Ex-Aalstenaars vertellen over hun roots Milieugroepen blijven afzijdig van Miiieubeurs Miiieubeurs wordt reeds voorbereid Koninkrijkzaal Getuigen van Jehovah op Asserendries Opnieuw winst voor stedelijk onderwijs Lentefeest voor de Vrijzinnige Jeugd Vrijetijdsnamiddag te Melder! Richard Goossens niet meer op de lijst 2 - 13.5.1988 - De Voorpost CSC De Rank nam onder voorzitterschap van volksvertegenwoordiger Mare Galle een merkwaardig initiatief. Vijf ex-Aalstenaars werden op de praatstoel gebracht. Ze hadden gemeen dat ze allen uitgeweken zijn uit de Ajuinstad. Welke herinneringen ze aan Aalst overhouden, welke bindingen ze er al dan niet nog mee hebben, hoe ze de Aalstenaar van op afstand zien en in hoeverre ze nog de Oiljsterse taal machtig zyn waren zowat konstanten die in de vraagstellingen door diverse interviewers meestal voorkwamen. In de kleine schouwburg in De Werf werd het bovendien een stijlvolle bedoening waarbij lerares aan de Hogere Orgelschool Conny elk gesprek passend muzikaal afrondde en zorgde voor even verademing. Oliva De Roo zorgde voor een speelse presentatie en Mare Galle noemde het een experiment, dat het als zeer geslaagd werd ervaren bleek duidelijk uit het feit dat reeds op 16 mei een tweede praatavond volgt waarop ook volksvertegenwoordiger Luc Van den Bossche, dramaturg Frans Redant en voetballer Van Poel voor de plus nog twee nader te bepalen ex-Aalstenaars aan de tand zullen worden gevoeld. Professor Piet Thomas, priester Deze in een wolhandel in de Zoutstraat geboren Aalstenaar (1929) die dok toreerde in de Germaanse filologie op een proef schrift over Freud en nu professor letterkunde is aan de univ te Kortrijk, houdt de zaal in zijn ban. Met zijn realistische schil dering van zelfbeleefde ta fereeltjes laat hij Aalste- naars in gedachten knikke ren op de stenen bijgang, rolschaatsen op de Vesten of met de autoped (trotti- net) rond de blokken rij den. Als kind stond hij met wol op de markt en wist er steeds vlug van af te geraken. Fietsen op de Botermarkt deed hij in derdaad liever. Met «ik speelde gemengd» bracht hij even hilariteit in de zaal. Van de Jezuïeten waar hij schoolliep hoort ge hem geen enkel minder goed woord zeggen. «Het was voor mij een periode van grote vrijheid. Ik voel de er me gelukkig en in mijn sas. De speelplaats was ons terrein en de Je zuïeten lieten er ons baas. Ik was wel extern en had dus steeds een uitwijkmo gelijkheid» voegde hij er aan toe. Na Aalst volgde hij Klein Seminarie te Sint-Niklaas en Groot Seminarie te Gent en voor zijn docto raatsthesis toefde hij ook in Wenen en Londen. Piet Thomas schreef zelf gedichten en begon, toen de inspiratie hem in de steek liet, gedichten te vertalen «De beste reme die om terug inspratie te krijgen, stelde hij. Nadien waagde hij zich aan kritiek en dat is «de beste manier om alle mogelijke inspira tie te verdrijven». «Ik hielp Louis Paul Boon aan de Staatsprijs voor Letterkunde en dat be zorgde me in West-Vlaan- deren wel heel wat narig heid». De grootse verering als dichter koestert Piet Thomas voor Gery Hel der enberg. Een poëet die hij onmiddellijk na Gezel- Ie en alleszins voor Ver- schaeve situeert. «Hij had een enorme bibliotheek en eveneens dergelijke disko- teek waarin ik me dagen lang kon Vermeien». L.P. Boon is voor Piet Thomas een groot schrij ver. En bovendien een man met echte vriend schap in alle eerlijkheid. «Met Boon was kameraad schap boven alle grenzen heen quasi natuurlijk». Zijn Dirk Martensprijs werd trouwens de aanloop naar ruime bekendheid. «Ik woon in Bellegem en heb Aalst eigenlijk weinig gemist al volg ik regelma tig in de krant op wat er in Aalst zoal gebeurt en dat is vaak heel wat». De Aalstenaars herkent hij