Bidden voor de vrede Nog de speelplaats van de Tinnenhoekschool Wordt Aalst onkruidvrije stad? 110 jaar Arendschool Anti-Apartheidsaktie te Aalst gestopt Nog maar eens uitbreiding gemeentebestuur De Voorpost - 20.5.1988 - 3 Vijf boeddhistische mon niken trekken te voet van uit Moskou om zo New- York te bereiken waar ze op 11 november van dit jaar willen aankomen. Op die dag wordt in het Cen tral Park dan een grote vredesdemonstratie ge houden, waaraan diverse vredesgroeperingen uit de hele wereld zullen deelne men. Deze demonstratie wordt gehouden ter onder steuning van het SSF III. Drie groepen ondernemen een mars naar New York. Een eerste vertrok vanuit Bangot in Canada en kwam op 14 mei in Boston aan. De tweede groep boeddhistische klooster lingen vertrok vanuit Chi cago om via Baltimore en Washington New York te bereiken. De Europese missie is vanuit Moskou vertrokken. Achtereen volgens werden de landen van het oostblok aange daan en werd onder meer halt gehouden in War schau en Potsdam. In Aalst. Vanzelfsprekend werden de biddende kloosterlingen door Jef De Loof ontvangen, (a) Brussel was de volgende halteplaats. Daar is im mers het hoofdkwartier van de Navo gevestigd. Overal werden deze bid dende monniken warm onthaald. Vele sympati- zanten stapten een eindje mee op om hun morele steun te verlenen aan het initiatief. Ook heel wat fi nanciële steun werd ver leend. In Brussel beland den de kloosterlingen evenwel in de gevangenis nadat ze een half uur voor de poorten van het hoofd kwartier van de Navo had den gebeden. De arresta tie verliep nog weinig takt- vol: drums en stokken werden afgenomen, de spandoek werd uit de han den van de biddende de monstranten gerukt en de monniken zelf kwamen in een cel terecht. Een Duits meisje, dat zich bij de stoet had gevoegd, werd in een aparte cel opgesloten. Het was al 21 uur toen ze opnieuw werden vrijge laten. Op Hemelvaartdag trok de stoet biddende monni ken door Aalst waar ze in het Vredeshuis werden ontvangen. Ze waren blij verrast toen ze de klokjes van Hiiroshima zagen die daar verkocht worden. De Hiroshima klokjes zijn een vredessymbool van de Ja panse vredesbeweging. In Hiroshima werden de klokken op de heuvel tegenover de haven na het droppen van de atoom bom konstant geluid. Het luiden van de klokken was een teken van hoop en leven voor de mensen. Het klokje van een speciale le gering gemaakt, heeft een uitgesproken doordringen de klank. Aan de klepel hangt een windvlaggetje gemaakt van Japans pa pier. Op dat vlaggetje staat de tekst «Nooit meer Hiroshima, nooit meer Nagasaki». Het is niet de eerste maal dat dergelijke voettocht wordt ondernomen. In 1978 vlak voor de eerste ontwapeningskonferentie van de Verenigde Naties stapten boeddhistische monniken van Sacramento naar Washington en in 1982 toen de tweede der gelijke konferentie plaats vond werden er vredes marsen georganizeerd tus sen Los Angelos, New Or leans en Toronto telkens met bestemming New York. De monniken heb ben ondertussen ook al verschillende marsen van Stokholm naar Athene op hun naam om de idee van een kemvrij Europa uit te dragen. Al bidden en stap pend leggen zij een in drukwekkend getuigenis af voor vrede en ontwape ning. Aalst De boeddhistische monniken ondertekenden in het Vredeshuis het gulden boek. M Planmatig en milieuvriendelijk wegbermbejieer Danny Denayer (VU) in terpelleerde in de gemeen teraad over toestanden in verband met werken uit te voeren aan de gemeen teschool van de Tinnen- hoek aan de Moorselse Herbergstraat. Het