The Falling Stones een Aalsterse oude glorie Met Gerswhin en N'Kaoua in De Werf «Tricolore Triste» Kultureel Centrum Affligem meerderjarig Tentoonstelling kindertekeningen «Geen geweld op het veld - Geen haat op de straat» in Kultureel Centrum De Werf 12 - 13.5.1988 - De Voorpost Van 13 tot 28 mei worden in de hall van het Kultureel Centrum De Werf geselekteerde kunst werken tentoongesteld ingezonden naar aanlei ding van de veertiendaagse tegen het geweld in de maatschappij, georganiseerd door het Vredes- huis Aalst en de Vereniging Vlaamse Leerkrach ten in samenwerking met het Aalsterse stadsbe stuur. Uit de meer dan 600 inzendingen selek- teerden gekende kunstenaars de eerste prijzen. -U81e«We leven in een tijd waarin agressie ge vaarlijker is geworden dan ooit. Onze wereld wordt meer dan ooit bedreigd door agressie en machtswellust, door onbegrensde bewapening en ideologische konfrontatie. Daarom moeten we andere wegen zoeken. Wegen van samenwerking in plaats van konfrontatie. We moeten ons herbe zinnen. Om de verenigingen in onze streek meer kansen te bieden tot samenwerking, om hun plaats te geven die hen toekomt en hun uitstra lingsmogelijkheden te bevorderen, werd het Vre- deshuis opgericht. Het Vredeshuis-Aalst is een ontmoetingsplaats waar alle mensen, ongeacht hun ideologische, politieke of religieuze overtui ging van harte welkom zijn. Het Vredeshuis is evaneens een teken voor de jeugd, die voortdu rend gekonfronteerd wordt met geweld, met wa pens met vandalisme, met sportgeweld, met oor log». Aldus dokter Jef De Loof n.a.v. de veertien daagse (25 sept. - 9 okt. 1987) onder het motto «Geen geweld op het veld. Geen haat op de straat» vorig jaar georganiseerd door het Vredeshuis Aalst, de Vereniging Vlaamse leerkrachten en het stadsbestuur van Aalst. Het Vredeshuis Aalst (Esplanadestraat 8) is intus sen als een bijenkorf die gonst van aktiviteiten. Tijdens genoemde veertiendaagse werden ook een aantal aktiviteiten in de Aalsterse scholen geor ganiseerd, zoals voordrachten, teken- en opstel wedstrijden, met waardevolle prijzen,, i.s.m. de V.V.L. De Vereniging Vlaamse Leerkrachten (ad ministratie; Zwijgerstraat 37, 2000 Antwerpen) gelooft als aktieve, pluralistische en onafhanke lijke leerkrachtenorganisatie (alle niveaus, alle netten) in kwalitatief beter, vernieuwend en toe komstgericht onderwijs. V.V.L. gelooft dat leer krachten veel meer zelf hun beroep in eigen handen moeten nemen en dat de onderwijsver nieuwing pas «levende» werkelijkheid wordt als kollega's schooloverstijgend de handen in elkaar slaan, samen leerprojekten opzetten, samen de onderwijsvisie in de praktijk gestalte geven. Naast tal van studiereizen zijn de werkzaamhe den van V.V.L. vooral gericht op service-verle ning op het gebied van begeleiding en dienstbe toon aan de leden-leerkrachten. Het tema voor de tekenwedstrijd was «Geweld...:; in al zijn facetten. De deelnemers werden volledig vrij gelaten, v.w.b. de toe te passen technieken. Er werden drie leeftijdskate gorieën voorzien: basis school, lagere cyclus van het secundair onderwijs en hogere cyclus van dit onderwijs. De beoorde ling gebeurde in drie stappen: 1. De respektieve- lijke leerkrachten van de verschillende deelne mende scholen maakten een eerste preselektie. 2. Een uitgelezen jury boog zich over de werken. 