Amerikaanse vliegeniers vielen redders van toen in de armen Harmonieuze samenwerking tussen dansers en orkest k100.000 Fr.te winnen! Haal 'm gauw, die nieuwe TV-Ekspres 9 De Voorpost m Elke wee! 16 - 6.5.1988 - De Voorpost Blij weerzien na 45 jaar Om en bij de 45 jaar nadat ze door een groep eenvoudige mensen uit Hamme en omgeving van een gewisse dood werden gered, hebben de Amerikaanse piloten Maiorca, Current en Smith hun redders kunnen bedanken. Dat het een dag van vele tranen van vreugde, erkentelijkheid en dankbaarheid werd, daaraan moet men niet twijfe len. Zowel voor deze Amerikaanse vliegeniers, die in de nacht van 5 op 6 november 1943 met hun B17 werden neergehaald, als voor de Hammenaars Leopold Van den Bergen, Eduard Lauwers en Jules Peelman die bij de redding waren betrokken. Vorig jaar werd het ver haal terug uit de vergetel- hoek gehaald. Vanuit de Verenigde Staten werd het bericht bekend dat de drie Amerikaanse piloten die tijdens die bewuste nacht van 1943 boven het grond gebied van Hamme door het Duitse luchtafweerge schut verplicht waren hun Hamme. De Amerikaanse piloten werden door hun redders van toen hartelijk ontvangen (vh) Jazz Craze in Lokeren vliegtuig te verlaten, graag hun redders van toen zou den willen bedanken. Al leen zij wisten niet wie hen precies redde. Weliswaar wisten ze een hele reeks details te herinneren over de eerste opvang en het korte verblijf. Ander ge geven was de omgeving waar het vliegtuig neer stortte. Beetje bij beetje werd de puzzel in elkaar gepast en uiteindelijk kwam men in Hamme te recht. Daar kwamen Maiorca en zijn mannen met hun valscherm te recht. Hun vliegtuig stort te brandend neer in de omgeving van het oude kerkhof te Lokeren. Het verhaal hoe de vliege niers konden ontkomen aan de Duitsers hebben we al eerder uit de doeken gedaan. Het is best ge schikt voor een boek en zelfs voor een feuilleton. Belangrijk in dat hele ver haal is de hulp van de plaatselijke bevolking van Hamme, Moerzeke en Kastel en omgeving. Al wilde men in eerste instan tie daarover niet zo heel veel kwijt. Dat uiteinde lijk het hele gebeuren kon gerekonstrueerd worden is voor een flink deel te dan ken aan de heer Paul Win dels uit Waregem die kon- takt opnam met de plaat selijke autoriteiten. De burgemeester van Dender- monde deed onder meer via de media een oproep en daarop werd positief gereageerd. Eindelijk En dan was het zover: de drie geredde Amerikaanse vliegeniers zouden naar België komen om hun red ders te bedanken. Dat ge beurde dan vorige week. John Maiorca, Current en Smith werd een hartelijke ontvangst voorbehouden. Vanzelfsprekend ging men aankloppen bij Leopold Van den Bergen die John Maiorca onderdak had ge geven. En Leopold her kende zijn «onderduiker» bij de eerste oogopslag. «Die grote met zijn hoedje op, dat is hem», zei hij zodra eerst Current en Smith en daarop Maiorca uit de wagen stapten. Ook John Maiorca scheen Leo pold Van den Bergen te herkennen. Beide mannen liepen naar elkaar toe, ga ven elkaar een stevige handdruk en dito schou derklop en konden nauwe lijks hun tranen nog be dwingen. Een blij weer zien na 45 jaar. De twee zouden voor de rest van de dag onafscheidelijke ge zellen zijn. Ten huize Leopold Van den Bergen bleek het plots een Amerikaanse kolonie te zijn. Met de geijkte Amerikaanse drank. Van daaruit vertrok het hele gezelschap druk vertellend en haast op alle plaatsen nog herinneringen opha lend naar het oude kerk hof van Lokeren, waar de B17 te pletter stortte. Ze bezochten er ook de plaats waar hun kameraden Har- renstein en Craig hun eer ste rustplaats kregen. Ook het graf van mevrouw Van den Bergen die begin van dit jaar overleed en die bij de redding van Maiorca een belangrijke