Retrospektieve Herman Broeckaert in De Zilverreiger te Weert De Nieuwdonk-carrousel draait weer Het kan anders: Projekt «Gemeentelijk gehandicaptenbeleid» Nieuwe aanwinsten voor Eendenkooi aan Donkmeer 10 - 8.4 1988 - De Voorpost krantenjongens weinig exakte dingen. Herman zou zich ge meld hebben als leerling van de Akademie te Dendermon- de, maar voor de rest was hij waarschijnlijk self-made man in het artistieke wereldje van invloedrijke, plaatselijke kun stenaars. In dat verband wor den genoemd: schilder Theo- fiel Bogaert, zoon van een kollega van vader Broeckaert te Dendermonde, Jacques Rosseels, direkteur van de Akademie van Dendermonde, en Isidoor Meyers. Herman Broeckaert was ook een be kende van Franz Courtens, de reus uit de Tervuurse schil dersschool, in wiens aureool menig kunstenaar zich koe sterde om het eigen blazoen op te poetsen. Wat er ook van zij, Mane nam reeds als 23- jorige deel aan een tentoon stelling te Gent. Hij wordt er gelukgewenst door Emiel Claus, nog een grootheid uit de luministische schilder kunst. Later heeft Herman Broeckaert tentoonstellingen te Antwerpen,, Brussel, Parijs, Doornik, Wiesbaden en Dü- 04510451 sseldorf Gelijktijdig met zijn schilder kunst ontwikkelt Herman Broeckaert ook zijn Poëzie en geeft tussen 1900 en 1922 enkele dichtbundels uit. Hij is ook medewerker aan «Jong Dietsland» en andere tijd schriften. Niet alle verzen van Broeckaert zijn hoogvliegers, maar in menig gedicht vinden we zoveel beeld en klank dat het prachtige schilderijtjes zijn in treffende bewoordingen. In Weert Het Groene Weert is steeds een magneet geweest voor kunstenaars allerhande. Rond de eeuwwisseling waren er im mers niet minder dan 28 her bergen op 763 zielen, zodat het wel niet alleen het natuur schoon is geweest dat de ar tiesten aantrok. Op 17 februari 1902 nam Her- Een winterlandschap van Herman Broeckaert man Broeckaert officieel zijn intrek in Weert. In een café (van de familie Vergouwen in de Dijkstraat). Hij deelde die woonst met Pieter Gorus. Weert, waar de lucht eindigt waar het water begint, was een goedmoedige schoot voor talrijke kunstenaars: Theo- door Verstraeten, August De Bats, Joseph Caron, Isidoor Opsomer, Emile Van Drom me en de eendagstoeristen Her man Verbaere en Franz Cour tens. In het atelier van Tony Van Os waren blijkens be waarde foto's o.a. Stijn Streu- vels, Felix Timmermans en Jan Hammenecker eregasten. Hij bleef in Weert wonen tot hij op 12 april naar Marieker- ke, Omgangstraat 16, ver huisde en later naar de Kuite- gemstraat te Sint-Amands (1905). Daar woonde hij sa men met Leo Spanoghe en Pieter Gorus. In 1906 verlieten Spanoghe en Broeckaert Klein-Brabant en vestigden zich te Vlassenbroek. Het ge noemde driemanschap wordt betiteld als het sluitstuk van de neo-impressionalistische «Dendermondse School». De tentoonstelling in De Zil verreiger, Scheldestraat 18, te Weert, is te bezoeken vanaf 9 april tot 10 mei, elke dag van de week van 14 tot 18 u. Maandag gesloten Toegang gratis. In Schotland noemt men steeds weerkerend nieuws het de idee hier het eerste monster van Loch Ness, in België spreekt men van Vlaamse landschapspark carrousels. Er zijn er over de taalwetgeving, maar ook te maken. Dit gebied zou, over het leefmilieu. Beide hebben dit gemeen dat het naast het Donkgebied, gaat over wetten die in min of meerdere mate niet ook de Kalkense meersen, worden nagevolgd. Zou men de mening van leefmilieugroepen kunnen samenvatten over wat er rond het Nieuwdonkdomein te Barlare gebeurt. Broek-bos en de meersen van Appels en Dender monde omvatten. «Een landschapspark beoogt een harmonieus samen gaan van agrarische, Deze week klaagden Ral- bruikt door de overheid des en de Federatie voor om een oude droom uit kreatieve en natuur be- Milieubehoud gewest 1973 van DDS in vervul- houdsbelangen. Galle