J 988-1988Lebbeke duizend jaar oud Wisselbeker aktiefste «Survivor» voor Patrick Braat hjzm Lu r-b u: l- t— Aktiviteiten Club voor 55 plussers te Aalst Joko-Berlare stelt zich voor ÉMK 14 - 8-4.1988 - De Voorpost Toen, in de loop van de meimaand 1983, Lebbeke via o.a. diverse opvoeringen van het massaspel "Het Stenen Wonder van Lietbeka", het 875-jarig bestaan van de parochie op een feestelijke wijze vierde, stond eigenlek reeds vast dat de ontstaansgeschiedenis van Lietbeka zich eigenlijk nog verder in het verleden dan 1108 situeerde. Uit historische bronnen was immers afgeleid dat er reeds in de 9e eeuw sprake was van Lietbeka. In een charter, daterend uit 1003, wordt nl. verwezen naar een aantal (verdwenen) oorkonden, uitgevaardigd in 988, door de toenmalige Duitse keizer Otto IU, oorkonden waarin de naam Lietbeka voorkomt. Lebbeke bestaat dit jaar dus (minimaal) reeds duizend jaar. Aanvankelijk 1008, maar... Omtrent de ontstaansge schiedenis van Lebbeke cite ren we uit "Geschiedenis van de Verering tot O.-L.-Vrouw van Lebbeke", van de hand van ere-gemeentelijk archiva ris Jozef Dauwe. wat volgt: "Nog bij het begin van de 20e eeuw was men de overtuiging toegedaan dat in een akte uit het jaar 1108, voor de eerste maal sprake was van de kerk van Lebbeke. Het betreft het charter waarbij Adelwidis, weduwe van Ringoot II, heer van Dendermonde (gestorven in 1006) door bemiddeling van bisschop Odo van Kame- rijk, een schenking verricht aan het pas gestichte kapittel van de O.-L.-Vrouwekerk van Dendermonde. Zij maakt o.m. het altaar van de H. Christiana vrij in de kerk van Lebbeke, waarover de heren van Dendermonde het personaat of eigenkerk beza ten. en schenkt de opbrengst aan het genoemd kapittel. Deze akte, waarin duidelijk sprake is van een "ecclesia" of een volwaardige en zelfstandi ge kerk te Lebbeke, werd een eerste maal - naar een ge brekkige kopie - gepubli ceerd door D. Lindanus. eigenlijk reeds in de 9e eeuw Lebbeke, wij citeren verder Jozef Dauwe, bezat echter ze ker een kerk in de 9e eeuw en wellicht reeds in de voor-Ka rolingische periode. De paro chie behoorde voor de inval len van de Noormannen tot het domein van de Sint- Baafsabdij te Gent, toen één van de rijkste abdijen op het grondgebied van het huidige België. De abdij werd in 851 en 879 door de Noormannen verwoest. De gevluchte paters keerden pas tussen 911/18 en 937 naar Gent terug. Midder- wijl was het grootste deel van hun bezit gelaïciseerd of opge slorpt door de plaatselijke heren Het moeizaam herstel van het vroegere patrimonium be gon tussen 940-950 en werd vooral in de tweede helft van de 10e eeuw gestimuleerd, dankzij de interventie van de Duitse keizers. Deze beschik ten in het westen van hun rijk echter niet over voldoende reële macht om de abdij haar vroeger bezit volledig te doen restitueren. Het domein Lebbeke werd bijna zeker in 988 door keizer Otto III aan de abdij terugge geven. Het desbetreffende oorspronkelijke charter, het zgn. deperditum van Otto III is verloren. De inhoud ervan werd evenwel hernomen in het diploma dat Hendrik II, api/é» W'%. :T' kafjikf' l' r --r - -••• .- 1/ ii Vt M '38 ft» U-Wr-J f_.-; —fc op 5 februari 1003 uitgaf. Dit dokument, een perkament van 53,5 bij 70,1 cm, draagt een fragment van het opge drukte zegel van koning Hen drik II (in witte was), werd uitgegeven te Aken en wordt bewaard in het Rijksmuseum te Gent. De keizer verklaart hierin dat een aaptal domeinen die aan Sint-Baafs wederrechte lijk ontnomen waren, waar onder 'in eodem pago (Brach- batense) villas hic nominibus dictas: Meren et Lietbeka et Setleka et Crainham' (dus: Mere, Lebbeke, Zellik en Kraainem) door zijn voorgan ger Otto II waren terugge schonken. Bevestiging Het is echter zeer de vraag, aldus Jozef Dauwe, of deze teruggave ooit in werke lijkheid gebeurde. Tussen 1003 en 1019/1030 was dit do mein in elk