Halve eeuw vrii PMS te Aalst Aalst staat klaar voor het jaar 2000 Opendeurdag VTI Aalst H.R.I.T.O. «Uw toekomst is onze zorg» «Naar nieuwe tijden* sr.tü; KSA Sint-Jozef door Vlaamse Bonsaivereniging groeit verder De Voorpost - 6.5.1988 - 11 De Vrije PMS-centra Aalst vierden verleden vrijdagavond in De Werf hun vijftienja rig bestaan. Op de akademische zitting opgeluisterd door het Halleluya-zangkoor onder leiding van Gaston De Cock werden heel wat toespraken gehouden. Het gulden jubileum kan geen eindpunt zyn. Er werd inderdaad herhaaldelijk gesteld dat de PMS zich voor zware uitdagingen bevindt en dat de te verwachten evolutie wellicht nog meer doordringend zal zijn dan die van de voorbije halve eeuw. En die was reeds indruk- trum. De PMS-centra Opendeurdag inT.I.S. wekkend. Voorzitter van moeten de ouders helpen de Raad van Bestuur Hen- en begeleiden. «Voor de drik Larsmuseau belichtte kleinste job worden kwali- in zijn historiek uitvoerig fikaties gevraagd. Ouder staan. Burgemeester De Kerpel stelt dat er behoef te is om per gewest weten schappelijk uitgewerkte modellen op te stellen om hoe de huidige PMS-dien- wordt men zonder enige beter inzicht te krijgen in sten zijn ontstaan uit de scholing. Ze hebben dus de reële behoeften op de KAJ en VKAJ in de geest inderdaad behoefte aan arbeidsmarkt, van de latere kardinaal begeleiding. Liefst zo Cardijn. Aanvankelijk vroeg mogelijk en daaren- de toenmalige boven permanent. draaide PMS uitsluitend op vrijwil- Begeleiding is er vooral ligers. Geleidelijk kwam nodig in het laatste kleu- er betoelaging. Eerst van terjaar en in het zesde jaar de provincie en later van lager onderwijs, de Staat. Hendrik Larsmuseau stel- Spreker verzocht de PMS- de dat de PMS zich onmo- centra om nog duidelijke- gelijk kan beperken tot re informatie wat studie een aantal belangrijke stu- mogelijkheden en beroe- diemomenten doch, voor- Pen en opteerde voor een al dan voor kwetsbare meer eenvoudige en klaar- groepen, moet uitgebreid dere taal op de PMS-doku- worden tot volwaardige menten. PMS-centra moe- De voorzitter van de Cen tra voor Beroepsoriënte ring Willy D'Havé ziet de rol van de PMS in de ge meenschap. Wat betreft het eenheidstype in het se cundair onderwijs durft hij verhopen dat er rust en evenwicht zal komen «Po larisatie» rond de types se cundair onderwijs heeft de zaak geen goed gedaan. Ook PMS-mensen betreu ren dat de intelligente leerlingen wel eens over schakelen naar de zoge naamde betere scholen van het andere type. Fundamenteel moet ge steld worden dat afkomst en milieu geen hindernis mogen afwerpen op be paalde studenten en hun doorstoten naar de hoog ste regionen beperken. De PMS is er zeker niet enkel voor kinderen met problemen want ouders van alle soort hebben het vaak moeilijk om voor hun spruit de passende weg te vinden waar zijn ontplooi ingskansen optimaal zijn. Tenslotte stelde Willy D'Havé dat de opleiding zich moet aanpassen. Het heeft geen zin diploma's af te leveren die enkel de poort open stellen naar het stémpeilokaal. LH studieloopbaanbegelei ding. ten in nauw kontakt blij ven met de industrie en de Momenteel telt de PMS technologie en zijn perma- met zijn verschillende nent aan aanpassing toe. T.I.S., Technisch Instituut Sint-Maarten organiseert op zohdag 8 mei van 14 tot 18 uur een opendeurdag met te 17 uur een optreden van de spektakelgroep met als thema «reklame» Ook