Frans Redant doopte het kultureel centrum «Louis Paul Boon» Aalst geeft te weinig bloed... De Rank met interessante praatavond Mare Galle naar Straatsburg Taverne 't Hofken Het welkom van je vrienden Myriam De Clercq wint onze poster Dertig jaar «Vriendenkring De Pelikaan» os 1 - Vzo 6 'centrale i Katteitrect GRATIS TIP grote behoefte aan bloed De Pelikaan, een prototype en loofde voor haar onver- Hoofdgeneesheer van het droten inzet, De Pelikaan, bloedtransfusiecentrum die hij met zo maar een Aalst dr. Matthieu ziet een vereniging noemt, doch huldiging van bloedgevers een aktiegroep. Waar een ajs een hulde aan de naa- aantal verenigingen eerder stenliefde. Hij maakte de vegeteren, vaak mdomme- geboorte, de groei en de len, is De Pelikaan op elk verdere evolutie van De moment klaar wakker en Pelikaan op de voet mee in aktie. - Op de feestelyke viering van de 30 jaar aktieve vriendenkring De Pelikaan klonk by alle sprekers steeds dezelfde klacht door. Aalst geeft te weinig bloed. Dat niettegen staande voorzitter Clemens Hoste en zijn staf vrijwilligers zich reeds dertig jaar lang onverdroten inspannen om het aantal donors op te voeren. Dat is hen uiteraard reeds voor een groot deel gelukt. Het aantal giften is reeds verveertigvoudigd sinds de start en er zijn bovendien plasmaferesecentra te Erpe-Mere en Geraardsbergen. Recent werden nog op een aktie op de Sint-Paulusparochie een 20-tal nieuwe donors genoteerd en op de Topdag in de Kattestraat evenveel. Een aktie in KIHO Aalst leverde er zelfs 60 op. Toch blijft Aalst onder- Daarvoor zorgen we zelf. met afvaardigingen uit maats. Het haalt nauwe- Maar instaan voor vol- Bastogne, Huy, Malmédy, muie. en noemt jeze vrienden- lijks 3% van de bevolking, doende bloed gaat ons pet- Namur, Pepinster en Ver- Ljmef",S 5* stadsbestuur kring het prototype van waar het nationaal gemid- je te boven. Bloed is niet viers. beloofde hij steeds alle een vereniging voor vrij- deldc met 5%, bijna het te koop», zegden medici In de Sint-Jozefskerk werd mogelijke medewerking willige bloedgevers. Aalst dubbele is. Ieder jaar op de akademische zitting, een eucharistieviering op- om deze menslievende heeft Aalst dan ook een «Gelukkig is te Aalst nog gedragen met als voorgan- ^erking ,e blijven stimu- tekort van zowat 5.000 niemand gestorven bij ge- ger E.H. Eylenbosch, per- ,eren- bloedzakjes waarvoor het brek aan het juiste bloed- soonlijk goed voor reeds Clemens Hoste dertig jaar dan op de bedeltocht moet type. In extremis komt er 160 bloedgiften. iang gaan. Met de vooruitgang wel steeds een valabele Voorafgegaan door de c.- van de medische weten- oplossing...». muziekkapel van de stede- S"'S"" °nVr schap en in een stad als Verleden zondag stond Ujke brandweer, onder lei- Pe,ikaan C] Aalst, die onder meer ge- Aalst op nationaal vlak <«"8 van kapelmeester d tild is van kend is voor de adequate centraal wat betreft bloed- Mare De Cock werd een g enn>° Is hartchirurgie, is de be- afname. Liefst 23 vrien- kroon neergelegd bij het gaan Voor hem stelt hii hoefte aan bloed steeds denkringen verspreid over gedenkteken der oorlogs- dat de tiid van paan nu stijgend. Pathetische op- het hele land, waren te slachtoffers aan de Graan- gekomen is. Vooral na zijn neemt bloed af in 53 ge- Vervolg op blz. 4 Aalst. Een beeld van de akademische zitting in de Werf. (a) het hele land, waren te roepen om bloed te geven Aalst met vlag en een gro- waren dan ook niet uit de te afvaardiging