't Aalsters Ajuintje, een delikatesse Speelplaats en gebouwen Tinnenhoekschool blijven een probleem Politici voor de spiegel Geen safir meer drinken? De Voorpost - 22.4.1988 - 3 Naast de Aalsterse vlaaien, de Dirk Martenskoek en de Ajuintaart kreeg Aalst er zopas een gloednieuwe delikatesse bij. Het Aalsters Ajuintje, is inderdaad een lekkernij die de smaakpapillen optimaal streelt en die bovendien ook het oog bekoort. Patrick De Clerck uit de Aalsterse Kattestraat 68 zagen we met zyn akolieten aan het werk bü het bereiden van dat lekker hapje. Het is een volledig natuurlek produkt zonder enig bewaarmiddel en gerealizeerd met verse grondstoffen: chocolade van de streek, boter, suiker, room en... cognac. Het wordt alleszins een ambassadeur van de Ajuinstad kun- nen wedijveren met de I Hasseltse borrel, de Ge- raardsbergse matt et aart. W de Limburgse en f Antwerpse I JB Een streekfriendise die smaak vormge- JB| en voor- treffelijk mini- gBH geschenk bij van gele- >J^Ê genheden uiterst welkom 3^B Dit heerlijk gehemelte- in- ^^HH^^^^BjjjlflAL^JB^H derdaad aangeboden in <P^I luxe- zes van die - <<fl^B^;^B heerlijkheden en dat voor amper 120 fr. In het I vooruitzicht staat ook de I realisatie van de doos met «ajuintjes» Ut BB- van ajuin- boer Bert Verbestelt) I maar ook als solitaire piè- ce unique voor cafés (bij koffie?). We zagen de produktie van deze overheerlijke, in de mond smeltende prali ne waarbij, in tegenstel ling met de gewone gang van zaken, niet begonnen wordt met de inhoud en daarna het omhulsel er- rond gegoten wordt doch eerst de vorm wordt gerea lizeerd en dit door met het penseel met gesmolten chocolade insmeren van de «vorm». Daarna wordt de vulling waarvan de nauwkeurige samenstel ling een geheim blijft want gedeponeerd erin aange bracht op bepaalde tempe raturen en na een reeks bewerkingen belandt het allemaal in de frigo voor een paar minuten waarna de ajuintjes er zo uitvallen en klaar liggen om verpakt te worden. Tijdens de Topdag kan U ze alvast naar waarde schatten. Voedsel der goden Chocolade... velen nege ren dit heerlijk produkt omwille van het hoge kon- centraat aan vetstof (ca caoboter), gelukkig wordt door vele anderen deze lekkernij zeer op prijs gesteld. Chocolade kent een zeer lange voorgeschiedenis en is heden ten dage haast onmisbaar geworden in het bereiden van talloze gerechten, voornamelijk in de banketbakkerij en de konfiserie. Onder de tropenzon van Ecuador, Brazilië, Zaïre. Ivoorkust en andere tropi sche gebieden, bloeit de cacaoboom. De natuur kundigen noemen hem «Theobroma» afgeleid van «Voedsel der Goden». Reeds in 1519 leerden de Spaanse Conquistadores bij hun ontmoeting met de Azteken, de cacaoboom kennen en waarderen. De Indianen bereidden er een heerlijk drankje uit die de zogenaamde «go denspijs» of «theobrine» bevatte, een stof met licht drogerende werking. Later werd deze chocola dedrank aangevuld met suikerriet en weldra begon dit eigenaardig en onbe kend produkt ook Europa te veroveren. Zeer gewaardeerd in de teesalons van het Frank rijk van de Zonnekoning werden de chocolade drankjes nochtans aan zeer hoge prijzen ver kocht. En het duurt niet lang of ze worden even eens heet opgediend in het Brussel van 1697. De eerste chocoladefa briek opent in 1780 zijn deuren in Barcelona. Duitsland, Zwitserland, Nederland en België vol gen op de voet. Het zal Van Houtte zijn, die het procédé ontdekt om cacaopoeder te produ ceren. In België is het de familie Callebaut te Wieze die vanaf 1911 toonaangevend zal blijven op de Europese markt en wereldfaam zal verwerven met haar «dek chocolade», beter bekend als «couverture». Zowat alle Belgische