Aalst ontving Iwein op applaus «Catharinisten» brengen Shakespeare's «Midzomernachtsdroom» Een paar schaduwzijden. Teksten en poëzie uit Nicaragua Streekkunstenaars in Oud-Hospitaal Dido-Erpe speelt toneel Lionel Hampton in De Werf «Strategie van de Vlinders» wordt hernomen! De Voorpost - 22.4 1988 - 11 Vandaag vrijdag 22, morgen zaterdag 23 en zondag 24 april kan U in De Werf, Molenstraat, telkens te 20 uur nog een opvoering bijwonen van «Iwein van Aalst». Een stuk dat de Aalstenaars konfronteert met notabele voorouders en dat wordt opgevoerd met zowat 300 medewerkers met onder meer heel wat leraars en leerlingen van scholen uit het Aalsterse van diverse netten. Coördinator en hertaler Fons De Koninck en regis seur Arnold Van De Perre wijdden er maanden lang hun beste zorgen aan. De tekst is van dr. Isidoor Bauwens te Aalst vereeu wigd door het Bauwens- plein en de muziek van Gustaaf Pape wiens naam hier blijft leven in de Gus taaf Papestraat. Dat fami lieleden van beide heren op het podium meewerken en dat van een paar honderd gezinnen iemand op de Bühne staat schept allicht een sentimentele verbon denheid met het hele ge beuren. Voor schepen Chris Borms is het daarenboven een be langrijk experiment om dat het niet alleen kinde ren van diverse schoolnet ten samenbrengt maar om dat het tevens drempelver lagend werkt voor het be treden van deze kuituur tempel waarmede nu reeds velen de factor zijn ver trouwd geraakt. Voor regisseur Arnold Van de Perre zou het een reële uitdaging zijn om een stuk ontsproten in de donkere Middeleeuwen, heldhaftig beschreven en romantisch op muziek ge zet in deze hoogtechnolo gische tijd geloofwaardig op te voeren. Een stuk waaruit alleszins blijkt dat honger naar macht een problematiek is van alle tij den. Ook van de onze. Aalst. Karei De Naeyer als nar (a) Aalst. De juf op klasuitstap bij Iwein (a) Totaal spektakel Aangekondigd als «totaal- Van een eenheid in het spektakel» werd het een 8tuk 11811 bezwaarlijk wor- amalgaam waarbij honder- clen gesproken. Het was den medewerkers nan bod meer een aaneenschake- moesten kunnen komen, iing van schuifjes waarin Niet alleen vele tientallen beurtelings een klaagroep. Aalst. Een treffende passage uit Iwein van Aalst (a) «Voor ons allen een uitdaging» zegt Slagmulder De Koninklijke Aloude Rederijkerskamer De Ca- sprot ons in het nieuwe, tharinisten brengt op zaterdag 7 en op zondag 8 hjvige en kunstvolle boek, mei telkens te 20 u. in De Werf een opvoering van "l~ u<<" «Midzomernachtsdroom» van William Shakespea re. De schoolvoorstelling op maandagnamiddag en de bijgevoegde op maandagvoormiddag zijn reeds totaal uitverkocht. leerlingen hoofdzakelijk akteurs en aktrices, ko- nar gaven een zeer flinke uit het 8int-Jozefskollege, ren. figuratie, zangers en prestatie weg, doch de ko- maar ook de Halleluiako- orkest aan bod kwamen ren lieten wel een paar stè ren, het Moorsels koor zonder tot een homogeen ken vallen. «Canticorum Jubilo» en geheel te zijn versmolten. Van de muziek van Gus- het Knapenkoor van het Positief was alleszins het taaf Pape had Oktaaf Sint-Jozefskollege, de cho- decor dat, mede door de Boone zelf gesteld dat die reografische groep «Al- belichting, zeer pittoresk simpel en al te herhalend kuone» en een veertigkop- aandeed. Dat op diverse was en dat kunnen we en- pig orkest. étages kon worden ge- kei maar bevestigen. Er werd duidelijk ge- speeld was goed voor streefd nnar kwantiteit mooie, zelfs unieke De inbreng van Peter Tho- maar veelheid schaadt wel beelden. mas en