Cantate Domino met "Solomon" op vrijdag 6 mei in Aalst Etienne Lecompte nu ook met zilveren kleinskulptuur Na 21 jaar te Aalst weer een operette Prachtig j ubileumkoncert Schoenherstelling PATRICK Snel, goedkoop, verzorgd Gasthof TER VAERENT Deze week in «De Werf» Senioren buitenspel? Ook in Aalst? Lidmaatschap Kultuurraad Aalst 12 - 8.4.1988 - De Voorpost Akademische zitting Vooraf in de raadszaal van het gemeentehuis aka demische zitting. Voorzit ter Maurits De Corte wees er op het wel en wee dat de Harmonie tijdens de 175 jaar van haar bestaan met ups and downs mee maakte en wierp een blik in de toekomst. Kuituur schepen Yvan 't Kint be lichtte de taak van muziek verenigingen in een dorps gemeenschap waaruit die doch "de vlag van de mu- meer aan de kroon van ziek zélf was". De nationa- deze bloeiende muziekver- le voorzitter liet dan de eniging. gewestelijke voorzitter Qua samenstelling is de aan de plaatselijke voor- formatie wel onevenwich- zitter een relatiegeschenk tig uitgebalanceerd. Zeg overhandigen. zelf 15 dwarsfluiten om het dan nog niet te Vereremerking hebben over 22 klarinetten Voor hun trouw lid- van het goede te veel is en maatschap werden in de of er onder zoveel koren bloemetjes gezet Albert geen kaf schuilt dat alleen Ghysens (bariton), Mau- maar negatief kan werken rits Herzeel (trompet) en op het resultaat. August De Cort (tuba) als niet weg te denken zijn en 50 jaar spelend lid en voor voorzitter van de Affli- gemse kultuurraad Viktor Van Frachen rondde af met zijn eigen visie op de muziek. Twee jonge muzi kanten brachten tijdens deze serene zitting een frisse want ludieke noot met een korte speelse in terventie. Spontaan en on gekunsteld tot en met. Feestrede Vermits deze Harmonie aanleunt bij het Muziek- 15* Paaskoncert kwarteeuw lidmaat- NadaI de ™r vlaSêe" schap Frans De Ridder werd=" gepresenteerd, (tuba). Jean Vermoesen een 175-jarige, een 50- sax-tenor), Jaak De Rijck Jange en een 25-jange (klarinet) en Yves Hoefst Plas eenisp.ksplintem.euw miH mnrtpl «n rr»rw1 fluweel (sax-alto). Speciaal gehuldigd om hun vele verdiensten wer den Pierre Van Rans- beeck, erevoorzitter en mevrouw Van Ransbeeck, meter van de Harmonie. Prachtige formatie Dirigent Pierre Wee oud model in rood fluweel met goudbrokaat zorgden de muzikanten voor een zeer genoten programma met als openingsstuk de Happy Birthday-Hekel- gem 1813 Mars van de hand van de dirigent. Het werd vervolgens een afwis selende aaneenschakeling verbond van België en niet maels beschikt er over een van eerder klassiek werk. zoals de meeste bij Fedc- ongewoon talrijke forma- populaire muziek en he- tie van liefst 75 muzikan- dendaagse ritmen. De har ten. Onder hen heel veel monie beschikt daarenbo- jongeren, produkten van ven over uitstekende solis- de plaatselijke afdeling ten als Wolfgang Van Im- van de muziekakademie pe, imponerend in o.m. August De Boeck waarvan Solveig's Lied en Bart Van de harmonievoorzitter se- 1 kretaris is en dus goed ge plaatst als verbin dingsman. Dat met dergelijke for- een grote ketting is waarin matie niet aan provinciale geen enkele schakel mag tornooien wordt deelgeno- beide apotheoses Ode an ontbreken. Zelfs de vaan- men is quasi ondenkbaar, die Freude en Lentelief- drig is een belangrijk per- Alleen daar kan men zich de van Weemaels-waarbij soon. Hij dacht daarbij inderdaad door neutrale aan Toon Hermans die het professionelen laten eva had over zijn vader die lueren en dergelijke pres- niet alleen de vlag droeg tatie ware een parel te cam was nationaal voorzit ter Torrekens de feestre denaar die de Harmonie alle lof, dank en huldebe tuigingen toezwaaide om haar in een plattelands dorp moeilijk te evenaren prestatie op muzikaal vlak. Hij roemde vooral de teamgeest waarbij elke muzikant een schakel in Aalst. De Schola Cantate Domino. De Schola Cantorum Cantate Domino van het Moons en Luc Torremans ting en een uitvoering in mahge koning van Enge- Sint-Maartenslnstituut brengt te Aalst in de Sint- fagot, Jean-Marc Gesquie- plechtige imposante atijl. tod ^r^ n koos Ha^ on v.