Trainer Gustaaf Tas even blij als Katrien Nijs met nationale jumping - Beker bij scholieren Wat met Avanti Buggenhout Danny Daelman en nu de titelren De Voorpost - 27.5.1988 - 17 PAARDENSPORT Het gebeurt niet alle dagen in het Dendermondse dat een 13-jarig schoolmeisje met een Belgische Beker naar huis komt, zeker niet in jumping, een discipline van de paardensport die veel vereist van de beoefenaars en van de paarden. Groot feest dus ten huize van Gustaaf Tas, die zyn pupil, Katrien Nys, leerlinge van de Grieks- Latijnse afdeling, nu voor de zoveelste keer op de video bezig zag tijdens de jumping in Mollem, waar de nationale Bekers betwist werden. Paardensport. Katrien Nijs op het hoogste schavotje in Beker-jumping voor scholieren had gewonnen (xl) Wij konden nog eens méége- veel opoffering, teamwork ei- nieten van de spannende beel- genlijk tussen ruiter, paard en den. Maar beseften toen nog trainer niet dat er voor het bereiken Katrien, die volgend jaar ju- van dit resultaat heelwat in- nior wordt, bereed de 11-jari- spanningen en toewijding no- ge merrie Abend Jagerin, een dig waren geweest. Katrien zit paard dat eigendom is van de er wat dromerig bij alsof hei heer De Maeseneer uit Steen- allemaal een beetje buiten huffel. Haar eigen paard suk- haar gebeurt, maar geniet kelde met een letsel en de toch intens van de belangstel- ruiter van Abend Jagerin was ling. ook gekwetst zodat er een Gedurende twee dagen heeft gelukkige wisselwerking ont- ze in Mollem de schiftingen, stond, de halve finales en de finale Het bleek een goede kombi- gereden, zes keer het par- natie te zijn, want na amper cours dus en telkens foutloos, drie weken trainen met dit ook toen de snelheid in de paard, was het resultaat for- laatste proef van tel was. Ka- midabel. Katrien werd overla- trien heeft 46 kandidaten, zo- den met bekers en prijzen, wel jongens als meisjes achter «Toch was Abend Jagerin een zich gelaten. Het resultaat probleempaard, vertelt trai- van doorgedreven training en ner Gustaaf Tas, het werd nog HANDBAL Mollem nadat ze de Belgische met zo lang geleden uitgeslo ten tijdens een wedstrijd, maar Katrien heeft zeer veel aanleg en zodoende...» Gustaaf zelf is bezeten door paarden van jongsaf. Hij rijdt zelf ook op nationaal niveau en heeft verschillende belang rijke prijzen gewonnen. Nu wil hij zijn ervaringen over dragen en de jeugd stimule ren. al blijft het een zuivere hobby. Gustaaf is een specia list in de krachtproeven. Vol gens hem is er eigenlijk geen leeftijdsgrens voor ruiters. Zijn ze ouder dan zijn ze allicht technisch sterker, maar ze nemen minder risico's en de reflexen zijn trager. Al doet hij zelf nog veel mee aan wedstrijden, hij leeft vooral VOETBAL mee met de mensen die hij traint. Volgehouden inspanning Drie jaar is Katrien bij trainer las. Alle dagen zijn ze bezig geweest, al is ze reeds vroeger begonnen, zo ongeveer van haar vijfde jaar af. Ook haar moeder was fanatiek als het om paarden ging. Het zit dus wat in de familie. Elke dag opnieuw wordt er geoefend, weer of geen weer. Tijdens de winter moet het soms binnen, maar van zodra het kan wordt er buiten gereden. Er is meer dan voldoende accommoda tie. Voor de frele Katrien moet het af en toe uitputtend zijn om haar grieks-latijnse studies te combineren met de veeleisende paardensport. Ze heeft dan ook geen tijd om aan iets anders te denken. Ze heeft er trouwens veel voor over en wordt daarin gestimu leerd door trainer en omge ving. Thuis en tijdens de wedstrij den wordt ze voortdurend be geleid. Geen moment verliest de trainer paard en ruiter uit het oog, zodat men bij een eventueel probleem direkt kan tussenkomen en korrige- ren. Er wordt dus geen kost bare tijd verloren. De plan ning van de oefeningen wordt immers dagen vooraf in sa menspraak klaargemaakt en dat programma moet nage leefd worden om resultaten als dit te bereiken Vroeger Reeds vroeger had Katrien laten blijken dat er meer inzat dan enkele ereplaatsen. Toen ze het eerste jaar scholier was, vorig jaar dus, werd ze vijfde ex-aequo met twee paarden in het regelmatig- Paardensport. Katrien Nijs in volle aktie. "Zij heeft hef', zeggen de kenners en dat heeft ze onlangs bewezen door d Belgische Beker voor scholieren in de wacht te slepen (xl) heidscriterium «Tornooi van de toekomst». In de bekende