Erpe-Mere: expressief werk van beeldhouwer Herman De Somer Nieuw Kristusbeeld voor Erondegem Kultureel Baardegem toont wat het wil en kan Gevarieerd april- f t ent oons tellings programma van Kultureel Centrum Affligem "Gebroken Lente" te Herdersem Hoger Op met Acht vrouwen! De Voorpost - 8.4.1988 - 13 Alhoewel de belangstelling voor het kerkbezoek om de diensten bij te wonen, de laatste jaren sterk afgenomen is, doet zich toch een kentering voor in de vorm van een bepaalde interesse voor de kerkgeschiedenis en zowat alles dat er mee gepaard gaat. Daarbij komt nog dat de devotionalia meer en meer het voorwerp uitmaken van een verzamelobjekt dat men beschouwt als onderwerp van toewijding en godsvrucht. Prenten en beelden van Kristus, Maria en andere heiligen, kruisen, medailles, skapulieren, rozenkransen en gebedenboeken horen tegenwoordig thuis in verzamelin gen waar van katoliek geloof eenvoudigweg geen sprake meer is. Thans gaat de aandacht niet zozeer uit naar de ver ering van beelden of voor werpen die een zekere de votie tot doel hebben, maar is de belangstelling vooral gericht naar het behoud van het religieus kunstpa trimonium. Hierbij kan men gelukkig vaststellen dat zowel door privé-initia- tief als door pastorele be zorgdheid waardevolle za ken van de ondergang ge red zijn. Het restaureren of renove ren wordt meestal be schouwd als een kwestie van financiële middelen maar toch mag men zich niet altijd verschuilen ach ter dit probleem want het is meer ten onrechte als terecht als drogreden ge bruikt om een bepaald pro- jekt af te wimpelen... de eenvoudigste manier om niets te moeten doen, wat zeker niet de meest moedi ge is noch de meest ver standige. Dat daarente gen, met enige goede wil uiteraard, heel wat kan verwezenlijkt worden is in het verleden op verschil lende vlakken bewezen en een paar weken terug was dit opnieuw het geval met het prachtig kristusbeeld dat men op het dorpsplein van Erondegem, in de nis achter het koor van de kerk, geplaatst heeft. Oude beeld Vroeger hing in de kalva- rienis een gepolychro meerd Kristusbeeld dat enorm toegetakeld was door de erosie. Begaan met het kerkelijk patrimonium liet, een paar jaar terug, pastoor De Scheemaker, het beeld van het kruis ha len om het in Aalst in res tauratie te geven. De res taurateur was allesbehalve te goeder trouw en toen zijn goederen in beslag ge nomen werden wegens fa ling, waren zowel het Kris tusbeeld als de man spoor loos verdwenen. Wellicht berust de eigendom van de kerk van Erondegem er gens bij een antiquair of maakt het al deel uit van een privé-verzameling. In ieder geval is er tot op he den geen spoor van het be wuste beeld dat tientallen jaren uitkeek op het dorps plein en het vroegere kerk hof rond de kerk. Nieuwe Kristus Toen er geen hoop meer was om het gepolychro meerde Kristusbeeld nog ooit weer te zien, drong het zangkoor er bij de toenma lige pastoor op aan om een nieuw beeld in de kalvarie- nis te laten plaatsen. Toen al deed men beroep op Her man De Somer, zoon van de bekende beeldhouwer uit Erpe, om een houten beeld te kappen Daar H. De Somer de volledige ar tistieke vrijheid als enige eis stelde, kon men niet tot een overeenkomst komen en werd de opdracht niet uitgevoerd want van een bestelling was er geen sprake meer. Alhoewel H. De Somer reeds vroeger Kristusfigu- ren gekapt had, beschouw de hij deze opdracht toch als een uitzonderlijke gele genheid om een levens groot beeld vorm