pralines worden op basis van Calle- baut-chocolade gefabri ceerd. Van boon tot chocolade De cacaoboom bereikt on geveer een hoogte van on ze eigen appelboom. Na een zestal jaar bloeien de eerste vruchten en na nog eens 5 - 6 jaar geeft de boom zijn eerste vruchten in bolstervorm. Als na een viertal maan den de bolsters tot rijpheid zijn gekomen, worden de ze met het mes afgesne den, ontschelpt en de bo nen uit het vlees verwij derd om dan enkele dagen onder bladeren te gisten. Hierbij nemen de oor spronkelijke crèmekleuri ge bonen langzamerhand hun donkerbruine kleur aan en wordt het aroma aangescherpt. De bonen worden nu in de volle zon gedroogd. Na een paar dagen zijn ze, na veelvuldig omwoelen, klaar om verzonden te worden. Het komt er nu op aan de cacaoboon tot chocolade te verwerken, waarbij de cacaoboter, suiker en soms melkmoeder even eens een voorname rol zul len spelen om gans het smaakpalet te bepalen. Vooraleer de chocolade echter zijn definitieve vorm krijgt (hetzij in vaste of vloeibare vorm) dient er echter een lange en inge wikkelde technische weg afgelegd te worden. Na het reinigen en sorte ren worden de bonen ge roosterd en gemengd. Dit proces is van zeer groot belang omdat hier met re de wordt gesproken over «de kunst van het rooste ren». Hier ontstaat de la tere, bepaalde smaak en aroma. In de breekinstallatie wor den doppen en kiemen van de kernen verwijderd. In de cacaomolen worden de gezuiverde, gerooster de en gebroken bonen fijngewalst tot een brei, de zogenaamde cacaomassa. Deze cacaomassa vormt de tussenbasis van alle produkten welke uit de ca caoboom vervaardigd wor den. Zij bevat tot 55 pro cent vetstof. Nu pas kan de eigenlijke aanmaak van chocolade beginnen. Door herhaaldelijk men gen en kneden worden de overblijvende vochten en zuren verwijderd. Om een zalvige, gladde chocolade te verkrijgen, moet men zijn korrel grootte tot een minimum herleiden door middel van fijnwalsen. De chocolademassa on dergaat nu een warmtebe handeling, het «conche- ren». In deze «conches» zal uiteindelijk het aroma worden bepaald en de cho colade zal hier zijn heerlij ke, zuivere en homogene eigenschappen verkrijgen. Door het toevoegen van cacaoboter wordt de cho colade in meerdere of min dere mate vloeibaar ge maakt waardoor hij, na het temperen, in vormen kan gegoten worden: ta bletten, repen, korrels en andere aanverwanten voor onmiddellijke konsumptie of in blokken voor de banketbakkerij. Dekchocolade of couverture Het is niet enkel in dé vorm van repen, tabletten, pasta's en dies meer dat chocolade verbruikt en ge waardeerd wordt. Wie denkt er bij het proe ven van fijne pralines, koekjes, banketgebak en suikergoed aan de choco lade en zijn lange wor dingsgeschiedenis die als grondstof bij de fabrikatie van deze smakelijke arti kelen heeft bijgedragen? Dekchocolade is dus een onontbeerlijke grondstof voor het fabriceren van pralines, holgoed, brood smeersel enz.en voor het afwerken van pasteigebak, biscuits, suikergoed en elk ander artikel waar choco lade aan te pas komt. De dekchocolade moet dus niet enkel de organo- leptische kwaliteiten van tafelchocolade bezitten, doch ook een nauwkeurig bepaalde en konstante vloeibaarheid. De dekchocolade van Cal lebaut bv. is goed voor ruim 80 procent van de produktie en mag fier zijn nummer één te worden ge noemd op de wereld markt. De kwaliteit van deze «couverture» is voor de vakman van zeer groot belang voor de aanmaak van zijn produkten. Ook Patrick De Clerck heeft in zijn zaak, Katte straat 68 te Aalst, onvoor waardelijk gekozen voor de hoogstaande produkten van Callebaut. Bij de omgeving en het op smaak brengen van