present, lucht. «We kunnen ons Zeventien vriendenkrin- omnngen met de beste gen uit Vlaanderen. Uit de medici en verplegers. Die eigen regio, maar verder kiezen we zelf. We kunnen ook uit alle Vlaamse pro- beschikken over de meest vindes. Ook fransspreken- slachtoffers aan de Graan markt en, opgemarsjeerd höspitahsering" door de centrumstraten maand. verleden naar De Werf. Grote behoefte Als eerste spreker beklem toonde reeds burgemees- eigentijdse apparatuur, den waren op het appel ter Maurice De Kerpel de Niet zonder gewettigde fierheid mag hij terugblik ken op dertig jaar belang loze humanitaire inzet waarvoor hij trouwens herhaaldelijk werd toege- CSC De Rank had met een tweede praatavond met mensen die hun roots in Aalst hadden doch naar elders trokken een gelukkige, zeer gevarieerde keuze gemaakt. Achtereenvolgens werd hoogleraar dr. Ringoir, zoon van de vroegere schepen Benoni, a»" de tand gevoeld door Gracienne Van Nieuwenborg eveneens afkomstig van de D*.teroever. Vervolgens was het de beurt aan rijkswachtkolonel Tack die zijn juicht. Hij geeft de leiding jeugdjaren in Moorse! sleet en geïnterviewd werd door Dirk De Meerleer. NTG- Aalst. Het feest van dertig jaar Pelikaan werd begonnen met een eucharistieviering, (a) over aan Hilaire Van Haudt. Bloedgevers zijn redders in de hoogste nood, zegt Hoste die Vosse Kilo die ruim 1.000 maal bloed gaf, en Adolf Liebaut en Mau rice Van Achter, die elk goed waren voor meer dan 500 giften, als voorbeeld stelde. Hij liet Karei Van Mol, de enige nog levende medestichter samen met Clemens Hoste, toejui chen. Die man verkocht inderdaad op zijn eentje voor liefst 60.000 fr. stic kers tijdens de jongste veertiendaagse van het Rode Kruis. Clemens Hoste konfron- teerde de aanwezigen met de grauwe realiteit dat 70% van de bevolking in de loop van zijn leven min stens één keer behoefte heeft aan het krijgen van andermans bloed. dramaturg Frans Redant die vroeger te Hofstade woonde voerde een gesprek met gemeenteraadslid en man van New Reform Roger D'Hondt en Kamiel Sergant als man van voetbalklub «De Kamillekes» praatte met oud-Eendrachtster Jan Van Poelvoor de. Laatste in de rij werd de kersverse staatssekretaris voor onderwys Luc Van den Bossche die zich uiterst rad van tong toonde en waarmee duidelyk in de politiek nog zal moeten rekening worden gehouden. Een makkelyke jongen toonde hij zich allerminst. «Braaf zyn is geen kwaliteit». Aalst. Praten over het Aalst uit hun jeugd, (a) Op de samenkomst van CSC De Rank werd mede gedeeld onder applaus dat Mare Galle bij de komende Europese verkiezingen zou fungeren als lijsttrekker bij de SP. Volgens geruchten zou ook Paula D'Hondt-Van Opdenbosch voor Europa kandideren wat ook het geval zou zijn met Leo Tindemans die als minister van Buitenlandse Betrekkingen zou opgevolgd wor den door Mark Eyskens. LH Uitbater Wilfried DE VOLDER Heet U hartelijk welkom uitgebreide snackkaart ijskreem vriendelijke bediening gezellige sfeer open van 11 tot zaterdag en zondag open vanaf 16 uur woensdag gesloten Gentse Steenweg 8 9410 ERPE (Aalst) Tel. 053/77.37.87 Het zullen je vrienden maar wezen die je een dergelijke poets bakken. Adjunkt- kommissaris De Troch van het Aalsterse politiekorps zal allicht geen klein beetje geschrokken zijn toen hij het reusachtig bord zag waarop met een politionele nauwkeurigheid alle belangrijke gegevens, afmetingen en gewicht, uur. plaats en datum van zijn pas geboren zoon zag genoteerd