en ex pressie te geven. Kleine formaten worden vaak ge vraagd maar een beeld houwwerk van ruim twee meter is als een geschenk dat in je schoot valt. En vermits pastoor Annaert zelf blijk gaf van een en ander te weten van beeld houwen en van stielkennis getuigde, was hij niet ge neigd om zomaar de op dracht aan de eerste de beste te geven. Met de beeldhouwer uit Vlekkem is dit zeker niet het geval want hij heeft de gave en de stiel van zijn vader mee gekregen. Jozef De Somer heeft trouwens talrijke op merkelijke kunststukken voor binnen- en buitenland vervaardigd. Voor het nieuwe Kristus beeld opteerde men bij de aanvang voor een stenen materie maar op aandrin gen van de kunstenaar die spreekt men best niet tegen heeft men toch voor hout gekozen wat vol gens hem tenminste «le vend materiaal is». Her man De Somer heeft daar bij voor een harde hout soort gekozen, ceder, dat wel moeilijk te bewerken is enerzijds, maar anderzijds meer garantie biedt tegen barsten en verrotting. Het kan alleen maar verkleu ren wat het zelfs mooier kan maken. Dat H. De Somer een groot kunstenaar is, heeft hij be wezen door een beeld te kappen in «taille direct.» zoals hij het zelf noemt, waarmee hij bedoelt dat hij vooraf geen schaalmodel maakt in plaaster. Dit is volgens hem tijdrovend en vergt te veel energie en het zou hem eerder de moed ontnemen om .aan het ech te kunstwerk te beginnen. Hij moet het hebben van een direkte aanpak om daarin alle expressiviteit te leggen ook al komen som mige details niet zo ver fijnd over. Zelfs met deze nieuwe Kristus figuur heeft hij de anatomie ervan tot zijn recht gebracht: spieren en pezen staan ge spannen met daarbij een krampachtige uitdruk king op het gelaat van ie mand die een smeekbede richt... «bevrijdt mij uit de ze onhoudbare pijnlijke toestand». Met dit houten beeldhouwwerk heeft de kunstenaar Kristus levend aan het krui? uitgebeeld als een lijdende mens met een gelaatsuitdrukking die een werkelijke smart en onverdraaglijke pijn niet verdoezelt. Eén blik op de fysionomie van dit beeld zegt genoeg over het groot talent van de kunstenaar die met dergelijke «pro- dukten» veel meer zou moeten naar buiten komen. Men kent H. De Somer als de goede ambachtsman, zoon van de talentrijke Jo zef, als meubelmaker die van zijn stiel een kunstam bacht maakt, maar hij heeft heel wat meer te bie den als beeldhouwer en daarom wordt het tijd dat hij met zijn kunststukken «naar buiten komt» om de volle waardering als kun stenaar te kunnen genie ten, een waardering die hij zeker verdient want nu reeds laat een blik op het nieuwe Kristusbeeld dui delijk uitschijnen dat hier een ongekend kunstenaar aan het werk geweest is. Niemand kan er onacht zaam aan voorbijgaan, het spreekt aan, zowel de on gelovige als de gelovige Kristelijke volksmens ziet dat dit meer is dan een stuk cederhout. De mys tiek is aanwezig en boven dien bevattelijk wat duidt op het positief resultaat van een moeilijk te realise ren werkstuk want een mannelijke tors beeldhou wen zonder model is niet voor iedereen weggelegd. Nis opgeknapt Een goede kunstenaar is zowat «op alle handen goed» en dit zette H. De Somer aan om ook de kal- varienis, waarin het beeld moest aangebracht wor den, een ernstige opknap beurt te geven. De nieuwe Kristus kon moeilijk in een verkommerde plaats ondergebracht worden. Van zijn beeldhouwwerk verklaart de kunstenaar zelf dat Kristus met vetwij- Verleden jaar kreeg Baardegem zowat 550 