geval (opnieuw?) voor de abdij verloren. Wat wij weten uit de bedelbrief die abt Othebold tussen 1019- 1030 schrijft aan gravin Otgi- va. echtgenote van Boude- wijn IV van Vlaanderen. In de lijst van de dipendita of bezittingen die ingepalmd wa ren door de wereldlijke he ren, noemt de abt het grond gebied met de kerk van Leb beke en al wat tot dit domein behoorde. Hij verklaart dat het in bezit genomen werd door een zekere Wenemaar. Abt Rumoldus verkrijgt op 28 mei 1040 van keizer Hen drik III nogmaals een bevesti ging van zijn bezit, o.a. van de villa Lietbeka. Dit diplo ma, een letterlijke herhaling van dat uit 1003, is eenvoudig een dokument waarbij de ab dij gerechtigd wordt het in de voorbije periode aangetaste domein te herstellen, geen ge- Minivoetbal. De Aalsterse ploeg Cosmos (jvdb) tuigenis van feitelijk bezit. Het heeft trouwens weinig uitgehaald. Lebbeke bleef in handen van de wereldlijke heer, die gedurende die woe lige tijden zonder veel moeite beslag had weten te leggen op dit voorheen kerkelijke goed. De man die wellicht in de eerste helft van de 9e eeuw de gemeente had ingepalmd was een zekere Wenemaar. Hij was dezelfde die volgens de 'Vita sanctae Gudilae', het nabijgelegen klooster van Moorsel had opgeslorpt. Hij behoorde tot de familie van de voogden van Sint-Baafs. Na hem bleven zijn opvol gers, de latere kasteleinen van Gent, waaruit de heren van Dendermonde stamden, meester van dit gebied. Inder daad werden de voogden van Sint-Baafs bij de inrichting van Rijksvlaandcren met de heerlijkheid van Dendermon de beleend, wellicht omdat het zwaartepunt van hun (ge roofd) goederenbezit juist daar lag. Wanneer in het midden van de elfde eeuw het huis van Dendermonde verschijnt, be zit het naast het hoofdvoog dijschap over de Sint-Baafs- abdij o.m. Lebbeke, Opwijk en Zwijveke als een geïnte greerd deel van hun persoon lijk patrimonium. Door de charters van keizer Hendrik II en van abt Otho- bold, besluit Jozef Dauwe, weten wij dus dat te Lebbeke een volwaardige kerk bestond vóór de invallen van de Noormannen in de 9e eeuw en dat én de villa (dorp) én de kerk met de erbij horende afhankelijkheden in het bezit waren van de Sint-Baafsabdij van Gent. Het is dus onjuist te beweren dat de kerk in 1108 werd opgericht. Deze datum betekent slechts de overheveling van een deel van de opbrengsten van de eigen kerk ten voordele van de kerkfabriek en het kapittel. Alsdan verdween een deel van het lekenbezit van de kerk en kwam het onder be heer van de deken en het kapittel van Dendermonde. Of dit feit - het duizendja rig bestaan van een parochie of gemeente wordt doorgaans met enige luister gevierd - te Lebbeke nog enige luisterrij ke manifestatie op de been kan brengen, valt te betwijfe len. De aprilmaand is reeds aangesneden en aan een of ander evenement werd nog niet eens gedacht, laat dus staan dat begonnen werd met de voorbereiding ervan. Een gemeente die duizend jaar oud is kan dat feit echter ook op een sobere, maar daarom niet minder belang wekkende wijze vieren. Is de gemeentelijke overheid be reid die stap te zetten, dringt zich echter zo spoedig moge lijk een '%rain-storming" op. En of die "brains" gezien de verkiezingen die voor de deur staan, nog in staat zijn derge lijke viering op te zetten, zal de toekomst bewijzen Pierre Van Rossem Mes pel are. onooglijk klein, heen in hel wereldje vnn de "verlevingsloehl georgnnizeerd, die de helaas sehaarse o».rl.ein«.oeh..n H.nL m ,ii„ |J„ deelnemers sterk heen aangesproken. Hel ,n, atief Lebbeke. Hel charter mei de oudste vermelding van Lebbeke daterend van 5 februari 1003 Op 19 april brengt de Club komst aan het kultureel broek Stadion aan de A. voor 55 plussers van Aalst centrum zelf. Op 17 mei Blancquaertdreef. Voor een bezoek aan het mais- volgt een gezellig samen- meer inlichtingen in ver- bedrijf Amylum. Afspraak zijn in de Borse