3. In gemeenschappelijk overleg werden de prijs winnaars door de jury aangeduid. De prijsuitreiking had reeds plaats in het Vredes huis. Uit de meer dan 600 inzendingen selekteerden gekende kunstenaars de eerste prijzen. Van 13 tot 28 mei worden thans alle geselekteerde kunst werken tentoongesteld in de hal van het kultureel centrum «De Werf» in de Molenstraat te Aalst. De prijs van het publiek wordt ar door U bepaald! Ter plaatse, in de inkomhal van «De Werf» zijn formulieren te bekomen waarop de tekening of schilderij naar uw keuze kan aangeduid worden. Dr. De Loof: «Ons huis is een begrip voor de streek, als een vuurtoren die vrede, verdraag zaamheid uitstraalt niet alleen over Aalst, maar tot ver over de Aalsterse grenzen. Het is alle dagen open van 12 tot 16 uur (maandag geslote- n!), vrijdag en zaterdag ttot 24 uur, zondag van 11 tot 16 uur Iedereen is er oprecht welkom!». D.B. Zaterdag 14 mei om 19 uur tijdens het Retro Rockfes tival in de Keizershallen zullen we opnieuw kunnen genieten van «The Falling Stones» Wij maakten van de gele genheid gebruik om deze oude glorie nog even in het daglicht te plaatsen, een brokje jeugdsentiment en nostalgie. Gebeten door de gitaarmi- krobe kocht Frans Tas zijn eerste gitaar eind 1962. Een stimulans hierbij was het feit dat zijn twee neven Kamiel en Roger Geerts reeds enige populariteit hadden verworven met het gitaarorkest The Mings. Na enkele maanden kreeg Frans het gezelschap van Willy Gielens en Stefaan Van de Velde. Geleidelijk aan werd een repertoire sa mengesteld van gitaar- en zangnummers Het enige wat nog ontbrak was een drummer en een naam de groep. Alfons Ver werd gevraagd om de drum8tokken te hante ren en... The Virtons wa ren geboren. Het eerste publiek optre den was op 7 september 1964. De ontembare ijver liet zich gevoelen in een hele reeks van optredens. Begin mei 1965 verliet Frans de groep om bij de toen populaire The Barons te gaan spelen, en nadien bij het Paul Linde Quintet, Cardinal Quintet als bege leiding van Rocco Granata. Ook toen Alfons Verspeten afhaakte, besloten Stefaan en Willy voortaan samen te werken met August Ver- moesen (zang), Rudy Luyckx (bas) en Jean-Pier re Geurts (drums). Vooral drummer Jean-Pierre had reeds een zekere reputatie van groepen zoals Jo Ro cking, Marc and his Blue Jeans, The Talhasee Boys, The Teens, The Wings, The Blue Stars en invaller bij groepen zoals The Mings, The Twens enz. Van de koer bij Rudy Luickx naar de stikhete zolder bij Jean-Pierre Geurts. Dagelijks bijna re peteren, en de naam The Falling Stones viel zo uit de bus. Een vast lokaal werd ondertussen gevon den in «Ons Huis», Boter markt en The Falling Sto nes waren ook de be gins tart voor een nieuwe jeugdclub «Club 65». Spoedig kreeg deze groep een goede reputatie door zijn deelname aan wed strijden zoals het Gouden Anker, De Gouden Leeuw, Beat 66, De Gouden Mikro. Op de affiches verkregen ze de aankondiging «De krakken van Aalst». Willy Gielens werd ondertussen vervangen door Willy Clo- cheret Stefaan Van de Vel de trok op met de Neder landse groep «Wij Kwait» en we waren Stefaan kwijt. Later vervoegde ook orge list Etienne Cassiman de groep Hun toenmalig repertoire, nummers van The Rolling Stones, The Kings, Ferre Grignard, The Troggs, Them, Q 65, The Who, Shadows, enz... In 1967 waren er enkele hoogtepunten met een ra dio-optreden voor de ge westelijke zender Antwer pen en voor de B.R.T. tele visie. The Falling Stones hadden een vermaardheid door heen geheel het Vlaamse land -Jeugdklubs uit Ron- se, Oostende, Tongeren, Kuume, Antwerpen. De