staan. Het welkom van zijn korps cn vooral van de tweede brigade ging dus met onopgemerkt voorbij. Het was hun manier om de kersverse vader en de gelukkige moeder het allerbeste toe te vloog. In de LISA is men met alles mijlen vooruit. Vooral dan op het vlak van de technologie. Momenteel experimen teert hij met kunstmatige harten, longen, nieren. Hij is de geestelijke vader van een «pomp» voor bloed die in 85% van de gevallen in België gebruikt wordt. Hij is sekretaris-generaal van een medische vereni ging die over de wereld 1.200 leden telt: 500 in de USA, 500 in Japan en de rest over alle andere lan den verspreid. Het magisch jaartal 1992 zal in de wetenschapswe reld weinig betekenen. Daar is men dat stadium reeds gepasseerd. Om iets uit te vinden is een goede gezondheid no dig, een degelijk intelli gentiequotiënt, doordrij- vendheid, een dosis geluk en vooral kreativiteit noodzakelijk. Dr. Ringoir vertrekt steeds van een hy pothese waarop hij dan ex perimenteert. Men leert er altijd iets van. Hij voelt zich nog steeds Aalstenaar maar is er niet altijd fier op. Vooral de Professor dr. Severin valgewoel. Ringoir Na 5 jaar specialisatie Een te Aalst in 1931 gebo- werd ik internist en ver- t ren zoon van schepen Rin- diende toen 7.000 fr. per stank die men reeds ruikt g°ir die gewoon hoogle- maand. In het hospitaal te Van als men de autostrade raar is geworden aan de Aalst deed ik een paar verlaat hindert hem. «Mis- RUG, gekend internist hmve dagen per week schien zijn Aalstenaars vooral begaan met de evo- dienst. Ik was ook in daaraan immuun». Voor lutie van orgaantransplan- dienst in de kliniek van de hem is de Aalstenaar di- tatie en als dusdanig van Kristelijke Mutualiteit aan rekt, aktief, ongekom- mondiale renommée. het Keizerlijk Plein. Mo- plekseerd en spreker van Hij hep school bij de Je- menteel ben ik full-time een typisch dialekt. zuieten en bewaart een bo- hoogleraar te Gent. venste beste herinnering Dr- Ringoir ontving de Jo- Rijkswachtkolonel Tack aan Pater Schuurmans. Lemaireprijs na de eer- Een Moorselaar wiens va- «We zaten toen met 49 in ste longtransplantatie. der te Moorsel gendarm de rhetorica en 19 daarvan Hij is pas terug uit de was. Hij studeerde aan het wilden dokter worden. Ik States waar hij destijds Atheneum in de tijd dat niet. Ik kon geen bloed maanden woonde en waar zien. Maar ik werd een heen hij reeds 25 maal Vervolg op blz. 4 late roeping. Momenteel jaag ik nu per jaar zo een f miljoen liter bloed door de... wasmachine». «In mijn periode trokken alle studenten van de Jezuie- ten naar Leuven. Ik trok naar Gent. 't Was makke lijker. En goedkoper». Severin Ringoir stichtte in Aalst «Universitas». Daar werd wel bier gedronken maar vooral werden er kulturele aktiviteiten geor ganiseerd. Bijna vanzelf sprekend was ik als Aal stenaar een geboren kar- navahst die met die dagen van 's zaterdags tot dins dags weg was in het karna- Dit keer werd Myriam De Clercq uit de Kruisstraat 36 te Gijzegem de gelukkige winnares van onze poster die zoals steeds werd getekend door kunste naar Herwig Van Holsbeeck. Zij wordt vrijdag aanstaande 20 mei om 20 uur verwacht in de stad Geraardsbergen aan het Stationsplein te Aalst waar in aanwezigheid van de kunstenaar de originele tekening wordt overhandigd. Vanzelfsprekend gaat een en ander gepaard met een toast op de winnaar. Volgende week verschijnt er een nieuwe poster en ook die kan U weer winnen.

De Voorpost | 1988 | | pagina 1