van Am- band met de Club voor 55 om 13.45 uur aan de sterdam op de Grote plussers kan men terecht hoofdingang op het par- Markt. Aanvang om 14.00 bij Marijke De Vos, ver- keerterrein van de fabriek, uur. Op 31 mei om 14.00 bond van Senioren, Mid- Op 3 mei om 14.00 uur is uur een wandeling met daglijnstraat 23 te 1030 er een rondleiding voor- gids in het park en het Brussel (02/218.27.19). zien in het kultureel een- Osbroek reservaat. Men tram De Werf. Bijeen- komt bijeen aan het Os- overlevingstochten dank zjj zijn ingezetene Jean Huyle- broeck heel wat naam en faam weten op te bouwen. Vorig jaar werd voor de eerste maal een uitgebreide wordt dit jaar hernomen begin juli en nu reeds zijn er inschrijvingen toegezegd uit eigen land en uit Nederland. Ondertussen is ook het le- I denaantal van de Belgi- blijft de clubleider. Hij is nanciële inbreng zorgt, wilderness en survival in- Rudi Bollaert uit Hamme sche Wilderness en Survi- strukteur bij de Neder- die aan speologie doet, Jo- valclub sterk aangegroeid, landse survival school Zip- ris Dutre uit Temse die Onder die leden wordt elk wire. Hulpinstrukteur is instrakteur Mayor Out- jaar opnieuw een wisselbe- de Antwerpenaar Rudi door School is, Daniël ker uitgereikt. Over een Van Harneveld. EHBO Maes uit Westmalle, Fred- heel jaar worden de aktivi- instrakteur is Patrick die Blancke uit Gent, Va- teiten die er zijn wekelijks Braat eveneens uit Ant- lere de Ruyck uit Gent- bijgehouden. Het clublid werpen. Andere leden brugge. Peter Burrick uit dat het meest aan deze zijn: Dirk De Blezer uit Gent, Gilbert Verfaille uit aktiviteiten deelneemt, Baasrode, Herman Schrij- Merchtem een specialist wordt de bezitter van de vers uit Sint-Gillis Den- speologie, kano en kayak wisselbeker. Maar die dermonde die de 4x4 ter- net als zijn echtgenote Ca- wordt pas voorgoed het reinwagens ter beschik- rine die de enige dame in eigendom wanneer men king stelt. Norman Van het gezelschap is en ten- driemaal de beker heeft den Ecde uit Lebbeke, Jan slotte de Nederlander Ge gewonnen. Voor die pres- Van Keer uit Buggenhout, Van Kemenade die uit tatie is een reusachtige be- Georges Bollaert uit Ham- Eindhoven komt. ker voorzien. De winnaar me die voor de nodige fi- van elk jaar krijgt een schaalmodel om in de prij- zenkast te zetten. Voor 1987 ging de wissel beker naar Patrick Braat die hiermee beloond werd voor zijn inzet. Hij is in strakteur eerste hulp bij ongevallen en komt uit Antwerpen. Het regle ment voorziet dat de club- leider niet in aanmerking kan komen voor deze wis selbeker. De leden Zoals gezegd kende men Dendermonde. Patrick Baart, de winnaar van de wissel- sedert vorig jaar een flinke beker 1987 (foto Piet Hermans) Aalst. Oude gebouwen van Lion d'Or door de stad onlangs aangekocht (a) toename wat het aantal le den betreft. Jean Huyle- broeck, de bezieler van de survivor idee in ons land. Jeugdhuis Joko is zeker een begrip in Berlare. Toch meent men in het jeugdhuis dat te weinig mensen echt weten welke mogelijkheden het jeugdhuis biedt aan de jeugd om zich op een zinvolle manier te ontspannen. Daarom organiseert men een info- beurs op 15, 16 en 17 april, telkens vanaf 15 u. Het jeugdhuis bevindt zich aan de E. Hertecantlaan 32, te Berlare. Tijdens die infobeurs zal niet alleen een overzicht gegeven worden van wat nu al mogelijk is, maar tevens de start gegeven een enkele nieuwe initiatie ven, waarvoor men zich kan inschrijven. «Wij willen voor iedereen openstaan, dus ook een zo breed mogelijke waaier van interesses presenteren aan de jeugd», zegt men in het jeugdhuis. Duivensport. Achiel Bosman met een vrienden... (a) zijn beste Dendermonde. De Survival verantwoordelijken met winnaar Patrick Braai in hun midden (foto Piet Hermans) Aalst. Kruisweg door de stad, een en al ingetogenheid a Enigszins uit het oog verloren

De Voorpost | 1988 | | pagina 14