Geen vaderschap maar wel een moederschap voor de uitleendienst Fietsen en wandelen in binnenstad, meestal gevaarlijk Ottergem vierde zijn pastoor i A Plasmadonnors vereremerkt te Mere Bloedgevers en plasmadonors vereremerkt te Hofstade Vinkensport in de lift te Erpe-Mere 6 - 29.4.1988 - De Voorpost Gemeenteraad Erpe-Mere De recente gemeenteraadszitting werd gekenmerkt door enkele speldeprikken die een intense verkiezingskoorts laten vermoeden. Dit kon men al ervaren toen over de aankoop en het reglement van de materiaaldienst moest beslist worden want toen reeds wilde elke fraktie, met uitzondering van de Volksunie, zich de eer van het initiatief toeëigenen. De kalm ingezette raadszitting kreeg bij deze punten gelukkig enig animo. Men begon met enkele tij delijke politiereglementen goed te kernen, die vooral nodig waren voor het in richten van wielerwedstrij den in de verschillende deelgemeenten, het inrich ten van avond- en rommel markten, kaatstornooi en vinkenwedstrijden. Het adviseren van de rekenin gen over het dienstjaar 1987 van de onderscheiden kerkfabrieken bracht evenmin problemen. Herstellingen Op 6 maart heeft de kerk fabriek van Vlekkem be slist om herstellingswer ken te laten uitvoeren aan de muren en de toren van het kerkgebouw, dit na opmerkingen van de pro vinciale technische dien sten. Voor deze werken, die evenwel in twee fazen kunnen gebeuren, is een raming gemaakt van 1.215.000 fr. Op dezelfde datum heeft ook de kerk fabriek van Ottergem een beslissing genomen om herstellingswerken te laten uitvoeren aan de electri- sche installatie van de Sint-Paulus Bekering- kerk. Reeds in een vroege re gemeenteraadszitting (5 juni 1985) had men een gunstig advies gegeven om andere herstellingswerken uit te voeren maar aange zien de verouderde en de erbarmelijke staat van de elektriciteit wil men ook hieraan verhelpen. De ra ming hiervan bedraagt dus een supplement van 560.000 fr. Tenslotte kwam ook de pastorie van Burst ter sprake want ook daar moet heel wat hersteld worden: schilderwerken aan de ramen, deuren, vernieuwen van dakgoten en ontmossen van het dak. Voor de uitvoering van de ze werken is een totale raming gemaakt van onge veer 920,000 fr. Toch had fraktieleider Bli- ki informatief vernomen dat de ramen niet meer te herstellen zijn en er dus een risico aan verbonden was dat men ze binnen afzienbare tijd toch nog zou moeten vervangen. Schepen Mallefroy stelde hem echter gerust dat daarvan weinig van waar is en dat hij rekent op de technische dienst die be trouwbaar is. Met dit agendapunt kon de CVP- fraktie zich wel akkoord verklaren «maar dan uw verantwoordelij kheid» richtte E. Bliki zich tot de schepen. Openbare werken In deze zitting werden zoals steeds enkele punten goedgekeurd in verband met openbare werken. Zo werd een beslissing geno men omtrent het straten- tracé van de Bovenweg te Erondegem waar de weg van 6 m op 12 m zal ge bracht worden. Men was ook akkoord om kosteloos grond te verwerven langs de Impestraat te Eronde gem evenals aan de hoek van de Magerstraat en de Hofkensweg te Mere. In de Bossestraat en de Boskouterstraat te Erpe zal men de bestaande ver hardingen van de trottoirs uitbreken en er nieuwe aanleggen met beton- straatstenen welke werken die twee miljoen zullen kosten. Ook zal men voetpaden aanleggen in de omgeving van het kruispunt aan de Korte- en Langemunt te Aaigem. Men zal van de gelegenheid gebruik ma ken om er ook riolering aan te leggen. Hierbij maakte E. De Temmer man toch de opmerking dat het hier om een bijzon der knelpunt van verkeers veiligheid gaat en hij vond het jammer dat thans maar een gedeeltelijke oplos sing