is er Gent (FMG). gesteund ling te brengen, nl. het echter niet meer in ge- door professor Gysels, nog inrichten van een intensief slaagd een dekreet in die eens de overtredingen op pretpark rond het Nieuw- zin te laten goedkeuren. In het domein aan. Ditmaal donk», besloot Waelput. handelt het om een uit- breidingvan een platform ordenl naast de al geverbaliseerde Vmcen,Bpe|fr4ne k in shbway waarlangs boten in Ra|des P het water gelaten kunnen de dat de ra,mte|,jke orde- worden. ning in Vlaanderen is Namens FMG herinnerde °iTkX' TJ: tfr Hij noemde DDS - waarop het vorig jaar goedgekeurde BPA tot tegenwoordiger van de stand kwam. Een stuur- Plaatselijke overheid Hij groep, opgericht door de vond.. h« loenmalise minister Ak- waardig dat DDS eerst alle toenmalige minister Ak kermans. diende een ver zoeningsvoorstel op te ma- moeite doet om het BPA door te krijgen en dan ken vertrekkend van het zelfs daar nog tegen ingaat derde scenario van een b,j de uitvoering. Pelfrene Wallonië bestaat dergelijk dekreet wel en werden tus sen '85 en '87 verschillen de gebieden omlijnd. Dat dit in Vlaanderen nog niet kon, weet hij aan de te grote versnippering van de bevoegdheden op leefmi lieu-gebied, de invloeden van de verschillende be langengroepen en het ge brek aan gelden. De milieugroeperingen riep hij op om bij de nieu- bevoegde minister van dit initiatief over te laten aan het onlangs op gerichte Instituut voor Na tuurbehoud. Wie dacht er ook weer dat met het goedkeuren van het BPA voor het Nieuw- donkgebied het laatste woord was gezegd? Ten- andere, er loopt nog een verzoek bij de Raad van State om dit BPA nietig te laten verklaren omdat het de bestemming wijzigt die het kreeg door het gewest plan. Wordt vervolgd... DDS: Nieuwdonk in juli open In een eerste reaktie op de nieuwe aantijgingen voor leefmilieugroepen. stelde DDS-direkteur Rupus dat het bedoelde platform er al 10 jaar ligt. «En voor de weg er naar toe, kreeg ik de nodige toelatingen. Als men wil weten waarom, dan moet men dat in Brus sel maar vragen», reageer de hij. gangen, te bereiken via het oversteekpad 'brugs- ken', via de Brielstraat of in de vakantiemaanden, via Nieuwdonk. Een ander mogelijkheid is nog via de boot die een rondvaart taria, de zaken die in de zomer eigenlijk al worden plan van professor Gysels. Na drie vergaderingen had men nog geen akkoord. «Hoewel er geen stem ming is geweest stelde men een later voorgesteld plan voor als het verzoenings had verder opmerkingen over de wijze waarop toe lating werd bekomen voor de toegangsweg naar die slib-way. «De toelating werd inderdaad gegeven, maar gaat volledig in tegen Ward Beysen, te vragen Rupus maakte verder be- het initiatief van Galle te- kend dat het domein in juli rug op te nemen. Hij stel- opengesteld wordt zoals de voor om de uitwerking vorig jaar. Het zwemmen studeerd te hebben. geven. De eerste zondag van april wordt traditioneel het dierenpark Eendenkooi aan het Donkmeer geopend. Door het zachte weer met Pasen kwamen reeds van de eerste dag vele tientallen een kykje nemen. Zij konden zal dan ook weer gratis zien dat het dierenpark weer wat uitgebreid was en dat kunnen omdat nog geen de voorbije maanden hard gewerkt werd aan de wandel exploitatievergunning paden, werd verleend. Onlangs Wie binnenkomt langs 'het Langs de fazantenvijver rond het Donkmeer liep een onderzoek af om brugsken' ziet bijna on- kan men, hoog in de bo- maakt. Het domein is toe die vergunning te krijgen, middellijk het koppel men, de reigersnesten gankelijk tot de eerste Er was enkel een protest kroonkraamvogels. Deze zien. Met wat geluk ziet zondag van oktober, op van Raldes. De vergun- prachtige vogels met een men de jonge vogels reik- weekdagen van 13 tot 20 ning werd gevraagd voor kam op de kop staan er halzend uitkijken naar de u. en op