wedstrijden te Libramont blonk ze uit door regelmaat en in de Winterkompetitie van de Kon. Gentse werd ze eerste aller kategorieë Meest al zijn dergelijke resultaten enkel voorbehouden aan kin deren van bekende ruiters die over bijzonder goede paarden kunnen beschikken, want daar zit hem eigenlijk de knoop. Het is niet gemakke lijk om aan goede paarden te geraken, al worden er in ons land fraaie paarden gefokt. Samen met de Nederlanders hebben de Belgen daarin trouwens een reputatie te ver dedigen. Toch verdwijnen die paarden snel op de internatio nale markt. Toekomst Op korte termijn zou het al een hele prestatie zijn zo Ka trien Nijs nu ook nog Belgisch kampioene bij de scholieren zou worden. Dan steekt er voor volgend jaar misschien een Europese selectie in en enkele tornooien in het bui tenland. Nadien zal ze zich toeleggen op de Beker bij de juniores. Het wordt dus weer druk voor dit meisje kind nog dat nu stilaan tot de topruiters van het land wordt gerekend. Zij treedt immers niet aan in regionale of provinciale wed strijden. Alleen de nationale organisaties interesseren haar. Onverwacht We hadden het eigenlijk nooit opgemerkt, maar in de Schoolstraat 5 te Appels - Dendermonde, beschikt Gus taaf Tas over een hele instal latie, met boxen, springwei- den, hindernissen en een overdekte manége. We keken even rond in de stallen, ter wijl we luisterden naar Gus- taafs deskundige uitleg. Paar- destallen ademen die speciale sfeer uit waardoor je al direkt meegetrokken wordt. Het is een wereld apart, maar geen elitegedoe. «Integendeel, ver telt Gustaaf Tas, in de wereld van de ruiters gaat het er vrij vriendschappelijk aan toe. Ie dereen tracht mekaar te hel pen, al is en blijft er de rivali teit. Zonder dat is er echter geen sport...» Katrien Nijs is ondertussen zowat de enige jumping-ruiter in de streek die kan aangezien worden als de opvolgster van Oudegem- menaar Marc Goossens. die een aantal jaren geleden kam pioen van België werd en daarvoor de sportprijs kreeg van de Dendermondse Pers- kring. Wekenlang deed het gerucht de ronde dat le nationaler i Avanti Buggenhout zyn aktiviteiten na dit seizoen zou stopzetten. Het heeft er inderdaad naar uitgezien dat de eens zo prestigieuze klub het niet meer zag zitten en in feite is het ook nu nog een dubbeltje op zyn kant. Financieel lijkt de klub nog gezond genoeg maar organisa torisch was het volledig fout gelopen by Avanti. Van echte samenwerking in de bestuursploeg was nog nauwelijks sprake. Hier en daar trachtte een enkeling het klubleven nog zuurstof te geven maar dat het zo niet verder kon was duidelijk. Kontakten om het stamnummer over te nemen werden niet geschuwd en zo was er op zeker ogenblik sprake dat Robuco Buggenhout zou overnemen. Ook de Lebbeeksc sportraad sprong in de dans, bracht Avanti samen met Ajax Lebbeke maar aangezien Ajax van oordeel was dat Avanti niets te bieden had dat paste in hun long term planning, wenste Ajax niet verder te onderhandelen. Ondertussen was er dan toch enige deining ontstaan in de Avanti-bestuursploeg - of wat er nog van overbleef. Men belegde een vergadering en een beetje verrassend bleken enkele measen bereid het roer opnieuw in handen te nemen. Onder het voorzitterschap van R. Gijssels werd een nieuwe bestuursploeg gevormd en men besloot alles in het werk te zullen stellen om Avanti deze crisis te laten overleven. Nu volgt er uiteraard nog een algemene vergade ring met de spelerskern want de nieuwe bestuursploeg wil weten wat daar de vooruitzichten zijn. Voorzitter R. Gijs sels bevestigde dat er nog heel wat werk aan de winkel is om Avanti uit deze malaise te halen, maar de wil om verder te doen is er by de verantwoordelijken. Wy zyn benieuwd. (eva) Dirk Deferrere traint SK Grembergen Gerrit De Pauw stapt als oefenmeester op bij derdepro- vincialer SK Grembergen. Hij wordt opgevolgd door Dirk Deferrere, een eigen voetballer Eerder was hij enige tijd aktief bij de derdeklasser Eendracht Zele. Het is de bedoeling van SK Grembergen om een tweetal voetballers aan te werven. Tijdens het voorbije weekeinde werden kontakten gelegd met een spits die naar de derde provin- cialer wil overstappen maar op tegenstand botst bij zijn huidige ploeg. Guy Rodrigo nog bij KAVD De Dendermondse aanvaller Guy Rodrigo onderhan delde met SV