Op naar nieuwe tijden! Halve eeuw Vakantiegenoegens in Aalst Gezinnen, lotelingen en Van Nuffels Aalst onveilig voor zwakke weggebruiker 2 - 20.5.1988 - De Voorpost staat voor i< •Z1 waar ieders rr Tgerespekteerd jjlinfra-struktuur Aalst. Gemeenschapsminister Lenssens en minister Paula D'Hondt brachten een bezoek aan de tentoonstelling van Etienne Lecompte. (a) Rerum Novarumviering te Aalst Werd vroeger geopteerd voor een Rerum Novarumherdenking met een stoet of laatst met een kongres, dit jaar koos ACW-Aalst voor een feestzitting waarbij de door het ACW gestelde prioriteiten zouden worden beklemtoond. Het werd een lange zitting, wel wat «te veel van het goede». Van 18.30 u. bij de opening van de tentoonstelling 50 jaar Vakantiegenoegens tot 23.30 u. is wel wat aan de lage kant. De opkomst was zeer goed want de ruime, grote schouwburgzaal van De Werf, iiep driekwart vol, niettegenstaande de match Mechelen-Ajax wellicht een aantal fans aan hun toestel gekluisterd hield. Minister Openbare Werken Onder de vele aanwezigen met burgemeester De Ker- pel, schepenen Borms, De Winter en Stockman, ge meente- en OCMW-raads- leden, vooraanstaanden uit ACW-kringen ook ge meenschapsminister Jan Lenssens, senator Cle ment Prieels, eresenator Wim Verleysen en nie mand minder dan de kers verse minister Openbare Werken Paula D'Hondt- Van Opdenbosch. Applaus, felicitaties, dankzeggingen en bloe men bij de vleet vielen de gloednieuwe minister ten deel. ACW-voorzitter Groot- Aalst stelde dat de nieuwe minister gegroeid is uit de arbeidersbeweging. Als maatschappelijk assistente was ze werkzaam bij de NMBS in de gewesten Aalst-Oudenaarde. Een streek waar ze verkozen werd tot senator na eerst provinciaal senator te zijn geweest. Ze werd staatsse- kretaris Posterijen, Tele fonie en Telegrafie, onder minister De Croo en later rechtstreeks onder de pre mier. Dat ze nu minister Openbare Werken werd, was ook, naar eigen zeg gen, voor haar een verras sing. Maurice De Kerpel, bur gemeester, was vol lof voor de nieuwe minister en loofde haar werk kracht, haar inzet en haar vastberadenheid. Zij was het die de dienst Kijk- en Luistergeld naar Aalst bracht. De regio krijgt door deze promotie alles zins nog meer armslag op nationaal vlak. Paula D'Hondt zelf wijdt dit sukses aan de gezamen lijke strijd binnen de kris- telijke arbeidersbeweging. Over één, twee, drie jaar komt het moment van de aflossing. Dan zullen jon geren verder strijden voor de idealen die ons allen bezielen», besluit Paula D'Hondt. Welkomstwoord ACW-voorzitter Groot- Aalst Jef De Smet, OCMW-raadslid, herin nerde aan de encykliek van Leo XIII, bijna een eeuw geleden uitgevaar digd. Het is deze encykliek die aan de basis ligt van het ontstaan van de kriste- lijke arbeidersbeweging. Het is dan ook passend bij deze Rerum Novarumher denking piëteitsvol hulde te brengen aan de pioniers van destijds. Ook aan de ons onlangs ontvallen ACW-mandatarissen Amandt De Veylder, OCMW-raadslid, Ray mond Uyttersprot, burge meester en Remi Van Vaerenbergh, schepen. 50 jaar Vakantiegenoegens In het foyer op de tweede verdieping vond een ten toonstelling plaats, gewijd aan Vakantiegenoegens met als verantwoordelijke Francois Schockaert. Tij dens de ermee gepaard gaande receptie speelde de Fanfare Kunst en Ver maak lichte muziek. Deze zou verder ook optreden tijdens de eucharistievie ring met aangepaste stuk ken. Vakantiegenoegens ontstond in 1938, twee jaar na het stemmen van de wet op het Betaald Ver lof (Congé Payé). Het werd een dienstverlenende tak van het ACW toege spitst op sociaal toerisme, op kultureel vormings werk, op rekfeatie en zin volle