Derde editie van Gastroforum duidelijk in de lift Nieuwe verkoopzaal van k Met de V.V.A.K. naar Anderlecht iMKit 1 2 - 6.5.1988 - De Voorpost Vakbeurs, horeca, groot keuken, bakkerij, slagerij Gastroforum, een vakbeurs voor Horeca, grootkeuken, slagerij en bakkerij beleeft haar derde editie vier namiddagen in mei. Van zondag 8 tot en met woensdag 11 mei, daags voor O.L.H. Hemelvaart, en dit telkens van 14 tot 21 u. De organisatoren leggen er de nadruk op dat het gaat om een vakbeurs waar op het gewoon publiek niet wordt gemikt. Het is inderdaad een unicum in Vlaanderen dat dergelijke beurs zich rechtstreeks tot de potentiële klanten richt en dat zyn dan mensen van de horeca, van grootkeukens, van bakkerijen en slagerijen en uiteraard van de vele toeleveringsbe drijven. Wie geen uitnodiging zou ontvangen hebben doch hoort bij een van de voor melde kategorieën kan wél binnen, mits invullen van een kaart zodat het adres senbestand kan worden aangevuld. Vorige editie, de tweede dus, lokte 3000 kandidaat kopers en momenteel is de respons reeds zodanig dat de beurs duidelijk in de lift zit. Doel van de organisatoren is het aanboren van een tor betrokken. Met de me dewerking van het Aal- sterse stadsbestuur kon de vakbeurs verhuizen naar de ruimere en vernieuwde expositieruimte in de Aal- sterse Keizershallen. Het aantal exposanten was reeds opmerkelijk toege nomen, zodat Gastrofo rum uitgroeide tot een aantrekkelijke beurs - zo wel voor bezoeker als ex posant - in de Vlaamse regio. In mei 1988 is Gastrofo- nieuw kliënteel. Dat wie eerder reeds mee deed en er nu terug bij wil zijn is een teken dat de exposan ten een goed resultaat haalden. Derde uitgave van Gastroforum Toen in 1986 in Aalst ge start werd met een regio nale vakbeurs voor hore ca, grootkeuken, slagers en bakkers, wilde de orga- nizerende vzw Gastrofo rum vooral tegemoet ko men aan de behoefte aan betere marktinformatie van groot- en kleinhande laars. «Wat biedt de eigen streek aan degelijke toele veringsbedrijven voor de voedingssektor», was im mers een vraag van vele handelaars. Gastroforum geeft nu reeds voor de der de maal hierop het passen de antwoord. De start van Gastroforum werd gegeven in april 1986 in de hallen van de rol- schaatspiste «Rollerland», die geschikt werd gemaakt om een 20-tal stands in onder te brengen. De be zoeker kon kennis maken met een aantal groothan delaars die samen zorgden voor een ruime, doch uit gekiende selektie van pro dukten. Het lag en ligt nog steeds in de bedoeling van de organizatoren om de regionale markt, Oost- Vlaanderen, Vlaams Bra bant en het Waasland, van nabij te bewerken door een brede waaier van pro- dukten voor te stellen zon der al te grote overlappin gen van tentoongestelde waren. De resultaten van de eer ste Gastroforum-beurs lo gen er trouwens niet om en bij Gastroforum 87 werd ook de bakkerijsek- rum aan haar derde uitga ve toe. De organizatoren kunnen inmiddels bogen op drie jaar ervaring, ge durende welke steeds ge poogd werd om een be hoorlijke dosis zelfkritiek te koppelen aan heel wat dynamisme. Ook voor Gastroforum 88 werd emaar gestreefd om een zo ruim en gevarieerd mogelijk produktgamma aan te bieden en boven dien werden een aantal aantrekkelijke nevenakti- viteiten voorzien. Regionale vakbeurs Het is de bedoeling dat Gastroforum met de tijd uitgroeit tot een onom- stootbaar ekonomisch ge geven voor Aalst en omge ving, een stimulans voor de handel in de voedings- en aanverwante sektoren. Hieraan wordt hard ge werkt door de vzw Gastro forum. Getuige hiervan is de doelbewuste organi- zatie. Gastroforum wordt be wust op regionaal niveau gehouden. Uit het sukses van de vorige jaren bleek immers dat in de horeca en aanverwante sektoren nood is aan streekgerichte vakbeurzen, die wars van alle grootschaligheid di- rekt inspelen op de noden van de bezoeker. Werken met degelijke toeleve ringsbedrijven uit eigen streek biedt immers heel wat voordelen. Het is ge makkelijker om een be trouwbare handelsrelatie op te bouwen en men