E MAGAZINE F Weekblad van Banier - Burma - ai IcheMaifraak Nationaal WF Kongres te Aalst Aalst gekonfronteerd met zijn roots Wat bil brand tijdens de zaterdagmarkt te Aalst? Sons and Daughters niet te Aalst Zesmaal «Iwein van Aalst» in De Werf Eddy Merckx geflitst aan ruim 200 km./u. OSA -P ice S*»UiL. VRIJDAG 8 APRIL 1988 JAARGANG NR. H-MF GRATIS TIP Het 23e nationaal kongres van de Vlaamse Vereniging voor Familiekunde wordt op zaterdag 23 en zondag 24 april in het nieuwe kultureel centrum De Werf te Aalst gehouden. Het kongrestema is «de pers als hulpbron voor familiekunde». Het kongres wordt zater dag 23 april geopend om 14 u. met een welkomst woord door WF voorzit ter Valère Arickx, waarna de voorzitter van WF Oost-Vlaanderen René De Clercq en de voorzitter van WF Aalst René Van Assche een korte groet zullen uitspreken. Om 14ul5 heeft dan het eerste referaat plaats. Prof. dr. Romain Van Eenlo van de Rijksuniversiteit van Gent zal spreken over de typo logie en de evolutie van de pers in ons land. Om 15 u. spreekt J. Leenaerts over het nut van de bibliografie voor de genealogische na vorsing. Daarna volgt van af 15u45 een bezoek aan de tentoonstelling en aan de genealogische doku- mentatiestands. Om 16u30 is er een ontvangst op het stadhuis van Aalst voor zien en een half uurtje la ter staat een geleid bezoek aan de stad op het pro gramma. Dat bezoek wordt in de Sint-Martinus- kerk afgesloten met een kort orgelrecital door de Aalsterse organist Kris- tiaan Van Ingelgem. Om 19 u. begint het banket en dat is meteen het einde van de eerste kongresdag. Zondag 24 april worden de kongreswerkzaamheden om 10 u. hervat. Een kwartiertje later is er een referaat met als thema «kan de regionale pers ge bruikt worden als werkin strument voor het genea logische onderzoek?» Spreker is Dirk Podevijn, historicus en lid van Pro Historia. Om 11 u. volgt een tweede spreekbeurt. Danny Lamarcq, histori cus, zal het dan hebben over het gedrukte woord te Zottegem: een onderge waardeerde historische bron. Na het middagmaal wor den om 14 u. de heren Paul Rock, ere-voorzitter, en Hugo De Ceukelaire, penningmeester gehul digd. Om 14ul5 is een toe spraak voorzien over de mogelijkheden voor de fa miliekunde in de Aalsterse pers van 1840 tot 1940 door stadsarchivaris-kon- servator Karei Baert en om 15ul5 spreekt dr. jur. Jozef Dauwe, WF be heerder en laureaat van de tweejaarlijkse prijs voor familiekunde in Oost- Vlaanderen 1975 over «ge legenheidsdrukwerken, een belangrijke genealogi sche bron». Na de groeten van de zus terorganisaties en een toe spraak van algemeen rijks archivaris dr. historicus Ernest Persoons wordt het 23e nationaal besloten met het slotwoord van de alge mene WF voorzitter Va lère Arickx. Aalst. Dit WF kongreskomitee hoopt u te mogen verwelkomen op het 23' nationaal kongres in Aalst (a) Verleden jaar waren reeds enkele figuren uit de populaire W-serie «Sons and Daughters» ter gele genheid van het wielerkriterium in de Ajuinstad. Het galaoptreden dat voorzien was voor gisteren donderdag 7 april in kultureel centrum De Werf kon om financiële redenen niet doorgaan. Ook Walter Capiau was bij dit galagebeuren betrokken. Wel hadden de organisatoren waarvan de naam weinig gekend raakte want er werd gewerkt mèt een postbus reeds een aantal kaarten aan de man (wellicht de vrouw) gebracht via plaatselijke mede werkers. Kaarten die liefst 1.200 fr. per stuk kostten. Over de manier waarop dit inkomgeld eventueel kan terugbekomen worden is op dit moment nog niets konkreets afgesproken. Dat gebeurde pas op donderdagavond 7 april maar dan is dit blad reeds gedrukt. LH Het als onafhankelijk zetelend raadslid Baita Dolores interpelleerde in de jongste gemeenteraadszitting over de al dan niet bereikbaarheid van het stadscentrum ingeval van brand vooral dan tijdens de zaterdagmarkt. Regelmatig kwam dit probleem ter sprake op de gemeenteraad en in het bijzonder op de Stedelijke Marktkommissie. Deze kommissie, die moet «waken over de stipte toepassing van het reglement van inwendige orde op de markten» en die «alle voorstellen bespreekt in verband met de organisatie van de markten», adviseert de Burgemeester, met betrekking tot o.a. de organisatie van de zaterdagmarkt en de standplaatsen van de marktkooplieden op onze wekelijkse markt. De burgemeester, en alleen de burgemeester draagt de zware verantwoordelijkheid de beslissingen te nemen. Dat de zes geplande opvoeringen van «Iwein van Aalst» op tekst van Isidoor Bauwens en muziek van Gustaaf Pape zo goed als