Is humanisme dan zo anders? Rozendreef wil geen dodenbaan blijven Stadsgenoot Hendrik Mertens exposeert te Strijtem Ongelukkig begin voor Meerse vinkeniers Gershwin in Aalst Lente in Filosofische Kring Aalst Jongleurs vroeger en nu in de Werf Moorselse Ouders willen planning van werken aan school Ten voordele van zwaar gehandikapte meisjes en jongens Hendrik Mertens, een getalenteerd kunstschilder geboren te Aalst en wonend te Essene-Affligem, stelt werken tentoon in het Sint-Franciscusinsti- tuut te Strijtem-Roosdaal. Deze kunstschilder hanteert de techniek van de Oude Meesters die volledig tot haar recht komt in landschappen maar vooral in surrealistische doeken. Hij be schikt inderdaad over een warm kleurenpalet met verrassende lichtuitstraling. En een ander streekge- achtig en strikt persoon- noot, Eugeen Van den lijk kunstenaar herkent. Broeck uit Opwijk toont er Nie, sleoMa de vakman gelegfenheidsgrafiek met bMjk, oïerduidellJk „j, de vlaggen en papierkmp- zuiverbeid vkn Meuri ujn, werk Verder wordt D er de e„ de gekonfronteerd met werk komposStle mair onmM_ trQTi fflaohlavpr van I lllllUP dellijk valt ook het merk waardige en eigene van vi sie op, zelfs bij ogenschijn- Hendrik Mertens lijk traditionele onderwer- Wie voor het eerst kennis F*311 a*8 «Vlaamse en Bra- maakt met het werk van bantse landschappen». Hendrik Mertens, kunst- Uiteraard spreken de meer schilder, voelt die vonk magisch-realistische en van vreugde die kenmer- surrealistische doeken kend is als men een waar- nog direkter en bewuster van glasblazer van Duitse afkomst Werner Vitt. van het gemoeds- en denk leven van de kunstenaar, van de nood om iets mee te delen, hier en daar een waarschuwende kreet te geven. Hendrik Mertens, geboren in 1953, bewees reeds op jonge leeftijd een grote fijnzinnigheid en begaafd heid te bezitten, maar kon pas na zijn studies als tuin- en landschapsarchi- tekt zijn talent tenvolle ontplooien. Na tekenen en schildertechnieken aan de Aalsterse Akademie te heb ben gevolgd is hij in 1984 begonnen professione ler en bewuster dan voor heen met zijn schilder kunst naar buiten te tre den. Met bescheidenheid, maar tegelijk met groeien de zelfzekerheid als kun stenaar, geeft Hendrik Mertens zowel groeps- als individuele tentoonstel lingen. Daarnaast werkt hij ook opdrachten uit zoals boek en programmaillustraties, het ontwerpen van logo's en zelfklevers, penteke ningen.... Hij beheerst ook het am bachtelijk vefvaardigen en restaureren van wapen schilden, ikonen en schil derijen. Liefst schildert hij met olieverf op doek en han teert daarbij de techniek van de Oude Meesters, die zelf hun verf maakten en daarbij fabelachtig-mooie kleuren bekwamen die de tijd trotseerden. Hendrik Mertens maakt gebruik van 'gelaagd schilderen' zodat hij een warm, rijk en onverwacht kleurefekt bereikt waarbij de uitstraling van licht verrassend en typerend is. Zo krijgen de op het eerste gezicht traditionele tema's een toegevoegde dimensie: hun kleur kracht wekt le ven en beweging. De sur realistische werken zijn gekenmerkt door een ge drevenheid, een bezorgd heid en door een kontami- natie en associatie van beelden uit verschillende sferen en kuituren, waar bij een ogenschijnlijk be kend tema uit godsdienst, geschiedenis of filosofie plots een totaal nieuw as- pekt krijgt. Er geldt zoals voor elke kunstervaring slechts één raad: men moet het werk van Hendrik Mertens zelf proeven, zien, ontdek ken. Een direkte kennis making is daartoe onont beerlijk. De moeite beslist waard. Atelier: Brusselbaan 388 te 1705 Affligem (Essene) tel, 02/452.50.60. Feestprogramma Op het Lentefeest op zater