markt Varken Twintig jaar ontmoetingsplaats in Mikisklub Naar totale glasnost voor opbouw van tegenmacht hm Mikisklub gezien door 47 brillen Kleurdia-wedstrijd georganiseerd door Mikisklub Uw toekomst... een bouwberoep! Varkensmarkt of Varkenmarkt? Jubileumjaar in «Mikisklub» 4 - 25.3.1988 - De Voorpost De KP en de komende gemeenteraadsverkiezingen Aalst. De zonen Claude en Mare De Smet tussen Jos De Geyter en Domien Gijsens in de Mikisklub (a) Glasnost avant la lettre Bij monde van Jos De Geyter stelde KP-Aalst haar standpunt vast in ver band met de komende ge meenteraadsverkiezingen van oktober a.s. Een «progressief» ge meentebeleid moet men niet alleen met de lippen beleiden. men moet er ook inhoud aan geven. Pro gressief is onmogelijk zon der openheid (glasnost) zowel in de beleidsopties als in de uitvoering. Die openheid moet zichtbaar en voelbaar zijn. Steeds meer mensen moeten bij hun eigen lotsbestemming betrokken worden. Het laagste bestuursniveau, de stad of gemeente, is mo menteel het beste proef- terrein terzake. Openheid leidt naar meer demokra- tisch beleven, naar spreek recht, meldingsplicht of spreekplicht i.p.v. zwijg plicht, naar het afschaffen van de partijpolitieke vriendjesdiensten en be noemingen, naar inspraak vanuit wijken en dorpen. Opdat de bevolking van een stad of gemeente deze demokratische spelregels volop zou kunnen toepas- Vervolg van blz. 1 sen moet de stad of ge meente over een ruime zelfstandigheid beschik ken. Zelfstandigheid op fi nancieel vlak, dit is vol doende middelen, dit is het bevechten van de fi nanciële wurggreep van de hogere overheden, in het biezonder van de opeen volgende regeringen. Zelf standigheid is ook op ei gen administratieve poten staan en zich losmaken van de knellende voogdij van provinciaal bestuur en regering. Zelfstandigheid is het recht die belastingen aan te houden of in te voeren die in solidariteit de zwaksten beschermen. Het geld halen waar het zit, ook in stad en gemeen te. Tenslotte zou het terza ke maar heel normaal zijn dat de regering zelf de kos ten draagt, zoals voor bv. bestaansminimum, van de wettelijke verplichtingen die de lokale besturen worden opgelegd. Het lokaal bestuur zelf heeft de opdracht en de plicht te zorgen voor de eigen bevolking. Daarbij moeten prioriteiten wor den vastgelegd. Voor de K.P. zijn de voornaamste ervan: de bestendige zorg om de tewerkstelling, rechtstreeks en onrecht streeks, de zorg voor een volwaardig statuut, een halt aan de privatiserin gen. De zorg ook om een afdoend beleid van armoe debestrijding en welzijns zorg, een verantwoord wo- ningbeleid in naam van het recht van iedereen op be hoorlijk wonen, de zorg voor de kwaliteit van het leven dat zowel in milieu bescherming als in sociaal leven en kuituur als in in ternationale solidariteit een uitdrukking moet vinden. En uiteindelijk is voor de verkozenen fairplay tegen over de eigen bevolking een absolute must. In het parlement of in de provin cieraad maatregelen stem men die de gemeenten nekken en vanop de lokale tribunes dit schreeuwend onrecht aanklagen is spre ken met een dubbele tong, teken van een dubbele en dus zeer dubieuse moraal. Wie zich daartoe leent is het vertrouwen van de be volking niet waard, van welke partij hij of zij ook moge wezen. Omdat de Aalsterse kom- munisten op al deze terrei nen ook hun eigen overtui ging willen inbrengen doen ze mee aan de ge meenteraadsverkiezingen in oktober. De K.P.