aan zijn grappigheid, zijn totaal gebrek aan eer bied voor de pronkzucht van de macht (hij zet «ho vaardigheidsbekleders» gaarne in hun hemd) en hun vrijheidsliefde. «Schelden» is tevens een kenmerk van de Aalste naar en Thomas kan het weten want hij stelde een bloemlezing samen over schelden in de litaratuur. Dichter Marcel Wauters Dichter Marcel Wauters (1929) liep school in het Atheneum, haalde het on derwijzersdiploma te Gent en werd ambtenaar aan het ministerie ekonomi- sche zaken te Brussel. In 1947 verhuisde hij defi nitief naar de hoofdstad, werd er mederedakteur aan «Tijd en Mens», ont ving de Dirk Martensprijs in 1963 en werd voorzitter van het Vlaams P.E.N.- Centrum. Marcel werd geboren ver weg van het centrum. Hij sprak als kind geen Oilj- sters. Eerder neigde zijn dialekt naar dat van Her- dersem. In die tijd sprak men in Aalst van straat tot straat een ander dialekt. Voor hem bestaat «de Aalstenaar» niet. Wel zijn er veel types Aalstenaars. De invloed van karnaval op de gewone Aalstenaar is minder doordringend dan wordt gedacht. Toch kan hij het fenomeen kar naval uit Aalst niet weg denken. Aalst is er inder daad mee vergroeid. Of Aalst een kultuurstad is roept bij Wauters diverse reakties op. Dat het stand beeld van Jan de Lichte hier niet mocht komen noemt hij een schande maar anderzijds is Aalst vooruitstrevend door het instellen van de Prijs voor Literatuur. Een tweesnij dend zwaard dus. Voor hem is Louis Paul Boon te weinig gewaar deerd. «Die werd pas ge kend door de TV-uitzen- ding 't Is maar een woord». Wanneer Marcel Wauters nog eens naar Aalst komt op familiebezoek vindt hij het telkens veranderd. En niet bepaald in de goede richting. Veel groen van weleer is verdwenen. Alhoewel hij zich aller minst Brusselaar voelt, woont hij er toch graag. Voor de kuituurminnaar biedt de hoofdstad inder daad ontelbare ontplooi ingskansen. Voor hem is de Aalstenaar een mens zoals overal waar dan wel een laagje karnavalvernis op verstreken is... Kunstkritikus Jan D'Haese Jan D'Haese is een pitto reske figuur. Goedlachs, om geen geintje verlegen en flapuit eerste klas. Hij is kunstkritikus van 't Pal- lieterke, was ooit Oost frontstrijder, werd lau reaat van de Pol de Mont- prijs en schreef voor heel wat kranten van allerlei pluimage. Hij is een kind van de «Puiteput» en men noemde hem Jan van Frans van Melle Puitela- wijt. «In 't Puitelawijt» was de herberg van zijn grootmoeder die buiten 't centrum ver voorbij de Meuleschettestraat woonde. Lagere school volgde hij in «de patronage» en daarna trok hij naar «den Athe- "Sponsoring door vervuilers al te gortig" De voor 16 tot 22 september e.k. geplande Miiieubeurs zal door dertien milieugroeperingen genegeerd worden. Dit omdat milieubelastende bedrijven als Amylum en Intercom-Interstoom deze beurs gaan sponsoren. Dat wordt door deze milieu vrienden als al te gortig ervaren. Raldes, Regionale Ak- niet een passende sponsor tiegroep Leefmilieu Den- kan zijn. Wel is er een der en Schelde stelt dat Milieu-effektenrapport in Amylum teveel lawaai, de maak doch Raldes kent weeë geuren, stoomwol- er de resultaten niet van ken en poedersneeuw pro- en moet dan nog zien in duceert en het leefmilieu hoeverre dat wordt uitge- danig schaadt en dan ook voerd. In afwachting zou Op zaterdag 14 mei e.k. organiseert de Oudervere niging voor de Moraal afdeling Dendermonde in samenwerking met het Humanistisch Vrijzinnig Vormingswerk en de Humanistische Jongeren het 14c Lentefeest voor de Vrijzinnige Jeugd. Om 15 uur vindt de academische zitting plaats in de Feestzaal van het Rijksinternaat, Galeidestraat 30 te Dendermonde. De heren Alfons Cools en Ro land Van Nieuwenhuyzen, nationaal voorzitter van de Oudervereniging voor de Moraal zullen er de ouders van de feestelingen toe spreken. Het animatiegedeelte (i.s.m. het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap) wordt verzorgd door Dan ny Verbist, T.V.