Aalst gekonfronteerd met zijn roots Voorlopig laatste nieuwe scheurlijst en «niet pissoin Weer gifafval bij Copal Zesmaal «Iwein van Aalst» in De Werf Griekse taai en danskursussen bij Eftychia Vl Halfmaandelijks parkeerverbod al dan niet gewenst? 4 - 8.4.1988 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 van deze beslissing duide lijk. De Franse koning zou door het op de troon plaat sen van een vertrouweling al vlug van Vlaanderen een speerpunt, gericht op Engeland, pogen te maken. door een speer geraakt en stierf aan zijn verwondin gen. Automatisch was Diederik de triomfator en met hem Iwein van Aalst. Deze gebeurtenis is één van de mooiste voorbeel den in de geschiedenis die aantonen dat de toekomst niet zo maar te voorspel len valt maar dat het on- Zo was hij in 1887 mede stichter en voorzitter van 'De Vlaamsche Taalgilde'. Het doel van deze vereni ging was 'de beoefening en de verspreiding der vader- landsche taal en letterkun de, de handhaving harer rechten en het herstellen der Vlaamsche grieven'. Van 1896 tot 1918 was hij Na de moord op de Vlaamse graaf Karei De Goede heeft de Franse ko ning immers zijn kandi daat Willem Clito als Vlaamse Graaf laten er kennen. Diederik van de Elzas eist echter zelf deze funktie op. Bekend is de publieke konfrontatie tus- sen Iwein en Willem Clito Dat de Engelse koning dit verwachte de loop van de in Gent in 1127. Boze ton- gemeenteraadslid voor de Hij won de eerste prijs in niet zomaar zou laten ge- gebeurtenissen grillig kan gen fluisteren dat Iwein Katholieke Partij, waar- een toneelwedstrijd te beuren, stond wel vast. doen verlopen. voor zijn steun aan Diede- binnen hij bekend werd Antwerpen met een nooit Voor Vlaanderen brak on- rik door de Engelse ko- voor_ zijn strijdend kul- uitgegeven of gespeeld der het bewind van de gra- ning Hendrik I werd ven Diederik en Filips van betaald, de Elzas een bloeiende tijd Wanneer het leger van aan, de Vlaamse steden Diederik van de Elzas, waarbij ook Iwein zich met zijn soldaten heeft aangesloten, bij Alspoel (Tielt) in 1128 verslagen Bovendien werd Isidoor wordt, is het einde nabijBauwens ra 1910 lid van de Diederik vlucht samen Koninklijke Vlaamsche verwerft met Iwein naar Aalst waar Academie voor Taal en oorkonden zij al vlug door de troepen Letterkunde. Het hoeft ons dan ook niet te verwonderen dat onze inlichtingsbron bij uitstek nl. de Brugse scribent Gal- bert. wiens dagboek uit die periode bewaard is, al ras weet te insinueren dat de Engelse koning Vlaam se edelen betaalde om de positie van Willem Clito te ondermijnen. Dat dergelijke oppositie vlug wortel kon schieten o.a. in Gent, hoeft niet te verwonderen: er was eko- nomische stagnatie, er wa ren klachten over afper sing en het ongedaan ma ken van ekonomische pri vilegies door Willem Clito. Hoe dan ook men was er hier algemeen van over tuigd dat Willem Clito het Vlaamse belang niet zou dienen. De centrale figuur in de oppositie werd Diederik van de Elzas, die ook dy nastieke banden met het Vlaamse gravengeslacht had en zich sterk maakte Willem Clito militair te kunnen verslaan. Als belangrijkste bondge noten vond hij naast de stad Gent, de heren van Aalst en Dendermonde. De militaire slagkracht van Diederik en zijn kom panen was echter beperkt. Bij de slag te Akspoel bij Tielt (21/6/1128) leden ze dan ook een zware neder laag. Er restte de overblij- venden alleen nog wat tuurflamingantisme. Ook blijspel in vijf bedrijven: voor de figuur van priester 'Hertog