dag 23 april worden an dermaal duizenden sympa- tisanten en vrienden van het Sint-Franciscusinsti- tuut verwacht. Het pro- is er inderdaad een naar ieders gading. Men kan er vanaf 12 u. tot in de vroege uurtjes genie ten van restaurant, bodega met Griekse sfeer en po sterbeurs. Te 13 u. promenadekon- cert door de Koninklijke Fanfare «De Ware Vader landers» van Strijtem en vanaf 14 u. treedt de dans groep «De Lollybips» op. Lugy en het orkest Happe ning». Verder is er kinder animatie op de stoeiweide en vanaf 20 u. discobar. En om 20 u. denderende Sterrenparade met Walter Capiau en zijn Hoger-La- ger-show. De inkomprijs van 100 fr. geeft 4 kansnummers voor de prachtige tombola. De opbrengst wordt integraal gebruikt ten voordele van de kinderen: ter onder steuning werking sport- kompleks; aanpassing klas- en leefruimten; in richting van een nieuw vervangend tehuis (huis in-de-rij) te Pamel. Financieel steunen kan via rek. nr. 293-032133-42 van St. Franciscus-insti- tuut Lostraat 175, 1760 Roosdaal-Strijtem, met vermelding 'feestkomitee'. Jeugd en Muziek-Aalst en Jeugdhuis De Klup orga niseren samen een groots opgevat Gershwinkoncert. In de grote zaal van het cultuurcentrum De Werf treedt op woensdag 4 mei om 20 uur het Jeune Or- chestre Symphonique uit Douai (Frankrijk) op. Dit groot symfonisch or kest (85 uitvoerders) be staat uit jonge studenten en afgestudeerden aan het conservatorium en is se dert 1972 erkend als offi ciële opleidingsinstelling voor toekomstige beroeps musici. Het trad een drie honderd maal op, ook voor radio en televisie, maakte verscheidene buitenlandse tournees en begeleidt de optredens van het Ballet du Nord de Roubaix. Eén van hun platen kreeg de grote prijs van de Acadé mie du Disque Frangais. Het programma dat ze brengen, is volledig gewijd aan Gershwin. Deze Ame rikaanse komponist geldt als de grondlegger van de zgn. symfonische jazz. Rhapsody in Blue maakte hem in 1924 op slag we reldberoemd en iedereen kent wel een paar melo dieën uit zijn negeropera Porgy and Bess. De beken de Franse pianist Désiré N'Kaoua is solist in het Concerto in F voor piano en het concert besluit met het kleur- en sfeer rijke An American in Paris. Toegangskaarten kosten 200 fr. (50 fr. voor leden abonnees van Jeugd en Muziek) en kunnen besteld worden op de secretariaten van de organiserende ver enigingen: Rustoordstraat 9 (21.81.07) en Zonne- straat 20 (21.96.11) in Aalst. LH Lydia Blontrock, Algemeen Voorzitter van het Humani stisch Verbond was zaterdag 16 april te gast in het Vredeshuis te Aalst. Zij gaf een historisch overzicht over het humanisme en de vrijzinnigheid in Vlaanderen, en gaf in het kort een perspektief mee hoe zij het vrijzinnig humanisme ziet in de toekomst. De humanisten laten zich niet leiden door dogma's en gezagsargumenten. Zij zoeken naar informatie, beoordelen deze, overleg gen die beoordelingen en trekken daar tijdelijke konklusies uit. Daarom moet de informatie voor iedereen toegankelijk zijn. Staatsgeheimen, top-se- cret, geklasseerde gege vens e.a. behoren niet tot wat de humanisten be trachten. Toegang tot alle informatie moet het vrij wetenschappelijk onder zoek stimuleren, vrij on derzoek dat voldoende soepel moet zijn om zijn bevindingen en opvattin gen te toetsen en op elk ogenblik te wijzigen. Een humanist geeft zélf zin aan zijn leven ook in momenten van onzeker heid, van twijfel. Voor 'le ken', niet ingewijden dus, schijnt dat een zeer zware opgave te zijn. Zo kan men geen troost zoeken in moeilijke omstandighe den. Zo is men verphcht steeds opnieuw over zijn eigen leven na te denken, er een bestemming aan te geven en