zijn nieuwe praline «Het Aal sters Ajuintje», heeft hij. in nauwe samenwerking met de research van voor noemde firma, een uniek produkt weten te ontwer pen dat als ware en smake lijke «ambassadeurtjes» van Aalst kunnen door gaan. Bakkerij De Clercq, een begrip Uit het kommercieel brein van Alfred Kelders ont sproot in 1932 de organisa tie van bijzondere ver- koopdagen in de Katte straat te Aalst waarbij «de standen waren versierd en de verkopers verkleed». Op diezelfde dag, zondag 6 november 1932, konden de nieuwsgierigen tevens de eerste elektrische straatverlichting van Aalst in ogenschouw nemen. De attraktie bestond uit witte bollen die aan een kabel over de straat gespannen waren. De periode van de gaspitjes werd in 1932 de finitief afgesloten. Eén der stichters van deze dekenij was de heer Victor Claessens, wiens dochter, M. Theresa Claessens in 1951 de zaak in de Katte straat overneemt. Zij huwt met Arthur Talloen en uit dit huwelijk stamt de echt genote van Patrick De Clerck, met name Marie Paule Talloen. In 1978 nemen zij beiden de zaak in de Kattestraat aan het nummer 68 over en bouwen op zeer korte tijd de bakkerij en de con fiserie uit tot een klasse zaak. Latrick zelf kreeg zijn eer ste opleiding bij Gaston Van den Eynde waarna hij verscheidene stages loopt in Ge»-t, Brussel en Oos tende. Van bij het begin van zijn eigen zaak, samen met zijn echtgenote ontpopt hij zich vlug als een vinding rijk en kreatief man, die vakmanschap en fraaie vormgeving weet te com bineren. Vanaf 1985 is hij een ak- tief lid van de Dekenij der Kattestraat. Opvallend zijn de laatste jaren vooral zijn temati- sche en kunstvolle kreaties van zijn etalages en de tentoongestelde pro dukten. Nu hij zijn gepatenteerd «Aalsterse ajuintje» lan ceert wensen wij hem en zijn echtgenote heel veel sukses toe en hopen dat zijn «Ajuintje» tot ver over de landsgrenzen met smaak zal gewaardeerd worden. «Ajuin» of «Ajoin»? Eén van de meest populai re spotnamen in Vlaande ren is ongetwijfeld het Aalsterse «AJOIN». Van waar die spotnaam komt heeft al tot talrijke pole mieken geleid en het enige echte aanknopingspunt lijkt wel uit de folklore en het sappige dialekt zelf te stammen wanneer de Aal- stenaar spreekt over «a ja hij... wat dan klinkt als «a j'oin». Taalkundige kontamina- ties zijn te vinden in de uitspraken: «ba join, ba jois, ba joit, joi'k». Ajuin of Ajoin, vanaf he den is er een nieuwe soort op de markt, «Het Aal sters Ajuintje» van Patrick De Clerck, een overheer lijke in de mond smelten de praline in kunstvolle vormgeving en attraktieve verpakking. Wat geef je als geschenk? Inderdaad, een «Aalsters Ajuintje». Smakelijk! LH Aalst. Bakker Patrick De Clerck aan het werk (a) Na de voorlopige ingreep met vlag en wimpel De mededeling aan de pers van de situatie van de speelplaats in de stadsschool op de Moorselse Tinnenhoek mondde niet uit op een konkreet gestelde planning. Wel op een eerder overhaaste na lang wachten ingreep. Er werd inderdaad door een blijkbaar gealarmeerde stadsdienst ingegrepen met vlag en wimpel. Volgens de voorzitter ontbraken er alleen de auto's met zwaailichten aan... Over de ingreep zelf, de pr(js en de aard van de bedekking rezen echter heel wat vragen. De opkomst ,je toch dat de huidige ge- Het Ouderkomitee was bouwen iets meer van on duidelijk in groten getale ze tijd zijn en dus aan opgekomen want vooral vervanging toe. na de opgelopen pols breuk van een kleuter «Zoethoudertjes» zegt Erik werd de problematiek Leroude De speelplaats Zowel het verharde als het niet verharde deel van de speelplaats leed aan zware akuut. Ook politici waren Het budget laat geen verzakkingen. De