-t Dertig jaar vriendenkring «De Pelikaan» Intercom en de rust in het Aalsters Stadspark Intercom met milieu-vriendelijke inspanningen betoelaging kulturele verenigingen ilijft heet hangijzer Wat willen de groenen? De Voorpost - 6.5.1988 - 5 Op zondag 15 mei viert de Vriendenkring van Vrijwilli ge Bloedgevers «De Pelikaan» z(jn dertigjarig bestaan. Tevens het dertigjarig voorzitterschap van Clemens Hoste die nu het roer wil overlaten aan Hilaire Van Haudt. Dit in aanwezigheid van afvaardigingen van een 20-tal vriendenkringen van bloedgevers: 14 uit Vlaanderen en 6 uit Wallië. rond rijven t van il nog lijven Noodzaak Vriendenkring der Vrij willige Bloedgevers De Pelikaan ontstond 30 jaar terug uit dwingende en dringende noodzaak door de steeds stijgende be hoefte aan bloed. Leden van de vriendenkring bo den zich spontaan en be langeloos aan en spen deerden zaterdagen en zondagen aan promotie, vergaderingen en de aller- I eerste bloedkollekties. Zij waren het inderdaad die de basis legden van de hui- j dige bloedafnamen in liefst 52 gemeenten. Historiek Na een oproep via «De Gazet van Aalst» in 1958 werd de Vriendenkring of ficieel opgericht onder im puls van dr. De Cock en van burgemeester Blan- ckaert. Stichtende leden waren de heren Joostens (oudste bloedgever van Baardegem), Hoste, Van Mol, Van Cakere, Lie- baut, Wauters en Philips en de dames De Neef en De Kegel. Van bij de aan vang nam Clemens Hoste het voorzitterschap waar. Donors deden dat niet al- Geen vrijwillig en zonder enige vergoeding maar moesten bovendien nog J hun jaarlijks lidgeld betalen. Doelstelling was bloed in i te zamelen en daartoe ge- beurden informatieverga deringen en wervingen. Men ging flink van start want in het eerste jaar wa ren er reeds 715 bloedgif ten. De Vriendenkring had duidelijk de wind in ide zeilen. Er kwamen ^steeds meer afnameplaat- Isen en steeds meer donors, fin 1968 waren er reeds 97 •kollektes met als resultaat 6343 bloedgiften en toetre ding van 958 nieuwe ;donors. !ln 1973 werden in aanwe zigheid van Prins Albert de heren Van Durme en Herremans vereremerkt voor 100 bloedgiften. Via het Bal van de Ajuin raakte «De Pelikaan» meer en meer gekend en in 1978 werd mevrouw Abbeloos uit Erembode- gem als 10.000 ste bloed gever genoteerd. 1980 werd een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van De Pelikaan met de inhuldiging van een plas- maferesecentrum. Een belangrijke dame in dit gebeuren was alleszins mevrouw Delmoitié die zich met hart en ziel aan de donors en de hartzie ken wijdde onder meer in de postzegelkring en in Harva, de Hartpatiënten vereniging van Aalst. Een ruim werkgebied Het bloedtransfusiecen trum Aalst heeft een zeer uitgebreid werkgebied. Het staat inderdaad in voor de bevoorrading van volgende ziekenhuizen; O.L. Vrouwziekenhuis Aalst. St. Elisabeth Stede lijk Ziekenhuis O.C.M.W. Aalst. A.Z. St. Elisabeth Zottegem. H. Hartkliniek Ninove. Stedelijk zieken huis Heilig Hart O.C.M.W. Geraardsber- gen. O.L.V. Van Troost Dendermonde. Stedelijk Ziekenhuis O.C.M.W. Dendermonde. Toch heeft Aalst een dui delijk tekort aan bloed voor de eigen regio. Inder daad moeten elk jaar zo wat 5.000 bloedeenheden door andere bloedtransfu siecentra aan Aalst gele verd worden. Afnameplaatsen zijn: BTC Aalst: Keizerlijk Plein 45, 9300 Aalst. BTD Geraarddsbergen, Katte- straat 27, 9500 