t «Krom gewerkt? Neen. Ziekte van Bechterew... Open-deur-dag de k^PUemocraten Eerste kontingent «Vrije Democraten» *0 Jg^r School op mensenmaat ACV-CM-vereremerkten op Immerzeel 2 - 25.3.1988 - De Voorpost Met Zelfhulpgroep «er iets aan doen» Bechterew-patiënten worden permanent gekonfronteerd met een dilemma. Bewegen veroorzaakt pijn. Maar niet bewegen leidt onvermijdelijk, naar verstramming, verstijving. Vaak ook naar ademhalingsmoeilijkheden door het minder mobiel worden van de ribbenkast zodat uitzetting van de borstkas een probleem wordt. Bechterew-patiënten en mensen die er in hun gezin mee te maken hebben richtten een zelfhulpgroep op, voor de regio Aalst waarin zich zowat een 30-tal gekende Bechterew-patiënten bevinden. Maar een aantal zijn door de buitenwereld niet gekend. En een ander aantal is zich zelfs niet bewust van de eigen ziekte. In een zelfhulpgroep, een fenomeen dat momenteel in is, willen lotgenoten sa menkomen. hun ervarin gen mededelen, mekaar helpen en steunen, infor matie verstrekken, ge meenschappelijke akties voeren, samen ontspan ning zoeken. Er gewoon iets aan doen. Meer dan lijdelijk ondergaan. Als we onze gesprekspartners onder elkaar bezig hoor den moesten we ervaren dat het «specialisten» in hun eigen ziekte waren. Ze goochelden met geleer de termen als sponylitis (ontsteking) en ankylose (verstijving van die ge wrichten), met HLA-B27, sacro-iliitis en noem maar op. De ziekte van Bechterew Vladimir Michailovitch Bechterew (1857-1927) was een Russische psycho- physioloog die samen met Pavlov een studie wijdde aan de gekonditioneerde refleks. Deze rheumatische aan doening zou ontstaan door een nog vrij ongekend im munologisch proces. Wel is geweten dat bijna alle Bechterew patiënten op de witte bloedlichaampjes het biezonder antigeen HLA- B27 hebben waartegen on der bepaalde omstandig heden anti-lichamen kun nen worden gevormd. Deze degressieve ziekte kent een zeer gevarieerd verloop zowel wat betreft de aangetaste gewrichten als de graad en snelheid van de evolutie. Vaak met opstoten gevolgd door stil le periodes. Vaak begint deze ziekte met een ontsteking aan een heiligbeenwervel en stijgt dan verder op langs heen de wervelkolom. Als gevolg van deze ont steking ontstaat de neiging tot verkalken van de tus senwervelschijven en vor men zich botachtige ver bindingen die in een eind fase kunnen leiden naar verstijving van de wervel kolom die dan zowat een «bamboestok» wordt. Typisch is dat de patiënt in de nanacht of in de vroege morgen uit bed moet van pijn in de rug die na enke le minuten beweging weer verdwijnt. Naast de wervelkolom kunnen ook andere ge wrichten worden geteis terd evenals aanhechtings plaatsen van pezen. Bij een kwart van de Bech terew-patiënten komt ook oogontsteking voor. Getuigenis Een nu zevenenveertigja rige dame uit de Raffel- gemstraat te Aalst was ak- tief in de Chiro doch voel de af en toe pijn «in haar hesp». Die pijn verplaatste zich echter naar de andere hesp maar deze simpto- men werden dan wel toe geschreven aan een of an dere vermoeidheid of enig incidenteel gebeuren. Dat het een beginnende ont steking van een gewricht was daarvan had ze geen flauw vermoeden. Het bleef trouwens lange tijd gewoon bij enkele opsto ten gevolgd door lange on derbrekingen van rust. De pijn toonde zich echter ook in de schouderbladen en ze kreeg ook oorontste king. Op 20-jarige leeftijd had ze haar ziekte echter onderkend. Na haar humaniora vond ze werk in een Aalsters textielfabriek doch toen de eerste dag de baas haar hinkend de trap zag op- Gemeenteraadsverkiezingen 1988 CVP-Kandidatenlijst: Luc Willems op tweede plaats 1. De Kerpel Maurice, (61), burgemeester, Aalst- Linkeroever 2. Willems Luc (24), student, Aalst-Rechteroever 