vracht van de partij en op zeker werken toe, werd vaak ge- wagen maakte er karspo- ogenblik kon men zich in steld. Toch kon men er ren in van 35 cm diep. de raadzaal bij een ge- een soort asfalt brengen en Ideaal voor spelende kin- meenteraadszitting wanen dan nog andere grondstof deren zo lang ze niet val- want elk raadslid wilde dan de gevraagde. Men len. Voor de ouders echter duidelijk zijn duit in het had wel kunnen voorzien een winter die ze niet meer klassieke zakje doen en dat er op de speelplaats willen meemaken. Hen aan de gemeente hun goe- verzakkingen zouden ge- was beloofd dat de speel de bedoelingen kenbaar beuren als er een zware plaats zou in orde gebracht maken. vrachtwagen op evolueert worden vóór het school- De voorzitter moest sche- Dat het gemeentebe- feest in juni 1987 doch nie- pen De Maght, weerhou- stuur van Moorsal voor de mand daagde op. Het Ou den wegens andere ver- school op de Tinnenhoek derkomitee haalde dan plichtingen, verontschuldi- weinig deed was geen uit- zelf maar grint en vulde gen maar stak een beschul- zondering want op de eigenhandig de putten, zo digende vinger op naar de Kaalberg was dat niet goed en zo kwaad als het uitgenodigden die hun kat beter. ging. Dat het stadsbestuur stuurden. Hij had er wel De deuren van politici hiervan niet afwist zal wel zijn twijfels over of de ver- plat lopen om alles en nog onwaar zijn want het be leden vrijdag gestarte in- wat te gaan bepleiten wil- laaide de rekening van het greep een toevalstreffer len we niet doen. Een ge- grint, was of gewoon een vergis- meenteschool mag geen Uiteindelijk na het inscha- sing van plaats.kleur hebben en knieval- kelen van de pers kwam er len bij een stadsbestuur reaktie. Het geduld van Oude gebouwen kleven gauw een partij- het ouderkomitee was to- De eerste school dateert kleur op een school. taal op maar de problemen van ruim 80 jaar terug. In Als we te weinig druk zijn enkel maar wat ver- 1932 kwamen er drie kleu- hebben uitgeoefend moge schoven. Er is inderdaad terklassen en twee lagere dat ons een les wezen. Een gebleken dat de bedekking zodat voor 5C en 6C leerjaar «fout» die we niet meer van de speelplaats niet de leerlingen moesten willen begaan. overeenstemt met de plan- overschakelen naar de ning. Het zou hier gaan school aan de Kaalberg. rflgen om een SOort industrieel Na de fusie kwam er even- Voorzitter Lerouge stelde afvalprodukt dat voor bo wel een préfab bij en kon als fundamentele vraag of dembedekking niet ge- de derde graad op de Tin- het stadsbestuur haar schikt is want bij enig ruw nenhoek worden gevolgd, scholen wel wil instand- kontakt afbrokkelt en sup- Hij wees wel op het duide- houden. Hij hoopt van wel plementaire problemen lijk gebrek aan koördina- «Als de 100 leerlingen van schept. En daarenboven tie. Zo kwam er in 1979 de Tinnenhoek hier om re- kost deze voorlopige op- eigentijds sanitair doch de denen van veiligheid moe- lossing waarvan gesteld verwarming volgde pas zes ten wegblijven komen ze werd dat die slechts kan jaar later. In de winter alvast niet meer in een dienen als onderlaag moesten dan ook straalka- andere stadsschool te- 364.000 fr. te regelen ach- cheltjes worden geplaatst recht». teraf via een begrotings om springen van leidingen Naast de vraag waarom wijziging, te voorkomen. Verleden zolang werd gewacht met jaar kwam er dan de poly- het ontstoppen van aflo- Prioriteiten valente zaal doch deze pen wilde Lerouge verne- Schepen voor onderwijs leed reeds waterschade, men waarom schilders die Chris Borms wil niet laten want een herhaaldelijk ge- de oude gebouwen een zeggen dat het stadsbe- signaleerde verstopping beurt gaven