rol had ge speeld, werd bezocht. Ook daar vloeiden tranen van erkentelijkheid. Daarop trok de groep naar Waasmunster-Ruiter waar men kontakt had met ver schillende personen die al len hun steentje hadden bijgedragen tot de red ding. August Smet was er en hij zei dat hij de zoon was van de onbekende vrouw die de gewonde arm van Smith heeft verzorgd. Later werd Smith toch nog door de Duitsers gevangen genomen. En dan kwam er het bezoek aan Eduard Lauwaert die George Watt een onderkomen had be zorgd. Watt was enkele ja ren geleden te gast bij de Lauwaertsen in Hamme Sint-Anna. Ontroerend was ook het moment toen de drie met hun redders ontvangen werden op het kasteel Blauwendael te Waas munster. Burgemeester Strobbe was er de goede gastheer. John Maiorca keek verwonderd op toen plots iemand naaf voor stapte met de reddingsvest die hij die bewuste nacht had gedragen. De Sint-Ni- klazenaar Boone had die in zijn bezit. Op de vest staat duidelijk te lezen «Lt Maiorca» en zjn rangnum mer. Raymond Heymans wist van het bestaan var die vest af en toen vernomen had dat Johr Maiorca zijn redders kwam danken, besloot hij dit reddingspak als ge- schenk te geven. John Maiorca bleek daarvan sterk onder de indruk te zijn, zoals de drie Ameri kanen flink beroerd waren i door de hele ontvangst en het blije weerzien. Omdat we nog nooit hadden meegemaakt dat er jazzballet werd getoond met een live-orkest in de zaal, wilden we wel eens zien hoe dat experiment ging aflopen. Samen met ons waren er twee welgevulde zalen aanwezigen. Alleen viel het op dat de Lokeraars zelf niet zo geïnteresseerd waren, tenzij enkele mensen die dagelijks bij ballet en jazzdans betrokken zijn. Het was Han vooral een Dendermondse kolonie die de zaal bezette, al was er in Lokeren heelwat tijd besteed aan het verzorgen van de publiciteit. Verzorgen is een woord dat hier duidelijk op zijn plaats is. Zowel dansleider Roger De Proft als p.r.-man Geert Van Hove lieten alles perfekt verlopen. De dansgroep van Roger De Proft, bijgestaan door enkele gasten in sommige nummers, en het Dendermondse huisorkest van de Honky Tonk Jazzclub, The Jeggpap New Orleans Jazzband, in een nu vrij definitieve bezetting, leverden puik werk. Om ons in stemming te neleen De Proft, Greet De Mat Mattox, de favoriete brengen kon Jeggpap Proft en Isabelle Tondeurs lesgever van Roger De niets beters bieden dan en gespeeld door Jeggpap. Proft, die voor Mattox spe- Bourbon Street Parade", was "When my sugar ciaal lange tijd naar Parijs een klassieker dus als in- walks down the street", in- trok Sandra Berckmoes, tro, maar dan direkt daar- nemend en olijk, fris en Anneleen De Proft, Greet na "I2th Street Rag", ge- aantrekkelijk genoeg om De Proft, Nadine Kochuyt speeld door Jeggpap, een de grootste scepticus met en Isabelle Tondeurs toon- tapnummer op koreogra- tapdans te verzoenen, den de basisbewegingen fie van Harry Verryckt, Merkwaardig toch op welk van de jazzdans, waarna Antwerpenaar en lesgever hoog peil de tapdansers die techniek verwerkt aan de Vlaamse Dan sa ka- evolueren... werd in danskombinaties. demie te Brugge en docent Een interludium van Ondermeer een solo van jazz- en tapdans aan de Jeggpap met "Lester Leaps Nadine Kochuyt en nadien Studio Herman Teirlinck in" besloot het eerste tap- door het kwartet Anneleen te Antwerpen. Hij danste dansdeel. De Proft, Greet De Proft, dit nummer samen met Met "Look at me" op mu- Chris Caudron en Isabelle Nadine Kochuyt op het ge- ziek van Pieter Stallaert Tondeurs. zapige ritme van ragtime, werden techniek en opwar- Op muziek van "Lady Be Een eerste indruk dus van mingsoefeningen uit de Good" (Count Basie Trio) wat nog ging volgen. barre van de Amerikaan danste het trio Tri Jazzy Een