Filip'. In 1894 Daens wist hij begrip op te maakte hij_ een vertaling ontplooiden zich ten volle en de samenleving onder ging belangrijke wijzi gingen. Ook Aalst zal in die perio de tot een bloeiend stadje uitgroeien haar eerste brengen, hoewel heel wat van zijn partijgenoten dit niet al te zeer appre cieerden. Aalst geboren op lb april voorbeelden uit een lange «Vantocorum Jubilo» 1857 en liep school bij de reeks van aktiviteiten. Zij o.l.v. Frederik Meireson. Broeders der Christene tonen echter heel goed wat Knapenkoor Sint-Jozefs- Scholen en de Jezuïeten. Papes ideaal was: een ka- college o.l.v. Jan Van den van is wel ziin 'Iwein van °P veertienjarige leeftijd toliek Vlaanderen dat op Borre muziek behaalde hij het diploma artistiek vlak zijn tradities Scenografie: Luc Van van landmeter met de in ere hield. Durpe grootste onderscheiding. Zelf toondichtte hij tal van Technische decoruitwerk- Meer en meer echter boeit koren, cantates, liederen, ing: stad Aalst - Dienst hem de muziek en na zijn dansen, ouvertures en Openbare werken o.l.v. studies aan het muziek- zangspelen. Ook voor Luc Van Durpe conservatorium te Gent is Iwein van Aalst, geschre- Vrijwilligersploeg decor: hij als muziekleraar ver- ven door zijn vriend Isi- Hubert Bury, Marcel De bonden aan verscheidene door Bauwens, compo- Backer, Pol De Saer, vrije en officiële scholen neerde hij de muziek. Frans De Vis, Dominique (o.a. het Sint-Jozefscolle- Dat hij ook buiten Aalst Haeleyt, Fons Heyvaert, ge) om zijn verdiensten er- Guy Mellaerts, Frans Van In 1905 wordt hij direkteur kend werd, bewijst het feit der Heyden, Paul Vincent van de Stedelijke Muziek- dat hij tot lid van de To- Rekwisieten: Johan Raes, school en zal deze funtie neelkundige Kommissie Raf De Koninck, Pierre behouden tot 1919, het van Oost-Vlaanderen be- De Roy jaar waarin hij omwille noemd werd. Kostumering: ontwerper: van gezondheidsredenen Hij overleed te Aalst op 20 Antoine De Naeyer, uit- ontslag nam. december 1920. voering: Nicole Bury, Ro- Zijn vrije tijd besteedt hij In 1927 besloot de Stad sa Moyersoons. toneelstukken, die het op wekken van het Vlaams bewustzijn ten doel had den. Het bekendste hier- Aalst' (1885), met r van zijn vriend Gustaaf Pape. Tussen 1886 en 1922 ver zorgde de toneelvereni ging 't Land van Riem niet minder dan 15 opvoerin gen. In 1886 werkte hij het stuk om ttot een roman die in 1906 zijn vijfde uitgave kende. -Quenttn Me^s'^SSg- aa'nzijn'pass'ies:"de muziek een straat naar ajn,naam KJeedsMs: Nicole Buit. spel in twee bedrijven met muziek van Pieter Demol). waarin de privilegies voor van Willem Clito worden de Aalsterse burgers ver- belegerd. Door een onver meld stonden. wachte gebeurtenis keren dan plots de kansen; Wil- Het «stuk» Iwein van Aalst jem Qjt0 wordt door een De heren van Aalst re- speer in de arm gewond en geerden in de lle-12e sterft kort daarop, eeuw over het Land van Diederik wordt als Graaf v*ervlaams7e ridders-leenmannen van van Vlaanderen ingehaald van Qent de Graaf van Vlaanderen, en Iwein, diens trouwe bondgenoot, wordt één der belangrijkste heren van Vlaanderen. Hij kan tegen alle bestaande rechtsregels hele gebieden onder zijn voogdij bren- het Land van Zijn droom, een leerstoel aan een Vlaamse universi teit te verwerven, heeft hij niet in vervulling zien gaan. Wel werd hem tij- I 1145 door van Kortrijk Roger gedood. Als nuchtere mensen van deze tijd kunnen we toch niet aan de indruk ontko- De vader van Iwein, Bou- dewijn II, trok