Geraards- bergen. Mobiele bloedkol lekties: Aaigem, Appel- terre, Brakel, Buggen- hout, Burst, Denderhou- tem, Denderleeuw, Den- derwindeke, Erembode- gem, Erpe-Mere, Essene, Gijzegem, Haaltert, He- kelgem, Heldergem, Her- zele, Hofstade, Lede, en 21 u. en te Aalst, H. Hart in De Kring, Dr. De Moorstraat, op dinsdag 28 juni tussen 10 en 20.30 u. Viering Het 30-jarig bestaan van Vriendenkring De Peli kaan wordt plechtig ge vierd op zondag 15 mei in De Werf. Feestprogramma 9.30 u. Verzamelen aan het Kultureel Centrum in de Molenstraat 51, Aalst. 9.45 u. Optocht met vlag gen onder begeleiding van het Muziekkorps der Ste delijke Brandweer. 10 u. Bloemenhulde door de inrichtende Vrienden kring aan het monument der oorlogsslachtoffers op de Graanmarkt. 10.15 u. Plechtige Mis voor de overleden leden in Sint Jozefkerk, Esplana deplein en opgeluisterd door het Muziekkorps der Stedelijke Brandweer on der leiding van de Heer Mare De Cock. 11 u. Optocht langs Katte- straat, Markt en Molen straat naar het Cultureel Centrum. 11.30 u. Academische Zit ting en uitreiking van ere tekens en diploma's aan verdienstelijke bloedge vers in de grote schouw burgzaal. 13 u. Receptie. 14 u. Feestmaal in «Ter- mael», Gentsesteenweg 390 Aalst, daarvoor kan men inschrijven bij Voor zitter Clemens Hoste, Be gijnhof 2 Aalst, 053/ 70.38.61. Worden er alleszins ver wacht. De Heer M. De Kerpel, Burgemeester van de stad Aalst. De Heer A. Doorns, Sche pen van Volksgezondheid. De Heer C. Van De Kerckhove, Direkteur Ge neraal van het Belgische Rode Kruis, Vlaamse Ge meenschap. De Heer E. Paternoster, Voorzitter Nationaal Ver bond der Vrijwillige Bloedgevers van het Rode Kruis. De Heer C. De Vuyst, Voorzitter van het Rode Kruis, plaatselijke afde ling. De Heer Cl. Hoste, Voor zitter Vriendenkring Bloedgevers «De Peli kaan» De Heer P. De Cock, Voorzitter Bloedtransfu siecentrum Aalst. Hopende U daar te mogen verwelkomen, groeten wij U met de meeste Hoog achting. LH Lebbeke, Lierde, Meerbe- ke, Meldert, Ninove, Nieuwerkerken, Okegem, Ophasselt, Opstal-Bug- genhout, Oordegem, Ou ter, Papegem, Schendel- beke, Smetlede, St. Lie- vens-Houtem, Teralfene, Welle, Wieze, Zottegem. Nieuwe afnameplaatsen voor 1988 Idegem, Onkerzele, Via- ne, Aspelare, Zarlardinge, St. Paulus, Aalst, Kerk- sken, H. Harten Aalst. BTD Dendermonde, Zwarte Zusterstraat 8, 9330 Dendermonde. Mobiele bloedkollekties: Baasrode, Grembergen, Moerzeke, Oudegem, Schoonaarde, St.-Gillis- Dendermonde, Uitber gen. Ook plasmaferese Het bloedtransfusiecen trum Aalst heeft ook twee plasmaferesecentra. Een te Erpe-Mere en een te Geraardsbergen. In beide centra wordt ge streefd naar 5.000 plasma- afnamen per jaar, wat een toename betekent van nog 100 Plasmaferesedonor- smeer dan het huidige aan tal (tussen de 300 en 400 per centrum). Er wordt ook een dringende oproep gedaan om naast bloedge ver ook plasmadonor te worden. Voor het eerste werkjaar van Erpe-Mere komen we op 4.176 giften. Voor het eerste werkjaar van Geraardsbergen ko men we op 3.863 giften. Dringend bloed nodig Dr. Lust doet een dringen de oproep om bloed te geven. In verschillende ziekenhuizen staan men sen op de wachtlijst. Ze kunnen niet geopereerd worden omdat het type bloed dat ze nodig hebben er gewoon niet is. Niet te koop, niet in ruil, gewoon niet beschikbaar. Dr. Lust vindt dat de regio aan haar humanitaire