geboden wordt. Daar om wil hij dit agendapunl in de toekomst nogmaals op de agenda maar dan veel uitgebreider. Volgens hem denkt men bij hei aanleggen van voetpader in die omgeving te weinif aan de weggebruiker die er een te smalle doorganj zal hebben, vooral tijdens de opgevoerde verkeers drukte in het weekeinde. Hij wil nog verder gaan en denkt reeds aan de aanleg van voetpaden en het aan brengen van verkeersbor den om beurtelings te par keren. Burgemeester De Lat wijst hem er op dat voor dit laatste al een vooront werp met een desbetref fend voorstel aan de poli tie overgemaakt is om te onderzoeken welke moge lijkheden er voorhanden zijn. Raadslid Van Wilder is echter ontevreden omdat de verkeerskommissie hierover niets te zeggen heeft, vermits ze sinds lang niet bijeengekomen is. Dit zijn punten om in een kommissie eerst bespro ken te worden en niet in een gemeenteraad en voegt er aan toe dat het zelfs beter zou zijn op die plaats zebrapaden aan te leggen, wat uiteindelijk niet wegneemt dat de be slissing unaniem genomen wordt. De voetgangers mogen de laatste jaren niet klagen in Erpe-Mere met de aanleg van trottoirs alhoewel het spijtig is dat sommige au tomobilisten ze als par keerplaats gebruiken. Toch zal men nog een be drag van 1,3 miljoen be steden voor de aanleg van voetpaden in de Neren- broekstraat en een gedeel te van de Zevenkootstraat te Erpe. Een nieuwe beslissing moest genomen worden om verbeteringswerken uit te voeren aan de Aaigem- bergstraat, Delestraat en Boskouterstraat want dit punt was reeds vroeger op de agenda geplaatst maar het dossier was terugge stuurd vermits er geen toe lagen toegekend werden. Daarom is het dossier thans herschikt en zal men de uitvoering van de wer ken financieren met een post op de buitengewone begroting. De raming van het geheel, samen met herstellingen aan de Eeck- hout bedraagt 3.225.000 fr. Een identiek geval werd voorgelegd voor de Lan- dries, Daalbroek en Groe- neweg omdat men voor dp Groeneweg een andere oDlossine gevonden heeft en dus niet meer in de oorspronkelijke raming voorkomt. Volgens sche pen De Grave leent deze straat zich goed voor een greppelaanleg en op aan dringen van N. Gijsels zal dit gebeuren met een be perkte offerte in plaats van met een beperkte aanbe steding die in feite een afwijking was van het ge bruikelijk systeem. Op die manier wordt de vroegere raming verminderd en op 1,8 miljoen gebracht. In de raad werd tevens ook een princiepsbeslis sing genomen om riole ringswerken te laten uit voeren in de Magerstraat te Mere waardoor heel wat problemen van waterover last kunnen opgelost wor den. Voor deze werkën heeft het college een ra ming van 3,8 miljoen ge maakt. Tenslotte gaat men ook de Wilgendreef te Burst ernstig aanpakken waar nieuwe riolering zal aangelegd worden, een rij wegverharding aanbren gen evenals een zijstrook in betonstraatstenen: kos ten 5,5 miljoen fr. De ge meente moet in dit geval voor de riolering zorgen en de NMBS staat in voor een ander gedeelte. Frak tieleider Bliki merkte op dat door het «profiel wa teroverlast kan ontstaan» en vraagt om er iets aan te doen en dit probleem op te lossen. Volgens schepen De Grave is men aan het rioleringsplan gebonden en het risico bestaat altijd dat het water in de kelders geraakt waar de burge meester aan toevoegt dat ook hij water in zijn kelder heeft en het er ook zelf moet uitpompen. In verband met de open bare werken is raadslid verheugd dat er na vier jaar iets gedaan wordt aan de Magerstraat maar toch merkt zijn fraktiegenoot Van Wilder op dat er sinds 1987 voor 56 miljoen wer ken goedgekeurd zijn en er maar voor de helft uit gevoerd