Kleinbrabantse gastronomie is twee streekgerechten rijker I N, ASPERGES IN DUVEL PALING IN DUVEL Sandra De Boeck en Mare Caluwe (Hippique) dressuurkampioen Schaf je een bussel mooie, maar vooral veldverse, asperges aan. Neem met wat anders geen genoegen! Schil deze koninklijke groente zorgvuldig zoals voor andere bereidingen en zet ze fris weg. Was de vliezen nog eens extra en trek er een aspergebouillon van op basis van 1 deel Duvel, 1 deel water en een scheutje citroensap. Eventueel een beetje zout. Verwijder de vliezen en pocheer of kook zeer zacht de asperges in deze bouillon. En nu de saus. Daarvoor neem je als verhouding twee lepels kookvocht, een Iepen verse room, een klontje boter (echte natuurlijk), een snuifje muskaatnoot en een eierdooier. Dat alles sla je luchtig in een warmwaterbad (bain-marie). De handigen kunnen het misschien op een open vuur gedaan krijgen om een schuimig gebonden saus te bekomen. Deze saus wordt gekleurd met wat gehakte kervel. Schik de asperges op goed voorverwarmde borden en overgiet met de saus. Knapperig stokbrood van verschillende graansoorten en een glas Muscat d'Alsace zijn de voorname begeleiders van dit overheerlijke streekgerecht. Tracht enkele mooie, stevige palingen op de kop te tikken die je vishandelaar netjes voor je gevild en gekuist heeft en snij deze in stoere moten van ongeveer 8 cm. In een braadpan, waar deze moten mooi naast mekaar in kunnen geschikt worden én waar een deksel op past, verhit je een ruime klont échte boter. Want alleen die heeft de smaak van boter! In deze edele hitte worden de palingmoten vlug rondgebraden. Even laten bakken en terwijl het zoutvat en de pepermolen hanteren. Dan komt het grote moment: blussen met Duvel en de bodemfond losmaken. Om de smaak nd§ wat te verfijnen wat gesnipperde ui toevoegen en met een deksel op de pan een tiental minuten laten sudderen. Deksel verwijderen en verse room toevoegen tot de palingmoten half onderstaan. Dit laat je inkoken tot de paling gaar is. Op dat moment zou ook de saus haar optimale gladheid moeten hebben. Afwerken met stukjes tomaat, al is dit niet echt nodig. Doch het oog wil ook wel wat. Fijne fritjes zijn hierbij op hun plaats en indien je er geen Duvel bij drinkt, geef dan de voorkeur aan een frisse Loirewijn of een neutrale Riesling van Rijn of Moezel. De Voorpost - 27.5.1988 - 31 EEN WERELDPRIMEUR I ieuw in Klein-Brabant, op kulinair gebied, is de bereiding van asperges en paling in het streekbier Duvel. Wij maakten voor OKB de wereldpremière mee van de voorstelling van beide gerechten in De Pirrewit te Puurs. Daar bereidde «de chef des huizes», Frans Boeten, beide gerechten op meesterlij ke wijze! Proeven was er dus ook bij. En wij kwoteerden na afloop met een «uitstekend». Brouwerij Moortgat en de V.V.V. Klein-Brabant-Scheldeland nodigden in het kader van de Brouwerijweek en de herwaardering van het bier, de pers uit voor de voorstelling van «nieuwe, uitdagende streekgerechten». In wereldprimeur. zeer hoge temperatuur, een zeer dikke laag zeewier en uitzonderlijk veel plankton. Elk palingwijfje legt er miljoenen eieren waaruit zich doorzichti ge larfjes ontwikkelen die het aanwezige plankton als voed sel gebruiken. Met de Golf stroom worden deze larfjes meegevoerd voor een reis van ongeveer drie jaar om aan te komen in de streek waaruit hun ouders destijds vertrok ken, Er wordt beweerd dat hun instinct ervoor zorgt dat de Amerikaanse kwekelingen uitsluitend in Amerika aan wal gaan en de Europese uitslui tend in Europa. Niemand min der dan de bekende Ameri kaanse Vlaming Mcrnix Gij- sen liet zich inspireren door de palingstory voor een interes sant verhaal. Moet je eens lezen! Heel wat palingen eindigen hun wereldreis... op ons bord. Het is een lekkernij waarvan de lof niet meer hoeft ge maakt, zeker niet in Klein- Brabant, waar Mariekerke het palingcentrum bij uitstek is en alle restaurants paling op hun menu hebben staan. DUVEL Of de paling nu ook in Duvel wil zwemmen blijft een andere vraag. Hoewel de geschiede nis von de Duvel heel wat recenter is, mag hij zich om niet minder roem verheugen. In 1918 werd de Duvel door Victor en Albert Moortgat ge creëerd, maar dan onder de naam Victorcf Ale, verwijzend naar de beide voornamen en de overwinning bij het einde van de Eerste Wereldoorlog. Duvel is het pronkstuk van Brouwerij Moortgat, de ko ning van de streekbieren, de trots van iedereen in Klein- Brabant. Wie hier of elders uitpakt met eten en drinken, kan moeilijk den Duvel voor bijgaan. Hij is de ambassa deur van de streek, waarmee de V.V.V. alom pronkt en waarmee het vlug alle harten wint. HEILIGE DRIEVULDIGHEID Duvel wordt in deze gerechten nu het bindmiddel tussen pa ling en asperges. Paul Servaes mocht in alle eerlijkheid spre ken van «de Heilige Drievul- De man van den Duvel, Bert Moortgat, ontving van Paul Servaes namens de V.V.V.