„* re pauken, Luc Vanvae- Solomon is geen aaneen- del noch tenor noch bas Martmuskerk op vrijdag 6 mette 20 uur het renbergh olaveclmbel schakeling van kerkelijke doch een alt, geen mens oratorium van Haendel Solomon voor soli, twee liederen doch een quasi van vlees en bloed doch vierstemmige koren en orkest. Toegangskaarten dramatisch oeuvre met be- eerder een spreekbuis, een kosten 150 £r., 100 fr. voor studenten en seniores. Prachtigste oratorium van zielende rauziek die de symbool Hoewel "Solo- Dit programma wordt (alt), sopranen Diane Ver- Haendel luisteraar in vervoering mon" voor het groot pu- ook gebracht te Gent op doodt en Anne Williams, Gekomponeerd m 1748 brengt. bliek eerder weinig ge- zaterdag 30 april in de Be- tenor Ludwig Van Gijse- werd "Solomon" voor het Naast het thea- kend is behoort het toch giinhofkerk aan de Lange gem en bas Frederik Mei- eerst opgevoerd op 17 mei traal karakter heeft dit tot de meesterwerken van violettenstraat te 19 u. en reson. Onder leiding van 1749 in Covent Garden in oratorium uiteraard ook Haendel. te Brussel in de Sint-Mi- Dejati Mijajev spelen Leon Londen. Dit werk dat een religieuze, moralise- chielskathedraal op zon- Peiré en Ward Hoornaert Haendels mooiste orato- rende dimensie. Opdat dag l mei te 16 u. Solisten trompet. Dirk Proost en rium werd, kreeg van hem men "Solomon met zou (l.h.) zijn Dina Grossberger Joost Gils hobo, Luc een ruimere orkestbezet- identificeren met de toen- Nieuwenborgh in Rhapso dy in Blue van Gershwin. Spaanse ritmen kwamen aan bod in Espana Cani en Malaguena. Klapstukken werden de harmonie, koor en Alkuo- ne samen hun beste voetje voorzetten. ri.H.) De rusteloze zoeker naar schoonheid Spijtig geen orkestbak. Toen hij destijds onder het pseudoniem Lode omdat hij denkt dat ze voor spreken, omdat uit zijn Stevenberg debuteerde als schrijver van jeugd- een elite bestemd is werk een diepe hef de boeken gaf Etienne Le Compte duidehJk bUjk van ££- v^Ettone gr.* voor trchoom het kinderlijk vermogen om aioh te blijven ver- iedarBOIf dle arva„ houdt - ondanks de hedendaagse wonderen over alles wat rond hem gebeurde. Die en vooral zyn goUaches en morele wereldkrisis - toch geestelijke ongereptheid is hem altijd bijgebleven vele houtskooltekeningen nog steeds blijven uit en stelde hem in staat het reeds geziene met waarin reisindrukken zijn stralen, steeds nieuwe ogen te bekijken en zichzelf voort- vastgelegd, liggen binnen f durend te vernieuwen in zijn werk. Men kan het bereik van het grote mP Etienne Le Compte inderdaad niet verwijten zich publiek. Van 30 aj te hebben vastgebeten in een goMkope sidtosfo. *ET£ mule. In hem woelt de rusteloze zoeker die de elk<_ werked. mdaoh. het Kultureel Centrum De moed heeft om op zoek te gaan naar nieuwe tig Etienne nu aj jaren- Werf, Molenstraat Aalst, technieken. Zo heeft hij een volledige nieuwe lan'g ieder uur van de dag Etienne Le Compte zal er te gemengde techniek ontwikkeld met pastel, aqua- bezig met zijn kunst. Hij gast zijn met schilderijen, rel en inkt en begon hij - na er jaren te hebben gaat er volledig in op en de pastels, gouaches, houts- - - evolutie in zijn werk is dan kooltekeningen, bronzen ook beslist niet aan het toe- sculpturen, doch ook met val te danken Het oneindi- - wat voor deze Aalstenaar over nagedacht - te werken aan bronzen, waar- "De Graaf van zaal steeds een gok zal blij- zijn reizende toneelgezel- van er momenteel een hele reeks zijn afgewerkt: Luxemburg» in De Werf ven. Het 18-koppige orkest schappen op dat vlak on- sommige beelden levensgroot, georganiseerd door de De- moest zich tevreden stellen dermaatsHet hoeft ge- kenij Geraardsbergse- met opeengepakte plaat- zegd dat op dat vlak de Echter, de jongste fase in beschouwt wordt onver- straat was goed, De Graaf sen waar zetels waren operettekring van Heist- 2ijn