zon- en feestda- zwemmen, surfen en het nog wat schuchter bij, ach- komst van de ouders, die gen van 10.30 u. tot 20 u. openhouden van een café- teraan in hun hok. «Zij voedsel aanbrengen. Een Groepen en scholen kun- zijn hier nog maar 3 da- prachtig schouwspel. nen ook buiten deze uren gen. Dat zal na een tijdje Het personeel van de Re- terecht, na voorafgaande wel beteren», verzekert gie Donkmeer heeft intus- aankondigingen op de re- opzichter Louis Vermeir. sen ook niet stilgezeten, kendienst van de gemeen- Bij het kinderdierenpark Zij slaagden er in de wan- te Berlare, 052/42.35.21. vinden we de andere aan- delpaden zodoende te ver- In het reservaat, dat in ter sprake in de Vlaamse winst: een paar wilde ever- harden dat de bezoekers 1961 werd opgericht op de Raad. De Batselier (SP) zwijnen. Daar heeft men niet moeten vrezen voor plaats die vroeger diende al een beetje last mee ge- modder aan de schoenen, als vangplaats voor wilde had. Deze dieren zijn be- Zeker een luxe na de voor- eenden, verzamelde de kend om hun gewroet. Zij bije regendagen. Dat Regie de voorbije jaren de begonnen dan ook onmid- slechte weer maakte het meeste inheemse en vele demmijk met onder hun echter onmogelijk om de exotische vogels zowel in draad te graven. Een loopweiden van de herten volières als in het water, draadje met wat stroom, en dwerggeiten op te ho- Daar voegde men nog een deed hen echter vlug hun gen. Deze dieren blijven hertenpark aan toe, met pogingen opgeven. Suzy, dan ook nog een tijdje in edel- en damherten en de ezel die vorig jaar ge- de hokken met verstevigde dwerggeiten, en sinds vo- de overtredingen zullen schonken werd door de ja- ondergrond. rig jaar een afdeling waar bestraft worden. Over het nge VW, staat er naast. „es€_vaat kinderen vrij kunnen lo- herstellen in de oude toe- Men is er nu niet zo zeker pen tussen dwerggeitjes, stand kon hij zich echter meer van dat ze zwanger Voor wie de Eendenkooi lammetjes, mini-varkens, niet uitspreken vooraleer ZOu zijn. De komende we- "°8 .n,et niocht kennen, cavia's konijnen, en de het dossier grondiger be- ken moeten een antwoord IS gelegen naast het ezei,n Suzy. Vlaamse Raad Nieuwdonk kwam ook al vroeg aan de nieuwe mi nister Beysen wat met de vastgestelde overtredingen zal gedaan worden en of het domein in de oor spronkelijke staat zal her steld moeten worden. De minister antwoordde dat het een moeilijk dossier betrof. Hij bevestigde dat Donkmeer. Er zijn 3 toe- plan, gebaseerd op het 3* nei- Scenario, dat een samen- verder af wat met de vast- het BPA». Hij vroeg zich verder af wat met de vast gestelde overtredingen ge gaan van extensieve re- - kreatie en natuurbehoud beurt. Zo zou er nog een -rooir 'hanonnnp 7iin nver beoogde. Het voorgestel zaak 'hangende' zijn over de plan ging echter eerder deD J,,edrei£nB van een in de lijn van het 1» scena- AROL-ambtenaar. in de lijn van het rio, met nadruk op inten sieve kreatie. «Hij herin nerde ook aan de subsidies die DDS gekregen had bij Vlaams natuurpark Professor Gysels brak nog eens een lans voor het op richten van een land de aankoop van het gebied schapspark. zoals er in het en die men zou moeten buitenland en ook in Wal- terugbetalen als men de lonië verschillende zijn of gronden niet als openbaar minstens in oprichting, park zou benutten. «Zo- «Toen minister Galle in- wel de studie van profes- dertijd vroeg mogelijke sor Gijsels als het vertrou- scenario's voor het Donk wen van de leden van de gebied te onderzoeken, stuurgroep werden mis- had hij in het achterhoofd Stijl en komfort in de verlich- tiemiddelen» Het Planeta- ting, zo omschrijft Philips zijn rium vindt men aan de Ring- j modulair architiklonijh ver- laan 3 Ie 1180 Brussel in de dat de opsteller maar wel- lichtingssysteem. Het Lasert onmiddellijke omgeving van mg vertrouwd is met ae TCS 