speel plein van deze bloeiende basisschool moest heraan gelegd worden. Daartoe was een planning opge steld. Brieven van het Ou- derkomitee en inschakelen van de pers, leidden echter naar het overboord gooien van de planning en het aanrukken met vlag en wimpel in groten getale naar de Moorselse Tinnen- hoek, waar men zijn ogen niet kon geloven, over na het lange talmen, het nu tentoongespreid vlagge- vertoon. Vooral verbaasd omdat in tegenstrijd met de plannen er een laag asfalt over een gedeelte van de speelplaats werd uitgesmeerd. Volgens De nayer zou de uitgesmeerde tarmac afbrokkelen bij vallen en schaafwonden veroorzaken. Dergelijke basis zou kunnen dienen om er tegels op te leggen, doch dat kan nu niet meer in verband met het afwate- ringspeil. Denayer had het verder over impulsieve aanpak, gebrek aan koördinatie en over het betalen van deze werken waarvan de kosten 364.000 fr. zouden bedragen. Vol gens hem zal die som afge houden worden van de som bestemd voor onder houd der wegen en dat neemt hij zeker niet. De Maght aan het woord De school op de Tinnen- hoek kreeg een nieuw bouw. Aan de plannen werd gewerkt door de de partementen openbare werken en onderwijs. Te Brussel vonden ze voorlo pig geen genade. Het werd dus wachten. Ook voor de heraanleg van de speel plaats. De kleine polyva lente zaal kwam er onder tussen wél. Uiteindelijk zou de her- aanleg van de speelplaats kunnen gebeuren tijdens de paasvakantie, doch de herscholingsdienst van de RVA hapte niet toe. Die had elders te veel hooi op de vork. Op 16 april besloot het College het dan maar zelf te doen. Met dolomiet zou dat 620.000 fr. gekost heb ben. Het gebeurde dan met asfalt wat op 364.000 fr. neerkwam. Uit proef boringen bleek dat de dik te en de kwaliteit van het asfalt goed waren. Sche pen De Maght vraagt dan wat uiteindelijk best zou zijn: dolomiet of asfalt? Ze stelde verder in het vooruitzicht het school plein spoedig af te werken met aanbrengen van bloembakken, aanleggen van groenperken en af werken van de randen van de asfaltoppervlakte. Al in uitvoering Volgens Danny Denayer waren op 16 april toen de beslissing door het College zou genomen zijn, reeds werken aan gang. «Uw collega's wisten er niets van». «Er was een plan, maar het werd gewoon van tafel geveegd». «Ik ben niet voor dolomiet. Wél voor tegels». Improviseren Wanneer Denayer de ge volgde doenwijze laakt, zegt de schepen dat het te kiezen was: iets doen of gewoon niets doen. En om dure oplossingen te laten uitvoeren was er geen geld. Moorselaar Willy Bosteels (CVP) vroeg dat alleszins werk zou worden gemaakt van een spoedige afhande ling. Tot verdere polemiek kwam het niet want onder- wijsschepen Borms zei zich niet tot enige pole miek te willen laten verlei den en schepen Doorns zegde dat plannen niet al tijd naar de letter kunnen worden uitgevoerd. LH DE PEE KLAK - ROUTE Als we langs voetwegen, op wegbermen en in goten het onkruid welig zien tieren zal dat alleszins nog niet voor morgen zijn. Voor interpellant Roger D'Hondt is een planmatige aanpak noodzakelijk om het zwerfvuil dat onze wegen ontsiert weg te krijgen. Maar vooral een beheersplan dat rekening houdt met de wettelijke bepalingen van het wegberm bes luit is noodzakelijk om te komen tot een onkruidvrije stad. Twee jaar geleden werd Antwoord van schepen An- schoorvoetend gestart met dré Doorns het maaien van «enkele» Een besluit van het bermen per deelgemeente. Vlaamse Executieve be- Vermits dit weinig effekt paalt dat met gras begroei- sorteerde