3. Lievens-Borms Chris (53), schepen, huisvrouw, Aalst-Rechteroever 4. Vinck Julien (66), schepen, landbouwer, Aalst- Rechteroever 5. Van Vaerenbergh Remi (63), schepen, ambte naar, Erembodegem 6. Goossens Herman (51), fraktieleider, ambte naar, Hofstade 7. Uyttersprot Ilse (21), studente, Moorsel 8. Van den Bergh Jos (39), bouwpromotor, Aalst- Linkeroever 9. De Winter Floris (60), ambtenaar, Nieuwer- kerken 10. Blanckaert-Bourgeois Elisa (68), fraktieleider OCMW, Aalst-Linker oever 11. Couckuyt Eddy (33), mutualiteitsbediende, Herdersem 12. Gheeraerdts-Monfils Michele (48), advokaat, Herdersem 13. Bosteels Willy (39), ambtenaar, Moorsel 14. Lievens Frans (50), nijverheidstechnieker, Meldert 15. Eemans Raoul (56), ambtenaar Erembodegem 16. Geldhof Lieven (38), advokaat, Aalst-Linker- oever 17. De Backer Eddy (39), kaderlid verzekeringen, Erembodegem 18. Van den Broeck Hubert, (63), landbouwer, Erembodegem 19. Boeykens Benny (48), mutualiteitsbediende, Aalst-Rechteroever 20. De Bruyn Herwig (44), bankbediende, Hofstade 21. Gielens Mare (30), bankbediende, Hofstade 22. Kinoo Pol (46), woonversiering, Aalst-Linker- oever 23. De Gols Pauw (48), vervoerondernemer, Meldert 24. De Cock Dirk, (26), bediende, Aalst-Rechter oever 25. Fermon Anita (21), studente, Nieuwerkerken. 26. Van de Velde Patrick (24), student, Nieuwer kerken. 27. De Schrijver Dirk (29), industrieel ingenieur. Moorsel 28. De Greve Gustaaf (64), gepensioneerde. Erem bodegem 29. Van den Heuvel Jan (51), onderwijzer, Erem bodegem 30. De Troch Petrus (65), gepensioneerde, Aalst- Linkeroevei 31. 32. 33. 34. Heirman Johan (35), textielarbeider, Aalst- Rechteroever 35. Biebaut Johan (26), ambtenaar. Aalst-Linker- oever 36. Van Roy Linda (25), maatschappelijk assisten te, Aalst-Rechteroever 37. Vermaere Staf (30), fiskaal bediende, Gijzegem 38. Aelbrecht Chris (31), technieker Baardegem 39. Hendrickx Erik (32) ingenieur, Aalst-Linkeroe- ver 40. Vinck - Van der Borght Vera (36) laborante, Moorsel 41. Stockman Paul (38), schepen, leraar, Her dersem. Isidora Van der Borght - Carlé, Robert De Pauw en Lambert Van de Sijpe zijn geen kandidaat meer. In extremis haakte ook Jos Blommaert die de tweede plaats ambieerde af. Luc Willems is laatste jaarsstudent rechten. Hij was nationaal voorzitter van de studenten en momenteel arrondissementeel voorzitter van de CVP-Jonge- ren. Hij is de neef Van Ghisleen Willems, gewezen volksvertegenwoordiger en plaatsvervangend sche pen. Als beiden worden verkozen (op verschillende lijsten) zal de rangorde van hun verkiezing bepalen wie van de twee kan zetelen in de gemeenteraad. De moeilijkheden binnen de CVP met o.m. Anne Bauwens (ondervoorzitter) Jos Van Landuyt (se- kretaris), Ghisleen Willems (schepen) en Herman De Vos (bestuurslid) zijn in een verder stadium beland. Nadat eerder de schorsing was uitgesproken werd deze op vraag van Brussel in «voorlopige schorsing voor een paar dagen» veranderd. Boven genoemde personen wensen echter duidelijk zich kandidaat voor de gemeenteraadsverkiezingen te stellen op een andere dan de officieel erkende CVP- lijst. Ze werden dan ook op donderdagavond 17 maart door de partijraad afgezet wat uiteraard door de hogere instanties nog aan bekrachtiging toe is. De spoedprocedure werd aangevraagd tot hun schrapping als partijlid. Deze maatregelen werden met zowat 95% der stemmen goedgekeurd. Als andere CVP-leden zich zouden kandidaat stellen op een andere lijst zal ook voor hen bij spoedprocedu re de schrapping worden aangevraagd Vervangers Er werd reeds gezorgd voor vervangers en vermits de afhakende leden uit de Middengroepen kwamen worden hun vervangers ook daaruit gekozen. Het zijn voor de partijraad Lieven Geldhof, Paul Kinoo (prins Popoll) en Paul De Gols en voor het partijbe stuur Peter Blanckaert, Reddy Van der Borght en Jos Van den Bergh. CVP-Kongres In de plaats van een afzonderlijkë poll in elke sektie wil men wegens het uitzonderlijk belang een CVP- Kongres organiseren en dit op de eerste zaterdag na het paasreses 23 april met een eminent spreker. In «ZEG» zullen de leden artikelen vinden over de plaatselijke situatie. In het kader van de jubileumviering «20 Jaar Mikisklub» is er op zaterdag 26 maart 1988 van 14 tot 20 u. een totale «Open-deur-dag» in het huis, Nieuwbeekstraat 35, Aalst. Naast de Mikisklub zelf zijn ook de lokalen te bezoeken van de Mutualiteit «De Eenheid», van-de permanente Mikisshop met een uitgebreid gamma van uitheemse produkten, de biblioteek en het dokumentatiecentrum, de burelen van de K.P. en van de Mikisklub, het atelier en de kleinere verga derruimte. Verantwoordelijken van de verschillende organisa ties, nl. de mutualiteit, de KP, de Mikisklub. Volkstoerisme, de Vrouwenvereniging voor Vrede en Welvaart, de Mikisshop, de vereniging «3' Leef tijd De Eenheid», zullen er ter beschikking zijn voor rondgeleiding en alle nuttige informatie. Tevens kans tot het aanschaffen van de Jubileum brochure «20 jaar Mikisklub» en van de prachtige poster «Kop van Mikis Theodorakis». Uiteraard is iedereen welkom! Nieuwbeekstraat 35, Aalst. tel. 053/21.13.27. LH m, De Vrije Demokraten melden een eerste kontin gent kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezin gen op 9 oktober 1988. Eerlang volgt de aanvul ling tot 41 en de klassering want momenteel staan ze nog alfabetisch gerang schikt. Simone Bael, Stefaan Beeckman, André-Emiel Bogaert, Peter Bogaert, Regina Bogaert, Alex Bruylandt, Willy De Ba cker. Eric De Cordier, Etienne De Hauwere, Jef gaan verzon ze als smoesje dat ze gevallen was. «Met invaliden kunnen we hier niets doen» werd haar na geroepen. Ze was dan ook voortdurend op haar hoe de en uitte zeker in het bijzijn van anderen geen enkele klacht hoe groot de pijnen die ze moest door staan ook waren. Vijftien jaar lang hield ze het in die firma waar ze als bediende tewerk was ge steld uit, doch in 1975 kon ze niet meer. Gewrichten waren verstijfd, tussen- wervels waren «verbeend» en haar ruggegraat was een lat gelijk. Momenteel gaat ze met twee krukken en tijdens haar gesprek moest ze druppelkes in het oog la ten vallen opdat het niet vast zou komen. Ze kan zich alleen in haar woning nog behelpen, doch schoonmaken is er niet meer bij. Drie keer per week komt de kinesist haar wel onder handen ne men om de spieren zo le nig als enigszins mogelijk is te houden. Een jongedame van zowat twintig weet zeer goed waar ze aan toe is. Ze voelt haar toestand ver slechteren doch doet alles om de ziekte meester te worden. In alternatieve geneeskunde ziet ze geen heil. Een moeder van een zoon van zeventien die ook Bechterewpatiënt is houdt het wel bij kruiden en denkt er goede resulta ten mee te hebben. Haar zoon is echter nog in een eerste fase en of de rust nu komt van de kruiden of gewoon de tussenpoos is tussen twee opstoten kan ze uiteraard (nog) niet weten. Een jonggehuwde klaagt er over dat haar echtge noot vaak in de vroege morgen uit bed moet van de pijn. Hij komt dan be neden en loopt met een boek in de hand wat rond in de living waarna hij te rug naar bed kan. De VVB De Vlaamse Vereniging voor Bechterewpatiënten werd 5 jaar terug, op 19 februari 1983 opgericht. Dat er aan dergelijke vere niging reële nood is toont het groeiend aantal leden dat in 1985 reeds tot 400 opliep en ondertussen nog verdubbelde. Doel is kontakten leggen tussen lotgenoten en on derling informatie en erva ringen mededelen. Zelfhulpgroep Aalst Praktisch gezien houdt de