Temse. Aanvankelijk leek een akkoord in de maak maar in extremis sprongen de onderhandelingen af. Ook al omdat KAVD zijn speler zomaar niet voor een appel en een ei wil afstaan. Paarsblauw blijkt overigens nog niet erg bedrijvig te zijri op de voctbalbeurs. Frankie Naudts (Ninove) was oorspronkelijk van plan om bij KAVD aan te sluiten maar het Gentse Heirnis is deze voetballer in extremis komen afsnoepen. De Dender mondse eersteprovincialer blijkt in onderhandeling te zijn met Geert Mertens, een 23-jarige middenvelder van Jong Lede. Guido De Leeuw blijft bij Baasrode De nieuwe tweedeprovincialer FC Baasrode doet verder beroep op zijn oefenmeester Guido De Leeuw. Ander zijds keren Rik D'Haen en Marc Van Keer terug van Dendermonde. Willy Aerts bij Buggenhout Willy Aerts die erin slaagde om Sparta Buggenhout in extremis in derde provinciale te houden blijft bij de derdeprovincialer aan het bewind. Eddy Bellon besloot om definitief met het voetballen te stoppen. Het is de bedoeling van Sparta om een paar spelers aan te werven. In dat opzicht werden er al kontakten gelegd. WIELRENNEN Juniores Danny Daelman werd vorig weekeinde in Waasmunster vroegtijdig uitgeschakeld. De junior uit Sint-Gillis-Waas kreeg zodanig veel opponenten op zijn wiel dat hij op een bepaald ogenblik werd onderuit gereden. Zijn ploegmaat Jean Boone werd betrokken in de buiteling en nog een derde renner, die mee tegen het wegdek was geploft, moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Voor Danny Daelman betekende de tuimelpartij het einde van de wedstrijd. Zijn fiets had een flinke deuk gekregen, en zelf had hij schaafwonden opgelopen aan knie en elle boog. "Hier en daar doet het een beetje pijn en morgenoch tend zal ik zeker last van stijfheid ondervinden, zegde Danny na afloop. Ik hoop en veronderstel niet dat ik er komend weekeinde nog last zal van ondervinden. Niets minder dan het nationaal kampioenschap staat op fc»t programma en daar wil ik behoorlijk presteren. In derge lijke koersen krijg je met 's lands beste juniores af te rekenen. Ik wil mij in geen geval door niemand in de schaduw laten fietsen. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat ik mijzelf als kanshebber vooropstel. Als ik een dichte ereplaats in de wacht kan slepen, zal ik dik tevreden zijn. Er zijn andere knapen die in aanmerking komen. Denk maar aan Jo Planckaert. Wanneer het op een spurt aankomt is hij moeilijk te kloppen. Voor mij is ook Jan De Prins een te duchten heerschap. Heb je gezien hoe hij hier in Waasmunster gezwind op de trappers duwde en zonder maar een bijkomende inspanning te moeten leveren eindoverwinnaar is geworden? Het werd meteen ook zijn elfde zege. Na het komende weekeinde stapt hij voortijdig over naar de amateurs. Natuurlijk wil ik mij niet als een underdog aanstellen. Ik voel mij in konditie en hoewel ik momenteel mijn legerdienst vervul, heb ik de gelegenheid om te trainen en mij op de wedstrijden voor te bereiden. Ik geniet weke lijks van twee vrije namiddagen en die benut ik om daadwerkelijk te oefenen en kilometers op te doen. Ster Een flink resultaat in de nationale titelren, acht Danny Daelman erg belangrijk. "Mocht ik falen dan betekent dat nog niet het einde van de wereld, vervolgt de knaap uit Sint-Gillis-Waas. Een valpartij of een lekke band kan je meteen vroegtij dig uitschakelen. Je ziet wel wat mij in Waasmunster overkomen is. Mijn belangstelling gaat ook uit naar de Oostvlaamse Ster der Juniores waarin ik al een gunstige rangschikking heb afgedwongen. In het algemeen klasse ment vat ik post als vijfde en in de puntenrangschikking bezet ik de tweede plaats. Er staan nog drie sterritten op stapel. In Brakel, Sint-Gillis-Waas en in Melle. De gele genheid is dus voorhanden om op te rukken en eventueel de eindzege na te streven. Danny Daelman realiseert momenteel een flinke kom petitie. Hij behaalde drie overwinningen en een rits ereplaatsen. Dat is niet mis voor iemand die onder de wapens is, zelfs al geniet hij daar van faciliteiten. De renner uit Sint-Gillis leeft echter voor honderd procent voor de wielersport en laat in dat opzicht niets aan het toeval over. Na 21 uur hoef je aan de woning Daelman niet meer aan te bellen. Rust is belangrijk in het leven van een wielrenner, redeneert Danny. (E.G.)

De Voorpost | 1988 | | pagina 13