bezoe kers op de in samenwerking met de Opwijkse Kunstkring «8treven» georganiseerde tentoon stelling. Dat moedigde hen aan op de ingeslagen weg verder te gaan. Ere-gemeentesekretaris Hen ri Joostens spande zich voor de kar en zou zioh deze keer beperken tot rasechte, al dan niet uitgeweken Baardegemnaars. In zaal «Ons Huis» was het voelde dan ook vanaf verleden za- Qua schilderijen noteer- terdagavond een beganke- den we twee uitschieters, nis van belang, want heel Jozef De Bie, die naast ge- wat Baardegemnaars wa- specialiseerd vakman- ren bij deze tentoonstel- schap en liefde voor litera- ling betrokken en we za- tuur en muziek met sukses gen ook veel belangstellen- olieverfdoeken en penteke- den van buiten de ge- ningen realiseerde, met de meen te. mooiste hoekjes van Baar- De Vonckgemeente heeft degem «in de verf te zet- duidelijk getoond op het ten» en Kamiel Van de Vel- vlak van de plastische de, een hedendaags, nog kunsten en van de hand- steeds rijzende ster aan het werken heel wat te kun- artistiek firmament, die al- nen Dat ook op bet vlak hoewel uitgeweken, steeds van de letterkunde en het met hart en ziel aan Baar- toneel Baardegem een va- degem verknocht blijft, labele inbreng heeft gehad Voor de aflossing van de en nog heeft, biedt wellicht wacht zorgen dan wel Gre- onderwerpen voor volgen- ta Van Hove, Rita Costers de tentoonstellingen. Om en Ludo De Bondt. En wat dan wellicht ook Baarde- betreft meer speciaal teke- gem als snijbloemenge- ningen Marcel Dierickx. meente nog eens in het zonnetje te zetten. Families Gevestigde waarden paul De Boeck, wiens echt- De zaal was te klein Of genote er kantklossen de- was het aantal exposanten monstreerde, is (voorlo- te groot? pig) het jongste lid van de Duidelijk is alleszins dat smedenfamilie, waarvan Baardegem zich nauw bij de roots teruggrijpen tot dit gebeuren betrokken 1647. Op de expo toonde feling naar omhoog kijkt en uiteindelijk uitroep: «Vader, vergeef het hen want zij weten niet wat zij doen»... Herman De Somer wist evenmin bij de aan vang wat hij gedaan had toen hij toezegae om ook de nis te restaureren. Hij speelde wel voor metser, stukadoor, schilder enz..., samen met zijn helper H. Flobert, maar hij mocht ze ker geen knoeiwerk afleve ren want met het koor van de kerk is ook de kalvarie- nis beschermd monument. Niettemin heeft hij alles vakkundig hersteld zon der ingrijpende verande ringen door te voeren. Nochtans heeft hij hierbij zijn eigen doel niet kun nen verwezenlijken want hij was zinnens om het ar duinen altaar uit de nis te verwijderen om het kruis tot op de grond te laten doorlopen. Dit was bedoeld om het perspectief van het geheel beter tot zijn recht te doen komen «maar kom, zonder dit detail ben ik al tevreden» De dorpskom van Eronde gem vormde al een ge slaagde verwezenlijking in het kader van de dorps kernhernieuwing en met het op Palmzondag inge wijde nieuwe kalvarie- kruis kan deze deelge meente fier zijn op een der gelijke omgeving. Het is een prachtig kunstwerk dat aanzien geeft en be wijst dat religieuze kunst nog altijd betekenisvol is, zelfs in een tijd dat de be langstelling voor het gods dienstige sterk gedaald is. De beeldenverering heeft Erpe-Mere. Beeldhouwer Herman De Somer: een levensgroot kristusbeeld kappen is een levensdroom (jv) in de loop der eeuwen zo wel voor- als tegenstan ders gekend en al is het gebruik van afbeeldingen vooral in de katholieke kerk ingeburgerd, toch be- houten