunt op de agenda van de gemeen teraad van Aalst. Eerder werd nochtans gesteld, zoals trouwens door de minderheid gevraagd, geen voetwegen meer te zullen afschaffen zolang er geen globale inventaris zou zijn opgesteld". De minderheid verzocht dan ook om de verdaging van het punt tot die inventari satie zou zijn opgesteld, doch de meerderheid volg de hen daarin niet en de Kwalenhoekweg van Nieuwerkerken werd afge schaft. Het was andermaal inter- pellator van dienst Danny Denayer die de kwestie te berde bracht. Toen hem werd geantwoord dat hij in de kommissievergadering nochtans met de afschaf fing kon akkoord gaan, stelde Denayer dat de si tuatie daar was voorge steld alsof de gemeente Erpe-Mere het gedeelte van de voetweg op Erpe- Meers grondgebied reeds had afgeschaft. Het verder bestaan van het gedeelte op Aalsters gebied zou dan geen zin meer hebben gehad. Maar Erpe-Mere had die weg niet afgeschaft. De nayer toonde daarenbo ven, zwaaiend met foto's, dat deze voetweg nog steeds gebruikt wordt. Toen twijfels werden geopperd over de al dan niet juiste plaats van waar op deze foto's waren geno men, repliceerde Denayer dat het dossier wellicht verkeerd was opgesteld. Hij vroeg alleszins de ver daging waarbij hij zich be riep op vroegere verklarin gen van de bevoegde sche pen. Ook Nieuwerkerke- naar Edgard Hooghuys en raadslid Patrick De Smedt herinnerden schepen Doorns aan vorige verkla ring. «Overtreders die zo danig handelen dat de weg quasi niet meer bestaat worden uiteindelijk voor hun verkeerd handelen be loond met afschaffing van deze omstreden voetweg». Maar een ander Nieuwer- kerks raadslid, Floris De Winter van de meerder- heidsfraktie, zegt alhoewel in de onmiddellijke buurt van het «wegje» reeds 27 jaar wonend, nooit te heb ben geweten dat er daar een voetweg liep. «Tijdens de oorlog zou er wel een smokkelwegje zijn ge weest doch daarna was daar niets van te merken. Doet men deze opmerkin gen alleen om de landbou wer in kwestie het leven zuur te maken», vroeg Floris De Winter. Schepen Doorns geeft toe dat de weg onwettig is in genomen want eens op ge bied van Erpe-Mere komt men gewoon in open veld terecht en ts er van enige weg geen sprake meer. Maar een stuk weg van 20 m. op Aalsters grondge bied behouden heeft vol gens de schepen geen zin. Hij drong dan ook aan op afschaffing en die gebeur de dan ook. LH Kai Toei met dun na t lesgi uit t nog was Het in si mate kree Die bean Zowat 4000 leerlingen van Aalsterse scholen, meisjes en jongens, planten in de periode 7 a 17 maart voormiddag «hun» boompje, bij een nieuwe aan te leggen bos bij het stedelijk zwembad. Verleden maandag werd de spits afgebeten door scholieren uit de Faluintjesgemeenten. Stadswerklui hadden op voorhand reeds de plantputten gesto ken doch aanhoudende regens hadden er reeds een aantal dicht doen lopen. Busladingen vol kinderen werden om het halfuur aangevoerd. Laarzen waren wel een noodzakelijkheid om van huis mee te brengen doch de spade zelf werd ter plekke ter hand gesteld. Met hun tweetjes plantten ze dan hun boompje, hechtten er een kaartje aan met hun naam, een tekeningetje, een gedichtje of gewoon een wens en gingen dan in de hal waar hen een tentoonstelling wachtte. Bosareaal ook kennis met streekei- overgeschreven. Indien Uit kaarten en grafieken gen boomsoorten als vlier, het kaartje van de ballon bleek dat het bosareaal sleedoorn, vuilboompje terugbezorgd wordt aan de ook in Groot-Aalst gevoe- Gelderse roos, lijsterbes, dienst Leefmilieu, krijgt lig verminderd is. Er reste- enz. Ze worden er tevens het kind dat de boodschap ren