In hoeverre staan senioren te Aalst buitenspel Geslaagde Opendeurdag in Rustoord «De Hopperank- Erembodegem Aalsterse politie oefent geduld Vergrijzing van de bevolking vormt een uitdaging Huis De Bruyn storend? De Voorpost - 13.5.1988 - 3 In De Werf kwamen vele tientallen senioren opdagen op een informatievergadering georganiseerd door Aalst 2000. Het lag in de bedoeling te toetsen in hoeverre de senioren die toch met hun 16.000 zowat een vyfde van de Aalsterse bevolking vertegenwoordigen inderdaad al dan niet buitenspel worden gezet. Van de overheid verwachten de bejaarden dat ze niet alleen oog heeft voor hun problemen doch dat ze er bovendien iets voor onderneemt. Zowel op nationaal als op regionaal vlak werden er reeds een aantal initiatieven genomen als het gewaarborgd inkomen, de oprichting van bejaardentehuizen en dergelyke meer. Ook in Aalst kwamen er initiatieven als de klusjesdienst, de poetsdienst. Een dienstencentrum in Moorsel. Aalst. Iedere vrijdagvoormiddag wordt er geturnd in de Hopperank Zondag 8 mei was het moeders feestdag. Voor het O.C.M.W.-Aalst alvast een goede gelegenheid om op zaterdag 7 mei van 14 tot 21 uur en op zondag 8 mei van 14 tot 17 uur, de deuren van het Rustoord «De Hopperank», gelegen in de deelgemeente Erembodegem, Ninovesteenweg 121, open te stellen voor al wie belang stelt in het leven en vooral in de ergotherapie-werking binnen de muren van deze riante inrichting. Voor heel wat familiele den en kennissen van daar-inwonende moeders meteen een aanleiding voor een nauwere kennis making... Het rustoord «De Hoppe rank» is een riant verblijf van plus zestigers, gelegen Ninovesteenweg 121 te Erembodegem, aan de rand van het Osbroekbos «de groen long van Aalst», naast het vroegere kas teelpark Moyersoen. In de inkom aan de hoofd ingang, netjes gepresen teerd een «toonkast»: al lerlei rietwerk, haakwerk, macramé, wasspeldenkon- strukties, naaldwerk, brei- werk..., gerealiseerd door meerdere vrij aktieve se nioren, volgens technie ken, aangeleerd tijdens de verschillende «hobby-akti- viteiten» iedere maan dag aangeleerd tijdens de verschillende «hobby- aktiviteiten» iedere maandag- en woensdag voormiddag en vrijdagna middag, onder leiding van dhr Patriek De Muyter. Daarbij een tip: «Eventue le kopers kunnen zich wenden bij Alice Van de Voorde, kamer 3 of bij het diensthoofd Paul Ste vens», Resultaten van «er gotherapie» waarbij naast ontwikkeling van het ge heugen en schoonheidsge voel, mogelijkheid wordt gelaten tot botvieren van eigen kreativiteit en zelf standigheid van de deelne mers. Daar tegenover aan de wand, twee gedenkplaten die elke bezoeker herinne ren aan «de eerste steen- legging op 12.9.1970» en «de officiële opening» vijf jaar later, van het kompleks. We lezen: «Of ficiële opening op 23.11.1975 door de heer Ghys, afgevaardigde van de heer Minister van Volksgezondheid in aan wezigheid van: de Kom missie van Openbare On derstand: de voorzitter Eeckhout Philemon, de le den: Palsterman Firmin, Gijsels Teofiel, Arijs Georges, De Jonge Phile mon, Van der Borght Jan, de sekretarisl De Saede- leer Alfons, de ontvanger: Arijs Leon, sociale dienst: Paul Stevens, het schepen college: de burgemeester: Boel Frans, de schepenen: De Cremer Firmin, De Luyck Maurice, Bruyland Frans, Van Vaerenberg Remi». «De Hopperank» biedt thans verblijfsmogelijk- heid aan 54 plus-zestigers. Een 40-tal inwoners be schikken er over een indi viduele kamer, de overi gen waaronder drie echtparen over twee persoonkamers. Alle ka mers zijn van individueel sanitair voorzien. Op elke verdieping zijn er twee badkamers. Gezien zijn infrastruktuur is het rust huis vooral afgestemd op valide bejaarden en op se- mi-validen die zich kunnen «behelpen» met behulp van één verpleegster. Voor een «rustig zitje» of een «babbeltje met de buur» kunnen zc terecht in