Zelfs mannen kruipen achter het kantkussen Waasland koploper Aalsterse voordrachtwedstrijd Kleuters in de drop naast gloednieuwe ongebruikte chalet Viering eeuwenoude O.L.V. ter Druiven Toeristische Aalsterse nieuwtjes De Voorpost - 11.3.1988 - 5 Kantatelier Rosemarijn tien jaar aan het werk in Aalst ïllicht :ld. s ver- :h be- il arin- sche- :erke- lys en imedt iepen erkla- ie zo- e weg estaat voor ;n be- g van weg», uwer- is De ;rder- oewel buurt ds 27 heb- daar jdens :l een ge was rken. ;rkin- dbou- leven vroeg ft toe is in- »p ge- komt i veld enige meer. an 20 ndge- vol- i zin. an op beur- vroej in dii ;d zot t hier atieve u vol- open- arts :n het ander- ijken, u bin- ortge- ellen. LH e spe et wor- r.-Big- dt ooi imaaki ri dans Ooi extn ot ver is d« et gil- aldoen- enkelf aan ge in kle- figU' iderge ién op- indert, tomen- ondag- iet uil- lubliel is na- raktie- s naait wordl bedot- loege» Jentifr Toen op initiatief van de familie Dierick begonnen werd met een kursus kantklossen, heeft niemand allicht durven verhopen dat hieruit een atelier zou groeien dat na tien jaar bloeiender is dan ooit. Begonnen met twee lesgeefsters zovele jaren geleden, diende men al spoedig uit te kijken naar uitbreiding. Kantklossen was in Aalst niet dood en de stad die eertijds bekend en geroemd ..~s om haar kant, kreeg nieuwe lieniebbers. Zelfs de mannen lieten zich niet onbetuigd en schreven in voor kursus. Het aantal kursussen ging in stijgende lijn en naar mate men meer kursisten kreeg, kwam ook de vraag om aandacht te willen be steden aan de naaldkant. Die vraag bleef niet on beantwoord. Men deed een beroep op Irma Boone uit Zele die vanaf 1981 de taak als lesgeefster op zich nam. Zele is wat de naald kant betreft een van de meest gerenommeerde ge meenten. Het lokaal in de Rozema rijnstraat het kantate- her dankt zijn naam aan deze straat werd echt te klein. Men diende uit te kijken naar andere moge lijkheden en die werden gevonden. De refter van de Sint-Annaschool leek best geschikt te zijn. In 1981 moest een van de eerste lesgeefsters afha ken. Dat betekende geluk kig niet het einde van het atelier, want twee vrou wen uit de eigen groep namen de taak met veel sukses en inzet over. Alice De Smedt en Ghislaine Moors geven nu de basis- lessen. In 1983 besloot de familie Dierick zich terne Aalst. Met het boek ernaast valt het wel mee (a) In de feestzaal van het stadhuis had verleden vrydag de bekendmaking der uitslagen jaats van de voordrachtwedstrijd georganiseerd door de Koninklijke Aloude tederijkerskamer Sint-Barbara «Arbeid en Kunst». Het werd een zeer genietbaar tetijn waarvoor de stadsfeestzaal vol liep. Er waren trouwens voor deze provinciale ttmoeting deelnemers opgekomen uit vele Vlaamse regio's. Het Soete Waasland kek daarbij, uiteraard buiten de eigen regio, de koploper te worden, ii een presentatie van Linda De Cock werd het een voordrachtgebeuren waarbij de fiverse laureaten het stuk brachten waarmede ze hun prys behaalden. Daarenboven nuzikaal omkaderd door optredens van jonge beloften van eigen bodem Inge Spinette «p piano, Ewoud Van Der Heyden op gitaar, Angélique Steenhaut en Aiy'a De Meersman als klarinetduo en Véronique Lievens met zang. te trekken uit de club. De aktiviteiten waren dusda nig toegenomen dat men inderdaad moest uitkijken naar een bestuur. Het was ook de periode waarin enkele leden van het kantatelier naar Brug ge trokken om zich in het mekka van de kant te gaan specializeren. Ghislaine Moors kwam terug met een diploma van kantlera res. Haar proefschrift han delde over «Rosalinekant in het land