Krachtlijnen voor Aalsters Welzijnsmeerjarenplan Jonge Gezinnen zetten Aalst op stelten Vijftig jaar Vakantiegenoegens te Aalst Meikramerij te Aalst Vlaamse Steden en Gemeenten te Aalst Graag reakties, suggesties, aanvullingen Rijverbod voor Eddy Merckx 6 - 22.4.1988 - De Voorpost Het Aalsters Coördinatiecomité voor Welzijnsbeleid (gemeenteraad, OCMW-raad en A.S.O., eik een derde) publiceert naar aanleiding van de komende gemeenteraadsver kiezingen een welzijnsmeerjarenplan. Het moet globaal, realistisch en samenhangend zyn en wil zich richten naar elke instantie die op het vlak van het welzijnsbeleid enige verantwoordelijkheid draagt. Hieronder volgen de krachtlijnen die het stramien van dit dokument moeten worden. Het wordt nu reeds, maanden voor de verkiezing, bekend gemaakt om belangstellen den toe te laten te reageren, aanvullingen voor te stellen, suggesties te doen en nuttige informatie aan te brengen. Aalst. Emmers vullen op de Grote Markt (a) Op de Grote Markt te Aalst zetten Jonge Ge zinnen van de B.G.J.G. Aalst verleden zondag on der een stralende zomer zon op stelten met een aantal behendigheidsspel letjes als zaklopen, fles- senvissen, stapelen van bierkratten, doorprikken van ballons, pottenwer- pen, emmers vullen en noem maar op. Vooraf waren er in de di verse gemeenten (dorpen) selektieproeven georgani seerd en deze primussen moesten het te Aalst on der mekaar uitvechten. Laureaat werd het gezin Valery De Bruyn-Godelie- ve De Schepper geassis teerd door hun kinderen lis, Wim en Guy en door Sabine Lambrecht. Het gezin vertegenwoordigde Aalst-Rechteroever. Het haalde 60 punten en zal Aalst vertegenwoordigen op de gewestelijke finale te Geraardsbergen in re- kreatiedomein De Gavers op 11 september aan staande. Tweede geklasseerd werd Terjoden dat slechts twee puntjes minder totaliseer de. Volgden dan 3 Meldert (54), 4. Herdersem (53), 5. Nieuwerkerken (51), 6. Gijzegem (41), 7. Baarde- gem (28) en 8. Aalst Lin keroever (26). LH Uitgangspunt Uitgangspunt was een «knelpunten-inventaris» die in augustus verleden jaar tot stand kwam na bevraging van een aantal bevoorrechte getuigen welzijnswerkers, ambtena ren, politieke sociaal-eko- nomische en sociaal-kultu- rele verantwoordelijken, journalisten, enz. Voor de vertaling naar het welzijnsbeleid toe werden deskundigen van buiten Aalst aangezocht: Bernard Hubeau, wetenschappelijk medewerker U.IA. voor de woonproblematiek, Mare Bloeyaert, docent IPSOC en politieschool Brugge voor psycho-socia- le noden, Hugo Verdur- men, stafmederker V.C.V.O. voor sociaal- kulturele implikaties en la ter het sociaal-ekonomi- sche luik met Lisette Caeymax, HIVA-KU Leuven. Met de vraag naar reakties na het over maken van het knelpun teninventaris aan welzijns diensten kwam ook heel wat informatie vrij. Globale situering Prioritair moet de aan dacht gaan naar maat schappelijk kwetsbaren, noden. Belang dient ook gehecht aan de rol van opvoeding en onderwijs. De uitvoering van dit wel zijnsbeleid komt niet en kel professionele krachten toe. De nodige stimulan sen en strukturen moeten ook gekreëerd voor zelf zorg, zelfhulpgroepen, bu renhulp en andere mantel zorg, vrijwilligerswerk. De nodige energie dient gestoken in algemene sen sibilisering. Ook de gewo ne omgang van mensen onder elkaar, het alge meen stedelijk beleid, houding van huiseige naars, vertegenwoordi gers, leerkrachten, huis artsen... (kortom, het gan se maatschappelijke en so ciale