Bosdag apotheose van milieujaar Nieuwtjes uit "De Werf" te Erembodegem Ook Liberale Jongerenraad plant bomen Wegwijs in eigen straat te Aalst Een gevaarlijk fietspad 6 - 25.3.1988 - De Voorpost A alst. In de Werf werd flink gedebatteerd over Voeren (a) - Wegens niet te voorziene omstandigheden gaat de voor woensdag 30 maart geplande opvoering van de "IJslandsuite", een muzikaal epos, niet door. Aldus Kiwanis. - Dat zou ook het geval zijn met het op zaterdag 30 april voorziene optreden van het duo "De Frivole Framboos". - Het pianorecital door Pierre-Alain Volondat, geprogrammeerd door Lions Club Aalst op zater dag 26 maart is uitverkocht. - Alleen wie zich dermate rept kan nog een plaats bemachtigen bij de operette "De Graaf van Luxemburg" op paasmaandag 4 april, georgani seerd door de Dekenij Geraardsbergsestraat. SMI-Esplanade primus in interscholenwedstrijd Aalst. In De Werf werd gedebatteerd over Voeren. Gemeentesekretaris Markovits van n Voeren zette de ibes,and uiteen la) AaiSL Dmk'e °P de Okkoz/emen van de Persbond la) Ook in Aalst werd het Europees Jaar van het Leefmilieu dat liep van 7 maart 1987 tot en met donderdag 17 maart 1988 afgerond met de aktie «Plant een Bos». Ook in Aalst is de toestand inzake bosrekreatie niet rooskleurig. Met een totale bosoppervlakte van 460 ha en een verhouding bos/inwoner van 60 vierkante meter per inwoner, moet er nog heel wat gebeuren om aan de grote vraag naar bosrekreatie in het Aalsterse beter tegemoet te komen. Mede daarom werd er in 1984 ongeveer 25 ha bos in het Osbroek bij gekocht. Momenteel stelt het Stadsbestuur ruim 50 ha bos open voor het publiek. Aalst een der eerste De bedoeling van de aktie «Plant een bos», georgani seerd door de BRT. de Koning Boudewijnstich- ting en RUG-Bosbouw, in samenwerking met de Kredietbank en haar stich ting Leefmilieu, in vrijwel elke Vlaamse en Brusselse gemeente een nieuw in heems loofbos aan te plan ten met bomen die passen in ons klimaat: eik, beuk. es, esdoorn, kerscboom. linde, berk, els, wilg. Tussen die bomen horen ook struikachtige planten zoals hazelaar, lijsterbes, vogelkers. vuilboom, vlier, Begin februari had de jury van de actie «Plant een Bos» al 53 bebossingspro- jekten goedgekeurd, goed voor ongeveer 125 ha nieuw bos. Het Aalsterse ontwerp was één van de eerste geselekteerde pro- jekten. De organisatoren mikken op een eindresul taat van 200 300 ha nieuw bos in Vlaanderen. Aalst plantte met bijna 4.000 kinderen van lagere scholen van de diverse net ten liefst 7.000 bomen en struiken op een oppervlak te van anderhalve hektare. in het later aan te leggen parkgebied rond het nieuw zwembad. Het plantter- Aalst. De kwismaster tijdens de zweminstuif (a) In het kader van de boomplantaktie welke vorige weekend in het Vlaamse Land ruime aandacht heeft gekregen, heeft ook de Liberale Jongerenraad Aalst gemeend een steentje te moeten bijdragen. Dit in navol ging van de akties welke door onze vereniging werden ontplooid ter gelegenheid van de milieumaand te Aalst vorig jaar. Op initiatief van voorzitter Johan Stijlemans werd een privé terrein ter beschik king gesteld van de vereni ging gelegen op de grens van de gemeenten Erem bodegem en Hekelgem, d.w.z. op de grens van de provincies Oost-Vlaande- ren en Brabant. Op dit terrein van zowat 30 are werden reeds 150 bomen in beheer genomen en worden er in de komen de weken nog een 4-tal aangeplant. Voor zoveel als nog nodig wil de LJR andermaal de betrokkenheid van zijn le den bij de diverse aspek- ten van de milieuproble matiek beklemtonen. Door de keuze van de plaats van inplanting wil de LJR daarenboven de grensoverschrijdende di mensie van de aktie onder lijnen. LH rein maakt deel uit van een 18 ha braakliggend stadseigendom begrensd door de Zwembadlaan, de Schendelbeekhofstraat, de Bergekouter-, de Al- brechtlaan en de Molen beek. Streekeigen beplanting Het