660 systeem van Philips de Heysel te Brussel. diverse problemen van kan in alle ruimten aange- mensen met een handicap wend worden en beantwoordt De Europese Kunstverdienste of met een langdurige aan alle mogelijke behoeften, organizeert zijn negende in- zjekte. De SP en Bond ternationaal salon in het casi- Moyson willen er voor zor- Van 24 maart tot en met 1 mei no van Koksijde van 26 maan wnn, word, er op het Planetarium tol 17 april. Men kan er Ie- bet ft) woor een tentoonstelling gehouden recht elke dag van 14 tot 19 u den of loze beloften blijft, met als tema «metoe-media» en tijdens de weekends van 10 maar dat er daadwerkelijk of met andere woorden «de tot 12 en van 14 tot 19 u. iets gaat ondernomen wor- pietereologie en de informa- den. Via het projekt «ge- De Vlaamse Federatie van Gehandicapten heeft haar jaarwerking volledig in het teken van de gemeenteraadsverkiezingen van 9 oktober 1988 gesteld. Met de publikatie van een brochure over het gemeentelijk gehandicaptenbeleid is de eerste faze van de planning afgewerkt. De bedoeling van de uitgave «Hoe Anders?» is een praktische gids te zjjn, een handleiding voor diegenen met belangstelling voor de gehandicapte medemens. De Vlaamse Federatie van Gehandicapten is een nationale vereniging van 15.000 gehandicapten, invaliden, langdurig zieken en hun naaste familieleden. Ze is in meer dan 100 Vlaamse gemeenten aktief. Naast het organiseren van sportieve en kulturele aktiviteiten, zet de vereniging zich in voor de integratie van de mindervaliden in de maatschappij. Een niet te verwaarlozen en te onderschatten opdracht, wanneer men bedenkt dat 1 op 12 Vlamingen met een handicap door het leven gaat. In het vooruitzicht van de meentelijk gehandicapten- voorstellen gedaan, samen gemeenteraadsverkiezin- beleid» wil de VFG de met konkrete tips en waar gen vindt men in bijna elk plaatselijke mandatarissen het kan zelfs een kos- helpen bij deze opdracht. tenberekening. Dit laatste Ideeën dienen omgezet te aspekt mag en kan niet worden in konkrete initia- zomaar verwaarloosd tieven, waarbij de kennis worden, van de leefwereld van de De veertig bladzijden tel- mindervalide, zijn proble- lende editie is rijkelijk men en behoeften onont- geïllustreerd en besteed beerlijk zijn. Het is van aandacht aan inspraak, het allergrootste belang toegankelijkheid van dat de «andere aanpak» openbare gebouwen en aansluit bij de leefsituatie openbaar vervoer, huis van de gehandicapte. vesting, onderwijs, te- Dat probeert de brochure werkstelling, socio-cultu- «Hoe Anders?» nu precies rele activiteiten, sport en te doen. Aan de hand van ontspanning, zes thema's werd een Het openbaar vervoer is praktische handleiding uit- blijkbaar niet zo «open gewerkt. baar», om maar te zwijgen Er worden praktische van het aspekt toeganke- partijprogramma passages (veelal enkele lijntjes) te rug die verwijzen naar de gehandicaptenzorg. De vrij summiere en opper vlakkige bemerkingen la ten tegelijk vermoeden, lijkheid. Voor mindervaliden, be jaarden en mensen die niet goed uit de voeten kunnen is het een hele karwei om tot aan de bushalte te ko men. Wanneer je rolstoel patiënt bent, kan je het helemaal vergeten op bus of tram. Voor deze mensen is de M.M.C. (Minder Mobiele Centrale) een betaalbare uitkomst, waarbij ze min der het gevoel hebben af hankelijk te zijn van lief dadigheid. De Vlaamse Federatie van Gehandicapten kijkt er ook voor uit niet vast te roesten in een partijpro gramma. Er moet met de beoogde bevolkingsgroep een heuse dialoog ont staan. Politici moeten aan tonen, dat het menens is, waarbij ze geregeld een diskussie aangaan rond re sultaten, realisatie en evo lutie van de plannen. In Dendermonde is men deze weg al ingeslagen. Er zijn een aantal woningen voor gehandicapten in het ka der van de sociale huisves ting