zijn. Daarbij vindt hij de verhouding van de werken in de ver schillende deelgemeenten niet erg in evenwicht. Schepen De Grave wijst hem er op dat de uitvoe ring van de geplande wer ken afhankelijk is van het investeringsfonds waar veel dossiers soms lane blijven liggen. Er is trou wens nog een moeilijkheid bijgekomen voegde sche pen De Wolf eraan toe vermits er een wijziging van de procedure voor de uitvoering van werken die niet begrepen zijn in het investeringsfonds doorge voerd is. Uitleendienst Op advies van de gemeen telijke kulturele raad werd aan de raadsleden ge vraagd om een beslissing te nemen tot het aankopen van materiaal voor de uit leendienst aan de verschil lende verenigingen. Het betreft twee diaprojektors (31.000 fr.) en twee pro jectieschermen (17.000 fr.); een episcoop (47.000 fr.), vijf tentoonstellings panelen en metalen staan ders (234.000 fr.), een ver plaatsbaar podium en drie transportwagens (145.000 fr.). Volgens schepen Van der Steen volgt men hier- j0 Maenen, die elke dag van Hofstade naar zijn werk in gangers verkeer. In vier mee ongeveer het advies Aalst fietst, kan dat tot aan de Ringiaan op een mooi van die vijf straten wordt van de GKR, rekening fietspad. Daarna wordt het echter een ander paar echter wel geparkeerd. Aalst. De Groene Fietsers brachten in de Werf een fotobeeld van de onveilige plaatsen in Aalst dat een weinig benijdenswaardige derde plaats bekleedt in de ongevallenstati stiek met scholieren (a) 'Groene fietsers' onderzochten situatie op 168 straten houdend met het budget. Raadslid Vindevoghel ver heugde zich over dit voor stel dat er eindelijk een uitleendienst in het levcu geroepen wordt, welis waar in beperkte mate. Hij wijst hierbij op de no den, vooral bij de jeugd- mouwen. Belangstellend in de materie kykt hij uit wat er De binnenstad telt nog zoal met fietsers gebeurt. En dat is duidelijk heel wat. drie straten, zonder enig Hij wilde er dan ook iets aan doen met de 'groene voetpad en in 31 straten fietsers'. zijn de voetpaden minder dan één meter breed, Onderzoek nenstraat. vooral door uitstallingen, Gedurende zes weken In 21 straten is het wegdek straatmeubilair en fiets- werden de 168 straten die dermate oneffen dat bij rekken, zich binnen de ring bevin- uitwijken valpartijen sche- In 51 straten werden onef- orobkmerTh'ebben^fiixtens den aangedaan. Zowel te ring en inslag zijn. Zo on- fenheden genoteerd. Als problemen hebben tijdens vQet ak npr fiptR niI<; der meer de Moorselbaan vigerende norm daarbij als per fiets. Dus der meer de Moorselbaan vigerende norm daarbij e ch ter *d e i eV one i s en dat steeds als zwakke wegge- en de Vrijheidstraat. werd een niveauverschil echter de eer opeisen dat bruiker 20 andere reeds negatief van 5 cm gehanteerd, het voorstel van zijn trac- Gewa d met hun fotQ. beoordeelde straten heb- 27 straten werden ronduit tie uitgaat, verwijt het toestej iegden ze een aan. ben daarenboven nog te voor de voetganger als on- College dat het al «genoeg tal situa{ies yast de kampen met zeer druk veilig geklasseerd wegens negatiefs gedaan heeft» en voelige plaat Toestanden verkeer. Onder meer de de breedte, de noodzaak wil er ook nog andere za- waarmede voetgangers en Binnenstraat (een ware in- van uit te wijken op de ken aan toevoegen wat fietsers in de Aalsterse valsweg) en de Esplanade, rijweg, de oversteekplaat- hem door de burgemeester binnenstad gekonfron- Door het parkeerregime sen zonder lichten of ze- belet wordt, waarna hij tegrd worden Die foto>s zijn 29 straten te smal. Zo brapad, en het te snel ver- f „iiiü kan u nog vandaag en onder meer de Molen- keer. Varkensmarkt en morgen zaterdag 30 