op de laatste stuur niets zou gedaan van afvoerbuizen werd schooldag van juni op het hebben voor de school. In slechts na de winter opge- bord een afscheidsgroet 1983 toen ze een zware lost met alle gevolgen van- noteerden met «tot in sep- erfenis kregen stonden dien. Erik Larouge stelde tember». Samen met de verwarming en sanitair wel dat na de fusie heel leerlingen kwamen ze dan prioritair Dat de bouw wat meer is gebeurd dan in terug en zorgden onver- van nieuwe klassen op de de vorige 4U jaar maar zeg- mijdelijk voor heel wat or- Tinnenhoek en te Erem- bodegem en Herdersem werd voorbijgestreefd door de Oude Gentbaan «kwam van Brussel». Mo menteel is het dossier wel terug in de running maar nu met een toelage van 40 in plaats van 60%. Dat er nog geen beslissing gevallen was over de her- aanleg van de speelplaats zou gelegen zijn aan het feit dat men eerst komaf wilde maken met de nieu we gebouwen. Zo houdt het ene het andere tegen. Ook met behulp van de RVA komt men momen teel tot geen degelijke rea lisatie. Anderzijds stelde een lid van het ouderkomi tee de bedekking met be ter materiaal te kunnen uitvoeren voor een derde van de gestelde prijs. Geen konkreet antwoord Tot een konkreet ant woord wanneer speel plaats en andere gebou wen eigentijds en in orde zullen worden gebracht is men op de informatiever gadering niet gekomen. Daarvoor ontbraken wel licht deskundigen die met kennis van zaken over der gelijke problemen kunnen spreken. Ieder zyn waarheid Danny Denayer stelde dat ook het gewoon onder houd veel te wensen laat en dat daarvoor geen plan ning maar wel organisatie noodzakelijk is. Volgens hen ware het beter dat iedere schepen over een klein technisch team zou beschikken om meer effi ciënt op te treden. Daarin geeft Jan Caudron hem ge lijk doch Oscar Redant zegt dat vroeger dergelijk systeem werd gebruikt en dat het evenmin voldoe ning gaf. Roger D'Hondt wilde ver nemen waarom niet alles op één plaats in één enkele periode wordt afgewerkt in de plaats van enig werk je hier en ginder zodat uiteindelijk niemand meer tevreden is en Vera Van der Borght pleit ook voor haast bij de werken. Als men van haast hierbij nog kan spreken want haar dochter zat vele jaren te rug ook in die school en reeds toen worstelde men met soortgelijke pro blemen. «Er gaat inderdaad een diepe kloof tussen bedoe lingen en daden» besloot Lerouge die eigenlijk na deze avond weinig wijzer in deze materie kan ge worden zijn. LH Vandaag vrijdag 22 april organiseert het komitee Wakkere Burger in sa menwerking met de Aal sterse Persbond met het oog op de komende ge meenteraadsverkiezingen een eerste avond in een reeks van drie in De Werf. Titel is «Politici voor de spiegel». Een lijstje wordt hen voorgelegd over het tijdens de laatste zes jaar gevoerd beleid. Vooral de aspekten «Kuituur», «Stads(her)waardering en milieu», «Financiën» en «Maatschappelijk welzijn» zullen als hoofdtema's ge hanteerd worden. De partijen zullen door heen deze tema's ook be vraagd worden rond de idee «inspraak» en hoe de inspraak van de burger al dan niet aan bod kwam (kon of mocht komen) in de voorbije jaren. Het spreekt vanzelf dat ook het publiek zijn aandeel krijgt in het gesprek. Kultureel Centrum De Werf op vrij dag 22 april 1988 te 20 uur. Als Safir niet meer in Aalst wordt gebrouwen moet er in Aalst ook geen Safir meer worden gedronken. Aldus volksvertegenwoordiger Marc Galle die een noodkomitee wil oprichten om Safir te Aalst te houden en te tewerkstelling geen verdere aderlating te laten ondergaan. Gesteld werd dat eerlang een perskonferentie hier omtrent uitsluitsel zou brengen.

De Voorpost | 1988 | | pagina 3