dit jaar wil het T.I.S. zijn deuren openstellen voor alle geïnteresseerden, er is immers heel wat gaande op het gebied van onderwijsvernieuwing in deze school. De school kan reeds bogen op een meer dan 25 jaar lange ervaring op het ge bied van het handelson derwijs. Een aantal jaren geleden werd daarbij ge start met 3 nieuwe afdelin gen: boekhouden, infor matica en moderne talen. In al deze afdelingen trou wens is de computer een steeds grotere rol gaan spelen, niet het minst door de onverdroten inzet van een aantal leerkrachten. Doch ook in de afdeling moderne talen, die door een steeds groter wordend aantal meisjes bevolkt wordt (alle afdelingen, op de handel na, zijn ge mengd), gaat de computer een steeds belangrijkere rol spelen. Voor de leraar biedt het werken met de computer onmiskenbare voordelen. Hij kan hem gebruiken als opslagelement voor tek sten, maar hij kan met deze opgeslagen teksten ook allerlei bewerkingen maken, zodat dezelfde tekst plots veel bruikbaar der wordt. Bovendien wordt ook het korrigeren een stuk gemakkelijker; de computer kan direkt aangeven of een oplossing juist of fout is en hij kan ook oplossingen suggeren. Dit laatste is ook erg inter essant voor de leerling: hij wordt dirakt met zijn fou ten gekonfronteerd en wordt uitgenodigd om naar een nieuwe oplossing te zoeken. Bovendien kan hij werken aan een eigen tempo. Ook wat het schrijven van teksten betreft opent de computer nieuwe perspek- tieven. Het wordt nu plots mogelijk om syntheses en verhandelingen te verbete ren, zonder de hele tekst te hoeven herschrijven. Bovendien bereidt dit de leerling voor op zijn toe komstige werkomgeving, waar de meeste korres- pondentie (naast het stoc- kbeheer e.d.m.) toch al via de computer gebeurt. Een nieuwe ontwikkeling is ook een elektronisch woordenboek dat door de leerling of leraar naar be lieven kan worden aange vuld. Bovendien kunnen de woorden ook selektief en systematisch opgevraagd worden, b.v. alle woorden dit jaar gezien i.v.m. verkeer. LH diensten - het opsplitsen in diensten geeft meer perso- Omdat ouders nogal eens drempelvrees hebben ten neelsbetoelaging - liefst 73 opzichte van PMS-centra personeelsleden. Blijft be- is spreker van oordeel dat roeps- en studieoriënte- he* PMS zelf als het past ring uiteraard uiterst be- een staP moet kunnen zet ten naar de ouders toe. Schoolstad Burgemeester De Kerpel langrijk voorzitter Lars museau wil ze wel doen kaderen in de totale per- 3S"h"; n°emt Aalst met zijn ne- l t t j ii gen grote onderwijsinrich- het werk m de verschillen- en zij 25 0J0„ de drensten moet stoelen 1 op een kristelijke levensvi sie. Zo vroeg mogelijke bege leiding Voorzitter van het ouder- komitee van het H. Kruis- lingen een echte school stad, 67% daarvan zijn vrije instellingen, 18% zijn stedelijke en de andere zijn rijksinstellingen. In- teraktie tussen PMS en de arbeidsmarkt blijft een kollege Denderleeuw had dwingende noodzaak, het over de verwachtingen Vooral omdat vele afge studeerden in een uitzicht loze situatie komen te Aalst. Vijftig jaar PMS in Aalst. In de Werf had een akademische zitting plaats die door een meisjeskoor werd opgeluisterd (a) van de ouders ten over staan van het PMS-cen- Rerum Novarumviering te Aalst Morgen zaterdag 7 mei opent chanisatie en kilmatisatie aan centrale verwarming, sanitai re installaties, elektriciteit, elaktronica, auto, carrosserie, schri