momenteel op Groot- voorgelicht over dc diver- verstuurde een prijsje In- Aalsters gebied nog se funkties van een bos als dien de vinder er nog een slechts 468 ha. waarvan o.m. tehuis voor flora en stroofje aan toevoegt, het grootste aandeel in pri- fauna, houtbouw, de re- wordt ook hij/zij beloond vé-bezit is (387 ha.). De kreatieve funktie. Maar met een klein geschenkje, stad zelf heeft 56 ha. eigen ook met de dreiging die Elke klas krijgt ook de bos, andere openbare in- ieder bos kan te wachten kans om een bomenboek stellingen 17 ha. en de staan. samen te stellen. Dat bo- staat 7 ha. Grootste bos is njenboek geeft een over hel Meldertse Kravaalbos, Bosaae zicht van alle boomsoorten 80 ha. groot. Het Kluisbos °P donderdagnamiddag die geplant worden. De is er de helft van en de maart dan de apoteose. waarneembare kenmerken Kapellemeersen beslaan I" de voormiddag maakt van elke soort worden in 30 ha. Stadspark en Os- e'ke aanwezige leerling het boek verwerkt en to- broek vormen de groene (voornamelijk uit de derde nen hoe de bomen er in de long van Groot-Aalst en graad) een wenskaart voor winter uitzien. Het is de zijn samen goed voor 60 zijn/haar boom. Hieraan bedoeling dat elke klas het wordt ook een ballonwed- bos in elk seizoen opnieuw strijd gekoppeld. Op blan- bezoekt en dat het zijn Bomen co kaartjes wordt een vers- waarnemingen aan het In de mini-expo maken ze je opgesteld en éénmaal boek toevoegt. In de namiddag worden er geen boompjes meer ge plant, dan is er een Inter- scholenwedstrijd: 'sport en spel in het zwembad, ge- kombineerd met een kwis over het bos. In totaal ko men er 6 ploegen van 16 leerlingen tegen elkaar uit. Op de televisie Vermits het projekt van de stad Aalst door de organi satoren van de aktie uit een aantal andere projek- ten geselekteerd werd, zullen er door de BRT opnamen gemaakt worden als onderdeel van een avondvullend programma rond het bos. Dit zal uitge zonden worden op zondag 20 maart 1988. De BRT zal die dag ook per provincie een laureaat uitnodigen van de teken wedstrijd voor de lagere scholen («Zet je school in de bloemetjes») en een laureaat van de opstel-, poëzie- en verhandelings wedstrijd voor de secun daire scholen. LH De aanslepende affaire dr. Frans Matthieu tegen het Aalsters OCMW kwam verleden woensdag te Dender- monde voor in kortgeding. De verdedigers van de sinds 1982 voor onbepaalde tijd dokter als diensthoofd van het labo in het OCMW, meesters Suy en De Wolf, schetsen het verloop van deze zaak. Nadat het OCMW klacht met burgerlijke patijstel- ling bij het parket in 1984 had ingediend wegens mo gelijke transferten van het OCMW-labo naar het pri- vé-labo werd dr. Matthieu in 1987 buiten vervolging gesteld en de Kamer van Inbeschuldigingstelling te Gent bevestigde dit on langs nog. Meester Suy verzocht dat een einde zou worden ge steld aan deze onverkwik kelijke zaak waarin hij een politieke hetze onderken de. De arts die een jaarin komen had van zowat 10 miljoen heeft sinds 68 maanden geen inkomen meer en* vraagt een scha deloosstelling van 100.000 fr. per dag dat hij zijn funktie als hoofd van het OCMW-labo niet mag hernemen eens de rechter in kortgeding de eis tot vernietiging van de schor sing zal hebben aanvaard. Maar de advokaten van het OCMW De Ketele en Trogh zeggen dat de zaak strafrechterlijk is afgehan deld maar nog niet op bur gerlijk vlak. Of dr. Mat thieu inderdaad tekort is gekomen als diensthoofd van het OCMW-labo moet door de boetstraffelijke rechtbank van Dender- monde worden uitge maakt. De OCMW-raad legde de arts een beperkte voorlo pige