vrijetijdsbesteding. Met haar 50.000 leden is Vakantiegenoegens alles zins de grootste vrijetijds vereniging van het hele land. Alleen reeds in Groot-Aalst telt men 400 aangesloten gezinnen. Al le vormen van vrijetijdsbe- dat blijkbaar doet. Jonge mensen moeten vol doende ontplooiings- en rekreatiekansen krijgen met aansluitende opvang mogelijkheden. Ander zijds mogen ouderen geen belemmeringen ondervin- Aalst. Ter gelegenheid van de Rerum Novarumviering werd ook aandacht geschonken aan 50 jaar Vakantiegenoegens, (a) steding komen er aan bod: reizen, fietsen, wandelen, kamperen, kursussen, voordrachten en noem maar op. De jongste tijd werd ook veel aandacht besteed aan het openen van fiets- en wandelpaden zoals te Hofstade en te Erembodegem. Eucharistieviering Dit zal wel de allereerste mis zijn geweest die in het kultureel centrum De Werf werd opgedragen. Ze stond totaal in het te ken van Vakantiegenoe gens en Vrijetijdsbeste ding. Voorgangers waren ver- bondsproost Dirk De Ba cker en diaken Wim Pau- lissen. Typisch was wel on dermeer het scheppings verhaal volledig via dia's door Francois Schockaert ondersteund. Gemeenteraadsverkie zingen Jef De Smet stelde dat met de ACW-mensen in het stadsbestuur en in de raad van het OCMW, gepoogd werd grote delen van het programma waar te ma ken. Thans is het ogenblik gekomen om de stand van zaken te evolueren en een blik in de toekomst te werpen. De stempel van het ACW op het beleid is belangrijk. Vooral voor jan met de pet, de man in de straat. Het gezin, de ideale vluchtheuvel in de jachtige maatschappijmoet funda menteel blijven. Het ACW wil bouwstenen aan reiken om te komen tot een degelijke leefomge ving. Onder het jaartema «Stem ja voor een hart in je ge meente», moet het beleid mensvriendelijk zijn. Alle aspekten van het beleid moeten streven naar een gezellige leefgemeen schap. Zo mag het milieu niet te veel bezwaard wor den door een industrie die groei en produktie primor diaal stelt. De gewone man mag niet verplicht worden met de wagen te vluchten naar rekrea- tieoorden, doch moet die in de eigen omgeving kun nen vinden. Daar moet voldoende groen en na tuurschoon aanwezig zijn om er rust en ontspanning te vinden. En de voetgan ger en fietser moet zich in de straat even makkelijk voelen als de automobilist den om de derde leeftijd zinvol door te brengen. Ook vandaag blijft deze visie nog steeds aktueel. Via een «ja stem voor een hart in je gemeente» kan je er alleszins iets aan doen. Nu vooral in het zicht van het jaar 2000. Totaalspektakel Naar Nieuwe Tijden Onder deze hoofding liep dan een drie uur durend totaalspektakel waarin de Kerngroep van Sint-Anna zich aandiende als een jeugdige, zwierige anima- tiegroep met leuke, soms ietwat te lang gerekte po diumnummers en tevens zich een vokale groep op niveau toonde. Gemeenschapsminister Jan Lenssens hoorde wel eens zeggen «heeft Rerum Novarum na 100 jaar nog wel zin? Vooral nadat de mens en de maatschappij zovele veranderingen heb ben ondergaan». Voor spreker blijft Rerum Novarum betekenisvol, eerstens als hulde aan de pioniers. Maar vooral om dat solidariteit en sociale rechtvaardigheid nog steeds hete hangijzers blij ven. Vooral in een periode van ekonomische krisis en een politiek van sober heid. Dit ook dan voor een zich steeds wijzigende be volking die te maken heeft met fenomenen als vergrij zing, aftakeling van het ekologisch milieu, weg- deemstering van vele waarden en met een toe vloed van vrije tijd. We leven daarenboven in een periode die evolueert naar materialisme. In een «dub- bel-maatschappij» vol dis- kriminaties als geschoold - ongeschoold, werkend - werkloos. De nieuwe regering is op enkele klemtonen die ver legd werden na, dezelfde als de vorige. Ze speelt hetzelfde stuk in hetzelfde arrangement, onder de zelfde dirigent met enkel een aantal andere orkest leden. Voor Jan Lenssens moeten solidariteit en so ciale rechtvaardigheid de groene draad vormen die doorheen het hele beleid moet lopen. Interviews - Kuituur Marcel Crombeen voelde dan in een interview sche pen Chris Borms aan de tand. Wat betreft het gezin legde de schepen de na druk op de kinderopvang in alle vormen. Over het onderwijs zegt ze dat de gemeenteschool een plura listische school is die open- voor iedereen en ieders mening moet worden. De van een aantal stedelijke onder wijsinrichtingen moet nog aangezwengeld worden. De akademie voor mu ziek, ballet en toneel moet middelen krijgen om nog beter te kunnen wer ken. Wat betreft de musea zal er een herschikking noodzakelijk worden eens het Siesegemziekenhuis ingenomen is en dan ook een aantal vroegere loka len zullen vrijgekomen zijn. En over de biblioteek zegt Chris Borms dat die neer moet zijn dan ge- voon een uitleendienst en zich moet integreren opv- aktieve wijze in het kultu reel leven van de stad. Zorgenkind blijft nog steeds het archief. Wat be treft het vormingswerk geeft Chris Borms zware prioriteit aan basiseduka- tie in haar diverse vormen. Interview: Senioren Ondervraagd door Benny Boeykens, OCMW-raads lid, zegt eresenator Wim Verleysen, ondervoorzit ter van de raad van de Derde Leeftijd, dat senio ren niet in de hoek mogen worden gedrumd. Eertijds had men het over de «Raad der Ouden» of «Raad der Wijzen». Nu worden senioren meestal uitgerangeerd. Belangrijk voor senioren is ook hun mate van zelfredzaam heid, de mate waarin ze zich zelf kunnen behelpen. In dat verband stelt Wim Verleysen dat het stadsbe stuur moet kunnen komen tot een samenwerkingsver band met organisaties van vrijwilligers. Hij vraagt dat er serviceflats zouden worden opgetrokken. Een oud gebouw als «De Rank» in de De Ridder straat dat reeds jaren leeg staat en waar geen levende ziel binnenkomt, kan best mits de nodige toelage tot een geheel van serviceflats worden getransformeerd. Verder is er enorm veel leegstand in de stad die zou kunnen benut worden. Het wordt tijd dat voor de senioren de lat gelijk wordt gelegd. Blijft nog het probleem van de ver keersveiligheid en dat van het laten deelnemen door de senioren aan het kultu reel leven in de stad. Zulks impliceert uiteraard bie- zondere, bijgevoegde op voeringen tijdens de dag. 's Avonds raken senioren niet meer thuis, want dan rijden stadsbussen niet meer. En zeker niet de bussen uit de deelge meenten. Milieu en huisvesting Vera Van der Borght uit Moorsel praatte met de nieuwbakken schepen Flo- ris De Winter uit Nieuwer- kerken. Qua huisvesting is er het primair recht van ieder ge zin op een ordentelijke woning in een leefbaar mi lieu. Hij zegt dat er alles zins nog voldoende aan bod is qua bouwgronden, niet in het minst in de sociale woonwijken als de Bioley en Hof ter Leeu- wergem. Ook in de privé- sektor zijn er nog moge lijkheden mits een goed gevulde portefeuille. Dat er te veel uitwijking is uit Aalst; wijt Floris minder aan de milieubezoedeling dan wel aan de hoge belas tingen. Die zijn nu echter afgezwakt van 9 naar 7% en van 2.500 naar 2.000 opcentiemen. Betere kon- trole op de glaskontainers dringt zich op en rioleer- putten moeten regelmati ger worden leeggemaakt. Het verder uitstippelen van wandelroutes in na tuurgebieden blijft een permanente opgave. Burgemeester De Kerpel Marc Gielens had het met burgemeester Maurice De Kerpel over inspraak