kan rekenen op een prompte service dichtbij huis. Uit gaande van dit motto laat Gastroforum de bezoeker dan ook kennis maken met een zorgvuldige selektie van gespecialiseerde, re gionale bedrijven. Gastroforum wordt ook bewust als «vakbeurs» georganizeerd en partiku- lieren worden geweerd. Daarvoor zorgt o.m. het uitnodigingssysteem dat de vzw handhaaft. Deze maand nog worden ruim 18.000 gratis uitnodi gingen verstuurd naar di verse horecabedrijven, bakkers en slagers. Hier voor werd een doelgerich te selektie gemaakt uit het adressenbestand van de vzw. Promotie Dat Gastroforum reeds voor de derde opeenvol gende maal kon georgani seerd worden, heeft o.m. te maken met het feit dat - via een enquête - rekening gehouden wordt met de noden van de exposant. Zo komt Gastroforum haar exposanten ook tege moet met een uitgekiende reklamekampagne Eind vorig jaar verscheen in diverse vakbladen zoals Buitenwipper, De Officië le Horeca, Gastro Horeca Revue, De Belgische Beenhouwerij en brochure verstuurd met informatie over Gastroforum en met advertenties van de expo santen naar 6.000 poten tiële bezoekers. Tevens verscheen een tweede re- daktionele bijdrage over Gastroforum in verschil lende vakbladen. Deze maand worden zoals voor noemd 18.000 persoonlij ke uitnodigingen ver stuurd. Daarnaast biedt Gastrofo rum elke exposant de unieke gelegenheid voor doelgerichte promotie van produkten en diensten ge durende een korte periode. Attraktiepolen Eerst en vooral is er na tuurlijk het produktgam ma op Gastroforum, aan geboden door een zorgvul dige selektie van hande laars uit de streek. Een groot gamma van bakke rijgrondstoffen en halfpre- paraten tot diepvrieswaren en delikatessen, maar ook non-foodartikelen zoals etalagematerialen, ver pakking, keukengerei, koelinstallaties en andere gesofistikeerde appara tuur, worden voorgesteld. Kortom, een uitgebreide keuze, die elkeen zal aan spreken. Een prestigieuze tombola, waarbij dagelijks een diep- vrieskist verloot wordt on der de aanwezige bezoe kers staat eveneens op het programma. Daarnaast worden door de exposan ten ook nog tal van andere waardevolle prijzen ter be schikking gesteld zoals schrijfmachines, professio nele keukenmessen, stem pels, jenever, wijnen, roomijstaarten, deter- Met de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon op lenteuitstap naar An derlecht wordt een hele belevenis. Een bezoek aan Ander lecht loont de moeite: - de gotische St.-Pieters en St.-Guidokerk, - het onlangs gerestau reerde 16de eeuwse Eras- mushuis, waar de konser- vator, de heer Van Den Brande de rondleiding zal verzorgen - het begijnhof, gesticht in 1252 waar eveneens uitleg zal worden verschaft door de heer Van Den Brande. De namiddag wordt beslo ten in het landelijke Neer- pede, in dé «Appelboom» met een boterham met hesp. Vertrek: stipt om 13u30, op het Keizerlijk Plein, aan het standbeeld van ko ningin Astrid. Terug omstreeks 20 u. Prijs: 400 fr. Niet-leden betalen 600 fr. Het Erasmushuis is een prachtige woning gebouwd in 1515 voor kanunnik Pe ter Wychman. In 1521 was de befaamde humanist, Erasmus van Rotterdam er vijf maanden te gast. Als herinnering aan dit verblijf werd het huis in 1932 tot museum inge richt. Het werd prachtig gerestaureerd in 1987. De vertrekken zijn opgesmukt met antieke meubels en prachtige schilderijen, w.o. een Jeroen Bosch en een Rogier Van Der Wey- den. Verscheidene doeken b.v. van Quinten Metsys, Albrecht Dürer en Hans Holbein verwijzen naar de leefwereld van Erasmus, terwijl geschriften, boe ken, gravures, enz. werk en persoonlijkheid van de humanist evokeren. Het begijnhof van Ander lecht, gesticht in 1252, be staat uit twee 16de eeuwse woonvleugels waarin vroe ger acht begijntjes woon den. Sinds 1930 is het inge richt tot museum. Een aantal typische interieurs van begijnenwoningen werden gerekonstrueerd en u kunt er ook kennis maken met het Ander- lechtse volksleven tijdens de vorige eeuw. Inschrijven bij C. Meert, Stationsstraat 1, tussen 9 en 17 u. U kan ook storten