DE CLERCK Laureaten milieuprils gehuldigd Kattestraat 68 AALST Tel. 053/77.78.13 En dan komen de Paasklokken... Er komen twee voorlopige «sassen» in Erembodegemse Ronsevaaldreef Brood en banketbakkerij Confiserie - Chocolaterie Harva-voetbalmatch vandaag Club voor 50 plussers te Aalst KBG Sint-Anna plant aktiviteiten voor volgende maanden Overmorgen «zomeruur» Sobere voeding troef De Voorpost - 25.3.1988 - 3 In Vredeshuis, Esplanadestraat 8, huldigde de Werkgroep Leefmilieu Aalst bij monde lieu-verbeteringen. van voorzitter Frans De Saedeleer, de laureaten van de milieuvriendelijke prijzen 1985 en 1988. Vooraleer het zo ver kwam werd de huidige situatie op het vlak van 1 kan het 00,4 anders leefmilieu nog eens op de korrel genomen. WLA stelt dat het ook Spreker stelde dat nog steeds vergunningen worden verleend met normeringen anders kan. Zo bv. de Fir- waarmee men eigenlijk alle kanten uit kan. En dat eveneens nog steeds koninklijke ma Dewolf-Cosijns. Na besluiten worden uitgevaardigd waarvan de toepassingsmodalite ten achterwege een investering van tien- blü'ven zodat het KB dode letter blijft. tallen miljoenen slaagden En dan zijn er de plaatselijke zieke plekken. zij erin zowel de rook. de Amvinm reuk als het 'awaai uit te den het dossier COPAL de bedrijfsleider of zijn schakelen. Tevens zorg- Zowel het grootste bedrijf in de openbaarheid neus bloedt. den zij, langs de kant van in Aalst als de grootste bracht. Toen was er nog de Gentsestraat voor een vervuiler Het zal onge- geen sprake van 'ri™ "e Geyndt' Erem- esthetischer uitzicht door loofwaardig klinken: het TOXISCH afval in stocka- Doae8em j,et vervangen van de bedrijf werk Quasi zonder ge. Het bleek evenwel dat Als einde van deze reeks vroegere muur door een vergunningen. Schepen dit bedrijf toendertijd bedrijven weerhouden wij doorkijk-afsluiting. De Dooms bekende onlangs reeds op een onwettige deze firma om aan te to- burelen werden opgefrist zelf dat het regularisatie- wijze reuzetanks opgericht neP dat de hogere over- en de Franse tekst werd dossier van de exploitatie- had en exploiteerde. In heid, zelfs wanneer het uitgewist, vergunningen van dit be- volle woonzone en poteni- gaat om vestigingen in in- Een fabriek in een stads- drijf het dikste dossier is tële woonwijken was dit dustriezones, wel degelijk centrum, in dit geval in dat ooit in Aalst in open- een ware tijdbom. soms van aanpakken weet. een winkelstraat en in een baar onderzoek werd Het was opnieuw W.L.A. Op 16.12-1987 treft de be- woonzone is altijd een gesteld. die - via de Adviesraad trokken minister een be- probleem maar hier werd Hoewel men algemeen voor Leefmilieu - in april s'ud (met de wijziging van er toch bewezen dat het schijnt te aanvaarden dat 1987 het schandaal van de de beslissing van de Be- mogelijk is een, op het de Aalstenaar heeft leren stockage van 525.000 liter stendige Deputatie) dat laatst bijna onhoudbare, leven met de Hinder van giftig afval ontdekte. Pas e?n onzienlijke verstren- toestand dermate aan te Amylum, is W.L.A. nog achteraf geraakte dit g'ng de»" voorwaarden op- pakken dat met één klap altijd van oordeel dat de schandaal, via een ge- legl aan de firma. aIle problemen opgelost inplanting van dit bedrijf meenteraadslid in de Ook hier ging een strijd worden. Nu kan er alleen in volle stadscentrum on- openbaarheid. van omwoners en WLA nog vermeld worden dat er verantwoord is en dat een Ondertussen zit Terjoden aan vooraf van bijna 10 een fabriek staat. Dit posi- verhuis naar «ergens an- nog altijd opgescheept met jaar. In elk geval bekwa- tieve resultaat komt in de ders» op langere termijn het kwalijk goedje en doet men wij belangrijke mi- eerste plaats de arbeiders onafwendbaar zal worden. Na alle verbouwing, af- braak, nieuwbouw en ver andering - geen Aalste naar kan zich nog inbeel