Amerikaanse dag te Aalst Lokalen reserveren in De Werl KP Aalst over tewerkstelling in eigen streek Politiek voor de spiegel Nieuw aan te leggen parking steen des aanstoots? Nieuwe Dekenij te Aalst 2 - 22.4.1988 - De Voorpost In een brief aan alle parle mentairen van het arron dissement Aalst, gemeen telijke mandatarissen, middenstandsverenigin gen, heeft de KP aandacht gevraagd voor het tewerk stellingsprobleem. «Hiermede doen wij een oproep tot u om, mede met de hulp van het lente weer, te ontwaken uit een ekonomische winterslaap, zo dat al niet is gebeurd door de klap die door de Artois-groep aan Dendria- Safir werd verkocht. Bij de Brouwerij Dendria- Safir, waar elkeen van u en van ons toch ergens gevoelsmatig mede ver bonden is, worden er 100 van de 250 arbeidsplaatsen veroordeeld in een eerste fase. Wat de volgende fase zal zijn is voorlopig voor niemand duidelijk behalve wellicht voor de beheer ders van de groep API (nu Belbrew). Het brouwen van Safir, een stuk Aalst als het ware, wordt om zuivere redenen van ren dement (welk rende ment?) uit Aalst wegge haald en laat in de stad, waar het toch met de werkgelegenheid al geen hoogvlieger is, een nieuwe werklozenbataljon achter van minstens 100 medebe woners. In de diverse me dia werd de operatie breed uitgesmeerd en verrecht- vaardigd met verwijzing naar de eenmaking van de Europese markt in 1992. Een vlag die alle ladingen van rationaliseren, afdan ken, herstruktureren en koncentreren moet dek ken, maar waarvan de ge wone burger, die u stelt te vertegenwoordigen, het slachtoffer wordt. Zonder dat ook maar iemands me ning is gevraagd, noch van de overheid, noch van de werknemersorganisaties, noch van de sociale, poli tieke of ekonomische ver antwoordelijken van onze streek, wordt Safir uitge- gomd uit Aalst. Dit kan geen enkele Aalstenaar en streekgenoot onverschillig laten. Opnieuw wordt een 'monument' en een brok tewerkstelling weggesne den. Intussen is het u wellicht ook bekend (zie «De Fi nancieel Ekonomische Tijd» van 31/3 en 9/4) dat ook rond Amylum NV, dat ander Aalsters monu ment, één en ander aan gang is. De groep Brussel- Lambert (GBL) heeft zijn participatie in Amylum verkocht (41,5% van het Belgisch aandeel in Amy lum) aan een Amerikaan se groep, Archer Daniels Midland. Intussen doet de Britse partner in Amylum (goed voor 33%) een bod op de 33% die de andere Amerikaanse groep Tate Lyle bezit. Als dat lukt zijn de Britten baas met 66% terwijl de Belgische participatie (ook 33%) door de uitverkoop door Brussel-Lambert tot een miniem aandeel van 17 a 18% wordt herleid. Bij Amylum wordt de zaak af gedaan als «gebakkelei on der aandeelhouders», zon der invloed op de werking van Amylum, of met een antwoord als «wij weten van niets» of «wij mogen niet te veel zeggen omwille van de kónkurrentie». Amylum is het bedrijf dat in andere tijden de politie ke steun van alle partijen van de streek heeft meege kregen om de dreiging van de suikeroorlog af te wen den. Amylum stelt zowat 850 mensen tewerk. Amy lum heeft ook heel wat «faciliteiten» van de over heid meegekregen. Er roert entwat om en rond Amylum, wat uiter aard nog geen reden is tot paniek maar waarbij toch vragen moeten gesteld worden en duidelijkheid gewenst is. Wij durven dan ook voor de beide gevallen, Safir en Amylum, uw biezondere aandacht vragen. Het gaat hem om een groot stuk tewerkstelling en dus om een brok welzijn in deze stad. Wij menen dat het meer dan tijd is dat de politieke en sociale wereld van Aalst de stem verheft, zodat niet nogmaals de rol moet gespeeld worden van begeleiders met kransen en bloemen