IN EN UI Cotton Kunnen afvloeiingen opgevangen worden KI r*—aw i i-i- «TER LINDEN» ^alinaJuis stapsteen NAPOLEON 't SNACKSKEN 'T SLEUTELGAT Chiro Feniks nodigt uit 14- 13.5.1988-De Voorpost Volgend jaar nog grotere fusie van brouwerijen SP-raadslid Patrick De Smedt interpelleerde over de personeelsafvloeiing bij brouwerij Safir ten gevol ge van de door Belbrew gevoerde aktie tot "ratio nalisatie", een woord dat volgens hem alle mogelij ke ladingen kan dekken. Waar de Satir-folder Sa fir kwalifieert als kwaliteit, dynamisch en service- vriendelijk, stelt hij dat het "winnend team" nu het "verliezend team" aan het worden is. In een niet zo lang geleden door Den- dria uitgegeven brochure lezen we inderdaad wat volgt: "Kwaliteit, dynamisme en service zijn de drie be langrijkste karakteristie ken die ons bedrijf ken merken. Kwaliteit: de Dendria brouwerijen fabriceren drie bieren: Safir, zacht van smaak, Supra, eenp ils met een bittere smaak en Bergenbier, een luxe-bier met een hogere densiteit dan het pils-type. Alle drie kwaliteitsprodukten die door bierkenners geappre cieerd worden. Het dynamisme van on ze verkoopsdirekteuren en hun kommerciële mede werkers is een waarborg voor het sukses van uw zaak en uw toekomst plannen. Service bij de opname van de bestellingen, het telefonisch kontakt met de klanten en de diverse dien sten na verkoop, als debie- tinstallaties, publiciteit en inrichting cafés; plannen, ramingen en uitvoering van werken maken een ge heel uit van de voordelen die onze brouwerij u te bieden heeft. Maakt U ook deel uit van onze winnende ploeg? Het kontakt via deze brochure moet er U toe aanzetten ons in de nabije toekomst nog beter te le ren kennen. Het sukses van Safir, Supra en Ber genbier zal ook uw welsla gen helpen bepalen." De Artois-groep besliste er echter duidelijk anders over. Het te Aalst zo ge liefd pintje Safir zal nu inderdaad in Leuven wor den gebrouwen. Honderd jobs komen daarbij op de helling te staan. Dat ge beurde ook eerder met Zeeberg en De Blieck met de gekende gevolgen. Het stadsbestuur heeft bovendien met Safir lang lopende kontrakten on dertekend. Duidelijk is nu wel dat vele instanties met deze voor Aalst netelige toestand begaan zijn. Patrick De Smedt vraagt dan ook dat er vanuit het stadsbestuur een initiatief zou worden genomen, in de zin van het noodkomité van Mare Galle "Als Ar- tois Safir in Aalst niet wil, wil Aalst ook geen Safir meer". Eddie Monsieur: Stella-kapitaal in Safir noodlottig "De afbouw van de N.V. Dendria is zuiver en alleen een beslissing van een multinational, in casu Belbrew, een nieuwgebo ren concern dat zich - ik zou bijna zeggen vanzelf sprekend - geen zier aan trekt van het lot van de brouwerij-arbeidres uit het Aalsterse. Zielig is dat, als men weet dat in een vijftiental jaren de N.V. De Gheest later N.V. Dendria alleen nog overschoot als brouwerij van betekenis in het arron dissement. Gingen ter zie le: De Blieck, Zeeberg, Dendria en Concordia. Persoonlijk twijfel ik er zelfs niet aan dat de lokale Dendria-direktie wellicht alles in het werk zal ge steld hebben om een over leven en een maximale ontplooiingskans in eigen stad te bekomen. Desalniettemin heeft een vroegere beleidskeu ze, nl. de inbreng van nieuw Stella-kapitaal, dit tot uiteindelijke verwer ving van de meerderheid, in wezen de nefaste beslis sing van vandaag mogelijk gemaakt", zegt Monsieur. Hij stelt verder dat een gezond bedrijf om kapita listische redenen gewoon van de tafel werd geveegd. Hij vraagt zich dan ook af wat KMO's bij volledige ekonomische vrijheid nog te wachten staat. Voor het arrondisse ment Aalst, een gewest waar de reeks bedrijfsslui tingen sedert einde de ja ren '50 geen einde kent en waar de helft van alle werknemers pendelen, komt de gedeeltelijke Dendria-sluiting dan ook zeer hard aan. Reeds dit jaar sloten in Aalst twee bedrijven van enige om vang hun deuren, dit we gens faling. Het ging om het textielbedrijf Stele- mann met 85 werknemers en het meubelbedrijf Co- bar met 40 tewerkge- stelden. Raadslid Eddy Mon sieur vraagt dan ook met aandrang dat rechtstreek se onderhandelingen met de Dendria-ovememers zouden op touw gezet wor