die van Oscar Van eens de kwaliteit. Ook de kostumering was Malder was alleszins af. ultra-verzorgd al zeggen Dat bij het einde toe sche- Première deskundigen die betaald penen op het podium wer- Tegen de verwachtingen zijn om het te weten dat den geroepen om de hoofd- in liep de zaal niet vol. Die men in de Middeleeuwen rolspeler en de twee ver zou nochtans reeds lang dermate niet was aan ge- diens telijke voortrekkers ST?0?1, Zijn eeweea! ^an" Fons De Koninck en Ar- Techmsch hep er op de De zang van de hoofdver- nold Van de Perre met première wel een en ander tolkster Diane Verdoodt mis. Het doek moest met was alleszins het meest im- de hand worden dichtge- ponerend onderdeel van trokken en de belforttoren het hele stuk. Ze zong in die uit de diepte moest ver- derdaad als een professio- rijzen deed het niet. Wel- nele diva alhoewel ze een licht werd dat bij de vol- eerder medisch beroep uit- gende vertoningen wel oefent. Haar geliefde in het beter. stuk - en wellicht niet minder geliefde in de ech telijke band Ludwig Van Gyseghem was als profes sioneel zanger goed te ge nieten doch minder ver staanbaar in de parlando's. Ook de andere zangrollen bloemen te huldigen er i paar het vertikten voor een ons niet gekende reden is enkel maar te betreuren. De enkele minder geslaag de elementen mogen inder daad niet de indruk wek ken dat deze voorstellin gen niet de vrucht zouden zijn van maanden intensie ve voorbereiding. De lang durige toejuichingen bij het einde bewezen alles zins dat het pubhek ervan had genoten. LH heden hebben «De Cathari nisten» in dat spoor, met meer ups dan downs, een enorm rijk gevuld verle den opgebouwd. Hun waardevol patrimonium is er vandaag nog steeds de beste illustratie van. de voorbije 100 jaar van de herinrichting van de Kamer tot Heden. Naar aanleiding van de opening van het Kultureel Centrum «De Werf» brengt de Kamer op 7, 8, en 9 mei «een uitdaging» feestelijkheden van de stad 1988 in de grote schouw- Voor regisseur Herman en organiseerde zelf met burgzaal het klassieke Slagmulder, nochtans veel pracht en rpaal lui- blijspel van William Sha- reeds van alle markten sterrijke ommegangen. kespeare «Midzomer- thuis en bij de opening van Het cultureel waardevolle nachtsdroom» ten tonele. De Werf eveneens voor de fenomeen van de «rhetory- Voorzitter Herman Slag regie verantwoordelijk, cke Gilden» is in onze ge- mulder verzorgt de regie, worden deze opvoeringen westen heel sterk blijven Wouter De Bruyne leraar een reële uitdaging. Wel- doorleven. Het grote aan- klassieke filologie zorgt licht een avontuur doch tal toneel prod uk ues, dat voor bijgewerkte verta- zich jaarlijks met succes lingsteksten. Voor dekor herhaalt, is er de vruchtba- en kostuumontwerpen re nawerking van. doen wij een beroep op weg door de Stad. Vooraan in de rij staat Maraik Baart een gewaar- Regisseur is Herman Slag- sind8 jaren de Koninklijke deerde medewerker in tal Aloude Hoofdrederijkers- van grote schouwburgen kamer van het Land van Midzomernachtsdroom is top- Aalst «De Catharinisten»een spel over de verwar- vroegrenaissance ring van de liefde, waarbij Op zaterdag 23 april zul- de bevolking van Costa Ri- len jonge arbeiders t ca zich in 1986 een presi- wie niet waagt niet wint. «Op verdediging spelend maakt men weinig goals» Aan de voorbereiding van dit uitzonderlijk stuk werd dan ook uitzonderlijke aandacht besteed zodat het kan uitgroeien tot per van het seizoen. Midzomernachtsdroom Het stuk waarmee men zo wat alle kanten uit kan wordt gebracht in een be