werk, dat nog lang biddelijk vernietigd, zelf was dat veel minder, weggenomen en de diri- op-den-Berg eerder boven- njet aan zijn eindpunt toe Ons was veel goed verteld gent stond quasi tussen maats was. Drie verschil- ïjjkt, zijn een reeks zilve- eigen critious ge van de zee en de univer- totaal nieuw is - zilveren sele mens blijven hem kleinsculpturen. boeien. Hij kan urenlang Met deze vrij uitgebreide kijken naar het eindeloze reeks betreedt Etienne Le deinen, en luisteren naar Compte nieuwe paden in U» nAhuimnu Riu *V1 in TUwlq 7/1 nm vu n cri 1 W over de man die de titelrol het publiek. lende decors met alles der- ren kleinsculpturen. Ze De kunstenaar Le Compte de verborgen geheimen die zijn reeds zo omvangrijk zou vervullen en we nemen Dit gezegd zijnde verder op en deran zelfs met trap zjjn enig in hun uiting en is dus in de eerste plaats de goden hem toefluiste- en verschillend oeuvre, dan ook aan dat hij inci- niets dan goeds. en galerij zodat op ver- etnologische voorstelling, zijn eigen kriticus. Boven- ren. Bezoeken aan andere Waar wij hem vooral ken- denteel niet bij stem was De drie dames, en dan schillende niveaus kon de uitlopers van een geheel dien blijft hij gevoelig voor landen, het doorgronden nen van zijn bloeiende want zijn vokale prestatie vooral diva Rosette Le- worden gespeeld. leven observeren en bestu- de kritiek van degenen die van kuituren van vreemde boomgaarden en Brabant- was niet om naar huis over naers, deden het prachtig Aalst genoot duidelijk in deren van tradities en ri- het eerlijk menen met de kontinenten hebben zijn te schrijven Vooral omdat vokaal goed, zwierig ak- een sinds weken uitver- tuelen in de meest veraf kunst, maar keert hij zich geestelijke hij schril afstak bij de an- terend en vestimanair k la kochte zaal van deze op- gelegen kontinenten. af van theorieën dere hoofdrolspelers die page Roger Van Hove zet- voering, Het was trouwens Etienne blijft onverdroten kunst waar vokaal en toneelmatig op te een komische schilder sreleden van in 1967 - 21 hoog plan speelden en het op het podium neer en Leo jaar terug - dat te Aalst professionele benaderden. Van Loy van een van alle nog een echte operette Het hoeft wel te worden markten thuis zijnde Rus- werd gespeeld. Het smaakt toegegeven dat het orkest, sische vorst. alleszins naar nog. We alhoewel zeer genuanceerd Het koor was steeds op de hoorden zelfs reeds voor en niet te luid spelend, hoogte van zijn taak doch toekomend jaar spreken enigszins storend werkte, het orkest kon ergens een van «In 't Witte Paard» Vooral doordat het het kul- trombone erbij krijgen om tureel centrum spijtig ge- sterke passages nog beter noeg geen orkestbak heeft te onderlijnen. zodat operettes opvoeren Over de decors alleen een jjj in deze nochtans prachtige gemeend proficiat. Vaak landschappen, maar pov__ einder ve'r- ook reeds als de vertolker over ruimd en een nieuw kolo- van uitheemse landschap- t kunstenaar riet toegevoegd aan zijn pen, is hij nu volledig de voortwerken aan de op- zelf verrast en vaak onbe- reeds rijkgeschakeerd weg opgegaan van uit bouw van zijn oeuvre Wat grijpend van opkijkt. Ook kleurenpalet. heemse thema s. Dat kon hij eraan toevoegt moet al omdat het daarbij ge- Wat de veelzijdige kunste- men reeds aanvoelen in eerst door zijn kritisch oog bruikte jargon de doorsnee naar Etienne Le Compte te zijn gouaches, op klem waardig zijn bevonden; mens afschrikt en hem de bieden heeft, zal heel veel formaat tijdens tochten ge- wat hij niet als geslaagd kunst de rug doet toekeren mensen rechtstreeks aan- maakt; maar ook in De Werf zullen voor het eerst een reeks houtskoolteke ningen te zien zijn. Im pressies die Etienne Le Compte als een dagboek heeft bijgehouden. Bij elke tekening zou ik een tekst moeten meegeven om aan te duiden wat ik er alle maal heb bij getekend, zegt hij. Zo ging hij als een etnoloog te werk, tekende woonwijze en tradities van volkeren, drong dieper door