den opdat de afvloeiingen tot het strikte minimum zouden beperkt worden en eventueel nieuwe over koepelende aktiviteiten in Aalst zouden gevestigd worden, dit gebaseerd op onze gunstige centrale lig ging en dat de rol van de ekonomische dienst van de stad zou herdacht worden om aldus niet alleen aan KMO-ondersteuning te doen, doch dat ook in nau we samenwerking met de Interkommunale Land van Aalst, er zou in geslaagd worden belangrijke inve steerders in onze regio zouden belanden. Nieuwe vennootschap Schepen Ghisleen Wil- lems zegt dat het stadsbe stuur kontakt nam met Dendria en vernam dat op vrijdag 29 april de nieuwe vennootschap n.v. Bel brew werd gesticht door de brouwerijen Stella Ar- tois, Piedboeuf, Dendria, Wielemans, Mont-Saint- Guibert en Martinas. Vol gens de planning zou deze n.v. worden uitgebreid in 1989 met nog een vijftal thans nog onafhankelijke brouwerijen. Geen specifiek Aalsters probleem Bij het openstellen, in 1992, van de gemeen schappelijke grenzen bin nen de Europese Gemeen schap, willen de Belgische brouwerijen klaar staan - zo heet het - om de kon- kurrentie van het buiten land te trotseren. Er wordt geoordeeld dat de samens melting van de afzonderlij ke produktie- en distribu tie-eenheden hiertoe noodzakelijk is. Als voor delen van de integratie worden vernoemd: samen financieel sterker staan, derhalve zich beter kun nen wapenen tegen kon- kurrentie, de buitenlandse firma's "tegemoet kunnen treden", t.t.z. de konkur- rentie niet alleen onder gaan, maar er met actieve (wellicht agressieve) mid delen tegenaan gaan. Het opdoeken van de RESTAURANT ZAKENDINERS HUWELIJKEN EN FEESTEN Aan de kaart menu van de maand 995 degustatiemenu 1.500 Sluitingsdag dinsdag Mevrouw WELLEMAN-ASSELMAN Molenstraat 13 9410 ERPE-MERE 053/21.41.90 TER LINDEN RESTAURANT Degustatiemenu vanaf 1.300F Hoogstaande gastrono mische menu's aange past aan het jaargetijde. Zakenlunches en ban- ketten tot 90 personen. Oude Gentbaan 49 9300 AALST Tel. 053/77.03.57 £rfftaurant Michel en Jeanine Nuitten Specialiteit: Paling Filet pur Reservatie gewenst in de week-end Cf asthof Qijt» Specialiteit ribstuk op houtvuur Seizoengerichte spijskaart Gesloten op dinsdagavond Grote Steenweg 173 9260 OORDEGEM 091/69.28.74 HooUtrut 148 «10 HEUSDEN (091) 30 85 91 Restaurant Specialiteit vis en vlees Franse keuken Openluchtdiner in enige tuin Feestzaal van 10 tot 80 personen Woensdagavond donderdag gesloten Eigen traiteurdienst Reservatie gewenst Specialiteit pannekoeken Tea room Snack Gans de dag doorlo pend koude en warme keuken Sluitingsdag maandag Open: Week van 10-23 Week-end 10-01 u Moeremansplein 4 9400 NINOVE 054/32.37.51 WALTER GAILLY VIS- en VLEESSPECIALITEITEN ENTRECOTE A L'OS WILD IN 'T SEIZOEN Gesloten dinsdagavond en woensdag Parklaan 62 9300 AALST 053/21.47.08 Brusselbaan 5 1790 AFFLIGEM Tel. 053/66.70.80 Kasseide 78 LIEFERINGE (Ninove) 054/56.63.09 plaatselijke brouwerij als onafhankelijke eenheid is dus niet alleen een Aal sters probleem. Volgens spreker is het typisch Aal sters gevoel om Safir in Aalst te houden zoals het was niet meer opportuun. Na de participatie van een Leuvense brouwerij in N.V. Dendria, en vooral nu het instandhouden van een plaatselijke brouwerij in ons land economisch voorbijgestreefd blijkt, moet die lokale nostalgie maar definitief verlaten worden. Kunnen afvloeiingen worden opgevangen? Door het overhevelen van de produktie naar Leuven komen 71 arbei ders en 7 technische be dienden in de problemen. Die zouden kunnen opge vangen worden: - door tewerkstelling bui ten de firma (een twinti gtal arbeiders zouden reeds gesolliciteerd zijn door bedrijven uit Aalst en omgeving) - door uitbreiding van de distributie- en verkoops bedrijvigheid binnen de firma. Men signaleert in dat verband een studie welke dient uit te maken hoe de toekomstige distri butie zal verlopen. Het huidig onefficiënt verdelen van bieren en andere dran ken door de onderschei den brouwerijen (de vrachtwagens kruisen el kaar om op dezelfde plaat sen produkten te gaan af leveren) zal vervangen worden door geïntegreerde distributiecentra. Zo kan het gebeuren dat te Aalst de distributie zal verze kerd worden van