Vijftig laar vrij PMS-centrum te Aalst CVP-modelliist goedgekeurd met overgrote meerderheid Mogelijke afvloeiingen bij Dendria geen klein bier Eén meiviering SP De Voorpost - 29.4.1988 - 11 Een akademischt zitting vandaag vrijdag 29 april zal de bekroning zyn van een halve eeuw inspanningen voor de jongeren die finaal uitmonden in een eigentijds vzw Vry Gezondheidscentrum gehuisvest in moderne lokalen aan de Langestraat 12 by het Beukenhof. Op die zitting in De Werf te 19 u. zyn er toespraken door voorzitter van de raad van bestuur H. Larsmuseau. door de voorzitter van het plaatselijk ouderkomitee A. Van Nieuwenborgh, door burgemeester Maurice De Kerpel en wordt de feestrede gehouden door de voorzitter van het centrum voor studie- en beroepsoriëntering Willy D'Havé. Het geheel wordt muzikaal omlijst door het Halleluia-koor onder leiding van Gaston De Cock waarna een receptie volgt in het Instituut van de Dames van Maria. De pionierstijd laan aangedaan. Nadien PMS-centrum voor studie- We mogen de periode moest men verhuizen naar 1909-1936 beschouwen als aanleiding van inspectie de pionierstijd binen de naar de 'villa' van de wereld van de huidige kliniek. PMS-centra. In die peno- MediscK schooltoezicht de startte men met studie- en beroepsoriëntering. De P=eerste v0™ onderwijzer Chrisfiaens kuldlSe gezonrlheidscen- begon daarmee als eerste tmm on,staat m 1953' °P op vrijwillige basis in de Keizerlijke Plaats (nu Brussel. plein) werden Medisch Het oprichten van dien- schoolonderzoek, Dienst sten werd niet door de zuigelingen samenge- staat in handen genomen, bracht onder de leiding Christelijke sociale organi- van Fr. Barrez. In het zelf- saties, met name de KAJ de gebouw werd tevens de onder leiding van Cardijn, Dienst voor Beroepskeuze zouden voor die taak ondergebracht die onder instaan. leiding stond van P. Ver- Tevens ging men de leer- naillen. lingen onderzoeken naar rw-«taat betaald het bedrijfsleven toe. Het ï°°r J ging hier voornamelijk om Een Ulte^ be a"|nJke da" motorische onderzoeken, tum werd 1.4.1960 voor de Om enige coördinatie mo- eerdere ontwikkeling van gelijk te maken richtte de beroepsoriëntering in men de vrije centrale voor ^an,s^,'an oriënteringsbureau's op, Vanaf 1963 wordt het per- die de voorloper was van soneel rechtstreeks door de huidige Centrale voor de staat betaald en komen Studie- en Beroepsoriën- e,r. werkingstoelagen. Op tering. drie jaar tijd kende men in Aalst meer dan een ver- KAJ en VKAJ dubbeling van het perso- De Aalsterse situatie komt neel. een eerste maal voor in de Onder invloed van het geschiedenis in 1938. In PMS-centrum in Aalst dat jaar werd door de KAJ kwamen er in die periode en VKAJ aktie gevoerd heel wat nieuwe centra in rond de schoolverlater. de streek bij. Als eerste adviseur werd In 1961 wordt er in Aalst M. Baisier aangesteld. De een gewestelijk konsulta- huisvesting werd geregeld tiebureau voor gehandi- vanuit het Groen Kruis en kapten opgericht die on spoedig werd verhuisd der de leiding van A. Wit- naar een klaslokaal in de toek kwam te staan samen St.-Kamielschool. Onder- met X. De Boeck. Deze zoeken gebeurden 's oprichting kwam er daar avonds of tijdens het ver- men de laatste jaren naast lof door vrijwillige mede- aandacht voor beroeps- werkers, mensen uit het keuze ook aandacht had onderwijs. Betoelaging voor onderzoeken van ge- bestond nog niet, het eer- handikapten. ste geld kwam binnen via PMS.