een drietal luchtige zithoe ken. De ruime refter is een polyvalente zaal die wel eens omgevormd wordt tot ludieke ontspanningsruim te. Het geheel, gelijk vloers en twee verdiepin gen, laat beslist een goede indruk na. Verleden zater dag en zondag zette «De Hopperank» zijn deuren open voor alle belangstel lenden. Met een tentoon stelling in de «Raadszaal» en verkoop van afgewerk te produkten wilde het be stuur alvast de nadruk leg gen op de ergotherapie- werking, in het rustoord. Wie in «De Hopperank» verblijft kan «er beslist iets goeds van maken». Een twintigtal aktieve bejaar den volgt er regelmatig de voorziene bezigheidsthe- rapie-aktiviteiten, geleid door ergotherapeut De Muyter, geprogrammeerd door sociaal-verpleegkun dige Lutgard De Rijck. We noteerden: wekelijks: animatiegezelschapsspelen als kaarten, monopoly, lotto..., iedere vrijdag- voormiddag een half uurt je turnles, plantjeskweek, wandelen in eigen omge ving, maandelijks: ver jaardagsfuif, deelname aan de hobbybeurs in de Aalsterse Keizershallen, jaarlijkse reis, vieren van belangrijkste feestdagen in het rustoord zelf, bijwo nen van optredens van ge kende animators als La Esterella, Tony Ghijs en Paul Van Gooidonck, deelname aan de jaarlijkse seniorenweek en senioren dag te Aalst, regelmatige hobby-aktiviteiten..., zelfs toneelvoorstellingen.. De goede werking van De Hopperank hangt zeker en vast af van de inzet van het personeel. Het is belang rijk dat ze van de bejaar den houden en goed met hen omgaan. Er ligt wel eens ,,een haartje in de boter». Maar telkens wordt dan alles wel uitge praat door een «begrijpen de» direktie. Sinds 13 ja nuari 1982 kunnen de in woners met vragen, wen sen, suggesties en eventue le klachten via een «Be- jaardenraad» terecht bij de direktie, die deze via het O.C.M.W.-Rusthui- zenkomitee laat behande len. Voorzitter is Paula Boxtael, ondervoorzitter Florine Verdoodt. De ver gaderingen worden thans driemaandelijks gehou den. Zo wordt aan de be woners meteen inspraak verleend over de totaliteit van het leven in het rust oord zoals het waait en draait (de huisvesting, de menu's, de gezelligheid, de ontspanning...). Daar bij hoort dan ook nog de publikatie van een info blad waarin de resultaten kenbaar gemaakt worden en de familiegeest bevor derd. Er heerst duidelijk een goede sfeer binnen de mu ren van het rustoord. En om dit alles is het zeker goed voor bejaarden te le ven in «De Hopperank» te Erembodegem! D.B. Over deze problemen spraken op de info-verga- deringen Wim Verleysen, ere-gedeputeerde, erese- nator en momenteel on dervoorzitter van de ad viesraad voor de Derde Leeftijd en Richard Goossens, voorzitter van het OCMW Aalst. Klachten Senioren uiten vaak al dan niet gegronde klachten. We laten de gegrondheid ervan over aan uw goed dunken. «We willen graag deelne men aan het verenigingsle ven in de stad maar heb ben geen transportmiddel. Toch vernemen we dat er een mindcr-mobielencen- trale bestaat en dat er vrij willige chauffeurs beschik baar zijn». «We zien ook graag een of andere opvoering in De Werf maar die hebben meestal 's avonds plaats en dan kunnen we er niet heen. Wc vragen niet dat de avondvoorstellingen zouden worden vervangen worden door matinees. Wel echter dat er namid dagvoorstellingen zouden aan toegevoegd worden waar mogelijk». «In de stadsbrochure die informatie verstrekt over alle mogelijke zaken wordt niets vermeld over de werking van het OCMW. En van de ge plande «groene telefoon» hebben we niet veel meer gehoord». «Op de H. Hartparochie stond één kaarthuisje. Het werd druk bezocht want de verantwoordelijke no teerde elke dag van 15 tot 20 bezoekers. Maar toen de man in kwestie ziek werd, werd het kaarthuisje afgebroken. Spijtig genoeg was één van de kaarters daarvan der mate onder de indruk dat hij zich verhing». Wim Verleysen Een beleid