gebouwd. Toch gaat men hier andere mogelijk heden verkennen, waarbij het aksent niet zozeer ligt op nieuwbouw dan wel op renovatie en aanpassing van bestaande woningen. Uitgaande van dit solidari teitsprincipe heeft de VFG met deze brochure baan brekend werk verricht. Projekten opstarten en ideeën op papier zetten zijn totaal verschillend van de realisatie ervan. Van daar dat gelijklopend met de brochure een werkboek werd opgesteld, dat door de afdelingen van de VFG intensief zal worden ge bruikt. Het gele boekje is een werkinstrument waar mee de plaatselijke bestu ren op onderzoek gaan om te zien wat de eigen ge meente met betrekking tot de gehandicaptenzorg er van terechtbrengt. Zo- wordt uitgemaakt waar in de toekomst het aksent komt te liggen. Zo'n inge vuld werkboek, steunend op ervaringen van de ge hele afdeling, geeft een klare kijk op de stand van zaken, op de al dan niet nagekomen verkiezingsbe loften... De politici wor den met hun neus op de feiten gedrukt, zodat ze in de nabije toekomst hun prioriteiten kunnen bepalen. Aan de hand van dit pro jekt wil de Vlaamse Fede ratie van Gehandicapten er de plaatselijke overhe den op wijzen, dat ze te weinig aandacht besteden aan de mensen met een handikap. Het initiatief verdient alle lof, maar er is nog heel wat werk voor de boeg. Intussen is het af wachten geblazen of na 9 oktober 1988 beloften hard gemaakt worden. De Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneer den organizeert een ontspan ningsweekend voor jongge- pensioneerden in het Visser huis te Oostduinkerkc op 17. 18 en 19 juni. Voor meer informatie: Sint-Jansstraat 32. te 1000 Brussel 02-515.02.55. Het anekdotische is evenmin vergeten De schilderkunst van vroeger meer dan nu, is een manifesitatie van bezit en eigen levensomgeving. Broe ckaert toont ons ook land schappen uit Baarle-Drongen, ziin «'oenboot op de Leie, het Donkmeer enz Het loont de moeite om een uurtje uit te trekken om deze retrospektieve tentoonstelling te bezoeken. «Mane» Herman Broeckaert, «Mane» voor de vrienden, was van burgerlijke, deftige komaf. Vader Jan Broeckaert Wet- teren 13.2.1837 Dender monde 9.2.1911) was ge- meentesekretaris te Wetteren, nadien griffier van het Vrede gerecht aldaar en vanaf 1888 hoofdgriffier aan de recht bank te Dendermonde. Vader Broeckaert is ook een zeer goede bekende in Heemkun dige kringen. «De Geschiede nis van de gemeenten der Pro vincie Oost-Vlaanderen» van het duo Frans De Potter-Jan Broeckaert, wordt veelvuldig geciteerd door menig plaatse lijk geschiedschrijver. Herman Broeckaert deed zijn huma niorastudies aan het H. Maagdcollege te Dendermon de en werd vervolgens inge schreven aan de hogeschool te Gent waar hij de kandida tuur Letteren en Wijsbegeerte behaalde. Terwijl vader Broe ckaert er reeds van droomt dat zijn zoon doctor in de rechten zal worden en hem al in toga van advokaat of rech ter ziet wordt de begoocheling een forse ontgoocheling. Her man breekt zijn studies plotse ling af en deelt mede dat hij artiest wenst te worden Wel licht heeft de vader, die zelf gedichten schreef en talrijke monografieën van litteraire en biografische aard de zieleroer- selen van zijn zoon begrepen. Over de opleiding tot schilder vertellen de biografen en Herman Broeckaert komt terug naar Weert, in het Museum De Zilverreiger, waar van hem schilderwerken en gedichten in een kleurrijke reeks getoond worden. Uit een aanbod van ruim 60 schilderwerken werden een goeie dertig werken weerhou den. Naast een ruim aanbod van Begijnhoven, geschilderd in verschillende, wisselende seizoenen, is er de Schelde en het landschap er omheen die een belangrijke inspiratiebron vormden in het werk van Herman Broeckaert. De landelijke eenvoud in het pittoreske tafereel, brede waaiers van zwangere wolken, zonnehemels...

De Voorpost | 1988 | | pagina 10