weefsel) heeft een welzijnsimpact. In realiteit ontbreekt te vaak de reflex van mensvriendelijke dienstverlening, bijzonde re aandacht voor achterge bleven groepen... Een sportklub kan een welzijnswerker overbodig maken; een school een zelfdoding: een buur vrouw een rustoord, enz... Psycho-sociale hulp, het welzijnswerk De permanente bereik baarheid 24 op 24 de onderkant van de sa- dient verwezenlijkt, door menleving, vanuit eduka- een goed uitgekiend sa- tie, huisvesting, budgetbe- menwerkingsverband. geleiding, OCMW moet getracht worden de helse Aalst heeft nood aan een globaal rampenplan, waar in men op zware rampen kringloop te doorbreken. Aandacht voor de kwali teit van de leefkondities voorbereid is. Dit impli- qua dienstverlening en ge- ceert - naast afspraken zondheid. Het planmatig («welzij nsmeerj aren tussen de brandweer, de karakter beide ziekenhuizen, poli tie, rijkswacht en gerech- Aalst. De Jonge en Grote Gezinnen zetten de boel op stelten (a) plan») houdt géén pleidooi telijke politie (rampen in voor (nog) meer admi- kunnen van verschillende nistratie en bureaukaratie. aard zijn) - ook een so- Het onderkennen en be- ciaal luik. antwoorden van dringende Het toenemend aantal noden (op de meest effek- echtscheidingen in ge- tieve wijze) mag geen alibi zinnen waar kinderen zijn, zijn voor een doelmatig noopt tot bijzondere be- preventiebeleid. Al bij al is leidsaandacht. vebowling, te demonstre- terrejn van de bewust Op preventief vlak wordt ren door een Brits kam- gecreëerde voorkomings- gepleit voor betere ratio- pioen! En als het pleintje strategjeën nog vrij braak- nele opvoeding: leren aan de Hovenierstraat in jjggend Hierbij moet re- partner zijn, leren ouder orde komt zal ook de mei- kening gehouden worden zjj„ boom er worden geplant. met de belangstellings- Kinderen of jongeren die Die ,s alvast gepland voor sfcer va„ de dodgroepe„, iy°y' die niet noodzakelijk sa- LH menvalt met de objectieve - om welke reden ook «geplaatst» zijn of minder officieel in instellingen Ter gelegenheid van de Topdag houdt Dekenij Molen dries - Varkensmarkt - Hovenierstraat - «meikramerij» op zondag 1 mei doch vooraf, op de Topdag zelf zaterdag 30 april, organiseert ze reeds voor de zesde maal haar Stratenloop door de buurt op gesloten omloop. Zowat 500 meisjes en jon- Meikramerij ®ei!?.y?n 'aSere school- Teikens Dp 1 mei - dit jaar leeftijd nemen er traditio- js da{ een zondag - houdt neel aan deel gesplitst in de Dekenij van 14 tot 20 u. reeksen. Eerste en 2e leer- haar Meikramerij. Een jaar samen, 3e en 4e even- soort feestelijke markt eens en tenslotte 5e en 6e waarbij de bezoekers ge- De feestmaand voor de viering «50 jaar Vakantiegenoe- tocht in eigen kontreien, maar met dien verstande woon door hun aanwezig- gens» april '88 zorgt in het verbond Aalst voor de gepaard gaande met een dat meisjes en Jonêens heid mooie prijzen in de ene voltreffer na de andere. kindernamiddag in Ons steeds een afzonderlijke wacht kunnen slepen. Het Als inzet «Vakantiegenoegens Denderhoutem» met een Huis te Hofstade. reeks l0Pen- Ber reeks ont- sukses is op voorhand ver- zeer opmerkelijke aanwezigheid op de jaarmarkt, ge- Het weekend van 9-10 vangen de le, 2e en 3e elk zekerd als de weermaker volgd door een geslaagde wandelnamiddag langsheen de april was voorbehouden een trotee en alle andere ben enigszins genadig is mooiste groene hoekjes van deze gemeente. voor Vakantiegenoegens deelnemers