Klinge Waas boekten hen regelmatig. Vaak stonden ze vijf weken achter elkaar op de scene in de Aalsterse regio, denk maar aan het i Duifken te Hofstade, The I Modern Palace te Nieuwer- I kerken, Animo te Erembo- j degem Hun fanclub van 700 leden I was bijna steeds ter I plaatse. Na een groteske soulperio-1 de met blazers Paul Del Cock. Marc De Cock, Jean-f Pierre Van Vaerenberg.l Raymond Merckx warenI er diverse personeelswis-j selingen en werd de groepl herdoopt in The F.S Band. Deze band genoot een ste 1 vige reputatie als begelé I ding van vedetten zoali John Terra, Ann Christy. Nicole en Hugo, Ron Da- I vis, James Lloyd, Chri stian Dermont, Johnny White, Ronny Tober. Rita De Neve enz... Ze werken hard voor het optreden van 14 mei 1988 om hun vroegere fans niet teleur te stellen en het wordt beslist een voltref fer! JM Heyroan raden. Na de pauze werden twee toppers gebracht door ie dereen gekend. Althans uittreksels eruit. Rhapso dy in Blue waarmede Ger swhin de wereld veroverde en waarin pianist N'Kauoua net als in con certo in fa schitterend en met schijnbaar gemak met het orkest dialogeerde zon der ook maar één enkel nootje te missen. Slot werd het populair «An American in Paris» waar bij Gerswhin U achtereen volgens in een muzikale rondgang brengt in het stadscentrum (wandelte- ma), onder chaotische straatgeluiden (claxons), in een café jaren 1900 (La Sorcella), geplaagd door heimwee naar eigen streek (blues) maar toch meege sleept in het Parijs leven (Charleston). Jeugdhuis De Klup De Sint-Jorisclub op het Keizerlijk Plein was de eer ste realisatie van de v.z.w. De Scoutsvrienden van Aalst die in 1956 werd ge sticht. Ook niet-scouts konden er later terecht en in 1961 werd de club als Jeugdhuis erkend. Vanaf 1972 heette de v.z.w. het Verenigd Jeugdwerk Aalst. In 1976 verbouwde men, zijn werk zijn de lichtef- fekten. Om van vrijdag 27 mei, te 20 uur, tot en met 12 juni, tijdens de week-ends loopt in de zalen A een tentoon stelling van het oeuvre van kunstschilder Herman De Backer uit Denderleeuw en kunstglazenier Erik De Grom uit Welle, Herman De Backer heeft een voor liefde voor landschappen Hij wist reeds heel wat knstliefhebberste verras sen met suk8e8rijke ten toonstellingen te Dender leeuw, Welle, Schaarbeek, Ninove, Geraards bergen en Temse Erik De Grom, geboren te Welle in 1944, heeft zich als zelfstandige kunstglazenier gevestigd in de Kortestraat 115 te Welle, waar zijn werken te bezichtigen zijn in zijn ate lier. Hij hield ook reeds verscheidene tentoonstel lingen o.a. te Strombeek- Bever, Schellebelle, Burst, Erpe-Mere, Aalst, Welle... Hij werkt vaak in op dracht. Dom Idesbald Verkest: «Het is met een gevoel van grote dankbaarheid dat wij het 21ste werkjaar af sluiten, en het nieuwe aan vangen met grote ver wachtingen. Wij zijn ervan overtuigd dat wijnmogen blijvend rekenen op de steun en de sympathie en van onze naaste medewer kers, en van onze vele vrienden uit gans het om liggende Onder Gods ze gen steken wij dan straks in juni opnieuw van wal1» D.B. Regelmatige bezoekers van kultureel centrum De Werf beleefden in enkele weken reeds zeer mooie prestaties op diverse vlakken. Het concert verleden woensdag door het Symfonisch Jeugdorkest van Douai gebracht was alleszins een hoogstandje. Organisatoren Frangois Schollaert van Jeugd en Muziek en de leiding van Jeugdhuis De Klup lukten een schot in de roos met het aantrekken van dit tachtigkoppig orkest dat onder de