Vierde Affligemse Oldtimerbeurs Autowijding op Sint-Job Madelonfestival andermaal op de helling Feesten in Horizon aan de Molendreef Roofmoord na tien jaar opgehelderd Aalsterse grondregie met geldgebrek 2 - 27.5.1988 - De Voorpost Unieke Riley's blikvangers In het Bellekouterkomplex Hekelgem-Affligem heeft op zaterdag 28 en zondag 29 mei e.k. de vierde Affligemse Merkwaardig Veertig jaar Sint-Kristotfelgilde te Aalst genoeg oldtimers beurs plaats, georganiseerd door OVA, Oldti- overleefde Riley de de pressie van het begin van de jaren '30, terwijl mer- mersvrienden Affligem. Eerder bescheiden begonnen drie jaar terug is deze beurs uitgegroeid tot een evene ment en een begrip in de wereld der oldtimers. Niet in ken als Bentley, en Lan- het minst omdat er telkens weer unieke exemplaren te Chester ten ondergingen, kijk of te koop staan. Dit jaar is het een schitterende kollektie Riley's die de aandacht trekt. En bovendien is er een bijzonder groot aanbod van wisselstukken. In het midden van de jaren Oudste landbouwtraktor ter wereld Naast de prachtige Riley's zijn op de Affligemse Old- timersbeurs nog een paar andere merkwaardige at- trakties te bewonderen. Veertig jaar is het geleden dat in augustus 1948 voor de allereerste maal aan de kerk van Sint-Job te Aalst auto's werden gewijd. Bij de Paters Kapucijnen kwam men zowat voor alle mogelijke problemen. Zo waren er ook verschillende eens komen vragen hun auto, toen nog geen werkinstrument maar veeleer een teken van stan ding, te willen zegenen. '30 produceerde het merk Zo is er de oudste land- een grote verscheidenheid bouwtraktor ter wereld, Vorig jaar 10.000 bezoe- stellen. Ook deze vierde V8, de late 1500 viercilin- kers uitgave vormt daarop geen der en de nieuwe, grote Van bij het begin hebben uitzondering. Ditmaal viercilinder van 2500 cc in de organizatoren van de vormt een schitterende 1937. Affligemse Oldtimers- kollektie Riley's de blik- Precies in dat jaar kwam beurs hun initiatief zeer vanger. De bezoekers echter een einde aan het demokratisch gehouden, kunnen zes exemplaren sukses, hoewel men in Wie zijn oude trots aan het van dit prestigieuze merk 1936 nog een winst van publiek wilde voorstellen, bewonderen: 69.897 pond realizeerde. kon dat altijd al gratis 1 Riley Monaco sport Sa- De teruglopende vraag doen. Ondanks het steeds loon 1934 naar sport-Riley's en de stijgende sukses van zowat 1 Riley Lynx Tourer 1934 2.000 bezoekers in 1985 1 Riley RM Roadster 2500 tot ruim 10.000 vorig jaar - 2 Riley RM 1500 zijn ze niet van dat princi- 1 Riley Racer pe afgeweken. Op die ma- De geschiedenis van dit nier wordt vermeden dat merk begon in Coventry, de beurs zou uitgroeien tot waar de familie Riley zich een elitair onderonsje aanvankelijk bezighield het bijna onmiddellijk voor een beperkt publiek, met weven en het fabrice- door aan Morris Motors Oldtimers zijn «in», zoveel ren van weeftoestellen. In voor de ronde som van 100 is duidelijk. De glimmen- 1890 kwam ze in het bezit pond. de pronkstukken lokken van de Bonnick Cycle De overlapping van «Con- overal grote belangstel- Company en begon ze fiet- ventry-Riley's» en «Nuf- ling, allicht omdat ze her- sen te vervaardigen. Dan field-Riley's» was aan- inneringen oproepen aan begon de evolutie van mo- vaardbaar. De eerste de «goede oude tijd». torfietsen tot tri- en