bebossingsplan werd door de Stedelijke dienst Leefmilieu opgesteld, in samenspraak met de heer G. Van Gucht, technisch beambte van de dienst Groen, Waters en Bossen. Er werd gestreefd naar een grote variatie van in heemse boom- en struik- soorten. Bij de bepaling van het plantenassorti- ment werd rekening ge houden met de bodem soort en de plaatselijke drainering van het plant- terrein. De gekozen plantesoorten worden groepsgewijze ge mengd. Iedere bomen groep is opgebouwd uit één of twee hoofdboom soorten, een onderbeplan ting (struiklaag) en een randbeplanting. De onder en randbeplanting wordt individueel gemengd met de hoofdboomsoort. Ge zien de ligging van het bos in een parkgebied werd veel belang gehecht aan een gevarieerde randbe planting. Om het onder houd achteraf te minimali seren, wordt een plantaf- stand van 1,5 m x 1,5 m aangehouden. De plant- putten worden vooraf door de Stedelijke Groen- dienst gemaakt. Apotheose: de Bosdag Aalst heeft een welgevuld milieujaar achter de rug dat in maart 1987 startte met een alternatieve ge meenteraadszitting en nu besloten werd met de aktie «Plant een Bos» met als blikvanger en koninginne stuk de «Bosdag». Na twee weken ploeteren in de modder door leerlin gen van een dertigtal lage re scholen van de diverse schoolnetten was op de Bosdag de zon op het rendez-vous. In de voormiddag daalde een BRT-TV-ploeg neer per helicopter, interview de de motor van het mi lieu-gebeuren schepen André Doorns en inter viewde een aantal argeloze en spontane leerlingen die hun impressies ten beste gaven. Waarna een mas saal oplaten van veelkleu rige ballons plaatsvond door de camera's vanuit de helicopter in de hoogte «en plongeon» opgeno men. Wellicht zag U tij dens het voorbije weekend gedeelten ervan op de beeldbuis. Zweminstuif 96 leerlingen van zes scho len namen deel aan een grootse zweminstuif waar bij de jeugd bij de toe schouwers massaal was be trokken doch ook vele vol wassenen hun spruiten in de kom wilden zien evo lueren. Het waren zes geselekteer de teams waarvan er wa ren die hun team hadden samengesteld uit leerlin gen van diverse scholen. Elk in de eigen ploegkleur als volgt: 1. Lagere gemeenteschool Meldert en Baardegem. 2. Sint-Martinusinstituut Sint-Jozefstraat Aalst. 3. Lagere meisjesschool Leopoldstraat Hofstade. 4. Lagere gemeenteschool Erembodegem. 5. Lagere gemeenteschool Hofstade en Gijzegem. 6. Sint-Martinusinstituut Moorselbaan Aalst en la gere school Sint-Gudula- straat. De interscholenwedstrijd bestond uit 5 waterproe ven en twee skirondes. Er was gesupporter, getoeter, geratel en noem maar op, de spanning van een inter nationale voetbalmatch waardig. Echte spanning was er eerder weinig want Sint-Maarten Esplanade toonde zich van aanvang tot slot out-standing. De Faluintjesploeg Baarde- gem-Meldert gaf wel gevat repliek, bleef lange tijd op de tweede plaats doch moest die finaal verlaten aan de andere SMI-ploeg Moorselbaan. Voor de toeschouwers was er veel bekijks doch min der te beluisteren. Het ge juich en gejoel dreef de presentator naar onge hoorde decibelhoogtes en mede door de minder goe de akoestiek kon heel wat van het gezegde niet wor den begrepen. Met uitzon dering van de kwispartijen waarbij goed kon worden meegeluisterd. Bij het watersteekspel waarin leerlingen in de rol van Middeleeuwse ridders zich aan een steekspel op het water begaven en trachtten de tegenstanders van hun blok te duwen was SMI-Esplanade reeds bes te en dat zouden ze in bijna elke proef blijven. Ze gingen na de eerste meeting Baardegem-Mel- dert vooraf, de vrije meis jesschool Hofstade, de ge meenteschool Erembode gem. de gemeentescholen Hofstade-Gijzegem en SMI Moorselbaan dat ech ter een fraaie remonte rea liseerde samen met de Sint-Gu^ulaschool In het water duiken en schatten eruit halen werd een zeer spektakulaire be doening en met 11 ballen toonde