Lionel Hampton, het monument van de swing Berdien Stenberg fluitsoliste in De Werf GEA-Mere viert tweede lustrum Etienne De Ruy ver in het Kultureel Centrum Affligem Opendeurdag; in Akademie Schone Kunsten «Muziek om naar te kijken» Het realisme van L.P. Boon Kunstschilder Marcel Beeckman expozeert in Smetlede Schola Cantorum Cantate Domino brengt Haendel Solomon Joe Downing en Jean-Pierre Laloux in kunstgalerij Muylaert-Hofman te Aalst Aalst tussen Bern en Berlijn 14 - 6.5.1988 - De Voorpost De Aalsterse Jonge Kluner maakte met Berdien Stenberg een valabele keuze. Eerder was geop teerd voor «De Frivole Framboos» die verleden jaar op de Topdag op de pui van de toen nog niet geopende Werf furore maakte. Er kwam echter een kink in de kabel en de Jonge Kamer stond op de uitkijk. Men ging allerminst over één nacht ijs want reeds een paar 100 km ver naar Naaldwijk tussen Rodderdam en Den Haag waar een optre den van Berdien Stenberg werd meegemaakt. Tot volledige voldoening of Stettenberg toch zo ongeveer. In In de burgerlijke stand Naaldwijk presenteerde vindt u Stenberg terug on- Berdien tussenin af en toe der „stettenberg». Ze een reklamespotje op een transformeerde baar fami- schrandere lienaam in een meer Skan- of andere maar, toch dens school- en koffiekon- certen onder meer met het Twents en het Zeeuws or kest waarbij zowel het ba rok als het romantisch werk werd gebracht. Maar men hoorde Berdien ook in de parken van Londen en Parijs. Ze had inderdaad met een vriendin alt-violis te het plan opgevat op de goedkoopst mogelijke ma nier een aantal vreemde steden mee te maken en dan ook met allerlei vor men van kuituur in aanra king kwam. Berdien heeft ondertussen ze inderdaad furore met «Berdinerie», „Ode aan Amadeus», «All seasons» en verleden jaar «Christ- Ze bewandelt allerminst platgetreden paden en met haar nieuwe elpee «Pi rouette» haalde ze alweer de «gouden status». Berdien stelt in haar show iedereen door haar sponta neïteit dermate gerust dat met volle teugen van haar doorvoeld geïnterpreteerde muziek kan worden geno ten. Ze wist zich daarenboven Op dinsdag 17 mei om 20 uur organizeert het Masereelfonds afdeling Aalst in het lokaal "Studio" van het kultureel centrum De Werf een gespreks- en debatavond over het realisme van L.P. Boon. Het stadsbestuur van Aalst, het kultureel centrum De Werf, de stedelijke bibliotheek en het Humanistisch Verbond verlenen aan deze aktiviteit hun medewer king. De inleiding en het debat staan onder leiding van de heer Arnold Huis in 't Veld. Deze schooldirekteur en L.P. Boon-kenner bij uitstek studeerde Nederlands aan de Universiteit te Amsterdam en promoveerde met een studie over L.P. Boon, de 17 kaarten uit het verleden. Hij publiceerde vooral gedichten en is kolumnist van "Land en Tuinbouw onderwijs" en maakte de film "Het achterste oog" naar aanleiding van het gedicht "Het Landschap" van Hugo Claus. De avond kadert in de reeks "Boeken, schrijvers en genres". De toegang bedraagt 30 fr. voor de leden en 50 fr. voor niet-leden. In zijn atelier in de Sers- kampstraat 58 te Smetle- den organizeert kunst schilder Marcel Beeckman een tentoonstelling op 7 en 8 mei telkens van 10 tot 20 uur. Beeckman kan men be schrijven als de schilder van het platteland. De bele venissen uit zijn kindertijd op het veld, de wisseling der seizoenen, het harde boerenleven, de kermissen en de processies, het zijn dingen die hem sterk heb ben aangesproken. Beeck man kreeg zijn eerste op