voor senioren moet stoelen op hun be hoeften, werd door Wim Verleysen gesteld. Daar toe werd een brede enquê te georganiseerd. Toen werden enquêteurs door het stadsbestuur ter be schikking gesteld en trok ken een jaar lang de baan op. Ruim 10.000 van de 16.000 senioren werden thuisgevonden en hadden zich akkoord verklaard de vragen te beantwoorden. Een psycholoog-socio loog, een maatschappelijk werker en een binnenhui- sarchitekt (het ging vaak ook over huisves tingsproblemen) rafelden de antwoorden uit elkaar en trachten er valabele in- dikaties, wellicht konklu- sies uit te trekken. Daaruit alleen bleek reeds dat 892 senioren zichzelf niet kunnen behelpen. 892 op 16.000 is wellicht een klein percent maar zeker niet te verwaarlozen want het gaat over 892 mensen. Ook bleek uit de enquête dat heel wat mensen on wetend zijn over wat voor hen bestaat en gedaan kan worden. Toch werd de 60- plus gids hen bezorgd, zijn er de wekelijkse persbe richten, werden in 5 deel gemeenten hoorzittingen georganiseerd en lokte een infonamiddag in de Kei zershallen een vol huis. Adviesraden Wim Verleysen hoort wel eens zeggen dat adviesra den gewoon zoethoudert jes zijn om de mensen be zig te houden. Hij stelt alleszins dat zulks in zijn inzichten alleszins niet het geval is. Eventuele knel punten worden ter plekke bekeken en bestudeerd wordt hoe eraan kan ver holpen worden. Zo noemt hij onder meer gevaarlijke kruispunten, moeilijke oversteekplaatsen wegens hinderend groen, ontbre ken van een verhoogde opstap aan bushaltes voor anders-validen en te wei nig openbaar vervoer 's avonds. Verder werd gesteld dat de meeste door senioren betrokken woningen verre van aangepast zijn aan he dendaagse noden. Toch kunnen senioren niet ge nieten zoals andere bur gers van leningen met ver laagde rentevoet. Zelfstandig wonen maar niet eenzaam 92% van de Derde Leef tijd wil enkel in een rust huis als het echt niet an ders meer kan. «Als ik mijn plan niet meer kan trekken». Geopteerd wordt alge meen voor service-flats. Mensen wonen er zelfstan dig dicht bij een diensten centrum waar ze voor alles en nog wat terecht kunnen. De adviesraad suggereer de trouwens dat dergelijke flats zouden worden ge maakt van het gebouw «De Rink» naast Netwerk in de De Ridderstraat. Gezegd eveneens werd dat 4.000 seniores behoefte hebben aan een alarmtoe stel om het in noodgeval niet geïsoleerd te laten. Service-club Lions stelt er een paar honderd ter be schikking maar dat is uiteraard verre van vol doende. De adviesraad vraagt dan ook dat het stadsbestuur er een aantal zou aankopen. OCMW ten dienste OCMW-voorzitter Ri chard Goossens wil de in tegratie van bejaarden in de gemeenschap bevorde ren. Daarenboven stelt het OCMW een bredewaaier diensten ter beschikking. Hij stelt echter dat het OCMW-Aalst arm is ten opzichte van OCMW's el ders en dat dus heel wat voorstellen niet haalbaar zijn om financiële redenen. Aalst moet dan ook zuinig werken. Na Brugge is de toelage die het OCMW van het stadsbestuur ont vangt verhoudingsgewijs de laagste van heel Vlaan deren. Diensten Graag verwijst Richard Goossens maar de be staande diensten als klus jes-, poets- en de onlangs opgerichte gereatne- dienst. Evenzo de dienst budgettering die een aan tal mensen begeleidt in het besteden van hun financië le middelen. Momenteel stelt het OCMW niet minder dan 90 gezins- en bejaarden helpsters ter beschikking plus 62 schoonmaaksters. Deze personen bedienden verleden jaar 420 klanten waarvoor ze 86.000 uren presteerden. Klusjesman nen hielpen 148 mensen, 12 aanvragen moesten echter worden afgewezen vooral dan dakwerken. Het moeten immers klus jes blijven en niet echte grote herstellingswerken. Verder kon het OCMW 180 gezinnen helpen met voedsel van de Europese Gemeenschap. En in de sociale sektor zijn momenteel 2.000 dossiers in behandeling