werking van Wouter De Bruyne. De gepaste man want leraar Grieks, Latijn en Griekse kuituur die daarenboven van klassieke muziek houdt en teksten schreef voor VU, VTI, Al- kuone, Vredon en Kruis- mulder. Deken van de Ca tharinisten, leraar aan het VTI te Aalst. Hij is houder u., teksten voorlezen uit dent die zich sinds zijn «Een man», van OranoFal- aantreden heeft sterk ge- luci en authentieke guerri- maakt voor de vrede, in het lero-poëzie voordragen, bijzonder in Midden-Ame- Karin De Lil en Bob De rika. Begin augustus wist Winne lezen de bindtek- hij de presidenten van de sten voor. Toegang zoals vijf midden-Amerikaanse steeds gratis. staten, waaronder Nicara- 19 juli 1979: Nicaragua gua, rond de tafel te krij- viert zijn bevrijding, ein- gen voor een principe-ak- delijk verlost van de Somo- koord. Esquipulas 2 noem- za-diktatuur. In het hart de hij dit principe-akkoord van de Sandinisten ont- waarin een aantal voor luikt het gevoel van vrede waarden worden genoemd Van dan af begint Reagan, de president van de Vere nigde Staten de contra's massaal te steunen zodat Nicaragua permanent op oorlogsvoet blijft verder le ven. De Russen gaan de Sandinisten steunen. Na 50 jaar Somoza- Nu de huur van de zaal kwamen heel wat belang- de titel U uitnodigt U mee nog niet moet betaald wor- rijke figuren voort uit de te laten gaan in de wirwar den kan het financieel wel- kamer, van gevoelens en erotiek, licht nog door de beugel. Zo ontmoeten wij op de le- en volop te genieten van Voor volgende opvoerin- denlijst van de «Cathari- het scheppende genie van gen zal men wellicht ge- nisten» Pieter Coecke, Shakespeare, zijn onge deeltelijk in De Werf en schilder en schoonvader breidelde fantasie, tegelijk gedeeltelijk in de feestzaal van Pieter Breugel De Ou- verheven en komisch, van het VTI die ook over de Ook Justus de Har- lichtvoetig en diepzinnig, eigentijdse akkomodatie duyn. dat onvolprezen lid Samen met deze laatste waarmee de dichtkunst in was bij de «Catharinisten» de Nederlanden tijdens de nog een andere tijdgenoot groeiende renaissance een als dichter bedrijvig die eerste hoogtepunt be- één van de leidende en ver reikte. nieuwende geesten is ge- Elke geïnteresseerde heeft weest in de Aalsterse re- zich hiervan kunnen over- naissancekring Guilliam tuigen tijdens de jube- Caudron senior, die vaak leumtentoonstelling. die wordt verward met zoon tiende eeuw teruggaat van 22 tot 30 december Guilliam Caudron junior, (1421). Met een onderbre- 1984 in de Belfortzaal is notaris, prokureur bij de king in de 19de eeuw doorgegaan naar aanlei- schepenbank te Aalst, fa- (1865-1891) heeft de ka- ding van de viering van 25 ctor van de Catharinisten mer tijdens deze ganse pe- jaar Hoofdkamer van het (d.i. leider van de prakti- riode tot vandaag, een be- Land van Aalst, langrijk aandeel gehad in Bij die gelegenheid stelde het culturele leven van de de kamer ook het boek «De 8tad. Catharinisten in de 19de In haar oorsprong was zij, en 20ste eeuw» aan het pu- zoals elke «Rhetorycke Gil- bliek voor. Aansluitend bij de» van die tijd. een reli- het werk, van 1908 van de gieus getinte broeder- hand van Valery D'Hondt schap. Zij beoefende het to- over de Catharinisten. ver- neelspel. werd intens be- halen de heren Luc Kie- trokken bij de openbare kens en Clemens Uytter- van de regeringsmedaille ruim 9 jaar Sandinistisch zang en laureaat in de Na- bewind heeft Nicaragua tionale Muziekwedstrijd nog geen demokratie. ProCivitate 1965. Hij zong In oktober 1987 werd be- in binnen- en buitenland