op kruis tocht naar Palestina en sneuvelde in 1097 in de strijd tegen de Islam. Zijn oudste zoon Boudewijn III nam diens funktie over gen; o.a maar sterft onverwacht in Waas. 1127. Een tijdgenoot ver- Iwein wordt telt dat na het blazen op een hoorn een oude hoofdwonde weer was opengebarsten. Op een cruciaal ogenblik in de geschiedenis van men dat Iwein een wat Vlaanderen komt Iwein tweeslachtige figuur was. van Aalst aan de macht. Enerzijds de energieke Hij verdringt daarbij de ridderfiguur, die met klaar wettelijke erfgename nl. inzicht beseft dat de toe- Beatrix, de dochter van komst van Aalst en van zijn broer Boudewijn III. Vlaanderen in het alge- Dit zal later nog gevolgen meen, met Diederik van krampachtig verweer hier hebben. de Elzas als graaf beter zal binnen de muren van Iwein kiest resoluut de zij- gediend zijn dan onder Aalst. Normaal gezien kon de van Diederik van de Willem Clito. dit niet langer meer duren. Elzas, die op dat ogenblik Anderzijds bewijzen een Toen gebeurde het onver- een strijd om de macht in aantal feiten en insinueren wachte; Willem Clito werd Vlaanderen voert. een aantal «geruchten» dat om aan de macht te komen ook voor hem «het doel de middelen heiligde». Waar bij we hem leren kennen als een vulgair strever naar macht, voor wie wetten en eden niet altijd gelden. Auteur Isidoor Bauwens Isidoor Bauwens werd ge boren te Aalst op 9 maart 1855 en liep school bij de Broeders van de Christene Scholen en nadien in het Sint-Jozefscollege. In 1880 behaalde hij te Leuven het doctoraat in de geneeskunde met de grootste onderscheiding. Als dokter en weten schapsmens zou hij zich in de loop der jaren een ste vige reputatie opbouwen. Zo verschenen van zijn hand belangrijke studies over de lijkbehandeling, het alkoholisme, en een onvoltooid gebleven woor denboek der genees kunde. Herhaaldelijk hield hij le zingen op het Vlaamsch Natuur- en Geneeskundig Kongres, waarvan hij in 1913 algemeen voorzitter was. Ondanks een uitgebreide praktijk was Bauwens nog aktief in een veertig-tal Aalsterse verenigingen. en het toneel. te noemen als blijk van Lieve De Croes, Diane Zo was hij o.a. dirigent bij hulde. Van de Velde, de harmonieën van Moor- V.V.A.K. zorgde er in Geluidsmontage: Piet sel en Asse, de fanfare van 1972 voor dat in de Sint- Velghe. de Brandweer, de Jong Jobstraat nr. 103 (zijn Belichting: Ghislain Jans- Wacht, 't Land van Riem woonplaats) een gedenk- sens en Stefan De Cock, en de Catharinisten. plaat aangebracht werd. Grime: Ingnd Daelman, Gustaaf Pape bleef zijn le- Het Iweinslied is tech- Fons Heyvaert, Veromque ven lang een populaire fi- nisch-muzikaal ongekom- Meert, Patricia Van Op- guur, vooral door het or- püceerd neergeschreven, stal, Sabine Verhegge. ganiseren van liederavon- De muziek is spontaan en Toneelmeesters. Pierre den en massaspelen. Zijn ongezocht, gekenmerkt De Roy, Johan Raes bekendste realisatie op dit door een gematigd classi- Souffleurs: Jeannme De dens de Eerste Wereldoor- Daarnaast schreef hij nog gebied is ongetwijfeld de cisme in vorm, melodie en Koninck Lieve De Croes log een leerstoel aan de twee onuitgegeven kluch- uitvoering van Peter Be- harmonisatie. Vanuit de Historisch advies: Karei universiteit ten: 'pe Aalsterse noits Rubenscantate op de betrachting eên zekere Baert Grote Markt te Aalst ter heroïsche indruk te ver- Didaktische begeleiding: gelegenheid van de ker- wekken over het geheel Betty Backaert, Jeannine misfeesten in 1909. van de kompositie, schrijft