leiding privaat en volgde nadien kunstakademie te Wetteren. Zijn stijl is post expressionistisch te noe men, zwaar van lijnen. Zijn werk roept een dich terlijke sfeer op en doet denken aan de schilder werken van Felix Timmer mans met wie hij zich gee stelijk verwant voelt. Volle Niettegenstaande de in- gangprijs niet van de goedkoopste was (600 of 500 fr.) liep de grote schouwburgzaal van De Werf die 598 plaatsen biedt quasi vol. Naar het horen van de diverse dialekten waren er heel wat belang stellenden opgekomen van ver buiten de regio. Van bij haar optreden stal Berdien de harten van het publiek. Een knappe ver schijning, elegant, hups en ludiek, uiterst mobiel en professioneel op haar jeugdige leeftijd blijkbaar reeds volleerd. En op de dwarsfluit toonde ze een echt meesterschap. Niet al leen qua virtuositeit meer vooral door de zeldzaam sonore volle klanken die ze produceerde. Ze wist er daarenboven een show van te maken die het gewone peil duidelijk ver voorbij schoot. En inhoudelijk presenteerde ze in haar Pirouette-shoween door dachte selektie dansmu ziek van de vorige eeuw maar hertaald in een ei gentijds geluid. Crescendo De show werd systema tisch opgebouwd dermate dat het steeds meer en be ter werd. Deel n bracht dan wel het neusje van de zalm met onder meer de «Ode aan Amadeus» waar mee ze veler harten stal. Aalst. Berdien Stenberg met muziek om naar te kijken (a) Gedurende drie dagen heeft men in het Klooster te Mere een didaktische tentoonstelling kunnen bezoeken die werkelijk de moeite loonde om een glimp te werpen op de wordingsgeschiedenis van onze streek en speciaal in deze van een paar deelgemeenten waar de laatste jaren toch al heel wat vondsten gedaan werden. De Geschiedkundige en Archeologische Kring van Mere (GEA) heeft hiermee de «Romeinse aanwezigheid in Erpe-Mere» willen belichten en de archeologische aktiviteiten van de voorbije tien jaar heeft men in een brochure uitgegeven, in feite een overdruk van het gekend tijdschrift VOBOV. Sporadisch heeft men in Burst twee waterputten heel dat een beeld ophangt Erpe-Mere, en meer be- ontdekte die uit de Ro- van wat het verre verleden paald in Mere aan de steen- meinse periode gedateerd bij ons was. Deze tentoon- bakkerij van de Jeruzalem- werden. Dit gebied blijkt stelling heeft ook bewezen straat en de Molenkouter, zeer interessant te zijn dat het origineel mate- opgravingen verricht want vorige zomer legden riaal, vooral het hout gebe- maar tot een stelselmatig ze een derde put bloot, een zigd voor de konstruktie onderzoek was het nooit bewijs van de sterke kon- van de putten, dringend gekomen. Toch mogen wij centratie die er destijds moet bewerkt worden om hierbij het werk zij het moet geleefd hebben. De het veilig te stellen voor de dan ook miniem van E. zandgroeve zal hopelijk toekomst want nu reeds Flobert en andere gelegen- nog meer geheimen prijs laat verpulvering zich dui- heidsgraver8 niet achte- geven en heuglijke mo- delijk merken. De inrich- loos aan de kant laten. Ook menten bieden aan de ar- ters van deze tentoonstel deze mensen hebben hun cheologen van Mere. ling waren er stellig van overtuigd dat een afdoend verdiensten want zij heb- ben in feite de basis gelegd om de Romeinse aanwezig- Ter gelegenheid van hun worden om de 2.000 jaar heid in onze kontreien aan tienjarig bestaan hebben oude planken voor de toe- te tonen. de leden van GEA in het komst te kunnen bewaren Toen in 1978 de GEA opge- Klooster te Mere een