-Aalst wil dit doen met een «open lijst», dit is een lijst waar op ook niet-KP-leden wel kom zijn die de prioritei ten in het programma on derschrijven, en er zich willen voor inzetten, niet alleen met het woord maar ook in de daad. Voor de Aalsterse kommunisten is het niet van het eerste be lang wie in de gemeen teraad gaat zetelen. Veel belangrijker is dat de ver- kozene zijn/haar engage ment van het programma tracht waar te maken en het met hand en tand ver dedigt. Daarom ook is er nog geen namenlijst opge steld. In tegenstelling tot de «anderen» die eerst de namen en figuren op een rijtje gaan zetten en pas daarna gaan bestuderen hoe ze de bevolking een reeks uitgelepelde belof ten kunnen voorschotelen om stemmen te lokken voor de «playboy of play- girl», bij manier van spre ken, van het jaar. In tegenstroom daartegen onderschrijft de KP-Aalst een 'kontrakt met de kie zer', een kontrakt dat bin dend is, wie het ook in de toekomstige gemeen teraad zal moeten verde digen. LH Zo o.m. de Vrouwen beweging, _3^fc5t°erisme. Imavo, De vier Azen. de Spaarkas, de Vereniging voor de Derde Leeftijd, de Jong-Kommunisten, Kar- navalgroep Roeidsel en vele andere. De klub heeft bovendien een voor iedereen toegan kelijke biblioteek en do- kumentatiecentrum waar het knus is om zitten en lezen. Financieel bedruipt de klub een stedelijke subsi die van zowat 6.000 fr. uitgezonderd, zichzelf met de inkomsten van o.m. het café. Het huis zelf is eigen dom van een kommunisti- sche vereniging, doch niet van de Mikisklub zelf, die er een maandelijkse huur van ruim 20.000 fr. moet aan spenderen. Voor haar werking heeft de Mikis klub een DAC-er full-time als animator en een half time onderhoudswerkster. Men beschikt er eveneens over een copy-service. «Dat de roebels hier niet arriveren kan u duidelijk aan de toch nog karige behuizing konstateren», spot Jos De Geyter. De viering zelf werd een sukses met de Griekse Groep Diogenes en veel belangstellenden. Onder hen ook afgevaardigden van de ambassades van de DDR, USSR, Tjechoslo- wakije en Hongarije. LH - BMHP iA.mm Aalst. De heer Vïnck, voorzitter van Nacebo en Infobo: «Er is nog toekomst in de bouwsektor» In het kader van de beurs voor Bouwen en Wonen INFOBO georganiseerd door NACEBO in de Kei- zershallen heeft in Kultureel centrum De Werf op maandag 28 maart te 20 uur een gespreksavond plaats. Werken er bovendien aan mede NCMV, VTI Aalst, de Kamer van Ambachten en Neringen Oost-Vlaanderen en het Fonds voor Vakopleiding. Programma Verwelkoming door de heer Hubert Vinck, voorzit ter NACEBO en INFOBO. Inleiding door de heer Frans Duhamel, sekretaris- generaal van NACEBO. Filmvertoning. Visie op het onderwerp door: de Heren R. Gijse- ghem. architect-direkteur Academie voor Schone Kunsten Aalst over het nijpend tekort aan ge schoolde vakmensen in de bouwberoepen. J. Roelandt, ingenieur-direkteur V.T.I. sec. ond. over de taak van de onderwijsinstellingen. A. Veldeman, advokaat-psycholoog-directeur PMS 2 over: «Hoe spelen de PMS centra hierop in?» Mevr. E. Van Brussel, binnenhuisarchitekt-afde- lingsverantwoordelijke in een bouwbedrijf over «Mijn ervaringen in het bouwberoep». Gelegenheid tot vraagstelling. Slotwoord door de heer burgemeester Maurice De Kerpel. INFOBO De Beurs voor Bouwen en Wonen zelf gaat door in de Keizershallen van vrijdag 1 tot en met dinsdag 5 april. Op vrijdag van 19 tot 21 uur. op zaterdag van 14 tot 21 uur, op paaszondag en -maandag telkens van 10 tot 21 uur en op dinsdag van 16 tot 21 uur. LH Op 18 april geeft de Regie der Posterijen zijn speciale post zegel uit ter gelegenheid van de Dag van de Postzegel. De zegel zal een waarde hebben van 13 fr. en brengt een af beelding van de schilderij van James Thiriar die een brief drager uit de 19e eeuw voor stelt. Het kleinste museum van Groot-Brittannië meet 3 op 2,4 meter, het grootste 92 knv. Dat kleinste museum vindt men in een gehucht van Cilqwyn in de buurt van New port in het zuidoosten van Wales en is gewijd aan kaar senmakerij. Ironbridge is dan weer het grootste museum en daar vindt men heel wat over de industriële geschiedenis van het land. Ironbridge ligt valkbij Birmingham. De exploitant van het Ar- mathwaite Hall Hotel in Kes wick in het Merendistrikt van Engeland heeft zijn hotel ge schikt gemaakt voor extra lan ge mensen. Hij heeft extra- lange bedden en hoge kasten aangekocht en koppels die sa men 4,30 meter groot zijn krijgen een reuze korting. Verder zijn er ook Goliath weekends. le moet