P. Weemaels: «Als ik hier kwam kenden ze geen noot muziek» Prins Albert opent veertiendaagse te Aalst Aalstenaar Walter De Swaef over archeologisch onderzoek in Lede Geslaagde projektweek in de Vrije Basisschool te Mere Publiek moet nog even buiten Rode Kruisafdeling Aalst aan drie jubilea toe 4 - 18.3.1988 - De Voorpost 175 jaar Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia Affligem Vervolg van blz. 1 een broodnodige inbreng heeft voor een dergelijk grote formatie. Pierre Van Ransbeeck is erevoorzitter en mw Van Ransbeeck meter. Maurits De Corte is voorzitter en ondervoorzitters zijn er liefst vijf: Jean De Paepe, René Mergan, Frans Van Nieuwenborgh, Marc Van de Putte en Gilbert Ver- naillen. Pierre Weemaels is dirigent geassisteerd door hulpdirigenten Bart Van Nieuwenborgh (klari net) en Wolfgang Van Im- pe (trompet). Eddy De Schrijver is sekretaris en Alfons Hoefs «snelbode». Louis De Smet is penning meester en Gustaaf De Meersman, Alfons t'Kint en Jean Vermoesen zijn kommissarissen. Eeuwige lente in de Harmonie Onder dit veelbetekenend tema heeft het 15' paas- concert plaats. Dit jaar op paasmaandag 4 april vanaf 16 u. in het Bellekouter- kompleks, de vroegere Boplaco. Vooraf te 14.30 u. in de raadzaal is er een akademische zitting. Het wordt een totaalspek takel met koreografie door Alkuone o.l.v. Oscar Van Malder, zang door het Halleluia-gemengd koor o.l.v. Gaston De Cock en uiteraard veel muziek o.l.v. Pierre Weemaels. De regie ligt in handen van Oscar Van Malder die reeds voor hetere vuren heeft gestaan. Programma Voorspel: Parachutisten mars. Welkom aan de jubileren de harmonie «Cantico- rum» (Het Hallelujakoor); de mars van onze harmo nie «Happy birthday He- kelgem 1813»; Ouverture uit Orpheus in de onder wereld. Klarinetsolo: Bart Van Nieuwenborgh. Ho bosolo: Dirk Mergan; Lu- dens (door Alkuone); Kla- rinet-Jubilée; Solvejgslied, trompetsolo: Wolfgang Van Impe; Nunc Tempus est (het Hallelujakoor) en Espana-Cani. Dan volgt de feestrede door Maurice Torrekens, nationaal voorzitter van het Muziekverbond van België. De mars van onze harmo- Hekelgem. Het bestuur van de jubilerende harmonie (Ih) nie «Happy birthday He kelgem 1813»; Rhapsody ching down Broadway; manza mia (het Halleluja- Harmonie, Hallelujakoor in Blue. Klarinetsolo: Bart Barabach (door Alkuone); koor); Malaguena en geza- en Alkuone met «Lente- Van Nieuwenborgh; Mar- Un Poco Cinco; O occhi melijk slotoptreden door liefde». ljj Vervolg van blz. 1 Johan Goossens, Michaël Goossens, Veerle Gyse- linck, Rudy Lauwaert, Francois Philips, Veerle Van De Velde, Olga Van- mol, Els Van Puyvelde, William Van Puyvelde. Behaalden het diploma van «Rode Kruis-ziekenhel- per» De Block Anne-Marie, De Block Albertine, Ringoir Els, Ringoir Geert, Roe- landt Mare, Valkiers Rita. Rode Kruiswerking te Aalst In 1987 vergaderde het be- stuurskomitee 8 maal en het dagelijks bestuur 15 maal en verder waren er 5 kontaktvergaderingen met andere verenigingen en 9 studiedagen. De afdeling reikte niet al leen brevetten uit en orga niseerde niet enkel de Veertiendaagse doch werkte tevens aktief mee aan een postzegeltentoon stelling met verkoop van RK-postzegels en aan de Nacht van de Bakker. De afdeling organiseerde 3 leergangen basiskursus, 2 kursussen «helper», 1 «nij verheidshelper» en 15 «Drie minuten voor een leven». De Welfaredienst zorgde voor 194 uitlenin gen van sanitair, materiaal en de ziekenhuisbiblio theek voor 1.760 uitlenin gen van boeken. Preventieve hulpdiensten Aantal dagprestaties 42 Aantal maandagen 288 Aantal gepresteerde uren 2.255 Aantal verzorgingen 154 Aantal afvoeringen met ambulance 12 Gemiddelde aantallen: Vrijwilligers per prestatie: 6 7. Verzorgingen per prestatie 3-4. LH Op uitnodiging van de Davidsfondsafdeling werd op vrijdag 4 maart in het kultureel centrum van Lede een spreekbeurt over het archeologisch onderzoek in Lede en omgeving georganiseerd. Voor een talrijk opgekomen publiek verwelkomde dhr. Van Eesbeeck, sekretaris van de plaatselijke Davids fondsafdeling, de gastspreker van de avond nl. Walter