den hoe het er 10 jaar geleden uit zag - Wordt dit de meest vergiftigde erfe nis die onze stad ooit wordt op de nek ge schoven. Ook het «Jaar van het Leefmilieu» heeft aan de- expansie geen enkele rem gesteld, integendeel. N.V. Denderland Gijzegem Een Exploitatie-vergun ning wordt gegeven. Niet tegenstaande het vergun- nings-besluit ook vermeldt dat het begrip «geurhin- der» dient te worden «ge relativeerd». In verstaan baar Nederlands betekent dit: er is geurhinder. Wat verder lezen we in dezelf de vergunning: naast een hoge schouw is er ook een stookinstallatie die NIET is aangesloten op deze ho ge schouw en waarvan de afsassen GEENSZINS VOLDOEN aan de regle mentaire voorschriften. Alle KBG-leden van Sint- de dia's van het Sint-Maar- terug te zijn. Meer'inlich- Wat verder vermeldt de- Anna worden op heel wat tenfeest en het kerstfeest tingen in verband met de zelfde vergunning dat het klubaktiviteiten verwacht, bekeken en is er een vier- wielerklub kan men beko- overschakelen op aardgas Zo worden ze o.m. ver- uurtje met koffiekoeken men bij de heer Valery VAN AARD is om de wacht op Paaszondag 3 voorzien. Alle aanwezigen Corthals, Merestraat 71, situatie op het vlak van de aPril 'n de kerk van Sint- krijgen ook een paasge- Aalst, tel. 053/70.04.80. roethinder te VERBETE- Anna om 8.30 u. Het schenk. En ook de langdu- De jaarlijkse bedevaar- REN. Het kan dus ook KBG-koor verzorgt de nge zieken worden niet treis van KBG Sint-Anna eventueel nog slechter mis' vergeten. Ten voordele heeft plaats op woensdag 4 worden. Het KBG-Paasfeest heeft van hen wordt een tombo- mei naar O.L.-Vrouw van p i p plaats op woensdag 6 april la georganiseerd. Alsemberg. rem o egem jn parochiale kring. Na Het KBG Wielerseizoen Tijdens de vakantiemaan- Mogen wij herinneren aan een welkomstwoord van start op donderdag 31 den gaat KBG Sint-Anna het feit dat het onze werk- de voorzitter is er een eu- maart om 14 u. stipt. voor een week naar Houf- groep was die - jaren gele- charistieviering. worden Zoals steeds wordt er falize. Als datum werd de langs gezonde en veilige periode van 29 augustus wegen gereden. Rond de 5 september vooropee 1UI. 1-7 I ten goede. Dit bedrijf wordt je als voorbeeld ge steld voor andere bedrij ven en kijken met belang stelling uit. Milieupryzen Met ruime vertraging werd de milieuprijs 1985 uitge reikt aan Dewolf-Cosijns. Ze kregen een collage van kunstschilder Herwig Van Holsbeeck, een kunste- naar-autodidakt. Een akwarel-collage. De prijs 1988 gaat naar Frans Van Volsem, leraar en voorzitter van de Aal- sterse persbond. Hij kreeg voor zijn knipoogje waar mede hij de bevolking ook op het vlak van het leefmi lieu wist te sensibiliseren een karikatuur van Frans Wauters «Penneridder zit op zijn paard». LH Uw warme bakker: De voetbalmatch georganiseerd ten voordele van de hartpatiëntenvereniging Aalst (HARVA) die verle den vrijdag niet kon doorgaan omdat het voetbal veld van Eendracht Aalst wegens aanhoudende regen blank stond heeft vandaag vrijdag 25 maart plaats te 20 u. Toegangsprijs 100 fr. Alle grtroffen schikkingen blijven onveranderd. Het gaat dus over de match tussen oud-Eendrach- ters en oud-Internationalen waaronder Eddy Merckx met Lucien Van Impe die de aftrap geeft. Een beloftevol spektakel en een humanitaire daad. LH .fir? Aalst. De leef milieuprijs was weggelegd voor het bedrijf Dewolf-Cosijns en Frans Van Volsem (a) Het Verbond van Senio ren is nu ook al een tijdje in Aalst aktief. Het Ver bond staat open voor men sen van alle gezindheden en richt zich dus tot een breed publiek van senio ren. Men is ondertussen ook gestart met een wer king voor jonggepensio- neerden. Voor hen werd een speciaal programma uitgewerkt. Op 5 april om 15.00 uur wordt een bezoek ge bracht aan de Aztekenten- toonstelling in het Jubel park te Brussel. Over de