schorsing op tot einde mei 1988. Binnen deze pe riode zal het OCMW zelf een administratief onder zoek instellen vermits het zich financieel benadeeld voelt. Meester De Ketele vroeg dat de rechter zich in dii kortgeding onbevoegd zot verklaren vermits het hier om een administratieve zaak gaat. Zoniet zou vol gens deze pleiter het open baar belang van de arts wiens aanwezigheid :n het OCMW-labo het onder zoek zou bemoeilijken. Rechter Geerinck zou bin nen de week in dit kortge ding een uitspraak vellen LH Het is al een hele tijd geleden dat de toneelkring in Wichelen nog eens een echte superproduktie op zijn programma geplaatst heeft, maar eindelijk is het zover: op 11 - 12 - 13 - 18 en 19 maart wordt «Veel geluk Professor» opgevoerd, opnieuw een autentiek Vlaams stuk naar de bekende bestseller van Aster Berkhof. De uitdaging ligt in het feit dat men geopteerd heeft voor de musicalversie, geschreven door Willy Van Couwenberghe (die ook al een musical schreef van «Peegie - De Witte» en die nu bezig is met een nieuwe rockmusical). Het is de eerste keer in zijn de droom was die eindelijk 17-jarig bestaan dat «'t Is werkelijkheid wordt, lever die ons Leydt» kiest Het entousiasme is groot, voor gezongen toneel, hoe- de inzet volledig, en dat is wel het een langgekoester- nodig ook, want een derge lijk opzet vraagt wel dub bele voorbereiding: sinds begin november (terwijl nog de repetities van «De Lege Cel» bezig waren) werden door Karei Gijsel de liedjes aangeleerd aan de spelers. Tijdens de op voeringen zullen de spe lers op band begeleid den door de B.R.T.-Big- Band. Maar het geheel wordt ook aantrekkelijk gemaakt door choreografie en dans o.l.v. Elsy Coppens. Ook dat kost vele uren extn voorbereidingstijd Voor een goed en vlot ver loop van het stuk is de akkomodatie van het gil denhuis ruim onvoldoen de: vandaar dat enkele kleine tenten zullen aange bouwd worden waarin We dij, rekwisieten en figu ranten worden ondergfr bracht. En dit keer is er één op voering meer dan ander* waarbij nog één bijkomen de vertoning op zondag middag 20 maart niet uit gesloten wordt. Aalst. Paul Van den Abeele expozeert in De Werf (a) Aalst. Ex-Prins Karei De Naeyer met karnavalkraampje (a) Voor de vierde maal wordt in Dendermonde de idea- kwis georganizeerd. Net zoals in het verleden zal Herman Van Molle de vragen stellen aan ploegen die strijden voor dc eer en natuurlijk voor de prijzen. De Idea-kwis is niet zo maar een vraag- en ant woordspel, maar wel een totaalkwis waarbij zowel deelnemers als publiek aan hun trekken komen. De organizatoren beschik ken voor hun kwis over de meest moderne audiovi suele middelen zodat een perfekte informatieover dracht tussen kwismaster. deelnemers en publiek mogelijk is. En er is na tuurlijk ook een attraktie. Dat is een gast wiens naam voorlopig geheim wordi gehouden, want de bedoe ling is dat de kwisploege» die gast kunnen identifi ceren. In het verleden kon men al Bea Van Der Maet, Co» Van Der Eist, Ronny So- mers en Jan Van Gooi ont sluieren. Wie het dit jaar de eregast is, weet m dus pas de avond zelf. En die avond is vrijdag en zaterdag 23 april. Da" begint de kwis om 20 u. i® het Heilig Maagdcollege. hals. Redt fcstij ieel h ei divei Jury Dc ji voor oordi Woul Konii Alcici brcch zelf N CroiT coörc (sekr scghc Zeer De ji luatie «as h dat d een reikte Het stelle rijker - dat bij di de ka eigen - dat Muffe lijk ct de sc drach - dat van d gebra eigen - dat komn gevoe doen: - dat Maar Toch die o. ven ri Meen de aa snelle Mama h ..o Verd< den i aan f< Dit v tót c hagm Prcssi

De Voorpost | 1988 | | pagina 4