j nwerkerijmeubelma ken, chemie. Daarenboven kunnan jongeren er indus triële wetenschappen volgen als rechtstreekse voorberei ding op het hoger onderwijs. Op de opendeurdag zijn a! deze afdelingen te bezichtiger in volle werking van 14 tot IÉ uur. het HRITO aan de Welvaart- het H.R.I.T.O. te Aalst over- straat voor de 33e keer zijn treffen de jaarlijkse plaat deuren voor al wie belang saanbiedingen verweg hel stelt in de evolutie van het aanbod aan afgestudeerden, technisch onderwijs. Het H.R.I.T.O. te Aalst was Onder het motto «Uw toe- de eerste school die tien jaai komst onze zorg» wil de geleden met deze afdeling school vooral de nadruk leg- startte. Tien jaren ervaring, Aanstaande woensdag, op de vooravond van O.L.H. gen ,op de hoge 'ewerkste|- intense samenwerking met de Hemelvaart, viert het ACW-Aalst andermaal Rerum 'nd"st,rie en de universiteiten, den van het technisch onder- de bekwaamheid en inzet van Novamm onder het motto «Naar nteuwe mden». De WIJS. hel lerarenk en dc t0. viering heeft plaats m De Werf, Molenstraat. Uit de verslagen van de be- date uitrusting maken van de Waar jaren terug Rerum Novarum meestal gevierd roepsverenigingen en de nij- afdeling bedrijfsmechanisatie Naast de school in werking is werd met stoeten werd later overgeschakeld naar eigen- verheid blijkt dat er de ko- het paradepaard van de er ook een uitgebreide infor- tydse ontspanning. Zes jaar terug werd geopteerd voor mende decennia een groeiend school en het technisch onder- matiebeurs over de tewerk- een kongres. Dit jaar stelt men op zeer begrypare wyze l^kort zal ontstaan aan tech- wijs in Vlaanderen. stellingsmogelijkheden voor een aantal prioriteiten van het ACW voor. Alleszins geen nisch geschoolden Reeds nu jongeren. Hieraan verlenen pré-verkiezingsprogramma. Gewoon de door het ACW reeds. 'S de werkloosheid in Behalve het hoger onderwijs een ganse reeks organisaties gestelde ODties o a' nchtingen automecha- van het korte type zijn er aan hun medewerking: Fabrime- B nica, elektro mechanica, che- de school een reeks secundai- tal, RVA, Infosermi, CO- Het ACW is geen politie- Boeykens tast eresenator mie voor technisch geschool- re technische afdelingen ver- BOT, de werknemersorgani- ke partij maar leunt wel Wim Verleysen aan de den 9uasi onbestaand. bonden die in gans Vlaande- saties, syndicaten en het u:: a„ r,\m r-«Vnn' H<* afdeling elektro-me- ren de faam van de school Staatssekretariaat voor Ma< i het hoger onder- hebben gemaakt: zo o.a. de schappelijke Emancipatie. afdelingen mechanica, lassen, Elk jaar zet het Vrij Tech nisch Instituut van Aalst zijn deuren open voor alle belangstellenden. Dit jaar gebeurt dat op zaterdag 28 mei 1988 van 9 tot 17 u. Duizenden nieuwsgierigen komen dan het V.T.I. «in volle activiteit» bezoeken. Het V.T.I. heeft sinds zijn ontstaan in 1911 steeds een tweevoudig doel nage streefd namelijk leerlingen opvoeden en leerlingen opleiden. Vooreerst willen we jongeren vanaf 12 jaar, een goede opvoeding mee geven. Zij moeten, dank zij een degelijke algemene vorming en goed ontwik kelde attitudes, die op een kristelijke basis geïnspi reerd zijn, in de moeilijke maatschappij van morgen hun «man» kunnen staan. Wij willen deze zware op gave met uit de weg gaan maar nog uitbreiden door er bekwame technici op diverse niveaus van te maken. Zoals U op het struktuur- plan kunt zien biedt het V.T.I. zowel in het tech