beschaving van de Azte ken heeft mevrouw Cop- pens al eerder een boeien de voordracht gegeven. Op 19 april wordt een be drijfsbezoek voorzien aan Amylum. Dat begint om 14.00 uur. Op 3 mei om 14.00 uur staat een rond leiding in het Kultureel Centrum De Werf op het programma en op 17 mei om 14.00 uur wordt gestart met een natuurwandeling langsheen de Leirkensrou- te. Men vertrekt aan 't Apostelken op de Al- brechtlaan. De .wandeling wordt geleid door de heer De Prez. Op 31 mei wor den opnieuw dewandel schoenen aangetrokken voor een bezoek aan het park en reservaat Os- broek. Vertrek om 14.00 uur. Verzamelen aan het Osbroek-stadion. Voor meer informatie over al deze aktiviteiten en over het Verbond van Senioren kan u terecht bij Marijke De Vos, Verbond van Se nioren, Middaglijnstraat 23 te 1030 Brussel (02/ 218.27.19). Aalst. In de winkel vind je dan al de paaslekkernijen uitgestald. Tot een pronkstuk van een paasklok toe (jvb) De Paasklokken hoeven niet verder naar Rome te gaan. We hebben het reeds met eigen ogen gezien bij de verschillende bakkers in de stad. Overal prijken van die mooie maar lekkere paaseieren, haasjes, klokken. Zo ook bij Bakkerij De Clerck in de Kattestraat, die een reuzebestelling kreeg van de verschillende kerk- en beiaardklokken uit de stad. Dat de Paasklokken hun voorraad niet meer gaan opdoen in Rome zou kunnen komen door de drukke handelstransakties van de Italiaanse zakenman Carlo de Benedetti in ons land. Tijdens mijn bezoek bij bakker De Clerck, was de eerste kleuterklas van het Sint-Jozefinstituut, samen met Juffrouw Jeanine en Meester Geert, te gast. Dat het vervaardigen van chocoladefiguren vakman schap vraagt, kunnen wij zeker bevestigen. Nog enkele specialisten in Aalst blijven over, de meeste paasfiguren worden momenteel industrieel vervaar- digci. Als grondstoffen gebruikt Patrick De Clerck Callebaut- chocolade. Dit wereldmerk staat borg voor kwaliteit. JM Heyman De nacht van zaterdag 26 op zondag 27 maart wordt een uurtje korter. Er wordt dan inderdaad overge schakeld op «zomeruur». Velen ervaren zulks echter als knoeien met de tijd. als storend voor het bioritme, voor het leefmilieu en voor de werkomstandigheden ook al liggen we van dergelijk «probleem» lang niet wakker. Zowat een eeuw terug werd onze moeder aarde verdeeld in een internationale overeenkomst in 24 tijdzones van elk 15 lengtegraden. Elke schijf van 15 graden betekent een uur décalage. Basis is het gemiddelde-zonneuur op de nulmeri diaan van Greenwich bij Londen. De GMT ofte Greenwich Mean Time. Ten oosten ervan is het telkens per 15° een uur later, ten westen telkens een uur vroeger. Deze GMT-tijd werd in België zoals trouwens in vele buurlanden voor het eerst in 1882 ingevoerd. De zonnetijd in Brussel werd de tijd voor het hele Belgisch grondgebied. Tijdens de eerste wereldoorlog voerde de bezetter hier de Middeneuropese tijd in die een uur later is. En in de loop van de maand maart kwam er met het «zomeruur» nog een uur bij. Voor ons dus twee uur verschil met het zonne-uur. Duitsers weg en Middeneuropese tijd ook. Maar toen ze hun tweede «intrede» in ons land maakten in 1940 brachten ze terug «hun» tijd mede. Ook het zomeruur dat zelfs aanvankelijk ook in de winter bleef gelden. België bleef met deze Middeneuropese tijd leven en alleen Engeland en Ierland schakelden over naar de eigen Greenwichtijd. Het zomeruur werd bij ons terug ingevoerd in 1977 (1 april, geen grap) wegens de ohekrisis en de energiebesparende maatregelen. Vanaf zondag leven we dus met een verschil van twee uur op de eigenlijke zonnetijd. Uit de gezondheidssektor komen in dit verband heel wat klachten. De dagen duren te lang. Kinde ren geraken te vermoeid. Er zou een overmatig gebruik zijn van slaapmiddelen want het wordt veel te laat donker. Het zomeruur zou alleen goed zijn