qua- naoorlogse Riley's, de Vooral de wagens sprin- trocycles naar auto's, gen daarbij in het oog, Al vroeg waren de Riley- maar ook fietsen, motor- produkten zeer vooruit fietsen, traktors en tripor- strevend. In het begin teurs zijn het bekijken bouwen ze een «De meer dan waard. Omdat Dion»-motor in licentie, de Affligemse Oldtimers- maar ze schakelden snel ongeveer 1957 en in de beurs een zo gevarieerd over naar een eigen ont- Healy sportwagen. (Do- mogelijk aanbod wil bren- werp. De eerste Riley-au- gen, zijn ook die «vehi- to werd gebouwd in 1905 kels» op 28 en 29 mei te en verkocht in 1906. Suk- bewonderen. sessen bleven niet lang uit: Ook wisselstukken De echte oldtimerfanaat zoekt echter méér dan al- aan auto's en motoren: de die werd gemaakt in Chi- 9 HP, de zescilinder, de cago, later teruggevonden in 1908 pakte een 12-18 de sportmodellen). Later vierzitter de eerste plaats zal alleen de diamantvor- mige Rileybadge op de BMC-modellen nog herin- vooruitstrevend was. in de Ballinaslaughter Hill Climb in Ierland en Stan- B leen maar afgewerkte kar- jey Rjiey won jn een jo HP neren aan het merk dat op retjes, hoe mooi die ook aiies wat er ^jn klasse te technisch vlak ooit zo Z1JI1. Wisselstukken zijn winnen viel. onmisbaar om oude voer tuigen in al hun glorie te herstellen. De liefde voor olttimers is immers op de eerste plaats een hobby. Het is niet de bedoeling veel geld op tafel te leggen om zich een pronkstuk aan te schaffen. Zélf honder den uren in de restauratie van een oldtimer investe ren: daaraan beleeft de ware liefhebber nog het meeste plezier. Op deze beurs worden daarom massa's wisselstukken aan geboden. Aan de rijen ta fels van honderden meters lang is bovendien heel wat informatie te verkrijgen over de oldtimers zelf en over klubs en verzekerin gen. Schaalmodellen ma ken het aanbod kompleet. Unieke Riley's als konin ginnestukken De Affligemse Oldtimers- beurs slaagt er ieder jaar in een paar unieke wagens aan het publiek voor te in Venezuela en onlangs gerestaureerd in België. Verder staat er nog een lokomotief van. 1907 en een Alvis van 1958, die dat jaar te zien was op het autosalon van Genève. Het is slechts een greep uit het gevarieerde aanbod. Dat de Affligemse Oldti- mersbeurs internationale dalende verkoop deed het weerklank geniet, bewijst merk in februari '38 de das de belangstelling van de exposanten. Ze komen on dermeer uit Engeland, Duitsland, Luxemburg en Nederland. De bezoeker krijgt dus heel wat meer te zien dan wat in Belgié aan oldtimers voorhanden is. Praktisch Exposanten betalen niets. Ze krijgen mits op voor hand aan te vragen het nodige aantal meter tafel ter beschikking. Voor de bezoekers werd de in- komprijs beperkt tot 150 ft. De organisatoren heb ben niet de minste finan ciële bedoeling. Wel moe ten ze uit de kosten komen om het voortbestaan en de verdere uitbreiding van deze oldtimersbeurs te kunnen garanderen. De beurs is in het Belle- kouterkompleks toegan kelijk op zaterdag 28 en zondag 29 mef telkens van 9u30 tot 19 u. Nadere informatie bij Lie ven D'Haese, Kas teelstraat 79, B-1730 Affli gem. Tel. 053-67.22.64 LH om. Victor Riley vroeg Nuffield het bedrijf te red den en over te nemen. Nuffield kocht het voor 143.000 pond en verkocht RM-modellen, waren ge tekend door Coventry-Ri- ley. De Twincamshaft Ri- leymotoren 1500 en 2500 