kend dat de Nobelprijs en regisseerde de A.N. voor de Vrede zou toege- beschikt moeten spelen De Catharinisten De Koninklijke Aloude Re derijkerskamer «De Catha rinisten», Hoofdkamer van het Land van Aalst, heeft een rijke geschiedenis die tot het begin van de vijf- sche oefeningen) en eigen lijke dichter van het gezel schap. Hij was goede Aalste- Zangfeesten, de Ijzerbede vaarten en andere massa optredens, o.m de ont vangst van Paul Johannes Paulus n te Sint-Denijs- Westrem. De choreografie is van de hand van Oscar Van Mal der, leraar te Aalst en stichter van Kunstgroep Alkuone. Hij leidde de ce remonie van het pasbezoek te Koekelberg. Voor de kostumering staat Marnik Baert in die reeds werkte voor Theater Are na, de Opera voor Vlaande ren, kinderteater Neon en te Geraardsbergen een ei gen toneelkring stichtte. Hij is vast verbonden als assistent-scenograaf aan het NTG Het decor is van Walter kend worden aan Oscar Aria Sanchez, de 46-jarige president van Costa Rica. In de traditie van een land zonder krijgsmacht koos die een eind moeten maken aan de burgeroorlogen en de onderdrukking in die regio. «Er blijven op de weg naar de uitvoering van het ak koord nog vele obstakels, maar met een minimum aan gezond verstand kun nen die snel verwijderd worden» zegt Aria. Dus toch een lichtpunt na bijna 60 jaar oorlog?? «Een verenigd volk zal nooit overwonnen wor den» schreven de dichters- guerrilleros en dit lied zin gen alle Nicaraguanen: El Pueble Unido Jamas Sera Vencido». LH zen bij ontwerpen schouwburgen en ont wierp decors voor heel wat verenigingen. van Troch, Dirk De Bakker, Kathy Van den Bossche, Johan Haezaert, Jet De Ko ninck, Lut Vanlysebeth, Voor de muziekuitvoering Heidi Van de Wiele, An De naar de onbetwistbare Van Herreweghe die ook grootmeester van de cultureel centrum De Werf schimpliteratuur, in een taal bruisend van spranke lende en schampere vond sten. Doorheen de eeuwen tot ontwierp. Als architect liep hij stage bij Le Corbu- sier te Parijs en studeerde scenografie. Hij haalde verscheidene eerste prij- zijn Johan Haezaert en Dirk Bauters, verantwoor delijk en voor de grime Ka- rel De Naeyer en Simone Van Laethem. De spelers Aan dit grandioos gebeu ren verlenen volgende ak teurs en aktrices hun me dewerking: Wim Van Bug- genhout, Gaby Jacobs, Gil bert Eelbove, Oscar Van Malder. Wim Vidts, Hans Slagmulder, Nicole Gits, Greta Kiekepoos, Guido De Cock, Peter en Jos Van- mol, Patrick Mathieu. Jan Nil, Tinneke De Naeyer, Els De Bruecker, Michel Supply en Michel Pic- queur. Praktisch Kaarten niet te bekomen in De Werf (tenzij eventueel de dag van de opvoering doch wel op het sekreta- riaat, Marktweg 172, tel. 053/21.91.09). Prijs 200 fr. CJP, plus 3 en groepen vanaf 20 perso nen 150 fr. Kaarten af te halen op vrij dag 6 mei in De Werf tus sen 17 en 21 u. LH In vervanging in extremis van de tentoonstelling van werken van de portrettist uit het Ninoofse Luc De Decker presenteerde het Willemsfonds Aalst verle den vrijdag in het stedelijk museum Oud-Hospitaal een pleiade streekkunste naars van het Aalsterse waarbij de opening een 70- tal mensen lokte. Het betreft een amalgaam van schilders van zeer uit eenlopende strekkingen ingeleid namens de minis ter van Cultuur door de heer Van den Brempt. Josephine De Ras uit de Kattestraat brengt realis tisch getinte bloemen, stil levens. marines, land schappen en landelijke beelden. Frangois Deshommes is een konstruktivist die komposities brengt in di verse kleuren en de Aai- gemse André Schouppe toont naast een portret