van de bevolking, werkgele genheid en veiligheid van de burger. Het ACW is een organisa tie van werknemers waarin zij met verenigde krachten kunnen werken om uitein delijk te komen tot meer mondigheid. Zo kunnen zij bij verkiezingen van ra den hun mensen naar voor brengen, mensen die uit hun eigen midden komen en die weten wat er leeft bij het gewone volk. Het ACW heeft tot taak er voor te zorgen dat zij in alle overlegorganen vol doende vertegenwoordigd zijn. Onze nationale slo gan 'Eendracht maakt macht' is voor België mis schien niet meer wat hij ooit geweest is, maar voor de arbeidersbeweging blijft hij een gouden stand aard: Eéndrachtig werken aan de toekomst. Ideale voorwaarden scheppen om de tewerk stelling in handel en nij verheid te bevorderen. Sti mulerende maatregelen treffen. De Stad en het OCMW zijn samen de grootste werkgever van de wijde omtrek. Eigen tewerkstel ling blijft voor mij dan ook prioritair. Wij kunnen de helpende hand reiken naar privé-initiatieven in de non-profitsektor, die ten goede komen aan de ganse bevolking en tegelijkertijd heel wat mensen kan te werkstellen. Vlagvertoon Met de presentatie van de takken en diensten van het ACW elk met hun vlag, werd de avond ludiek af gerond door de Kerngroep van Sint-Anna waarna voorzitter Jef De Smet dankte op hoop van zege. LH De Rerum Novarumviering te Aalst ging gepaard met de viering van 50 jaar Vakantiegenoegens. In de gelegen heidstentoonstelling op de tweede verdieping van de Werf, toonde Francois Schockaert, de verbondelyke verantwoordelijke, wat Vakantiegenoegens zoal in de loop van een hplve eeuw heeft weten te presteren. Vakantiegenoegens is een erkende vereniging voor sociaal toerisme en is niet te vereenzelvigen met Ul tra Montes waarmee wel wordt samengewerkt. Als sociaal kultureel vor mingswerk voor volwasse nen in verenigingsverband is het een ACW-tak die zich richt op rekreatie, va kantie en toerisme. Va kantiegenoegens heeft 40.000 aangesloten ge zinnen en het verbond Aalst dat samenvalt met het arrondissement telt er 1.250. Groot-Aalst zelf heeft er 335. Met ruim 400 plaatselijke werkgroepen is Vakantiegenoegens de meest omvattende vereni ging van Vlaanderen op haar vlak. Het verbond Aalst zelf telt 20 clubs en in groot-Aalst heeft men een streekkampeerclub en er zijn werkgroepen in Erembodegem, Hofstade. Daar werden zopas wan delroutes ingehuldigd. Va kantiegenoegens kan een beroep doen op 100 plaat selijke medewerkers en houdt kontakt met de le den via het 14-daags le denblad «Info Vakantiege noegens». Met een twee maandelijkse bijlage in «Info» wordt de verbonde- lijke werking meer in het licht geplaatst. Beide pu- blikaties vallen ook in de bus van de klanten van Ultra Montes en van de CM REISDIENST Inter- soc. Vakantiegenoegens ver bond Aalst streefde met haar driejarenplan naar een nieuwe tijdsbeleving. De uitgangspunten waren dat de komende tijd de mensen meer kansen moet bieden om zijn mens-zijn te beleven. Verder stelde men dat de kristelijke arbeidersbewe ging de plicht heeft om oriënterend en stimule rend op te treden in deze groeiende nieuwe levens stijl als gezin, als persoon, in solidariteit met de anderen. Fundamenteel komt het erop neer om inspiratie en kansen te reiken om be wust rekreatief te leven. De Vakantiegenoegens- werking moet gestalte krij gen in het eigen woonmi- lieu en in de wereld van de rekreatie. Basisgroepen moeten hierbij gerugge- steund worden en dat kan door het opzetten en uit bouwen van een hobbybe leving in clubvorm, door aktiviteiten in vakantie centra en info-campings, door initiatiecentra voor het rekreatief beleven van de tijd. Om