beeld van de in Er- staat er geen twijfel over pe geboren Vlekkemnaar de kunstwaarde van het Herman De Somer. religieus patrimonium en jv zeker niet over het ceder- Het Kultureel Centrum Affligem is ieder weekend vrij toegankelijk: op zaterdag van 14.30 u. tot 20 uur, op zondag van 11 uur tot 12 uur en van 14.30 u. tot 20 uur. Tot en met 17 april is kunstschilder Freddy Baeten er te gast in de zalen A en Karei Goetghebeur in de zalen B; met André Meert en Karei Van Lier (uit Dilbeek) kunnen kunstliefhebbers kennismaken in de hernieuwde kelder ruimte van het Centrum, tijdens de week-ends van 9 april tot 24 april; vrijdag 22 april, te 20 uur in de zalen B, heeft de openstelling plaats van de tentoonstelling van het kunstenaars-echtpaar Jef Janssens-Cecile Verplan- cke, die toegankelijk blijft tijdens de week-ends, van 22 april tot 15 mei, tijdens de week-ends en op 12 mei zoals op zondag, loopt in de zalen A de expo Edmund Coppens, en tenslotte op 29 april, te 14.30 u., heeft in de gans vernieuwde kelderruimte de openstelling van de tentoonstelling van Etien- ne De Ruyver plaats. Aalst. Satori met The way of lifein de Galerij van Netwerk (a) hfj staaltjes van zijn gede gen vakmanschap waar van de bezoekers van de Pikkeling zich ook reeds konden overtuigen. En organisator Henri Joostens is de laatste scha kel in een reeks gemeen- tesekretari88en van vijf Het ambt ging te Baarde gem steeds van vader op zoon over, maar de fusie stelde daar spijtig genoeg een eind aan. Zoals die trouwens aan veel andere zaken een eind maakte. Doodsprentjes Mevrouw Vastenavond presenteerde een uitzon derlijk rijk gedokumen- teerde reeks doodsprentjes waarvan het oudste da teert uit 1814 en waarin we ook het doodsprentje vonden van Priester Daens en van vele honderden, al dan niet prominente Baar degemnaars. Waardig en Vaardig Met Louise De Bie belan den we in het domein van de vrouwelijke handwer ken die veel bekijks had den. Er was trouwens een weelde te kijk aan allerlei haakwerk, kunstbrei werk. frivolité, macramé, patels en halssnoeren. Baardegem is duidelijk op de goede weg. LH De Koninklijke Toneelgil- de Hoger Op speelt op 9, 10, 15, 16, 17 en 18 aprü 1988 de thriller «Acht vrouwen» (oorspronkelij ke titel: 'Huit femmes') van Robert Thomas. Dit werk werd bekroond met de «Prix du Quai des Orfè- vres». De regie is in han den van de huisregisseur, Louis Pauwels. Het is een thriller die speelt in een ruime platte landswoning van een Frans zeikenman. De vader is op zijn kamer vermoord gevonden, de woning is door storm en onweer van de buitenwereld afgesne den en bijgevolg heeft ie mand van de huisgenoten (acht vrouwen) de moord begaan. Acht vrouwen doet bij de beschouwer allerhande veronderstellingen, be schuldigingen enz. ont staan, die op al de persona- ges betrekking hebben. Dit stuk doet in meer dan een opzicht denken aan de Agatha Christie-verhalen en is «Valstrik voor een man alleen» waard. Het is Robert Thomas op zijn best: suspense, zin voor ef- fekten, onthutsende ver beelding, koude humor. De opvoeringen van de «Acht Vrouwen» hebben plaats in de parochiale zaal, Moorselbaan 126 te Aalst telkens om 20 uur, behalve de zondagen 10 en 17 april om 19 uur. Toe gangsprijs 120 fr. Abon- nee's gratis. LH De Herdersemse toneel- bond De Vriendenkring brengt op vrijdag 15 april te 20 uur, op zaterdag 16 eveneens te 20 uur en op zondag 17 april maar dan te 19 uur in het Parochiaal Centrum, Grote Baan 