van Aalst». Dat werd meteen de aanleiding om een kursus rosaline kant in te leggen. Hen pri meur meteen. Rosaline kant is een typische kant uit het Aalsterse, maar vrij moeilijk om te maken en dus niet weggelegd voor beginnelingen. Het vereist veel vaardigheid en tech niek. Ondertussen groeide het kursuspakket steeds ver der aan: stropkant ge spreid over twee jaar voor de beginnende kantklos- ters, een kursus Russiche kant en in het vierde jaar een kursus grof Brugs bloemwerk. Deze oplei ding van vier jaar is zonder meer een noodzaak, een goede basis, zo wordt ge zegd in het kantatelier. Nadien kan een keuze worden gemaakt uit lessen reeksen die kantsoorten omvatten met hoge moei lijkheidsgraad. We den ken dan aan Cluny, Rijs- selse kant, Vlaanderse kant, Parijse kant en na tuurlijk rosalinekant. Ook technisch tekenen van stropkant staat op het pro gramma. Wie zelf kant werk wil ontwerpen kan dan weer een opleiding kanttekenen volgen. En er is ook een lessenreeks mo derne kant voorzien. Alle kursussen zijn gespreid over een schooljaar. Een bijeenkomst per maand, op maandag- of op don derdagavond, naargelang de gekozen kursus. De lessen naaldkant vin den plaats op een dinsdag avond. Kantatelier Rose marijn organizeert ook uitstappen naar belangrij ke kanttentoonstellingen in binnen- en in buiten landse naald en kloskant- leden van Rozemarijn ne men ook zelf deel aan ten toonstellingen van be vriende kantclubs, zoals, in Brugge. Brussel, Ge- raardsbergen, Zele Lyon (Frankrijk), Brighton. Exeter (Groot-Brittan- nië), Bad-Saden (Duits land) enz. Sedert het ont staan van de club hebben meer dan 800 kursisten deelgenomen aan de akti viteiten. Onder hen ook enkele mannen die er niet voor terugschrikken om dé klosjes handig door de vin gers te laten glijden. De laatste jaren telt het atelier telkens om en bij de 80 leerlingen. Wie meer wil weten over het kantatelier Roosema- rijn kan terecht bij Alice Maes-De Smedt, Wel vaartstraat 149 te Aalst (053/70.03.11) en me vrouw Ghislaine Eemans- Moors, Diepestraat 22 te Aalst (053/77.08.27). Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan wordt er in de Belfortzaal een ten toonstelling georgani- zeerd. Die loopt van 7 tot 15 mei en is alle dagen toegankelijk tot 18.00 uur. Aalst. Ook mannen volgen de kursus bij Rosemarijn (a) Aalst. Nu effe goed luisteren en toekijken en dan heb je deze slag te pakken a «Aanslepende dossiers krygen wel een kordate aanpak wanneer erover geïnterpelleerd gaat worden», aldus raadslid Patrick De Smedt (SP) in verband met het in ellendige staat verkerend schoolgebouwtje aan de Oude Centbaan wanneer de gloednieuwe préfab (als kleuter- klaslokaal) er toch reeds een maand klaar stond. Juryverslag De jury die over de prestaties «oor zowat 35 deelnemers ie oordelen had bestond uit Wouter De Bruyne. Jet De Koninck. Mandus De Vos. Aleidis Dierick, Julien Li- brecht en namens de kamer itlf Marieke Baeycns. Marcel Crombeen (voorzitter en wördinator). Louis Jansscns (sekretaris). Theo Van Gy- leghcm (eredeken) en uitcr- iard Deken van de Kamer Mr. André Van der Eist. Zter positief De jury sprak tijdens de eva luatie weer zeer positief. Men »as het er unaniem over eens •lat de wedstrijd eens te meer een hoogstaand niveau be reikte. Het was verheugend vast te «ellen: zo veel jonge mensen lijd en inspanning veil hebben «oor een cultureel en zelfver- lijkend streven; dat dictie en natuurlijkheid bij de grote meerderheid van dc kandidaten echt verworven eigenschappen zijn; - dat de tckstvasthcid ver bluffend zeker is wat natuur lijk een grote invloed heeft