In deze leerrijke tentoon- richt werd, onder impuls prachtige tentoonstelling stelling is ook aandacht van A. De Grave (in feite de opgebouwd. Zeer aantrek- besteed aan de voorwerpen van de kelijk waren uiteraard de die GEA tot nog toe gevon den heeft maar niet alleen het werk van deze mensen dinavisch klinkend en dan ook meer imponerend «Stenberg». Geboren in 1957 in Oost- Nederland, meer bepaald in Almelo het stadje met de bloem veiling van Euro pees formaat studeerde ze reeds fluit op 9-jarige leeftijd. Ze genoot een klassieke muziekopleiding aan het Haags conservato rium en kon met een beurs maanden naar de States waar ze enorm veel erva ring opdeed. Nederland leerde haar fluitspel reeds genieten tij een eigen stijl gekreéerd waarbij haar klassieke achtergrond een minder dogmatische benadering van de muziek nooit in de weg stond. Met klassieke tema's ge- kombineerd aan Berdiens virtuose fluitspel maakte middel moet gevonden te omringen met een twaalfkoppig goed orkest dat haar kwaliteiten daar enboven optimale kansen laat. Zoals Berdien het zegt, ze brengt gewoon «muziek om ook naar te kijken». grote «graver» kring), ging men er van maketten van twee van c uit om iets meer te preste- vier waterputten die Vrijdag 6 mei om 20 uur heeft het jaarlijks jubel- koncert plaats van de Schola Cantorum Cantate Domino in de Sint Martinuskerk te Aalst. Op het programma staat de uitvoering van het oratorium Solomon van Georg Friedrich Haendel. Naast het koor dat o.l.v. E.H. Michel Ghijs staat treden verder op Alt Dina Grossberger (Solomon), sopraan Diane Verdoodt (Solomon's Queen) (2nd Harlot), (Queen of Sheba), sopraan Ann Willems (1st Harlot), Ludwig Van Gijzegem (Zadok), Frank Schoonacker en Frederik Meireson als Levi te Voor de begeleiding zorgt Musici Academici uit Antwerpen o.l.v. Dejan Mijajev. JM Heyman Ljj ren dan een doodgewone Burst in de zandgroeve is lovenswaardig want ook amateur en zocht men des- blootgelegd werden. Zeer de Nationale Dienst voor kundige begeleiding bij de interessant waren de daar- Opgravingen was er sterk Nationale Dienst voor Op- bij horende resten van deze vertegenwoordigd met pa- gravingen zodat het graaf- putten zoals de stevige ei- nelen die zodanig op ge- werk opportuun doorge- ken balken en de grote steld waren dat elkeen er, voerd werd en de resulta- zandstenen uit de streek zonder gids. de evolutie ten positief waren. Een waarmee deze putten tij- kon volgen Hierbij werd paar mensen want veel dens de tweede eeuw na vooral de nadruk geleed «gravers» heeft de kring Kristus of zelfs vroeger, op de opgravingen in E na- nietgingen ervaring op- opgebouwd werden. Het me waar veel werk gele hen grootste gedeelte van het verd werd en de archeolo- materiaal werd echter af- gie in de schijnwerper aan het museum brengt, een «bezigheid» die doen te Petegem de kans geboden werd het Karolingisch Konings- w hof evenals in het onder- van Ename en bij de in- de laatste jaren veel jonge tussen overbekende Ena- Nog tot 15 mei loopt in het kultureel centrum van Af- fligem een tentoonstelling met werk van Etienne De Ruyver. Etienne De Ruyver werd geboren op 12 oktober 1951. Zijn vorming als kunstenaar genoot hij in de academie, waar hij di ploma's behaalde in sier kunsten, grafiek, algeme ne plastische kunsten, en dit met grote onderschei ding. Na acht jaar acade mie volgde hij nog een spe ciale kursus van etsen, zeefdruk en keramiek. Hij heeft een niet geringe in vloed ondergaan van zoals