214, opvoeringen van "Gebro ken Lente" van Lode Pools. Toegangskaarten te beko men bij Adrienne Peir- linck, Dorpscentrum 17 aan 100 fr. De regie is in handen van Hubert Van Geert, die zich volle honderd procent inzet om deze produktie tot een waar sukses te maken. De dekoropbouw wordt zoals steeds tot in de punt jes verzorgd, onder leiding van Philemon Van Den Bossche. Elektriciteit, be lichting en geluid zijn in handen van Wilfried Moens en Luc Van Damme. De algemene leiding be rust tijdens de opvoerin gen onder het wakende oog van Ann Heyvaert. Het geheel wordt ge bracht door Gilbert Van Geert, Eliane De Troch, Marleen Bieseman, Benny Vinck, Paul Vandersmis- sen en Marie-Rose De Wael. Het stuk zelf: Raymond Beeckmans, een selfmade man, is van een gewone metser opgeklommen tot een welgesteld aannemer. Zijn huis heeft hij zelf ge bouwd maar met een dui delijk gebrek aan stijl. Toen zijn vrouw Monique ziek was, werd zij tot haar dood verpleegd door haar zuster, Tante Hilda, die daarna verder bleef zorgen voor de huishouding van haar schoonbroer en de op voeding van diens dochter Sonia. Sonia doet nu hoge re studies en Jean-Paul, de zoon van hun "rijke buren" heeft een oogje op haar la ten vallen... (L.H.) Bij het opstellen van het jaarlijks tentoonstellings programma van het Kultu reel Centrum Affligem wordt steeds gepoogd kan sen te scheppen voor debu tanten, amateurs aan te moedigen, jong talent en ware kunstenaars in de kijker te zetten. De bedoe ling is steeds het publiek binnen te leiden in de won derbare wereld van de kunst. Die wereld steeds verder te leren ontdekken en waarderen... In het kader van het april- tentoonstellingsprogram- ma brengen we U graag een bloemlezing van getui genissen over de meeste expozanten. «Fredddy Baeten is een man die houdt van plant, dier en mens: dat onder kent men in al zijn wer ken. Hij kan speels flirten met een bos veldbloemen, mijmeren bij een weids Vlaams landschap, mon kelen bij het zien van een gegroefde boerenkop en glunderen wanneer hij er gens nog een twee, drie - of vierspan over een akker ziet labeuren. Dit alles in spireert hem en brengt hij, door zijn uitzonderlijk te kentalent en zijn verbluf fende techniek tot een kunst, die ook latere gene raties nog zullen boeien en waarderen als een schoon menselijke getuigenis met hoge artistieke waarde. Bewijzen hiervan: het rijke palmares van onderscheid ingen en prijzen zowel op internationaal als natio naal vlak; zijn schilderijen in binnen- en buitenlands bezit» (A.D.S.) André Meert werd geboren te Dilbeek op 27 april 1929. Hij volgt reeds ver scheidene jaren tweemaal per week tteken- en schil derlessen in het Atelier voor Beeldende Kunsten in Westrand Dilbeek o.l.v Ja- cky Duyck en Kris De Nijs. Zijn atelier is gevestigd: Spanjeberg 49 te Dilbeek. Hij nam reeds deel aan ver scheidene groepstentoon stellingen te Dilbeek en te Asse Karei Van Lier werd gebo ren op 26 december 1956 te Dilbeek, en is opn gebied van tekenen en schilderen autodidakt. Hij woont ook te Dilbeek, Itterbeeksebaan 45. Hij nam reeds deel aan verscheidene suksesrijke tentoonstellingen. O.a. in 1983: tentoonstelling van beginnende kunstenaars van Groot-Dilbeek in het rekreatiecentrum van It- terbeek, tentoonstelling «Kunstkring Sint-Anna- Pede», hobbytentoonstel- ling in het Gildenhof Kalk oven te Asse, tentoonstel ling in de Kunstgalerij «De Ster» te Sint-Anna-Pede Ook in 1984 en 1985 wist hij heel wat kunstmin naars