De Swaef. Deze historicus-archeoloog is leraar geschie denis aan het Sint-Jozefscollege te Aalst en drijvende kracht achter de Aalsterse Vereniging voor Archeologie. Aalst. Gediplomeerde Rodekruis helpers en gebrevetteerde helpers (a) Vervolg van blz. 1 Dit was ook de waardeme ter voor het vijfde leerjaar maar deze leerden al be wust kiezen om samen iets op te bouwen. Zij kwamen trouwens in kontakt met een echte kopergraveur die hen zowaar het vak aanleerde wat voor de meesten een ware bele venis was. De deeltema's waren bijzonder goed aan gepast aan de verschillen de leeftijdsgroepen en het moet gezegd worden dat men over een ruim aanbod kon beschikken: hobby, knutselen. verzamelen, sport, muziek. TV-kijken, lezen en schilderen. De meeste klassen gin- ■gen ook hun tema aan de werkelijkheid toetsen en trokken "te velde", hetzij naar de tentoonstelling van de hobby-club-KGB Mere of naar de sporthal, hetzij naar de gemeentelij ke biblioteek enz. Alle te- ma's zijn uiteraard gelijk waardig en zeker niet te gen elkaar af te wegen want de verdiensten zijn uiteindelijk even groot. Toch vinden wij het nood zakelijk een deeltema in detail te behandelen opdat de leek zich een idee zou kunnen vormen over het inhoudelijke van een der gelijke projektweek. De derde leerjaren had den als deeltema "Bij sport en spel voel ik me fel". Een van de lesonder- delen handelde over "Mijn hobby is mijn beroep". In dit kader hadden de leer lingen oud-wielrenner Lu- cien Van Impe uitgeno digd, waarschijnlijk ook al een idool van de oudsten onder hen. Ook de andere klassen mochten meege nieten van de aanwezig heid van deze sportgroot- heid. De komst van de wieler kampioen werd optimaal voorbereid maar er waren zodanig veel vragen dat ze gebundeld werden vermits sommige toch in dezelfde aard gesteld werden. De wand van de grote zaal werd versierd met ta rijke foto's en krantenknipsels uit de rennersperiode van Lucien. met daarbij alle mogelijke attributen die een beroepsrenner nodig heeft... zelfs een racefiets ontbrak niet in het schouwspel. De leerlingen hadden zodanig hun best gedaan voor de voorberei ding en dat het Meerse wieleridool er zelf door verrast was en entoesiast en vlot begon te vertellen, wel wetende dat hij met een piepjong publiek te doen had. Uiteraard ging het over het wel en wee van zijn lange koersloop- baan, enerzijds over de hardheid van het beroep maar anderzijds over de talrijke deugddoende vriendschapsbanden die hij daardoor heeft kunnen leggen zowel met de ren ners als met supporters en andere mensen uit de sportwereld. Naast be roepsrenner heeft men hem tevens leren kennen als een echte dieren- en natuurvriend. In dit eenvoudig inter view werden de gewenste waarden belicht: uithou dingsvermogen, volhar ding, durf, fair-play. ka meraadschap. zonder daarbij de eenvoud niet te vergeten die elke suppor ter van Lucien heeft mo gen ondervinden. Ook nu heeft hij aan de jeugd van de Vrije Basisschool be wezen dat minzaamheid voor hem geen ijdel woord is en dat de jeugd hem nauw aan het hart ligt heeft hij nogmaals bewe zen door puzzels en gele truitjes uit te delen en elk een mocht daarbij een handtekening ontvangen. De projektweek heeft eens te meer bewezen dat deze manier van Vrije tijdsbesteding niet als "verloren" mag be schouwd worden en dat een week als deze zijn nut heeft en onrechtstreeks vruchten afwerpt. O.v.) Wat is archeologisch onderzoek? Vooreerst legde hij bondig aan de hand van enkele dia's uit wat het begrip archeologisch onderzoek juist inhoudt. Hij legde er de nadruk op dat archeo logie niets met schatten jacht te maken heeft maar een techniek is om alle sporen van menselijke ak- tiviteiten uit het verre ver leden op te sporen en te onderzoeken. Vroegere archeologische aktiviteiten in Lede Vervolgens gaf de spreker een overzicht van vroegere archeologische aktiviteiten in Lede. Het betrof hier. in de eer ste plaats de graafwerken van A. Schayes in de jaren 1846-1849 op een Mero- vingisch en Romeins graf veld, gelegen aan de Oude Wichelse Steenweg. Op het einde van