krijgen een want 40 marktkramers lie- TI Lede die zijn 2-jaarlijkse pakket ter waarde van ten zic^ reeds jnschrijven Vakantiegenoegens Erpe- ciaal Domein te Hui- minstens 100 fr. Er wordt en 25 handelaars van ter Mere zette zÜn beste zingen. ook een rangschikking op- pjekke zetten hun kraam beentje voor tijdens het De werkgroep Vakantie- gemaakt per deelnemende op voor de eigen deur Paaskamp voor zo'n 30 genoegens Hofstade rond- de""vloer"in "het""st" school, waarbij, terug Verleden jaar lokte deze Kampeergezinnen, met de het Paasweekend af Maartencollege waarbij meisjes en jongens afzon- meikramerij 5000 bezoe- standplaats op het Provin- met een prachtige fiets- derlijk, de le geklasseerde kers school 3000 fr., inkasseert, Nieuw is dat de «Varkens- 2e 2000 fr.de 3e en 4e markt» weer haar naam 1000 fr. en de 5e 500 Fr. waardig wil zijn want er De start wordt gegeven op wordf inderdaad een heu- de Molendries te 15 u en se markt waar varkens en de omloop bedraagt 600 biggen te zien en te ko0p zijn georganiseerd, daarbij £ee7'nf° bel- ?t aanknopend bij de oude 21.45.82 (De Moor, Ho- traditie. Eveneens kan u venierstraat). er kennjs maken met cur- verplicht verblijven (we zen, sociaal verwaarloosde of mishandelde jeugd, jeugddelinkwentie...) heb ben recht op een goede begeleiding naar zelfstan digheid toe en integratie in de latere samenleving en nazorg. Het toenemend aantal se nioren en hoogbejaarden stelt behalve een huisvesti- gings- en gezondheidspro bleem ook een psycho-so ciale problematiek in de schijnwerper. Bij «Kind en Gezin» (het vroegere NWK) dienen twee «oude» stedelijke dossiers opnieuw op tafel gebracht: Toepassing van de gelden de personeelsnormen voor de kinderkribbe en peuter tuin en Inrichting van een dienst Onthaalmoeders. De privatisering in het welzijnswerk - een quasi- geruisloos proces - roept meer problemen op dan het oplost. Ook het zelfstandig maat schappelijk werk (onder allerlei benamingen: ge zinstherapeut, psycholo gisch advies, enz) vertrekt vanuit het winstmotief. Er is geen enkele kwaliteits controle of reglemente ring. Ter ondersteuning van het ganse welzijnswerk is de permanente beschik baarheid van een juridi sche ombudsdienst een kwalitatieve noodzaak. De wettelijke punten en kom ma's inzake huur, krediet, echtscheiding, sociaal recht, OCMW-wetge- ving... kunnen niet af doende door elke dienst afzonderlijk opgevolgd worden. Anderzijds is sys tematische doorverwijzing naar bv. advokatuur niet steeds wenselijk (gezien de vermenging met psy cho-sociale spekten). Een juridische ombuds dienst is dan ook noodza kelijk als permanente dienstverlening voor zowel OCMW-sociale diensten als het overige welzijns werk. Een kwalitatief volwaardig welzijnswerk kan niet om het belang van deskundig heidsbevordering en vor ming om. Behalve de in terne vorming (per dienst, per sektor) blijft de ver wachting in deze t.a.v. het A.S.O. groot. De lof om zelfhulpinitiatie ven is terecht (al kan men er niet alles van verwach ten), maar volstaat niet. Ook in Aalst zien de meest verschillende initiatieven het licht; andere blijven ondanks de noodwendig heid uit. Socio-kulturele en edukatieve aspekten De basisedukatie (tweede- kans-edukatie) dient als een recht beschouwd, zoals recht op onderwijs, gezondheidszorgen; be staanszekerheid. Een edukatieve kaart dient prioritair opgesteld (met de brede waaier van be staande vormings- en bij scholingskansen voor vol wassenen) met