nisch als in het beroepson derwijs een brede waaiei van opleidingsmogelijkhe den aan. Volgend schooljaar begint de vernieuwing in het be roepsonderwijs in het 5de jaar of de 3de graad Daarvoor komen er nieu we studierichtingen tol stand. Vanaf dit schooljaar kun nen de leerlingen van de 7de specialisatiejaren, ook homologatiejaren ge noemd, een gehomolo geerd getuigschrift van ho ger secundair onderwijs behalen. Het aantal leer lingen in het 7de jaar B.S.O. is daardoor ver dubbeld. De vraag naar degelijk op geleide jongeren is zeer groot. R.V.A.-aanbiedin gen, personeelsadverten ties, vragen van individue le werkgeversorganisaties zijn daarvan sprekende bewijzen. Op de infodag zijn de leer lingen en studenten aktief bezig in de labo's, teken zalen en ateliers. Jonge ge ïnteresseerden kunnen dan zien tot welke technische prestaties hun leeftijdge noten in staat zijn. Uit een onderzoek blijkt dat ongeveer 30% van de leerlingen de weg naar het V.T.I. gevonden heeft langs de infodag. LH gepraat doch in elkaar ver- dens de pauze speelt de weven via een aantal tref- fanfare en heeft er een fende dia's. verkoopaktie plaats in het Te 18.30 u. wordt de ten- teken. van de Goudbloe- toonstelling 50 jaar Va- maktie. aan bij de CVP. De me- tand op het vlak van het Voor de afdelin8 elektro-me- ren de faam van de school Staatssekretariaat voor Maat- thode van voorstellen van wplziinshHeid en Vpra c^an'ca 'n bet hoger onder- hehhen oemaakt: 70 n a de c^,nn»n:u. de prioriteiten is natio- Van der Borght spreekt mel °P'"S bedriifsmc- naai. De prioriteiten zelf met de kersverse schepen stoelen echter op een uit- Floris De Winter over pro- vertaling van de nationale Tenslotte bevraagt Mafc - p_„ voor de etgen o,e,e„s ^„er V3I1 AdlSt Eigentyds De Kerngroep Sint-Anna Het programma is net re- Aalst zorgt voor animatie Het bloed kriebelt in de heeft, hoeft niet dadelijk de wandelnamiddag: 150 volutionair maar wel ei- raet maatschappijkritische aderen en de ontwakende huiswaarts te keren. De fr. (idem in voorverkoop), gentijds. Het wordt bij nummers als «Maskers natuur roept ons naar bui- ganse namiddag hebben Toegangskaart aan de in- voorbeeld niet aan elkaar op>> en «Maskers af». Tij- ten. Overal te lande verza- op het plein van vertrek en gang bedraagt 200 fr. Dit melen verenigingen hun aankomst verschillende leden om de beentjes te aktiviteiten plaats: barbe- strekken en een stapje in cue, drankentent, jazz- de wijde wereld te zetten, band, kinderopvang... Bo- u De hierna volgende uitno- vendien sluit de feestdag kantiegenoegens geopend Met de presentatie van de diging is niet zomaar een af met een spetterend op- utiui oiu(ti jaii op de tweede verdieping taken an diensten van het uitnodiging voor zomaar treden van Jan de Wilde Wilde garant voor. Voor met receptie en muzikale ACW Aalst met samen een alledaagse aktiviteit. en de Centimeters, in de nadere informatie: Geert omlijsting van de Fanfare achttien vlaggen wordt Dit jaar bestaat de KSA Sint-Annazaal, gelegen JSint-Jozefsbond immers 60 aan hetzelfde plein. Aan- jaar. Hoe men als jeugd- vang te 20u30. Toegangs beweging, die wat tochten prijs voor deelnemers aan betreft niet aan haar Pr°efstuk toe 's> dit pas- ACW-voorzit t*éfjozef De Vakantiegenoegens telt in sender vieren dan met een Smet heeft te 19 50 u een ^et Verbond (arrondisse- grootse wandeldag door eucharistieviering plaats ment) Aalst 1250 