de vorige eeuw was de Leedse advo- kaat Jean Moens er ar cheologisch aktiéf. Hij verzamelde een enorme kollektie voorwerpen uit de voorgeschiedenis, de Romeinse tijd en de mid deleeuwen. Een deel van die voorwerpen was uit Wichelen, Serskamp, Le de en ook Aalst afkomstig. Dhr. De Swaef weidde ook even over zijn onder zoek van het gedeeltelijk bewaard archief van Jean Moens uit. Vermeldens waardig hier is dat hij, dank zij dokumenten uit dat archief, ontdekte dat in de archeologische ver zameling van het Aalsters museum Oud Hospitaal préhistorische en Romein se voorwerpen afkomstig uit o.a. Aalst zijn be waard. Dit was tot nu toe niet geweten en vormt een belangrijke aanvulling van onze kennis van het oudste Aalsterse verleden! Dhr, De Swaef is bezig met het systematische on derzoek en publicatie van deze gegevens. Hij liet tus sendoor ook verstaan dat men in Aalst de waarde van de archeologische ver zameling in het Oud Hos pitaalmuseum zeker on derschat. Keltische vondsten op Leedshouwken De hoofdbrok van de avond werd gevormd door de beschrijving van de op gravingen door dhr, De Swaef in 1984-1986 uitge voerd op Leedshouwken. Met de hulp van een ploegje leerlingen van het Sint-Jozefscollege uit Aalst onderzocht hij er de restanten van bewoning en een waterput uit de Kelti sche periode of de ijzer tijd. Nadat de waterput in dat ver verleden onbruik baar was geworden, werd er allerlei afval en ook het puin van een afgebrand gebouw ingeworpen. De archeolooog vond er meer dan duizend scherven van aardewerk, een aantal weefgewichten, enkele stenen voorwerpen en een paardeschedel. Al dit ma teriaal kon rond 450 v. Chr. gedateerd worden. Het is dus ca. 2400 jaar oud. Het betrof restanten van een landelijke woning waarvan de mensen in houten huizen woonden, aan landbouw en veeteelt deden, het paard kenden, hun eigen potten uit klei maakten en ook hun eigen klederen weefden. Zij leefden niet geïsoleerd want een aantal in Lede gevonden stenen voorwer pen zijn uit een steensoort die in Noord-Frankrijk voorkomt, vervaardigd. Er waren dus handelsbe trekkingen met dat ge bied. In 1984 waren dit in onze streek de allereerste vondsten uit de ijzertijd, ondertussen onderzocht dhr. De Swaef nog andere nederzettingen uit deze periode nl. te Meldert en te Mere. Vrijdagavond konden de aanwezigen de opgegraven voorwerpen van nabij be kijken. Archeologisch onderzoek In het Aalsterse De spreker gaf nadien nog een kort overzicht van zijn andere archeologische ak tiviteiten. Samen met Marnix Pieters volgt hij zoveel mogelijk alle graaf werken in Aalst en omge ving, om op die manier restanten uit de voorge schiedenis, de Romeinse tijd en de Middeleeuwen op het spoor te komen. In Aalst pogen ze zo vooral het ontstaan en de vroeg ste evolutie van de stad na te gaan. Daarnaast werden ook kleinere opgravingen verricht te Meldert en te Mere waar telkens bewo- ningssporen uit de ijzertijd en Romeinse tijd aange troffen werden. Toekomstplannen Voor de nabije toekomst hoopt dhr. De Swaef dat de Leedse bevolking alle mogelijke vondsten zal melden. Ook verwacht hij nog dit jaar in het centrum van Lede, naar aanleiding van geplande werken ach ter de politiegebouwen, interessante archeologi sche waarnemingen te kunnen verrichten. JV Gemeenteraadszitting te Erpe-Mere Tydens de jongste gemeenteraadszitting begon het eerste agendapunt met enige verwarring toen CVP-fraktielei- der E. Bliki verzocht om het verslag van de vorige zitting voor te lezen. Hij wilde een wyziging laten aanbrengen met betrekking tot de verkiezing van een nieuwe gemeentesekretaris die trouwens de eed moest afleggen als inleiding op de gemeenteraad. Vermits het een punt uit de geheime zitting betrof, moest het publiek de raadszaal verlaten om de onvoorziene prélude te kunnen afwerken zoals het hoorde. Voor de reden van dit on gewoon schouwspel moet men terug tot de gemeen teraadszitting van februari 1988 toen Dirk De Pauw uit Hofstade door de meerder heid met dertien tegen elf stemmen tot nieuwe gemeen tesekretaris werd verkozen. Raadslid Dirk