De Koninck, Walter De Het jaar daarop vraagt de de componist expressief. Swaef, Lieve Hutsebaut, Katholieke Turnkring Bijdrage van Peter 9?ldo Saey' H «Steun geeft Moed» hem Thomas Algemene leiding Ho nnvnorino van Ho Pac- koordmatie: Fons de opvoering van de Fas peter thqMAS (1961) le- siespelen (tekst Evarist Bauwens, muziek van Gu staaf Pape zelf) te ver zorgen. En dit zijn slechts twee aangeboden, maar hij weigerde. Net als zijn broer, Evarist Bauwens s.j. 1883- +1937), die de bekende handboeken Zuid en Noord samenstelde, was Isidoor Bauwens geïnteres seerd in literatuur en meer bepaald in toneel. Zelf schreef hij verscheidene historische-romantische In 1897 schreef hij een teursperl (in vijf bedrij ven): 'Twee tijgerinnen of een levenslange vrouwen- strijd om de heerschappij'. Dit toneelstuk werd twee maal door de Catharinis ten opgevoerd met 175 spelers. schouwveger' en 'Het erf deel van Egidius Pronk- appel'. Hij overleed te Aalst op 9 oktober 1918. Op 3 januari 1927 besliste de Gemeenteraad de Fa brieksplaats in Bauwens- plein te wijzigen. Komponist Gustaaf Pape Gustaaf Pape werd te De Koninck. Uilenspiegel passeerde te Aalst ven een originele muzika- le lera_ le bijdrage aan de choreo- J le|r]jngcn en oud- ÊIw el d"e '°SSe a"" leerlingen uit de diverse rakterstukken zijn be- fse scholen: Ko. sch"'ve"d op" ninklijk Lyeeum. Konink- gebouwd. -De «lucht van Tonisch Atheneum. Loretta» en «de doden- cl, dans» zijn geschreven voor Sint-Augustinusinstituut cans, zijn gesenreven voor Verpleegkunde. Sint- symfonisch orkest, «het W|_||K sint-Jozefs- middeleeuws feest» voor beperkte bezetting (hobo, fagot, trompetten, trom bonen en strijkers). Dit laatste alsook het Jozefscoliege, Sint-Jozefs instituut, Sint-Maartenin stituut, Dames van Maria, Vrij Technisch Instituut, 't Verleden leeft in Aalst «troubadourslied» is een Voor wie er oog voor heeft authentieke middeleeuwse js de konfrontatie van het modale stijl geschreven, eigentijdse met de periode Gegroeid uit kontakten met Griekse immigranten o.m. via het BRT-radioprogramma «Voel je thuis» en met Eftychia Sint-Niklaas, werden de eerste kursussen Grieks te Aalst georganiseerd met veel sukses. Dia- en poëzieavonden en de avond met het duo Belgreco en dansgroep Zorbades, gaven de jonge vereniging reeds enige bekendheid. Vriendenkring Eftychia geluk) kwam van de grond en zelfs de Griekse bisschop Panteleimon toonde zijn belangstelling. Aalst wil ook feestvieren met Griekse muziek, dansen en eetmaal. Vrienden kring Eftychia wil de Griekse kuituur konfronteren met andere kuituren. Op 4 maart was het zo ver. In aanwezigheid van de Griekse ambassadeur en zijn dame werden Griekse oude liederen gezongen en toonden de eerstejaarskursisten dat ze van Grieks reeds heel wat kaas hadden gegeten. Onder tussen vergastte de Griekse kok Stavtos Kodis op Griekse natjes en droogjes en op de tonen van Griekse muziek werd het achteraf een heerlijke danspartij. Eftychia gaat nu door op zijn lancée en start danskursussen. Wie er belang in stelt kan voor verdere informatie terecht bij B. Bombeeck, On- derwijsstraat 6 te 9473 Welle-Denderleeuw of via telefoon 053/67.09.89. Wie lid wil worden van de Vriendenkring en het ledenboekje wil ontvangen om de twee maand, stort 200 fr. op rekening 393- 048.13.06-81 van Eftychia Aalst. LH Tjjl Uilenspiegel is in de Ajuinenstad nog niet dood. meenten en anderzijds van Zeker niet met 1 april alhoewel traditionele aprilgrap- de 510 miljoen