april straat, beide Zoutstraten, Kattestraat horen daar bij. in De Werf bekijken op de het Keizerlijk Plein, de Slechts in 17 straten is er t sein voor tweede verdieping. Inte- Katte- en de Diepestraat. enige voorziening voor n,\ i- Iemmerman ressanti Op een aantal grote ver- rolwagens en dan nog ge- (PW) die zijn interpella- Dat dit Ultgebreid onder- keersruimten heerst daar- deeltelijk. berecht opeist en beweert zogk ujtgerekend te Aalst enboven onduidelijkheid Op de ring zelf beschikken dat het mitiatief uitgegaan piaatsvond dankt het aan over de juiste plaats van voetgangers over voldoen- ïs van de PVV. Hij besluit -n zger onvejijge sjtua- weggebruikers zoals op de de ruimte alhoewel vaak al met te zeggen dat nu ie- tjes Aa|s{ blijkt mgt b2 Varkensmarkt, de Hout- te oneffen. De fietsers dereen heeft waarop men ongevaj]en per 10.000 markt en het Stations- hebben er meestal een af- Tppht hppft manr hiprhii de gemeenteraad alles mag gezegd worden». Dit was het sein voor raadslid De recht heeft maar hierb.j F de derde maakte h.j te veel allusie ,aats van hik. op «jullie verenigingen» te figureren. waarmee hij de christelijk b b gerichte groeperingen be- Straten plein. gescheiden rijpad, maar Uiteraard is het wel zo dat op een paar plaatsen is er een aantal fietsers zich een oversteekplaats op weinig korrekt gedraagt en een streepjespad zoals aan vaak oorzaak zijn van on- de Haring. Zeer gevaar- doelde en door N. Gijsels j)e 'gr0ene fietsers' deel- gevallen, die bij normaal lijk. niet geslikt werd: «Wij zijn den de straten van de Aal- gedrag niet zouden ge- De 'groene fietsers' drin- fier op 'onze verenigingen' sterSg binnenstad op in 75 beuren. gen dan ook aan op een evenals op onze 'bewe- met een uitgesproken aanpak van de knelpun- ging', en als je zo spreekt WOOnfunktie, 14 met over- Voetgangers ten op het uittekenen van ben je niet op de hoogte wegende winkelfunktie, 8 Voetgangers komen er be- schoolroutes voor scholie- van wat reilt en zeilt in met nijverheidsfunktie, 34 ter vanaf, doch alleszins ren en op een meer kor- De deelgemeente Ottergem komt niet zo vaak in de belangstelling als kleine entiteit in de fusie Erpe-Mere. Toch konden ongeveer 600 inwoners het laatste jaar een paar belangrijke manifestaties meemaken, gebeurtenis sen die de historiek van dit landelijk dorpje aanvullen. Na het vertrek van missiezuster M. Baeyens kon de bevolking andermaal meevieren in de huldiging van hun pastoor die reeds een halve eeuw zijn priesterambt waarneemt. Et. Lepage en de mensen van de plaatselijke paro chiale werken heeft men pastoor Van Paepegem een passende hulde ge bracht om zijn gouden ju bileum niet zomaar te la ten voorbijgaan. Voor zichzelf heeft de jubilaris geen geschenken aanvaard maar heeft alles afgestaan aan zijn kerk. Hopelijk blijft E.H. Van Paepegem nog lang de «pastoor-de ken» van Ottergem. JV verenigingen», tn met gemengde woon- en vermits elke partij, met winkelfunktie, 24 met ge- uitzondenng van de VU, mengde woon- en nijver- zich het vaderschap van de heidsfunktie en 13 met ge- matenaaldienst wil toeei- mengde woon- en school- genen besluit Noella Gij- - - seis dat zij «het moeder schap ervan wil aan vaarden» De huidige pastoor van Ottergem, E.H. Jozef Van Paepegem, is in feite op rust gesteld na zijn deken schap in Herzele. De op twee na kleinste parochie van Erpe-Mere kan dus bogen op een «deken», wellicht geen unicum in onze kontreien maar toch een zeldzaamheid, welis waar als gevolg van de weinige priesterroepingen. In ieder geval is de bevol king van Ottergem geluk kig met haar pastoor en dit heeft men bewezen door hem een grootse hulde te brengen voor