viercilinder bleven in ge bruik bij BMC Riley tot nald Healy speelde in de jaren '30 een grote rol bij Riley, zowel als racer als voor de ontwikkeling van Hekelgem. Een van de merkwaardige Riley's. Al dan niet marktanimatie? Het Madelonfestival dat reeds heel wat inkt heeft doen vloeien is andermaal een probleem. Een paar jaar terug waren er incidenten met de politie over te veel decibels en ordeverstoring. Toen dit jaar de toelating voor het Madelonfestival '88 werd aangevraagd werd de vraag door burge meester De Kerpel afge wimpeld. Na diskussie in de gemeenteraad bleek echter dat de burgemees ter verkeerd was geïnfor meerd en dat bewust festi val verleden jaar suk- sesrijk en vooral vlekke loos was verlopen. De toe lating werd dan uiteraard gegeven. Momenteel zijn er echter problemen van een andere orde. Uitgerekend van fi nanciële aard. Organisator is Georgette Van Lierde, gewezen direktrice van een rijksschool en waardin van «De Nieuwe Made- Ion». Het voorziene festi val zou een half miljoen opslorpen doch er zouden onvoldoende sponsors over de brug komen. Het gaat hier inderdaad om een organisator die een privé-persoon is en niet een vzw. Volgens Geor gette Van Lierde ligt dit feit aan de basis van het zich te veel afzijdig hou den van sponsors. Eigen lijk ware het spijtig want anders gaat er op de Grote Markt in de eerste helft van juli weinig te beleven zijn. Onder meer omdat ook het 11 juli feest niet meer op de Grote Markt doorgaat. Verleden jaar gebeurde dat op de koer achter het stadhuis maar nu is het voorzien in De Werf. Als er toch nog tijdig sponsorgeld in het laatje komt worden volgende ac tiviteiten voorzien. Op vrijdag 8 juli vanaf 21 Pater Gardiaan Olivier die van aanpakken wist ging eens naar Wallonië kijken hoe men daar auto's wijd de en stichtte de Aalsterse Sint-Kristoffelgilde om geestelijke zegen over de automobilisten te laten neerkomen. De eerste wijding onder leiding van Deken Rey- naert werd met 216 wa gens een schot in de roos. Toen waren er inderdaad nog maar weinig auto's. Onder stimulans van een dinamisch en prestigieus bestuur groeide de Gilde spoedig uit tot een bloei ende vereniging. Dr. E. Clinkaert was voorzitter, fabrieksdirekteur Jean De Schrijver en garagist An- dré Van der Haegen na men het ondervoorzitter- schap waar, fabrikanten August Van Yperzele en Frans Hendrickx waren respektievelijk penning meester en sekretaris. Al len zijn intussen echter overleden. Wij dingskommissa- rissen» Naast het bestuur fungeer de een werkgroep «wij- dingskommissarissen» Die stonden en staan nog in voor het onthaal van de deelnemers, zorgen voor een ordelijk verloop van de plechtigheden, innen lidgelden en werven nieu we leden aan. Van de eer ste lichting wijdingskom- missarissen zijn er nog slechts twee in leven: Ed- mond Van Tittelboom en Theo Van Gijseghem. Broederschap Na deze strukturele op bouw werd de Gilde op 6 mei 1949 officieel opge richt als Broederschap met eigen standregelen, er kend en goedgekeurd door Monseigneur Calewaert en met geestelijke gunsten verrijkt. Onder meer werd be paald: «Doorlopend wor den Heilige Missen gele zen om de bescherming op de weg voor de leden af te smeken. Tevens wordt ter nagedachtenis van elk overleden lid een eucharis tieviering opgedragen. De financiële middelen, be schikbaar na vereffening van de werkingskosten, worden