plicht te kort komt als ze zelfs de eigen behoeften niet kan dekken om het dan nog niet te hebben over het bloed geven aan mensen van elders. In het bloedtransfusiecen trum te Aalst, Keizerlijk Plein 43 kan U iedere maandag en dinsdag voor bloedgifte terecht tussen 17 en 18 u. en iedere woensdag tussen 17 en 19 u. In Haaltert kan dat op dinsdag 24 mei tussen 18.30 en 21 u. in De Wa rande, Sint-Goriksplein, in Essene in Ons Huis, Lombeekstraat op donder dag 26 mei tussen 19 en 21 u., in Teralfene in de Pa rochiezaal, Valleistraat tussen 19 en 21 u., Wieze in de gemeentelijke Jon gensschool Schoolstraat van 19 tot 21 u. in Hekel- gem in zaal Sportwereld, Brusselbaan 162, tussen 19 en 21 u., in Mere in het Ontmoetingscentrum, op 1 en 2 juni tussen 19 en 21 u., in Welle in de gemeen teschool, Welleplein, op maandag 20 juni tussen 19 De nieuwe elektriciteits centrale tegenover het stadspark wordt wellicht een zeer storende faktor voor de rust in dat park, een van de mooiste van de provincie, zo zegt Raldes. De geluidsnorm werd inderdaad bepaald in funktie van de dichtstbij- staande woningen waarbij boven het achtergrondsge luid een overschrijding met drie decibel in de dag en 2 's nachts als maximaal wordt aanzien, Maar ver mits het stadspark zelf er korter bij ligt zal de rust aldaar meer verstoord worden. Raldes stelt dat er nog meer schadelijke ge volgen van de installatie van de nieuwe elektrici teitscentrale moeten ver wacht worden. Onder meer omdat er door het hoger thermisch vermogen dan eerst vermoed meer zwaveldioxide zal vrijko men waarbij alleen de zure regen goed zal varen. Wegens administratieve interpretatie heeft men het ook mogelijk gemaakt dat de normen waaraan Aalst moet voldoen beduidend Aalst. Scholieren voerden de groenbeplaning uit lager liggen dan die waar aan de nieuwe centrale van Kluisbergen moet vol doen met alle gevolgen vandien. Gesteld wordt verder dat er in de door de deputatie verleende ex ploitatievergunning niet de minste sprake is van een stoomketel wat noch tans expliciet moet worden vermeld en waarvoor een bijkomende vergunning noodzakelijk is. Tenslotte verbiedt de vergunning het gebruik van vette steenkool. Enkel magere steenkool en an- thraciet zouden mogen ge bruikt worden maar nie mand zal er aan twijfelen dat zulks ekonomisch niet haalbaar is. Naar gesteld wordt zouden het toch vet te kolen zijn en dan wel licht, al dan niet, via Po len, uit Zuid-Afrika. Ze zouden worden aange voerd vanuit Gent-Zeeha ven en per trein te Aalst belanden 's nachts, via een transportband zou de steenkool de Dender wor den overgeheveld waar ze zouden worden opgesla gen voor verbruik. (l.h.) pat is de titel van een info- avond die op vrijdag 6 mei wordt gegeven in de Mi- risklub te Aalst (Nieuw- aeekstraat 35). Om 20 u. zal Luk Van Lierde van de Groene Fietsers deze /raag beantwoorden. Hij Wordt bijgestaan door en- :ele groene vrienden en 'riendinnen. Iedereen is 'an harte welkom. •Jog in Mikisklub )p 7 mei heeft vanaf 14 u. volleybaltornooi •laats in de rijkssporthal an de C. Haelterman- traat te Aalst. Ploegen an de ambassades van de )DR, USSR, Tsjechoslo- fakije en de Mikisploeg emen er aan deel. Nadien /ordt verbroederd in de Mikisklub. Op dezelfde 7 hei wordt ingespeeld op Ie aktie van het Aktieko- mitee Zuidelijk Afrika in verband met het weigeren van kopen van Zuidafri