Vindevoghel kon op dat ogenblik niet mee stemmen omdat zijn broer een van de drie (de eerst ge rangschikte) overgebleven kandidaten was. De meerder heid had gehandeld volgens een vastgesteld bestuursak koord en de CVP-oppositie was uiteraard niet erg ver heugd met de uitslag, ook al hadden twee leden van de meerderheid voor kandidaat en best geklasseerde Luc Vin devoghel gestemd. "Wij betreuren ten zeerste dat ten gevolge van een be stuursakkoord iemand van ons eigen personeel en tevens geboren en getogen op Erpe- Mere die bovendien de eerste was van het examen dat aan de benoeming vooraf ging niet werd verkozen," E. Bliki stelde voor om de passus met betrekking tot de drie overgebleven kandidaten te laten schrappen in het ver slag van de gemeenteraad waarmee burgemeester De Lat gedeeltelijk kon akkoord gaan. Met andere woorden, hij wilde wel de namen van de kandidaten laten schrappen maar niet het agendapunt (dat zou te mooi geweest zijn). CVP-raadslid De Waele merkte op dat er in de vorige stemming geen namen ge noemd waren wat bij J Dc Vuyst (VU) ontlokte: "Alles is mondeling uiteengezet". Toen het voorstel van Bliki door de meerderheid tegen de oppositie niet aanvaard werd, voegde De Waele er toch nog vlug aan toe: "Hier worden teksten goedgekeurd waar niet eens over gesproken is." Ondanks alles riep men D. De Pauw naar voor (hij zat ergens verscholen achter dc coulissen) die in een serene stemming de "eed van trouw kon afleggen. Als 31-jarige heeft hij nog vele jaren gemeentelijke adminis tratie voor dc boeg en hij mocht onmiddellijk - zonder applaus - aan zijn "neutrale" taak beginnen. Politie krijgt munitie Naar aanleiding van een bijzondere maatregel worden speciale voordelen aan de ge meente geboden om van rijks hulp te genieten voor de uit rusting van de gemeentepoli tie en het verbeteren van de koördinatie inzake veiligheid. Het gemeentebestuur van Er pe-Mere wil hier op inspelen en 5.000 patronen aankopen voor een bedrag van 45,000 fr. waarvan in feite maar slechts de helft moet betaald worden. In dit kader zal men tevens een gedeeltelijk ge pantserde interventie inter- cepticwagen aankopen die na vermindering van de toelage toch nog een half miljoen zal kosten. Als voorwaarde wordt daarentegen gesteld dat onge veer de helft van het politie korps een recyclage zal volgen in verband met deze interven tie om bepaalde technieken aan te leren. Ook bij de beslissing tot het aankopen van een gravecrtoc- stel voor fietsen en bromfiet sen wenste N. Gijsels meer verduidelijking en vermits ook de technische kant van de zaak haar interesseerde no digde de burgemeester haar uit om "een exhibitie" te ge ven bij het graveren van de eerste fiets. Pastory Erondegem In juni vorig jaar werd door de gemeenteraad een beslis sing getroffen om de gevels van de pastorij van Eronde gem te laten zandstralen en waar het nodig was opnieuw te lagen voegen. Uit dc eind afrekening is echter gebleken dat er achteraf toch nog voor 80.000 fr. aan meerwerken nodig waren omdat er 620 stenen moesten vervangen worden. Dit brengt het totaal voor dc restauratie van de pastorij van Erondegem op ongeveer 600.0(H) fr. Nu is het echter wachten op het herstel len van de pastorij van Mere die er zeer belabberd bijstaat. Zitbanken Op het grondgebied van Erpe-Mere zijn al heel wat zitbanken aangebracht maar toch wil het gemeentebestuur er nog enkele bijplaatsen. Men heeft het doel deze alles zins langs de openbare wegen te plaatsen maar ook rond dc vijver van Steenberg. Deze transaktie zal 60.000 Ir. kos ten voor 14 banken. Het zou maar al te ironisch zijn rust banken te plaatsen waar men niet veilig zitten kan. Openbare werken In de Patronaat- en Berg straat gaat men de verlichting moderniseren, volgens de be staande normen en met de standardisatic. Hiermee is een bedrag van 440.000 fr. gemoeid. Nu schepen De Grave zelfs tekeningen en fo to's kon tonen om tegemoet te komen aan dc kleur die steeds gewenst is door raads lid Van Wilder, was die toe vallig afwezig... CVP-raadslid De Waele deed echter in zijn plaats een