Zelfhulpgroep Aalst zich vooral qua oefeningen aan zwemmen en turnen Zwemmen gebeurt Aalst. Belangstelling te over voor 100 jaar CM in de Keizershallen (a) Aalst. Het ging er gezellig aan toe tijdens het eeuwfeest van de CM in de Keizershallen (a) Aalst. In de Keizershallen werd een tentoonstelling gehouden over 100 jaar CM (a) Pedagoog Paul Raman, di- waardevolle en het unieke dat zich niet beperkt tot rekteur van het Technisch van elk kind. De opdracht leerstof, maar waar het Instituut Mariagaard Wet- wordt dan: samen met de ethisch-religieuze, het so- teren-Kwatrecht spreekt jongere de weg naar de ciale. het esthetische en op zaterdag 26 maart te 20 volwassenheid gaan. Sa- het gevoelsmatige uitdruk- u. in het Vredeshuis. men met de jongere bete kelijk aan de orde worden Esplanadestraat 8, te kent dan dat het kind niet gesteld. Het betekent ook Aalst, over de school ge- herleid wordt tot louter dat rekening gehouden maakt op mensenmaat, leerling, maar dat waarde wordt met het eigen tem- Toegang gratis. gehecht wordt aan zoveel po, waarbij de beoorde- Met onderwijs en school mogelijk aspekten van de ling niet gebeurt op grond eelke bezig zijn. gebeurt niet op persoonlijkheid. van vergelijking met de maandag te Gent in het een neutrale manier. Het De school wordt dan een prestaties van anderen. Universitair Ziekenhuis 's een organisatie dienst- oefenveld voor een leren steeds van 18u30 tot 19u30 baar maken aan bewust in een zwembad waar het gekozen waarden. Hierbij water tot 28 32° Celsius is kan de klemtoon komen te opgewarmd wat voor deze l'ggen °P de «uitstroom», patiënten een must is. Tur- De school zal dan vooral nen kan ook elke week op waarde hechten aan de, donderdag van 19u30 tot v'aak eenzijdige, kenmer- faa?°vaneer™„T-Adnna: val «?de LenlefcatUn van in he, school. Dagelijks oefenen niveau he, pe,l de ken- «1^ 1" £TS3ÜS 1i...i. „i nis. worden aan nelangrij- ke aspeklen van de diens,- ™>r vooral,er van de ACV-ardeltng die 375 - leden telt i schot in de roos. De Meersman, Wim De Pauw, Pierre De Poorter, Herman De Vos, Jan De Wolf, Mare Ghijssens, Anna-Marie Hoebeeck- Mertens, Greta Moriau, Bavo Perdaens, Etienne Peirlinck, Hugo Picqueur, Victor Roelant, Johan Troch, Willy Van Boxtael, Johan Van de Winkel, Paul Van Hauwermeiren, Jos Van Landuyt. Ray- monda Van Neck, Lieve Van Schuylenbergh en Ghisleen Willems. LH is een absolute must ook al doet het pijn. In de turn oefeningen zijn van de 24 verleningsfunktie. de leer leden er steeds tenminste '«ngen worden nagenoeg Het werd een gezellicc be- Tittelboom 16 present. uitsluitend aan de hand doening me, een wc|. Am tafc, zorg<fcn Nadele inlichtingen vind, van deze maatstaven komstwoord van de voor- en Melanie (Oom Henk) u desgewenst bij mw. Mer- beoordeeld. zitter en een belichten van op accordeon en mondhar- tens, Gcntscsteenweg 112. Men kan evenwel ook de du huidiBC sjtliatjc door monjca voor eczc||ige tel. 053-78.42.45. klemtoon leggen op de ACV-sekretaris Piet Van wijsjes. Vier trouwe leden «instroom». De sehool za werden vereremerk, en in dan oog hebben voor he,b|oemen geK, A|f J Janssens (meer dan 45 jaar lid) is 20 jaar bestuurslid, muzikant van de fanfare van 't Groen Kruis en spe lend lid van toneelkring Hoger op Mijlbeek. Voor meer dan 35 jaar lidmaat schap werd de ACV-bode, tevens bestuurslid Jef De Boelpaep gedekoreerd en dat werden ook Edward De Petter en Theo De Landtsheer. Het feest werd besloten met een danspartij op de tonen van het gloednieuw orgel van Hans Van Gy- seghem De reis naar Zeeuws-Vlaanderen werd in de trekking van de tom bola gewonnen door het gezin De Leeuw-Verhulst. LH Aalst. Expressiegroep Vredon zette het jubileumprogramma meer luister bij a

De Voorpost | 1988 | | pagina 2