en tranen op de begrafenis van enkele honderden arbeidsplaat sen meer. Wij roepen u dan ook op om initiatieven te nemen, de handen in mekaar te slaan boven alle partijpolitieke overwegin gen heen, een sociaal front te vormen in Aalst, de ganse affaire publiekelijk ter sprake te brengen, bij Artois een heftig protest te laten horen en bij Amy lum duidelijkheid te eisen. Een front vanuit de ge meenteraad en met mede werking van de sociale or ganisaties zou voor de te werkstelling in onze stad tenminste een positieve houding zijn, met des te meer kans op slagen als er aan één zeel wordt getrok ken, onder het motto «Aalst laat zich niet langer naar de ekonomische slachtbank leiden». Wij menen op uw begrip, uw gevoeligheid en uw in zet terzake te mogen reke nen en dit vanuit alle par tijen en sociale organisa ties. Het welzijn in Aalst is het waard dat eendrachtig ervoor wordt gestreden.» Aldus de brief van de KP. Zes jaar Aalsters gemeentebeleid Aalst. De Levensdroom organizeerde een tentoonstelling en boekenbeurs die biezon- ier veel belangstelling kende (a) Op initiatief van het Komitee De Wakkere Burger en i.s.m. de Aalsterse Persbond worden met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen een drietal avon den georganiseerd in het Kultureel Centrum De Werf. Onder de titel «Politici voor de spiegel» wordt aan de partijen op vrijdag 22 april alvast een lijstje vragen voorgelegd over het beleid van de voorbye zes jaar. Onder leiding van een mo- leid van de komende zes derator zullen de politici jaar. door een panel van wakke- De derde avond, tenslotte, re burgers over diverse heeft plaats op zondag 9 punten van het beleid be- oktober. Er zijn bespre- vraagd worden. Vooral de kingen aan gang om i.s.m. aspekten «kuituur», de Raad van Bestuur van «Stads(her)waardering en het Kultureel Centrum milieu», «financiën» en een verkiezingsavond en - «maatschappelijk welzijn» nacht te organiseren, zullen- als hoofdthema's Het koncept behelst een gehanteerd worden. showgedeelte en een De partijen zullen door- praatgedeelte in een open heen deze thema's ook be- ruimte met drink- en res- vraagd worden rond de tauratiemogelijkheid. Om idee «inspraak» en hoe de iedereen de kans te geven inspraak van de burger al het showgedeelte te vol- dan niet aan bod kwam gen en tussendoor ook (kon of mocht komen) in verkiezingsuitslagen uit de voorbije jaren. Het Aalst en de regio weer te spreekt vanzelf dat ook geven, zal een TV-circuit het publiek zijn aandeel worden opgesteld. De krijgt in het gesprek. Dit tweede helft van de avond eerste panelgesprek heeft zal vooral gevuld worden plaats in de kleine teater- met interviews van Aal zaal van het Kultureel een- sterse politici, hun be trum De Werf op vrijdag schouwingen op de verkie- 22 april 1988 te 20 uur. zingsuitslagen, de koalitie- Tijdens de tweede avond, vorming, enz. Deze inter- die gepland is op maandag views zullen afgenomen 19 september 1988 worden worden door mensen van onder hetzelfde oogpunt de Persbond, die er ook van inspraak de diverse zullen voor zorgen dat de partijen, die zich met een uitslagen van Aalst door lijst aandienen voor de ge- eigen nieuwsgaring snel in meenteraadsverkiezingen, het Kultureel Centrum be- op basis van hun program- kend gemaakt worden, ma bevraagd naar het be- LH Naar aanleiding van het koncert door de befaamde «Band of the United States Air Forces in Europe» op vrijdag 8 april jl. in het Aalsters Kultuurcentram De Werf organiseerde het Stadsbestuur van Aalst een business-meeting met afgevaardigden van de US-ambas- sade, het US-Consulaat Generaal te Antwerpen