-Klein-Brabant-Scheldeland een herinneringsgeschenk (Al). digheid van Klein-Brabant» met als variante op vader- zoon en Heilige Geest, de va der paling, de lieftallige doch ter asperge en Den Duvel als geestrijk vocht dat allen sa menhoudt. Een beter loflied voor dit gas tronomisch trio, de H. Drieeenheid van de Kleinbra bantse gastronomie in wereld première, kon hij zich niet voorstellen. WAAR ETEN? Asperges in Duvel en Pa ling in Duvel kan je in pri meur eten in Restaurant Pirrewit te Puurs. (al). PAARDENSPORT LRV Frans Baeten, de vader van de kulinaire primeurs uit Klein-Brabant: Asperges met Duvel en Paling met Duvel (al). Na een algemene verwelko ming door Willy Qudé lichtte Paul Servaes1 van het V.V.V. de herkomst van de alomge- prezen Kleinbrabantse asper ge en de paling toe. «We bele ven vandaag een historische dog, even belangrijk als die dag in het jaar 1885 waarop Mevrouw Van de Wiele op het domein Coolhem te Kalfort aan haar knechten de op dracht gaf een nieuwe groen te, nl. asperges, op een deel van haar landerijen aan te leggen. Het was meteen de start van de aspergeteelt in Klein-Brabant Een uniek feit in de geschiedenis van onze streek» ASPERGES «Asparagos siccabis rursum in calidom summittes, callo- slores reddes»: het is een La tijns zinnetje afkomstig uit een kookboek uit het oude Rome. Wij vertaald luidt het als volgt: «Droog de asperges, Qooi ze opnieuw in kokend water, dit voorkomt dat ze zacht worden» Vermoedelijk werden de as perges eerst geblancheerd, dan afgedroogd en vervol gens gekookt. Dit is niet het enige bewijs dat de Romeinen goed met asperges konden omspringen. Ook Cato, de oudste onder de Romeinse schrijvers, berichtte reeds 200 jaar voor Christus over de ma nier waarop asperges werden geteelt. Columella, een ander Romeins auteur, laat de as perges op een wachtbed zaai en om ze na twee jaar uit te planten. Nog andere auteurs, Plinius en Sueton, bezingen de lof van de asperges in de gastronomie. Weet u dat in Ravenna lang geleden asper ges gemeld werden «van drie in één pond»? Met de komst van de Romei nen naar onze strekenkwa men ook de asperges mee. In Frankrijk vinden we de eerste sporen ervan in 1469, in Enge land in 1538 en in Duitsland in 1551. Er wordt ook beweerd dat op 16 maart 1815 het bericht van de terugkeer van Napoleon van het eiland Elba gesmokkeld werd in een bus sel asperges. Rond 1850 werd de teelt in Frankrijk gecommercialiseerd en rond 1885 ook naar Klein- Brabant gebracht. Puurs en inzonderheid Kalfort zorgde destijds voor een primeur. Maar de première van «asper ges in Duvel» is van een nog hogere klasse, de primeur is immers drieledig. PALING Over het intieme leven van een paling zijn heel wat theo- riën te boek gesteld. Vast staat zeker dat zowel vrouwe lijke als mannelijke palingen op het einde van hun paling leven, gedreven door hun in stinct zeewaarts trekken en een acht-maanden-lange reis maken naar de Sargassozee in de Atlantische Oceaan om er te gaan sterven na eerst nog duchtig aan het paren te slaan. Deze zee bevat water van Het nieuws is geen verrassing, maar het gevolg van een uitstekende reeks uitslagen: Sandra De Boeck en Mare Caluwé zijn te Duffel in manége Mustang gewest kampioen geworden in het dressuurrijden. In de klasse beginnelingen 2 had de Puurse amazone genoeg aan een tweede plaats met Jennifer. In de klassen Middel 2 werd Mare Caluwé nog maar eens winnaar. Geen diskussie dus omtrent de titel van beide streeklui die kampioen zijn in het gewest Kontich waarbij Hippique Puurs-Kalfort behoort. Een jumpingoverwinning voor Kris Caluwé te Duffel Het werd overigens een to- JUMPING Middel 1: I.ColuwéK taal-euforie in Duffel. Ook Els Beginnelingen: Jan Moens (8 4, strafp., Caluwé Caluwé deed het goed in de strafpunten). Els Caluwé (foutloos Geste) 20 strafp. klasse B2 met Baai. In zwaar in ^4 sec werd Rudy Caluwé maar nipt geklopt en in licht viel het in vergelijking met de andere uit slagen een beetje tegen Dat werd in de springwedstrijden dan weer hersteld met onder meer een overwinning voor Kris Caluwé op Dunke, a! had die wel 4 strafpunten opge lopen. De uitslagen Individuele dressuur: Klasse beginnelingen 2: 2. De Boeck Sandra (Jennifer) 113 p., 4. Caluwé Els (Baai) 105 p., 13. Moens Jon (Gazelle) 67 p. Klasse licht 9 Pauwels Jos 114 p., 16. De Wit Nicky (Afata) 106 p., 21. Caluwé S Kris (Dunke) 99 p., 22. Pauwels Evrard (Deligta) 96 p. Klasse middel 1 2. Caluwé Mark (Beau-Geste) 121 P- Klasse middel 2: 1 Caluwé Mark (Watson) 130 p. Klasse zwoar 1 2. Caluwé Rudy (Winnetou) 175 p. Dressuurkampioenen gewest Kontich Klasse B2: De Boeck Sandra (Jen nifer) Klasse M2: Caluwé Mark sPortm«ra<f>on te Melsele. De ploeg "W'illewies" streed (Watson) mee voor de eer (Iv)

De Voorpost | 1988 | | pagina 27