Gracienne Van Nieuwenborgh neemt werking De Werf op de korrel Edgard Saeys ten grave gedragen Goedgekeurd zonder enige bespreking DE GEMEE LAAT ■RAAD 6 - 13.5.1988 - De Voorpost Zaterdag 30 april jl. had in de kerk van O.L. Vrouw Bijstand te Mijlbeek-Aalst de uitvaart - Eucharis tieviering plaats van Ed gard Saeys, een gekende vlaamse figuur uit Aalst wegens zijn lidmaatschap en bestuursfunktie in tal rijke kulturele verenigin gen. De Mis werd opge luisterd met verschillende liederen, gezongen door Herman Slaghmulder. De Pastoor van de hulpkerk St. Paulus - O.L.Vrouw ten Rozen uit de Boter- melkstraat te Aalst, die de homilie verzorgde, was ontroerd bij dit heengaan van de Voorzitter van zijn Kerkraad, die als laatste daad in die funktie nog de plannen getekend had van de nieuwe parochiekerk, die eerstdaags zal opge richt worden in de Boter- melkstraat. Na de Mis bracht Julien Librecht, de protokolchef van de Mar- nixring Iwein van Aalst, waarvan Edgard Saeys ja ren lid was en meerdere malen Voorzitter, een prachtig «In Memoriam» van zijn hand op vers. Staatsminister Ludovic Moyersoen hield er even eens aan, zijn ondervoor zitter in het Aktiekomitee voor Ekonomische Expan sie, een laatste groet te brengen. De stijlvolle uit vaartplechtigheid in de ruime O.L.V.-kerk werd massaal bijgewoond. De kerk zat bomvol en er stond heel wat volk tot buiten. Zowel in de kerk als op het kerkhof bij het open graf, werd een ere haag gevormd door hoofd bestuursleden, bestuursle den en leden van de plaat selijke Mamixring. Daar Edgard Saeys ook nationa le funkties in de Marnix- ring, de vriendenkring voor Vlaams dienstbe toon, bekleed heeft, bracht Algemeen Onder voorzitter Willy Van den Bruele uit Haaltert de laatste afscheidsgroet op het kerkhof, in naam van de 44 Ringen, verspreid over heel het Vlaamse land, en in 't bijzonder in naam van het Hoofdbe stuur. Hij richtte zich tot zijn goeie vriend Edgard in volgende termen: «In naam van de 44 Ringen van de grote Mamixringfa- milie, verspreid over het ganse Vlaamse land, in naam van het Hoofdbe stuur in het bijzonder, breng ik je, goeie vriend Edgard, een laatste af scheidsgroet. De Marnix- ring voelt zich enorm veel verschuldigd. Totaal on baatzuchtig, diende je met een ontzaglijke overgave, gedurende bijna 20 jaar praktisch de ganse duur van zijn bestaan onze Vriendenkring voor Vlaams dienstbetoon. Ik herinner me nog zo goed, toen we samen op de proefvergaderingen aan wezig waren in het Moe derhuis «De Kalvaar» te Voorde en toen we nadien samen lid werden. Je lei derstalent werd vlug ont dekt. In verschillende ambtsperioden werd je als Vlaming uit één stuk, een geliefde en gewaar deerde Voorzitter. Het duurde dan ook niet lang of er wachtte je een natio nale opdracht in het Hoofdbestuur. Als alge meen Protokolchef heb je toen, meestal vergezeld door je lieve echtgenote Esther, gans Vlaanderen afgerotst, van de Wes thoek tot de Oosthoek. Deze Oosthoek je zo dier baar, was bijna je toeris tische tweede verblijf plaats geworden. In alle Vlaamse regio's en Mar- nixringen maakte je per soonlijke vrienden bij de vleet; hun opkomst van heinde en ver bewijst het. Je minnelijkheid, je be gripsvolle attenties, je juiste inzicht, je luisterbe reidheid en vooral je on verpoosde dienstbaarheid, waren hoedanigheden die onweerstaanbaar waren. Toen je mandaat als Alge meen Protokolchef een einde genomen had, was je niet weg te denken uit de nationale leiding. Als sekretaris van het Marnix- ringfonds, werkgroep voor sociaal-Vlaams dienstbe toon, heb je bergen werk verzet, die niemand je kan evenaren. Zelf buitenge woon zangliefhebber, was je er van overtuigd dat een zingende jeugd een zelfbe wust gezond volk waar borgt. Geen wonder dat, met je schijnbaar onver woestbare kracht, je niets teveel was om van elke Vlaamse klas een zingende klas te maken. Deze akti- viteit viel slechts stil, toen onverwachts je .levens kracht werd aangetast. Toch bleef je, optimistisch als