SMI-Esplanade zich andermaal best bij het ballengooien met aanloop in het water. Het moest deze eerste plaats in die manche wel delen met Erembodegem en de Fa luintjesploeg lukte slechts één bal minder. Aalst. De zwemevoluties volgen a Aalst. Jonge kwissers bij het zwembad (a) Touwtrekken kan men in Aalst duidelijk best maar in het opbouwen van een toren in groepsverband waarbij «bussen» in relais van de ene «oever» naar de andere moesten wor den overgezwommen wa ren de Faluinen voor één keer primus. Het hoofd en de benen Waren de benen (en ar men) reeds danig op de proef gesteld, bij twee kwisrondes was het dan de beurt aan het hoofd. Een veelheid van vragen - wel licht met 50 iets van het goede te veel - toonde ook MI-Esplanade zich in beide manches best. De leerlingen van de diverse scholen hebben daarbij duidelijk getoond van de milieuaktie te Aalst duide lijk heel wat kaas te heb ben gegeten want de vra gen waren vaak zeer goed, zelfs verbluffend. De uitslag 1. SMI-Esplanade, 55 pun ten, goed voor een klasreis naar natuurgebied «Hoge Rielen» in onze Kempen. 2. SMI-Moorselbaan: 42. 3. Gemeentescholen Baar- degem-Meldert: 36. 4. Gemeentescholen Hof stade-Gijzegem: 33. 5. Gemeenteschool Erem bodegem: 26. 6. Vrije meisjesschool Hofstade: 17 punten. Een boodschap Bij de aanvang van het gebeuren stelde burge meester Maurice De Ker- pel dat Aalst méér dan zijn plicht deed in de aktivitei- ten van het milieujaar en wierp dan ook schepen André Doorns en zijn staf en diensten welverdiende bloemetjes toe. De schepen zelf stelde dat de mens zich tegen beter weten in «almachtig» had gewaand, doch nu wordt gekonfronteerd met zure regen, bedreigde ozon laag, watervervuiling en een overdaad aan asfalt en beton. Boodschap wordt dan ook in te zien dat het ook an ders kan en dat de mens zich moet verzoenen met de natuur en die niet mate loos geweld aandoen. LH Op 19 maart had in samen werking met het Vlaams Jeugdverbond de kursus «wegwijs in eigen straat» plaats. Deze kursus werd gegeven door het Lode- wijk Dosfel vormingscen trum. In het bovenzaaltje van het Gulden Vlies heer ste er een aangename sfeer, ook al omdat lesge ver Pascal Van Looy wel bespraakt bleek te zijn en bovendien heel wat wist te vertellen op een wijze waarbij de humor niet werd vergeten. De 15 kur- sisten beleefden zo een boeiende en leerrijke dag. Het Vlaams Jeugdverbond heeft de bedoeling om in de toekomst nog dergelij ke aktiviteiten op het ge touw te zetten en rekent erop op eenzelfde goede belangstelling te kunnen bogen. Wie meer informa tie wenst over het Vlaams Jeugdverbond, kan terecht op het adres Boudcwijn- laan 114 te 9300 Aalst (053/21.02.20). Op de Brusselsesteenweg te Erembodegem van aan de provinciegrens tot aan de Schietbaan, zeg maar «den Tir», is de belijning veranderd. Het betreft hier een rijks weg waaraan het stadsbe stuur dan wel advies kan verlenen, doch waar de beslissing uiteindelijk bij het Bestuur der Wegen ligt. Waar er voorheen drie rij vakken waren, zijn die ge reduceerd tot twee. Gelei delijk vermindert het vak van breedte, tot het uitein delijk in het ander weg smelt. Dit dan om een fietspad te kreëeren. Ei genlijk gewoon een aflij ning voor een fietspad die slechts een illusie van vei ligheid schept. Het fietspad is echter der mate aangebracht dat de fietsers nu geprangd ko men te zitten, enerzijds tussen de autofiles en an derzijds tussen geparkeer de wagens. Men kan haast spreken van gesandwichd. Deze maatregel is er alles zins oorzaak van dat er zich van aan Boekhout- berg tot aan de Schietbaan files kreëeren met alle ge volgen vandien. Van aan de Schietbaan tot aan de Albrechtlaan zijn de wegmarkeringen zoda nig verbleekt, dat men niet goed weet waaraan zich te houden. In feite zijn er daar weer drie vakken. Aalst. Wegwijs in eigen straat, je moet eerst goed horen en zien a

De Voorpost | 1988 | | pagina 6