gaande van bestaansminimum over dienstverlening, budgetbe geleiding, geplaatste kin deren, borgstellingen in vreemde rustoorden tot rechtsbijstand. Het ganse gamma van de dienstverle ning. Rusthuizen In de Aalsterse rusthuizen verblijven momenteel 175 senioren in Sint-Job, 85 in Sint-Lieven en 54 in Hop perank, de dagprijs is 650 fr. doch de werkelijke kostprijs is veel hoger: 776 fr. in Sint-Job, 1.138 fr. in Sint-Lieven en 1.096 fr. in Hopperank. Dat betekent dat de stad er per jaar zowat 30 miljoen moet bij passen, 650 fr. dagprijs, vergeleken bij soortgelijke instellingen, is laag, be sluit Richard Goossens. Opvang «Ons heel leven lang heb ben we betaald, nu willen we ook onder alle omstan digheden valabel opgevan gen worden» stelde dr. Dierick namens de Derde Leeftijd. «We zijn zowat één vijfde van de totale groot-Aalsterse bevolking en willen allerminst bui tenspel worden gezet». Een tussenkomst waarmee dr. Dierick algemeen ap plaus kreeg. Memorandum Momenteel legt de Aal sterse adviesraad voor de Derde Leeftijd de laatste hand aan een memoran dum met de wensen en de behoeften van de senio ren. Alle partijen en be leidsmensen krijgen dat memorandum toege stuurd, eventueel om ge deeltelijk overgenomen te worden in het partijpro gramma. Het bevat 290 ideeën en suggesties. En na de gemeenteraadsver kiezingen wordt het volle dig aktueel! LH Leven mensen misschien te lang OCMW-raadslid Eddy Dierickx stelt dat demografisch onderzoek uitwijst dat we in de nabye toekomst meer en meer met een vergryzende bevolking zullen te maken hebben. Aalst. Bezigheidsterapie in de Hopperank in de kijker Voor het bepalen van het beleid in de toekomst o.m. voor wat betreft de specifieke voorzieningen voor bejaarden zoals: rust huizen, rust- en verzor gingstehuizen, bejaarden- en serviceflats, diensten thuisverzorging, bejaar denhulp, bedeling warme maaltijden, schoonmaak - hulp, infrastruktuur en hulp aan minder-valide be jaarden, enz... zijn bij gaande cijfergegevens en statistieken van kapitaal belang. Ook voor het OCMW van Aalst zullen de bejaar den meer nog dan in het verleden een belangrijke doelgroep worden. De vergrijzing van de bevol king, het toenemend aan tal hoogbejaarden, een sneller ontslag in het zie kenhuis, nood aan rust- en verzorgingstehuizen en an dere dienstverlening wor den de problemen van de maatschappij van morgen. Alarmerend In Aalst is de toestand alarmerend, de klok bleef er jaren stilstaan. Buiten de aanvraag voor uitbrei ding met 20 bedden in de Hopperank en de vervan ging van het middeleeuwse Sint-Lieven door een nieuw rustoord - maar kwestieus dossier bevindt zich echter nog in de em bryonale faze - is er de laatste jaren (bouw Sint- Job) niets gebeurd op het vlak van de huisvesting voor bejaarden. Prognoses wijzen uit dat het aantal zestigplussers in de nabije toekomst fors zal stijgen; in vergelijking met 1980 zouden er in 1990 ongeveer 25% meer zes tigplussers zijn en in 2000 zelfs met circa 50% stij gen. De huidige en toekom stige beleidsmensen heb ben dan ook de verdomde plicht de noodzakelijke beslissingen te treffen. Voor de senioren dient dan ook een gevarieerd aanbod van huisvestings mogelijkheden te worden gerealiseerd. Op het vlak van zelfstandig wonende bejaarden is er te Aalst - een privé-initiatief in ontwerpfaze te Hofstade uitgezonderd - nog niets voorzien. En sociale bouwmaatschappijen heb ben praktisch dergelijke infrastruktuur niet waar gemaakt. Overleg is dus onontbeerlijk tussen stads bestuur, OCMW-raad, bouwmaatschappijen en privé-sektor. Schrijnende nood Er is schrijnende nood aan huisvesting voor se nioren te Aalst. In de deel gemeenten heeft alleen Erembodegem een stede lijk rusthuis en Herdersem een privé-instelling. Heel wat senioren laten zich echter niet meer in schrijven in stedelijke in stellingen omdat de wacht