te toetsen of men wel de juiste keuze ge maakt heeft. De humanis ten hebben geen pasklare antwoorden op moeilijke vragen en kunnen zich in nood niet op een God ver laten. Vrijheid, vrij mogen kie zen ook wanneer deze vrij heid beperkt wordt is voor hen zeer belangrijk. In vrijheid de rechten van het individu respekteren, in vrijheid je plichten nako men. Vrijheid in samenho righeid, vrijheid in solida riteit. Een humanist kan geen humanist zijn zonder een sterk gevoel voor soli dariteit. Vrij zijn betekent ook dat iedereen gelijk waardig moet zijn. Zowel mannen als vrouwen, ge letterden als ongeletter- den, ongeacht hun huids kleur, moeten dezelfde rechten hebben. Deze vrij heid impliceert een sterke verbondenheid met de na tuur en met alles wat leeft. Vrijheid kan niet zonder samenhorigheid. De vrij heid om je eigen beperkt heden, belemmeringen te kiezen. Zo kom je tot tij delijke pakten die ten al len tijde opnieuw be spreekbaar zijn. Enkele begrippen zullen sommigen nogal vreemd in de oren hebben geklon ken. Zo is het begrip genot geen vies woord. Zich kreatief kunnen en mogen uitleven maakt het leven zoet. Arbeid, in het zweet ons aanschijns, kan even- Het lenteprogramma van de Filosofische Kring Aalst handelt over een ge geven dat onafscheidelijk met het leven samenhangt, nl. de beweging. Alle leven beweegt, zo ook het mense lijk leven. Beweging is er in de meest verscheiden vormen: lichamelijk, gees telijk, de groei, de groeps- beweging en vele andere. We gaan het gemeen schappelijke van al deze bewegingen trachten te achterhalen om zodoende een baaisstruktuur op te stellen. Van hieruit zullen we dan enkele konsekwen- ties voor het menselijk ge drag onderzoeken, zoals de zoektocht naar bevesti ging, de haven van de ver bondenheid, gebruik en misbruik van macht en de impasse van de verveling. De voordrachten worden gegeven door J.P. Van der Snickt, psycholoog-sexuo- loog. 25 april: Schets van de be weging. 2 mei: Doelgerichtheid van de beweging. 30 mei: Bevestiging en ver bondenheid. 13 juni: De macht. 27 juni: Pathologie van de beweging: de verveling. De leeskring komt samen op 24 mei en 21 juni. Onderwerp: «Inleiding tot de verwondering» van Cor- nelis Verhoeven. Alle samenkomsten heb ben plaats in het Vredes huis, Esplanadestraat 8, Aalst en starten om 20 uur stipt. LH Aalst. Lydia Bontrock zette in het Vredeshuis de geschiedenis van het humanisme en de vrijzinnigheid in Vlaanderen uiteen (a) wel vreugde verschaffen en kan één van de vele dingen zijn die aan het leven meer zin geven. Is een vrijzinnig humanist een super man? Deze vraag kwam als eerste naar voren na deze leerrijke in leiding. Wellicht streeft ie der rechtsschapen mens, ongeacht zijn levensbe schouwing, naar een ge lijkaardig mensbeeld. Het doel dat bereikt moet wor den is blijkbaar hetzelfde, alleen bewandelen de vrij- zinnige humanisten niet 'dé' weg maar verschillen de kleine en grote paden. Humanisme vandaag; uit gegeven bij EOP is te ver krijgen hij H.V, Lange Leemstraat 57,, te 2018 Antwerpen en kost 296 fr. Petitie met vijfhonderd handtekens Een afvaardiging van de wyk Rozendreef kwam verle den zaterdag reeds rond 9 u. na een telefonische afspraak opdagen in het kabinet van burgemeester Maurice De Kerpel. Een paar kleuters overhandigden hem een pakket met een petitie genaamtekend door een 500-tal inwoners van volgende straten: Rozendreef, Zesbunder- Hoogveld, P. Van Nuffel- straat, Hopstraat} Fon- straat, Arendstraat, St.