uitverkocht zyn, toont de interesse die Aalst voor de eigen geschiedenis kan betonen mits die hem konkreet wordt voorgeschoteld. De tekst werd wel door organisator Fons De Koninck hertaald en de muziek werd waar nodig gerekonstrueerd door Oktaaf Boone want ongeschonden partituren werden niet meer gevonden en geaktualiseerd en aangevuld door Peter Thomas. Het wordt een totaalspektakel waaraan liefst 300 mensen hun medewerking verlenen en waarvoor het budget van het aanvankelijk voorzien half miljoen is uitgegroeid naar een slordige 800.000 fr. Tijdens dit bestuur werd midden '84, op vraag van wijlen Burgemeester Uyt- tersprot, de toestand m.b.t. brandvoorzorgs- maatregelen op de zater dagmarkt onderzocht en werd een «brandweg» uit gestippeld, weg die de brandweer, zonder gehin derd te worden, moet kun nen volgen, als zij moeten uitrukken voor een inter ventie op de zaterdag markt. Opmerkingen Toen werden door de brandweerkapitein vol gende opmerkingen gemaakt. «Indien tijdens de weke lijkse zaterdagmarkt de brandweerdienst slechts uitsluitend zou kunnen be schikken over de aange duide brandweg zijn in ge val van brand of ander ernstig schadegeval: a. in het geheel niét be reikbaar voor de interven tievoertuigen van de brandweerdienst: - het merendeel van de gebouwen langsheen de Grote Markt; - ihet merendeel van de kramen geplaatst op de Grote Markt; b. slecht bereikbaar voor de interventievoertuigen van de brandweerdienst: - het merendeel van de gebouwen langsheen de Boterstraat. de Korte Nieuwstraat, de Hop markt tussen de Boter straat en de Korte Nieuw straat, en het Keizerlijk Plein, kant Nationale Bank van België: - het merendeel van de kramen geplaatst in de Bo terstraat en in de Korte Nieuwstraat». Deze situatie bestaat, op enkele kleine aanpassin gen na,tot op vandaag. Kontroles Regelmatig werden door de Brandweer kontroles uitgevoerd, eerst proefrit ten, vanaf midden '85 en in '86 enkel visuele kon troles, wegens de moeilijk heden en protesten die de brandweer bij deze weinig sympatieke oefeningen moesten ondervinden van wege sommige markt kooplieden. Na de brand in november '86, van een frituur op de Hopmarkt - gelukkig niet op een zaterdagvoormid dag. want zoals wijlen bur gemeester Uyttersprot het formuleerde, «was de uit slaande brand van de fri tuur op een zaterdagmor gen gebeurd, dan lag gans die kant van de Korte Nieuwstraat plat» - werd de situatie nog eens onder ogen genomen. Opdracht werd gegeven voor een visuele kontrole én een proefrit om de be schikbaarheid van de «brandweg» na te gaan. Deze wezen uit, en dat was niet de eerste keer, dat niet alles in orde was. Niet overal kon de brand weer beschikken over de minimaal voorgeschreven vrije breedte en hoogte, en ook niet over de mini maal voorgeschreven draaistraal. Hierbij moet herhaald dat noch de Korte Nieuw straat, noch de Boter straat, noch sommige ge deelten van de Grote Markt, de Hopmarkt en het Keizerlijk Plein beho ren tot de «brandweg» en dus niet met brandweer wagens kunnen bereikt worden! Wat als een brand in deze gedeelten vanuit de hoogte zou moeten ge blust worden? Niet talmen Sinds eind '86, en de ziek te en het afsterven van burgemeester Uyttersprot en het feit dat zijn opvol ger. burgemeester De Kerpel, de tijd nodig had om zich in verschillende problematieken in te wer ken, zal daar zeker niet vreemd aan zijn, viel alles stil rond de problematiek van de brandbestrijding op de wekelijkse zaterdag markt. Ook werden geen kontroles, die op vraag van de burgemeester, zou den kunnen gebeuren, meer uitgevoerd. De problematiek werd weer opgerakeld, eind '87, na twee verontruste brie ven van de Dekenij Hop markt. die zich niet alleen bekloeg over de moeilijke bereikbaarheid van ver schillende handelszaken tijdens de zaterdagmarkt, maar ook over de moei lijkheden bij mogelijke cvakuatic van bedlegerige patiënten en bij brand. Baita Dolores bezweerde de burgemeester niet bij de pakken te gaan zitten doch fundamentele door tastende maatregelen te Met «Iwein van Aalst, een historisch totaalspektakel» worden we teruggeleid naar de 12e eeuw met Iwein die destijds «Graaf van Aalst» was. Als geïnspi reerd politicus met natuur lijke leidersgaven speelde hij tijdens de krisisperiode rond 1127 een belangrijke rol in Vlaanderen. Hij op teerde daarbij resoluut voor verregaande zelfstan digheid voor Vlaanderen en die tematiek is duide lijk nog verre van versle ten. Hij was tevens voor stander van verregaande stedelijke emancipatie en aan hem danken de poor ters van