te verrassen tijdens hobbytentoonstellingen te Asse en Schepdaal. Jef Jaqssens werd geboren te Luik in 1933. Hij kreeg een opleiding als grafikus te Gent, maar is autodi dakt als kunstschilder. Hiij gebruikt olieverf op doek, pastelkrijt, potloood. Zijn voorliefde gaat naar natuur- en oogsttaferelen, paarden, koeien, kinde ren, de menselijke figuur. Sinds 1970 houdt hij ten toonstellingen o.a. te Gent, Brugge. Oostende, Ware- gem, Etikhove, Lede, Den- de rmonde, Antwerpen, Deur le, Sint-Martens-La- tem, Zelzate, Nijmegen, Knokke «Uit zijn aanvangperiode als kunstschilder, hoofd zakelijk het boerenleven, bleven overwegend zijn paarden over, waarbij hij steeds de typische houding weet weer te geven. Aan leunend bij dit tema brengt hij zijn land taferelen, de vrucht van jarenlange observatie bij het ronddo len in de velden, die door hun verfijning en kleuren weelde uitgroeien tot een ode aan de streek in het Noorden van Oost-Vlaan deren. In zijn kinderfigu ren is vooral treffend de vlotheid waarmee hij een houding of een gebaar weergeeft, waardoor ze le vensecht overkomen. Even knap brengt hij in een paar lijnen en trekken het naaktfiguur. Door een doorgaans egale en zachte achtergrond verhoogt hij nog de draagkracht van zijn figuren» (Luk Lekens) Cecile Verplancke werd ge boren te Gent in 1936. Zij volgde vier jaar architek- tuur aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Gent, en was gedurende 11 jaar verbon den als assistent-architekt aan een befaamd Gents ar- chitektenbureau. Als kunstschilder is zij autodi dakt. Haar voorkeur gaat naar olieverf op doek. Haar onderwerpen zijn vooral: het oude Gent, be gijnhoven, het landelijke. Sinds 1970 houdt zij regel matig tentoonstellingen, samen met haar echtge noot Jef Janssens. «Het werk van Cecile Ver plancke is een hymne aan de schoonheid van oude stadshoekjes, dorpsge zichten en nietige boerde rijtjes. Fris en spontaan vertolkt ze uiterst ge slaagd de unieke sfeer die van dergelijke onderwer pen uitgaat, zodat men er als toeschouwer door aan gegrepen wordt. Dit mooie vindt zij overal: in verlaten straatjes en steegjes, met vervallen of soms reeds ge sloopte krotten, waar de aftakeling een weemoed over legde; in een oud poortje waarachter men de stilte vermoedt, in droom- schone begijnhofhoekjes die in him eenvoud doen terugdenken aan vroegere eeuwen; in rustige dorps beelden met een bijna voel bare kalmte; in het lande lijke met lage boerenhuis jes en hoevetjes die vrede uitademen. Het stem mingsvolle in al deze te- ma's versterkt ze nog door haar verfijnd koloriet, dat nooit op goedkope effekten steunt, en door een boeiend spel met licht en schaduw welke er een speelse maar tevens ge slaagd effekt aan geeft». (Luk Lqkens) Edmund Coppens werd ge boren te Aalst in 1914. Hij volgde de Aalsterse Akade mie voor Schone Kunsten, richting natuurtekenen. De eerste maal dat de Vale rius de Saedeleerprijs werd uitgereikt, viel deze prijs ten deel aan deze jon ge kunstenaar. Kunst schilder Modest Van Mul ders betekende nadien een definitieve doorbraak voor zijn talent. Geleidelijk aan ging zijn voorliefde naar het landschap. Een gunsti ge bekendheid in het Land van Aalst verwierf hij ook als schilder van toneelde- kors. Edmund Coppens hield reeds verschillende persoonlijke tentoonstel lingen. In het Affligemse Kultureel Centrum is hij een zeer graag geziene gast. Hij stelde er reeds driemaal ten toon. DB

De Voorpost | 1988 | | pagina 13