- teinstraat. Draaierstraat, Ursmarusstraat, Kruis- Namens het Ouderkomitee van de basisschool Tinnenhoek- Moorsel stuurde voorzitter Erik Lerouge, Lieve Vrouwstraat 17 te 9390 Moorsel volgend schrijven aan alle leden van de gemeenteraad om hen uit te nodigen tot een informatieverga dering. Op donderdag 31 maart is één van de kleuters op onze school gevallen op de speelplaats, en daarbij heeft zij haar arm gebroken. Wij zijn er ons wel van bewust dat dergelijke ongevallen overal kunnengebeuren, toch menen wij dat de toestand van de speelplaats deze mede uitlokt. Ter herinnering: 1. Tijdens het schooljaar 1986-87 is de polyvalente zaal gebouwd. Bij deze werkzaamheden heeft een vrachtwagen verzakkeingen veroorzaakt in het onverharde én in het verharde gedeelte van de speelplaats. Dit is onmiddellijk aan de stadsdiesten gesignaleerd, maar ondanks regelmati ge herhalingen is niets ondernomen. 2. Op de vooravond van het schoolfeest heeft het Ouderkomi tee de verzakkingen opgevuld met grint. Dienst Onderwijs is hiervan op de hoogte, en heeft trouwens de rekening voor het grint betaald. 3. Tijdens de zomervakantie is door de groendienst een plan gemaakt voor de heraanleg van de speelplaats. Hierbij is bevestigd dat alles zou in orde komen voor het einde van het milieujaar 1987. Wij wachten nog steeds op de eerste spadesteek. 4. Op 11 februari is door het Ouderkomitee een brief gestuurd aan de Schepen van Onderwijs, met copie voor de Burge meester en voor de Schepen van Openbare Werken. Hierin vroegen wij naar een planning niet alleen betreffende de speelplaats maar ook voor de andere noodzakelijke werken. 5. Omdat het antwoord uitbleef hebben wij op 16 maart een brief gestuurd aan alle gemeenteraadsleden wonende in Moorsel of de Faluintjesgemeenten. Wij mochten intussen horen dat over de zaak gepraat is op diverse fractie- en meerderheidsvergaderingen 6. Intussen zijn wel enkele herstellingen gebeurd die reeds voor de winter waren aangevraagd. Anderzijds vertoont de nieuwe polyvalente zaal reeds waterschade doordat gedu rende de ganse winter de wagerafvoer verstopt was. Wij willen er nog eens op wijzen dat de problemen betreffende de speelplaats bijlange niet dce titaliteit uitma ken van de materiële problemen van onze school Brieven zoals deze kunnen trouwens de totale problematiek nooit duidelijk maken. LH straat en Gefusilleerden- straat. Woordvoerder dr. An dreas Verleysen, zoon van de eresenator Wim, stelde dat het «Aktiekomitee Langzaam Verkeer Ro zendreef» een overtuigend mandaat van de bewoners had gekregen. Van de 528 gezinnen had er slechts één niet genaamtekend. Aktiegroep De lange rij verkeersonge vallen in onze straten, vooral aan de kruispunten met de Rozendreef en rond de ingangen van het speelplein, hebben reeds een te hoge tol aan mense lijke en materiële schade geëist. Verschillende van onze kinderen verloren hierbij het leven of werden slechts met de grootste medische zorgen gered. Vele anderen hielden blij vende letsels over. De om vang van de materiële schade is niet meer te schatten. Overdreven snelheid wordt telkens weer door getuigen en betrokkenen als een zeer voorname fak- tor in de ongevallen genoemd. En vermits «voorkomen beter is dan genezen» werd geopteerd voor een aktiegroep die op demo- kratische wijze aan het be leid de verzuchtingen van de bewoners zou ter ken nis brengen in alle open heid. Onder meer omdat men er zich van bewust is dat het stadsbestuur oog heeft voor verkeersveilig heid wat het reeds toonde door onder meer ingrepen aan de H. Hartkerk, op Bosveld en door het hand haven van Zone 30. In de jongste gemeenteraad kwam de verkeersveilig heid nog ter sprake in ver band met de «roffelba- nen». De aktiegroep stel de dat de hoofdoorzaak van de vele verkeersonge vallen ongetwijfeld