en de US-Handelskamer. Na het moeten aflassen van de voorstellingen door Capiau-Projects met «Sons Daughters» waarbij de «organisator» het had vertikt een voorschot voor het huren van de schouwburgzaal van De Werf te betalen werd uitsluitsel gevraagd wie nu eigenlijk bevoegd is om een lokaal van De Werf toe te kennen. Het college van burgemeester en schepenen of de raad van bestuur? Aalst. Vijftig jaar PMS. Twee verantwoordelijken aan het woord (a) De bedoeling van deze manifestatie was de Ame rikaanse bedrijven uit Aalst en de Aalsterse be drijven welke een import/ export relatie onderhou den met de Verenigde Sta ten of deze wensen te prospekteren, in kontakt te brengen met de Ameri kaanse vertegenwoordi gers. De Amerikaanse delegatie was vertegenwoordigd door: - Dhr. Thomas Martin, American Consul Gene ral; US-Consulaat Gene raal Antwerpen. - Dhr. James E. Winkel man, Commercial Counse lor; US-ambassade Brussel. - Mevr. L. Schermer- horn, Counselor for Eco nomie Affairs; US-ambas sade Brussel. - Dhr. George F.W. Luff, Commercial Advisor; US- ambassade Brussel. - Mevr. Nicole Pollet, Commercial Advisor; US- ambassade Brussel. - Dhr. Paul Sher, Head Law Offices - Dobson Associates Brussel. De Amerikaanse delegatie werd door het college van burgemeester en schepe nen plechtig ontvangen op het stadhuis waar het Gul den Boek werd onderte kend en door het Stadsbe stuur een relatiegeschenk werd overhandigd. Om 15.30 u. werd verza meld in de Raadzaal van het Belfort waar de eigen lijke business-meeting be gon met een welkomst woord van burgemeester De Kerpel. De vergadering werd ver volgens geleid door dhrn. L. Luypaert (N.V. Becton Dickinson Benelux) en G. Gilbos (N.V, Gilbos), sponsors van het optreden van de US-band. Na een korte voorstelling van de Amerikaanse gas ten was het de beurt aan de aanwezige bedrijven om zich voor te stellen en hun vragen aan de Ameri kaanse delegatie voor te leggen. Op de pertinente en konkrete vraagstelling werden door het panel realistische en duidelijke antwoorden gegeven. Verschillende bedrijven «Wakkere burger», advokaat André-Emiei Bogaert, ondertussen kandidaat op de lijst Vrye Demokraten, stelt in een persmededeling dat na zijn schrijven aan het stadsbestuur Aalst, aan de Orde van Advokaten te Dendermonde en aan de dienst der Gebouwen te Gent en te Aalst plotseling zonder veel voorafgaande besprekingen met de plaatselijke besturen met de werken voor de heraanleg van de parking van het gerechtelijk en administratief centrum te Aalst werd begonnen. De burgemeester had tweede helft van 1987 is belastingen, bezoekers eveneens de bezorgdheid minder duidelijk. van de Waterzuiverings van het stadsbestuur uitge- Anderzijds zou de reeds maatschappij e.d.m. drukt over voldoende par- bestaande parking bij de De grote parking zou moe- king in het stadscentrum te stadsdiensten met 60 ten bestemd zijn uitslui- kunnen beschikken doch plaatsen tijdens de dienst- tend voor het personeel en wees er op dat het hier uren van 7,30 tot 18 u. ook de eigen diensten van de gaat om een staatseigen- worden opengesteld voor betrokken administraties dom dat wordt beheerd bezoekers aan het Rijks- terwijl de kleine parking door de Regie der Ge- administratief centrum, uitsluitend dienst zou mo- bouwen. Maar deze parking die gen doen voor de bezoe- A.E. Bogaert wendde zich reeds jaren bestaat staat kers van het Rijksadmini- dan andermaal tot deze steeds van 's morgens stratief Centrum. Regie, dienst Oost-Vlaan- vroeg volledig vol. Bezoe- In de hoop een kortslui- deren en werd voor nadere kers aan het Rijksadmini- ting inzake