vrolijk nummer, ge- koreografeerd door Roger De Proft. gedanst door An- onder leiding en op koreo- grafie van Harry Ver ryckt. Het is een dyna misch, modern jazzdans- trio met Marleen Hoefna gels, Nadine Kochuyt en Bea Poelmans. In de free style van Matt Mattox was het virtuoos, soms speels en dan weer lyrisch en sen sueel. Op muziek, waarin voor al "Cold Song" van Claus Nomi opviel, dansten twee leerhngen van de Ballet school Hardies, Petra Fie- remans en Isabelle Ton deurs, een moderne dans in koreografie van Hedwi- ge Hardies, zodat de toe schouwers een beeld kre gen van het verschil tus sen jazzdans en moderne dans. De twee ervaren dan seressen, van alle markten thuis, heten ons zowaar even de wonderbare mu ziek vergeten in "Dialoog". Om het stuk voor de pau ze te besluiten een frivool nummertje op muziek van The Pointer Sisters, swin gend en levendig op koreo grafie gezet door Roger De Proft. "Shake your knees" werd gebracht door San- Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldeslreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W Vloebergh Abonnementendienst tel 052/21.40.60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening- 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 blaast even uit (vh) Lokeren. De Lokeren. Tijdens het optreden van look at me- een serie van kombinaties van basisbewegingen. Anneleen De Proft, Greet De Proft, Chris Caudron en Isabelle Tondeurs (vh) dra Berckmoes, Erika Cleymans, Anneleen De Proft, Greet De Proft, Na dine Kochuyt en Isabelle Tondeurs. Na de korte pauze al di rekt terug in de stemming met "Waves" op muziek van Andres Vollen weiier en koreografie van Roger De Proft. Hierin zagen we voor het eerst de Kortrijk- zaan Paul Coussement, iel- der, koreograaf en danser van Polyhymnia, een ta lentvol lesgever in binnen- en buitenland. Tussen de meisjes in fraaie kos tuums, leverde hij een meer dan opgemerkte prestatie. "Waves" was één van de nummers die ons het meest aanspraken. "Night Ladies", ietwat ondeugend, bracht terug Paul Coussement op het podium met Sandra Berck moes, Chris Caudron, Eri ka Cleymans, Anneleen De Proft en IsabeUe Tondeur (die ons even deed wegdro men). Een tweede gedeelte werd een solo van Chris Caudron, technisch en ex pressief zeer goed. "Enjoy what you do" op imponerende muziek van Wham! werd uitbundig, krachtig en explosief ge danst door acht mensen op de bühne, op koreografie van Roger De Proft. Dan weer terug naar "the good old days" met "Eh la-bas" door Jeggpap Zo kwamen we in de sfeer voor een nieuwe hap tap dans, een duet van Roger De Proft en Harry Ver ryckt, allebei op zeer hoog niveau. "Top hat party" mocht zeker niet ontbreken, want wat is tapdans zonder de zwaluwstaartjes en de ho ge hoed? Vijf vrouwelijke tapdansers deden het trou wens uitstekend. Het einde nadert en stil aan verschijnt er meer volk op het podium. "Hard to jamble" brengt al negen mensen op het podium, waarna "When the Saints" het definitieve orgelpunt achter deze knappe voor ste hing zet. Opsommen wie er alle maal instond voor de tech nische realisatie zou ons te ver leiden, maar "Jazz- en Tapdans Roger De Proft" mocht rekenen op een schare belangloze mede werkers. Na de voorstelling had den we de gelegenheid om even te praten met de leden van Jeggpap die ook deze samenwerking tussen dansers en jazzorkest als een verrijking aanvoelden en al dadelijk akkoord gin gen toen Roger De Proft voorstelde om niet te lang te wachten met een tweede editie. Hamme. Een blij weerzien na 43 jaar tussen John Maiorcoa (links) en Leopold Van Den Bergen (rechts) die er voor zorgde dat de Amerikaan uit de handen van de Duitse bezetter bleef (vh) Voo wen vori; bezc werl stuu het

De Voorpost | 1988 | | pagina 16