voorstel om in de Kraaincststraat te Erpe de verlichting bij te werken want daar, vooral in de bocht naar Erondegem, is het maar po ver gesteld. Schepen De Gra ve gaat hiermee graag ak koord. Er is een curatief on derzoek bezig vanwege de maatschappij. Zolang moet men wachten tot de kontrole gedaan is en dan pas kan men voorstellen maken. Men zal trouwens stelselmatig het pro bleem van de verlichting op lossen en daarbij meerdere lichtpunten plaatsen. Verder zal de gemeente, ten behoeve van openbare werken, ook een bestelwagen aankopen waarvoor een ra ming van 400.000 fr. gemaakt is. Sommige wagens worden desnoods tijdens de weekends gebiuikt omdat, vooral in de winter, personeelsleden de wegen moeten kontroleren of onmiddellijk paraat staan. Na het uitvoeren van ver- bredings- en verbeterings- werken in de Kruiskenstraat te Erpe is er een overschot van een terrein ontstaan van ongeveer dertig vierkante me ter. Dc gemeente zal ook dat overschot aankopen voor een totaal bedrag van 236.0(H) fr.,. niet slecht betaald. Op de autoweg E40 zullen voortaan twee brandweer korpsen opereren maar dit brengt voor onze gemeente echter geen ongemakken mee vermits het alleen een kwestie van onderlinge overeenkomst is tussen de brandweerdien sten onderling en elkeen zijn trajekt nog toegewezen krijgt. RC Bambrugge gered Nadat dc raad in november vorig jaar reeds een princieps beslissing genomen had om gronden aan te kopen aan de Lindekoutcr te Bambrugge, ten behoeve van de lokale voetbalploeg, had men een definitieve beslissing uitge steld om nog meer en bijko mende inlichtingen te kunnen verzamelen. Daarbij moest men ook het openbaar onder zoek terzake afwachten om de belangen van alle betrokken partijen tegen elkaar af te wegen om een zo gunstig mo gelijke oplossing te vinden Naast vier schriftelijke be zwaren was er tevens een kol- lektief bezwaarschrift met 33 handtekeningen van omwo nenden die in feite hun rustige namiddag wilden veil stellen. Essentieel komen de klachten erop neer dat het voetbalveld het residentieel karakter van de huidige woonzone ver stoort, dal de Lindekouter onvoldoende breed is en dus regelmatig voor parkeerpro blemen zorgt met het gevolg dat bij brand of ongeval de hulpverlening niet optimaal kan gebeuren; de aanwezig heid van een voetbalveld staat bijgevolg de openbare veilig heid in de weg. Een laatste bezwaar wordt geopperd over lawaaihinder en vooral nacht lawaai bij feestelijkheden in de kantine. Het besluit van het College ligt hierin vervat dat de mee ste bezwaren wel ontvankelijk zijn maar niet altijd gegrond. Schepen Van Den Steen ver klaart echter dat bij een defi nitieve beslissing om de grond aan te kopen, men de toe stand toch altijd eerst zal on derzoeken en bepaalde voor stellen daaromtrent aan de gemeenteraad zullen voorge legd worden. Volgens de plannen van het gemeentebestuur zal het ter rein vijftig meter naar achter opschuiven zodat de omwo- nende(n) op het vlak van overvliegende Ufo's (ballen) geen last zal (zullen) hebben. En in tegenstelling tot wat gedacht wordt kan de grond niet in waarde verminderen omdat de hele omgeving op het gewestplan aangeduid staat als een terrein voor ak- tieve rekreatie. De oppositie heeft evenmin bezwaren tegen de opmerkin gen van het College en is akkoord om het terrein in die omgeving in te planten en de continuïteit te vrijwaren. Basisschool Honegem Toen de raad moest beslis sen om een koelkast en een diepvriezer aan te kopen voor de gemeentelijke basisschool- Honegem. verzocht E. Bliki om meer uitleg over de orga nisatie want er worden ook warme maaltijden gegeven Naar het schijnt zijn dc grondstoffen voor dc berei ding zclfbcdruipcnd en de in breng van de gemeente be staat in het ter beschikking stellen van de keuken en één personeelslid met halve pres tatie die zorgt voor het klaar maken van het eten. Dit is uiteraard een sociaal voordeel waarvan alleen dc kinderen van Honegem-school genie ten maar dit is in feite een uitloper van een toestand die al dertig jaar oud is. (j.v.)

De Voorpost | 1988 | | pagina 4