lijst er te groot is. In Sint- Job staan er 66 personen op de wachtlijst, in Hop perank Erembodegem zijn er dat 55 en in Sint-Lieven 12. Stijging van het totaal bevolkingsaantal is enkel te wijten aan het realise ren van nieuwe woonwij ken als Torensveld te Hof- stade, Goosenbroeck te Meldert en eerlang ook Damkouter te Gijzegem. De bevolking van Aalst- Centrum en Hofstade is het oudst, die van Herder sem jongst van heel groot- Aalst. Sint-Job beschikt over 165 bedden, Sint-Lieven over 54 en Hopperank over 96. Een uitbreiding met 20 bedden is aange vraagd. De prijs is mo menteel vastgesteld op 650 fr. per dag en 1100 fr. voor een echtpaar, in Dender- rust Herdersem zijn 94 bedden van kategorieën B, C en H. De prijs per maand bedraagt in katego- rie 1 15 h 20.000 fr., in B 20 25.000 fr., in C 25 30.000 fr., in D 30 35.000 fr., in E 35 40.000 fr. en in F is de prijs individueel te bepalen. Voor een echt paar wordt die som ge woon verdubbeld. (L.H.) Op voorstel van de kledij- kommissie werd aan de ge meenteraad voorgesteld de vergoeding voor kledij te verhogen. Voor de offi cieren van 22.170 fr. naar 27.000 fr. en voor de ande re personeelsleden van 20.140 naar 22.000 fr. Men had echter zonder de waard gerekend want Jan De Bruecker maakte objekties. Bijna vanzelf sprekend keerde niemand zich tegen dit vtoorstel. Toch werd het punt ver daagd. Uit vragen van Jan De Bruecker bleek inder daad dat dit punt niet vooraf werd besproken in het VGV, het komitee voor Veiligheid, Gezond heid en Verfraaiing. Jan De Bruecker had in derdaad geïnformeerd of dit punt op bewust komitee besproken was geweest en zo ja, welk advies het had meegekregen. Personeelsschepen Paul Stockman zegde dat op dat komitee geen enkele vraag was gesteld en dat het punt in kwestie dan ook niet behandeld is geweest. Jan De Bruecker volhardt echter en zegt dat dat punt op het komitee moet voor gelegd worden na een lang welles-niettesspel. Met de inhoud zelf, het optrekken van de kledijvergoeding, had niemand enige moei te, wel met de manier waarop. Burgemeester De Kerpel stelde dan ook voor om alles volgens de reglemen tering te laten verlopen het punt te verdagen. CVP-fraktieleider Her man Goossens opteerde echter eerder het punt da delijk goed te keuren en achteraf na te gaan waar er qua syndikaal statuut iets zou mislopen zijn. De burgemeester hield het echter bij het zekerste en verdaagde dit punt. De politic moet dan nog even geduld oefenen. De eerst volgende gemeenteraads zitting is reeds op dinsdag 31 mei. Danny Denayer wilde op de jongste gemeenteraad vernemen wat er te gebeu ren staat met de woning van wijlen Pieter De Bruyn. De woning die de ze professor, meubelont werper en laureaat van de Staatsprijs in de Stations straat betrok, is uiterst ori gineel ingericht als ver werkelijking van zijn ideeën over design en ei gentijdse vormgeving. Danny Denayer vreest dan ook dat dit interieur zou kunnen verloren gaan moest er iets met het ge bouw gebeuren. Bijvoor beeld verkopen en er een appartemtsgebouw op trekken. Mare Galle voegde eraan toe dat De Bruyn duidelijk allerminst sant was in ei gen land. «Bij zijn begra fenis stapte niemand van het college achter de lijk baar, maar achter die van Mozart was ook alleen maar zijn hond». Galle stelt voor dat van De Bruyn een aantal werken zouden worden aange kocht door de stad. Storend Schepen De Maght zegt niet de minste weet te heb ben van verkoop of ver bouwing van bedoeld huis. Ze leest een tekst uit een degelijk werk waaruit blijkt dat «in de Stations straat belangrijk is qua ge bouwen doch dat homoge ne gevels er gestoord wor den door nieuwbouw». En dat laatste slaat dan op het huis De Bruyn, nummer 16... Ze wil alleszins het inte rieur van deze woning aan een grondig onderzoek on derwerpen. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 3