Herman Verbaere, José Goedertier, De Mey en Bo- gaert. Later ontwikkelde hij een zeer eigen stijl. De Ruyver heeft aandacht voor vormgeving en kolo riet, maar vooral opvallend is het symbolisme en de mystiek die overal te be speuren zijn. De Ruyver is een heel bijzonder iemand, die soms exentriek aan doet: zo kan hij nachten naeen doorschilderen aan een werk, of buiten staan schilderen in sneeuw of... verzengende hitte. Zijn meest voorkomend onderwerp is het land schap. Daarnaast schildert hij ook stillevens, maar dan weer in een zeer eigen compositie. De Ruyver ziet zichzelf het best uitge drukt in een opvallend groot werk: «De Kathe draal»: het verwoeste bouwwerk symboliseert de afstomping van de hoop op oneindigheid, maar de achter in de kelderdeur wijst erop dat niet alles verloren is...» De tentoonstelling staat open voor het publiek op zaterdag van 14.30 u. tot 20 u. Op zondag van 11 tot 13 u. en van 14.30 u. tot 20 u. Donderdag 12 mei gel den dezelfde uren als op w van het archeolo- mensen aantrekt en dus me dat, het centrum van de gisch museum van Velze- zeker een boeiend tijdver- archeologie van Oost- ke kan men zelfs de gedeel- blijf moet zijn. Toch deed telijk gerekonstrueerde A. De Grave, stimulator waterput van Buret be- van het opgravingswerk wonderen. Op de tentoon- in Erpe-Mere. zijn beklag stelling kon men een vrij over niets ontziende men- goed nagebootste waterput sen die soms maandenlang bewonderen met alles werk van archeologen op eraan en erop, tot zelfs een onverantwoorde wijze ver maar dan niet voor spekta- emmer die volgens schaal- knoeien, zonder respekt kulaire vondsten zoals o.a. model, dankzij de gevon- voor het verleden, zoals in een «put» in de Jeruzalem- den ringen, op authentie- Ename al gebeurd is met straat die niet het gewen- ke wijze kon nagebootst privé-terremen die «ont- ste resultaat opleverde tot worden. De gevonden gind» werden maar op op het ogenblik dat men voorwerpen uit de putten domme manier vernietigd een paar jaar geleden in ontbraken niet in het ge- ten bate van recreatie van Vlaanderen geworden is, samen met Velzeke. Romeinse waterputten Een paar keer hadden de GEA-archeologen hun er varing kunnen testen Tijdschrift Ter gelegenheid van de viering van het tweede lus trum van GEA Mere is het nummer van tijdschrift VOBOV volledig gewijd aan de Romeinse aanwe zigheid in Erpe-Mere. Hierbij neemt archeoloog M. Pieters drie artikels voor zijn rekening en be spreekt in detail de opgra vingen te Burst en op de Molenkouter te Mere. K. De Groote levert een bij drage over prospektie- vondsten uit de Romeinse periode te Erpe en Eronde- gem en tenslotte handelt W. De Swaef over bewo- ningsporen uit dezelfde periode aan de Jeruzalem- straat te Mere. Alle bijdragen zijn prach tig geïllustreerd met te keningen en fragmenten van de vondsten op de ver schillende plaatsen. Deze tentoonstelling en de brochure vormen alleszins een ruime bijdrage tot de wordingsgeschiedenis van onze dorpen en zijn hope lijk de basis van een verde re prospektie die ons meer moet leren over onze voor ouders en hun eventuele bezetters De brochure is verkrijg baar bij de bestuursleden van de GEA en bestel lingen kunnen gericht worden aan A. De Grave, Nijverheidsstraat 38. 