„lllrulll zich de leerlingen zelf. De uit- u-t bouw van het centrum ver- liep vrij rustig in de be- e ZIJn in 1965. Het er- ginfase. kende en gesubsidieerde Naast het ontstaan van een Dienst voor Beroepskeuze is er sprake in die periode van medische onderzoe ken. Deze werden geleid door dokter Miséré. beroepsoriëntering bouwt zich verder uit. Naast het PMS-centrum komt een afzonderlijke SBO-dienst, die onder de leiding komt te staan van A. Wittoek. Bij gebrek aan ruimte verhuizen zij naar de Dirk Martens- straat. Het medisch onderzoek wordt verplicht in alle scholen. Daar er in Aalst een enor me stuwkracht uitgaat in de ontwikkeling van de PMS-centra kan er op 1.10.1967 nog een PMS- centrum bijkomen. Dit PMS-centrum komt onder de leiding van A. Veldeman te staan. Dit PMS-centrum vond zijn vestiging in de volksver heffingsstraat. Een nieuwe uitdaging Een nieuwe uitdaging werd het jaar 1970. Dan verschijnt de wet op het buitengewoon onderwijs. Deze wet voorzag de op richting van nieuwe centra met het oog op de perma nente begeleiding van leerlingen in het BO. Op 1.9.1972 startte zo een dienst in Aalst, het gespe cialiseerd PMS-centrum genoemd, onder leiding van A. Fermon. 1971 is het jaar van de grote verhuis. Door de ge stadige groei van de dien sten werden de lokalen op de verschillende vesti gingsplaatsen te klein. Men besliste een grote nieuwbouw waar de ver schillende diensten samen werden in ondergebracht: PMS 1, CB, MST, PMS 2, SBO, GPMS. In septem ber 1971 werden dc gebou wen in de Langestraat in gebruik genomen. Daar de wetgever de mo- MEIAVOND Zaterdag 30 april 1988 19.00 u.: Kioskkoncert 15.00 u.: Soc. Jeugdateüer harmonie Hand aan Hand «Arend» organiseert (Houtmarkt). Animatie i.s.m. Karnavalgroep op de Houtmarkt «Klasjnat»; Play-Back en 20.00 u.: Toneelvoorstel- Soundmix namiddag, zaal W.edlo°P va" de A, kelderverdieping, hoeden en de petten» van v',kshuis. Houtmarkt 1 te Dario Fo in bewerking van rV'm orati„ Norbert De Winne, Volks- Aals' ,nk0m Wa"S' huis, Houtmarkt 1 - Aalst Presentatie: DJ Tony De in de grote zaal. Groot. Vanaf 19.30 u.: Kinderop vang door Soc. Jeugdate- Inl- en inschrijving: Eddie lier «Arend». Vertoning Quintens, Rozendreef middelen bouwden zij van Non-Stop videoclips 16l/25< tel.: 053/21.06.94. r-i:n e-. r v 10 nn 1 I,...:- P. M.S. AALST gelijkheid gaf om een dienst voor geestelijke ge zondheidszorg uit te bou wen startte in Aalst zo'n nieuwe dienst in 1975. Dit betekent dat er op dit ogenblik zo'n 7 diensten opgericht zijn elk met een eigen welomschreven op dracht. Deze verschillende dien sten werden dan ook in één vzw ondergebracht sinds 31.7.1969. Heden en toekomst van het PMS-centrum Een wijziging van de wet geving op de PMS-centra in augustus 1981 gaf de centra de kans om hun werking inhoudelijk gron dig te wijzigen. Tot voor heen was de werking vrij strak gereglementeerd en de subsidiëring was afhan kelijk van een opgelegd aantal onderzoeken. Sa men met een grotere vrij heid van werking werd het werkingsgebied ook uitge breid naar het volledig kleuter- en lager onder wijs. Spijtig genoeg ging dit gepaard met een wer vingsstop van personeel. De PMS-centra kunnen nu evolueren van onder- zoeks- en testcentra naar begeleidingscentra. De hoofdtaak is: het bevorde ren van de totale, harmo nische persoonlijkheids ontwikkeling. Het oriënteringswerk blijft een belangrijke opgave, maar studie- en beroeps keuze wordt nu gezien als een onderdeel van de tota le persoonlijkheidsintwik- keling. Belangrijk hierbij is dat de leerling geleide lijk een juiste kijk krijgt op zichzelf. Daarnaast moet de leer ling geleidelijk geïnfor meerd worden over de mogelijke studierichtingen en beroepenwereld. Zeven