die het kul- penmakers het lieten afweten, doch een jonge generatie tureel centrum hebben ge diende zich suksesvol aanB kost heel wat rouwkransen zen veloaken, Frans Wau- *>0 te Pas ™et «R-I-P-» of Nieuwe scheurlijst ters, perspektief tekenaar, «Recht 'n putteken» en Aan de mededelingskast- Beireken Kornang, feest- de tekst «Aan onze jes hadden Aalstenaars op lijder-spieker, Wimmelsen Gelden», vrijdag 1 april heel wat Jisken, oeirzoak van de 'n "et stadsbestuur zou er bekijks. Wie er niet bij scheirink, Blommaerdt- nogal wat over en weer kon, kon echter ook te- sens, 't plodderwasserken z'Jn gepraat over het al recht op een groot bord en Kappijo Walterken, dan n'et man" mihtan midden op de Grote omhoeig omliëg. wegnemen van deze attn- Markt. De «witte lijst», de buten doch men het wijse- voorlopig laatste scheur- ^hef pissoin lijk begaan en Uilenspie- lijst voor de komende ge- Aan het kultureel centrum gel een dag triomferen, meenteraadsverkiezingen, De Werf werd het monu- vJees was er inderdaad te lezen, ment «Open Boek» ge- Aanvoerder is Sjarel De transformeerd in een De Molenstraat scheen Benedetti, opkoeiper ge- openbare waterplaats, duidelijk door de apnlvis- volgd door Sjipper van Aalst heeft er momenteel esbattementen ingenomen Moeisel (ver men sjen- slechts twéé: een aan het wa°t »n heel wat winkels gen). Volgen dan Marcel stadhuis en één aan de werd duthtig meege- De Galle uit de Volksver- Sint-Annabrug. «Om nij- speeld. Een beenhouwer heffingsstraat, Jeang De pende noden te lenigen» verkocht er zelfs omdat Neif, bejanger, Popolle- plaatsten Draeckenieren het 1 aP™ wa£ wt"PPen ken, ex-prins en bejanger, en vettegoards er een bij. met vlees in». En Aalste- Willy den Turcq, bekanst Maar dan een van konden s avonds te senateur, Michel De Giëst formaat. 1?.30 u terecht op een vertrokken zonder adres, Niet alleen watergelegen- afscheidsfeest georgam- Anieken Aalbreght, es ze heid voor mannen doch seerd ter gelegenheid van nog maegdt?. Van Erre- ook voor dames plus een bet vertrek van de kapitein weghe. jubilaris van de hele badkamerinstallatie van de brandweer terwijl Werf, Schauffeleir. boite- met leviers, bidets en 10 de voormiddag ze aan wipper op stadsresepses, uiteraard badkuip en lava- twee nkafJle" l.er *aarde Dolleken Baihitita, weg en bo. Het geheel werd kom- va" elk 300 konden ge- weir, Kamil Serjandt. kei- pleet gemaakt met de aan- raken °m Sratis °P de P"' Raadslid Roger D'Hondt king gestelde procedure zer en velomoaker, Odie- wezigheid van een_ heuse J^n stelde de Openbare met A.V.R. Rotterdam. De bezetting van het «troubadourslied» bena dert de oorspronkelijke optie (luit cn zang). 300-koppige bezetting Regie: Arnold Van de Perre. Orkest: «Door Eendracht groot» o.l.v. Octaaf Boone Nieuwe composities: Peter Thomas Choreografie: «Alkuone» o.l.v. Oscar Van Malder en Nicole Delvaux Koorleider: Gaston De Cock Koren: «Halleluja-koren» o.l.v. Gaston De Cock, long Mortiers, ventilateur «WeiCeiMedam». En ver en blozer, Marsel den Bis- der kwamen er, ter ere kop, op zen kloeten me enerzijds van de deelge- de hun Enquete te Erembodegem Aan de bewoners van Hogeweg en Leuvestraat en aan de politiedienst te Erembodegem stuurde raadslid Roger D'Hondt, een Erembodegems ingeze tene, volgend enquete-formulier. «Op de verkeerskommissie van 8 maart zijn de verkeersregimes in uw straten opnieuw ter sprake gekomen. Zoals u weet is het de bedoeling een vertragingseffekt te scheppen. De vraag om opnieuw halfmaandelijks