ezielende leiding van Joël Doise, één van de vaste dirigenten van dit ensemble. Symfonische jazz Het werd voor de eivol ge lopen grote schouwburg een muisstil genieten van een heerlijk muzikaal fes tijn in de typische Ger- swhinsound. Gerswhin bouwde in zijn al te kort stondig leven hij over- jonge, quasi professionele musici die beurtelings aan bod komen. Trompetten in sourdine en zangerige celli verlenen kleur aan deze uitvoeringen. Orkest en dirigent Het «Jeune orchestre de mert om plots in quasi agressieve aanslagen uit te barsten als een vulkaan met notenspuwende kra ter. Als 18-jarige speelde hij reeds als solist met de Berliner Philharmoniker werd bekroond op interna tionale concours te Gene ve, Vercelli en Sienna en maakte tournees door Eu ropa en de States waarbij hij solistisch optrad met de meest beroemde orkesten. Hij is verder leraar aan het konservatorium te Versail les, is bekend als muziek pedagoog en studeert zelf filosofie aan de Sorbonne. Het Koncert Begonnen werd met het meest authentiek werk van Gerswhin «Porgy and Bess», een volksopera dat zich afspeelt in South Ca rolina. Een paar negermelodieën erin zijn inderdaad on-ver- ge-te-lijk. Met pianokon- certo in Fa wisselde nostal gische tema's af met melo dieën die de Slavische af komst van Gerswhin ver- zoveel mogelijk met eigen mankracht (en een lening op 20 jaar)! de oude paro chiezaal in de Zonnestraat en het jaar daarop werd het nieuwtehuis in ge bruik genomen onderde benaming Jeugdcentrum Zonnestraat. die in 1983 veranderde in Jeugdhuis De Klup. Alle jonge mensen, alleen of in groep, zijn er welkom voor een babbel of allerlei ontspannende en vormen de activiteiten. Ook een aantal verenigingen (voor o.a. judo, dans en speleolo gie) vinden er onderdak. Het jeugdhuis telt zowat vijfhonderd leden en biedt een zeer degelijke infra- struktuur: verscheidene zalen en kleinere lokalen, sekretariaat, keuken, ate lier enz. De permanente koórdina- tie is in handen van twee voltijdse krachten en twee D.A.C.'ers. De openingsuren van de instuif met bar zijn: maandag: 17.30-23 uur woensdag: 14-23 uur vrijdag: 17.30-24 urn- zaterdag: 17.00 - 23.30 uur zondag: 15.30-23.30 uur Het gewoon lidmaatschap (vanaf 16 jaar) bedraagt 120 fr. per jaar. LH In een tent op de Aalsterse Houtmarkt brengt Kollektief Internationale Nieuwe Scène op vrijdag 13 en zaterdag 14 mei opvoeringen van «Tricolore Triste». Een stuk dat aansluit bij middeleeuwse zottekensspelen en waarbij dan ook toestanden op hun kop worden gezet en normen over boord gegooid. Een stuk waarin naast enige poëzie en romantiek plaats is voor relativering, ironie en zelfspot en waaraan tevens een dosis wrangheid niet vreemd is. Het stuk wordt gebracht, telkens te 20.15 u., door tien akteurs en drik waarin naast enige poëzie en romantiek plaats is voor relativering, ironie en zelfspot en waaraan tevens een dosis wrangheid niet vreemd is. Het stuk wordt gebracht, telkens te 20.15 u., door tien akteurs en drie muzikanten. De toegangsprijs bedraagt 280-230 fr. In voorverkoop bij CSC De Rank, Houtmarkt 1, Aalst (053/21.73.71), bij Oxfam Wereldwinkel, Hopmarkt 11 Aalst (053/77.08.83) of bij CSC Dendermonde, Noordlaan 19/1 te Dendermonde (052/22.14.07). LH Aalst. N'Kaoua aan de vleugel leed op 39-jarige leeftijd aan een hersentumor een prachtig oeuvre op waarin elementen uit het jazzorkest zich kombineer- den met die van een klas siek symfonisch gezel schap. In dit geval een