9420 Mere. JV De verkoop van compact discs gaat in ons land met reuzeschreden vooruit In vergelijking met 1983, het eerste volledige jaar waarin CD's te koop waren, is de verkoop gestegen tot 2.466.000 of 18 maal meer. Van 6 tot 28 mei loopt in Galerij Muylaert-Hofman een tentoonstelling met werk van Joe Downing en Jean-Pierre Laloux. Jean-Pierre Laloux Studeerde sieraden - ont werpen en goudsmeed kunst aan het «Institut des Arts et Techniques Artisa- nales - Section Métiers d'Art» te Namen. Zij richt zich sinds 15 jaar vooral op het 'verloren was' procé dé, een techniek die hij tot in de perfectie leerde be heersen in de ateliers van de belangrijkste vertegen woordigers van de Belgi sche school van het eigen tijds juweel. Joe Downing (Joseph Dudley, schilder, geboren op 15 november 1925 in Kentucky. Sinds 1950 woonachtig te Parijs. Zodra hij zijn studies aan het Kunstinstituut te Chi cago (1946 tot 1950) had beëindigd, vestigde hij zich te Parijs. In 1952 hield hij te Parijs zijn eer ste private tentoonstelling. Men kan aannemen dat vanaf 1955 zijn schilde rijen zuiver abstrakt zijn geworden. Sedert 1957 waren zijn werken geregeld te zien in het Salon des Réalités Nou- velles. Hij heeft eveneens geëxposeerd in Duitsland, Italië, België, Groot-Brittan- nië. Canada, Denemarken, Zwitserland, enz. De tentoonstelling is open voor publiek: maandag 14- 18.30 u., dinsdag, woens dag, donderdag en vrijdag van 9.30-12.30 en 14- 18.30 u. Zaterdag van 9- 12.30 en 13.30 tot 18 uur. zondag en maandagvoor middag gesloten. Lionel Hampton (Louisville, Kentucky, april 1913) maakte in de Aalsterse Keizershallen een opperstebeste beurt. Hij bracht er inderdaad ruim 1600 melomanen onder wie heel wat jazz-freaks in trance reeds van bij de start. Zijn innemende houding, zijn goedlachsheid, zijn steels kommuniceren met het publiek, zijn quasi kinderlijke naïviteit en zijn wegens leeftijd enigerlei onbeholpenheid maakten hem sympatiek. Waar bovenal uiteraard uit vedetten die slag om was hij niet weg te slaan zijn prestaties op vibra- slinger solistisch hun in- en met de twee andere per- foon die in het koncert een- trinsiek talent demon- kussionisten vormde hij traal stond en op het streerden en gezamenlijk, een schitterend trio waar drumstel waar hij zich zonder enige (zichtbare) bij prestaties als destijds naast een perfekt drum- direktie musiceerden op "Triple Sec" van de Ram mer tevens een goochelaar hoog niveau. En dat met blers in het niet ver en manipulator met sticks vaak aartsmoeilijk gesyn- zakken, toonde En niet het minst kopeerde muziek. "°„e, Hampum JZ JM Heyman enkel en alleen bestaand Tussen de vele opendeur en openschooldagen die gedurende de laatste we ken worden ingericht, kan er zeker één niet onopge merkt voorbijgaan. Op zaterdag 7 mei e.k. staat de poort van de Aca demie voor Schone Kun sten op de Oude Vismarkt (achter de Sint-Martinus- kerk) van 10.00 tot 17.00 h. open voor alle nieuws gierigen en belangstel lenden. Nieuwsgierigen, omdat zo- velen zó weinig afweten van het leven en de wer king in een kunstaca demie. Ooit al eens een atelier be zocht waar kunstwerken vervaardigd worden? Al eens een beeld zien boetse ren, een vaas op een draai schijf zien vervaardigen, glas in lood of een wandta pijt zien ontstaan; de te kenzalen bezocht waar aan architektuur en aan bin nenhuiskunst gedaan wordt, waar getekend wordt en met kleur omge gaan, waar maquettes ver vaardigd worden en etala ges opgebouwd? Ooit eens kennis gemaakt met een schildersatelier waar ge werkt wordt naar levend model of waar schilder technieken, ets-, lino- en zeefdruktechnieken wor den aangeleerd? Wist u dat kunstonderwijs kan gevolgd worden in een