diensten Momenteel zijn er reeds zeven afzonderlijke dien sten die nu onder koödina- tor Fermon één geheel vormen. Allen zijn ze ge vestigd in Langestraat 12. Vrij medisch sociaal cen trum voor het onderzoek van de leerlingen met be hulp van psychologische testen, medisch opspo ringsonderzoek, sociale vragenlijsten. Vrij medische sociaal cen trum 2: het PMS-centrum tracht leerlingen te helpen tijdens hun schooloplei ding. Het verstrekt hen een gefundeerde voorlich ting over, en een oriënte ring naar een bepaalde studierichting of beroep. Het centrum geeft daarbij inlichtingen, dokumenta- tie over onderwijsinstellin gen en plaatsingsmogelij kheden in het beroeps leven. PMS3: Studie- en beroeps oriëntering: Onderzoek en begeleiding van de leerling, ten einde bepaalde problemen, zo wel psychologisch, als so ciaal, als medisch te kun nen opvangen. PMS voor buitengewoon onderwijs: Begeleiding van ouders en kinderen uit het buitenge woon onderwijs. Deze be geleiding bestaat uit drie delen: psychologisch, me disch en sociaal. Gewestelijk konsultatiebu- reau voor gehandikapten Advies geven en begelei ding bieden op psycholo gisch, medisch, en sociaal gebied aan volwassenen, jeugdigen en kinderen die gehandikapt zijn of bij wie er vermoedens zijn dat er een handikap aanwezig is. Dienst geestelijke gezondheidszorg Verstrekken van ambulan te tweedelijnshulpverle ning, therapie en nazorg in teamverband en tenslotte Medisch schooltoezicht 2 voor periodiek algemeen medisch onderzoek, selek- tief onderzoek, tuberculo- se-opsporing en profylacti sche maatregelen bij be smettelijke ziekten. LH Aalst. De CVP leden keurden met overgrote meerderheid de lijstvolgorde goed (a) Gemeenteraadsverkiezingen Aalst De CVP-Groot-Aalst organiseerde verleden zondagvoor middag in de diverse sekties een ledenpoll. Leden 1988 kregen één stem en leden 1987 en '88 twee. Gezinshoof den met drie kinderen beneden de 17 jaar kregen er bovendien één familiale stem by. Ongeveer de helft van de leden kwam voor de poll opdagen. Van de 2004 stemmen keurde er 1593 de door het bestuur voorgestelde modellijst goed, 256 opteerden voor de alfabe tische lijst en 156 stemmen blanco of ongeldig. Op de alfabetische lijst moesten in derdaad 38 kandidaten wor den geklasseerd. De modelüjst die dus met 80% van de geldige stemmen werd goedgekeurd ziet eruit als volgt. De 5% 31', 32' en 33* plaatsen moeten echter nog worden opgevuld. 1. De Kerpel Maurice. Aalst L.O., Burgemeester, 61 j. 2. Willems Luc, Aalst R.O.. student, 24 j., Arrond. voorz. CVP-Jo. 3. Lievens-Borms Chris, Aalst L.O., schepen, 53 j. 4. Vinck Juliaan, Aalst R.O., schepen, 66 j. 5. 6. Goossens Herman, Hofsta- de, ambtenaar, 51 j., fractie- voorz. G.R. 7. Uyttersprot Ilse, Moorsel, studente, 21 j. 8. Vandenbergh Jos, Aalst L.O., Bouwpromotor, 39 j bureaulid. 9. De Winter Floris, Nieuwer- kerken, ambtenaar, 60 j., raadslid. 10. Blanckaert-Bourgeois Eli- sa, Aalst L.O., fractieleider O.C.M.W., 68 j. 11. Couckuyt Eddy, Herder- sem, mutualiteitsbediende, 33 j., raadslid. 12. Monfils-Gheeraerdts Mi- chele, Herdersem, advocate, 48 j.bestuurslid afdeling. 13. Bosteels Willy, Moorsel, ambtenaar, 39 j., raadslid. 14. Lievens Frans, Meldert, Nijverheidstechnieker, 50 j. sectievoorz. 15. Eemans Raoul, Erembo- degem, ambtenaar, 56 j., raadslid. 16. Geldhof Lieven, Aalst L.O., advoaat, 38 j., be stuurslid afdeling. 17. De Backer Eddy. Erem- bodegem, kaderlid Verzeke ringsmij., 39 j., bureaulid. 18. Van den Broeck Hubert, Erembodegem, landbouwer. 