de overdreven snelheid is. Reeds heel wat slachtof fers van dergelijke geval len waren er te betreuren, onder meer aan de ingang van Sporthal «Ten Ro zen», en van speelplein «Den Arend». Dit dan met de noodlottige gevol gen van kwetsuren, scha delijke gevolgen en heel wat pijn en leed. Dringend Gevraagd werd bij het in stellen van snelheidsrem- mende elementen bekwa me spoed te zetten. De grote vakantie staat voor de deur en dat is de perio de van groot gevaar voor spelende kinderen waarbij verwezen werd naar het ongeval van verleden jaar in juli. Gevraagd wordt dan ook dat de streefda tum 30 juni zou gehaald worden. De Rozendreef mag geen Dodenbaan blijven. Lastig dossier Voorzitter Verleysen is er zich van bewust dat het hier een lastig dossier betreft. Hamvraag zal wellicht zijn wie dat allemaal zal betalen. Hiervoor heeft hij echter een antwoord klaar: «On gevallen voorkomen komt profijtiger uit dan aan de gevolgen van een ongeval remediëren. En wij beta len toch ook gemeentebe lasting en willen voor één keer de bestemming van die gelden helpen meebe- palen... Er komt weilicht enige ob structie van de NMVB want de Rozendreef is het enig recht stuk waarop eens plankgas kan worden gegeven. En dit dan in een bebouwde kom... Ten derde is de woord voerder er zich van bewust dat soortgelijke aanvragen van elders zouden kunnen volgen. «U riskeert dus ze ker niet door uw kiezers geblameerd te worden bij de uitvoering van het ge vraagde projekt. Integen deel!» Over de aard van de aan te brengen snelheidsafrem- mende elementen blijft de keuze uiteraard aan het stadsbestuur dat beter ge plaatst is om te oordelen wat waar kan gebruikt worden en met welk resul taat. Nog andere vragen Woordvoerder Verleysen maakt van de gelegenheid gebruik om een belofte in te lossen. Hij beloofde in derdaad aan bewoners van andere straten ook hun wensen ter kennis te brengen. 1. Bewoners van de Fon teinstraat vragen soortge lijke maatregelen, omdat hun straat als verbinding tussen de Moorselbaan en de Rozendreef veel ge vaarlijk doorgaand ver keer kent. 2. De Kruisstraat is een straat met veel spelende kinderen. Spijtig genoeg halen automobilisten op dit korte stukje hoge snel heden. Bovendien is het kruispunt met de Groen straat een zeer onveilige bocht. 3. Vele ouders en groot ouders vragen dringende maatregelen om de motor- fietsers die op het speel plein komen crossen, te vatten en tot betere ge dachten te brengen. 4. Het voetbalveld mag niet door spelende kinde ren betreden worden: moeten zij dus maar ver der op straat blijven voet ballen. 5. Last but not least: de Binnenstraat tussen de Leopoldlaan en de Boter- melkstraat: ondanks de aanwezigheid van 2 scho len rijdt men er tot wel 90 km./u. Systematisch wordt de verkeersregel «voor rang rechts» genegeerd. Zij vragen dringend poli tionele vaststellingen en een nieuw verkeersplan. Naar de Verkeerskommissie De burgemeester ervaarde deze petitie als een op bouwend werkstuk. Dat zal ten spoedigste - wel licht reeds op de eerste samenkomst op 3 mei - op de agenda worden gesteld. De burgemeester is inder daad ook van die kommis sie voorzitter. Hij waarschuwt echter dat deze kommissie nooit over één nacht ijs gaat en dat via foto's en dia's de juiste situatie moet worden aan getoond. Deze kommissie die bestaat uit gemeen teraadsleden en afgevaar digden van openbare wer ken, politie en rijkswacht maar ook van deskundigen van het ministerie van Verkeerswezen, van Brug gen en Wegen en van de NMVB, zal deze verkeers- vertragers op hun haal baarheid testen. Wellicht kunnen «roffelbanen» in aanmerking komen. De stad kocht onlangs zes sets