op rek. nr. 393-0331107-38 van WAK per adres C. Meert. Tel. 053-21.22.02 LH genten... Elke bezoeker neemt au tomatisch deel door zijn toegangskaart. Op Gastroforum wordt de bezoeker tevens getrak teerd op een gratis demon stratie koken en bakken door de leerlingen van de hotel- en bakkerijafdeling van het Koninklijk Tech nisch Atheneum van Aalst. Gratis proeven en snoepen hoort er natuur lijk bij. Voor wie even bij de kunst wil verpozen, is er de ten toonstelling van keramie- ken van Wim Mechnig, een talentvol jong Aalsters kunstenaar. Michel Alderson stelt oude menukaarten tentoon uit gans Europa. Een unieke verzameling, een echt ku- riosum, het bekijken waard. Ruim en gediversifieerd aanbod 45 bedrijven bieden een ruim en divers aanbod van produkten. Een groot gamma voedingsartikelen van halfpreparaten tot de likatessen, zoals: aardap- pelprodukten, frituurbe- nodigdheden, allerhande diepvriesprodukten, kon- serven, vleeswaren, bak kerijgrondstoffen, zuivel- produkten, deegwaren, koekjes, koffie, oliën, vet ten, sterke dranken en wijnen. Gespecialiseerde non-food artikelen, onmisbaar in horeca- en aanverwante sektoren zoals: beveili ging, koffiezetapparaten, filters, beroepskleding, anti-stofmatten, wash- roomservice, pvc-bakken, kunstplanten, droogbloe men, zonnetenten, markt- zeilen, verpakkingsmate rialen en -machines, ser vetten en aanverwanten in papier, wegwerpmate- riaal, prijsetiketten, prijs- tangen, stempels, etalage materialen, keukengerei, relatiegescjiènken, S \awe len, barbefcue, reinjigings- produkten i en -machines, signalisaties... Gesofistikeerde appara tuur, zoals: koel- en diep vriesinstallaties, beenhou werijmachines, braadspit ten, grootkeukenmate riaal, winkelinrichting, kantoorinrichting. Lokkende nevenaktiviteiten De bakkerij- en hotelafde ling van het Koninklijk Technisch Atheneum van de Ledebaan zullen op Gastroforum demonstra ties verzorgen. Het jonge re broertje van de hotel school van het KTA is de afdeling Bakkerij- Banket bakkerij, die startte in 1983. Deze afdeling is door de doeltreffende or ganisatie en aanpak van direktie en leraren uitge groeid tot een volledige beroepsafdeling met onge veer 100 leerlingen. De eindejaarsstudenten van het KTA krijgen de gelegenheid om een stage te volgen bij bakkers. Sinds dit jaar voorziet de school ook een 7de specia lisatiejaar Brood- en Banketbakkerij. De hotelafdeling van het KTA werd opgericht op 1 september 1978 en is uniek voor het Rijksonderwijs in Oost-Vlaanderen. In de beroepsafdeling werden de algemene vakken be perkt en gaat de grootste aandacht naar de prakti sche vorming van kok en kelner. Op het technische niveau wordt daarentegen weer wat meer aandacht geschonken aan de alge mene vorming, zonder echter de praktijk te ver waarlozen. Een stage in vermaarde restaurants vult steeds de opleiding aan. Het KTA voorziet tevens een 7de specialisatiejaar Gemeenschapsrestauratie en Banketaannemer-Ta felhouder. Oude menu's Michel Alderson is reeds jaren een verwoed verza melaar van talloze objek- ten. Eén van de meest op merkelijke verzamelingen van deze Aalstenaar, is wel die van oude menu kaarten. Alderson, die zijn menu kaarten reeds op menige tentoonstellingen voorstel de, was bereid om zijn waardevolle verzameling op Gastroforum uit te stallen. Tot zijn verzameling beho ren menukaarten uit alle tijden en van alle landen van Europa. Zo bezit hij volledige in- takte menu's uit de vorige eeuw. Maar ook unieke geëtste, geschilderde en gedrukte menukaarten kan hij tot zijn eigendom rekenen. Het zijn prettige curiosa, die op hun manier een beeld geven van de horecabedrijvigheid in di verse landen door de jaren heen. Zij vertellen de «pe tite histoire» van het res- taurantwezen. Een waardevolle verzame ling, die zorgt voor een prettig aksent op een hore- cabeurs. En de artistieke dimensie Waarom een vakbeurs niet eens opfleuren met een ietwat kunstzinnig kachet? Waarom bijvoorbeeld een jong kunstenaar uit de streek - om het bij de re gionale te houden - zijn werken