op de soepelheid van de voor dracht; het grootste gedeelte vnn de fragmenten naar voor gebracht werden met een heel eigen aanbreng; dat er een voortdurende be kommernis en inzet werd aan gevoeld om het steeds beter te doen; dat de wedstrijd een steeds rotcrc uitstraling krijgt en andidatcn aantrekt uil alle delen van de provincie. Maar toch... Toch ccn paar bemerkingen d'e ook tijdens vorige uitga an reeds werden geopperd Meerdere juryleden trokken ®e aandacht op een vaak té »elle verwoording, een de- klamatie *- ier rustpunten wat - vooral aarde van de iot hun recht laat k' ..cn. Verder wezen enkele juryle den op een bepaald gebrek "n feeling bij de tekstkcuzc. P|' was de oorzaak van het jeil dat sommige verwoorde ^gmentcn ver boven het ex pressief vermogen van de de- klamator lagen. Misschien een paar puntjes die ieder voor zich even kan over wegen. Uitslagen Reeks A (12 14-jarigen) Grootste onderscheiding: 1. De Vliegher Elise (Steke- nc) - «De schildpad» Ina Bou- dicr-Bakker (laureaat) Grote onderscheiding 2. De Nijs Sabine (Aalst) - «Spreekbeurt van Thomas Bakker» - Paul Van Vliet 2 Suy Marjan (Hamme) - «De drie biggetjes» - Roald Dahl 4. Van Boxstacl Sara (Aalst) - «Koos» - Shcl Silvcrstcin 5. Van Der Heyden Helga (Aalst) - «Wolken en Golven» - R. Tagorc. Onderscheiding 6. Nachtcgael Lieve (Bclscle) - «Spreekbeurt van Thomas Bakker» - Paul Van Vliet 7. De Saedcleer Cathy (Aalst) - «Het orgeltje van Yester day» - Rutger Kopland. 8. Walgraef Angic (Aalst) - «Moeder Dicht» - A.M.G. Schmidt. 9. Koens Conny (Haaltert) - «Een mooi spel» - Wieteke Ncdcrvcen Voldoening 10. Amclinckx Hilde (Hofsta- dc) - «Troep op de Stoep» - A.M.G. Schmidt 11De Ridder Kristien (Op wijk) - «De Koning wou gaan schaatsenrijden» A.M.G. Schmidt Reeks B (14 16 jaar) Grote Onderscheiding 1. De Mey Anouk (Dcinze) - «Thuiskomen» - Son Tybert (laureaat) 2. Govaert Marga (Hcrzcle) - «Blues voor Mibambwc» - Paul Berkenman. Onderscheiding 3. Bontinck Petra (Ercmbo- degem) - «Open brief» - Louis Sorcl. 3 Schollacrt Hilde (Hofsta- de) - «Anna» - Godfried Bomans 5. Van Opstal Machtcld (Aalst) «Pedagogie» A.M.G. Schmidt. 6. Kinoo Dominique (Aalst) - «Het uitgeknipte figuurtje» Voldoening 7. Van den Bcrghe Sigrid (Aalst) - «Wanneer je zegt» - Paul Van Vliet. Reeks C (16 18 jaar) Grootste onderscheiding 1Hessels Wouter (Belsele) - «Le chat qui a mangé» - Al bert Mol (laureaat) 1. Vandermeulen Kristien (Sint-Niklaas) - «Personage aan het woord» - Gust Gils (laureaat). Grote onderscheiding 3. Puttemans Iris (Grimber gen) «Iemand stelt de vraag» - Remco Campert. 4. Marmenout Katy (Belsele) - «Posthume brief aan mijn hond Devlin» - Robin Hann- lore. 5 Meermans Philip (Sint-Ni- klaas) - «Ik ween om bloe men» - Willem Kloos 6. Schollacrt Tarcienne (Hof- stade) - «De Pianoles» - Lise- lore Gerritson. 7. Govaert Heide (Borsbcke) - «Brief» - Mihai Beniuc/Ka- rel Jonckheere. 8. Van Damme Els (Lede) «Vrienden» Joan Walsch Anglund. 8. Denayer Wouter (Aalst) - «Zonder gevaar voor tegen spraak» - Gust Gils. Onderscheiding 10. Van den Brocck Leni (Tcralfene) - Gedichten van Paul Snoeck, Mustaki, Hanlo. Reeks D (ouder dan 18 jaar) Grootste onderscheiding 1. Lucicn Rahoens (Gent- brugge) - ><Bericht aan de be volking». Hugo Claus, lau reaat. Onderscheiding 2. Kathleen Wuytack (Waas munster) - «Ik treur niet». H.L. Pernath 3. Nancy Terreyn (Hcrzcle) - «De Waaiers», L. Couperus 4. Kathleen Van Opstal (Aalst) - «Alleen uit leed», A.M.G. Schmidt 5 Marie-Christien Tusebaert (Nazareth) - «Ik weet niet waar ik sterven zal» - Multa- tuli 6. Christophe Coppcns (Bor- ncm) - «Eenzaamheid» - Jotie 't Hooft Voldoening 7. Jurgen De Nil (Aalst) - «Hazewind» - eigen werk. Toch moet het ons van het hart dat de beoordeling niet uiterst streng zal zijn geweest Het aantal grootste en grote onderscheidingen is inder daad indrukwekkend. Of is het niveau dan inderdaad ab normaal hoog'' LH Zo gebeurde het dat een voor vele maanden gestel de vraag van Patrick De Smedt over een slot in een klaslokaal slechts op de ul tieme dag van de interpel latie zelf haar beslag kreeg toen de schepen met eigen wagen de schrijnwerker in kwestie ging ophalen en naar de school voerde om er de karwei te klaren... Wat betreft het schooltje aan de Oude Gentbaan in formeerde interpellant waarom een reeds een maand gebruiksklare pré fab niet betrokken werd en de kleuters dus in ellen dige toestand maar moes ten verder modderen. Reeds in september 1987. zowat een half jaar terug, werd het lokaal in een in- spektieverslag als «niet klaswaardig» betiteld waarbij gewezen werd op mogelijke instortingsge vaar. Óp een drietal plaat sen sijpelde hat water ge woon door en de brand veroorzaakt door de ma- zoutkachel toont ten over vloede de onderhoudstoe- stand van de verwarming aan. Nog niet... Wie nu dacht dat na de brand de kleuters zouden overstappen naar de nieu we préfab, heeft het mis. De V.V.V. Aalst wil deelnemen aan het Brussels vakantiesalon waarvoor zij de kosten raamt op 50.000 fr. Een meertalige folder wordt op termijn onontbeer lijk. In afwachting wordt geopteerd voor een eenvoudig franstalig infoblad met een toeristisch arrangement «een dagje te Aalst». De V.V.V. Aalst plant de uitgave van een aantal toeristische prentkaarten. Door de stad? Door een privé-vereniging? Door een uitgeverij? Danny Denayer, specialist in de materie die over een veelheid en verscheidenheid prentkaarten beschikt bood alleszins reeds zijn goede diensten aan. In de V.V.V. Aalst worden nieuwe bestuurders be noemd. Maurice De Kerpel die wijlen Raymond Uyt- tersprot vervangt. Geert Van Cleemput in vervanging van wijlen Herman Talloen en Norbert De Ganck als hotelier. Mannequins aangekocht voor het karnavalmuseum kostten 10.000 F, de marktanimatie 61.000 fr.. bloe men, recepties e.d.m. 3.500 fr. en de deelname aan de toeristische beurs te Dendermonde 6.000 fr. Dit voor 1986. In 1987 werd 11.500 fr. gespendeerd aan brochures en abonnementen, 33.000 fr. aan deelname aan toeris tische beurzen, 90.000 fr. aan het drukken van de folder «Aalst, plezante stad», 18.000 fr. aan aankoop van fotos en blokken en 2.000 fr. aan jenever. Voor 1988 voorziet de begroting o.m. 15.000 F voor brochures, 20.000 fr. voor eigen publikaties, 60.000 fr. voor deelname aan beurzen, 40.000 fr. aan andere promotiekosten, 10.000 fr. aan vervoerkosten. 1.000 fr. aan representatiekosten. 100.000 fr. aan de uitrusting van het karnavalmuseum. LH Er diende immers nog naar een bepaalde kontro- le te worden gewacht en de kleuters werden dan maar opgevangen in de speelzaal. De Smedt wil dan ook ver nemen waarom met de kontrole zo lang werd ge wacht? Verder hoe het kwam dat die mazoutka- chel in brand geraakte. Is er een onderhoudssche- ma? En tenslotte wat er te gebeuren staat met de ou de chalet. Gaan daar nog maals kinderen worden in ondergebracht? De feiten Schepen De Maght neemt een lange aanloop bij de «historiek» van deze préfab. Het modulair gebouw werd op 19 mei 1987 (dus voor het inspektieverslag) aangekocht voor 1.309.000 fr. Acht firma's werden van dit projekt verwittigd, drie namen deel aan de aanbesteding en de uitein delijke prijs werd 1.419.000 fr. op 22 januari