parkeren te inlichtingen en bespreking stratief Centrum zullen er vermijden bij de officiële naar de direktie uitgeno- dan ook zeer moeilijk een ingebruikname van de her- digd waarbij verder werd plaatsje vinden. aangelegde parkeerruimte verwezen naar de tentoon- A.E. Bogaert stelt dat in- wil Bogaert dan ook kon stelling «150 jaar Openba- dien men blijft opteren takt opnemen met de be- re Werken» in oktober- voor het behoud van de trokken administratie, november laatstleden. vernieuwde parking uit- In personeelskringen van sluitend voor de eigen het R.A.C. is e- echter Meer parkeerplaatsen? diensten men de kleinere een unanieme twijfel over Via de heraanleg komen parkeerruimte zou moeten de aangekondigde 130 par- er 130 parkeerplaatsen wat voorbehouden voor de be- keerplaatsen. 50 méér is dan voorheen, zoekers van het Rijksad- Men acht dit aantal niet Waarom verwezen werd ministratief Centrum als haalbaar gelet op de meer bij deze aanhaling naar advokaten, gerechtsdeur- ludieke en minder efficiën- 1985 terwijl de werken dan waarders, genodigden te aanleg van deze toch slechts startten in de door de administratie en parking. lh Reeds enkele jaren zag men tijdens de Topdag op de Dendermondsesteen- weg en Zeshoek een en ander bewegen. Als gevolg van de zware wegeniswerken aldaar, verenigden de handelaars zich tot de Dekenij Zes hoek en aanpalende straten. Ons eerste waagstuk is de Topdag 88 en wij staan paraat met volgend pro gramma: Op het Esplanadeplein: Luchtkasteel A.S.L.K. 4x4-happening, met deel name van tal van merken. VTB/VAB-promotie- show. Rollerland-demonstratie Bar (Gulden Vlies). Op de Dendermondse- steenweg: Braderij der handelaars. Lotto-promotiewagen Racingshow. Autoshow. Survival-demonstraties. Tijdens deze dag is er eveneens een gratis bal lonwedstrijd, met tal van prijzen, geschonken door de handelaars. De eerste tien gelukkigen winnen een prachtige reis. LH Kuituurschepen Chris Borms deed de zaak uit de doeken. Duidelijk daarbij is dat het college alleen een mededelende funktie heeft en dat de beslissings bevoegdheid ligt bij de raad van bestuur. Kriteria Met de ethische aspekten van aktiviteiten mogen be herende instanties zich al leszins niet bezighouden. Dat blijkt uit een artikel van het kultuurpakt dat zegt: «De programmatie of inhoud van de aktivitei ten die plaatsgrijpen in de kulturele infrastruktuur mogen niet het voorwerp zijn van enige inmenging vanwege de overheid, of van de bestuurs- of be heersorganen, behalve wat betreft de maatregelen die behoren tot het strafrecht, het sociaal recht, het be- lastingsrecht, de ekonomi sche reglementering en onverminderd de grond wettelijke waarborgen». Wat de solvabiliteit van de organisator betreft mag men slechts oordelen voor zover twijfel rijst over het al of niet kunnen voldoen van de gebruiksvergoe- ding. Het gemeenteraads reglement voorziet terzake dat de toewijzing van een lokaal wordt voorafgegaan door de ontvangst van het voorschot dat 50% be draagt van de gebruiksver- goeding. Gedelegeerd Het toekennen van een zaal in het Kuituurcen trum De Werf behoort tot de taak van het college van burgemeester en schepe nen. Het college kan deze taak delegeren. In het ge meenteraadsbesluit van 15 december 1987 wordt deze taak ook feitelijk gedele geerd naar de administra tie van het Kultureel Cen trum, onverminderd de wettelijke bevoegdheden van het C.B.S. en van de burgemeester inzake openbare orde en veilig heid. Dit reglement werd opge steld in overeenstemming met de bestaande de creten. In feite beperkt de taak van het college zich wat betreft het toekennen van een