werd er angst- de bermen niet mogen ge- vallig over gezwegen. Ook maajd worden voor 15 juni het inschakelen van een en dat een eventuele twee- maaier die tegelijkertijd de maaibeurt slechts mag het maaisel opzuigt, lever- uitgevoerd worden na 15 de weinig resultaat op. Ve- september. Het verbiedt le bermen bleven woeke- overigens het gebruik van ren van onkruid. biociden. In Aalst zouden zowat 500 Het Besluit is ingegeven km. te maaien bermen zijn en dit dan tijdens de door het dekreet gestelde perio de. Een zware arbeidsin tensieve opgave alleszins. Plan voor bermbeheer noodzakelijk Er zijn nochtans goede voorbeelden. Uit een stu die van Opbouwwerk In- terleuven in enkele Bra- door het inzicht dat de natuur streeft naar een zo ruim mogelijke variatie van planten en naar een stabiel evenwicht en dat spuit- en maaibeurten, die volgens de noodzaak van het ogenblik worden uitge voerd, het evenwicht ver storen, met een woekering van banale plantensoorten zoals brandnetel en akker- bantse gemeenten, blijkt distel. Door het doodspui dat gaande van een holle ten van kmiden ontstaan weg lot vlakke berm ge- er tijdelijk open plekken, middeld 4,5 «man» dagen Distels vestigen zich bij nodig zijn om 1 km. berm voorkeur op die kale te maaien. Voor Aalst zou plekken. J' neerkomen op Aalst past dat inzicht toe j» r-il l"\ I I f I 2.250 «man» dagen. Het wat de plantsoenen betreft J\ r\ r W IJ V f HII IJ L spreekt voor zichzelf dat en steit a)s principe voorop hier een gekoördmeerde geen chemische bestrij- aktie nodig is om zo min dingsmiddelen te gebrui- mogelijk energie te ver- ken tenzii het ctrikt nood- Pee Klakroute ken, tenzij het strikt nood- spelen. Wil men deze op- zakelijk is, ibals rond het dracht realiseren dan is het essentieel dat men be schikt over een bermbe- wegmeubilair, voor het vrijhouden van de wegver- harding en op kleine op- heeisplan dat in de prak- la&en /e ontoega^. tijk haalbaar is Du ,s ab- £elijk zijn voor machi*es soluut noodzakelijk om In dje laatste gevallen wor- een maximaal rendement - - - den enkel niet-persistente middelen gebruikt. De aangekondigde aktie te Aalst op de zaterdag- markt ter gelegenheid van de nationale Anti-Apart- heidsdag werd door de po litie gestopt. Er was inder daad een bericht gekomen vanuit het ministerie dat de orde moest gehand haafd worden. Of die orde verstoord werd door de jongeren die "koopwij zers" aanboden waarop namen stonden vermeld van de te boycotten koop waren bleef uiteraard een open vraag. Wel waren en kele marktkramers met deze aktie niet opgezet. Anderzijds bleef het een geval van evaluatie en in terpretatie. Te Aalst heeft men gemeend de aktie te moeten stopzetten. De stand bij de ingang van het stadhuis mocht evenwel blijven waar hij was. Even terugblikken hoe men tot het fenomeen "Apart heid" geraakt is. De ergste vorm van on derdrukking ligt besloten in de Banto Onderwijswet van 1946, die bedoeld was om Zuid-Afrika voor al tijd te verzekeren van een groot surplus aan goedko pe arbeidskrachten. Jarenlang geweldloos verzet van de zwarte be volking en haar vertegen woordigers tegen de blan ke overheersing leidden slechts tot een hardere op stelling van regeringszijde. Sinds een paar jaar zit de anti-apartheidsstrijd in een versnelling. Maand na maand zijn er rellen en onlusten. Politie en mili tairen gebruiken ver schrikkelijke repressie middelen om de bevolking onder kontrole te houden. Het pijnlijkste is wel te weten dat Zuid-Afrika over meer dan voldoende middelen beschikt om alle inwoners: blanken, Azia ten, kleurlingen en zwar ten, een levensstandaard te kunnen geven die ver boven de armoedegrens uitstijgt. De rijkdom en de beslissingsmacht blijven gekoncentreerd in de han den van een paar procent van de hele bevolking van Zuid-Afrika. Apartheid bestaat slechts omwille van ekonomische heb zucht. Wat eraan doen? Namens de Stuurgroep voor de Derde Wereld vraagt Herman Blende man zich af wat we kunnen doen om deze situatie te veranderen. De Zuidafri- kaanse kerken, o.m. bis schop Tutu en een groot deel van de zwarte bevol king, roepen op tot boycot en ekonomische en finan ciële sankties, waardoor het apartheidssysteem zonder geweld zou kunnen afgeschaft raken. In principe moet boycot op grote schaal gebeuren. Westerse regeringen zou den dat kunnen door het stoppen van investeringen en het niet meer invoeren van staal, ijzer en kolen. De Stuurgroep Aalst wilde door een fruitboycot de bevolking sensibiliseren en bij de aktie betrekken. Weigeren van Zuidafri kaans fruit te kopen zal niet doorslaggevend zijn. Wel een symbolische be wustmaking. (L.H.) V.O.L.A., de Vrienden en Oud-Leerlingen van de Arendschool viert het 110- jarig bestaan van de school in de Binnenstraat op de wijk Arend. Op vrijdag 3 juni heeft er in de feestzaal van de rijksbasisschool, Binnen straat 308, een akademi- sche zitting plaats te 19 u. Sprekers zijn de minister van onderwijs (of zijn af gevaardigde?), onderwijs- schepen Chris Borms, een vertegenwoordiger van VOLA, van de Ouderver eniging en de direktie. Als eerbetoon aan een vroegere direkteur en au teur, Ben Putteman, leest Peter Van Den Bossche een uittreksel voor uit Pee Klak. Karin De Lil en Gracienne Van Nieuwenborgh bren gen een bloemlezing met recente poëzie van Nor- bert De Winne en Julien Librecht, beiden leer krachten aan de Arend school. Het geheel wordt muzi kaal omlijst door het koor Joriskantory. Een rijk gestoffeerde jubi leumbrochure zal aan de genodigden overhandigd worden. Na afloop wordt een re ceptie aangeboden door V.O.L.A. (vrienden en Oud-leerlingen van de Arendschool). Deze re ceptie wordt verzorgd door studenten van de ho telafdeling van het K.T.A. Het feestprogramma op zaterdag 4 juni bevat een wandeltocht op de Pee Klak-route vanaf 13 uur en vanaf 18 uur een grote bar becue gevolgd van gezellig samenzijn met discobar Radio Action. Pee Klakroute Bij Moorselaars leeft de herinnering aan Pee Klak steeds voort. Jongeren hoorden er ouders en grootouders over vertel len. Een volkse figuur uit de jaren rond de eeuwwis seling. Oud-direkteur, Baardegemnaar Ben Put teman schreef er een best seller over die herdrukken mocht beleven. Deze familiewandeltocht heeft plaats in samenwer king met vzw De Kadees, Aalst. Afstanden 6 en 12 km Starturen: tussen 13 en 15 u. Aankomstafsluiting 18 u. Start- en aankomstplaats: R.B.S. Arend, Binnen straat 308, 9300 Aalst. Aandenken: brevet 30 fr. Groepstrofee: voor de 5 beste vertegenwoordigde groepen. Inlichtingen: R.B.S. Arend, Binnenstraat 308, 9300 Aalst, tel.: 053/ 21.40.62 - 77.50.14. LH te bekomen en de optie in de praktijk haalbaar te maken. In de eerste plaats Wat zijn de alternatieven komt het erop aan de ber- voor het spuiten? men deskundig te inventa- Schoffelen is te arbeidsin- riseren in waardevolle en tensief. Daarom opteren minder waardevolle zones we voor bodembedekking met inbegrip van de flora, met heesters, het gebruik Dit moet toelaten de maai- van vaste bodembedèk- frekwentie van iedere kende planten, het ge- berm optimaal vast te stel- bruik van bodembedek- len en in kaart te brengen, kende materialen zoals ge- Om dit werkschema te be- hakselde twijgen en ge- palen heeft men minstens een seizoen onderzoeks- werk nodig daar men on dermeer rekening moet houden met bloeiperiodes. In een tweede fase komt het erop aan prioriteiten vast te leggen. Zo is het evident dat bv. voetwegen met een dominante brand netelvegetatie als eerste gemaaid moeten worden. Bermen die ekologisch waardevol zijn worden liefst tweemaal gemaaid. 