dagschool op secundair ni veau en dit vanaf de leef tijd van 14 jaar (derde jaar secundair onderwijs). Dat heel wat jonge mensen - op dit ogenblik zijn er dat in de Aalsterse Acade mie ruim 117 - hun mid delbare studies doen ge lijktijdig met een kunstop leiding? Kom kijken, U zult ze aan het werk zien! Wist U dat, naast dagles- sen, er kursussen gegeven worden gedurende de avond en 's zaterdags in alle mogelijke kunstrich tingen, aan jong en oud (vanaf 6 jaar tot 15 jaar in jeugdateliers en in de ho gere afdelingen zonder enige leeftijdsgrens). Kom kijken, u zult het zelf kun nen vaststellen. Misschien kunt u achteraf de grote groep van belang stellenden vervoegen en komt bij u ook de drang naar boven om kreatief te worden en aan kunst te gaan doen. Alles zal op 7 mei in het werk gesteld worden om u degelijk voor te lichten en te dokumenteren. Wees welkom! LH Als veelzijdig muzikant rotsvastankerend ritme, speelde Lionel Hampton tnet een nooit eerder gezie- met artiesten als Louis ne handigheid en velociteit en met diep doorvoeld in terpreteervermogen waar bij het negerelement hem nooit in de steek laat. Zijn akrobatisch getok kel op de vibrafoon slinge ren paternosters in de zaal en zijn reeksen arpeggia's en fiorituren allerhande vormden watervallen van kristalheldere schoonheid. Een man die bovendien on vermoeibaar leek. Twee sets van elk anderhalf uur was hij op het podium en de last van de hele avond lag duidelijk op zijn schou ders. Maar dat bleek hem duidelijk niet te overwe gen. Hij gunde zichzelf daarenboven nooit meer dan enkele sekonden res- maakte hij toernees door Europa doch deze keer was hij slechts één dag in Bel gië en dat uitgerekend in Aalst. Op woensdagavond trad hij met zijn fantastische band all-stars op in het Zwitserse Berndonder dag was en speelde hij te Aalst en de volgende dag was hij reeds op de bühne in Berlijn. Hampton is een typisch vertegenwoordiger van de swing met een voorliefde voor slaginstrumenten Die voorliefde heeft hij in Aalst herhaaldelijk laten blijken. Van de vibrafoon De programmatuurprodu- centen worden met een toene mende konkurrentie bedreigd terwijl er een groeiende vraag naar geïntegreerde program matuur wordt vastgesteld. Weekberichten van Krediet bank bespreekt het verschijn sel. Weekberichten kan tele fonisch aangevraagd worden op het nummer 027427.27.00 toestel 2028. pijt. De ene staande ovatie na de andere was ver van uitgestorven als Lionel reeds met een fantastische intro weer een nieuwe reeks nummers inzette. Aan de bisnummers scheen geen einde te ko men want die namen zowat drie kwartier in beslag waarbij showwerk niet uit de weg werd gegaan. Dat hij zonder enige moeite het publiek bij het optreden aktief kan be trekken is een gave die weinigen gegeven is. Bij Hampton is dat als vanzelf sprekend en de respons op enige uitdaging komt da delijk en massaal. Hij is dan ook duidelijk een mo nument van de Ameri kaanse jazz. Orkest all-stars Professionele musici, stoelend op klassieke op leiding doch getraind door een man als Hampton, en bovendien spelend met het entoesiasme van de Mees ter maakt niets onmoge lijk. Vijf saxen. 4 trompetten. 3 trombones en een ritme- sektie met piano, fantas tische string-bass, twee drummers en Hampton himself, mijn hartje, wat wil je nog meer? Een buitengewone avond waarvan Hampton zelf stelde te willen spelen "tot five o'clock in the mor ning". Spijtig genoeg deed ie het niet. (L.H.)

De Voorpost | 1988 | | pagina 14