zijn gouden priesterjubileum, E.H. Jozef Van Paepegem is afkomstig van Ninove waar hij op 19 maart 1914, juist voor de oorlog, gebo ren werd. Na de wijk- school liep hij een paar jaar college in zijn geboor testad zelf maar in 1928 trok hij naar het college van Ronse waar hij zijn humaniorastudies beëin digde. Daarna ging hij naar de universiteit te Leuven en doorliep de twee kandidaturen klassie ke filologie van 1932 tot 1934. De vier jaar daarop bracht hij in het Groot Seminarie van Gent door waar hij in april 1938 tot priester gewijd werd. On middellijk daarna werd hij aangesteld als professor in het Klein Seminarie van Sint-Niklaas waar hij tot in 1946 les gaf. In hetzelfde jaar mocht hij naar zijn geboortestad terugkeren om er godsdienstleraar te worden in de KMS en KA. Gedurende veertien jaar lang onderwees hij in deze scholen tot hij in 1960 aan gesteld werd als algemeen direkteur van de zusters te Ninove. Echt pastoor werd hij pas in 1968 toen hij de leiding kreeg over de parochie van O.L. Vrouw van Bijstand te Ronse. Vijf jaar later tferd hij tot deken benoemd in Herzele waar hij tot 1984 verbleef en op rust gesteld werd. Dit was niet het einde van zijn religieuze loopbaan want hij opteerde voor nog een beetje werk in een rustige parochie als Otter gem waar hij sinds 7 juli 1984 de kerkelijke dien sten verzorgt. De inwo ners zijn immers uiterst te vreden over hun pastoor die zich nu op een rustige manier kan nuttig maken in deze kleine entiteit waar het, in deze tijd, een lukse is over een «full-xime» pas toor te beschikken. Onder impuls van koster Gehandicapten, die in een werkplaats tewerkgesteld zijn, zullen in de toekomst tuc. im,u 7", uc Ul"" van een sneciale loelane "en,stAad. "ameh)k °P Sint-Annalaan maar wel funktie. Eén ontdubbeld fietspad In de binnenstad is er slechts één ontdubbeld fietspad en dat dan bijna aan de rand van de bin- niet goed. Goed is het rekt fietsgedrag van een uiteraard in woonerven en aantal onder hen. in straten met enkel voet- LH. van een speciale toelage kunnen genieten, mits zelf een aanvraag by het ge meentebestuur in te die nen. De bekenmaking van Na anderhalf jaar plasma- feresecentrum te Mere greep reeds een verere- merking plaats in het ad ministratief centrum Steenberg door burge meester De Lat, de sche penen J. Van Der Steen en J. De Wolf. Ook hoofdge neesheer Dr. Matthieu, voorzitter P. De Cock, do norbeheerder Gevaert (Bloedtransfusiecentrum Aalst) evenals voorzitter Baten (RK Erpe-Mere) waren er bij om de talrijke donors te lauweren. Na zijn verwelkoming, be lichtte schepen Van Der Steen de rol van de ge meente inzake bloedinza- melingen en plasma-afna me. Het zijn twee manie ren van hulpverlening die in ruime bijdragen het werk van het Rode Kruis daadwerkelijk te steunen. Dr. Matthieu had het over de bestemming van het in gezamelde bloed en plas ma en was verheugd de medewerking van het ge meentebestuur. Dat in Erpe-Mere heel wat bloed ingezameld wordt blijkt uit de resem donors die vorige zondag reeds jonden vereremerkt wor den en ondanks het feit dat de lijsten op het einde van 1987 afgesloten wer den, waren er toch al een zeventigtal met 25 giften achter hun naam. Een twintigtal donors werden al met vijftig giften geno teerd maar komen nog va ker zoals F. Callebaut, M. De Moor, H. Goossens, R. Huylebroeck, E. Ockerman en G. Verhe- cke- met 75 giften. Daaren tegen hebben vijf perso nen reeds 125 keer plasma gegeven.: E. Callebaut, W. De Nayer, M. Go- vaert, E. Ockerman en J. Van Den Stock. Zij span den echter tot nu toe de kroon met 200 giften: M. Baillius, P. Buqué, P. Ca- pelleman en J. Raman, maar een tweetal heeft