1-Iet spreekt vanzelf dat watergoten, betegelde voet- en fietspaden terzelf- dertijd onkruidvrij moeten worden gehouden wil de aktie in een daadwerkelijk effekt resulteren. hakselde boomschors, maaibeheer in de jonge beplanting en selektief wieden. Aanvankelijk liggen de kosten hoger door de aan koop van bodembedek- kende planten, maar na 3 5 jaar bedragen de on derhoudskosten aanzien lijk minder. Het besluit van de Vlaam se Executieve is manueel onuitvoerbaar met de hui dige personeelsbezetting. Er werd een planteninven- taris opgesteld van alle wegbermen. Daaruit wer den per gemeente 2 stra ten geselekteerd, die vol doen aan meerdere crite ria: interssante flora, ge schikt reliëf en breedte van de berm en bermen waar een beek de berm van het akkerland scheidt. Die wegbermen werden éénmaal gemaaid met zeis, bosmaaier en klepelmaai er. Het maaisel werd bin nen de 10 dagen afge voerd, zoals voorge schreven. Wat de begroting 1988 be treft werd de aankoop van een machine voorgesteld maar niet weerhouden. Wel werd er 300.000 fr. ingeschreven om de uit verkozen bermen twee maal te maaien. Dat nieuwe beheer vereist een mentaliteitswijziging. Uit milieuoverwegingen wordt geopteerd voor bloemrijke bermen, wat inderdaad inhoudt dat dient afgestapt van het ou de, absurde netheidspa troon. Volgens het politieregle- ment zijn de inwoners ver plicht de berm aan hun eigendom zelf te maaien. Tot zover schepen André Doorns. SP-raadslid Louis Saerens zegt dat er in Moorsel on kruid staat dat reeds mer kelijk hoger dan één meter is wat Edgard Hooghuys, zijn partijgenoot, laat zeg gen dat het beter ware grasmaaimachines te ko pen dan schilderijen van vermeend allooi. LH De tot dusver door het stadsbestuur gehanteerde lukrake oplossingen bren gen geen aarde aan de dijk. Milieubeheer veron derstelt een planning op termijn. Het welslagen van het natuurvriendelijk bermbeheer hangt in grote mate af van het begrip en de waardering die men heeft voor de natuur. Het werd een korte raads zitting. Alle punten wer den in sneltempo afgehan deld. Enkel het punt «uit breiding gemeentelijke ad ministratie» zorgde op nieuw voor enig leven in de stilgevallen brouwerij. Het waren vooral raadslid Ernest Galle (CVP) en de CVP-fraktieleider Ruys- sinck die te keer gingen tegen de manier van wer ken i.v.m. de uitbreiding. Het zat hun hoog dat door de burgemeester voor de ze werken die in eerste fase op 16 miljoen zonder BTW geschat worden als vergaderzaal en trouw zaal. Het was ook raadslid Galle die de brandveilig heid en de gebruiksvrien delijkheid van de nieuwe gebouwen in vraag stelde. Schepen De Paepe was he lemaal niet gelukkig met deze opmerking en viel scherp uit tegen raadslid Galle die hij zijn negatieve en kritische reakties ver weet. Raadslid Van Ach ter (CVP) vond de uitbrei ding uiterst noodzakelijk en verweet het schepen kollege zelfs de behoeften achterna te hollen. Vol gens hem moesten die aan- passingswerken al onmid dellijk na de fusies aange vat geweest zijn...

De Voorpost | 1988 | | pagina 3