veelheid aan strijkers maar evenzeer aan hout en koperblazers en niet in het minst aan slagwerkef- fekten allerhande. En, niet te vergeten want centraal in twee van de vier wer ken, de piano. Dirigent Doise beheerste duidelijk het machtig en semble en liet het van teer melodieus via alle tussen nuances uitgroeien tot ex plosieve orgieën met deci bels bij de vleet. Syncopen in vlug en minder vlug tempo en vooral uitge sponnen triolen vormen kenmerkende karakteris tieken in vele van zijn werken Het moet gezegd dat hij beschikt over een pleiade Douai» bestaat uit jonge ren van 16 tot 26 jaar en is sinds 1982 het officieel op leidingscentrum tot het be roep van orkestmusicus. Het treedt vaak op voor radio en TV maar ook in het buitenland. In Italië haalde het in een interna tionale muziek wedstrijd de eerste prijs. Een prijs die sinds jaren niet meer was toegekend. Het bracht ook reeds fonoplaten en een compactdisc op de mu ziekmarkt. Joël Doise is zelf leerling geweest van het konserva torium van Douai en is er thans adjunkt-direkteur van. Hij is bovendien ge geerd als operadirigent. Désiré N'Kaoua De donkere man met de witte haarbos aan de vleu gel is de in Constantine (Algerije) geboren Désiré N'Kaoua. Een man die beurtelings innig melo dieus aan de vleugel mij- Op 4 juni 1967 had de inhuldiging plaats van het Kultureel Centrum Affligem. Sindsdien gonst het er van aktiviteiten. Heel wat voordrachten, zowel godsdienstige als kulturele, kenden veel bijval. Ook de tentoonstellingen werden steeds druk bezocht. Gaandeweg groeide het Kultureel Cen trum uit tot een aangename ontmoetingsplaats voor het Land van Aalst en West-Brabant. Tijdens de meimaand staan opnieuw meerdere interes sante tentoonstellingen op het programma. «Affligem», het maand schrift voor Kuituur, met mededelingen van het Kul tureel Centrum Affligem, laat regelmatig de harte- klop horen van alles wat er gebeurt binnen de muren van dit centrum. In het zopas verschenen meinummer (nr. 12, jaar gang XX) schrijft Dom Idesbald Verkest: «Op 4 ju ni a.s. gaan we ons 2le werkjaar in het Kultureel Centrum afsluiten. Inder daad, op 4 juni 1967 had de inhuldiging plaats, in aanwezigheid van talrijke geestelijke en burgerlijke waardigheidsbekleders Het initiatief tot de oprich ting van een Kultureel Centrum was uitgegaan van Dom Ambrosius Ver heul, toendertijd prior van onze abdij, thans abt van de Abdij Keizersberg te Leuven, en van enkele vrienden die ook behoor den tot de oprichters van de «Affligem-Stichting». Van mee taf aan kreeg het nieuwe initiatief de volle steun van de V.T.B. inzon derheid van haar onverbe- telijke voorzitter, de diep- betreurde Jozef Van Over- straeten. Het was een be scheiden begin, met zeer beperkte middelen. Archi- tekt Albert Van Rams- beeck heeft toen, met het geen hem ter beschikking gesteld werd, een klein mi rakel verricht, en de ver vallen gebouwen van de gewezen melkerij opnieuw bewoonbaar gemaakt. Gaandeweg echter, met de steun van vele toegewijde vrienden, en ook door de sympathie van de vele be zoekers, groeide het Kul tureel Centrum uit tot een aangename ontmoetings plaats voor het Land van Aalst en West-Brabant. De tentoonstellingen werden druk bezocht en de voor drachten, zowel gods dienstige als kulturele kenden veel bijval. Geleide lijk aan werden de beperk te ruimten uitgebreid. Vooreerst werd de kelder ingericht tot gezellige bar Dat gebeurde reeds in ok tober 1967. Dan werd een kleine