-presentator van «Kameleon» en start om 17 uur- in de lokalen van het Koninklijk Atheneum, ingang Geldroplaan te Dendermonde. De toegang is gratis. In dezelfde gebouwen gaat de feestmaaltijd door. Verdere inlichtingen kunnen bekomen worden op volgende telefoonnummers: 052/21.33.90 en 052/ 21.57.92. Raldes zich beter van der gelijke sponsoring waar mede milieumensen ge- kompromitteerd worden onthouden. Raldes heeft bovendien twijfels over het principe van de sponsoring zelf. Dergelijke beurs werd reeds tweemaal georgani seerd zonder sponsoring. Raldes vraagt zich dan ook af waarom ditmaal spon sors moeten worden aan getrokken. Wellicht ligt tanende be langstelling voor beurzen te Aalst daarvan aan de basis. In 1984 kwamen er 10.000 bezoekers doch in 1986 slechts 6.000. En nu "landbouw" er niet bij is kan het ergste gevreesd worden en zocht men sponsors om te voorko men dat men in de rode cijfers zou belanden. Maar ook Interstoom-Intercom wordt door Raldes als niet passend ervaren. Vooral omdat wegens een nieuwe vergunning er meer ver vuiling zal worden geduld dan bijv. in Kluisbergen. De 80 m. hoge schouw zal daarenboven zorgen voor dispersie over een heel groot gebied waarbij de overheersende zuid westenwind een rol zal spelen. Samenwerkingsverband Raldes legde de vraag aan de verenigingen van née» waar ondermeer Jef Van de Wiele, de latere leider van De Vlag, zijn leraar werd. D'Haese was medestichter van studentenklub Den- derdal en paradeerde graag op zondag na de hoogmis op de Grote Markt om indruk te ma ken op het vrouwelijk ge slacht. Eens verhuisd naar Gent bleef hij onder invloed van leraar Uyttersprot die hem aanzette tot het bedrijven van literatuur. De kunst kring waartoe D'Haese behoorde had zijn thuisha ven in «'t Pompierke» bij Van Paemel. Het was er een smeltkroes van alle mogelijke artiesten in spe. Zelfs boven op Bouchout- berg werden kunsthappe nings gehouden - «ses sies» noemde men dat dan - waarbij D'Haese steeds haantje de voorste was. Eerst maakte ik gedichten «van achter 't schuur» stel de hij doch «stilaan werd ik een serieuze dichter». Hij werkte voor heel wat bhden en publikaties en zelfs voor het toenmalig NIR ofte Nationaal Insti tuut voor Radio-omroep dat later nog de BNRO zou worden. Jan D'Haese, goed voor alle taken, scha kelde dan nog van het let terkundig vlak over naar de beeldende kunst. Rektor Freddy Adams Freddy Adams is geen echte Aalstenaar ook al liep hij er school. Hij werd geboren in Lede en pro moveerde tot doctor in de wetenschappen. Hij is ex- voorzitter van de Interuni versitaire Raad en rektor van de Antwerpse univer sitaire instelling. Geboren in 1938 liep hij school te Lede docht trok in het 5e lagere naar het Athe neum. Hem werd een ver menigvuldiging met ne- genproef voorgelegd om zijn mathematische kennis te testen. Voor hem was Aalst niet alleen de stad van de school maar ook die van de cinema, van de aller eerste jeansbroeken, van de patekens, friet en ijsjes. Zijn herinneringen aan Aalst zijn, door de lange afwezigheid en het voort durend verhuizen eerder vaag geworden. De win kels zijn veel mooier ge worden vindt hij maar dat zal wel een algemeen feno meen zijn. Eigenlijk heeft Adams te veel van zijn roots kwijt gespeeld door voortdu rend te verhuizen. Hij woonde onder meer in Wetteren, Menen, Kort rijk, Antwerpen en nu in Zwijnaarde. Hij vond Aalst wel een stad van gepaste groot heid. Niet té groot omdat mensen elkaar zouden kunnen blijven kennen en anderzijds toch voldoende groot om iets