niet laten tentoon stellen? Zo dachten al thans de organizatoren van Gastroforum. Hun keuze viel op Wim Mech nig, die aangezocht werd om aan het Gastroforum- publiek zijn keramieken te tonen. Wie een beetje weet wat Aalst aan jong kunste naarstalent te bieden heeft, klinkt de naam Wim Mechnig zeker niet onbe kend in de oren. Wim, 27 jaar oud, loopt reeds sinds zijn 16de kunstakademie in Aalst. In zijn thuisstad waren zijn bevreemdende komposities reeds te zien op tentoonstellingen in het belfort en in de «Vesten». Wim Mechnig heeft tot nog toe eerder weinig ten toonstellingen achter de rug, maar hij is dan ook geen kunstenaar die zich laat leiden door een be hoefte aan produktie. Eenmaal je zijn werk be keken hebt, raak je onwil lekeurig in de ban van symbolische uitstraling. Je wordt onweerstaanbaar aangetrokken door de Je roen Bosch-achtige figu ren, die tegelijkertijd een wrange indruk en een ge voel van onbehagen ach terlaten. De eerder scepti sche maatschappijvisie van Wim is hier zeker niet vreemd aan. Wims keramieken zijn wellicht een ongewone at- traktiepool voor een vak- i beurs. Maar deze werken zijn dan ook de moeite waard om bekeken te wor den. Ze zullen in elk geval geen bezoeker onberoerd laten. Opening van Gastroforum in de Keizershallen op zondag 8 mei, V-dag, te llu30 met receptie en openstelling voor de be zoekers te 14 u. In de namiddag tombolatrek king voor diepvriezer en andere prijzen. LH Vertrouwvol de toekomst tegemoet Niet zonder gewettigde fierheid toonden voorzitter van de raad van bestuur van bloemenveiling Uvin en direk- teur Evenepoel de gloednieuwe verkoopzaal met drie elektronische klokken, 400 zitplaatsen met alle laatste technologische hoogstandjes en een degelijke aanvoersis- teem te begeleiden door zegge en schryve één perso neelslid. Vier mijlpalen in de jongste historiek van C.V. Flora werden onderkend: de viering van het 25-jarig bestaan op 12 april 1986 met vernieuwing van de interne infrastruktuur, maandag 2 mei 1987 met de dramatische brandramp waarin gelukkig geen mensenlevens te be treuren vielen, 18 oktober (170 dagen na de brand) met het terug ingebruiknemen van de veiling en verleden zaterdag toen de spikplinternieuwe verkoophal en de nieuwe aanvoerlynen werden gedemonstreerd. Op 12 april 1986 werd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de CV Veiling Flora Aalst, een hele waaier van nieuwe apparatuur en technieken plechtig in gebruik geno men. Deze hadden zowel betrekking op de vlotte aanvoer op Aalst alumi- niumkarren, het gekondi- tioneerd opstallen van de 'bloemen in'gekoelde ruim ten in afwachting van de verkoop, de snelle ver koop via elektronische klokken, het intern trans port bij middel van ket- tingbanen en het verwerk en van verkoopsgegevens en andere door middel van een uitgebreide compute rinstallatie. Deze totale investering die toeliet zeer modern en ef ficiënt te werken werd in een paar uur tijd volledig vernield door de fatale brand van 2 mei 1987, nu precies één jaar geleden. Het enige wat overbleef was de opgedane ervaring gedurende één jaar ge bruik van deze infrastruk tuur. Op 18 oktober 1987, 170 dagen na de bmad be schikte men reeds op nieuw, en dit onder een eigen dak, over 600 alu- miumkarren, 2 elektroni sche klokken met display en de nodige computers voor een normale wer king. Intussen werd op een andere plaats, de admini stratieve computer in ge reedheid gebracht en ge programmeerd. De twee elektronische klokken met displays wel ke in de voorlopige ver koopzaal werden opge steld, verstrekken alle no dige informatie betreffen de kwaliteit, hoeveelheid, herkomst, omschrijving van de produkten, kortom alles wat voor een vlotte en betrouwbare verkoop belangrijk kan zijn. Unieke verkoopzaal Op 18 april 1988, precies volgens planning, en nog geen vol jaar na de brand, was het dan zover. De nieuwe verkoopzaal kon in gebruik worden genomen met twee klokken en 200 kopersplaatsen in wer king. Op 27 april kwam klok 3 in gebruik en waren alle 400 kopersplaatsen