daaraan gekoppeld een aktief in- formeringsbeleid. De Stedelijke Openbare Bibliotheek moet kunnen uitgroeien tot een waar achtig steunpunt van de vol wassen vorming: een struktuur, die ondersteu nend werkt door o.m. kol- lektevorming, informatie en advies, materialen banken... Aan de ruime waaier van vormings- en edukatieve instellingen beveelt men een toekomstgerichte, projektmatige aanpak aan. (Bijna) alle administratie ve formulieren zijn moei lijk begrijpbaar voor grote delen van de bevolking. Ook het mondelinge taal gebruik (tot zelfs bij wel zijnsdiensten) staat nogal eens bol van jargon. Wonen en huisvesting Opgestarte Sociaal Ver huurkantoor dient de ko mende jaren een steeds groter deel v*an de privé- huurwoningenmarkt te hu ren en onderverhuren aan sociaal zwakken, OF be middelend op te treden tussen eigenaar en kandi daat-huurder. Een gemeentelijk huisves- ligingsreglement voor, dat evenwel niet al te drastisch mag zijn, zoniet komen er neveneffekten zoals het ontstaan van een zwart cir cuit is zinvol. Naar het voorbeeld van reeds talloze andere ge meenten en in dit beleids kader (niet zozeer omwille van de inkomsten), is een belastingsreglement op de leegstaande woonpanden verantwoord. Voor de zgn. derde en vierde leeftijd stellen zich al even ernstige huisves tingsproblemen. Naarge lang de graad van validiteit en gezondheid, is er een te kwantificeren behoefte aan rusthuis en RVT-«be- dden», maar ook aan be jaardenwoningen of -flats, en opvang voor demente bejaarden. (Het bejaar dendekreet opent enig perspektief op subsi diëring). Ook de idee van aanleun woningen (bejaardenwo ningen in de nabijheid van een rusthuis) zijn voor sommige kategorieën - ook financieel - interessanter dan noodgedwongen naar een rusthuis te moeten. Parallel hiermee pleit men in kringen van fysisch ge handicapten voor uitbouw van focus-woningen: een centrale dienst kan 24 u. op 24 u. opgeroepen wor den voor ADL-assistentie (Aktiviteiten Dagelijks Leven). Voordeel in beide gevallen is vooral de be houden zelfstandigheid en onafhankelijkheid. ;Energiebehoud» is een zaak, waar zelfs lage- inkomens-groepen geen flauw benul van hebben. De krasse staaltje zijn niet uitzonderlijk. Een preven tiecampagne naar het ge heel van de bevolking, maar met bijzondere in spanningen naar de «laag ste» kategoreën, is wense lijk (brede samenwerking tussen leefmilieudienst. welzijnswerk, Intercom, basiseducatie, onderwijs, vormingswerk,... met ge bruik van nationale propa gandamiddelen). Daarnaast is een bijzonde re inspanning aan te beve len vanwege de sociale huisvestingsmaatschap pijen op het vlak van isola tie van hun woningarse naal, gekoppeld aan de nodige informatie. Woonwagenterrein: regu larisering en ontdubbeling van het terrein aan de Blektestraat (wat mede sa nering toelaat op mens waardige wijze), regulari sering van het terrein aan de Tragel en de inrichting van een doortrekkerster rein zijn nodig, naast de inrichting van een recent aangekocht terrein aan de Zijpstraat. Verkrotting is een funest proces dat aanwijsbare stadsdelen bedreigt. Aan sommige oorzaken kan op lokaal vlak weinig of niets verholpen worden, aan an dere wel. Zo is het aan te bevelen dat «bedreigde» stadsdelen juridisch vast gelegd worden (BPA) met planning in funktie van de leefbaarheid (zie 4.8). LH «Vrijetijdsbeurs» met suc ces organiseerde. Zowat 1500 bezoekers kwamen Drie weken terug behandelde politierechter Muriël- le Schreurs