Aalst hun eerste privilegiën. Opvoeringen Als boek kende «Iwein van Aalst» heel wat her drukken en 't Land van Riem bracht als toneel werk Iwein tussen 1888 en 1922 liefst 15 maal op de planken. De huidige opvoeringen hebben plaats in de grote schouwburgzaal van kultu reel centrum De Werf op vrijdagen 15 en 22, zater dagen 16 en 23 en zonda gen 17 en 24 april telkens te 20 u. Het schouwspel duurt, pauze inbegrepen, volgens de organisatoren drie uur dertig. Keuze Uit drie mogelijkheden Iwein, Jan de Lichte of een figuur uit een deelge meente werd «Iwein van Aalst» gekozen als objektief gegeven, als Ex-wereldkampioen en hardrijder Edward Merckx (Eddy), werd op de snelweg te Vlierzele geflitst. Hij reed er met zijn Mercedes aan een snelheid boven de 200 km./u. Zelfs voor een man als hij was dat te snel. Op de politierechtbank waar hij verleden donder dag moest verschijnen bleef hij afwezig, doch liet zich vertegenwoordigen door Meester Albert Bo- gaert, die verzachtende omstandigheden pleitte. Politierechter Mireille Schreurs stelde de uitspraak uit tot einde zitting en toen het zo ver gekomen was. werd de uitspraak verdaagd tot donderdag 14 april. LH werk van een Aalsters au teur, als stuk dat kon ge speeld worden ter plekke van het gebeuren eeuwen terug als makkelijk te inte greren historisch werk. Aanvankelijk was «Iwein van Aalst» gepland voor de openingsdag doch we gens praktische bezwaren werden de opvoeringen gelukkig maar even ver daagd. Het wordt gebracht door leraars en leerlingen van scholen van de diverse net ten in pluralistische geest. Dat het Vrij Onderwijs meest respons gaf is be grijpelijk vermits de orga nisatoren vooral tot dat net behoren. De beide ste delijke akademieën kon den niet in de samenwer king worden betrokken om diverse redenen. Ge plande schoolvoorstellin gen tijdens de week kon den niet doorgaan als te storend voor programma en lessenrooster. Zeer speciale zorg werd besteed aan de kostume ring die niet alleen dege lijk en fraai is doch ook historisch volledig verant woord. Deze kostuums kunnen eventueel een aan zet zijn voor een uitleen- dienst aan belanghebben de verenigingen. Gezien De Werf in deze aanloop periode gratis te gebruiken is kon de toegangsprijs be perkt worden in voorver koop tot 200 fr. Aan demokratische prijs zal ook achteraf een video opname, professioneel ge bracht, worden ter be schikking gesteld. Schitterende periode Met^de opvoeringen van «Iwein van Aalst» herleeft Aalst en heel Vlaanderen een van de boeiendste pe riodes uit onze geschiede nis. Ze brengen alleszins een heropgefriste kijk op onze Middeleeuwen. De krisis in Vlaanderen ten t(jde van Iwein van Aalst In de eerste helft van de 12e eeuw was het graaf schap Vlaanderen tot een economische welvarend gebied uitgegroeid. Binnen Vlaanderen lag de macht traditioneel bij de graaf en de oude adel. De stedelijke burgerij H?* ter hoe langer hoe meer haar stem horen en poog de het bestuur te beïnvloe den al was het maar om haar nijverheids- en han delsbelangen te verde digen. Wanneer op een mistige morgen in maart 1127 de Vlaamse graaf Karei De Goede in de Sint-Donaas- kerk te Brugge werd ver moord, barstte een heftige krisis uit. Gebruik makend van de verwarring en het algemeen gevoel van woe de omwille van zo'n laf hartige daad, kon de Fran se koning zijn kandidaat nl. Willem Clito als opvol ger laten aanvaarden. Nadat echter de heftigste emoties geluwd waren en het nuchter denken de bo venhand kreeg, werden al vlug de negatieve kanten Vervolg op blz. 4 treffen. Ze weet dat op vraag van de burgemeester een vergadering heeft plaatsgehad met brand weer, politie, de markt kommissie en het stadsbe stuur. Graag vernam zij tot welke positieve beslui ten deze vergadering heeft geleid. Repliek Burgemeester De Kerpel zegt dat de kontroles des tijds zijn gestopt na pro testen van een aantal marktkooplieden. Alle markten zijn gevaar lijk voor brand onder meer wegens de massale aanwezigheid van mensen Zelfs als ze niet in paniek toestand zijn. De vergade ring gaf inderdaad geen uitsluitsel over konkrete afdoende maatregelen. Als biezonder gevaarlijke knelpunten ervaart de bur gemeester het stukje markt tussen belfort en Borse van Amsterdam en verder de plaats waar ter rassen werden neergezet. Een praktisch uitvoerbaar ontwerp ligt echter niet ter tafel. De burgemeester be loofde alleszins er werk te zullen van maken want de veiligheid van de bevol king moet primeren boven andere belangen. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 1