natuurlijk toerist zijn om het te zien. Elke Aalstenaar gaat er achteloos aan voorbij, maar éen vreemdeling die op zoek is naar de «Varkensmarkt» in Aalst die vindt een grote wegwijzer met daarop in kanjers van letters «Varken markt». Dus die richting is het niet redeneert hij, want er ontbreekt een letter. Volgt hij de pijl dan komt hij een straatnaambord tegen waarop dan weer «Varkensmarkt» te lezen staat. Het juiste is natuurlijk het straatnaambord, de wegwijzer is niet juist. Misschien moet men eens gaan aankloppen bij de leverancier van de wegwijzers om de fout te herstellen. da Het Kontaktcentrum Mi- kis Theodorakis, beter ge kend onder de naam Mi kisklub, wordt 20 jaar jong. Om dit te vieren zijn een hele reeks aktiviteiten gepland, onder andere een kleurdia-wedstrijd. De deelname is gratis en er zijn vele waardevolle natu- raprijzen voorzien. Er komen drie tema's aan bod, nl.: - Industriële archeologie in Aalst; Aalst, socio-kul- tureel en Internationale solidariteit. Elke deelnemer mag per tema maximum 6 dia's bin nenbrengen. De dia's moeten formaat 24 x 36 mm hebben en ingeraamd zijn in GePe- kaders onder anti-New- tonglas. De dia's kunnen afgege ven worden in de Mikis klub, Nieuwbeekstraat 35 te Aalst, op vrijdag- en zaterdagavond telkens vanaf 20.00 u. Laatste dag van ontvangstname is za terdag 3 april 1988. LH Na het aperitief in «De Vesten», de eerste pleister plaats van de Mikisklub. de officiële ontvangst in de trouwzaal van het stadhuis en de viering van de 20* verjaardag verleden zaterdag, is er morgen de opendeurdag waarover elders in dit blad meer. 3 april is de ultieme dag voor het afleveren van dia's voor de wedstrijd en op 30 april is er mei-avond in de Mikisklub met uitreiking van de prijzen van de kleurdiawedstrijd aan de laureaten. Op 1 mei reuze- belotting met extra prijzen in het kader van de jubelviering en op 7 mei volleybaltornooi tussen ploegen van de DDR, USSR. Tjechoslowakije en de Mikisklub te 14 u. in de rijkssporthallen aan de Cesar Haeltermanstraat, waarna avondlijke ver broedering in de klub. Op 21 mei volgt een reggae-fuif en op 29 mei een kindernamiddag. Volgende aktiviteiten zijn een kaas- en wijnnamiddag voor de seniores (1 juni), een hobbybeurs (4 juni), de herdenking van het voor de eerste keer in het openbaar zingen van de «Internationale» (18 juni), een boottocht op de Schelde (25 juni), een speciale barbecue (3 septem ber), een tentoonstell ng met aperitiefconcert (11 september), de Freddy Grey-show (14 september), en het afsluiten van «20 jaar Mikis Theodorakis- klub» op 29 oktober. Hoogtepunt wordt op vrijdag 14 oktober de komst naar Aalst van Mikis Theodorakis zelf met repetitie in de Keizershallen, ontvangst, ontmoeting bij een etentje in de Mikisklub en concert in de Keizershal len te Aalst. LH Voor de brochure «20 jaar Kontaktcentrum Mikis Theodorakis», gesubsidieerd door het stadsbestuur en gedrukt op de stadspersen, werd door de mensen van de Mikisklub niet geopteerd voor het zich zelf eigen lof toezwaaien, wetende dat eigen lof... stinkt. Een aantal personen werden aangeschreven en 47 onder hen zegden hun mening i.v.m. de Mikisklub. Een mening die ongewijzigd en onverbloemd in de brochure werd overgenomen. Uiteraard beperkt tot een tiental lijntjes elk. Wij geven deze meningen hier in een notedop. Luk Van der Helst, persmedewerker: «Mikisklub is voor mij synoniem van Raymond De Smet». Mare De Bruyn. beeldhouwer: «Mikisklub is een begrip in het Aalsters kultureel leven». Pol De Paepe. voorzitter Middenstandsverbond: «Er is zo weinig verschil onder de mensen». Bert Van Hoorick, oud-volksvertegenwoordiger: «De Mikisklub heeft steeds openheid aan de dag gelegd». Frans Vanvolsem, persmedewerker: «De Mikisklub is een klankbord van wat gaande is in de maatschappij». Paul Eeckhout, persmedewerker. «In de Mikisklub werd nooit geaarzeld andersdenkenden aan het woord te laten». Gracienne Van Nieuwenborgh. gemeenteraadslid: «Mi kis staat voor bevrijding, emanicaptie. inspraak, verrui ming, culturele ontplooiing, verdraagzaamheid, solida riteit». Dr. Ludo Abicht, docent U.L.A.: «Het Canto General van de vrijheid wordt eerst een machtig wapen wanneer het in alle landen en steden gezongen wordt». Marcel De Bisschop, oud-burgemeester: «Mijn vriend schap met Raymond bestond in ons beider non-confor- misme». Philippe Renders, diensthoofd org.