zich aan de top afgezon derd en zijn op weg om de grote kampioenen te wor den op gebied van plasma geven: Georges en Karei Van Mol met maar liefst 300 giften. JV deze gunstmaatregel Juist na een inzameling sen helpen. Trouwens bin- met oneffenheden en van bloed waarvoor ruim nen korte tijd zal over dit kruispunten. Ter hoogte negentig donors opge- tema een gedetailleerde van de 1 Meistraat ligt aan daagd waren had te Hof- voordracht gehouden wor- zal beide ziïden een strook stade de huldiging plaats den te Hofstade om het eeheuren via de dae- en beton- Darmede js het van de donors die sinds verschil en de diverse mo- wepkh'laden en het herirht dubbel fietspad in de bin- enkele tijd aktief zijn om gelijkheden toe te lichten, zal ook aan de beschutte nenstad hekeken. Een het Rode Kruis te helpen. Tenslotte handelde Dr. werkDlaatscn dooreesDeeld aantal straten hebben wel Plaatselijk voorzitter A. Matthieu, hoofdgenees- worden In dit verband één fietsstrook, doch vaak Daelman was verheugd heer van het B.T.C. Aalst, verheugde mevr. Flobert met p,utte1"Den ^en. u2l over het sukses van de m- Gp zijn gekende manier zich dat haar voorstel (5 fr. per uur supplement) einde lijk goedgekeurd werd, maar toch is het nog te weinig want «het is juist Zo onder meer de Den- genoeg om er de autobus derstraat, de Goffaer- mee te betalen». straat, de Koolstraat, de JV Schoolstraat en de Bin- van de 168 onderzochte straten werden bevonden als in erg slechte staat voor fietsers. zamelingen en P. De 0Ver '«Bloed is leven», Cock, voorzitter van de waarbij hij met talrijke Bloedtransfusie Aalst, voorbeelden uit de Griek- handelde over het benevo- se mythologie bewijzen Ie le van een bloedgifte en hij Verde dat bloed ook in de was vol lof voor de donors oudheid «leven» bete die spontaan bijdragen tot kende, het verlenen van liefdadi- Daarna werden een vijf- ge hulp aan zieke gahospi- tiental donors gelauwerd taliseerden. dje jo bloedgiften achter Schepen Doorns drukte, hun naam hadden evenals namens het stadsbestuur, een tiental met 25 bloed- zijn waardering uit ten giften. Ook zijn er reeds overstaan van het Rode een tiental donors met 40 Kruis en beklemtoonde de giften en een man met 60 Bij de aanvang van het liefst 661 liedjes de lucht gewaardeerde hulp van de bloedgiften kreeg de zilve- nieuwe seizoen blijken de ingestuurd had. Na hem donors in deze tijd van ren penning D. Noel. De vinkeniers opnieuw blijk volgde N. Belle met Nor- stress. Dr. Van Den Dries- gouden barrèt werd toega- te geven van een borrelen- ma (453), R. Van Tittel- sche handelde over het te- kend aan W. De Bruyne de aktiviteit. In verschil- boom met Targa (412), P. ma van de plasmaferese met meer dan 80 bloed- lende fusiegemeenten De Vulder met Rik (362) wat in feite verschilt van mften. wordt ergens een straat en j£ Burgelman met Bet- het bloedgeven maar uit- jv verkeersvrij gemaakt om ty (360), Pif van P. Peer- eindelijk hebben beide er een rij kooien te plaat- jjnck zong 353 keer, Wil- hetzelfde doeleinde: men sen en de vinken te laten jjam Van N. Uyttersprot «suskewieten». Voor de 350, Pieter Van E. Dinsy van S. Matthijs 205, «promotie» afzonderlijk eerste vinkenzetting te D'Haens 343, Jimmy van Ey' van J* ^an Den geklasseerd: Flip van J. Mere waren een veertigtal j. D'Haeseleèr 314, Tim Brempt 200 en Evi van J. Van Den Brempt (81), deelnemers opgedaagd en Van E. De Vos 313,' John ^an Ger Eist 172. Bea van G. De Cock (80) na een uur was het Slin Van J. De Swaef 282, Ri- Ook de mjnder bedeelden en Aster van O. Denie van P. Sutter die er maar cky van W. Van Impe 271, werden zoals steeds in (79V

De Voorpost | 1988 | | pagina 6