voor wie 's avonds lang mag op blijven en de volgende morgen niet vroeg uit de veren moet LH klok van 17 u. hoopt men steld. Van 17 tot 22 oktober heeft in het deelnemingsreglement be- Namen de mternat.onale komen bij Le Pnntemps de la - wedstrijd «Interpretatie Klas- Guitare, Place du Chef-Lieu 9 JM Heyman sieke Gitaar» plaats. Belang- ge 6040 Charleroi stellende gitaristen kunnen Over het ai dan niet noodzakelijk of opportuun zyn van de aanleg van een verkeerssas in de Erembodegemse Ronsevaaldreef werd reeds heel wat gedebatteerd. Ook in de gemeenteraad. Het wordt inderdaad een heet hangijzer want politiek geladen. Op de perskonferentie in het stadhuis vernamen wc volgende voorlopige beslis singen. Een kommissielid ver moedt dat de verantwoor delijkheid van de stad in het gedrang zal komen wanneer zich ongevallen voordoen tengevolge van een aangelegd verkeers plateau. Een lid doet opmerken dat het verkeer in de Ronse vaaldreef nog toegenomen is door de verkeersvertra- gende maatregel in de Ho- geweg en dat de vrachtwa gen die slechts eenmaal per week het warenhuis komt bevoorraden over een gemakkelijkere toe gang beschikt langs de Ho geweg. Hij verkiest dt aanleg van een snelheids- remmend element t.h.v. het ravotterreintje. De af gevaardigde van het Mi nisterie van Verkeerswe zen wenst te weten of er ooit snelheidsmetingen werden verricht en welke de resultaten zijn. Hij ziet niet in waarom een ver keersdrempel of -plateau zou dienen ingebiuwd: het bewust weggedeelte is hooguit 300 m lang, er zijn links en rechts vrij goed begaanbare trottoirs voor handen en zowel het Alge meen Verkeersreglement als het politiereglement van de stad Aalst verbiedt enig spel te spelen op de openbare weg. Een ander commissielid is van oordeel dat de over heid niet kan of mag in gaan op de verzoeken om snelheidsremmende maat regelen te treffen: vrijwel alle verzoeken gaan uit van nieuwe woonwijken met een jonge bevolking. Volgens hem zal er onmis kenbaar een sneeuwbalef- fekt tot stand komen, wan neer onderhavig geval gunstig geadviseerd wordt. Na een uitgesponnen dis- kussie waarbij o.a. verwe zen wordt naar bepaalde systemen in andere landen (zgn. schildpadden in Spanje), en waarbij ge steld wordt dat een ver keersdrempel er een be perkt remeffect heeft, wordt uiteindelijk beslist, gelet op het reeds gunstig advies van de verkeers- kommissie d. dis 11/9/86 en 17/9/87, om toch twee «voorlopige sassen» uit te testen. LH Aalst. Bakker Patrick De Clerck uit de Kattestraat keurt nog even zijn werk (jvb) Aalst. De Oudervereniging voor Hedendaagse kunst te op de bus a voor de Moraal organizeerde een bezoek aan het Museum Brussel. Op de parking van het zwembad ivas het wachten De kleuter- en basisschool van de Dames van Maria schakelden bij het beëindi gen van het Europees Jaar van het Leefmilieu in met een projekt «Sobere voe ding». Een ludiek gebeuren waar men vergast werd op een witloofsnack, een kleurig groentenhapje en/of een glaasje karnemelk. Het geheel speelde zich af rond een geïmproviseerd marktpleintje waar leerlin gen van kleuter- en lagere school hun produkten aan medeleerlingen en le raarskorps aanbevolen. Het geheel werd omka derd door liedjes in ver band met de natuur en het landelijk leven, met zelfs een heuse Faluintjesvle- geldans. De kleuters leerden er dat het leven best genietbaar kan zijn zonder snoep en artificiële frisdrankjes. Leerlingen van de lagere school maakten natuur- soep en koude hapjes, gin gen op bezoek bij de bak ker, de slager en de vis boer (hier de vismijn) en genoten van ambachtelij ke verwerking van melk op de hoeve. 'Terug naar de natuur' was voor vele kinderen een veropenbaring, want op de vraag van waar de melk komt, werd eerder wel eens geantwoord: «uit de winkel». LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 3