de snelheidsovertreding van Edward Merckx, oud-wereldkampioen op de fiets. Ook met zijn Mercedes toonde Eddy zich een hardrijder. Hij werd op de autostrade te Vlierzele met de multano- va geflitst aan ruim 200 km/u. Ter zitting liet de wielerkampioen zich vertegen woordigen door Meester Andrë Bogaert die ver zachtende omstandigheden pleitte. De uitspraak zou echter pas na veertien dagen volgen. Op donderdag 14 viel dan de uitspraak. Edward Merckx kwam er van af met een boete van 125 fr. plus de gebruikelijke 5 fr. en dat maal 60 of 7800 fr. Plus een rijverbod van acht dagen. LH Aalst. De artiesteningang aan de Keizershallen is zo goed als klaar (a) enkele uitschieters, zoals de zaterdagavond-anima tie met een koers op rol len, het aperitiefconcert op zondagvoormiddag en een gesmaakt optreden van het Leedse koor. Vakantiegenoegens Erem- bodegem opende een nieuw natuurpad langs de mooiste groene hoekjes van Erembodegem. De zowat 60 wandelaars wa ren enthousiast over de voortreffelijke wandel tocht een aansluitende In- fo-beuers in de Kring- Erembodegem. Vakantiegenoegens Erpe- Mere bracht de zowat 160 aanwezige fietsers in ver voering met een uitgestip pelde en beschreven fiets route in Groot Erpe-Me- re. De mooie tocht werd afgerond met de A.C.W.- R.N. viering in de zaal Pax. Ook hier werd de prima organisatie van de Vakantiegenoegens-werk groep geprezen. Dit weekend Aanstaande zondag 24 april is er een fietstocht langs de groene hoekjes van Hofstade-Gijzegem. Start aan Ons Huis te Hof stade te 14 u. LH Vandaag vrijdag 22 april heeft in De Werf, Molenstraat, de algemene vergadering plaats van de Vlaamse Afde ling van de Vereniging van Belgische Steden en Ge meenten. Centraal tema van deze vergadering is «Gemeentelijke autonomie, decentralisatie en de financiële middelen». Dit tema sluit trouwens nauw aan bij de terzake door de Vlaamse Afdeling geformuleerde voorstel len, alsmede bij eenzelfde beweging in andere lan den. Vandaar ook dat de rol van de lokale besturen in Nederland en in Dene marken aan bod zal komen. Programma: Hierbij de dagorde van de vergadering waarop zowat 150 van de 308 Vlaamse gemeenten zullen ver tegenwoordigd zijn. 09.30-10.00u.: Onthaal - koffie. Welkom - Senator De Kerpel, Burgemeester van Aalst. 10.00-10.45u.: Statutair gedeelte. Openingstoespraak: Sena tor G. Cardoen, Voor zitter. Jaarverslag: F. Haex, Se- kretaris Vlaamse Afde ling. Vraagstelling over de wer king van de Vlaamse Af deling. 10.45-11.00u.: Gemeen telijke autonomie en de centralisatie - algemene probleemstelling: Prof. Dr. R. Maes, K.U.L. ll.00-ll.30u.: De over- heidskontrole op het ge meentelijk beleid (o.m. de toezichtsrelatie): J. Dujar- din, Stadssekretaris te Gent. 11.30-12.00u.: Decentrali satie volgens het Deens model: Mevr. M. Van Lo keren, Direkteur Deens Instituut. 12.00-14.00u.: Lunch. 14.00-14.30u.: Ontwikke ling van de decentralisatie gedachte in Nederland - «D-gemeente»: De Waal, Burgemeester van De venter. 14.30-14.45u.: De finan ciële (on-)afhankelijkheid van de gemeenten: F. Haex, Sekretaris Vlaamse Afdeling. 14.45-15.00u.: Decentrali satievoorstellen van de Vlaamse Afdeling: G. Temmerman, Ondervoor zitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, Lid Vlareco. 15.00-15.30u.: Bespre king. 15.30-15.45u.: Slottoe spraak: Gemeenschapsmi nister van Binnenlandse Aangelegenheden en Ruimtelijke Ordening, E. Beysen, 15.45 u.: Receptie. LH'

De Voorpost | 1988 | | pagina 6