aan en hield er twee in reserve. Sportschepen Gilbert Bourlon wil dadelijk met verantwoordelijken een afspraak maken en eens Ten Rozen ter plekke de situatie onderzoeken. Wellicht kan zulks reeds verhelderend werken voor behandeling in de ver keerskommissie. De burgemeester en zijn bestuur zijn nu reeds uit genodigd op de feestelijke inhuldiging van een ver keersveilige Rozendreef... LH Zaterdag 14 mei voert de internationale Nieuws Scè ne met Charles Cornette het stuk «Jongleurs vroe ger en nu» uit van Dario Fo, in het kultureel cen trum De Werf te Aalst om 20 u. De termen jongleur en jonglerie zijn voor velen al geen vreemde woorden meer. Ze grijpen immers terug naar een van de meest authentieke vormen van theater, toen er nog voor de kerk en op de marktplaatsen werd ge speeld. Die jongleurs wa ren meestal niet zomaar grapjassen en potsenma kers, zij gebruikten hun technieken om genadeloos alle onrecht in de wereld aan de kaak te stellen en de misbruiken van de mach thebbers op de korrel te nemen. Het werk van Daro Fo is voor dit spektakel wel de grootste bron geweest. Im mers smds jaren brengt hij in Italië dergelijke oude en nieuwe jongleriën die hij opzoekt, herwerkt of herschrijft, in zijn spekta kel" «Mistero Buffo». De grondslag van dit soort spektakel is niet zozeer een bloemlezing te geven aan oude en moderne monolo gen, maar veeleer de bete kenis van deze theater vorm in onze wereld van macht en manipulatie en de mogelijkheid om bij te dragen aan een fundamen tele verandering. Kaarten kunnen bekomen worden: Vredeshuis Aalst, Esplanadestraat 8, 9300 Aalst, tel. 053-770.339. Het vredehuis is alle dagen open, behalve maandag open van 12 u. tot 14 u. Pleter Coucke Design, Mo lenstraat 44, te 9300 Aalst, tel. 053-700.912. Alle da gen, behalve woensdag, open van 14u30 tot 18 u. JM Heyman Het seizoen van de vinkeniers is vorige zondag ingezet maar de verenigingen die in de namiddag de kooien langs de straten hebben gezet moesten afrekenen met een wisselvallig weer. Hoe dan ook, het was wel geen valse start maar de Meerse vinkeniers kregen te kampen met een aanhoudende regen zodat de «proefrit» maar een half uur duurde daar waar men een vol uur voorzien had zoals dat gebruikelijk is. Het bestuur, dat net een aderlating gehad heeft, laat de moed echter hierom niet zakken en zal het programma zonder onderbreking trachten af te werken in de komende maanden. Het was wel merkwaardig dat voor deze «rit», die niet meetelt voor het kampioenschap en andere titels, toch nog een dertigtal leden kwamen opdagen om nieuwe vogels uit te proberen. Spijtig genoeg moest de wedstrijd halfweg stilgelegd worden en is de uitslag misschien enigszins vervalst en zou er eventueel anders hebben kunnen uitzien. Toch bleken de eerste twee van deze uitslag ontegensprekelijk in staat hun plaats te behouden zij het dan ook misschien in omgekeerde volgorde, maar dat is dan voer om aan de toog te weerleggen. Trouwens, het komende seizoen zal wel aantonen wie er de beste «Suskewiet» heeft. De opening van het vinkenseizoen werd alvast een sukses voor A. De Smet met zijn Tamboer die 203 keer zijn liedje uitzong; hij werd op de voet gevolgd door W. Den Herder met Belzebub (195), H. Van Gijseghem met Beir (134), K. Matthijs met Mario (131), F. Van Schandewyl met David (125), A. Triest met Sus (116) en Bart (97), P. De Vulder met Rik (93) en Jantje (83), D. Denie (60), P. Peerlinck met Pif (43), N. Uyttersprot met Ivan (26) en J. De Meersman met Davy (12). In speciale kategorie kon R. De Frenne met Bruno nog 6 zangen noteren en M. De Leeuw met Arnold twee. JV

De Voorpost | 1988 | | pagina 14