altijd, geloven in de terugkeer naar de verga deringen, geloven in een nieuwe inzet, die je, als ondervoorzitter van het Marnixringfonds zoudt veil hebben voor onze gro te sociaal-Vlaamse projek- ten. Wz zagen je voor het laatst in ons midden, doen het Armand Preud'hom- me Zangfeest in de Kei- zershallen jouw initia tief je té machtig was om thuis te blijven. Op de vooravond van het af scheid van deze wereld, die je zo lief was, heb je op je sterfbed nog heel be wust «van de purperen hei» geneuried, of je deze heidekruidvelden op jou zag afkomen als aen para dijselijk bloemenpark. Het werd jouw «In paradi- sum...» dat jezelf mee zong. Je vervoegt thans de Groten van onze Mamix ring, die ons zijn voorge gaan. We danken je voor je gezaghebbend voor beeld, maar vooral voor je belangloze vriendschap en dienstbetoon, de Marnix- ring en je geliefd Vlaamse volk ten bate. Het blijft een spoorslag voor ons, telkens als we je indachtig zullen zijn. En als we een spoorslag nodig hebben zullen we jouw voorbeeld vóór ogen nemen. Met deze dubbele belofte, tevens dubbele verplich ting nemen de Marnixring- leden en hun dames af scheid. Vaarwel, goeie vriend Edgard. Je wer kersgestel zal «nu» rust vinden bij de Heer. Vaar wel!» D.B/W.V.D. Br. Binden een aantal raadsleden zich bijwijlen op één of ander punt gedurende geruime tijd vast, ander zijds werd een aanzienlijk aantal agendapunten goedgekeurd zonder enige vorm van bespreking. Zo onder meer de leningen ten bedrage van samen ruim 21 miljoen leningen. Van 5.013.000 fr. voor het uitvoeren van weg- en rioleringswerken in de Vrijheidsstraat te Aalst. Van 6.163.000 fr. voor het uitvoeren van weg- en rioleringswerken in de Esplanadestraat te Aalst. Van 6.503.000 fr. voor het uitvoeren van weg- en rioleringswerken in de Vaartstraat en een gedeelte van de Graanmarkt. Van 1.730.000 fr. voor het verleggen van de water lopen Hoeze- en Siesegembeek - lot 1 - eindafreke ning Van 595.000 fr. voor het plaatsen van een lift voor minder-validen in het Cultuur Centrum «De Werf». Van 1.330.000 fr. voor de renovatie van het sanitair gebouw aan de atletiekpiste in het sportcentrum Osbroek. Eveneens de aankoop van 15 kleerkastjes voor de politie, de onderhandse verkoop van een perceel grond aan bloemenveiling Flora, de verkoop van een grondrestant in de Politieke Gevangenstraat, de overdracht aan de Belgische Staat van het konstruk- tiegedeelte van de Zwarte Hoekbrug en de over dracht aan Intercom van twee warmtewisselaars in de vroegere zwemkom. Verder agendapunten over een rooilijn in de Europastraat te Baardegem, het leveren en plaatsen van een hoogwerker op traktor, de aankoop van klein materieel en van sanitair en verwarmingsmaterieel voor uitvoeren van werken in eigen beheer,, de aankoop van signalisatieborden met knipperlichten, het aanleggen van een indus trieweg tussen de Bredestraat en de Victor Bocqué- straat en het uitvoeren van restauratiewerken aan de voortuin van de pastorie te Baardegem. LH SP-raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh hield een indringende interpellatie in de jongste gemeenteraad. Op problemen die betrekking hadden op De Werf wilde ze duidelijk ingaan tot op het bot. Wellicht bereidt ze zich reeds voor op een ambt als schepen van kuituur. «Als de verkiezingen meevallen, als de SP in de koalitie zit en als de partij het me vraagt wil ik graag die taak opnemen» stelde ze. Een interpellatie in liefst zeven Onwettige opdrachten Gracienne Van Nieuwen borgh wilde vernemen hoe het college op ongewettig de wijze uitgevoerde pu- bliciteitsopdrachten voor De Werf verantwoordt. Voor uitgaven boven de 100.000 fr. moet er een gunning gebeuren en die was er niet. Met als gevolg dat twee firma's fakturen presenteren van 374.861 en 312.081 fr. reeds ver vallen in februari en maart. Daarenboven wordt de reglementering nogal eens omzeild door opdrachten die de 100.000 fr. te boven gaan op te splitsen. Ghisleen Willems geeft als schepen van fi nanciën