ge" het Land van Aalst. Ver met als voorgangers ACW zinnen- In Groot-Aalst zameling wordt geblazen verbondsproost Dirk De zelf zijn er dat 335. op donderdag 12 mei (He- Backer en diaken Wim Vakantiegenoegens heeft melvaartsdag) op het Sint- Paulissen. De fanfare 40® P'aatselijke werkgroe- Annaplein, gelegen aan de pen waarvan 20 in het Ver- Roklijfstraat te Aalst, bond Aalst. voor iedereen gemakkelijk was André Callaert een Op het programma Het verbond kan beroep bereikbaar in de nabijheid 8e'ukkig man. De Vlaam- staan er twee hoofdpun- doen op zowat 100 plaatse- van de autosnelweg Brus- f.e Bonsaivereniging, afde- ten: Binnenhuisbonsai - lijke medewerkers onder sel-Oostende. Deelnemers 8 Dender, kon immers het maken van een bos Te 20.30 uur start een to- 'e'ding van Francois Scho- aan één der drie tochten, J"ekenen op een massale met Ficus Benjamina en taaispektakel dat biina ckaert en heeft in Aalst 6, 12 of 24 km. (voor ieder belangstelling waarbij niet nadien keuring van mee- een streekkampeerklub en wat wils) kunnen zich ter aJ'^en de vertrouwde ge- gebrachte bomen, een werkgroep in Erembo- plaatse inschrijven van 10 zic"ten kwamen opdagen. Naar gewoonte is er te- degem en in Hofstade. tot 15 uur waarbij allen vens mogelijkheid tot aan- Vakantiegenoegens geeft een tot in de puntjes uitge- Het bestuur kon weer schaf van schalen, draad, een 14-daags ledenblad uit werkte tochtbeschrijving een aantal nieuwe leden gereedschap uit Japan en en de verbondelijke wer- ter hand krijgen. De de- boeken. Het werd een uiteraard planten. Ieder- Aalst. 1 mei optocht. De SP prominenten openden "de stoet (a) Kunst en Vermaak onder dan de apotheose opge leiding van Freddy Van bouwd. Een halve eeuw Vakantie- Na een welkomstwoord in is zeker een evenement dat je niet mag missen. Het belooft een onverge telijke, bruisende kleinkunstavond te wor den, daar staat Jan De Vermoesen, Nieuwstraat 24 te 9390 Moorsel, tel.: 053/21.70.17. (l.h.) de schouwburgzaal van genoegens speelt aangepaste muziek en Louis Moyersoms pro- jekteert aangepaste dia's. Totaalspektakel Na de laatste clubavond gratis. drie uur in beslag neemt. Gemeenschapsminister Jan Lenssens zal de aan wezigen een hart onder de riem steken en dan volgen een aantal interviews waarbij de gestelde priori- kinë va,t om de twee teiten aan bod kunnen ko- maand in de bus onder de men. Uiteraard blijft dat titel «Nieuws uit Aalst», bij een aantal kernpunten. Vakantiegenoegens werkt Marcel Crombeen inter- aan een driejarenplan on- viewt schepen Chris der het motto «Naar een Borms over het kultuurbe- nieuwe vrijetijdsbele- leid, het onderwijs, het ge- ving», zin en toerisme, Benny I y mokratische deelnemings- leerrijke avond in 't Apo- prijs bedraagt 50 fr., inclu- stelken. De V.B.V. teert sief gratis konsumptie, echter niet op zijn lauwe- versnapering en aanden- ren. Op zaterdag 7 mei ken. Mogen we hierbij kunnen alle geïnteresseer- vermelden dat de 6 km.- den vanaf 14 uur terecht in tocht toegankelijk is voor 't Apostelken, Apostel- 053/78.96.59, andersvaliden. straat 1 9300 Aalst. Naar Wie de tocht beëindigd gewoonte is de toegang een is welkom. Voor verdere inlichtin gen kan men terecht bij voorzitter André Callaert, Sint-Annastraat 49, 9308 Hofstade of telefonisch op Aalst. 1 mei optocht. Jong en oud stapte mee op, zowel mannen als vrouwen (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 11