aangewend tot verfraaiing en onderhoud van het interieur der Ka pucijnenkerk.» Eventuele geldelijke bo ni's zouden worden ge bruikt voor verfraaiing, onderhoud en zo nodig herstellingen aan de kerk. Er kwamen mettertijd zo veel auto's naar de wijding dat besloten werd een af zonderlijke inrit en uitrit te maken zodat niet meer moest gedraaid worden. Dat stootte echter op de moeilijkheid dat men door «het slot» moest en dames mochten daar niet door. Geen probleem. Dames die gewoon meereden stapten dan maar uit en later weer in. En als er toevallig eens een dame was die zelf stuurde werd die vervangen door een re serve-chauffeur. Die tij den zijn echter lang voorbij. Momenteel Momenteel bestaat het be stuur uit Proost E.P. Eventius Van Gemert, voorzitter F. Boel, sekre taris A. Cortvriend en be stuursleden A. Poelaert en R. Verhulst. En de werk groep «wijdingskommissa- rissen» bestaat uit Theo Van Gijseghem, tevens propagandasekretaris, Ed- mond Van Tittelboom, Gilbert De Lombaert en Emiel Liebaut. Programma Wijding op zaterdag 18 ju- ni na de mis van 18.30 u. en op zondag 19 na die van 9.30 u. Beide eucharis- j tievieringen worden vo- i kaal opgeluisterd door le den van het Sint-Jobs- en van het zaterdagavond koor. De wagens die ter wijding worden aangeboden kun nen geparkeerd worden op de speelplaats. Ingang tus sen de Kapucijnenkerk en 't Kapucijntje op de hoek Sint-Jobstraat-Kapucij- nenlaan. De wijding zelf gebeurt aan de Kapucij nenlaan vlak vóór de uit gang van de lagere school van het Sint-Jozefskollege, Home Sint Laurentius. Men kan inschrijven bij A. Cortvriend, Kareelstraat 30/1 te Aalst (053/ 70.46.64) of bij Theo Van Gijseghem, Gustaaf Pape straat eveneens te 9300 j Aalst. Tel. 053/70.04.25. Men kan ook ter plekke j op de dag zelf inschrijven I bij een wijdingskommis- saris. LH Het Rijksinstituut voor Buitengewoon Secundair Onderwijs «De Horizon», Molendreef 57 te 9300 Aalst organiseert ander maal Horizonfeesten. Op zaterdag 4 juni is er vanaf 13 u. een dartstor- nooi dat reeds tot een in ternationaal gebeuren is uitgegroeid. Te 19 u. wordt plechtig de tentoon stelling van werk van Aal sterse kunstenaars geopend. Onder de ge meenschappelijke naam «Arbeidskunst door Ama teurs» stellen en naast di- rekteur Herman Leemans tentoon stadsgenoten Ri chard Breckpot, Felix De Groot, Jeanine De Hul, Harry De Smedt, Mare De Weghe, Jozef Dierickx, Mariette Goedvriend, Raoul Leyman, Julien Lie- saerde, Jean Meert, Mar cel Mertens, Marie-Jeanne Van De Sijpe, Simon Van Extergem en Lucienne Van Sande. Vanaf 19.30 uur gaan dan restaurant en tearoom open in de bodega vindt U lafenis vanaf 22 u. Op zondag gaat de ten toonstelling open te 12 u. en blijft dat de ganse dag. In het restaurant kan U genieten van steaks op di verse wijzen aan demokra- tische prijzen van 11.30 u. tot 15 u. en van 18 u. tot 20 u. Vanaf 12 u. is ook de tearoom open en tussen 14 u. en 17 u. kan U zich vermeien bij volkssporten. Pilootschool «De Horizon» is één van de drie scholen die op het vlak van automatisatie van de schooladministratie een pilootfunktie kregen. Op vrijdag 10 juni te 10 u. is er officiële opening van dit pilootprojekt met als spre kers direkteur Herman Leeman, direkteur-gene- raal stadsgenoot Frans Keymeulen, P. Martens, afgevaardigd-bestuurder van het Mecanografisch Instituut