toe dat hier een regularisatie noodzakelijk is. Het zou allemaal ge beurd zijn in de zenuwach tigheid van de dagen voor de opening. De mensen van «kuituur» waren zo ij verig dat ze naar drukke rijen trokken, prijsoffertes vroegen en bestelden. Het is nu aan de dienst van financiën die situaties te regulariseren via een on derhandse gunning. «Gun ningen moeten vooraf en niet daarna gebeuren» ri posteert Gracienne, en dat moest reeds lang gebeurd zijn zodat de leveranciers kunnen betaald worden». Kuituurschepen Borms in tervenieert nog met te zeg gen dat de princiepsbeslis sing reeds op 31 december 1987 was aangevraagd maar zonder gevolg bleef. Onderhoud van gebouwen Gracienne stelt dat de •voorziene som voor onder houd van gebouwen reeds twee maanden na de ope ning opgesoupeerd is al hoewel de 5,5 miljoen moest dienen voor het he le jaar. Voor schepen Borms is dat geen probleem. Dat "be drag moet gewoon bij be grotingswijziging ver hoogd worden. Ze stelt dat de kosten moeilijk te ramen waren en boven dien dat er belangrijke uit gaven tussen zitten die éénmalig zijn als bijvoor beeld de grote opkuis voor de opening van De Werf. Er zou alleszins nog 1,6 miljoen van de 5,5 be schikbaar zijn maar daarin kan Gracienne echt niet volgen omdat ze weet dat er reeds een onderhouds- kontrakt met een privé- firma getekend is ter waar de van 2,9 miljoen. Er is dus geen 1,6 miljoeon be schikbaar doch we zitten reeds met een put van 1,3 miljoen na een paar maanden. Te weinig personeel In De Werf is te weinig personeel. Men is er dui delijk onderbezet. Sommi gen totaliseren reeds ruim 200 overuren en bij ziekte of andere omstandigheden zijn er geen vervangers voorhanden. Een onhoud bare toestand «Die men sen halen nooit het einde van het jaar niet als ze in dit tempo moeten verder werken» zegt Gracienne. Personeelsschepen Stock man zegt dat er een kader is goedgekeurd van 30 per soneelsleden maar dan voor een kultureel cen trum van kategorie A. De Werf werkt momenteel echter nog steeds in kate gorie C en daarin moet men het doen met 13. Eén ervan, de kuituuranimator Verhavert, staat reeds in het kader. Voor twee an dere is de procedure lo pend doch de andere tien komen van overhevelin gen uit andere stadsdien sten want neer geld is er niet. Momenteel draait De Werf met 30 personeelsle den, meestal Gesko's die daarenboven enthousiast werken. Of dat ook zo zal blijven duren is een ande re vraag. Dat zegt althans raadslid Willy Van Mosse- velde (VU) die eraan toe voegt dat voor een goede verstandhouding er een te grote verscheidenheid in de bezoldiging bestaat. Zo zit de kuituuranimator (momenteel) bij de laagst betaalden als bureauchef. Heel wat loopt mis omdat de werking niet degelijk en tijdig werd voorbereid. Zo gezien werd De Werf na 25 jaar nog te vroeg geopend. Er is te veel ge klungel en gebrek aan ge kwalificeerd personeel. Goede wil en enthousias me volstaan niet altijd. Schepen Stockman zegt dat overuren niet in va kantie mogen worden ge nomen want dan zou men de dienst lam leggen. Ze moeten betaald worden en om dat binnen aan vaardbare normen te hou den, suggereert Eddy Monsieur (SP) dat perso neelsleden uit andere stadsdiensten waar mis schien wel eens een te veel zit zouden worden overge heveld naar De Werf. Volgens schepen Borms is er behoefte aan vier bijko mende personeelsleden voor de administratie en vier voor de techniek. De beslissing om in De Werf met meer personeel te werken is reeds genomen, verzekerde burgemeester De Kerpel. Wat betreft het noteren van de overu ren werd eerst gezegd dat ieder personeelslid dat voor zich zelf bijhoudt. Als dat op enig geschudde- bol neerkomt, vraagt sche pen Borms verontwaar digd of misschien gedacht wordt dat daarin zou kun nen «gefoefeld» worden. Ze stelt dat er bovendien dienstchefs zijn die nauw keurig kunnen kontro- leren. Beschadigingen Gracienne wil vernemen of er reeds werd nagegaan of er mankementen of be schadigingen zijn en of er desgevallend