van Urbanus vooral land schappen. Assenaar Mare Temmer man brengt ook een aantal kleinere formaten met al lerhande bloemen en is ook bekoord door een rustieke boerderij en Laura Vidy van de Graanmarkt houdt het vooral bij pasteltinten. LH voldeden relatief maar de minne8treel was duidelijk tuiten stem of gewoon in een off-day. Dat gebeurt in de beste middens. Ook de torenwachter en de In het kader van de jeugd huiswerking is Dido vorig jaar gestart met een to neelvereniging en bracht reed8 één stuk op de plan ken. De geslaagde opvoe ringen van toen zijn oor zaak dat men dit jaar op nieuw op het podium komt met een gewaagde produk- tie, een stuk van Oscar Wilde «Het belang van Ernst». Dit stuk behandelt de leef wereld van de rijke bur- gerstad op het einde van de vorige eeuw en vertolkt op ironische wijze de heersen de toestanden aar, deze soort mensen eigen. De re gie wordt ditmaal door twee jeugdige mensen waargenomen: Steven Vromman en Lieven Ver meulen. Zij hebben er een eigen versie van gemaakt, met aanpassingen waar van men moet afwachten of ze al dan niet geslaagd zullen zijn. Het stuk is wel humoristisch maar dan wel strak in de ironische zin opgevat waarbij grap pige woordspelingen voor de nodige binnenpretjes bij de toeschouwer moeten zorgen. Een jeugdige schare zal zeker weer voor spektakel zorgen: E. Van den Storme, Ann Van den Steen, M. Eeckhout, C. Volckaert, H. Van Boxtael, L. Vermeulen, Wim Lie- vens, G. Nijs, M. Van Vanegem. Het gebeuren gaat door in het jeugdhuis Dido en de voorstellingen kan men bijwonen op 22, 23, 24, 29, 30 april en l mei telkens om 20 uur. Kaarten zijn in voorverkoop te verkrijgen aan 100 fr. (aan de ingang 120 fr.). Reserveren kan eveneens telefonisch 053/ 70.04.24. JV Lionel Hampton is met zijn Festival All Stars Big Band in de Aalsterse Keizershallen op woensdag 27 april te 20 u. Reserveren (200 fr.) via 053-77.13.12 De Werf. Slechts weinig muzikanten van deze eeuw kunnen, zoals Lio nel Hampton, terugkijken op een vijftigjarige loopbaan. Sinds zijn eerste optredens in 1928 met Louis Armstrong heeft hij bij de belang rijkste jazz-mensen gespeeld: Benny Good man, Oscar Peterson, Charles Mingus, Miles Davis, enz. «Hamp» groeide op in Chicago waar hij in de jeugdband van Chicago defender drumde. Op zijn vijftiende vertrok hij naar Californië en was hij terug te vinden in de bands van Paul Howard, Eddy Barefield en Les Hite. De uitbundigheid en spontaniteit van Hamp tons optreden zijn legendarisch. Nog steeds weet deze grote jazz-meneer zijn publiek op te zwepen. En de dosis show hoort er als van oudsher ook bij, compleet met zijn vocals, enkele drum-soli, en de sprongetjes tijdens de slotnoten. LH Wie dit stuk miste of wie het nóg eens wil meema ken, krijgt er de kans toe. Op zondag 8, maandag 9 en dinsdag 10 mei speelt PACT inderdaad in een regie van Sien Eggers andermaal «De strategie van de Vlinders» van Esther Villar met Francine De Bolle en Gracienne Van Nieuwenborgh. Kaarten bij PACT-leden, in «De Kaft», Geraards- bergsestraat 52 of in De Bathyscaaf, Meuleschette- straat 74. Reserveren kan bij PACT-leden of via 053/ 78.68.55. Maar eerst komen nog de opvoeringen van «Jean- Paul Marat...» op 24, 25 en 29 april en 1 en 2 mei, telkens te 20 u. De opvoeringen van vrijdag 22 en zaterdag 23 april zijn echter reeds volzet. Voor dit stuk reservatie vereist bij Ulysse, Korte Zoutstraat 32 op werkdagen tussen 9.30 en 12 u. en tussen 13.30 en 18.30 u. Tel. 053/78.68.55. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 11