lokaal, enkel tot het ervan mededeling geven aan de betrokkene. Procedure van reservatie De praktische uitvoering van de reservering (met o.m. de aanvraag, katalo- geren van de aard van de aktiviteit en de aanvrager, gebeurt op een gestandari- seerde wijze. De lijst van de aktuele stand inzake de beschikba re lokalen en data wordt steeds ter beschikking ge houden van elke kandi daatgebruiker die erom vraagt; Om een lokaal te reserve ren wordt een aanvraag formulier ingediend, geda teerd en ondertekend door de kandidaat-gebruiker. Elke aanvraag wordt in chronologische volgorde en genummerd ingeschre ven in een register van de aanvragen. Met uitzonde ring van de grote en kleine schouwburg en de ten toonstellingsruimten kun nen alle lokalen via beta ling van een voorschot de finitief gereserveerd worden; De grote en kleine schouwburg en de ten toonstellingsruimten kun nen, via de betaling van een voorschot voorlopig gereserveerd worden. In dien de directie van het kultureel centrum binnen een periode van 7 dagen na het indienen van de aanvraag geen verzet aan tekent tegen deze voorlo pige reservatie wordt deze reservatie definitief; Indien verzet wordt aange tekend wordt de zaak voorgelegd aan de Raad van Bestuur van het cultu reel centrum die er zo spoedig mogelijk over be slist en de aanvrager on middellijk en schriftelijk in kennis stelt van haar beslissing; De aanvragen die niet af komstig zijn van het stads bestuur dienen steeds te worden behandeld in chro nologische volgorde; Na ontvangst van het voorschot, dat 50% van de geraamde gebruiksvergoe- ding bedraagt, wordt de kandidaat-gebruiker een schriftelijke bevestiging overhandigd van de defini tieve of voorlopige reser vatie. Het is van belang er op te wijzen dat voor de reser vatie van de tentoonstel lingsruimten, de schouw burg en de theaterzaal en in geval van betwisting een speciale regeling is voor zien waarbij de Raad van Bestuur als legitiem be heersorgaan wordt be trokken. Ingeval de direktie van het kultureel centrum verzet aantekent tegen een voor lopige reservatie wordt de zaak voorgelegd aan de Raad van Bestuur, die zo spoedig mogelijk beslist. Indien de beslissing tot toekenning schriftelijk wordt medegedeeld, wordt het schrijven onder tekend door de burge meester, de secretaris en de bevoegde schepen, vol gens de geldende normen. Om te voorkomen dat ei nog iets gebeurt als met «Sons Daughters» zal een reservatie alleen gel dig zijn indien binnen de week van toesturen van het kontrakt het voorschot (50%) betaald is. LH waren op de business-mee- «Band of the United Sta ting aanwezig. tes Air Forces in Europe» Om 18 u. werd de zitting bij te wonen. In een typi- gesloten en konden de Sche Amerikaanse stijl en aanwezigen, bij het nutti- met een dito flair en pro gen van een lichte maaltijd fessionalisme bracht deze in de «Borse van Amster- band bekende en minder dam», de gesprekken en bekende nummers van kontakten met de Ameri- Amerikaanse origine, kaanse specialisten voort- Na dit zeer geslaagde op zetten. treden werd door het Tegen 20 u. begaf de Stadsbestuur aan de deel groep zich dan naar het nemers van deze Ameri- Kuituurcentrum De Werf kaanse dag en aan de mu- om het optreden van de zikanten een receptie aan geboden op het stadhuis, waar burgemeester De Kerpel aan de dirigent een herinneringsgeschenk overhandigde en de Ame rikanen hun lof over Aalst en over de geslaagde ma nifestatie niet onder stoe len of banken staken. Aalst. In Lede werden de laureaten van het buffalotreffen van de motorclubs gehuldigd, (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 2