binnen de wettelijke termijn zal wor den opgetreden zodat de betrokken firma's de repa raties kunnen uitvoeren. Mankementen als bijvoor beeld het groot doek dat reeds verschillende keren niet dicht wilde schuiven of roltrappen die soms wel, soms niet willen funk- tioneren. Anny De Maght zegt dat er onvermijdelijk manke menten werden gekonsta- teerd en dat daaraan ver holpen wordt «Muren en deuren zijn reeds be smeurd», voegt ze er aan toe. Wat na «Iwein»? Gracienne wilde verne men in hoeverre het waar is van de opvoeringen van «Iwein van Aalst» het po dium van de schouwburg beschadigd achterbleef. Hoe is die beschadiging gebeurd en wie zal die be talen? Schepen De Maght zegt dat inderdaad, bij de opbouw, de gedeeltelijke afbraak, de heropbouw en de definitieve afbraak de vloer inderdaad bescha digd werd. Men laat het niet bij platonische woor den doch stuurt een staat van bevinding naar de or ganisator en dat is de Raad van Bestuur van De Werf. Finaal zal het dus de stad, of beter gezegd de belas tingbetaler zijn die er fi nancieel zal moeten voor opdraaien. Chris Borms stelt vergoelijkend dat wanneer men werkt met 300 mensen waaronder heel wat kinderen bescha diging quasi onvermijde lijk is maar Gracienne stelt dat werken met dekors geen beschadiging mag im pliceren. De Maght voegt er finaal aan toe dat een verfbeurt op de scène zal noodzakelijk blijken. Bestelbons? Zijn alle uitgaven voor «Iwein van Aalst» gedekt door een bestelbon? Is alle materiaal dat te rekupere- ren is ook gerekupereerd? Wordt aangekocht mate riaal geïnventariseerd en door wie? Al vragen waar mede Gracienne verder het stadsbestuur bestookt. Er is onder meer een bon van 50 liter verf «Ik meen de dat het voor de voorge vel van De Werf kon zijn» giechelt Gracienne. En wat gebeurt er met allerlei zaken als borstels, pense len en noem maar op. Dat wordt allemaal door de magazijnmeester geno teerd, zegt de schepen. Bijkomende vragen heeft «Gracienne nog voor be stelbons warop enkel één woord staat «onkosten». Bons van 16.400, 3.500 en 6.500 fr. Waarop slaan die sommen? zo dat de Raad van Be stuur verantwoordelijk is en dat het college alleen maar moet ervaren dat binnen het toegestane budget wordt gebleven. Ze vraagt zich af of er niet kan uitgekeken worden naar een meer soepele re geling. Als iets snel moet geregeld worden is die supplementaire vraag met wachten op een zitting van het college en dan naar de uitslag ervan hinderend voor de goede gang van zaken. Schepen Borms stelde dat het college zich niet bezighoudt met het inhoudelijke van een te brengen manifestatie wel met de financiële implika- ties ervan. LH Tijdens het weekeinde organiseerden de CVP- Jongeren in heel wat gemeenten van het arrondisse ment een affiche-aktie met als motto «Een jong gelaat in de Gemeenteraad». Allicht geen overbodige luxe als men ervaart dat veel valabele tenoren verdwijnen en dat voor de aflossing niet is geopteerd. Deze aktie liep in Denderleeuw, Geraardsbergen, Herzele, Zottegem maar ook in Lede en Aalst. Doel is de kiezer te sensibiliseren om naast gevestig de waarden ook jongeren een valabele kans te bieden. Volgende maand komen de CVP-Jongeren met hun programma dat de neerslag zal zijn van het jongste kongres begin maart in Westende. LH Aalst. Tijdens de herdenking van V-dag werd door de muziekkapel van de brandweer het «Te Veldegespeeld (a) De programmatie Raadslid Van Nieuwen borgh vraagt zich af waar om er steeds voor elke manifestatie een bijko mende toelating aan het schepencollege moet wor den gevraagd. Het is toch Aalst. Aan het Vredeplein werd de V-dag herdacht. Burgemeester De Kerpel legde een bloemstuk neer (a) Aalst. Wereldwinkel Aalst organizeerde een geïmprovizeerde perskonferentie waarop het doel van de aktie tegen het aankopen van Zuidafrikaans fruit werd uiteengezet (a) Aalst. Een beeld van de aktie tegen het aankopen van Zuidafrikaans fruit aan het stadhuis (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 6