te kunnen realiseren als bvb. dit kul- tureel centrum, «'t Is nog een stad op mensenmaat». Romain Van de Maele Ietwat optimistisch aange kondigd als professor aan de VUB noemt Romain zich eigenlijk een mede werker van deze universi teit. Als zoon van een Amerikaanse vader en een Engelse moeder, dochter van een Ierse vader, voelt Romain zich overal en nergens thuis. Te Aalst woonde hij bij de Leo- poldlaan aan de Beuken- dreef. Hij studeerde een tijd lang in Denemarken en tevens in Manchester en publiceerde in zijn Aal- sterse periode regelmatig in «Voor Allen». Hij voelt zich eigenlijk maar weinig Aalstenaar meer maar voelt zich van overal. Aalst heeft hem alleszins niets in de weg gelegd om zijn eigen weg niet te kun nen gaan. Als gepatenteerd Boon kenner stelt hij dat L.P. Boon nog steeds als litera tor ondergewaardeerd is. Op maandag 16 mei gaat wellicht de tweede praata vond door met onder meer volksvertegenwoordiger Luc Van Den Bossche, dramaturg Frans Redant, gewezen voetballer Antoi- ne Van Poelvoorde en een paar anderen. LH U kent vast de tweejaarlijkse Leefmilieutentoon stelling die in 1984 en 1986 gekombineerd werd met de Land- en Tuinbouwtentoonstelling. Dit jaar zal het er enigszins anders aan toe gaan. De stedelijke dienst leefmilieu is inmiddels druk in de weer met de voorbereiding van een Miiieubeurs, die plaats heeft van vrijdag 16 tot en met donderdag 22 september 1988. Ze is doorlopend van 9u30 tot 21 u. voor het publiek toegankelijk. Een individueel toegangsbewijs kost 50 fr. De totale oppervlakte van de Keizershallen (onge veer 6000 mJ) zal deze keer volledig gewijd zijn aan het milieu, in de ruimste betekenis. Er zijn drie hoofdthema's: Ons leefmilieu: problemen en oplossingen door verenigingen en openbare diensten. Kommerciële beurs: natuurvoeding, alternatieve geneeswijzen, biologische land- en tuinbouw, mi lieuvriendelijke en natuurlijke produkten, milieu- edukatie enz. Milieutechnologie: producenten, invoerders en pro motoren stellen de nieuwste technieken tentoon. U vindt er in een fraai groen kader alle informatie over anders werken, leven en kopen. Wie werkelijk begaan is met de mens en zijn milieu mag niet nalaten eens een kijkje te komen nemen. Elke dag zijn er meerdere voordrachten en/of film- of dia montages over de meest verscheiden onderwerpen. De stedelijke dienst Vrije Tijd organiseert een namiddag op het dorpsplein te Meldert op zaterdag 25 juni. Programma: Rommelmarkt van 9.30 tot 12.30 u. Voor alle geïnteresseerden: inschrijvingen dienst Vrije Tijd, Kattestraat 33 te Aalst, tel.: 053/ 77.11.11 - toestel 283. Geleide wandeling, onder leiding van bestuursle den van W.S.V. De Kadees. Parcours: 6 a 7 km max. 10 km. Vertrek om 15 u. op het dorpsplein te Meldert. Aankomst vermoedelijk rond 17 u. Inschrijvin gen ter plaatse. Demonstraties van allerhande hobby's, van 14 tot 19 u. op het autovrije dorpsplein. Vinkenzetting, van 16 tot 17 u. Vooruit: 3.000 frank. Balboogschieting. Handboogschieting van 14 u. tot 19 u. doorlo pend demonstraties op mobiele wippen. Volkssporten van 14 tot 19 u. Mini-playbackwedstrijd in Zaal Sint-Cecilia (bij Ingrid), Dorp 36, Meldert. Inschrijvingen: gratis op de dienst Vrije Tijd, Kattestraat 33 te Aalst. LH Aalst. In de Langestraat werd het 100-jarig bestaan van het bedevaartoord herdacht met een plechtige mis aan de grot. Heel wat gelovigen woonden die plechtigheid bij (a) De beide gemeenten (verenigingen van gelovigen van een kerkgemeenschap) Aalst-Oost en Aalst-West van «De Getuigen van Jehovah» hebben aan de Asserendries een nieuwe «Koninkrijkszaal». Wat eerder een meubelfa briek was (Waterschoot, nu in Oudegem-Dendermonde) werd nu een complex. Een nieuw gebouw met groen- en