kaans fruit. Zondag 15 mei heeft in de Mikisklub de traditionele moederviering plaats georganizeerd door de Vrouwenvereniging voor Vrede en Welvaart. Op 21 mei volgt dan een reggae-fuif om 20 u. Mikis bestaat 20 jaar en presen teert The Goldfinger Pa- blo Alosto Collection. Op 29 mei vanaf 14u30 een kindernamiddag waaraan ook de grootouders mogen deelnemen. Op 1 juni een kaas- en wijnnamiddag die aanvangt om 14u30 en be doeld is voor de derde leeftijd en op 4 juni vanaf 14 u. een hobbytentoon stelling met onder meer vogels, postzegels, stam- if te^kaktussen. enz"^3^ Aalst. Agalev wil het voetpad op het kruispunt Binnen straat-Leopoldlaan vrijmaken (Ih) Intercom Aalst stelt vaak ten onrechte als milieuvervui lend te worden gebrandmerkt. Van dat imago wil het persé af. Het beklemtoont dan ook terecht de reeds geleverde inspanningen op het vlak van het leefmilieu vaak ten koste van grote sommen. Onder meer door het uitvoeren van een beschrijving van de natuurgebieden in het distributiegebied van de Interkommunale. Kabines in het groen planting. De elektriciteits- en gaska- In samenwerking met het bines die niet in een of zesde leerjaar van de ste- ander gebouw geinkor- delijke school van de Bin- deerd zijn wil Intercom in nenstraat te Aalst o.l.v. de een groen kleedje steken, heer Van Biesen werd op Tot op heden werd hier 22 april 1988 de beplanting vaak overvloedig gebruik gestart, gemaakt van onkruidver- Na een deskundj delgers, wat de gronden va„ ee„ eerder een braakliggend werde„ 0 er 900 uitzicht gaf en vaak aanlei- lant voofa, bodembe. ding gaf he te gebruiken dekkers aangebrach, Op dez?trachten wij aanbreng van 'le"" sem bT C medewerkers te boomschors moet er voor sensibiliseren om een mi- 20 d „„],rllid lieuvriendelijke houding Jeéf Ls krijgt tydên de aan te nemen ui de u.toe- eerste gr0ei-jaren van de fenmg van hun dagelijkse Dianti« opdrachten. „iet alleen rond de In de gemeenten Aalst, kabines kunnen wij mee- Affligem en Erpe-Mere werken aan het leefmilieu: werden een 10-tal kabines leefmilieu is niet alleen het geselekteerd, die in aan- groen rondom ons, er is merking kwamen voor een meer. Aanplantingen rond grondige opkuis en aan- kabines gebeurden reeds te Aalst in de Brakel- straat, aan het Beukenhof, in de Affligemstraat, aan Hof ter Leeuwergem, in de Boom- en in de Scher- restraat en te Herdersem aan de Hardingstraat en te Gijzegem aan de Mimosa straat en de Lindenlatan. Ondergronds brengen van leidingen Bovengrondse netten zijn verouderd en weinig es thetisch. Van de 780 km. leidingen liggen er reeds 400 ondergronds. Bij onze noorderburen lig gen veel meer leidingen ondergronds. Dat heeft dan weer te maken met het feit dat daar de ruimte lijke ordening reeds langer aktief is en gebouwd wordt in woonkernen terwijl bij ons veel aan lintbebou wing wordt gedaan. Zulks impliceert dan veel lagere afstanden qua leiding en ondergrondse leidingen leggen is uiteraard veel duurder dan bovengrond se netten. Samen met de betrokken gemeentebesturen worden speciale inspanningen ge daan om deze netten in de bebouwde kommen zo snel mogelijk ondergronds aan te brengen. Het gaat hier echter om belangrijke investeringen die dan ook over een aan tal jaren gespreid moeten worden. De bekommernis om het leefmilieu heeft dus in on ze maatschappij Intercom, de privé-partner van de gemengde Interkommuna