in hun verschillende ritussen en ..persoonlijk heid Het uiteindelijke re sultaat en de kroon op het werk, vinden we terug in de zilveren kleinsculp turen. Na brons te hebben be werkt, ziet men in deze laatste edelmetalen invloed uit Melanesië, Polynesië. de Maori's; doch vaak ook zijn er Afrikaanse kenmer ken aan toegevoegd. Een wereld waarin Etienne Le Compte zich momenteel het best kan uitleven. An dermaal heeft hij, in zijn rusteloos zoeken, het sa mengaan van thema en materiaal in optimale vaar digheid kunnen vast leggen. Een must voor de kenners en liefhebbers om een kijk je te gaan nemen. LH Binnenstraat. 310 9300 AALST Tel. 053/70.19.48 Heiberg 71, 9310 LEDE Tel. 053/80.38.69 Prima dagschotel van maandag tot vrijdag Elke week een verzorgde zondagsmenu 80.38.69 Vrijdag 8 april - 20.00 u.: Koncert Band of the United States Air Forces in Europe. Zaterdag 9 april - 15 00 u.: Doe-het-zelf-namiddag met D. Ver biest van Kameleon Zaterdag 9 april - 20.30 u.: Gilles door Jan Decleir - Centrum Netwerk. Maandag 11 april - 20.00 u.: Kursus Kunstgeschiedenis Amarant. Dinsdag 12 april - 15.00 u.: Voordracht dagelijks leven in de Middeleeuwen - Vlaams Verbond voor Gepensioneerden (VVVG). Donderdag 14 april - 20.30 u.: Film «Le Déclin de l'Empire Améri- cain» - Antrakt. Vrijdag 15 april - 20.00 u.: Toneel Iwein van Aalst. Van 15 april tot en met 24 april: Tentoonstelling Iwein van Aalst Zaterdag 16 april - 20.00 u.: Iwein van Aalst. Zondag 17 april - 20.00 u.: Iwein van Aalst. LH Aalst. Zilveren spirit mask van Etienne Lecompte (Ih) Met als inleiders eresena- basis van de gegevens van leid terzake van stad en tor Wim Verleysen, on- dit onderzoek reeds werd OCMW. Uiteraard is er na dervoorzitter van de stede- gerealiseerd en welke de de inleidingen ruime kans lijke adviesraad voor de vooruitzichten zijn voor tot het stellen van vragen derde leeftijd en Richard het Aalsters seniorenbe- en tot diskussic onder Goossens, voorzitter leid. voorzitterschap van Luk OCMW-Aalst organiseert In deze mformatienamid- Van Der Helst van de Aalst 2000 vzw, Korte dag zullen de resultaten Werkgroep Bejaardenbe- Nieuwstraat 12, te 9300 van de enquête gekonfron- leid. Aalst, op maandag 25 april teerd worden met het be- lh te 14 u. op het dakterras van De Werf een eenge- spreksnamiddag onder het thema «Senioren ook te Aalst buitenspel?» Op vraag van deze stede lijke adviesraad werd in september '85 met mede werking van het Aalsters stadsbestuur"een enquête gehouden over de behoef ten van de Aalsterse se nioren. Aan de hand van de gege vens bekomen via deze en quête en van het dekreet «Voorzieningen voor be jaarden» werd toen heslist een seniorenbeeld uti te bouwen. Tweeënhalf jaar later wil Aalst 2000 nagaan wat op De Kultuurraad Aalst beraadde zich andermaal over een heet hangijzer in verband met de mogelijk heid van jeugdverenigingen om van deze Raad deel te kunnen uitmaken. Besloten werd met quasi unanimiteit dat Aalsterse verenigingen die krachtens het dekreet in aanmer king komen lid te worden van de Kultuurraad hiertoe hun aanvraag kunnen doen uiterlijk voor 1 juni 1988. Aanvraagformulieren daartoe zijn te bekomen op de Dienst Kuituur, Kattestraat 33, te 9300 Aalst. De Erekommissie zal over hun aan vaarding beslissen. LH Kon. Harmonie Sint-Cecilia 175 jaar In het ruim Bellekouterkomplex - noodgedwongen wegens de grote belang stelling moest worden uitgeweken naar deze niet mooie maar alleszins grote hal - bracht de 175-jarige Koninklijke Harmonie Sinte-Cecilia Hekel- gem ("de Smeerders") onder leiding van haar dirigent Peter Weemaels een schitterend koncert dat uitgroeide tot een totaalspektakel op niveau. Voor de vokale inbreng zorgde inderdaad het Halleluia-koor van Gaston De Cock dat nu zong o.l.v. haar onderdirigente en voor koreografie Alkuone (LJsvogel) dat o.l.v. Oscar Van Malder frisse, akrobatische en fel genoten, soms ietwat frivole prestaties bracht.

De Voorpost | 1988 | | pagina 12