Kempen en ten slotte staatssecretaris voor onderwijs Luc Van den Bossche. Te 11 u. is er een demon stratie en wordt het pro- jekt opgestart waarna re ceptie en eetmaal. De Ho rizon heeft daar echter niet naar gewacht want kocht met eigen middelen computers ervan overtuigd zijnde dat wie de trein mist over enkele jaren als anal fabeet zal worden gedood verfd. De direkteur is er terecht fier op dat zijn leerlingen die in het bedrijfsleven stage doen, meestal als werkkracht worden aange nomen. «Van onze leerlin gen belanden er bijna geen op de dop» zegt direkteur Leemans en dat is voor een school voor buitenge woon onderwijs toch een «buitengewone prestatie». LH Frietketeibrand was kamoeflage Enkele maanden voor de verjaring - de feiten dateren van de nacht van 2 op 3 december 1978 - is loslippigheid er de oorzaak van dat wat geklasseerd werd als zijnde een betreurenswaardig ongeval, in casu een brand, eigenlijk een roofmoord was. De Dendermondse gerechtelijke politie ontdekte wat aanvankelijk misschien wel vermoed doch niet gestaafd kon worden. u. optreden van Boogie Boy en Kloot Per W. Op zaterdag 9 juli optreden van Aalsterse groepen als De Biet, 't Ongenoegen, The Ness en het ensemble Chris Zerr. Op zondag 10 juli de LSP-band met heel wat gastoptredens vanaf 21 u. en vanaf midder nacht spelen in de Made- lonzaal zelf André en Ro land Brasseur. Op 11 juli komt dan andermaal Boo gie Boy aan bod. Dit alles uiteraard gekonditioneerd door het al dan niet over de brug komen van spon sors. LH Bij de bespreking van balans, exploitatierekening en resultaatrekening van de Stedelijke Regie voor Grond en Natuurbeleid bleek dat er een minimale winst geboekt werd van 2.673 fr. Dat dan voor het dienstjaar 1987. Schepen Doorns zegt reren. dat door de aktedaling met Dank zij deze inbreng de vefeffenaars van de blijft er nog de genoemde n.v. Lion D'Or de gerech- minimale winst. Dat er telijke procedure werd ge- winst is betekent aller- stopt en de regie nog minst dat het de regie voor 750.000 fr. kon rekupe- de wind gaat. De Regie kampt inderdaad momen teel met nijpend geldge brek. Slechts door de in breng van 4 miljoen van het Bedrijf voor Waterbe deling kan de regie haar zware financiële verplich tingen nog nakomen. Moesten er echter geen nieuwe inkomstenbronnen worden aangeboord dan zal een nieuw voorschot voor 1988 noodzakelijk blijken. Men staat immers aan de vooravond van het bouwrijpmaken van de gronden van Le Lion d'Or. Voor Eddy Monsieur is dit laatste eerder een la chertje. "Men kreeg reeds vijf jaar de tijd om deze Regie levenskansen te bieden." Ook Willy Van Mosse- velde stelt dat men in de boosheid volhardt om niets te doen. SP en VU stemmen dan ook tegen. (l.h.) De dader Constant Van Haudt (31), meestal Johny genoemd, had er na een vechtpartij met zijn werk en woongezel Jozef Van Den Steen na een fatale vechtpartij de schamele woning aan de Waver- straat 63, te Moorsel in de fik gestoken om de mis daad te kamoefleren. Toen de gerechtelijke po litie de zaak weer oprakel de en Van Haudt onder vroeg ging de dader finaal tot bekentenissen over. Hij werd dan ook door onderzoeksrechter Tas aangehouden op beschul diging van roofmoord. Jozef Van Den Steen en Johny Van Haudt woon den samen in voornoemde woning en werkten samen. Jozef zou de man zijn ge weest die de sommen in- kasseerde en