le Intergem, Intergem verdeelt immers energieën - aardgas, elek triciteit en kabeldistributie - die allen milieuvriende lijk zijn. Intergem - Intercom wenst dan ook alle schooldirek- ties en medewerkers te be danken voor hun enthoe- siaste medewerking en maken alvast een nieuwe afspraak voor 1989. De regio Aalst die de fu siegemeenten Aalst, Affli- gem en Erpe-Mere omvat telt 45.000 elektriciteits klanten, 13.000 gas- en 34.000 kabel-TV-klanten. Ie lijsten van kulturele ver ligingen zijn dringend aan [tualisering toe. Alle vereni ngen die eventueel in aan- erking komen om lid te wor- tn van de kultuurraad zullen in ook worden aangcschrc- tn. De binnengekomen for- ulieren zullen door een eine werkgroep bestaande t bestuursleden van elke iekking bekeken worden en un bevindingen zullen wor- jn overgemaakt aan de er- 'nningskommissie. borwaarden i aanmerking te komen or erkenning en betoela- ig door de stad Aalst die- n de verenigingen, groc- n, organisaties en diensten t werkzaam zijn in het kul turele veld te Aalst aan een aantal voorwaarden te voldoen. Hun doeleinden moeten zich situeren op het kultureel, pe dagogisch, informatief, vor mend, rekreatief of dienstver lenend vlak. De werking geschiedt onder het statuut van verenigingen zonder winstoogmerk of on der het statuut van feitelijke verenigingen. Men beschikt over een ele mentaire boekhouding en dient jaarlijks een beknopt werkingsverslag in, enz. Procedure voor erkenning en betoelaging Voor de erkenning en betoe laging bestaat ook: De vereniging, groep, organi satie of dienst brengt onder de vorm van het formulier «Wer kingsverslag», dat door de stad Aalst ter beschikking wordt gesteld, verslag uit over de voorbije werking. De stad Aalst maakte een ontwerp op waarbij de door de stad erkende vereningen, groepen, organisaties en dien sten ingedeeld worden per werksoort. Aan de erkende verenigingen kan een toelage toegekend worden die bestaat uit een basistoelage en een werkingstoelage. De stad bepaalt, binnen de grenzen van de goedgekeurde kredieten, het bedrag per werksoort en vervolgens het bedrag van de basistoelage binnen elke werksoort. De werkingstoelage wordt vervolgens berekend aan de hand van de hiernavolgende schema:- Inhoudelijke nor men: artistieke waarde, vor mend karakter, maatschappe lijk vernieuwend - Frekwentie van de aktivitei- ten, bereikt publiek, toegan kelijkheid, gerichtheid op maatschappelijk zwakkeren. Er wordt een basistoelage plus een werkingstoelage ver leend. Dit voorstel zal besproken worden door de kultuurraad op dinsdag 24 mei samen met onder meer het hernieuwd schrijven van het «Gezelschap van de Schone Schijn» nopens een vraag tot samenwerking en taakverdeling van een aan tal in Aalst gebruikte theater ruimten. Naar we vernamen gaat het vooral over De Werf voor prestigieuze evenemen ten, Netwerk voor experi menteel werk, de Bathyscaaf voor kamertoneel en De Nieuwe Madeion voor meer ontspannende aktiviteiten. LH Liefst 43 procent van de passagiers die vanuit Zaven- tem met het vliegtuig vertrek ken, komt met de wagen naar de luchthaven en laat zijn voertuig achter op een van de parkings. Zeventig procent van de passagiers zegt dat de parkeermogelijkheden beant woorden aan de verwach tingen. Aalst. In de Mikisklub had een belotwedstrijd plaats (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 5