63 j., raadslid O.C.M.W. 19. Boeykens Benny, Aalst R.O., secretaris mutualiteit, 48 jraadslid OCMW. 20. De Bruyn Herwig, Hof- stade, bankbediende. 44 j bureaulid. 21. Gielens Mare, Hofstade, bediende, 30 j., bureaulid. 22. Kinoo Paul, Aalst L.O., woon versiering, 49 j.. Prins Carnaval 87. 23. De Gols Paul, Meldert, vervoerondernemer, 48 j., be stuurslid afdeling. 24. De Cock Dirk, Aalst R.O., bediende, 26 j., sectie- bestuur. 25. Fermon Anita, Nieuwer- kerken, studente, 21 j. 26. Vandevelde Patrick, Nieuwerkerken, student, 24 j. 27. De Schrijver Dirk, Moor sel, industrieel ingenieur, 39 j bestuursl. afdeling. 28. De Creve Gustave, Erem bodegem, gepensioneerde, 64 j., sectiebestuur. 29. Van den Heuvel Jan, Erembodegem, onderwijzer, 51 j., bestuurslid afdeling. 30. De Troch Petrus. Aalst L.O.. gepensioneerde, 65 j.. bestuurslid afdeling. 31. 32. 33. 34. Heirman Johan, Aalst R.O., textielarbeider. 25 j., sectiebestuur. 35. Biebaut Johan, Aalst L.O ambtenaar. 26 j. 36. Van Roy Linda, Aalst R.O., maatschappelijk assis tente, 35 j., bestuurslid afde ling. 37. Verwaeren Staf, Gijze- gem, bediende, 33 j. 38. Aelbrecht Chris, Baarde- gem, technieker, 31 jsectie bestuur. 39. Hendrickx Eric, Aalst L.O., ingenieur, 32 j., voor zitter CVP-Jo. 40. Van Der Borght Vera, Moorsel, laborante, 36 j., na tionaal bestuur. 41. Stockman Paul, Herder sem, schepen, leraar, 38 j., arrond. bestuur. De oorlogsjaren In 1941 werd M. Baisier. benoemd tot kantonaal in- spekteur, vervangen door de heer L. Cloet. Onder zijn leiding werkten heel wat mensen mee aan de uitbouw van deze dienst, allen op vrijwillige basis naast een normale dag taak. A. De Gols en A. Van Rossem waren toen de drijvende krachten. Met beperkte en schaarse toen de Dienst voor Be roepskeuze verder uit. Men moest zich behelpen met een aantal tafels en stoelen. Van een typma chine was nog lang geen sprake. De komst van Piet Vernaillen In september 1944 is P Vernaillen op de dienst voor beroepskeuze geko men. Deze man zal een belangrijke rol gaan spe len in de ontwikkeling van de dienst. Het aantal on derzoeken stijgt in een paar jaar van 100 tot 300. In 1948 kan de dienst full time worden. De Provin cie gaf daartoe de moge lijkheid door het betalen van wedden en door het betoelagen van de wer king. Deze plotse verande ring was het werk van prof. Grypdonck en dépu- té Van Geert. Dit zal zo blijven tot 1962. De eerste vaste krachten waren P. Vernaillen en A. De Vos, die de taak van sociaal assistent uitoefen de. Kort nadien kwam mevr. Daeminck in de plaats van de heer A. De Vos die als eerste afgestu deerde sociaal assistente werkzaam was op de dienst. Ook in die periode verhuisde de dienst naar verschillende vestigings plaatsen. Eerst werd de kliniek aan de Leopold- In vakbondskringen maakt men zich ongerust over wat te gebeuren staat met de werkgelegenheid van de 250 personeelsleden van brouwery Dendria. Het is immers zo dat grote bedry ven fusioneren met het vooruitzicht op het jaar 1992. en tekenfilms.' 19 00 u-: 1 mei-kwis, wis selbeker Mare Galle, tus- I MEI sen de verschillende socia- Zondag 1 mei 1988 listische nevenorganisa- 10.00 u.: Groet van Bond ties. De deelnemende ne- Moyson door Christiane venorganisaties dienen Roelandt, voorzitter hun vertegenwoordigers (2 Groet van A.B.V.V. door personen) over te maken Herman Van Herzeele, aan de sekretaris Patrick voorzitter. Toespraak De Smedt, Schoolstraat 12 door Mare Galle, Volks- te 9300 Aalst, tel.: 053/ vertegenwoordiger. 