bieren van een 10-tal verschillen de (zeer) grote brouwe rijen voor een regio die zich tot aan de kust kan uitstrekken. Hoe groot de tewerkstelling voor deze distributie zal zijn, is nu nog niet uit te maken maar ze zal in elk geval groter zijn dan nu in N.V. Dendria. - Bovendien, wanneer de tweede fusie zich in 1989 zal realiseren, zal meteen ook werk gemaakt worden van de centralisatie van de dienst "onderhoud cafés" (o.a. het reinigen om de 6 weken van de bierleidin gen in 15.000 cafés). Brou werij Dendria heeft 3.000 cafés. Ook deze aktiviteit kan een uitbreiding van tewerkstelling in Aalst meebrengen. Geen toekomst of een bedreigde toekomst? In de Aalsterse brouwe rij wijst men op de nood zakelijke betrokkenheid bij deze indrukwekkende wijziging in de wereld van de bierbrouwerijen in ons land. Men stelt het zo: wij moeten kiezen tussen geen toekomst of een bedreigde toekomst. Geen toekomst als niet meegedaan wordt met het koncentratiema- neuver uit afweer tegen het buitenland; een be dreigde toekomst, inder daad, als er wel aan mee gedaan wordt maar waar de toekomstige tewerk stelling vol onzekerheid zit. Schepen Willems zegt dat de openbare besturen, en dus ook het stadsbe stuur, deze evolutie van nabij moeten volgen en al wat mogelijk is onderne men om de tewerkstelling te beveiligen. De stad dient zich te richten tot de N.V. Belbrew en tot de nationale en regionale re geringen. "Het stadsbestuur is al leszins volledig vatbaar om een noodkomitee op te richten." Specialisatie Willy Van Mossevelde stelt dat deelnemen aan een noodkomitee goed is doch dat we met de be staande situatie zullen moeten leren leven. Het gebeurt allemaal boven onze hoofden heen. Vroe ger waren brouwerijen iri elke gemeente. Ook dat is voorbijgestreefd. En nu komt de volgende stap. Van Mossevelde wil toe komstgericht handelen maar vreest dat Dendria zich te veel heeft toege spitst op haar "pils" en te weinig op specialisatie. Momenteel zijn vooral speciale bieren in trek. Luc Latoir ziet toch één lichtpuntje. Als er in Aalst een grote dienst komt voor onderhoud van cafés en leidingen zit daar wellicht voor onze technische scho len een tip in voor het oprichten van aangepaste opleiding. (l.h.) Alle jongeren van de stad maar vooral deze van de Heilig 9 tot 12 jaar hoor je bij de Hartparochie worden uitgenodigd om lid te worden van rakkers of Kwiks, van 12 Chiro Feniks. tot 14 jaar bij de Toppers Samen een vlot maken, poppenkast kijken, een karwei of Tippers, van 14 tot 16 doen in de buurt, je feestneus opzetten, vertellen, een jaar bij de kerels of Tip- serieuze tocht maken... zyn enkele van de vele aktivitei- tiens en vanaf je 16c ver ten die je bij Chiro kan meemaken. jaardag tot je 18 dan ben Aalst. Op stap met de chiro In al de chiroaktiviteiten wil men vooral de nadruk leggen op het gemeen schap vormen: een chiro- groep probeert te leven als een (h)echte familie. Elk jaar is er dan ook het kamp, een groepservaring waarbij men er gedurende een tiental dagen op uit trekt. Voluit spelen en le ven in een stuk ongerepte natuur is een ware bele venis. Dit jaar gaat Chiro Feniks op kamp naar het Land van Katoren (bij Eksel-Heksel) om er sa men van 14 tot 24 augustus een unieke tiendaagse mee te maken. De leden worden ook vol gens hun leeftijd opge deeld. Vanaf 6 jaar tot 9 jaar is er de speelklub, van Aalst- Met Chiro Feniks naar het speelplein je bij de aspiranten. Alle leden van Chiro Fe niks komen elke zondag samen in de Hof van de H. Hartkring, Dr. De Moor straat vanaf 14 uur. Indien je geïnteresseerd bent, aar zel dan niet om een kijkje te komen nemen of bel gewoon eens voor infor matie op het nummer 053/ 21.00.20 of 053/78.01.94. Chiro Feniks een unieke plek waar kinderen en jon geren op verhaal kunnen komen, waar zij wat stoom kunnen aflaten en waar ze kansen krijgen om zichzelf en anderen beter te leren kennen. JM Heyman Op vrijdag 27 mei viert Fami- liezorg Oost-Vlaanderen met een akademische zitting in het Internationaal Kongrescen- trum te Gent zijn 40-jarig be staan. Voor meer informatie: Familiezorg Oost-Vlaande ren, Zwartezusterstraat 18 te 9000 Gent (091/25.78.83).

De Voorpost | 1988 | | pagina 14