aangesloten op de 3 klok ken. De klokken zelf zijn technisch goed vergelijk baar met de gebruikte klokken in de voorlopige verkoopzaal, maar bieden elektronisch nog meer mo gelijkheden en een nog grotere bedrijfszekerheid. De verkoopzaal zelf is uniek. Ze is gekenmerkt door soberheid waar het gaat om de uiterlijke kon- struktie. Verantwoorde maar toch forse investerin gen wanneer het gaat om de efficiëntie. Zo zijn de kopersplaatsen opgesteld met 4 aan één tafel waar door de totaal oppervlakte van de tribune en dus ook de bouwkosten met een derde kon worden ge drukt. Alle 400 kopers kunnen vanop gelijk welke plaats, doch desgewenst vanop een voor hen gere serveerde plaats op de tri bune kopen op de 3 klok ken. Geen enkele vooraf- gaandelijke beweging is nodig om zowel op klok 1, 2 of 3 tegelijk te kopen. Een ander voor de koper zeer belangrijk punt is het zitkomfort. De raad van Aalst. De wagens voor de elektronische klokken (Ih) bestuur was van oordeel dat ook op dit punt, maximale voldoening aan kopers moest worden ver schaft. Wat het intern transport: betreft, worden de karren voor de klok gebracht met hetzelfde systeem van ket- tingbanen als voorheen. Zeer binnenkort zal wor den overgegaan tot de plaatsing van de nodige koelruimten om opnieuw zoals reeds voor de brand het geval was aan de telers toe te laten gespreid aan te voeren en de bloemen in optimale voorwaarden aan de handel aan te bieden. Speciaal nog te vermelden is ook de zeer efficiënte centrale stofzuigerinstalla tie welke toelaat door mid del van stopkontakten en één slang het ganse ge bouw, zowel tribune, café- taria als burelen te onder houden. Service Flora is ervan overtuigd de beste service te verlenen die mogelijk is. CV Flora is trouwens de enige Belgi sche veiling waar uitslui tend bloemen worden ge veild. Kwekers kunnen er terecht op woensdag voor de veiling van 17 u. De andere werkdagen, zater dag uitgezonderd, is er el ke dag veiling vanaf 6 u. Kwekers kunnen er zelfs reeds vanaf 4 u. terecht of desgewenst de dag te voren. De veiling verloopt er via de eigentijdse apparatuur Aalst. De aanvoer in 14 lijnen (vh) uiterst rustig. In het café- taria kan men niet alleen terecht voor enig vertier doch daar worden heel wat commerciële kontakten gelegd en ervaringen on derling uitgewisseld. Vertrouwvol naar de toekomst Bloemenveiling Flora ziet vertrouwvol de toekomst tegemoet. Bij de nieuw-, bouw heeft ze nooit verder' willen springen dan haar' stok lang was. Geopteerd! werd steeds voor optimale; efficiëntie doch onnuttige luxe werd geweerd. De raad van bestuur heeft zich zelf beperkingen opgelegd en is steeds binnen deze limieten blijven werken hoe aanlokkelijk een luxueus aanbod ook kan zijn. Het is dan ook in dezej pragmatische optiek dati voor de realisatie van de; derde fase nog geen reali seringsperiode is vastge legd. Men wil eerst de ver dere evolutie evalueren en ondertussen is men aan fi nancieel temporiseren toe. Waar wellicht kon ge vreesd worden dat de brandramp fatale gevolgen voor de omzet zou hebben meegebracht kan worden gesteld dat de daling zeer miniem is. Zowat iedereen die met Flora begaan is was er door getroffen hoe solidair jan en alleman zich heeft opgesteld, sa mengewerkt en het onmo gelijke uit het woorden boek geschrapt. Andere vrees kon geweest zijn dat; de hoge kosten ertoe zou-: den hebben bijgedragen dat de Flora noodgedwon gen een hoger procent van het omzetcijfer zou afhou-: den. Het tegendeel is waar. Van 7% is men im mers gezakt naar 6,5% Positief ervaart Flora dat; steeds meer jongeren zichj gaan toeleggen op de bloe-j menteelt en wetende dat1 in ons land de consumptie van snijbloemen hoger is dan de eigen produktie is vertrouwen gewettigd. Uiteraard staat Flora voor een nieuwe uitdaging met het openstellen van de Eu ropese grenzen in 1992. Maar bepaalde landen hebben niet op dat jaartal gewacht om massaal in te voeren. Op zaterdag 25 ju ni wordt Veiling Flora offi cieel in gebruik genomen. LH V.

De Voorpost | 1988 | | pagina 2