78.84.52. Uiterlijk voor 25 1-Mei-optocht: Pontstraat, april 1988. Kerkstraat, Grote Markt, Maar kleinere firma's zijn er meestal slachtoffer van. Zo wellicht ook de enige brouwerij die Aalst nog telt, Safir. Samen met Artois en Pied- boeuf behoort Safir tot de groep Interbrew. Groep die wil kunnen optornen tegen Europese tenoren als het Nederlandse Hei- neken en het Franse Kro- nenbourg. Konkurreren betekent vaak rationaliseren en dan komt fusioneren er bij. Afslanken van de kosten door werken in grote hoe veelheden. Gebleken zou zijn dat Deijdria te klein is om met kans op sukses Molenstraat, St.-Anna- brug. Molendries, Hove niersstraat, Binnenstraat, Korte Binnenstraat, Bolle- weg, St.-Gudulastraat, Dr. De Moorstraat, Drie- - sleu.els.raal. Hers.hage Mei'ltemUS III H. HaiHtrilig Denderstraat, Majoor Claserstraat, Stations- plein. Stationsstraat Kat- Traditioneel ter gelegen- testraat. Grote Markt. Heid van de meimaand or- Zoutstraat, Zonnestraal. ganiseert de kring H. Hart Houtmarkt. - 6 Jongsocialisten in samenwerking met het Groot- buurtkomitee een mei- Aalst organiseren: Potten- kermis we/Pe"'"d= Sterrestraat. Qok di, jaa[ stel,e„ de or. nabij Volkshuis t.v.v. te- ganisatoren een mooi ker- huts voor gehandicapten mispr0gramma voor: «Schoonderhaegen». 11.30 u.: 1 mei-eetmaal in- Zaterdag 30 april 1988 gericht door SJ Trommel- Vanaf 14.00 u. kermisspe- korps, Jeugdvrienden en len, cafétaria. SJ De Rode Valken in de Vanaf 17.00 u. lekkere kelderverdieping en trippen te verkrijgen met jeugdlokalen. boterham en kriekjes: 50 14.30 u.: 1 mei-belotting, F.'t stuk. 5000 fr. en een beker ge- Doorlopend amusements- schonken door Mare Gal- muziek voor jong en oud. Ie, vooruit (in de grote 20.00 u. stipt: kaarting zaal). Inschrijven te 14.00 (belotten). Inleg 50 F. 10 u. waardevolle prijzen. Zondag 1 mei 1988 In de namiddag doorlo pend amusementsmuziek, een echte ontmoetingsna middag. Verrassing voorzien voor alle kinderen -12 jaar, ver gezeld van hun ouders. Maandag 2 mei 1988 Vanaf 14.00 u. koffietafel voor iedereen, gebak gratis. 17.00 u. trekking tombola (omslagen worden gedu rende de 3 kermisdagen aangeboden 50 F). Prijzen af te halen in «De Kring» tot einde mei 1988. Dr. De Moorstraat 101, Aalst dergelijke hoogvliegers het hoofd te bieden, al hoewel Dendria de jongste tijd voor vele miljoenen had geïnvesteerd om eigen-" tijds te kunnen blijven. Safirpils zou wel blijven bestaan, maar zou te Leu ven worden geproduceerd. Aalst zou wellicht nog en kel een distributiecentrum kunnen blijven. Een ge lijkaardig lot is ook Wiele- mans van Vorst-Brussel beschoren. Naar het schijnt zou Den dria moeten afzien van brouwen en aftrekken, maar zouden de andere aktiviteiten wél kunnen behouden worden. De hoofdzorg gaat dan ook naar het lot van hen die bedrijvig zijn in de pro- duktie en in wat daar rechtstreeks en onmiddel lijk bij hoort. Er rijzen dus heel wat pro blemen. Werknemers die hebben ingeleverd om de tewerkstelling te behou den, zouden moeten te rugbetaald worden. Er moeten afspraken komen wat betreft afvloeiingen, onder meer via brugpen sioenen en uiteraard moet getracht worden door in terne verschuivingen zo veel mogelijk mensen aan het werk te laten blijven. Herscholing en herplaat sing komen daarbij even eens kijken. ACV en ABW hebben reeds kontakten gehad en willen via een gezamenlij ke strategie zoveel moge lijk uit de brand halen. LH Aalst. Luc Vanmaldeghem expozeert zijn werk in het Belfort. Gilbert Putteman verzorgde de inleiding, (a) Aalst. Streekkunstenaars expozeerden. Werk van Temmerman. Wezenwet, Deslwm- mes, Schouppe en anderen was er te zien (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 11