parkeerplaatsen, kantelen en een voor de Jehova's typerende «Wachttoren». De zaal die 200 zitplaatsen zien van alle nodige akko- biedt is eigentijds en voor- modatie. Gemeenteraadsverkiezingen OCMW-voorzitter Richard Goossens is geen kandi daat meer bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen. Hij stond enkel onder voorbehoud op de PW- lijst als lijstduwer. Naar we vernemen zou partijvoorzitter Alfons Pari- daens zijn plaats innemen. Richard Goossens zal eerlang zijn motivering ken baar maken, LH Het oud gebouw en terrein werden aangekocht met eigen geld en met steun van het Wachttorenge nootschap. Bijgebouwen werden gesloopt en het hoofdgebouw van de vroe gere fabriek ontmanteld. Na het bekomen van de renovatievergoeding werd alle werk gedaan door le den van het genootschap en dit tijdens de weekends maar dan wel met een ploeg die tot 50 mensen kon bevatten! Voor de bestaande fa- brieksmuren werd een muur gemetseld en er kwam een totaal nieuw dak. Rond het gebouw dat 5 a. groot is ligt een aangeleg de parkeerruimte voor een 30-tal wagens en heel wat groen. In de Koninkrijk zaal, die openbaar is en van buitenuit zichtbaar, staan oude bioskoopzetels die eigenhandig een flinke beurt ondergingen. Voor de getuigen van Je hovah wordt deze zaal een middel om nog meer men sen te bereiken. het Samenwerkingsver band Leefmilieu Dender streek voor en vroeg hen onafhankelijk, hun hou ding te bepalen in verband met deelname aan de Mi iieubeurs. Wielewaal- Denderland en Werk groep Bomen-Park, in fei te éénpersoon, staan ook afkerig tegen dergelijke praktijken maar willen wel meedoen, al protesterend. Raldes zelf schenkt liever klare wijn en doet niet mee. Het weet ten andere dat protesten weinig opleve ren en dat protestborden makkelijk met zwarte verf worden volgespoten. Wie- lewaal-Scheldeland be raadt zich nog over haar houding maar de volgende leefmilieuverenigingen sturen alleszins hun kat naar de miiieubeurs in sep tember eerstkomende. Tenzij afgezien wordt van sponsoring door beide ge citeerde bedrijven. Aldus werd gesteld op de pers- konferentie in het Tref centrum. Groepen die niet mee doen zijn: Raldes, Werk groep Leefmilieu Groot- Berlare, Milieugroep Den derleeuw, De Wielewaal 's Heerenbosch, vzw Kole- na, vzw Natuurgroep De Gemzen Lede, vzw Den der en Zenne, Verenigde Natuurgidsen Pajotten- land, NM 's Heerenbosch, vzw De Ijsvogel Opwijk, Werkgroep "Neen aan de Doorsteek" Baasrode, De Wielewaal afdeling Nino- ve/Geraardsbergen en Alem Erpe-Mere. (l.h.) De eerste schooldag na de paasvakantie, de eerste dag dat kleuters hun eerste schreden zetten in de «grote sc ooi; de kleuterschool. Huilende kleuters, beteuterde moeders, bezorgde grootouders. Wat echter niet uitsluit dat ouders en grootouders steeds meer hun vertrouwen stellen in het gemeentelijk onderwijs. Het gemeentelijk kleuteronderwijs kende thans een aangroei van 110 kleuters op deze eerste schooldag voor de nieuwe kleuters, terwijl er een 30-tal ingeschreve nen zich nog niet aangeboden hebben. Dit brengt met zich mee dat 5 kleuteronderwijzeressen kunnen worden aange worven, namelijk te Meldert, Erembodegem, Oude Gentbaan, Binnenstraat en Hoveniersstraat. Het vertrouwen van de ouders en de grootouders in het gemeentelijk onderwijs is een stimulans te meer voor de stedelijke leerkrachten en zeker hoopvol voor de toekomst van het gemeentelijk onderwijs. School Cijfers 1.10.1987 Cijfers 18.4.1988 Winst Verlies Kerrebroekstraat 28 33 5 Vrijheidstraat 23 30 7 Ediksvelde 37 43 6 Oude Gentbaan 99 122 23 Herdersem 58 69 11 Binnenstraat 159 178 19 Erembodegem 102 111 9 Gijzegem 19 18 1 Moorsel 29 37 8 Meldert 20 30 10 Hoveniersstraat 63 76 13 Totaal 110

De Voorpost | 1988 | | pagina 2