-info: «In de Mikis klub vecht men verder tegen de bierkaai». Willy Van Impe. voorzitter PVV-Nieuwerkcrken: «Het viel me op dat men in de Mikisklub steeds ongedwon gen in volle openheid wordt ontvangen». Frans Wauters, oud-voorzitter feestkomitee: «Mikis klub betekent 20 jaar een kloppend hart voor onze stad». Chris Willems, stadssekretaris: «Een voorbeeld van open en demokratische aanpak». Dr. Jef De Loof, voorzitter Vredeshuis: «De Mikisklub draagt bij tot de vredesgedachte». Louis Van Geyt, nationaal voorzitter KPB. «Een inte ressante ontmoetingsplaats voor kommunisten en an dersdenkende vooruitstrevenden en demokraten». Danny Denayer, gemeenteraadslid: «Glasnost vóór het woord tot ons kwam toegewaaid». Norbert De Winne. dichter: «Dit huis waar we zochten naar de ziel van perestroika en glasnost». Paul Van den Wijngaerde. direkteur KTA: -Menselijke opgang, breeddenkendheid. verdraagzaamheid.» Theo Van Gijseghem. adj.-direkteur RVA: «Mikisklub gezelligheid voor velen». Herman Leemans, direkteur Horizon: «Soms kwamen we niet overeen maar dat duurde niet lang». Norbert De Batselier, volksvertegenwoordiger: «Geen rabiate, overjaarse anti-SP-houding, wel positieve de batten». Maurice De Kerpel, burgemeester: «Dialoog tussen mensen en alle mogelijke politieke strekkingen en ideologische overtuigingen». Kamiel Sergeant. Keizer Karnaval: «Steeds werden meer- en veelkleurigen als Marcel De Bisschop en ikzelf er hartelijk ontvangen. Voesj doen. Mikis!» Remi Van Vaerenbergh, schepen: «De politieke en filosofische strekking werd door velen overbrugd. Johan Velghe, persmedewerker: «De Mikisklub is het énige Aalsters politiek geëngageerd lokaal waar je kan binnenstappen zonder het gevoel te hebben er een vreemde eend in de bijt te zijn.» André De Smet. voorzitter Vrede vzw: «De Mikisklub droeg 20 jaar bij rond de problemen vrede, ontwape ning en internationale solidariteit». Patrick De Smedt. gemeenteraadslid: «Een progressief centrum en ontmoetingsplaats voor ieder Aalstenaar». Gilbert Bourlon. schepen: «Een klein cultureel centrum voor alle gezindheden en alle leeftijdskategorieën». Jan Caudron. volksvertegenwoordiger: «Kameraad schappelijke sfeer van onbaatzuchtige strevers en op rechte openheid». Chris Borms, schepen: «Niet naïef zijn wanneer het om «Vrede» gaat. Vrede begint reeds bij het ontstaan van ELK leven». Ludo Loose, Voorzitter Vlaamse KP: «Baken van weerstand voor de demokratische beweging in Vlaan deren». Jan Debrauwere, verantwoordelijke buitenland KPB: «Mikis Theodorakis. een signaal uit de periode van de kolonels in Athene». Jos Muylaert. persmedewerker: «Naast de thuishaven van een niet zo denderend aantal kommunisten. een ontmoetingsplaats waar zich niemand een vreemde eend in de bijt voelt». Ghis Willems, schepen: «Als minderheidsgroep in de maatschappij toch een positieve rol spelen dwingt bewondering af». André Doorns, schepen: «Een vernieuwende kracht die steun en aanmoediging verdient van iedereen». Frans De Brul. ex-OCMW-raadslid: «Openheid en trouw kenmerken de leden van de Mikisklub». Jan Doorns, nationaal voorzitter Liberale Jonge Mutua- listen: «Een kulturele oase in een woestijngebied». Willy Van der Biest, persmedewerker: «Ongedwongen sfeer en spontane vriendelijkheid gekoppeld aan een gevarieerd aanbod». Odilon Mortier, lid feestkomitee: «De warme maat schappelijke geest maakt van de Mikisklub een ideaal familietrefpunt». Patrick De Niel. voorzitter Radio Caroline: «Grote verscheidenheid in de aktiviteiten». LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 4