Johny deze die naar zijn eigen oordeel te weinig van die sommen kreeg. Op bewuste avond had een karwei 50.000 fr. op gebracht waarvan Johny slechts 5.000 fr. kreeg. Naar zijn gedacht heel wat te weinig zodat het tot een ruzie, zelfs een vechtpartij kwam. Ondanks die ruzie trokken beide mannen toch op kroegentocht rond het station te Aalst, maar toen ze terugreden laaide de ruzie weer op. Johny legde zich toen te slapen, doch Jozef trok er nog eens op uit. Toen die in het holst van de nacht uit eindelijk fel onder invloed van de drank ook «thuis» belandde hernam de ruzie over het geld. Toen huisei genaar Jozef Van Den Steene naar het gedacht van Johny te ver ging, diende Johny hem een paar flinke meppen toe. Van Den Steen viel en raakte nog al vallend het achterste van een oude ze tel. Johny dacht dat Van Steen dood was en was ten einde raad. In de porte feuille van Van Den Steen zat nog 30.000 fr. en die gapte Johny er uit. Om de misdaad te kamoefleren ensceneerde hij een brand. Hij zette een friet ketel op het gasfornuis, trok de plastiek mazoutlei- ding stuk en toen er vol doende mazout op de vloer lag stak hij er het vuur aan met een branden de kaars die voor verlich ting moest dienen want hun elektriciteitstoevoer was reeds afgesneden. Hij deed dit met in petroleum gedrenkte oude kranten. Toen het vuur goed brand de vluchtte Johny weg naar de stationsbuurt waar hij nog enkele duizendjes verbraste. Wat later ver toonde hij zich in de buurt van Sint-Truiden en bouw de er het alibi op waarme de hij zich bijna 10 jaar terug uit de cel wist te houden. Den Bril Overbuurman, herberg- houder Marcel Vinck (80) te Moorsel gekend als «Den Bril», moest op be wuste nacht even naar het toilet. Terug in zijn kamer bemerkte hij schijnsel van vlammen. Hij ging «in zijn slippen» even buiten lon ken en zag de ramen van de woning tegenover de herberg brandden. Er wa ren reeds mensen op straat en de brandweer was reeds verwittigd. Die van Moor sel versterkt met die van Aalst kwamen opzetten doch van blussen was geen sprake meer. Toen de brand finaal was uitgewoed deden de pom piers een tragische ontdek king. Ze vonden er inder daad het verkoolde li chaam van Jozef Van Den Steen in. Het parket stapte af met onderzoeksrechter Roland Van Belle, wetsdokter Lauwaert en brandexpert Weynants. Deze laatste was van mening dat de brand was ontstaan door een oververhitte frietketel en nadat Johny herhaalde lijk aan de tand was ge voeld doch zich wist te redden met zijn alibi werd de zaak geklasseerd. Uit het nieuwe onderzoek is gebleken dat Van Haudt zich enige loslippigheid had gepermitteerd en dat het gerecht via een anonie me tip op het spoor van de misdaad werd gezet. Van Haudt zegde reeds zeven jaar met het slachtoffer te hebben samengewerkt doch kwam te Opwijk na de feiten als bouwvakker i aan de kost. Link? Vraag momenteel bij het I gerecht is of enige link kan worden gelegd tussen dit misdrijf en de «beton- moord» te Denderleeuw. Van den Steen het slacht- I offer, had inderdaad nau we relaties op het beroeps- vlak met Emiel en Pierre i De Poorter (54). Deze laatste werd in november 1986 vermoord en onder een laag beton begraven te Denderleeuw. Pas maan den later, in februari 1987, werd deze moord ontdekt. Emiel De Poorter is echter sindsdien reeds overleden. L.H t

De Voorpost | 1988 | | pagina 2