werd de module geplaatst maar dan moesten de aan sluitingen en het sanitair nog worden in orde ge bracht. Dat vroeg uiter aard tijd. De datum voor de keuring was voorzien voor 29 februari 11. doch de ontploffing van de ka chel verhaastte de proce dure. De keuring vond plaats op 24 februari (een woensdag) en nog dezelf de voormiddag trokken de kinderen in hun nieuw bouw. Op de vraag of er een onderhoudsschema voor verwarmingsinstallaties bestaat antwoordde De Maght bevestigend maar ook zij betreurt dat heel wat stadsscholen er in er barmelijke toestand bij staan. Gebrekkig Voor Da Smedt is dit hele geval een bewijs hoe de dienst onderwijs dan toch maar gebrekkig funktio- neert. Reeds driemaal werd er gesignaleerd dat er water op het dak staat doch men boert gewoon rustig verder. Op voorstel len om klaslokalen te be veiligen kwam geen res- te maken volgde geen en- pons (tenzij de sloten in kele tussenkomst die éne school in extremis) Dat er veel werk is met de en op voorstellen om tari- opening van «De Werf» fiëring voor opvang van kan geen exkuus zijn om kleuters conform aan de de rest te verwaarlozen, gemeenteraadsbeslissing LH De Broederschap O.L.V. ter Druiven organiseert ander maal in de Werfkapel, Molenstraat, de traditionele feestaktiviteiten. Deze kapel was reeds bekend in 1363 doch dan onder de benaming «Schipperskapel» en «O.L.V. ter Druiven» naar de legende dat bij een overstroming van de Dender in 681 het eeld van de H. Maagd te midden van wijngaardtakken en bloeiende druiventrossen uit het water werd opgevist. Daarop zakte het water weg en keerde in zyn bedding terug. Toen de H. Amandus het wonder vernam snelde hij naar Aalst waar hij vreug devol werd ontvangen. Hij hielp er aan de rechteroe ver van de Dender een kapel oprichten. Toen de Noormannen de ze kapel in de 9e eeuw verwoestten, ontsnapte het beeld echter aan hun woede. Het heiligdom werd her opgebouwd in 1363. In 1784 werd een nieuwe ka pel ingewijd. Die werd echter op haar beurt bij de inval van de Duitsers door een bombardement in 1940 verwoest. Naar plannen van de ar- chitekten Alfons Singelijn en Stanni De Neef trok aannemer Peynsaert Ge broeders de nieuwe kapel op die op 8 april 1956 door pastoor-deken J. De Cock werd ingezegend op Belo ken Pasen. 1956 gerealiseerd. De viering Maandag 21 maart: Plech tige opening van de feest viering. 10 u. «Verheug U, bege nadigde» Plechtige eucharistievie ring met nadien gedurige aanbidding 19 u. «Zalig zij die geloofd heeft» Eucharistieviering voor het welzijn van de Broe derschap Dinsdag 22: «Een licht voor de wereld: «God met-ons» 19 u. Eucharistieviering voor het welzijn van de inwoners van de dekenij Molenstraat en Werf Woensdag 23: «Marie be waarde al het gebeurde in haar hart» 19 u. Eucharistieviering voor de overleden leden van de Broederschap. Het oud Mariabeeld was 20 u-in het Cultureel Cen- in mei 1940 door de vlam- trum De Werf spreekt kar- men vernield. Gelukkig voor de Marievereerders bestonden er foto's en een gedetailleerde beschrij ving van het beeld. Beeld houwer Leopold Lemaitre baseerde zich daarop om uit een blok door Alfred van den Eyde geschonken Slavonische eik een iden tiek beeld te kreëren. Dat beeld werd door pas toor-deken J. Reynaert in de Sint-Martinuskapel in dinaal Godfried Danneels over «Christenen vandaag Donderdag 24: «Bij het kruis stond Maria» Eucharistieviering voor de overleden geburen Vrijdag 25 maart: Feest van O.L.Vrouw Bood schap «Zie de dienstmaagd des Heren» 19 u. Eucharistieviering voor alle weldoeners. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 5