dat driejarenplan te realizeren heeft men een jaarlijks minimumpro gramma opgezet met on der meer een jaarvergade ring, wandelen met het ge zin in de eigen streek, ge zinsfietstocht en toeris tische infoavond. Vakan tiegenoegens wil zich ken baar maken aan een rui mer publiek en dat kan via kwisavonden over toeris me en vrijetijdsbesteding, barbecue's en avondwan delingen, verkende wan delingen, dansfeesten, enz... Ook deelnemen aan vrije- tijdsbeurzen is een belang rijk gegeven in deze doel stelling. Op gemeentelijk vlak doet men dan weer aan groepssparen, groeps reizen, langlaufen, kampe ren, wandelen, fietsen, re- kreatiekampen met Spor- ta, promotie van wandel en fietsroutes. Oh) Aansluitend bij het kongres voor familiekunde werden nieuwe publikaties voorgesteld. Van Dirk Meert uit Moorsel verscheen "De gezinstoestand te Erembodegem tussen 1731 en 1765". Een namen lijst en een alfabetische lijst maken het boek tot een makkelijk bruikbaar dokument dat U kan bekomen voor 300 fr. plus eventueel 40 fr. verzendingskos ten. Van dezelfde auteur verscheen de lijst van de Oostvlaamse lotelingen die verkozen tussen 1816 en 1855 zich niet aan te bieden. Hierbij zijn gevoegd een alfabetische lijst van de lotelingen zelf, van hun moeder en van de plaatsnamen. Boek te koop voor 400 fr. plus 41 fr. verzendingskosten. Voor beide boeken kan gestort worden op rekening nr. 001- 0583545-69 van Dirk Meert te Moorsel. Het boek over de familie Van Nuffel die terug grijpt naar 1250 staat nog op stapel. Het geldt hier een terugblik op liefst 7 eeuwen familieleven. Het boek bestaat uit twee delen. In deel II worden 14 generaties landbouwers en meiers van Herdersem beschreven, eertijds gevestigd in Herdersem doch ook in Moorsel, Gijzegem, Wieze, Erpe en Aalst. Auteur is André Braet. Het wordt gedrukt in beperkte oplage, is niet in de handel te verkrijgen en kost, rijkelijk geïllustreerd met kaarten, foto's, tekeningen en oude grafschriften en gebonden in kunstleder met goudopdruk 975 fr. Te storten op rekening 000-1(03789-51 van Braet-Van Nuffel, Rooms Hofstraat 5 te 9440 Erembodegem. Tel.: 053/77.64.00. Bij het verschijnen in de herfst wordt tevens een ontmoetingsdag gepland van de familie Van Nuffel. Al wie intekende maar ook al wie de naam Van Nuffel draagt is er welkom. (l.h.) Aalst. Niet alleen toespraken werden er gehouden, er was ook ruimte voor teater tijdens de Rerum Novarumviering. (a) Agalev-volksvertegen- woordiger Jozef Cuyvers uit Zwalm stuurde een schrijven naar het stadsbe stuur Aalst en naar ge meenschapsminister van Binnenlandse Zaken Bey- se over het ontbreken van fietspaden in Aalst. Hij vraagt dat door betoela ging een netwerk van fiets en wandelpaden zou kun nen worden aangelegd. Momenteel ervaart hij Aalst als een voor de zwakke weggebruiker on veilige stad. Er blijkt slechts één fietspad in de ganse bin nenstad te zijn. "Heel wat belangrijke straten met veel schoolgaande fietsers zijn ronduit gevaarlijk: eng qua ruimte, slecht wegdekdruk autover keer". Slechts in één straat vindt men verkeersdrem pels. Alhoewel "reeds" 164 op de 168 straten over een voetpad beschikken, kan er toch ook voor de voetgangers nog heel wat gedaan worden. Korte en daardoor veiligere over steekplaatsen worden er te weinig aangelegd. Zestien ten honderd van de voet paden zijn onveilig te noe men; slechts tien ten hon derd van de voetpaden be schikten over een geschik te afhelling voor rolwa gens. Deze situaties ver klaren waarom Aalst in het onderzoek van "Mens en Ruimte" in 1985 op een trieste derde plaats be landde als verkeersonveili- ge stad. (l.h.)

De Voorpost | 1988 | | pagina 2