beurte lings te parkeren in te voeren werd niet aanvaard. Het komt mij voor dat de huidige regeling onderworpen moet worden aan een kritische evaluatie. Ik heb tijdens de verkeerskommissie dan ook gewezen op de dreigende gevaren voor fietsers, de moeilijke doorgangen door de tekort bij elkaar afgebakende parkeerplaatsen en het verplichte slalomrijden wat uiteraard de verkeersveiligheid bedreigt en tegelijkertijd gevaren oplevert. Het zou mij een genoegen doen van u persoonlijk te vernemen welke uw bevindingen zijn pro en contra de huidige regeling zodat ik bij een eerstvolgende behandeling van deze problematiek in de kommissie hiermee rekening kan houden. Reakties zijn welkom in mijn brievenbus of bij mij persoonlijk, Ronsevaal- dreef 16.» I Vlaamse Afvalmaatschap- pij van de feiten op de hoogte. Op maandagmor gen 1 februari werden staalopnamen verricht, in de namiddag werden 4 tanks verzegeld. Het ging om 2 tanks die onder het afdak zijn gelegen, daar de in en naburige tuin op waar de recyclageaktivitei- een diepte van 80 cm ge- plaats grijpen. De tweede tank in een serie van 7 palend aan de tuin van de naastwonende en een tank welke zich ach teraan bevindt naast de reeds verzegelde en ge deeltelijk geledigde gift tank. van Iwein van Aalst nog steeds aktueel. Aalst heeft een Iweinstraat, een Burchtstraat, een Wal- straat, de Hertshage, de Borluutstraat, de Schut ters- en de Zegepraal- straat. In het karnavalmu- seum prijken de beelden van de reuzen Iwein en Loretta en in het oud-Hos pitaal staat de maquette van het standbeeld van Iwein van Aalst en hangt het schilderij «Slag bij Hertshage». En verder zijn er keuren, het schild van Aalst en het beeld bo ven op het gebiedshuis «'t Kint of Dirk van Aalst». LH chloor genoemd. Het gaat Aalst. Hei open boek werd op 1 april een open episcijn. met WCs, waterplaats 0 badkuip, bidet, lavabo en noem maar op en met een rouwkrans voor Gesneuvelde Y,7 Gelden (a) brief van 26 maart OVAM dien moet het terrein door «bevolen» onmiddellijk de «eigenaar» in zijn oor- over te gaan tot de verwij- spronkelijke toestand wor- dering van het gif-afval den hersteld analoog de reeds in wer- Gemeenteraadslid Roger D'Hondt werd door buren van de firma Copal in Erembodegem-Terjoden andermaal gealarmeerd dat er terug recyclage-aktiviteiten aan gang z(jn. Dat gebeurde op het ogenblik dat de Kempense firma Smet Jet noodgedwongen de opgelegde afvoer van gifafval naar A.V.R. te Rotterdam moest stopzetten. De vermelde feiten stem men overeen met de door raadslid D'Hondt reeds op 27 oktober verleden jaar aangehaalde bodemonder zoeken, uitgevoerd door het Studiecentrum voor Kernenergie te Mol. Uit nomen grondmonsters, blijkt dat er ernstige bo demverontreiniging is door organische polluen- ten. Professor Paul Beeck- man kwam daarbij tot de konstatatie dat het bodem- staal «bestanddelen bevat met kankerverwekkende werking, waarvan het ef- fekt pas over jaren jp. het menselijk lichaam aan de oppervlakte komt». Steeds meer en meer fei ten bewijzen de ontoelaat bare praktijken van be trokken firma. En alhoe- Uit de analyseresultaten blijkt dat deze 4 tanks eveneens «gifafval» bevat ten. In de monsters werd een zeer hoog gehalte «Genol» teruggevonden, dat is een organisch oplos- middel, ook organische we' de densiteit van de •erwerkingen de jongste maanden afgezwakt is, blijkt ernstige kontrole Vlaanderen heeft men een duidelijk geboden. Bovcn- LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 4