opslagplaats «gean nexeerd», waar nu de hui dige bar begint. Een derde uitbreiding vond plaats met de inschakeling van een «Tiener-lokaal», waar eerst Kleinkunstavonden werden georganiseerd, la ter tentoonstellingen, en uiteindelijk de definitieve bar, die nog in het laatste werkjaar volledig werd op gezet en verfraaid. Dan volgde de inrichting van het «Archeologisch Mu seum» in de ruimte waar vroeger de maalderij was ondergebracht. Zeven jaar geleden werden nog 2 zol ders «veroverd» die eerst dienden als lokalen voor het «Jeugdatelier» en na dien werden omgevormd tot de Zalen B. Nog in het laatste werkjaar werd de kelderruimte eveneens tot tentoonstellingsruimte en vergaderzaal omgevormd. Momenteel wordt gewerkt aan een Museum ter nage dachtenis van Affligem's diepbetreurde Dom Joris, de «Kruidenpater». Daar zal permanent een keuze uit zijn rijke verzameling kruiden en zaden tentoon worden gesteld, alsmede zijn gevarieerd grafisch werk. Een bezoek aan het Kultureel Centrum kan ie dereen vergewissen dat er in de voorbije 21 jaar zeer veel werd tot stand ge bracht...» Een ideale gelegenheid om opnieuw of voor 't eerst met de abdij Affligem ken nis te maken is alvast een bezoek aan een van de ten toonstellingen die er tij dens de komende week ends op het programma staan. Deze tentoonstellin gen zijn steeds toeganke lijk op zaterdag van 14.30 u. tot 20 u., op zondag van 11 u. tot 13 u. en van 14.30 u. tot 20 u.op donderdag 12 mei en op Pinkster maandag 23 mei, zoals op zaterdag. In de zalen A loopt nog tot en met zondag 15 mei de tentoonstelling van kunst schilder Edmund Coppens (Aalst). In de zalen B stel len nog tot 15 mei de kunstschilders Jef Jans- sens en Cecile Verplancke uit Zelzate tentoon. En in de kelderruimte kan je, eveneens tijdens de week-ends, tot en met 15 mei, kennismaken met kunstschilder Etienne De Ruyver. Kunstcritici type ren deze kunstenaar als volgt: «Etienne De Ruyver werd geboren in 1951. Zijn vorming als kunstenaar genoot hij aan de akade- mie. Hij is erin geslaagd zich een heel eigen stijl te ontwikkelen. Hij heeft aandacht voor vormgeving en koloriet, maar opval lend is vooral het symbo lisme en de mystiek die overal te bespeuren zijn. Zijn meest voorkomend onderwerp is het land schap. Daarnaast schildert hij ook stillevens in een zeer eigen kompositie». Van vrijdag 20 mei te 20 uur (plechtige opening tot en met 23 mei, stelt het Kultureel Centrum de za len A ter beschikking van de K.V.G., hoofdzakelijk afdeling Asse om er een tentoonstelling te organi seren van het werk en hob by's van minder-validen. Tijdens dit verlengd week end zal ook de bar gehou den worden voor de jeugd afdeling van K. V.G die de naam «Zonnebloem» draagt. En in de kelderruimte kan je tijdens datzelfde week end een hele waaier pos ters, wenskaarten en bro chures van de Uitgeverij Muurkranten (Brugge) be wonderen. Zaterdag 21 mei te 14.20 u. heeft in de zalen B de openstelling plaats van de tentoonstelling van kunst schilder Leo Van Cauwen- berghe (Oostduinkerke). Deze kunstenaar werd ge boren te Koekelberg in 1921. Hij liep akademie te Molenbeek In zijn eerste periode legde hij zich toe op olieverfschilderijen, pa stels en akawarellen. Na dien specialiseerde hij zich in uiterst fijne tekeningen. Hij stelde reeds meermalen tentoon in binnen- en bui tenland. Zijn grote voor liefde gaat naar de natuur en alles wat er verband mee houdt. Opvallend in

De Voorpost | 1988 | | pagina 12